Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.08.2012., 17:17   #1
Projekt: Promjena prehrane za roditelje

Nikako ne mogu odluciti spada li ovo pod regularnu Gastronomiju ili Hranu i Zdravlje, ali nekako mi se vise cini da ide ovdje.

Dakle, vec neko vrijeme bavim se promjenom nacina zivota i zdravom prehranom, te novim nacinima kuhanja.

Dosta toga sam opisala na svom blogu, ove godine sam pocela raditi za klijente kojima se kvaliteta zivota i prehrane jako promijenila pa mi je tako sestricna smrsavila 14kg, decko 12...itd.

Uglavnom, nisam se dosla hvaliti nego pitati pitanje koje me muci vec tjednima.

Kao projekt za prijavu na fakultet za Culinary Art, htjela bih promijeniti prehranu za svoje roditelje.

Oni su pravi "nasi ljudi" - jedu vecinom peceno, przeno, puno ulja, speka, masti, krumpira, paste, kolaca i td.

Sa svim klijentima s kojima sam do sad radila bilo je lakse u pocetku jer su imali neku ideju zdrave hrane i znali su u sto se upustaju. Nisam sigurna da moji roditelji znaju da je vrijeme da se ostave svega ovoga jer ce neto uskoro zavrsiti u bolnici ili, ne daj Boze, i gore.

Mama ima 47 a tata 50 godina. Tata obozava slatko a mama voli sve.

Moje pitanje je - kako ih uvesti u novi rezim bez da nakon tjedan dana podivljaju i steraju sve u Bozju materinu i odu na cevape?

Bilo kakav savjet je dobro dosao - tretman pocinje u srijedu!
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 17:56   #2
ne razmem se bas previse u ovo, ali da zelim isto uciniti za svoje roditelje, iskusala bih postepeni pristup u kojem se ne bi odmah preobratili, nego malo po malo usvajali nove navike tipa manje ulja, manje speka, svega manje pa onda na kraju i minimalno plus postupno uvodenje zdravih i njima mozda novih namirnica. sta ja znam, nemam pojma. znam da nisam pomogla, ali tako ja to nekako dozivljavam.
Zoey is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 18:02   #3
Ja sam doma pocela sa potpunim ukidanjem svega i bilo je tesko. Cak i da smanjim, imam samo 3 tjedna s njima. Decko mi kaze da je napredak ako ih uspijem preobratiti za 3 namirnice a kamoli sve.
Imam osjecaj da si postavljam prevelik cilj.
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 18:04   #4
Skattemus baš ste me nasmijali! Lijepo je to što radite i hvalevrijedno! Ali morate znati da je jako teško promijeniti navike "starijih"ljudi a pogotovo roditelja. Ja sam otprilike tih godina pa znam. Ne smatram se starom ali teško da bih sad promijenila prehrambene navike osim... u slučaju da sam bolesna. Naime ako su vaši roditelji zdravi i dobro se osjećaju te sretni su zašto mijenjati navike?? Ako nisu onda se slažem. I onda pomalo, odabrati namirnice koje vole i kombinirati i pomalo uvoditi nove i smanjivati lošije. Drugim rječima malo im "podvaljivati" sa starim namirnicama uvesti neku novu. To traje. I mora imati dobar okus.
ben2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 18:06   #5
Koliko god želiš dobro za svoje roditelje, moraš biti svjesna jedne stvari - nitko neće napraviti prijelaz iz komodnog i finog, mada nezdravog, života u zdraviju ali ne tako komodnu i drukčije navike zahtijevajuću varijantu dok želju za prijelazom ne raščisti sam sa sobom. Dakle, dok tvoji sami ne odluče, da je promjena i posljedično zdraviji život ono što žele, teško da ćeš postići nešto na dulji rok. Možebit griješim, ali gledam prvenstveno po sebi
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 18:15   #6
tri tjedna?

uuu... tesko. drzim fige. moji starci to ne bi tak prihvatili bas. zapravo, mozda i bi, ali bi nakon svega opet poceli jest gravce na tavce, mesinu i slicno. mislim da se ne bi promijenili sve i da im lijecnici kazu da moraju.
Zoey is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 18:27   #7
Kao sto ti je i cats rekla, ako oni nisu odlucili promijeniti svoju prehranu onda neces im niti ti to za tri tjedna nametnuti
Tj mozda cete slusati ta tri tjedna, i kad odes bude sve po starom

Imam i ja slicnu situaciju i sa sobom i sa roditeljima, jedan roditelj je nesto odlucio promijeniti i to nakon godina moljakanja jer je bilo vec ozbiljnih zdravstvenih problema, al nista nije pomoglo dok se nije desio klik u glavi, i sad je vec par godina ok
Drugi roditelj se nije promijenio, cak niti uz ovog prvog, al on nije bio niti toliko kritican tako da sto je tu je

I sama sam imala period poduzeg nezdravog jedenja uslijed kojekakvih razloga, i isto mi je trebao klik u glavi iako sam sve znala u teoriji, ali praksa je bila nesto sasvim drugo
I sada je stanje bolje, iako i dalje volim pojest svasta, ali pazim kada i koliko
Ali opet mi fali jos jedan klik da neke stvarim sredim do kraja, i znam da ne moze nista na silu, jer nece biti dugorocno

I ajd daj link bloga da vidimo o cemu se radi! Mozdaonda dobijes jos koji pametan savjet za pomoc roditeljima
cilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 18:32   #8
Quote:
ben2010 kaže: Pogledaj post
Skattemus baš ste me nasmijali! Lijepo je to što radite i hvalevrijedno! Ali morate znati da je jako teško promijeniti navike "starijih"ljudi a pogotovo roditelja. Ja sam otprilike tih godina pa znam. Ne smatram se starom ali teško da bih sad promijenila prehrambene navike osim... u slučaju da sam bolesna. Naime ako su vaši roditelji zdravi i dobro se osjećaju te sretni su zašto mijenjati navike?? Ako nisu onda se slažem. I onda pomalo, odabrati namirnice koje vole i kombinirati i pomalo uvoditi nove i smanjivati lošije. Drugim rječima malo im "podvaljivati" sa starim namirnicama uvesti neku novu. To traje. I mora imati dobar okus.
Tata ima problema sa srcem i cim bude neka veselica, cuga i hrana i srce mu maltene iskoci.
Osim toga, na putu je da dobije dijabetes tako da je moj cilj da im promijenim prehranu upravo radi tog sto zelim da jos dugo zive.
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 18:34   #9
Quote:
cilla kaže: Pogledaj post
Kao sto ti je i cats rekla, ako oni nisu odlucili promijeniti svoju prehranu onda neces im niti ti to za tri tjedna nametnuti
Tj mozda cete slusati ta tri tjedna, i kad odes bude sve po starom

Imam i ja slicnu situaciju i sa sobom i sa roditeljima, jedan roditelj je nesto odlucio promijeniti i to nakon godina moljakanja jer je bilo vec ozbiljnih zdravstvenih problema, al nista nije pomoglo dok se nije desio klik u glavi, i sad je vec par godina ok
Drugi roditelj se nije promijenio, cak niti uz ovog prvog, al on nije bio niti toliko kritican tako da sto je tu je

I sama sam imala period poduzeg nezdravog jedenja uslijed kojekakvih razloga, i isto mi je trebao klik u glavi iako sam sve znala u teoriji, ali praksa je bila nesto sasvim drugo
I sada je stanje bolje, iako i dalje volim pojest svasta, ali pazim kada i koliko
Ali opet mi fali jos jedan klik da neke stvarim sredim do kraja, i znam da ne moze nista na silu, jer nece biti dugorocno

I ajd daj link bloga da vidimo o cemu se radi! Mozdaonda dobijes jos koji pametan savjet za pomoc roditeljima
Znas li mozda sto potakne taj klik?

(cegde da upitam smijem li se samoreklamirat)
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 18:35   #10
Quote:
Cats kaže: Pogledaj post
Koliko god želiš dobro za svoje roditelje, moraš biti svjesna jedne stvari - nitko neće napraviti prijelaz iz komodnog i finog, mada nezdravog, života u zdraviju ali ne tako komodnu i drukčije navike zahtijevajuću varijantu dok želju za prijelazom ne raščisti sam sa sobom. Dakle, dok tvoji sami ne odluče, da je promjena i posljedično zdraviji život ono što žele, teško da ćeš postići nešto na dulji rok. Možebit griješim, ali gledam prvenstveno po sebi
To mi je jasno, i samoj mi je trebalo dosta, ali nakon nekog vremena sam se ufurala i sad mi nista drugo nema smisla.
Mislim, volim i ja pizzu i hamburger al rijetko to pojedem, definitivno ne svaki dan.

Mislila sam ih mozda isprepadat kojekavim linkovima o dijabetesima i ostalim problemima.
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 18:52   #11
Isprepadati ih nije problem, ali mislim da bi umjesto takvih negativne motivacije puno više koristila pozitivna. Dakle ne koncentrirati se toliko na sve ono loše što bi se moglo dogoditi ako nastave po svome, nego više na one dobre stvari koje bi im se mogle svidjeti.

Stjecajem okolnosti se već neko vrijeme krećem među ljudima oboljelim od raka. Čak ni takva dijagnoza nije ponekad dosta za klik u glavi. A sto ljudi - znaš i sama Neki odmah zapaničare i krenu na striktne režime i izbacuju cijele skupine namirnica, neki počnu uzimati svakakve vradžbine, neki to dožive kao novo iskustvo i priliku da promijene svoje navike na bolje a neki opet kažu da za to malo što im je ostalo ne misle dodatno patiti nego uživati. Pa ti onda budi pametna
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 19:19   #12
moj savjet je: tempura, tempura i opet tempura. S umakom na bazi jogurta u koji mozes dodat samo malo majoneze, tek tolko da se ne bune. Ne bih promijenila sve preko noći nego postupno. Ako vole ribu, super. I to im možeš raditi u tempuri. Umak na bazi tamarija i češnjaka.. Finu kinesku kuhinju tvoji starci siguno ne bi odbili, ili? Neka piletina frigana s povrćem i riža.. Nemoj im opće govoriti da ti sad nešto mijenjaš, da se oni sad moraju zdravo hraniti; nemoj im niš govorit, pravi se blesava i kuhaj.
Nessadha is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 19:22   #13
Vole ribu. Samo je problem sto je tempura przena. I sto su sastojci za japansku kuhinju u Hrvatskoj skupi do Boga.
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 19:24   #14
Quote:
Cats kaže: Pogledaj post
Isprepadati ih nije problem, ali mislim da bi umjesto takvih negativne motivacije puno više koristila pozitivna. Dakle ne koncentrirati se toliko na sve ono loše što bi se moglo dogoditi ako nastave po svome, nego više na one dobre stvari koje bi im se mogle svidjeti.

Stjecajem okolnosti se već neko vrijeme krećem među ljudima oboljelim od raka. Čak ni takva dijagnoza nije ponekad dosta za klik u glavi. A sto ljudi - znaš i sama Neki odmah zapaničare i krenu na striktne režime i izbacuju cijele skupine namirnica, neki počnu uzimati svakakve vradžbine, neki to dožive kao novo iskustvo i priliku da promijene svoje navike na bolje a neki opet kažu da za to malo što im je ostalo ne misle dodatno patiti nego uživati. Pa ti onda budi pametna
A to si i sama mislim, nekima je to promjena a nekima letargija, jer sta cu sad mijenjati.

Ici cu na foru oduzimanja przenog i masnog te bijelog secera, pa da vidimo dokle ce to.

Hvala na savjetima.
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 19:28   #15
Quote:
Cats kaže: Pogledaj post
Koliko god želiš dobro za svoje roditelje, moraš biti svjesna jedne stvari - nitko neće napraviti prijelaz iz komodnog i finog, mada nezdravog, života u zdraviju ali ne tako komodnu i drukčije navike zahtijevajuću varijantu dok želju za prijelazom ne raščisti sam sa sobom. Dakle, dok tvoji sami ne odluče, da je promjena i posljedično zdraviji život ono što žele, teško da ćeš postići nešto na dulji rok. Možebit griješim, ali gledam prvenstveno po sebi
ovo i ono što je cilla rekla. ne možeš ništa mijenjat dok se oni sami ne odluče za promjenu. kao što nikog nećeš natjerat da se ostavi cigare dok on to sam ne odluči. obzirom da oni baš nisu oduševljeni tom promjenom, mislim da je nemoguće nešto napravit u 3 tjedna.

što se motivacije tiče, nemam iskustva s motivacijom kod promjene prehrane, al evo primjer s odricanjem od duvana. otac mi je dugogodišnji pušač, pušio je stvarno ko lokomotiva, smetalo je svima, svi su mu govorili da se ostavi, pokušavao je zbog nas, i nije išlo, trajalo bi max 2 mjeseca.
kad mu je brat skoro umro upravo od cigara, upravo tad je samo bacio svoju kutiju u smeće i nije zapalio već par godina (kuckuckuc). tako da mislim da bi i tako nekakvo dovođenje pred zid i iznišenje istine (dijabetes, rak, ovo ono,...) bilo i dobra motivacija.
__________________
Ne zanima me kakav mi novčanik ima dragi - ja nisam površna i vanjština mi nije tako bitna, važno mi je ono unutra. :o :D (© Nica)
Kad narastem, bit ću moderator! :lux:
MalaMulica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 19:31   #16
Ako vole ribu, probaj im nabaviti neki električni stolni žar - vjerojatno se i u Hr da dobiti za stotinjak kuna. Brzo je gotovo, skoro da i ne treba masnoća, ukusno je i ne brlja puno. Pa kad se stvar jednom postavi u kuhinji da je pri ruci, onda će možda i češće koristiti.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 19:32   #17
Quote:
Skattemus kaže: Pogledaj post
Vole ribu. Samo je problem sto je tempura przena. I sto su sastojci za japansku kuhinju u Hrvatskoj skupi do Boga.
Nema veze što je pržena u dubokom, vrućem ulju. Pogle kak dugo žive kinezi i japanci a to im je trad. kuhinja. To se ne stigne napit ulja, a osim toga uz to se poslužuje umak na bazi tamariua i češnjaka, što ubija toksine i tako to. Mislim, ovo bi ti prihvatili, lešo povrće možda teže, sudeći po tome što pišeš.
Nessadha is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 19:33   #18
Quote:
Skattemus kaže: Pogledaj post
Vole ribu. Samo je problem sto je tempura przena. I sto su sastojci za japansku kuhinju u Hrvatskoj skupi do Boga.
ma koji "sastojci za japansku kuhinju"?? Spominjem piletinu i povrće uz rižu! I nije japasnko, nego kinesko.
Nessadha is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 19:35   #19
Quote:
Nessadha kaže: Pogledaj post
ma koji "sastojci za japansku kuhinju"?? Spominjem piletinu i povrće uz rižu! I nije japasnko, nego kinesko.
Ne bih se stela mesat - http://en.wikipedia.org/wiki/Tempura
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 19:37   #20
Quote:
Cats kaže: Pogledaj post
Ako vole ribu, probaj im nabaviti neki električni stolni žar - vjerojatno se i u Hr da dobiti za stotinjak kuna. Brzo je gotovo, skoro da i ne treba masnoća, ukusno je i ne brlja puno. Pa kad se stvar jednom postavi u kuhinji da je pri ruci, onda će možda i češće koristiti.
Joj ovo mi se svidja. Jer ona uvijek mora ici u garazu peci ribe posto joj spricaju. Kako se to zove kod nas, guglam pa me baca na Slovenijo.
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:00.