Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.03.2009., 05:09   #41
Quote:
Una67 kaže: Pogledaj post
LOL

podsjetila si me na latest add for All Bran cereal by Julia Morris..........
je l ovo (o.31 sec)

nisam jos vidjela na TVeu taj ad, al znam neke druge AU ads za "biti regular"


al, stvarno, nismo ni svjesni koliko je vazno "biti regular"
moj stari se napinjao u par navrata, i zavrsio u bolnici nakon laganog mozdanog udara, sad se oporavlja, kuci ... sto doktori, naravno, nisu bas tako povezali,

vec sam ja bila kopala po netu i dosla do zakljucka
kaze meni mama "jos njega (starog) sestra pita svaki dan da jeste li imali stolicu, a uvijek nas i porodicna lijecnica to isto pita, ma daj, sta imaju pitat gluposti"

pa kad se jos sjetim kako je jedan mladi prijatelj (bio je 30 god star) jos tamo nazad u Bivsoj osamdesetih dobio udar i umro sjedeci na WC eu ...

sad kad zovem starce, zovem da cujem da li se kakilo


vjerojatno, tek kako staris, neke 'nevazne stvari' ti postanu najbitinije i zapravo konacno otkrijes koje su to stvari koje cine srecu u tvom zivotu

dakle, bez obzira koliko ste stari, radujte se odlasku na WC, i nakon obavljenog posla uzviknite :
Srecu cine stvari male
kakam, dakle postojim

sve ostalo u zivotu je manje bitno
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2009., 05:30   #42
Quote:
todaytonight kaže: Pogledaj post

Srecu cine stvari male
je
samo, znas kak ide........dok te nekaj veliko ne hiti po glavi, ne kuzis koliko je zapravo vazno i ono banalno "mirisanje cvijeca"
__________________
"She was my North, my South, my East and West,
My working week and my Sunday rest"
Una67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2009., 12:03   #43
Quote:
todaytonight kaže: Pogledaj post
dakle, bez obzira koliko ste stari, radujte se odlasku na WC, i nakon obavljenog posla uzviknite :
Srecu cine stvari male
kakam, dakle postojim

Vala i jesam se neki dan bas ono obradovo. Jeo kiseli kupus (kojeg sam sam mjeso dok se przio ) sa mlincima i to zalio s batermilkom
I nakon po sata
bijesna glista is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2009., 12:29   #44
Opis naseg Unita (sa slikama)!

Dodatak ispustenih slika.



recliner-upright position



recliner-normal seating position



recliner-stand-up

nastavak/
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014

Zadnje uređivanje Vilko : 29.03.2009. at 12:36.
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2009., 12:35   #45


electric-power-recliner



vili –pusher-car



vili-pusher-garage

vilko
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2009., 12:42   #46
Quote:
Vilko kaže: Pogledaj post
Dok pripremam slijedece podatke.

malo sale na racun starca.
Staracki dom!

Poslao sin oca u staracki dom. Ocu nije bilo bas pravo, al odluci da proba. Prvo jutro, probudi se on u svojoj sobi a cuna mu se digla ko nikada. Nije proslo po minute, eto ti medicinske sestre lijepe ko slika. Cim je spazila dignutu cunu, ona klekne pored kreveta, stavi cunu u usta i da mu najljepse pusenje u zivotu.

Otac se izgubio, kad je doso sebi, odmah nazove sina i pohvali se podvigom te mu kaze kako je dom super i kako ostaje tu. Medjutim par sati kasnije, dok je silazio na dorucak, spotakne se i padne na hodniku. Jauce on tako kad eto ti velikog maljavog medicinskog brata koji ga podigne sa poda, prebaci preko stolice i nategne ga u dupe pravo zestoko.

Otac sav izgubljen dovuce se nekako do sobe i zove sina telefonom: - "Jebiga sine, neces mi vjerovat, al idem ja hodnikom i padnem, kad dodje veliki bolnicar i jeba me u dupe..." - "A sta ces tata, kaze sin, a jutros kad ti je sestra popusila bilo ti je lijepo.

Jednostavno se moras navic da je nekad lijepo a nekad moras malo i otrpit..." -

"Ma hebes ti to, kaze otac, vadi ti mene odavde! Meni se cuna digne jednom u mjesecu, a padnem dva-tri puta dnevno..."

jos se budim.....


*mrtva_hladna* is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2009., 12:42   #47
Quote:
Vilko kaže: Pogledaj post
Opis naseg Unita (sa slikama)!

Dodatak ispustenih slika.



recliner-upright position
A ako nestane struje?
__________________
The score never interested me, only the game
jamesbond is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2009., 13:15   #48
Quote:
todaytonight kaže: Pogledaj post
Vilko, i nakon tolikih godina ovdje, interijer vam kao da ste u ZG a ne u AU ... firange, petnjaci, fotelje, i opet sva ta salata u petnjacima


sto se tice skutera, ja cu sebi bome skoro gledati jedan za po shoppingu

da li prije nisam obracala paznju, ali nesto mi se cini da sve vrvi od skutera po trotoarima i po shopping centrima, bankama, cak i u crkvi
i to jos dobro drzeci ljudi ..
npr dvoje njih, svako na svom skuteru kruzaju po supermarketu ... kao u lunaparku

btw skuter kosta od $1700-3000 i vise
sklopi se, ide u auto ... znas kako je ovdje sve prostrano i siroko ... tko bi u svojim zlatnim godinama razbijao noge okolo tabanajuci cijeli dan

invalidi ga cak mogu i dobiti od socijalnog .. ne znam detalje, ali znam covu koji je bas ono socijalni slucaj, iz okolice koji je uvijek petljao okolo do trgovine na stakama, a sad ga vidjamo u skuteru ... mozda donacija neka


isto tako i okviri na tockove - hodalice .
.. stari metuzalemi od 90 godina jos se ne daju i klimaju po shoppingu drzeci se za hodalicu: jedna naprijed-dvije nazad, ali se mrdaju

utorkom je ovdje u mojoj suburbiji dan za penzice: imaju 10% popusta po vocarnama i dr

imas pravo: treba se gibati
pogotovo .. if you want to be regular
... kad si 60+ nista ti nije vaznije nego biti regular

srecu cine stvari male! aleluja!
.. suhe sljive, planinski caj i sto vise gibanja, pa da vidid sto je regular

(kad vidim ljude, kao i ovdje na forumu, pune nekog nezadovoljstva - znam da imaju zatvor)



Drago mi je da zapazas..."da smo kao da zivimo u ZG...a ne u naprednoj Australiji".
Pa sto je krivo sa time?...ja sam svoje pokazao sve sta je i sta imam....i ne sramim se...sve je tesko zaradjeno i placeno u gotovini i tko znade po koji puta promjenjeno...sav namjestaj je izmjenjen 4 puta u Au...dok su kreveti bili "queen size"...oko 10 novih/4 su bila za druge/ i ja osobno za sebe zadnjih 14 godina"king single size" 3 puta.

Pa ja sam ponosan ,u ZG sam zivio u Vlaskoj ulici u jednoj sobi 28sq/m pregradjenom "jest sa zavjesima od tezega materijala...da smo imali toboze kuhinju...odvojenu od ulaza i dnevne /spavace sobe...koja je bila 5-6 metra od tramvajske linije, koji je vozio i dan i noc...i sve se je treslo.

Ja ne znadem o kakovim foteljima ti pricas?
Sta si vidjela na slici su 1994 u novoj kuci u Adelaidu naruceni po narudzbi,"top godine design RECLINE & ROCKER CHAIRS" sa manual upravljanjem to jest funkcijom na rucku.....koje su i danas u obitelji kod moje snahe i unuka.

Na dodatnim slikama su 2 electrik power recliner kupljene 2008...sa opisanim funkcijama.
Isto tako ja ne trebam ilustrirati iz "katalogue"...jer imam kod kuce Walker pusher.

I kao zadnje ja nisam nigdje gdje god sam bio u AU vidio stan, kucu bez zavjesa...osim nove kuce koje su dobili Aboridnjani...i povadili razbili sve prozore ,vrata i dio krova...i digli pod od drveta...sa konkritom se nece muciti to je pretesko za pijanice.



vili-soba

I kao zadnje pogledajmo obican prozor.....po slojevima izvana.

a/Elektrikal aluminijske rolete.
b/securiti mreza i protekcija.
c/prozor nesto mora sve drzati.
d/holland roleta...od najboljega materijala/nije plasticna.
e/seljacke zavjese....koje su narucene po mjeri i gdje kupuju osobe koje imaju kuce od $500K-1 milion .......nesto mora skupljati prasinu

Ja imam sve sta zelim (osim zdravlja) i ne sanjam i vadim iz kataloga, imam brak 47 godina, dvoje djece jedan je mozda i stariji nego ti, ja nisam isao u bankropt i razveo se.....i imao sam tri kuce prije nego sam dosao u Retirement Village.

Sredi si zivot i prekini sanjati...pogledaj oko sebe sta ti imas

Senior citizen

Vilim vilko K.
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014

Zadnje uređivanje Vilko : 29.03.2009. at 13:24.
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2009., 13:30   #49
Quote:
jamesbond kaže: Pogledaj post
A ako nestane struje?
A sta mislis?
unit radi na heavy duty recharchable baterije"fool proof"/ne vidi se box iza recliner.

vvk
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2009., 14:39   #50


Umirovljenik/centrelink


Pomoc na vasem jeziku!

Nazovite 131202 ako s Centrelinkom zelite razgovarati na svom jeziku.

Ako vam treba pomoc tumaca ill prijevod dokumenata koje trazi Centrelink, to vam mozemo besplatno organizirati.

Informacije na raznim jezicima su na raspolaganju u podruznicama Centrelinka i na Internet stranici www.centrellnk.gov.au

Isto tako, SBS Radio i radio postaje drugtvenih zajednica emitiraju dvotjedni
nacionaini program na nizu jezika drustvenih zajednica.

Centrelink objavljuje tjedne dane u mnogim novinama na razlicitim jezicima.

Pruzamo vam opcije

Centrelink je agencija australske Vlade u sklopu Human Services Portfolio (Resora drustvenih usluga) koja vrsi Isplate i pruza usiuge za cijeli niz vladinih ministarstava.

Ako zelite na hrvatskom razgovarati s Centrelinkom, nazovite 13 1202

Financial Information Service
(Financijska informativna sluzba)-
planiranje vlastite buducnosti

Svatko, bez obzira na godine, moze koristiti povjerljive, besplatne, nezavisne i strucne informacije koje pruza Centrelink's Financial Information Service.

Financial Information Service moze pomoci preko:

• Semenara—besplatni seminari diljem Australije o financijama i nacinu zivota. Strucnjaci govore o temama kao sto su financijske strategije, investiranje, planiranje stanovanja, nekretnine,te ostavstine i oporuke. Oglasavaju se u mjesnim novinama. Za rezervaciju nazovite 13 6357 (samo na engleskom).

• lnterwiev / telefonsklh upita —nazovite 13 1202 i razgovarajte o temi koja vas zanima ili zakazite razgovor s Financial Information Service Officer (djelatnikom koji pruza financijske informacije).

nastavak/
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2009., 14:47   #51
Age Pension (Starosna mirovina)

Omogucava vam siguran prihod u mirovini.

Mozete je dobiti:

• ako ste muskarac star 65 ill vise godina.

• ako ste stariji od potrebnih godina za zene (pogledajte u tabeli o godinama starosti).

• ako zadovoljavate zahtjeve o boravisnom Statusu.

• ako su vam prihodi i vrijednost imovine ispod odredene granice.

Morat cete pokazati Centrelinku originalne dokumente koji potvrduju vase godine starosti i boravisni status.

Na ovu isplatu imate pravo i kada navrsite godine za starosnu mirovinu, a neposredno prije toga ste primali Widow B Pension (mirovinu B za udovice),
Widow Allowance (isplatu za udovice), Mature Age Allowance (dodatak za osobe zrele dobi) ili Partner Allowance (dodatak za partnera).

Zahtjevi o boravku u Australiji

Morate biti stanovnik Australije, sto znaci trajno nastanjeni u Australiji .

• australski drzavljanin,
• nositelj trajne boravisne vize,
• nositelj vize specijalne kategorije, useljeni s novozelandskom putovnicom i bill ste u Australiji na dan 26. veljace 2001. ili ste proveli 12 mjeseci u vremenu od dvije godine prije toga datuma, ili ste bill ocijenjeni kao 'protected'
('zasticeni') prije 26. veljace 2004. godine.

Isto tako morali ste u Australiji boraviti:

• 10 godina bez prestanka.

• barem pet godina neprestano u bilo kojem periodu, a ukupno vise od 10 godina.

• dvije godine neposredno pred podnosenje zahtjeva, ako ste zena koja je ostala udovica dok ste oboje, vi i vas partner, bill stanovnici Australije.

Neke osobe, kao sto su izbjeglice sa stalnim boravkom, ne moraju zadovoljiti dvogodisnji niti desetogodisnji rok cekanja.

Australia je sklopila International Social Security Agreements (Medunarodne sporazume o socijalnom osiguranju) s drugim drzavama sto vam moze pomoci da podnesete zahtjev za Age Pension cak i ako niste stanovnik Australije i nemate dovoljno godina boravka.

Ostvarivanje prava na Age Pension za zene.

Dob za ostvarivanje mirovinskog prava za zene se postepeno povisuje na 65 godina i 2014. godine ce biti ista za sve.

Ubuduce ce se primjenjivati ove dobne granice:

Datum rodenja………………………Trazena dob

1. sijecnja 1943. do 30. lipnja 1944………63
1. srpnja 1944. do 31. prosinca 1945……63.1/2
1. sijeinja 1946. do 30. lipnja 1947……….64
1. srpnja 1947. do 31. prosinca 1948……64.1/2
1. sijecnja 1949. i kasnije…………………....65

Ako zelite na hrvatskom razgovarati s Centrelinkom, nazovite 13 1202

nastavak/
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2009., 14:59   #52
Carer Payment (Isplata za njegovatelja)

Ova isplata je namijenjena njegovateljima, koji se zbog zahtjevnosti svoje uloge nisu u stanju uzdrzavati znacajnim prihodom iz zaposlenja.

Carer Payment mozete primati ako u domu osobe koju njegujete pruzate stalnu njegu:

• osobi starijoj od 16 godina s teskim invaliditetom ili zdravstvenim stanjem.

• odrasloj osobi s umjerenim potrebama i pazite na njeno zavisno dijete a koje dijete:

- mlade od 6 godina

- izmedu 6 i 16 godina i ima pravo na Carer Allowance (doplatak za njegovatelja).

• dijete mlade od 16 godina s teskim invaliditetom ili zdravstvenim stanjem koje zahtijeva izuzetno veliku njegu.

• dvoje ili vise djece mladje od 16 godina s teskim invaliditetom ili teskim zdravstvenim stanjem, koja zajedno zahtijevaju veliku njegu,

• zadovoljavate provjeru prihoda i vrijednosti imovine.

• vi i osoba koju njegujete ste zadovoljili boravisni kriterij.

• ukupni broj sati koje provedete radeci, skolujuci se ili na obudi, ukuljucujuci dobrovoljni rad, ne prelazi 25 sati tjedno.

Osoba koju njegujete mora:

• primati isplata od Centrelinka ili Veterans' Affairs (Ministarstva za pitanja vojnih veterans), Service Pension (mirovinu za vojna lica) ili Partner Service Pension (mirovinu za partnera vojnog lica).

• biti u situaciji da nema pravo na neku od gornjih isplata jer nije dovoljno dugo zivjela u Australiji da bi na to ostvarila pravo,

• zadovoljiti posebne granicne iznose prihoda i vrijednosti imovine za osobu koja prima njegu.

Vazno: Za ostvarivanje prava treba vam ocjena od lijecnika ili zdravstvenog radnika.

Opaska: Australia je sklopila International Social Security Agreements (Medunarodne sporazume o socijalnom osiguranju) s drugim drzavama. To
vam moze pomoci da podnesete zahtjev za Carer Payment ako njegujete umirovljenog partnera cak i ako nemate dovoljno godina boravka.

Ako zelite na hrvatskom razgovarati s Centrelinkom, nazovite 13 1202

nastavak/
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2009., 15:02   #53
Carer Allowance

To je doplatak za roditelje ili njegovatelje koji pruzaju dnevnu njegu odraslima ill djeci koji su teski invalidi ili jako bolesni ili su stari i nemocni.

Za Carer Allowance se ne primjenjuje provjera prihoda i vrijednosti imovine i moze se isplacivati povrh place.

Mozete ga dobiti ako:

njegujete dijete ill odraslu osobu s teskim invaliditetom ill jakom bolescu,kojima treba puno dodatne njege i brige, zivite s djetetom koje njegujete.

• njegujete odraslu osobu ili u svom ili njenom domu.

• vi i osoba koju njegujete zadovoljavate kriterije boravisnog statusa.

Vazno: Za ostvarlvanje prava treba vam ocjena od
lijecnika ili zdravstvenog radnika.


nastavak/
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2009., 15:12   #54
Prihod i vrijednost imovine

Iznos vasih isplata od Centrelinka ovisi o vasem prihodu i vrijednosti imovine kao i osobnim okolnostima, na primjer jeste li samac, u braku/s djecom.

Oboje, vas prihod i vrijednost imovine uzeti ce se u obzir i stogod bude odlucno za nizi iznos mirovine ce biti iznos koji ce se na vas primjeniti.

Prihod - ukljucuje zaradu iz samostalnog poslovanja i partnerstva, privatnih zaklada i privatnih kompanija, iznamljenih stambenih prostorija, zaposlenja, mirovina/anuiteta i pretpostavljenu zaradu od financijskih investicija.
Osim toga ukljucuje i novac izvan Australije.

Imovina - uzima se u obzir trzisna vrijednost vase imovine (koliko bi dobili za nju ako bi je prodali), ukljucujuci svu imovinu koju posjedujete u inozemstvu.

Vas obiteljski dom, ako u njemu zivite,ne uzima se u obzir. Vecinom se iznos duga za tu imovinu odbija od vrijednosti imovine.

Centrelink treba vidjeti bankovna izvjesca, porezne prijave i financijska izvjesca, kako bi potvrdio podatke o prihodu i vrijednosti imovine a vase
nekretnine ce dati na sluzbeno procijenjivanje.

Vazno: Ako vas se po zakonu smatra slijepima, za Age Pension se ne primjenjuje provjera prihoda i vrijednosti imovine.

Gifting (Pokloni)

Ako u jednoj flnancijskoj godini poklonite vise od $10 000 u novcu ili imovini, ill u roku od pet financijskih godina poklonite vise od $30 000, to bi moglo utjecati na visinu mirovine koju primate.
Pokloni iznad ovih vrijednosti smatraju se dijelom vase imovine i uzima se u obzir pretpostavljena zarada na taj iznos i to za period od pet godina od
dana kada ste dali poklon.

Mirovine koje isplacuju druge zemlje

Ako ste zivjeli i radili u nekoj drugoj zemlji osim Australije a podnosite zahtjev za ili primate Age Pension, od vas ce se mozda traziti da poduzmete korake za dobivanje mirovine iz te druge zemlje i da o tome obavijestite Centrelink. Mozemo vam pomoci u podnosenju zahtjeva za te mirovine.

Odsteta

Iznos odstete takoder moze utjecati na visinu Centrelinkovin isplata koje primate.

Deeming (Pretpostavljena zarada)

Pod ovim se smatra da vase financijske investicije ostvaruju odredenu zaradu, bez obzira na to kakvu zaradu stvarno ostvaruju.

Ako zelite na hrvatskom razgovarati s Centrelinkom, nazovite 13 1202

nastavak/
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2009., 15:38   #55
Ako primate isplatu od Centrelinka,dobit cete:

dvotjednu isplatu ill dodatak Health Care Card (zdravstvenu karticu) ili
Pensioner Concession Card (umirovljenicku karticu za povlastice) kako biste ustedjeli novac za prepisane lijekove i neke usluge koje pruzaju sluzbe drzavne, teritorijalne i mjesne vlade: na primjer popust za prijevoz.

Osim toga mozete dobiti:

Rent Assistance (dodatak za placanje stanarine) - za privatnu stanarinu. Taj dodatak se ne isplacuje ako ste vlasnik kuce ili ako unajmiljujete drzavni smjestaj. Morati cete dokazati koliku stanarinu placate.

• Remote Area Allowance (dodatak za zivot u udaljenim podrucjima) - dodatna pomoc ako zivite u udaljenom podrucju.

• Pharmaceutical Allowance (dodatak za lijekove) - dodatak za troskove prepisanih lijekova.

• Telphone Allowance (dodatak za placanje telefona) - pomoc za troskove unajmljivanja Telefona.

• Fares Allowance (dodatak za putne troskove)
-za trosak putovanja izmedu kuce i obrazovne institucije, za studente visokih skola.

Commonwealth Seniors Health Card
(Savezna zdravstvena kartica za starije osobe)


To je za osobe koje imaju godine za starosnu mirovinu all nemaju pravo na mirovinu, i ciji iznos oporezivog prihoda je ispod odredene granice. Ne primjenjuje se provjera vrijednosti imovine. Nositelji kartice (all ne i o njima zavisne osobe) imaju pravo na popust za prepisane lijekove i na Telephone Allowance.

Seniors Concession Allowance
(Dodatak za popust za starije osobe)


To se isplacuje nositeljima Commonwealth Seniors Health Card kao pomoc
samofinanciranim umirovljenicima u placanju drzavnih i teritorijalnih troskova za
struju, vodui i kanalizaciju, te registraciju vozila.

Ako zelite na hrvatskom razgovarati s Centrelinkom, nazovite 13 1202

nastavak/
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2009., 15:44   #56
Pension Loans Scheme
(Kredit za umirovljenike)


Po programu Pension Loan Scheme, osobe koje imaju godine za starosnu mirovinu (ill njihovi partneri), a koje nemaju pravo na bilo kakvu mirovinu ill primaju samo djelomicnu mirovinu jer im je zarada ili vrijednost mirovine previsoka (all ne oboje),a ograniceno im je koristenje vlasnistva, mogu na ovaj nacin dobiti pristup glavnici svoje imovine.

Prema Pension Loan Scheme programu, mozete se kvalificirati za isplatu ako:

• sada imate godine za starosnu mirovinu ili ste stariji od toga, ili ste partner takve osobe, I

• vi i vas partner primate ili biste prema provjeri zarade ili vrijednosti imovine imali pravo primati dio mirovine, I

• vlasnik ste nekretnina u Australiji (iskljucivo) koje mogu biti ponudene kao garancija za kredit.

Pension Bonus Scheme
(Plan odgode umirovljenja)


To je nagrada za osobe koje odgode podnijeti zahtjev za Age Pension ili Service Pension do nakon uobicajenih godina za podnosenje zahtjeva za starosnu mirovinu. To je dobrovoljan plan.

Mozda cete dobiti jednokratni bonus ako zadovoljavate odredene kriterije i ako;

• nastavite raditi nakon datuma na koji ostvarujete pravo na starosnu mirovinu, I

• ste se registrirali kao clan Plana, I

• zadovoljavate fleksibilnu provjeru radnog odnosa u roku od najmanje godinu dana nakon dana registracije.

Registrirajte se cim prije. Za vecinu ljudi to ce biti cim navrse godine za starosnu mirovinu. Ako imate partnera, oboje se morale pojedinacno registrirati. Pension Bonus ce vam biti isplacen kada podnesete zahtjev za i primite Age Pension ili Veterans' Affairs Service Pension.

Za proracunavanje vama isplativog iznosa, uzima se u obzir maksimaino pet bonus godina.

Ako namjeravate podnijeti zahtjev za Pension Bonus, prvo razgovarajte sa Centrelinkom tako da u pravo vrijeme podnesete molbu. Korisnoje razgovarati sa strucnjakom za financijsko planiranje.

Ako zelite na hrvatskom razgovarati s Centrelinkom, nazovite 13 1202

Nastavak/
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2009., 16:43   #57
Utilities Allowance
(Dodatak za placanje rezija)


To se automatski isplacuje osobama koje imaju godine za starosnu mirovinu i koje primaju odredene vrste isplata od Centrelinka. Ovaj dodatak pomaze u placanju troskova za plin, struju i drugih rezija.

Mobility Allowance (Dodatak za pokretnost)

Ova pomoc je namijenjen invalidima koji su ukljuceni u aktivnosti, kao sto su
zaposlenje, trazenje posla, dobrovoljni rad, radna naobrazba ill nezavisno zivljenje obuka u zivotnim vjestinama, a koji nisu u stanju samostalno koristiti javni prijevoz.

Mozete ga dobiti ako:
• ste stariji od 16 godina, I

• imate invalidnost zbog koje, sljedecih 12 mjeseci ili dulje, ne mozete samostalno koristiti javni prevoz,i
-morate putovati izmedju kuce,posla obuke ili trazenjena posla: I
- zadovoljavate boravisni kriterij.

Ovisno o vasim okolnostima, isplacuje se ili standardni ili visi iznos.


Bake/djedovi i njegovatelji
koji odgajaju i brinu za djecu


Ako ste baka/djed i na sebe ste preuzeli odgovornost dnevne brige i odgoja svoje unucadi, mozete dobiti Family Tax Benefit (Porezna olaksica za obitelj) i Child Care Benefit (Dodatak za cuvanje djece). Isto tako mozda mozete ostvariti pravo na Health Care Card za to dijete ili primati uzdrzavanje za to dijete od jednog ili oboje roditelja.


Domovi za smjestaj starijih osoba

Starije osobe koje vise nisu sposobne samostalno zivjeti u svom vlastitom domu,mogu u hostelima i starackim domovima dobiti potrebnu brigu i njegu.

Novi stanovnici takvih domova mozda ce trebati platiti dnevne pristojbe ukljucujuci iznos koji se odreduje nakon provjere zarade i naplatu za smjestaj (bilo polog za smjestaj ili naplatu za smjestaj).

Osim nekih osoba koje se nalaze u domu za oporavak, vecina umirovljenika u domovima za smjestaj starijih osoba ne moze dobivati Rent Assistance.

Ako zivite razdvojeno od svog partnera, koji se nalazi u domu za smjestaj starijih osoba, primati cete visi iznos Age Pension.
Informacije objavljene u ovoj publikaciji smatraju se samo kao vodic kroz raspolozive vrste isplata.

nastavak/30/3/09
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014

Zadnje uređivanje Vilko : 29.03.2009. at 16:55.
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 09:27   #58
30/03/2009
nastavak/



Posebna pomoc preko Centrelinka

Specijalizirano osoblje ili usluge…………………kako vam moze pomoci

Centrepay……………………………………………Besplatna sluza za placanje racuna koja vam moze pomoci planirati izdatka.

Djelatnici koji pruzaju flnancijske Informacije)
Financial Information Service Officers…vam pomaze u planiranju izdataka,odrzavaju informativne seminare za javnost o financijskim mogucnostima i strategijama i pruzaju vam informacije lice u lice.


International Services (Intenacionalne sluzbe)………Pruzaju informacije o uslugama i isplatama strankama koje su zivjele ili namjeravaju posjetiti
ili zivjeti izvan Australije.


Nominees (Opunomocenici)………………………….Mozete nominirati nekog drugog da umjesto vas obavljati poslove sa Centrelinkom.


Psychology Services (Usluge psihologa)……………..Pomazu kada vam osobne poteskoce utjecu na sposobnost trazenja zaposlenja. Osim toga vam mogu predloziti i pomoc preko drugih drzavnih agencija i programa.

Social Workers (Socijalnl radnici……………………Nude osobno savjetovanje i podrsku, ukljucujuci upucivanje na ostale sluzbe, kada se stranke nadu u teskim okolnostima kao sto su nasilje u obitelji, teske financijske krize, beskucnistvo, gubitak voljene osobe i smrtni slucaj.

Ako zelite na hrvatskom razgovarati s Centrelinkom, nazovite 13 1202


nastavak/
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 10:35   #59
Grozi me zamisao da bi mogao ostariti. Kako je krenulo, prvi mirovinski stupac neće ni približno pokrivati životne troškove (trebalo bi imati djece, ali tko će ustajati po noći, odricati se fancy godišnjeg, skupog auta i ostalih ljepota DINK života), drugi stupac ode k vragu svako malo (dot com kriza, financijska kriza, koja je slijedeća?), a za treći ne možeš uštediti koliko bi trebalo. Štedim što više mogu da bi otišao malo ranije u mirovinu (tamo negdje sa 75 godina) dok strepim da bi mi djeca mogla ispasti pametna (imali bi na koga ) pa još krenu na faks, a tko će to platiti ...
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 10:41   #60
Nego, vidite li vi opasnost gerontokracije? Ono, sve je više starih, pa pomoći demokracije oni počnu drmati zemljim. Ukidaju se dodatci za obitelji, školovanje, ulaganje u budučnost zemlje, da bi ostalo više za kojekakve blagodati starijim, npr. sniženje cijena 1. razreda u vlakovima za starije sugrađane? Ovo mi uvijek digne tlak: Sjedim u jutro u pretrpanom vlaku u prvom razredu (firma plaća, meni je to pre skupo), a cijeli odjeli puni veselih seniora koji putuju na izlete ... mislim, neka ljudi uživaju, ali zašto moraju baš za vrijeme špice, i onda im još država pojeftinjuje kartu, bez obzira na razred u kojem putuju? Kakva su to sniženja cijena ulaznica za seniore, kad se zna da je današnja generacija seniora u najboljoj poziciji, boljoj od bilo koje generacije prije, ali i poslije? Kako opravdati saniranje drugog mirovinskog stupca na račun današnje aktivne generacije, ali nipošto uz sudjelovanje umirovljenika, koji u prosjeku imaju znatno veća sredstva nego mlađi ljudi?
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:33.