Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.02.2012., 09:17   #1
Rusija i Latvija

Na ovu temu se moze voditi rasprava pa ako administrator dozvoljava ja ovo objavljivan van Rusija [ zbirna tema ].
Tema je kontroverzna i mnogi drugi forumasi mogu dati jos vise informacija koje ce doprinijeti prosirenju znanja.

Jucer je bio referendum u Latviji hoce li ruski biti sluzbeni jezik pored Latvijskoga
Na referendumu je izglasano ne.
Organizatori referenduma nisu se ni nadali da ce pobijediti, za njih svrha ovog referenduma je bila ukazati na tiraniju vecine nad manjinom.
300 tisuca ljudi koji bi imali pravo glasa u svakoj demokratskoj drzavi nisu mogli izaci na izbore zato jer im je dala drzava status "nedrzavljana".
Drzava je podijelila tako karte da voda dodje na mlin etnickih Latvijaca.
Iz europske unije nije nitko bio poslat da provijeri jel je referendom "fair and free" .

Ruski je prvi jezik za 1/3 stanovnika ove drzave od 2,1 miljun stanovnika i mnogi bi voljeli da ruski jezik dobije status sluzbenog jezika i da se zaustavi 20 godina diskriminacije.
Russian is the first language for about one-third of the Baltic country’s 2.1 million people, and many of them would like to accord official status to the language to reverse what they claim has been 20 years of discrimination
http://www.washingtonpost.com/world/...5KR_story.html


Po sadasnjem zakonu Latvije, tko god se uselio u Latviju za vrijeme postojanja drzave Sovjetski Savez ili ako je netko rodjen od tih roditelja ima status noncitizen [ bezdrzavljanin ] mora proci test latvijskog jezika da bi dobio putovnicu i da bi mogao glasati. U Latviji ima oko 300 tisuca "nedrzavljana".
According to the current law, anyone who moved to Latvia during the Soviet Union, or was born to parents who moved there, is considered a noncitizen and must pass the Latvian language exam in order to become a citizen.There are approximately 300,000 noncitizens in Latvia.
http://www.washingtonpost.com/world/...5KR_story.html


Etnicke skupine u Rigi glavnom gradu Latvije su;
42% Latvinci
41% Rusi
Bjelorusa i Ukrajinaca po 4% i 2% Poljaka
Grdonacelnik Rige je etnicki Rus Nils Ušakovs
Nils Ušakovs pripada stranki Harmoni centar, na izborima godine 2011 su dobili vecinu na izborima a ostali su ipak u opoziciji.
Nacionalisticke stranke koje okupljaju etnicke Latvince su formirale koaliciju i upravljaju drzavom.

U juznoj Africi ima 11 sluzbenih jezika
Jezik Ndebele je jedan od sluzbenih jezika a govori 0,5% stanovnistva.
Engleski 8,2%

Da li je opravdana ova politika u Latviji i u Europi?
Koliko drugo ce proci dok ovi koji su ugnjetavani dobiju svoja prava?
Jel opravdana podrska Europske Unije ovoj diskriminaciji?
Jel Latvija tamnica naroda?
Zasto je europska unija primila Latviju u EU kad ima ovakav diskriminirajuci zakon?

Etnicki Rusi i Latvijci imaju svoje interese -jesu li njihovi interesi vazniji ili nacela i principi Ujedinjene Europe za EU?


Oni koji su rodjeni od roditelja, Rusa, Ukrajinaca,Zhidova,Bjelorusa itd, koji su se doselili u Latviju su diskriminirani.
Moje pitanje sto je s mijesanom djecom i na koji nacin se to odredi sve skupa?
Meni izgleda da se mora imati neko dobro skladiste podataka na svoje gradjane jer od 1945 do danas je proslo 65 godina.
Tu su u pitanju cak i unucad.
Zatim prvi krajevi Latvije [ ono sto mi danas mislimo pod Latvija ] su usli u sastav Rusije jos 1721 godine kasnije tokom vremena kao sto su Svedska i druge drzave gubile teritorij, Rusija je zavladala cijelim teritorijem sto mi danas zovemo Latvija.
Tu je rijec o suzivotu o skoro 300 godina.

PS
Napisao sam informativan clanak i nek ne ocekuje nikoji intelektualni deminutiv forumas da cu mu odgovoriti ili da cu ga na bilo koji nacin "obadavati" ako napise jednu recenicu i postavi upitnik.
.

Zadnje uređivanje Prohorov : 19.02.2012. at 10:21.
Prohorov is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 09:28   #2
Tebi smeta da ljudi rođeni u latviji moraju znati latvijski kako bi dobili državljanstvo ?

I kakva je to diskriminacija ako im je rus gradonačelnik glavnog grada ?

Zadnje uređivanje lettow : 19.02.2012. at 09:33.
lettow is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 13:15   #3
Latvija ima isti sindrom kakav je imala Hrvatska, a koji danas jos imaju i Estonija, Litva, Ukrajina i druge zemlje tj. naseljavanje ruskog stanovnistva tokom Sovjetskog Saveza. Nesto poput naseljavanja Srba po Hrvatskoj tokom Kraljevine SHS, Kraljevine Jugoslavije i SFRJ.

Latvija je drzava Latvijaca, a dotepencima, njihovim potomcima ako se ne svidja, neka tjeraju put Rusije. Imaju tamo prostranstava koliko hoce. Putin i zgadija imaju retoriku poput pobunjenih Srba i Milosevica 90-tih, posto su prilikom napada na Gruziju izjavljivali kako oni idu braniti Ruse koji tamo zive. Pretpostavljam da su u buducnosti na redu Latvijci, Estonci, Ukrajinci,i drugi ukoliko ruski petokolonasi odluce proglasiti autonomiju i dizati balvan revoluciju u tim zemljama. Ukratko Srbija je gdje god ijedan Srbin zivi, ups pardon, Rusija je gdje gog ijedan Rus zivi. A ovaj rusofilni postavljac teme bi vjerovatno na isti nacin pisao o tiraniji vecine nad manjinom da su kojim slucajem pozicije obrnute, ili da treba dati pravo sluzbenog jezik Talijanima i Srbima u Hrvatskoj kada su bili na vrhuncu.
__________________
Old luxury has a glass of warm milk and turns in early.
Modern luxury goes out all night and still makes it into the office by eight.
A new generation has arrived.
Marco Andretti is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 14:02   #4
Quote:
Marco Andretti kaže: Pogledaj post
Latvija ima isti sindrom kakav je imala Hrvatska, a koji danas jos imaju i Estonija, Litva, Ukrajina i druge zemlje tj. naseljavanje ruskog stanovnistva tokom Sovjetskog Saveza. Nesto poput naseljavanja Srba po Hrvatskoj tokom Kraljevine SHS, Kraljevine Jugoslavije i SFRJ.

Latvija je drzava Latvijaca, a dotepencima, njihovim potomcima ako se ne svidja, neka tjeraju put Rusije. Imaju tamo prostranstava koliko hoce. Putin i zgadija imaju retoriku poput pobunjenih Srba i Milosevica 90-tih, posto su prilikom napada na Gruziju izjavljivali kako oni idu braniti Ruse koji tamo zive. Pretpostavljam da su u buducnosti na redu Latvijci, Estonci, Ukrajinci,i drugi ukoliko ruski petokolonasi odluce proglasiti autonomiju i dizati balvan revoluciju u tim zemljama. Ukratko Srbija je gdje god ijedan Srbin zivi, ups pardon, Rusija je gdje gog ijedan Rus zivi. A ovaj rusofilni postavljac teme bi vjerovatno na isti nacin pisao o tiraniji vecine nad manjinom da su kojim slucajem pozicije obrnute, ili da treba dati pravo sluzbenog jezik Talijanima i Srbima u Hrvatskoj kada su bili na vrhuncu.


Zanimljivi neki dotepenci na baltiku kad su po njima Latvijci nazvali Rusiju po slavenskom plemenu Kriviča Krivijom a Hitler od njih maznuo kukasti križ stavljajuči u isti germenski koš Nijemce i stare Pruse ;

http://www.youtube.com/watch?v=GhukC...eature=related

http://lv.wikipedia.org/wiki/Krievija

Zadnje uređivanje krnk : 19.02.2012. at 14:09.
krnk is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 14:10   #5
ne znam ćemu se rusi čude? u latviju su se doselili i JOŠ ne znaju letonski?? pa mogu bit sretni da ih ne deportiraju.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 14:16   #6
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
ne znam ćemu se rusi čude? u latviju su se doselili i JOŠ ne znaju letonski?? pa mogu bit sretni da ih ne deportiraju.
A zašto bi Kriviči pričali Latvijski kad od davnina žive na Baltiku , a to što je "Krivija" od Baltika do Pacifika jel to krivnja Kriviča koji od davnina žive u Latviji ?

Zadnje uređivanje krnk : 19.02.2012. at 14:22.
krnk is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 14:23   #7
Quote:
Marco Andretti kaže: Pogledaj post
Latvija ima isti sindrom kakav je imala Hrvatska, a koji danas jos imaju i Estonija, Litva, Ukrajina i druge zemlje tj. naseljavanje ruskog stanovnistva tokom Sovjetskog Saveza. Nesto poput naseljavanja Srba po Hrvatskoj tokom Kraljevine SHS, Kraljevine Jugoslavije i SFRJ.

Latvija je drzava Latvijaca, a dotepencima, njihovim potomcima ako se ne svidja, neka tjeraju put Rusije. Imaju tamo prostranstava koliko hoce. Putin i zgadija imaju retoriku poput pobunjenih Srba i Milosevica 90-tih, posto su prilikom napada na Gruziju izjavljivali kako oni idu braniti Ruse koji tamo zive. Pretpostavljam da su u buducnosti na redu Latvijci, Estonci, Ukrajinci,i drugi ukoliko ruski petokolonasi odluce proglasiti autonomiju i dizati balvan revoluciju u tim zemljama. Ukratko Srbija je gdje god ijedan Srbin zivi, ups pardon, Rusija je gdje gog ijedan Rus zivi. A ovaj rusofilni postavljac teme bi vjerovatno na isti nacin pisao o tiraniji vecine nad manjinom da su kojim slucajem pozicije obrnute, ili da treba dati pravo sluzbenog jezik Talijanima i Srbima u Hrvatskoj kada su bili na vrhuncu.
Marko, potpuno si u pravu! Ja sam Rus is Moskve pa ne shvatam kako bi netko rodjen u LV ne bi znao govorit letonski. Bruka.
Isto vazi i za Balkan: u HR se govori hrvatski, u CG se govori crnogorski. U beogradskom se pasaluku govori srBski (turski).
Ivan Grozny is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 14:24   #8
Quote:
Ivan Grozny kaže: Pogledaj post
Marko, potpuno si u pravu! Ja sam Rus is Moskve pa ne shvatam kako bi netko rodjen u LV ne bi znao govorit letonski. Bruka.
Latviju su Rusi u dogovoru s Hitlerom okupirali i od tada je ona smatrana njihovom kolonijom.

Tisuće Latvijaca je ubijeno,deportirano u Sibiri ili pobjeglo na Zapad,a kolonizirani su Rusi,čiji broj do 1989. stalno raste.

Prije WW2 je bilo 75% Latvijaca i 10% Rusa, a 1989. 57% Latvijaca i 34% Rusa
http://en.wikipedia.org/wiki/Demogra...#Ethnic_groups

Ponašali su se kao Englezi u Keniji i nema šanse da su planirali naučiti jezik.

Odjesnom se SSSR raspao,a oni su od bahatih gospodara postali manjina.
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 14:35   #9
Da ne ispadne samo na samim postocima
1935. je bilo 1,472,612 Latvijaca.
1989. je bilo 1,387,757 Latvijaca.

Dakle čak manje nego prije 50 godina.


Broj Rusa raste sa 206.499 na čak 905,515 tisća, dakle čak 700.000 više!!!

Tu su i rusofoni Ukrajinci sa 1,844 na 60,416, skoro 60.000 više!

I Bjelorusi su se povećali 5 (PET!) puta sa 26.867 na 119,702 1989.

Svi su ti kolonisti pričali naravno Ruski
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 14:41   #10
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
Svi su ti kolonisti pričali naravno Ruski
Nije ovdje opće pitanje o kolonistima za vrijeme SSSRa na temelju kojih bi kao Rusi trebali dobit pravo na ravnopravni jezik u institucijama baltičkih država nego se povlači pitanje Rusa koje su te države protjerale uspostavom država u post WWW1 razdoblju , ali naravno sad sljedi i pitanje protjeranih Njiemaca i Poljaka iz tih država u post WW2 razdoblju .
krnk is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 15:09   #11
Quote:
krnk kaže: Pogledaj post
A zašto bi Kriviči pričali Latvijski kad od davnina žive na Baltiku , a to što je "Krivija" od Baltika do Pacifika jel to krivnja Kriviča koji od davnina žive u Latviji ?
rusi u latviji su doseljeni od 1945. do 1990., od nikakvih davnina oni ne žive u latviji, osim ako je 1945. davnina.
nek se izvole udostojit naučit jezik zemlje u koju su imigrirali ili nek se kupe.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 15:41   #12
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
rusi u latviji su doseljeni od 1945. do 1990., od nikakvih davnina oni ne žive u latviji, osim ako je 1945. davnina.
nek se izvole udostojit naučit jezik zemlje u koju su imigrirali ili nek se kupe.
Ma jasno da ne žive od davnina , zato su valjda i Latvijci Rusiju i Ruse počeli zvati po lokalnom slavenskom plemenu .
krnk is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 16:25   #13
Prema ovom izvoru u Latviji ima 44% Rusa, po drugim izvorima manje.

Russian-speakers make up 44 percent of Latvia's 2.3-million population. Latvian is the official state language and Russian is treated as a foreign language.

Ima li jos neka zemlja na svijetu gdje ljudi koji su rodjeni u doticnoj drzavi moraju polagati ispit iz jezika da bi dobili ljudska prava zagarantitano poveljama UN i EU?

http://en.rian.ru/exsoviet/20120219/171398208.html
Prohorov is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 16:41   #14
Ma ne znam kojega vraga ti Rusi još traže u Latviji. Pa po svim ekonomskim pokazateljima život u Rusiji je bolji od života u Latviji. Trebaju se kolektivno iseliti u Rusiju i gotovo, a ne da ih zajebava šaka bezveznjakovića.
Ringo10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 16:45   #15
Quote:
Ivan Grozny kaže: Pogledaj post
Marko, potpuno si u pravu! Ja sam Rus is Moskve pa ne shvatam kako bi netko rodjen u LV ne bi znao govorit letonski. Bruka.
Isto vazi i za Balkan: u HR se govori hrvatski, u CG se govori crnogorski. U beogradskom se pasaluku govori srBski (turski).
Koji se jezik govori u Americi, Australiji? A koji u Austriji, Svajcerskoj? Koji se jezik govori u Bosni i Hercegovini, gospodine Moskovljaninu?
__________________
"Jednačenje suglasnika po zvučnosti izmišljotina je dokonijeh lingvista. Uostalome, ako umiješ pisat i čitat napiši srBski i srPski, poTkovan i poDkovan, pročitaj, pa ako ti "zvuči jednako" priznajem da imam krivo. Ipak, ja to ne umijem pročitat da "zvuči jednako"." - by Armadillo, i njegovo poimanje gramatike https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...postcount=2033
Tevagu is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 16:45   #16
Quote:
Ringo10 kaže: Pogledaj post
Ma ne znam kojega vraga ti Rusi još traže u Latviji. Pa po svim ekonomskim pokazateljima život u Rusiji je bolji od života u Latviji. Trebaju se kolektivno iseliti u Rusiju i gotovo, a ne da ih zajebava šaka bezveznjakovića.
Ringo
Ovdje je drugi problem
Jel ova politika u skladu povelje UN i principa Europe?
Mislim ova politika ako si rodjen u nekoj drzavi i na osnovu porijekla tvojih roditelja ti ne daju glasati, putovnicu itd.
Ima li ovako nesto u drugoj drzavi?

Jel na ovaj nacin Latvija postaje tamnica naroda?
Prohorov is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 16:47   #17
Quote:
Tevagu kaže: Pogledaj post
Koji se jezik govori u Americi, Australiji? A koji u Austriji, Svajcerskoj? Koji se jezik govori u Bosni i Hercegovini, gospodine Moskovljaninu?
U juznoj Africi ima 11 sluzbenih jezika
Jezik Ndebele je jedan od sluzbenih jezika a govori 0,5% stanovnistva.
Engleski 8,2%
Prohorov is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 16:55   #18
Quote:
Prohorov kaže: Pogledaj post
U juznoj Africi ima 11 sluzbenih jezika
Jezik Ndebele je jedan od sluzbenih jezika a govori 0,5% stanovnistva.
Engleski 8,2%
Je , ali što ako Ruski postane još jedan službeni jezik EU preko Latvije a sama Rusija još nijje unutra ?
krnk is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 16:56   #19
Quote:
Prohorov kaže: Pogledaj post
U juznoj Africi ima 11 sluzbenih jezika
Jezik Ndebele je jedan od sluzbenih jezika a govori 0,5% stanovnistva.
Engleski 8,2%
Je , ali što ako ruski postane još jedan službeni jezik EU preko Latvije a sama Rusija još nije unutra ?
krnk is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 16:59   #20
Quote:
krnk kaže: Pogledaj post
Je , ali što ako ruski postane još jedan službeni jezik EU preko Latvije a sama Rusija još nije unutra ?
Pa odgovor znas i sam.
Onda postane.
Prohorov is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:40.