Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.04.2012., 13:56   #101
Ako dijete napravi neko sranje opasno po život i nakon toga pobere gadne batine, nda... možda ga više i neće ponovit od straha.
Ali, užasno mi je teško povjerovat da nekakvo, kako to svi pobornici klepanja opisuju, nježno lupkanje po peleni može imati takav učinak.

Malu djecu, u onoj dobi u kojoj niš ne kuže, treba micat od potencijalne opasnosti i ponavljat, ponavljat, ponavljat.
Vrlo brzo počnu kužit.

Da nije tako, pa svako drugo ne bi preživjelo dva dana u prosječnom stanu/kući
__________________
Majka Tereza Kesovija
harpy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2012., 13:57   #102
Quote:
Lepricorn kaže: Pogledaj post
...Lord, utičnica je navedena samo kao primjer,aii svjedno ću nadovezati da ne možeš zaštiti sve moguće utičnice, niti možeš kao kobac biti iznad djeteta 24/7.

V
To ti je zapravo glavni posao od kad dijete postane pokretno, pa dok ne počne pokazivati natruhe razuma.

BTW, na stranu tvoja sestra, što s djetetom koje će ponovo pokušati i nakon što dobije po guzi, a vjeruj mi da takvih ima?
onix is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2012., 13:57   #103
Quote:
Nema Blage Veze kaže: Pogledaj post
Ne zelim nikog povrijediti ni ispasti bezobrazna arogantna ili sto ja znam kakva, jer nisam takva ali smeta mi kad si ljudi uzimaju u obzir (ne djete nego mama koja pusta djetetu) ponasati se u gostima isto kako i kod kuce. ja gdje god dodem, pitam. smijem li na wc, mogu li dobiti casu vode, ako mi je nesto ponudeno, zahvalim se ne govorim fuj ili sranje (to je primjerice jos jedna rijec koju moze reci malac iz price). vrlo bih rado izbjegvala te kontakte ili ih makar reducirala, medutim to je prvenstveno muzeva obitelj i ako mi on kaze, ok sljedeci put cu se ja pobrinuti za to da bude sve u redu, da ne prljaju i vriste, a rekao je i prosli put pa opet on to onako na opusten nacin, on kaze malom ne bacaj loptu u namjestaj tipa nije ovo nogometno igraliste i nasali se s njim i kako da ga djete shvati ozbiljno nego se jos naceri i nastavi dalje. moj muskarac ne shvaca da ja njihove posjetee ne zelim, ni za blagdane ni na kave ni slicno, negdje u javnosti pa nek prljaju i rade sto hoce, pogotovo kad mi beba dode. i to je pitanje kako da muzu to utuvim u glavu a bez da se oko toga posvadamo, jer ako on kaze sljedeci put a ja se mislim eh nema sljedeceg puta, a nije samo moj stan nego i njegov, pa sto tad??
Naklopaj muza po guzi, mozda shvati
jojne is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2012., 13:59   #104
Quote:
jojne kaže: Pogledaj post
Naklopaj muza po guzi, mozda shvati
Prvo nek' mu obavezno stavi pelenu.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2012., 14:06   #105
Evo i odgovor na temu, u svojoj kuci sam postavljas pravila, i ako ti nesto smeta gostima se to treba jasno i glasno komunicirati.
Sto se tice lupanja po guzi, postoji Obiteljski zakon po kojem je to kaznjivo (isto kao psovke, uvrede i sl.) tako da to nije odgojna metoda vec kazneno djelo
jojne is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2012., 14:07   #106
Quote:
Lepricorn kaže: Pogledaj post
Nisam zagovaratelj da se dijete zlostavlja,tuče, muči , nedaj Bože, ali nisam ni pobornik današnjih modernih metoda odgajanja (Suri Cruise model).
Zlatna sredina, kako bi se reklo, a u mojoj zlatnoj sredini ima mjesta i za "klepnut" dijete po peleni.
Od izraza "klepnut po peleni" mi se diže želudac.
Doslovce.
Ako već udaraš dijete, budi toliko ljubazna pa tako i reci.
Nema smisla pretvarati se da tučeš pelenu.
__________________
...We sail tonight for Singapore
We're all as mad as hatters here...

Tom Waits, Singapore
Tupelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2012., 14:10   #107
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Koga briga što ti očekuješ? Dijete boravi pet sati u školi, pet dana u tjednu.

Ponavljam pitanje: u potpuno istoj situaciji za koju ti klepaš, teta u vrtiću/učitelj treba učiniti - što?.

odgovorila sam ti već na tvojem pitanje. Ali evo sad ću pisati sporije :
daklem, ne odobravam da odgojne metode klepanjem koriste osobe koje nisu roditelji tog djeteta.

Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Možeš i moraš..

Kako?
Ideš kod prijatelja u goste-zaštitiš utičnice?
Dijete ti je u vrtiću- jesi provjerio sve utičnice?


Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Možeš i moraš..
Ovo može izjaviti samo osoba koja nema djecu

Lali, moja sestra nije bila ponižena, niti dns kao odrasla osoba osjeća ikakve posljedice toga što je dobila po guzici zbog nesretne utičnice.
Nadalje, nisu joj moji roditelji dali škare u ruke, mislim da je par stranice prije netko naveo kako su djeca spretni penjači, i kako ih ima uvijek i svuda.
__________________
Tempus fugit!
Lepricorn is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2012., 14:12   #108
vidim da je tema otišla u smjeru udaranja djece kao mjere odgoja.

ja moje ne udaram, pa mu ne bi dozvolila da radi kaos po tuđoj kući. ne bi ni čekala da domaćin kaže "nije ok polizati keks i vratiti ga u posudu", nego bi sama makla posudu od svog djeteta.


općenito su mi to dosta zeznute situacije, jer ispadneš neugodan prema gostima ako komentiraš, budući da roditelj kontrolira dijete. meni je bilo u sličnoj situaciji neugodno davati naredbe direktno djetetu, ali i reći nešto roditelju koji nije smatrao da treba spriječiti dijete u divljanju po mojoj kući (jer valjda "takvo je dijete, hiperaktivno", ili varijanta dva: "svi su takvi u toj dobi").

sad čitam da sam trebala djetetu reći da prestane s radnjom koja nije ok.
zaista se nitko od vas ne bi uvrijedio da netko upusti komentar vašem djetetu dok ste u gostima? (uvrijedio ne zato što vam se netko miješa u odgoj, nego zato što ste očito vi neodgojeni kad niste prekinuli uništavanje tuđe imovine )
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2012., 14:14   #109
Quote:
Lepricorn kaže: Pogledaj post
Nadalje, nisu joj moji roditelji dali škare u ruke, mislim da je par stranice prije netko naveo kako su djeca spretni penjači, i kako ih ima uvijek i svuda.
nisam ni rekla da su joj dali, nego da ju nisu nadzirali kako treba
što si potvrdila i ti - očito je bila bez nadzora dovoljno dugo kad se uspjela popeti i uzeti škare
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2012., 14:15   #110
Quote:
Lepricorn kaže: Pogledaj post

Kako?
Ideš kod prijatelja u goste-zaštitiš utičnice?
Dijete ti je u vrtiću- jesi provjerio sve utičnice?
Ovo klepanje po guzi mi stvara grč u želucu, pa neću puno.

Ideš kod prijatelja - držiš dijete stalno na oku. Barem ja tako radim. Ako treba igram se s njim na tepihu u jednom kutu sobe, dok pričam s frendicom koja sjedi 3 metra dalje. Dijete ne ostavljam da samo istražuje nepoznatu okolinu.

U vrtiću bi utičnice trebale biti postavljene na visini dostupnoj odraslima, a ne djeci.
no_nic is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2012., 14:19   #111
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
vidim da je tema otišla u smjeru udaranja djece kao mjere odgoja.

ja moje ne udaram, pa mu ne bi dozvolila da radi kaos po tuđoj kući. ne bi ni čekala da domaćin kaže "nije ok polizati keks i vratiti ga u posudu", nego bi sama makla posudu od svog djeteta.


općenito su mi to dosta zeznute situacije, jer ispadneš neugodan prema gostima ako komentiraš, budući da roditelj kontrolira dijete. meni je bilo u sličnoj situaciji neugodno davati naredbe direktno djetetu, ali i reći nešto roditelju koji nije smatrao da treba spriječiti dijete u divljanju po mojoj kući (jer valjda "takvo je dijete, hiperaktivno", ili varijanta dva: "svi su takvi u toj dobi").

sad čitam da sam trebala djetetu reći da prestane s radnjom koja nije ok.
zaista se nitko od vas ne bi uvrijedio da netko upusti komentar vašem djetetu dok ste u gostima? (uvrijedio ne zato što vam se netko miješa u odgoj, nego zato što ste očito vi neodgojeni kad niste prekinuli uništavanje tuđe imovine )
Zašto ti je neugodno? Djeca nisu idioti da se njima ne bi smjeli direktno obraćati, a ako roditeljima nije neugodno to što su oni neugodni, nije ni meni neugodno što je njima neugodno nakon mog upozorenja.

I ne, ne bih se uvrijedila da netko nešto kaže mom djetetu. Niti je ono, niti sam ja centar svemira da nam se ništa ne smije reći. Moja djeca već dugo nisu u godinama u kojima se radi takva vrsta nereda, ali ako baš ne primijetim da moje dijete redom liže kekse, bila bih zahvalna onome tko ga zaustavi.
onix is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2012., 14:19   #112
ja se ne bi uvrijedila, uopce. po duvjetom da ne urlas na moje dijete i da nisi gruba nego mu lijepo kazes. ne mogu ja znat sto smeta ljude, mogu pretpostaviti ali sigurna sam da bi se nekome sigurno dizala kosa na glavi od necega sto je meni sasvim normalno. tvoje je da kazes sto su pravila u tvojoj kuci
evo, moja sveki neda da mala skace po kaucu, ona spava na tom kaucu i cuva ga. i ok, zakaj bi se j analjutila, ona je rekla lijepo nemoj zlato molimte skakati tu, tu baka spava pa d as ene strga. i super.
kod nas normalno moze skakati po kaucu, kod nje ne.
da ju sutila, samo bi se iznervirala jadna
a ja ne mogu svom djetetu zabraniti bas sve da radi u gostim, da sjedi s rukama u krilui smjerno gleda u pod
naravno da reagiram kad god radi nesto opceprihvaceno nepristojno, ali inace... kako ja mogu znati da nekoga smeta nesto ak one kaze
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2012., 14:22   #113
Quote:
Lepricorn kaže: Pogledaj post
odgovorila sam ti već na tvojem pitanje. Ali evo sad ću pisati sporije :
daklem, ne odobravam da odgojne metode klepanjem koriste osobe koje nisu roditelji tog djeteta.




Kako?
Ideš kod prijatelja u goste-zaštitiš utičnice?
Dijete ti je u vrtiću- jesi provjerio sve utičnice?




Ovo može izjaviti samo osoba koja nema djecu

Lali, moja sestra nije bila ponižena, niti dns kao odrasla osoba osjeća ikakve posljedice toga što je dobila po guzici zbog nesretne utičnice.
Nadalje, nisu joj moji roditelji dali škare u ruke, mislim da je par stranice prije netko naveo kako su djeca spretni penjači, i kako ih ima uvijek i svuda.
cekaj, znaci ti imas djecu?
i jedino od cega ih treba stititi su uticnice? inace, nakon kaj lupis dijete "po peleni", mozes ga mirno ostaviti bez nadzora?
ila ga lupas po peleni za svaku opasnu stvar?
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2012., 14:27   #114
Quote:
Lepricorn kaže: Pogledaj post
Ideš kod prijatelja u goste-zaštitiš utičnice?
Dijete ti je u vrtiću- jesi provjerio sve utičnice?
Ako ideš u goste s djecom, onda znaš da to neće biti "sjedimo za stolom i pričamo" odlazak u goste, nego "naganjamo djecu po stanu i pričamo koliko dospijemo" odlazak u goste. Sve ostalo je roditeljska sebična komocija.

Vrtić koji ne bi imao zaštićene ne samo utičnice, nego i puno drugih mogućih opasnosti za djecu, ne bi dugo radio.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2012., 14:28   #115
Bez problema kažem da se neke nepoželjne radnje ne rade, da su ružne...zbog svoje djece jer reagiram kad rade sranje. A u kuću nam ne dolaze ljudi koji bi se na takve situacije naljutili, uvrijedili...budu sretni kad njihovoj djeci još netko kaže koju odgojnu.

Mene živcira kad smo na ulici, parku, trgovini... i mi nešto objašnjavamo, a netko sa starne dobacuje - pa još je mali, pusti ga, to su dječje stvari, a joooj...
__________________
:) x 3 = moj cijeli svijet
svastamorac is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2012., 14:28   #116
Podsjećam vas na vrlo važno pravilo RiD-a.

Također, čitajte naslov: tema nije odgoj vašeg djeteta doma, nego "odgoj" djeteta koje nam je u posjeti.
__________________
PIČKA!
Nica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2012., 14:29   #117
Quote:
Nema Blage Veze kaže: Pogledaj post
jebote pa necu mlatit djete ali ako ne shvati nakon sto mu objasnim stoti put zasluzio je jednu po guzi. pokazi mi roditelje koji to ne rade. malo autoriterta nikom ne skodi, i djete bi trebalo imati postivanje prema roditeljima. i pokazi mi djecu ciji ih roditelji nisu lupili ni jednom pa kakvi su sada - najvjerojatnije razmazena derista s kojima vlastiti roditelji ne izlaze na kraj!!


Zasto bih se ja molim te iz svog stana micala jer mi dolazi sogor sa obitelji, znaci da je vani oluja a oni se najavili ja bih trebala ici vani i bjezati i skrivati se od njih? ne trebaju mi ni dolaziti. to je moja tema, kako da ih skinem s one stvari jer upravo iz razloga koje sam navela ne zelim da mi se motaju po kuci, ne zelim da su mi u kuci, jel to shvacate? nemam nista protiv njih niti ih mrzim, mozemio piti kave, ali daleko od moje kuhinje i ostalog zivotnog prostora, u tom je bit. otici cu vani popiti kavu i platiti je par kuna ali necu morati za nikim dezinficirati kucu i namjestaj u kuci jer ONA gospoda ni sebi ni djeci primjerice ne pere ruke iza zahoda.


da, svaki keks. na stolu je bila jedna posuda, i nitko nije jeo iz te posude osim njega. znaci to je jedna posuda. jel vam treba opiisati i kako je izgledala?!
ne radi se ni o posudi ni o keksima nego o sitnicama koje su po meni neprihvatljive, stvari koje djete raadi jer se ne zna ponasati za stolom a njegova majka to ocito smatra normalnim, i jos mi se onako naceri tipa a sta ces.


ne usudim se upravo zato jer nije moje djete jer su mene ucili da se tudoj djeci ne pametuje. jer nisam ja majka tom djetetu, nego netko drugi, ne mogu ga ja preodgajati niti zelim. i ucili su me da pazim na tude osjecaje da ne povrijedujem ljude pa mi je lakse ovdje se ispuhati nego njoj direktno reci cuj djeca su ti neodgojena a i ti bi mogla oprati ruke iza toaleta. kad bih to mogla ne bih pisala vamo.


eh a ti se ne bi ljutio da ti tudi balavac namjerno razbija i ciljano zabije tu jebenu loptu u nove nocne ormarice, za koje si ti platio novce, a za te novce si i morao raditi pa bi ti to sigurno bilo svejedno, eh mos misliti. daj molim te.
Bokte,ti pričaš kako je mali katastrofa,a meni bi se više gadili njegovi roditelji...
Pa pobogu to je dijete,šta ga ne probaš razumit...Zasigurno da se presretno osjeća kraj ovakvih roditelja...
Quote:
Nema Blage Veze kaže: Pogledaj post
ona i muz odlaze cesto na partije, skoro svaki vikend (ne tice me se to ali kazem primjera radi) i bas su se taj dan zalili kako su spavali do cetri popodne i boli ih glava, a meni sok ono, jebote dvoje male djece a oni stalno negdi slave i jos spavaju do 4 sata popodne, mislim se kako bi ta djeca i bila normalna uz takve roditelje. muz mi je davno ispricao kako su oni malog na pocetku zatvarali u sobu i sve dok se oni nisu probudili morao je mali biti sam u sob, a oni spavali do podne svakodnevno (ne rade ni jedno ni drugo), i onda bi mali pizdio sizio bacao pelene po zidovima, od ormar, lupao po vratima sto sve ne, da bi oni mogli mirno spavati, a mos mislit, djete je gladno, treba mjenjati pelene, osjeca se samo, mislim to ne mogu razumjeti, ne cudi da je mali cini mi se malo isfrustriran.

Šta jednostavno ne središ koji put da šogor dođe kod muža i povede samo malog,a ne i svoju da-ne-kažem-šta,a ti onda malog odvedi u šetnji il u dućan po sladoled pa će ti bar kuhinja biti čista...
Sasvim sigurno da ti je za trudnicu bolje hodat nego se (opsesivno-kompulzivno) presavijat,usisavat,ribat fleke po podu,tepihu itd...
Ko da je dijete krivo što su mu roditelji retardinjosi-pa nije ih ono biralo.
Jer kad su već kod tebe doma,ako joj muž radi u drugoj prostoriji,ona bi trebala pratit šta dijete radi,a ne se toliko ufuravat u vlastite priče i kavu (pretpostavit ću da pije kavu) da ne vidi ništa oko sebe...ni kekse,ni lopte,ni ormare...
Dijete se može sve naučit,ako mu se to predstavi kao igru...ne samo pranje ruku nego čak i pomaganje u kuhinji..

Zadnje uređivanje Lyte-as-a-rock : 03.04.2012. at 14:43.
Lyte-as-a-rock is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2012., 14:29   #118
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
zaista se nitko od vas ne bi uvrijedio da netko upusti komentar vašem djetetu dok ste u gostima?
Gost koji bi se uvrijedio na "nemoj se ljutiti, ta nam je vaza draga uspomena", "nemoj se ljutiti, krevet ima slabe opruge pa nam je frka da se ne strga" ili "nemoj se ljutiti, baka kuha izvrstan štrudl od jabuka, pa nam je frka ako joj tvoj sinek zapali haljinu", nema što tražiti u mom domu.

Zašto se prijateljstva, poznanstva i ugošćavanja smatraju cementiranima u vječnosti, nepromjenjivima i neraskidivima?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2012., 14:56   #119
kad nama klinci dodju u posjete mogu sve sto im padne na pamet (ajde ok, u okviru zdravog razuma), ali kad smo mi s djecom negdje u posjeti ne polazim od toga da je i kod drugih tako. uglavnom posjecujemo ljude koje znamo, i znam kako tiktaju, sto se kod njih smije. isto tako je to ekipa koja ima djecu, pa se kuzimo. ili kazem maloj, da mora pitat jel ok ako zeli nesto, hoce se igrat na katu u sobi... kad smo kod reicmo bake, onda je to malko "stroze" ona zivi sama bez male djece (osim kad nasi hahari dodju) u blizini, tako da tu bude puno opominjanja. katkad i samo iz predostroznosti.
__________________
And I'm floating in a most peculiar way
Ani O is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2012., 14:58   #120
Jesam ja jedina koja razumije autoricu
Iako mi se ne sviđa ton kojim je izrekla sve što je, al to je valjda malo i do trudnoće, umora, stresa

Dakle - nije ugodno, ni lako, ni lijepo, ni domaćinski STALNO nekoga ispravljati.
A kako ja shvaćam - dano je brdo lijepih savjeta kako funkcionalno riješiti svaki konflikt i razilaženje u stavu i pristupu - samo, tih situacija ima na minutnoj bazi. Dakle STALNO
Pa tko bi to mirne duše izdurao

A s druge strane - ja nikad ne mogu pojmit stav da dijete trebaju odgajati roditelji - ako roditelji to ne rade. Nekako sam u uvjerenju da će mu i dobronamjeran savjet, uvjetovanje, bilo kakva odgojna metoda dobro doći ako ju primjeni dobronamjerna tetka.
Možeš se dovest u situaciju da oni počnu očekivat da odradiš njihov posao i odgojiš im dijete, ali isto tako im možeš primjerom pokazati kako i sami mogu reagirati u neprimjerenim situacijama.

Kod mene bude na igranju curica od 5 godina. Uz mog klipana od 4 i klipanicu od nepune 3 znate da to nije uvijek idilična slika. Ali sasvim je normalno (meni i curičinoj mami) da joj ja nešto i ne dozvolim.
Npr. kod nas se ne penje na stol, ne skače po namještaju, ne izvlači čista roba iz ormara po cijeloj kući.... isto tako, bez beda podsjetim curicu ako uočim da je u žaru igre zaboravila oprat truke nakon wc-a, ili kad se vrate izvana. Kako moji - tako i ona. I nitko u tome ne vidi problem. Ništa manje ni više i mama od curice kad se moj Uzdanica ode kod njih igrat
Pa najbolje da nam razruše kuće jer bi mi da je sve savršeno i da se nitko ne naljuti.
A najveća je fora što se nitko nikad nije naljutio.
Pa neću se ja naljutit valjda zato što je netko u najboljoj namjeri podsjećanjem na pranje ruku moje dijete (i svoje, i sebe...) zaštitio od moguće salmonele ili glisti ili trakavice
__________________
*Kad postoji volja, nađe se i način!*
Ferrari-Ficho is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:58.