Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.02.2010., 21:25   #461
Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post
pa da,ja mislim da su pravoslavni vlasi čisti vlasi,tj. potomci kolonizatora,dok se naši dijele na recimo bunjevce(romanizirane ilire,pomiješane s hrvatima dakako) i 'obične' vlahe,koji su valjda potomci kolonizatora.
Da, ja mislim da su pravoslavni oko 90% potomci kolonizatora.(otprilike govorim)

To druge se isto slažem, i među našima ima takvih, odnosno to bi bili oni Hrvati koji nisu Bunjevci a nisu ni Slaveni
2plus2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2010., 21:32   #462
Quote:
2plus2 kaže: Pogledaj post
Da, ja mislim da su pravoslavni oko 90% potomci kolonizatora.(otprilike govorim)

To druge se isto slažem, i među našima ima takvih, odnosno to bi bili oni Hrvati koji nisu Bunjevci a nisu ni Slaveni
pa da,slažem se,a uglavnom, po fizionomiji ti garavi obrvaši se ne mogu fulati :
http://www.youtube.com/watch?v=-gC0a...eature=related
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2010., 23:39   #463
Quote:
2plus2 kaže: Pogledaj post
Ali Grci današnji nemaju veze sa onim antičkim
Tocno, to i danasnji Grci znadu. Oni vise gledaju na Bizant kao na svoju kulturnu i politicku ostavstinu.

Glede balkanskog stanovnistva treba shvatiti da je Balkan oduvijek bio "smetiste" naroda. Nekad su Balkanom prolazila, ostajala, zivila i mijesala se Bog zna kakva razlicita plemena i narodi. Pod rimskom upravom, koje je uvijek inzistirala na romanizaciji i kolonizaciji, vecina su vise manje govorili nekakvom "pidgin" verzijom latinskog jezika.

Da li su "Vlasi" zapadnog Balkana bili isti narod kao i "Vlasi" istocnog Balkana? Vjerovatno da nisu.

PS

"Obrvasi" su dosli kasnije iz istocnog Balkana sa Turcima.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 18:20   #464
Romansko stanovništvo padom Rimskog Carstva stapa se s Hrvatima,to nije upitno,ali oni ni po čemu nemaju veze sa romanskim stanovništvom sa ruba jugoistoka koji dolaze prvo kao nomadski,a potom i osvajački narod u službi drugog..
Zbunjuje njihova romanska krv koja ih dijeli barem pet stotina godina.I treba spomenuti,da rimski romani koji su živjeli uz obalne gradove i zaleđu imaju visok stupanj civilizacije,dok se za rimske koloniste u Daciji ne može isto reći.
Ovi Vlasi(ili Arumunji)su plod povijesnih zbivanja koje su zadesile Hrvatsku i Bosnu najviše mijenjajući njezinu autohtonu strukturu u 16.st.za vrijeme najžeščih protuturskih ratova,u kojima je Sultan bio odlučan da postavi barjak na vrh Beča.
Iako postoji dovoljno dokaza za potvrđivanje narodnosti Arumunjima,navret ću dva znakovita primjera u dva povijesna odmaka,kao etapama njihovog kretanja;
-1381 god.bosanski kralj Tvrtko,u svojoj listini Dubrovčanima,spominje MoroVlahe,pa potom Vlahe imenujući ih Branko i Vlatko kao vođe katuna(katun-uređeno vlaško selo)koji se spore oko ispaše u Humu,na zemlji koja pripada dubrovačkom vlastelinu.U Humu su bili najbrojniji u tom području i nisu činili veliki postotak žitelja.Dolaskom Turaka stvari se mijenjaju..
-1527 god.mjesto Vrana,koje sam prije spominjao.Za njih je zasigurno utvrđeno da Vlasi,koji su tu ostali i postali katolici,dakle Hrvati..
I dodao bih da je najveći broj Vlaha zadržao pravoslavlje kao izvornu vjeru i po tome su bili asimilirani u Srbe.Primjer ne treba navoditi.
Peća is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 07:58   #465
Quote:

O dalmatoromanskom jeziku (primorskom) ima dosta knjiga i članaka, ali nema o balkanoromanskom/vlaškom iz dalmatinskog zaleđa i BiH. Imaš li kakve podatke o ovima?
U Bosni se vlaški jezik očuvao sve do početka XX. stoljeća, piše Zef Mirdita. Bili su bilingvisti, a u dokumentima su očuvana njihova vlaška imena: Ursul, Šarban i dr. Ali nema ništa opširnije o vlaškom (= arumunjskom) jeziku u Bosni.

Također piše da bosanski Vlasi nisu pridonijeli porastu samo srpskoga stanovništva, nego i hrvatskog kao katolici i bošnjačkog kao muslimani. (Zef Mirdita: "Vlasi u historiografiji", str. 252).
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 12:10   #466
I nakon 465 poruka nismo daleko odmakli, čini mi se. Jedina sigurna stvar je da su Vlasi romanizirani starosjedioci. Doduše i pojam starosjedioci je relativan, jer uvijek je netko bio tu prije nekoga. No ovdje gledamo Vlahe kao starosjedioce u odnosu na Slavene.
Što je ostalo nejasno?
1. Kojim jezikom su govorili u trenutku dolaska
2. Otkud su točno došli u Hrvatsku(uglavnom u vojnu krajinu i bosansku krajinu tj. tursku Hrvatsku po starom)

Za obje točke ima raznih teorija, nijedna nije dokazana.
Za točku 1. postoje dvije mogućnosti:
a) govorili su vlaški(rumunjski, romanski)
b) govorili su kao i danas - hrvatski, štokavska ijekavica
Mogućnost a) smatram nemogućom prvo jer nijedan narod nije bitno mijenjao jezik u to vrijeme i drugo nemoguće da do danas baš ništa nije ostalo od tog jezika.
Znači ostaje mogućnost b) - Vlasi su već govorili hrvatski, štokavska ijekavica u trenutku dolaska. Ako je tako mogli su doći samo iz područja gdje se tako govori. Ovo ruši teoriju da je većina došla iz Srbije jer vrlo mali dio Srbije govori ijekavski. Velika većina je onda svakako iz današnje BiH, Crne Gore i južne Dalmacije.
Ostaje zagonetka kako to da oni sami ne znaju otkud su došli, čak ni približno. To je u najmanju ruku čudno. Uzmimo recimo Gradišćanske Hrvate. Oni znaju ne samo kraj, nego u većini slučajeva čak i selo otkud su došli. Pa kako Vlasi ne znaju baš ništa? Dogovor o kolektivnom zaboravu? Opća tupavost? Ili je sve ovo što pišemo jedna velika zabluda i ustvari oni (ili bar većina njih) nisu od nikud došli, nego tu žive odavno, a dolazak velikog broja Vlaha sa Turcima je samo fama i nedokaziva pretpostavka?
hevi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 13:08   #467
Quote:
hevi kaže: Pogledaj post

1. Kojim su jezikom govorili u trenutku dolaska?
2. Otkud su točno došli u Hrvatsku (uglavnom u Vojnu krajinu i Bosansku krajinu tj. Tursku Hrvatsku po starom)?
Dolaska kuda? U Bosnu ili na područje današnje Hrvatske?

Noel Malcolm smatra da je etnogeneza Vlaha bila na području sjeverne Albanije i južne Srbije, i da su govorili romanskim jezikom. Raspršila ih je seoba Slavena. Planinskim dijelom dalmatinskoga zaleđa selili su na sjever, i već su u XII. stoljeću zabilježeni tamo kao nomadski stočari. Tako dolaze i u Bosnu. Pomiješali su se sa preostalim Balkanoromanima, a također sa Slavenima.

Za cijelo se to vrijeme postupno slaveniziraju sve do 20. st. (a ni u 21. st. nisu svi slavenizirani: Ćići, Arumunji, Cincari ...).

U dalmatinsko su zaleđe u 14. st. dolazili kao neslavenizirani (odatle Ćići), ali se do danas većina pohrvatila. Drugi val dolaska Vlaha bio je u doba Turaka, kada su u Slavoniju i u dalmatinsko zaleđe dolazili slavenizirani i jednim dijelom popravoslavljeni.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 13:09   #468
uvik ista priča. zašto ne znaju odakle su? oni koji su bižali su prvenstveno bili stočari - vlasi - već polunomadske kulture, ne vezani za neko misto ili identitet. zato i nisu slavenizirani odma na početku, zato ni ne znaju ništa o sebi osim da su "vlasi".
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 13:19   #469
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Dolaska kuda? U Bosnu ili na područje današnje Hrvatske?

Noel Malcolm smatra da je etnogeneza Vlaha...........
Govorim o ovima koji su došli sa Turcima. Ti su većina, navodno. Prije toga ih nije puno došlo. Kojim jezikom su dakle ti govorili? Ovo o etnogenezi znam, ali to ništa ne govori otkud su došli ovi za vrijeme Turaka.
hevi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 13:29   #470
Quote:
Liburn kaže: Pogledaj post
uvik ista priča. zašto ne znaju odakle su? oni koji su bižali su prvenstveno bili stočari - vlasi - već polunomadske kulture, ne vezani za neko misto ili identitet. zato i nisu slavenizirani odma na početku, zato ni ne znaju ništa o sebi osim da su "vlasi".
U ono vrijeme je nacionalna svijest svih naroda nikakva, a ne samo Vlaha. Npr. Romi su sigurno veći nomadi od Vlaha pa se ipak zna da su iz Indije i tu nema muljanja ni pretpostavki. A imaju i svoj jezik. Ne znam zašto bi baš činjenica da su Vlasi stočari bila presudna u tome da ih nije briga za porijeklo i rodni kraj. A osim toga nisu valjda baš svi Vlasi bili stočari!
Prije bi rekao da nepoznavanje domovine(ili zavičaja) Vlaha traži bar nekakvo objašnjenje. A pravog objašnjenja nema, pa eto uzmimo onda su to ljudi koje boli živo za porijeklo i rodni kraj. Zatim proglasimo da je to tako zato jer su stočari i riješena stvar.
hevi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 15:49   #471
Quote:
hevi kaže: Pogledaj post
I nakon 465 poruka nismo daleko odmakli, čini mi se. Jedina sigurna stvar je da su Vlasi romanizirani starosjedioci. Doduše i pojam starosjedioci je relativan, jer uvijek je netko bio tu prije nekoga. No ovdje gledamo Vlahe kao starosjedioce u odnosu na Slavene.
Što je ostalo nejasno?
1. Kojim jezikom su govorili u trenutku dolaska
2. Otkud su točno došli u Hrvatsku(uglavnom u vojnu krajinu i bosansku krajinu tj. tursku Hrvatsku po starom)

Za obje točke ima raznih teorija, nijedna nije dokazana.
Za točku 1. postoje dvije mogućnosti:
a) govorili su vlaški(rumunjski, romanski)
b) govorili su kao i danas - hrvatski, štokavska ijekavica
Mogućnost a) smatram nemogućom prvo jer nijedan narod nije bitno mijenjao jezik u to vrijeme i drugo nemoguće da do danas baš ništa nije ostalo od tog jezika.
Mozda je i ostalo vise nego mislis. Zasto na pr. u svim juznoslavenskim jezicima nema uobicajene palatalizacije koja je zajednicka svim slavenskim jezicima u nasoj "pradomovini"? Upotrebljavamo puno "provincijalizama" kao na pr. kapula, padela, bak, katun i t.d. Da li su to talijalizmi ili "vlahizmi", tesko je reci. Latinska i slavenska gramatika je dosta slicna, ali sigurno da bi netko sa dobrim znanjem latinskog i recimo, ruskog uhvatio mnogobrojne gramaticke "provincijalizme" u hrvatskom jeziku koji su karakteristicni za latinski jezik.


Quote:
hevi kaže: Pogledaj post
Znači ostaje mogućnost b) - Vlasi su već govorili hrvatski, štokavska ijekavica u trenutku dolaska. Ako je tako mogli su doći samo iz područja gdje se tako govori. Ovo ruši teoriju da je većina došla iz Srbije jer vrlo mali dio Srbije govori ijekavski. Velika većina je onda svakako iz današnje BiH, Crne Gore i južne Dalmacije.
Ostaje zagonetka kako to da oni sami ne znaju otkud su došli, čak ni približno. To je u najmanju ruku čudno. Uzmimo recimo Gradišćanske Hrvate. Oni znaju ne samo kraj, nego u većini slučajeva čak i selo otkud su došli. Pa kako Vlasi ne znaju baš ništa? Dogovor o kolektivnom zaboravu?
Znaju i Vlasi od kuda i kad su dosli u Hrvatsku (Crne Gore, juzne Srbije), ali prije toga, palo je namjerno ili nenamjerno, u zaborav.
Zanimljivo je da mozda jos i danas Crnogorci znaju tko su vlaska plemena, slavenizirana i albanizirana plemena.
Usput, znamo vrlo malo o pravoj povijesti Crne Gore jer sve je bilo zataskano pod "Srbi sve i svuda".

Proces slavenizacije odvijao se i jos prije dolaska Turaka, ali po onoj "Sto nije zapisano, nije se ni dogodilo", danas se cudimo, kako je to bilo moguce.
Zna se i zapisani su slucajevi asimilicije u novijoj povijesti medju albanskim i crnogorskim plemenima. Cjelokupno pleme je prije par stotina godina govorilo albanski ili obrnuto. Kako se to moglo dogoditi i zasto?
Koliko tragova albanskog jezika ima u crnogorskom jeziku?

Quote:
hevi kaže: Pogledaj post
Opća tupavost? Ili je sve ovo što pišemo jedna velika zabluda i ustvari oni (ili bar većina njih) nisu od nikud došli, nego tu žive odavno, a dolazak velikog broja Vlaha sa Turcima je samo fama i nedokaziva pretpostavka?
Zapisno je da su dosli, a najbolji dokaz ti je takodjer pravoslavna crkva koje prije dolaska Turaka u Bosni i Hrvatskoj nije bilo.

Gleda Roma, oni se rasno i nacinom zivota razlikuju od drugih europskih naroda. (Mozda su se neki ipak integrirali sa Vlasima?) Dugo vremena se je nagadjalo odkuda su dosli i mislilo se da su dosli iz Egipta. (Jedjupke)
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 16:12   #472
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post


Znaju i Vlasi od kuda i kad su dosli u Hrvatsku (Crne Gore, juzne Srbije), ali prije toga, palo je namjerno ili nenamjerno, u zaborav.
Zanimljivo je da mozda jos i danas Crnogorci znaju tko su vlaska plemena, slavenizirana i albanizirana plemena.
Usput, znamo vrlo malo o pravoj povijesti Crne Gore jer sve je bilo zataskano pod "Srbi sve i svuda".



Zapisno je da su dosli, a najbolji dokaz ti je takodjer pravoslavna crkva koje prije dolaska Turaka u Bosni i Hrvatskoj nije bilo.

Točno tako, pravoslavna crkva koje nije do tada bilo dokaz je da su tada prodrli ti balkanski vlasi odnosno Arumunji ( preporučio bi ovaj naziv da ne dolazi do zabune u vezi pojma vlasi - starosjedici)

Tada, znači 16. st. vlasi koji su živjeli u Dalmaciji bili su već dugo Hrvati (odnosno slavenizirani starosjedioci) i katolici kad su im se "pridružili" ovi drugi...

Tada je dolazilo do miješanja i prelaženja s vjere na vjeru. Mislim da je u Hercegovini ipak došlo do najvećeg miksa između vlaha i ovih drugih kako sam ih nazva - Arumunja. A to bi značilo da su Arumunji postajali Hrvati upravo u Hercegovini...
2plus2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 16:54   #473
Quote:
Znaju i Vlasi od kuda i kad su dosli u Hrvatsku (Crne Gore, juzne Srbije), ali prije toga, palo je namjerno ili nenamjerno, u zaborav.
Gdje su dokazi za to da su došli iz C.Gore i Srbije?

Quote:
Zapisno je da su dosli, a najbolji dokaz ti je takodjer pravoslavna crkva koje prije dolaska Turaka u Bosni i Hrvatskoj nije bilo.
Ma ne tvrdim ja da uopće nisu došli, nego tvrdim da je potpuna nepoznanica je li ih došlo 100, tisuću ili 500 tisuća. Drugo ne zna se jesu li već prije tu bili Vlasi starosjedioci koji su se pomiješali sa ovim "novim" Vlasima. Treće jesu li se miješali sa Hrvatima i ostalima, nemoguće da su Hrvati iz središnje Hrvatske pobjegli ili protjerani baš svi do jednoga. U tom svjetlu koliki je stvarni postotak doseljenih Vlaha? Je li to 10%, ili 33%, ili 56,92%, ili 98,4381% . O tome nema ni govora u povijesnim knjigama. Tj. govora ima, ali nema izvora na kojima se temelje ti podaci, nego se tadašnji broj pravoslavaca lakonski proglašava kao broj doseljenih Vlaha.
hevi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 17:35   #474
Quote:
hevi kaže: Pogledaj post
Gdje su dokazi za to da su došli iz C.Gore i Srbije?
Ijekavski dijalekt, prezimena...
Rekao sa juzna Srbija, mislio sam reci Raska, odnosno Sandzak.

Quote:
hevi kaže: Pogledaj post
Ma ne tvrdim ja da uopće nisu došli, nego tvrdim da je potpuna nepoznanica je li ih došlo 100, tisuću ili 500 tisuća. Drugo ne zna se jesu li već prije tu bili Vlasi starosjedioci koji su se pomiješali sa ovim "novim" Vlasima. Treće jesu li se miješali sa Hrvatima i ostalima, nemoguće da su Hrvati iz središnje Hrvatske pobjegli ili protjerani baš svi do jednoga. U tom svjetlu koliki je stvarni postotak doseljenih Vlaha? Je li to 10%, ili 33%, ili 56,92%, ili 98,4381% . O tome nema ni govora u povijesnim knjigama. Tj. govora ima, ali nema izvora na kojima se temelje ti podaci, nego se tadašnji broj pravoslavaca lakonski proglašava kao broj doseljenih Vlaha.
Mozda bi bila dobra ideja da ih nazivamo Arumunji. I danas ih je puna Grcka unatoc intenzivnoj helenizaciji. Mozes si misliti koliko ih je bilo tamo prije 500godina.
http://en.wikipedia.org/wiki/File:So...-languages.png

Nasi Vlasi su vec bili asimilirani i pokatoliceni. Njihovi potomci smo danas mi, Bunjevci, Sokci i drugi. Drugo je pitanje da li su stari recimo dalmatinski Vlasi bili uopce u srodstvu sa grckim ili bugarskim Vlasima. Govorili su slicnim jezikom ali to ne mora da su bili potomci istih naroda. Na primjer danas asimilirani potomci tatarskih, finskih i kalmickih plemena u Rusiji svi govore ruski, ali su to razliciti narodi i razlicite face.
Pojam Iliricum mozda ima vise zemljopisnu odrednicu. Iliri su vjerovatno zajednicki naziv za sva preslavenska plemena unutar tog teritorija.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 18:19   #475
Prevelika se buka digla oko tih "Vlaha" (Vlasi) - a premalo dokaza da opravdava buku.

Ono sto se kolokvijalno naziva "Vlasima" su autohtoni stanovnici hrvatskih zemalja i po svoj prilici su se Hrvati (vlastelina) pomijesali s tim prastanovnicima i s brojnim bezimenim Slavenima u hrvatskim zemljama.

Mi vidimo da su pravi Vlasi (Rumunji) stvorili/ocuvali svoj identitet i imaju svoju drzavu.

Oni to nemaju, niti u Hrvatskoj, niti u BiH, niti u Crnoj Gori, niti u Srbiji. Niti se itko u tim zemljama s tim "Vlasima" identificira osim u promilama ili kao vrlo male manjinske skupine - koje su priznate - i imaju svoja prava.

Kakvi, pobogu, Vlasi u Dalmatinskom zaledju? Nicega u Dalmatinskom zaledju nema osim "sjecanja" na hrvatsku ili srpsku proslost (ovisno koga od ovih pitas). A ako cemo govorit o "vlajima," pa nijedan Hrvat iz Dalmatinskog zaledja nije znao da je "vlaj" dok, se, recimo, nije spustio u Split.

U Dinarskom pojasu Srbi su gudili o Velikoj Srbiji, Hrvati o Rvackoj.... Srbi su ijekavci, Hrvati su ikavci. Srbi su Pravoslavci, Hrvati su Katolici. I to je prakticki sve sto se moze sa sigurnoscu reci.

Sigurno je da Hrvati nisu, eto, "cisti" Slaveni. Valja samo pogledati kako izgledaju Hrvati iz Juzne Hrvatske (Dalmacija, BiH) da bi golom oku bilo jasno da je na tim podrucjima doslo do mijesanja. I Bogu hvala da je doslo.

Cemu zazivanje necega cega ocito nema (identitetski)? Otidjite u Knin, Sinj, Drnis, Kupres, Imotski, Metkovic, Siroki Brijeg, Grude, Posusje, Livno, Duvno - MA BILO koje mjesto u hrvatskome dinarskom podrucju, pa mi nadjite te Vlahe.

GOOD LUCK.
TataM@t@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 18:34   #476
Quote:
TataM@t@ kaže: Pogledaj post

Ono sto se kolokvijalno naziva "Vlasima" su autohtoni stanovnici hrvatskih zemalja i po svoj prilici su se Hrvati (vlastelina) pomijesali s tim prastanovnicima i s brojnim bezimenim Slavenima u hrvatskim zemljama.
Ma šta bezimenim,bestjelesnim
Quote:
Sigurno je da Hrvati nisu, eto, "cisti" Slaveni. Valja samo pogledati kako izgledaju Hrvati iz Juzne Hrvatske (Dalmacija, BiH) da bi golom oku bilo jasno da je na tim podrucjima doslo do mijesanja. I Bogu hvala da je doslo.
a ti misliš da svi sjeverni Hrvati izgledaju kao Robert Prosinečki?
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 19:46   #477
Quote:
2plus2 kaže: Pogledaj post
Točno tako, pravoslavna crkva koje nije do tada bilo dokaz je da su tada prodrli ti balkanski vlasi odnosno Arumunji ( preporučio bi ovaj naziv da ne dolazi do zabune u vezi pojma vlasi - starosjedici)

Tada, znači 16. st. vlasi koji su živjeli u Dalmaciji bili su već dugo Hrvati (odnosno slavenizirani starosjedioci) i katolici kad su im se "pridružili" ovi drugi...

Tada je dolazilo do miješanja i prelaženja s vjere na vjeru. Mislim da je u Hercegovini ipak došlo do najvećeg miksa između vlaha i ovih drugih kako sam ih nazva - Arumunja. A to bi značilo da su Arumunji postajali Hrvati upravo u Hercegovini...
pravoslavna crkva nije dokaz koji govori o etničkim migracijama- puno kršćana katolika iz bosanske države, a koji se nisu makli dalje svog zavičaja, je prešlo na pravoslavlje jer su pravoslavci imali bolji status kod Osmanlija, nisu bili "sumnjivi" kao katolici

i puno je ovdje tvrdnji u stilu ja mislim....mislim da... meni je ovako.... pretpostavljam da.... puno toga je rečeno a bez ikakvih argumenata ili uporišta, kao da se slaže neki scenarij za SF
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 20:16   #478
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Ijekavski dijalekt, prezimena...
Rekao sa juzna Srbija, mislio sam reci Raska, odnosno Sandzak.
Ijekavski se tada govorio i u Hercegovini, Dubrovačkoj republici, a mislim i u istočnoj Bosni. Prezimena pak ne dokazuju ništa. Osim toga stvar je u brojnosti. Previše je tih Vlaha, nisu svi mogli doći sa tako malog područja kao što je Sanđak i Crna Gora.

Quote:
Mozda bi bila dobra ideja da ih nazivamo Arumunji. I danas ih je puna Grcka unatoc intenzivnoj helenizaciji. Mozes si misliti koliko ih je bilo tamo prije 500godina.
http://en.wikipedia.org/wiki/File:So...-languages.png
Da, Grci rade žestoku asimilaciju, a s druge strane se prave važni da su oni tobože nasljednici starogrka. Kad se provede temeljita DNK analiza ovi današnji Grci će sigurno bit mješavina svačega.
Quote:
Nasi Vlasi su vec bili asimilirani i pokatoliceni. Njihovi potomci smo danas mi, Bunjevci, Sokci i drugi. Drugo je pitanje da li su stari recimo dalmatinski Vlasi bili uopce u srodstvu sa grckim ili bugarskim Vlasima. Govorili su slicnim jezikom ali to ne mora da su bili potomci istih naroda. Na primjer danas asimilirani potomci tatarskih, finskih i kalmickih plemena u Rusiji svi govore ruski, ali su to razliciti narodi i razlicite face.
Pojam Iliricum mozda ima vise zemljopisnu odrednicu. Iliri su vjerovatno zajednicki naziv za sva preslavenska plemena unutar tog teritorija.
Sve je to još nejasno. A sumnjam i da će se naći neki novi izvori znanja. Jedino genetsko ispitivanje tu može pomoći, čini mi se.
hevi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 20:27   #479
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
pravoslavna crkva nije dokaz koji govori o etničkim migracijama- puno kršćana katolika iz bosanske države, a koji se nisu makli dalje svog zavičaja, je prešlo na pravoslavlje jer su pravoslavci imali bolji status kod Osmanlija, nisu bili "sumnjivi" kao katolici

i puno je ovdje tvrdnji u stilu ja mislim....mislim da... meni je ovako.... pretpostavljam da.... puno toga je rečeno a bez ikakvih argumenata ili uporišta, kao da se slaže neki scenarij za SF
Po D.Mandiću oko 30% današnjih pravoslavaca u Hrvatskoj i BiH su bivši katolici. On dosta piše i o Vlasima, u više knjiga, ako nekoga zanima nek pogleda po knjižnicama. Meni se čini dobar povjesničar, ne znam zašto nije više cijenjen i poznat u javnosti.
hevi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 21:49   #480
Da istraga o našem Arumunju bude preciznija stavio bih etape arumunjskog(vlaškog)habitusa;
-rimski koloni u Daciji ne vežu se za rimske građane na Haemusu(Jugoistok E.)jedino ih spaja romanska rasa
-potomci rimskog zap.Vlachusa traže nove zemlje nakon provale granice i pada Carstva
-spuštaju se do Trakije i područja Makedonije
-približna godina njihove pojave u"našoj"blizini je u Raškoj u 12.stoljeću kada Nemanjići brane sklapanje brakova između domaćih i nomadskog naroda
-postepeno taj nomadski narod,bez izgrađenih nacionalnih elemenata ali s dovoljno svijesti o svom jeziku i porijeklu uobličenih u specifičnim običajima odlazi dalje na sjever,tražeći svježu ispašu.
-stalno kretanje je bilo ometano feudalnim nametima,pa su Vlasi polako pristali i na naseljavanje zemlje uz garancije lokalnih vlastelina koji ih vrbuju za svoje težnje lokalnih interesa
-Hum je jedno od registriranih mjesta u 14.stoljeću koje ima katune.Prva pojava Vlaha kao naroda koji nema veze sa slavenskim življem.Njihov zaštitinik je ujedno i bosanski ban,koji ih novači u lokalnim ratovima feudalaca,pa se spominje i poljička bitka,gdje se izričito spominju Vlasi.Tada je njihov broj bio neznatan,provedena je prirodna asimilacija u životni prostor ali s odmakom od autohtonih ljudi.
Doista,oni nemaju nikakve veze sa rimskim romanskim pukom pomiješan sa Hrvatima,jer vuku podrijetlo drugog ambijenta.Iako je još u Daciji začet identitet i u Trakiji i Iliriku potvrđen,Vlasi su dio rumunjskog nacionalnog bića.
Zbunjujuće je uspoređivati romanske stanovnike na jadranskoj obali sa dacijskim kolonistima jer je svaki zasebno bio odvojen u stvaranju novih naroda.
-Vlasi koji se spominju,ti nesretnici bez domovine koja je nestala pred navalom stepskih naroda imaju utkano u pamćenje svoje porijeklo koje je pod prisilom novih gospodara izblijedilo i iščezlo u dobrom dijelu ljudi za turbulentnih vremena,ali svejedno nije otrgnut njihov pečat koji su ostavili kao trag koji svugdje nalazimo.
-Vlasi koji su živjeli u Humu imaju isti osjećaj kao i autohtoni stanovnici Bosne i Hrvatske koji su osjetili osmanlijski oganj.Tada,za vrijeme nadiranja Turaka dolazi do prave invazije naroda vazalne kneževine Vlaške koja pomaže Sultanu da porobi što više teritorija.Naravno uz njih stoji i vazalna zemlja Raška koja na isti način sudjeluje u nasrtaju na zapadne dijelove Jugoistoka.
Treba imati na umu da određene politike i povijesne okonosti nisu dozvoljavale postavljanje pitanja,ili obnovu nacionalnog u Vlaha..Iskreno rečeno u vrijeme kada su oni postojali kao zapisani narod,pismenost a i bilo kakva učenost je rijetkost.
Današnji modaliteti koje poznajemo u određivanju nacionalnosti zaživjelo je kao važeći element tek u 19.st.Razumljivo,narodna predaja je ostala kao dokaz da je to bio narod koji se stopio s drugim narodima.Fortis je jasno ocrtao njihove karakteristike.
Peća is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:24.