Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.09.2012., 10:16   #161
Nije za temu o Vukovaru, nije niti za istočnu Slavoniju 1995-98, postaviću ovdje pa nek modovi premjeste u prikladnu. Malo organizacije i imena nekih učesnika s druge strane.

http://i50.tinypic.com/34ys7ih.jpg

http://i46.tinypic.com/r86lqf.jpg
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2012., 14:20   #162
ja sam iz ernestinova.. ako netko treba informacije pročačkat ću po selu...
totti10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2012., 00:08   #163
Samo zbog teme sam se ulogovao na ovaj forum.
Svih tih ratnih godina sam bio učesnik na strani SVK.
Odrastao sam kao Jugosloven,dao sam zakletvu toj po meni najlepšoj zemlji na svetu i kao takav ću i umreti,bez obzira što sam ostao bez svoje države.
Imao sam 19 godina,kad je sve počelo.
Igrali smo nogomet na igralištu u Batini kad su stale nailaziti kolone tenkova...
Bilo je ljudi koji su vadili kite na njih i pljuvali ih...Ja sam video Jugoslovensku zastavu na njima sa petokrakom.
Nisam baš puno razumeo tada o politici,ali sam učio da su ustaše i četnici najgori neprijatelji moje tadašnje države,i da žele da je unište...Posle par dana sam otišao u Beli i upao između dve vatre,prošao sam HDZ-eovce koji su u Šećerani na cesti delili puške,i došao do Remonta gde je na praznoj cesti bio izrešetan beli fića.Okrenuo sam se levo i video,naoružane teritorijalce koji nas drže na nišanu,život nam je visio o sekundi,jedan od njih je valjda video da smo klinci i zaustavio je ostale da ne pucaju po nama...Oterao nas je u pravcu Šećerane.Drugar je u povratku svratio do kuće koja je bila u blizini policijske stanice...
Tamo su i granate padale u tom momentu...Sećam se tog straha,tog zvuka detonacije,tih gelera što su leteli svuda okolo...
Činilo mi se da neko puca na mene,a nemam pojma otkuda...
Ono što te ne ubije,ojača te...
Vratio sam se kući,i ispričao ocu šta je bilo...Nije mi verovao,mada je to veče i on čuo detonacije u daljini...
Sutradan mu je pozlilo...Zvali smo hitnu,ali niko iz Belog nije došao,zvali smo i Sombor,ali isto...
Umro je majci na rukama,u 40-toj godini života...
Mislim da je to jedini čovek koji je umro na samom početku rata a da nije ni verovao da je rat već počeo...
Ja i majka ostadosmo sami bez oca,bez struje,hrane i uskoro države...
Počeo je neki drugi život,koji je samo bio puka borba za preživljavanje...
ljubota is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2013., 13:42   #164
http://www.youtube.com/watch?v=Ach1wfwWlaE

kronologija početka rata u Baranji, od predizbornih skupova do sahrana poginulih srpskih terorista...
traje malo duže, ali vrijedi pogledati... najzanimljiviji je zadnji dio gdje se nabrajaju poginuli i ranjeni srpski "borci" po mjestu prebivališta...
baranjero is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2013., 03:54   #165
Quote:
nikolinaviolina kaže: Pogledaj post
Hej,zna li itko iz Belišća, legendarnog pok. cugera ujaka LOZIĆA Z. na onom svom maratonskome ...biciklu "Mercedesu" ?
4.km od Belišća,sam imao rodbinu u Kitišancima,selo Vinogradci...

(jeli radi,još oni Bazen u Belišću, i kuglana pored "stadiona" ? )
Da znam Lozica iz Belisca bazen radi jos a kuglana neradi jer vje otvoren konzum..Posto vidimo da imas rodbine u Kitisancima dali si mozda zivio u Beliscu ili okolici??Mozda se znamo??
valter22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 00:17   #166
Thumbs up

Quote:
Falkon kaže: Pogledaj post
Eksplozija se dogodila oko 5km uzvodno od Osijeka, oko 29km na Dravi od ušća u Dunav kod vikend naselja Karašica kod Josipovca, ekspozija je bila snažna i bilo je ribe po kukurizima oko Drave, evo slika:

http://img577.imageshack.us/img577/6817/eksplozija.jpg

Tako da nema govora o smišljenom daljinskom aktiviranju eksploziva ispod dravskog mosta u Osijeku kako baranjac13 navodi!
Eksplozija se desila u pravcu konjickog kluba jer je camac zapeo za barze a Drava je bila pregradjena sa jednim slepom i dvije barze...
valter22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2013., 14:54   #167
Quote:
valter22 kaže: Pogledaj post
Da znam Lozica iz Belisca bazen radi jos a kuglana neradi jer vje otvoren konzum..Posto vidimo da imas rodbine u Kitisancima dali si mozda zivio u Beliscu ili okolici??Mozda se znamo??
Imao sam rodbinu (baku i djeda) iz Vinogradaca,gdje bih kao klinjo svako ljeto i zimu(praznike) provodio tamo,u Belišću mi je ujak Pok Lozić Zvonko iz Nove ulice a ženba mu je ujna Vilma ,sin im je Vlado Lozić moj polubratić,oženio doktoricu(odselili se u Požešku Slatinu),a Plastići ,tj živući su ostali sinovi Tomica i Darko.(tamo su kod groblja bili u ulici Nokole Gostovića).
Kupao se u Karašici i Vučici tada...
Išli na bazen,poslije okapanja kuruze.,ili graha..
Sa bratićima u kuglanu,..i tako..
isprika ako je oT.
poz.
žaccko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2013., 16:04   #168
Jel zna netko nesto vise o Akciji Djavolja Greda 1991?
rampage is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2013., 16:21   #169
Quote:
rampage kaže: Pogledaj post
Jel zna netko nesto vise o Akciji Djavolja Greda 1991?
ima ovdje nešto malo...
http://www.youtube.com/watch?v=Q5ZE1YA497A
baranjero is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2016., 18:38   #170
Quote:
nikolinaviolina kaže: Pogledaj post
Meni su,rekli (bar dok sam bio tamo) ,da nikako ne idem na Beliščansko groblje tada, jer još uvijek čejeni rokaju sa snajperima često,pošto je blizu Drava tamo pored one velike drvne industrije (jbg.baš sad zaboravih ime ) a groblje im je bilo ka na dlanu,.. jbg. nekako ..bilo me frka,solo da idem,da mi nebi pamet prosviralo Taj,dio je navodno prvi bil na udaru,zbog specifičnog geostrateškog položaja..a ujedno i zbog toga položaja i morala ljudi ,Belišće nikdar nebi palo.
Jbt.ono Belišće mi ostalo u fascinantnom sječanju,mali nepokoreni gradić, ha a cugera imade više neg u rusiji...
(vidjel,sam davno jednom u kuglani natpis,da im je zabranjeno točiti alkoh.cugu prije podne,...jer su svi mortus dolazili na posao u onu veliku drvno -papirnu industriju ,a zapošljavala je pun kuki ljudov i iz okolice Valpovštine idr.. ) Pa kupanje sa žabama,u onoj lokvetini od prljave ,mutne Karašice i Vučice..
...nebi palo,jer je i kopnom povezano sa svim okolno-susjednim selima u svim smjerovima,bez obzira na nacijonalnost stanovništva.(ne znam %,ali znam da se ekavica dobrano prašila..).
Pozdrav!
Ekavica se prašila tada, praši se i danas, a prašit će se i ubuduće. Naime, neki dijelovi Hrvatske pričaju ikavicom, neki ijekavicom, a neki ekavicom. Sve navedeno bez obzira na nacionalnost. Konkretno, u dosta sela oko Valpova i Belišća ljudi pričaju ekavicom. Kao i oko Vukovara i Vinkovaca te u Baranji. Čak tamo oko Belog ljudi imaju vrlo sličan govor kao i sela oko Belišća i Valpova. Ne znam kakvo je stanje u Srednjoj i Zapadnoj Slavoniji.
Slash2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2019., 12:03   #171
Zasto je pokrenuta akcija 1992 napada na Baranju ( koji je bio uopce cilj te akcije, jer za potpuno oslobađanje Baranje su bile preslabe snage i koliko su nasi uopce bili upoznati sa jacinom neprijateljske snage?) I po cijoj zapovjedi se krenilo u tu akciju? Gledao sam neki intervju sa admiralom Losom, koji se osvrnio da se uopce nije znalo za taj napad u Zagrebu/ tj. da se vjerojatno na svoju ruku "netko" donio tu zapovjed, zasto i tko?
samogost is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2019., 00:57   #172
Lošo je notorna budaletina i lažov, ali to me uopće ne bi iznenadilo. Na više mjesta sam pročitao da su i neke druge operacije u prvoj fazi rata provedene po odluci lokalnih zapovjednika, tako da je Zagreb bio stavljen pred svršen čin.

Mislim da se radilo o prvoj fazi oslobađanja Zapadne Slavonije i Miljevačkom platou.
__________________
lemonzoo kaže:
nije zabranjeno iznositi argumente u korist ruske invazije, sve dok se netko ne naslađuje nad ubijanjima i sličnim stvarima, i dok se ponaša civilizirano
IamBlackShip is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2019., 11:48   #173
Quote:
IamBlackShip kaže: Pogledaj post
Lošo je notorna budaletina i lažov, ali to me uopće ne bi iznenadilo. Na više mjesta sam pročitao da su i neke druge operacije u prvoj fazi rata provedene po odluci lokalnih zapovjednika, tako da je Zagreb bio stavljen pred svršen čin.

Mislim da se radilo o prvoj fazi oslobađanja Zapadne Slavonije i Miljevačkom platou.
Ja bi dodao i Akcija đavolja greda Kopačevo 91 4 mjeseca prije akcije Baranja 92. Mislili su valja ta akcija je uspijela, pa će uspijeti i napad s jačim snagama.
Sherman25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2019., 12:46   #174
Quote:
IamBlackShip kaže: Pogledaj post
Lošo je notorna budaletina i lažov, ali to me uopće ne bi iznenadilo. Na više mjesta sam pročitao da su i neke druge operacije u prvoj fazi rata provedene po odluci lokalnih zapovjednika, tako da je Zagreb bio stavljen pred svršen čin.

Mislim da se radilo o prvoj fazi oslobađanja Zapadne Slavonije i Miljevačkom platou.
On je budaletina, a ti potvrdjujes ono sto on govori. On kaze kako u Zagrebu nisu znali za akciju u Baranji, a ti tvrdis ovo boldano.
zulualpha is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2019., 12:55   #175
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
On je budaletina, a ti potvrdjujes ono sto on govori. On kaze kako u Zagrebu nisu znali za akciju u Baranji, a ti tvrdis ovo boldano.
Pa da, rekao sam "da me uopće ne bi iznenadilo to što tvrdi". Ali bilo bi čudno spomenuti Lošu bez napomene da je budaletina.
__________________
lemonzoo kaže:
nije zabranjeno iznositi argumente u korist ruske invazije, sve dok se netko ne naslađuje nad ubijanjima i sličnim stvarima, i dok se ponaša civilizirano
IamBlackShip is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2019., 13:34   #176
Dobro vi sad skrenuli temu o Loši, mene zanima ta akcija i neuspjeh u Baranji 92, koja joj je bila svrha. Do dan danas nisam vidio nigdje logicno objasnjenje te akcije i tko je donio zapovjed da se napadne. Jer bez podrske napada iz pravca Osijeka, nije bilo teorije da uspije, a koliko se zna odande nije ni krenula akcija nego samo sa Beliscanske strane.
samogost is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2019., 16:49   #177
Quote:
IamBlackShip kaže: Pogledaj post
Pa da, rekao sam "da me uopće ne bi iznenadilo to što tvrdi". Ali bilo bi čudno spomenuti Lošu bez napomene da je budaletina.
Loso je bio sef vojno obavjestajne sluzbe i nacelnik stozera vojske koja je dobila rat protiv jaceg protivnika. Tako da tvoje misljenje o njemu ne znaci puno. Ono samo pokazuje tvoju mrznju prema njemu.
zulualpha is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2019., 16:51   #178
Quote:
samogost kaže: Pogledaj post
Dobro vi sad skrenuli temu o Loši, mene zanima ta akcija i neuspjeh u Baranji 92, koja joj je bila svrha. Do dan danas nisam vidio nigdje logicno objasnjenje te akcije i tko je donio zapovjed da se napadne. Jer bez podrske napada iz pravca Osijeka, nije bilo teorije da uspije, a koliko se zna odande nije ni krenula akcija nego samo sa Beliscanske strane.
Bolje pitanje bi bilo zasto je izostao napad od strane Osijeka.
zulualpha is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2019., 17:25   #179
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
Bolje pitanje bi bilo zasto je izostao napad od strane Osijeka.
Pa ne bas, u to vrijeme nije bas bila pametna ideja uzevsi u obzir snagu neprijatelja i uz to Osijek je bio u poluokruzenju, znaci sa svih strana je bio moguci kontranapad, a uz to Baranja je gore povezana na Batini sa Srbijom pa bi i pojacanja brzo dobili ako bi im bilo potrebno. Ali neznam zasto su ljudi ginuli i bili ranjeni u ovom nepripremljenom fijasku. Tko je procijenio neprijateljsku snagu i tehniku i nasu sposobnost prelaska Drave u to doba godine, neiskustvo ofanzivnih operacija sa ljudima koji nisu profesionalni vojnici, a da nepricamo o nedovoljnom ljudstvu i tehnici za takvu operaciju pogotovo kad je mocniji (tehnika i ljudstvo) neprijatelj ispred tebe, a hladna i duboka Drava iza leđa.Jos je to dobro i proslo kako je moglo bit.
samogost is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2019., 22:34   #180
Quote:
samogost kaže: Pogledaj post
Pa ne bas, u to vrijeme nije bas bila pametna ideja uzevsi u obzir snagu neprijatelja i uz to Osijek je bio u poluokruzenju, znaci sa svih strana je bio moguci kontranapad, a uz to Baranja je gore povezana na Batini sa Srbijom pa bi i pojacanja brzo dobili ako bi im bilo potrebno. Ali neznam zasto su ljudi ginuli i bili ranjeni u ovom nepripremljenom fijasku. Tko je procijenio neprijateljsku snagu i tehniku i nasu sposobnost prelaska Drave u to doba godine, neiskustvo ofanzivnih operacija sa ljudima koji nisu profesionalni vojnici, a da nepricamo o nedovoljnom ljudstvu i tehnici za takvu operaciju pogotovo kad je mocniji (tehnika i ljudstvo) neprijatelj ispred tebe, a hladna i duboka Drava iza leđa.Jos je to dobro i proslo kako je moglo bit.
Ne znam sto je tocno bilo planirano. Postrojbe HV-a sa podrucja Valpova sigurno nisu krenuli na svoju ruku. Sudionici te akcije su mi rekli kako su oni krenuli te je bilo dogovoreno da u isto vrijeme krenu i postrojbe sa osjecke strane koje nisu krenule. Slazem se da je akcija bila nepotrebna, samo ne znam tko je dopustio da krenu postrojbe iz pravca Belisca.
zulualpha is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:10.