Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.11.2012., 13:55   #1
Religija ili praznovjerje

Je li religija samo još jedan oblik praznovjerja? Po meni da. A šta vi mislite? Postoji li razlika između te dvije riječi?
sjjjjduuw is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2012., 14:08   #2
Naravno da nije.
Religija je sistematizirana i uređena sa definiranim vjerovanjem i naukom, te kultom tj bogosluzjem.
Praznovjerje to nije, iako je moguće da pojedinci unutar religija upadaju u praznovjerja.
Nazivat religiju praznovjerjem zato jer ti ne vjeruješ u to je stoga neprikladno jer ne moze tvoje nevjerovanje u nešto učinit od toga da to nije religija već praznovjerje.

I bez obzira sto je za tebe ''da'' to je krivo samo po sebi. To bi bilo isto kao da ja izjavim: ''Mislite li da su plava i zelena iste? Po meni da. '' bez obzira sto ja mislim da je plava i zelena isto to nikad nece bit isto.

Ni ja ne vjerujem u muhameda pa ipak to ne čini da islam nije religija.
__________________
Omnia Ad Majorem Dei Gloriam †.:: Don't be so humble - you are not that great.::.
.:: Right is right even if no one is doing it; wrong is wrong even if everyone is doing it::.
.::čega je srce puno, o tom usta govore::..::Ne boj se, nego govori i ne daj se ušutkati::.
Agica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2012., 14:16   #3
Quote:
Agica kaže: Pogledaj post
Naravno da nije.
Religija je sistematizirana i uređena sa definiranim vjerovanjem i naukom, te kultom tj bogosluzjem.
Praznovjerje to nije, iako je moguće da pojedinci unutar religija upadaju u praznovjerja.
Nazivat religiju praznovjerjem zato jer ti ne vjeruješ u to je stoga neprikladno jer ne moze tvoje nevjerovanje u nešto učinit od toga da to nije religija već praznovjerje.
Religija jest praznovjerje. Ali je, kao što to lijepo primjećuješ, sistematizirano i uređeno praznovjerje.

Dokaza za ovu ili onu božju objavu taman je jednako kao i dokaza da je zla sreća otvoriti kišobran u stanu. Ako ne i manje.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2012., 14:23   #4
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Religija jest praznovjerje. Ali je, kao što to lijepo primjećuješ, sistematizirano i uređeno praznovjerje.
Uze mi riječ iz usta...

Kako bi rekao moj dobri prijatelj, HJP:

prȁznovjērje sr

vjerovanje u djelovanje racionalno neobjašnjivih sila, magiju, čaranje ili u pripisane moći znakovima, obrambenim postupcima i sl. (npr. u nesretni broj 13, crnu mačku i sl.); praznovjerica, sujevjerje

Znači, religija je, kao vjerovanje u djelovanje racionalno neobjašnjivih sila, praznovjerje po samoj definiciji riječi...

Baš sam sad vidio na HJP da je religija zapravo i sujevjerje...

Sujevjerje je opasnije od praznovjerja...
__________________
Padaj silo i nepravdo!

Zadnje uređivanje F. Chief : 12.11.2012. at 14:31.
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2012., 14:27   #5
[QUOTE=Agica;42181522]
Quote:
Naravno da nije.
Religija je sistematizirana i uređena sa definiranim vjerovanjem i naukom, te kultom tj bogosluzjem.
Praznovjerje to nije, iako je moguće da pojedinci unutar religija upadaju u praznovjerja.
Prvo je bilo praznovjerje a onda je razvojem organizacije i širenjem strukture to praznovjerje postalo punovjerje. Stvar je dakle razvijenosti sustava u kojeg se vjeruje, nastajanje profesionalaca koji imaju zadatak da je štite i usavršavaju kao i sustav zaštite iz kojeg nastaje organizacija čija je svrha branje dobrobiti od tog vjerovanja. Tako se dobiva punina pa iz praznogvjerovanja nastaje religija, pogotovo kad uđe u sustav društvenog uređenja ili politike.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2012., 14:36   #6
Onda znači u praznovjerje ljudi vjeruju jer stvarno vjeruju (jer ih je strah neobjašnjivoga), a u religiju vjeruju jer "moraju" (politika, društvo, konvencije, tradicija...)

A zašto su ljudi pjevali "druže Tito mi ti se kunemo, da sa tvoga puta ne skrenemo"? Manje od 5% je u to vjerovalo, svi ostali tražili kako da skrenu. Praznovjerje je za mene na pola puta između religije i politike. Politika traži vjerovanje u laž. Religija traži vjerovanje u istinu koja je nedokaziva, pa time automatski i neoboriva (ako vjeruješ). Praznovjerje se ne bavi time je li što istina ili laž - proizlazi iz iskonske potrebe ljudi da u nešto vjeruju. Zato je praznovjernome moguće vjerovati u nešto što je sasvim lako osporiti, i koliko god puta da se dokaže da je laž, on će i dalje misliti da je istina. Vjernik vjeruje u ono što je nemoguće osporiti, ali pitanje je koliko vjeruje, a koliko u tome ima neki interes - da se uklopi u društvo, zadovolji norme. U politici se vjeruje iz čistog interesa; zapravo se ne vjeruje, jer se zna da je laž, ali se u tu laž vjeruje "dok drži vodu", dok prolazi kod raje. A prolazi manje-više dok se još koliko-toliko dobro živi.
Fjodor SM is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2012., 15:01   #7
Ne znam jel religija praznovjerje, ali znam da su svi pobozni odreda praznovjerni, sto krsi vjerske zakone.
Religija i praznovjerje nejde zajedno, jedino ako religija nije praznovjerje!
__________________
u izradi....
xAragonx is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2012., 15:12   #8
[QUOTE=Fjodor SM;42182000]
Quote:
Onda znači u praznovjerje ljudi vjeruju jer stvarno vjeruju (jer ih je strah neobjašnjivoga), a u religiju vjeruju jer "moraju" (politika, društvo, konvencije, tradicija...)
Religija ima snažan faktor koji tvori put naše socijalizacije te određuje tip društvenosti što je vrsta prisile kojom grupa djeluje na pojedinca (vidljivo je naročito kod muslimana ne možeš biti nešto drugo doli musliman).

Ono što je indikativno jeste činjenica kad se praznovjerje pretvori u punovjerje ono postaje nasilno nastojeći utopiti u svoje vjerovanje što veći broj korisnika a s time barata na tržištu ideja: nas ima puno prema tome to što govorimo je istina.
Jedan govori laž a kad troje govore to je istina.

Quote:
Praznovjerje je za mene na pola puta između religije i politike. Politika traži vjerovanje u laž. Religija traži vjerovanje u istinu koja je nedokaziva, pa time automatski i neoboriva (ako vjeruješ). Praznovjerje se ne bavi time je li što istina ili laž - proizlazi iz iskonske potrebe ljudi da u nešto vjeruju. Zato je praznovjernome moguće vjerovati u nešto što je sasvim lako osporiti, i koliko god puta da se dokaže da je laž, on će i dalje misliti da je istina.
I politiku i religiju tvori određena ideologija.Ona je zajednička točka dodira.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2012., 12:47   #9
Religija znaci Ponovno ujediniti!! Religijare

pa kakve to veze ima sa Vjerovanjem tj. vjernoscu?
logicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2012., 19:10   #10
Quote:
Agica kaže: Pogledaj post
Naravno da nije.
Religija je sistematizirana i uređena sa definiranim vjerovanjem i naukom, te kultom tj bogosluzjem.
Praznovjerje to nije, iako je moguće da pojedinci unutar religija upadaju u praznovjerja.
Nazivat religiju praznovjerjem zato jer ti ne vjeruješ u to je stoga neprikladno jer ne moze tvoje nevjerovanje u nešto učinit od toga da to nije religija već praznovjerje.

I bez obzira sto je za tebe ''da'' to je krivo samo po sebi. To bi bilo isto kao da ja izjavim: ''Mislite li da su plava i zelena iste? Po meni da. '' bez obzira sto ja mislim da je plava i zelena isto to nikad nece bit isto.

Ni ja ne vjerujem u muhameda pa ipak to ne čini da islam nije religija.
-----
prije nego govoriš o religiji pročitaj ove citate iz biblije...
1) - Tako se Izrael osramoti s Baalom peorskim. I Jahve planu gnjevom na Izraela. 4"Pokupi sve narodne glavare", reče Jahve Mojsiju. "Objesi ih Jahvi usred bijela dana da se Jahvin gnjev odvrati od Izraela." (Knjiga Brojeva 25:3-4)

2) - Gideon im reče: "Dobro! Kad mi Jahve preda u ruke Zebaha i Salmunu, iskidat ću vam meso trnjem i dračem pustinjskim." (Knjiga o sucima 8:7)

3) - U ponoći Jahve pobije sve prvorođence po zemlji egipatskoj: od prvorođenca faraonova, koji je imao sjediti na prijestolju, do prvorođenca sužnja u tamnici, a tako i sve prvine od stoke. 30Noću ustane faraon, on pa svi njegovi dvorani i svi Egipćani, jer se strašan jauk razlijegao Egiptom: ne bijaše kuće u kojoj nije ležao mrtvac. (Izbavljenje 12:29-30)

4) - …ili glad za tri godine, ili da tri mjeseca bježiš pred neprijateljima i mač tvojih neprijatelja da te stiže, ili da tri dana Jahvin mač i kuga bude na zemlji i Jahvin anđeo da ubija po svim izraelskim krajevima… (1.knjiga ljetopisa21:12)

5) - Tako je Jahve poslao kugu na Izraela te pomrije sedamdeset tisuća Izraelaca. (1.knjiga ljetopisa21:14)

6) - A onda Mojsije navijesti: "Ovako poručuje Jahve: 'O ponoći proći ću Egiptom. 5Svaki će prvorođenac u egipatskoj zemlji umrijeti, od prvorođenca faraonova, koji bi imao sjediti na njegovu prijestolju, do prvorođenca ropkinje koja se nalazi uz mlinski kamen; a uginut će i sve prvine od stoke. (Izbavljenje 11:4-5)

7) - Zaista, Bog će satrti glave dušmana svojih, kuštravo tjeme onog što hodi u grijesima.
Aurora Illumine is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2012., 19:47   #11
Religija nije praznovjerje nego čista istina.Zar vi mislite da je nemoguće iz ribljih usta uzeti zlatnik i platiti porez?
Vrijeme je pokazalo da božije vlasti na zemlji se upravo iz zlatne ribice financiralo..
Kitim is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2012., 19:57   #12
Religija nije ništa veće praznovjerje od humanizma. I vjera u boga i vjera u čovječanstvo su jednako smiješne halucinacije.
Lachen is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2012., 20:21   #13
Na koju religiju misliš konkretno kad se referiraš na tezu religija ili praznovjereje, na budizam???

Edit, baniran je autor teme, ma dobro, još bolje, da nešto zna ne bi ni postavljao ovakve teze...
__________________
Forum.hr - Super najsporiji internet forum na planeti.
Epic hero is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2012., 12:55   #14
Quote:
Agica kaže: Pogledaj post
Naravno da nije.
Religija je sistematizirana i uređena sa definiranim vjerovanjem i naukom, te kultom tj bogosluzjem.
Praznovjerje to nije, iako je moguće da pojedinci unutar religija upadaju u praznovjerja.
Nazivat religiju praznovjerjem zato jer ti ne vjeruješ u to je stoga neprikladno jer ne moze tvoje nevjerovanje u nešto učinit od toga da to nije religija već praznovjerje.

I bez obzira sto je za tebe ''da'' to je krivo samo po sebi. To bi bilo isto kao da ja izjavim: ''Mislite li da su plava i zelena iste? Po meni da. '' bez obzira sto ja mislim da je plava i zelena isto to nikad nece bit isto.

Ni ja ne vjerujem u muhameda pa ipak to ne čini da islam nije religija.
To što je religija sistematizirana i uređena ne znači mnogo. Ratovi zvijezda pa i zvjezdane staze su isto i sistematizirane i uređene. I u njima ima i definiranog vjerovanja pa i nauke dobro, nešto slično bogosluženju nema. Ali recimo to ovako: U crvenkapicu nitko ne vjeruje, pa ni u snjegulicu ili supermena, ali to je samo zato jer nemaju institucionalizirane crkvene organizacije.

Kakva je razlika između vjerovanja u leteče tanjure i vjerovanja u religije, kad svakla religija će vjerovati u svoje vjerovanje a za druge religije će reći : ono nije religija nego praznovjerje. Recimo u starom Rimu su ljudi vjerovali u svoje bogove, krščani su poslije tvrdili da je to bilo praznovjerje.

Ne bih želio da me sad netko proglasi ateistom, ali neka mi objasni.

Zbog čega je jednoi vjerovanje drugačije od drugog.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2024., 15:55   #15
Jeste!
3Tufahija is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2024., 09:13   #16
Jedno od značenja praznovjerja u Oxfordskom rječniku engleskog jezika je vjerovanje koje je neutemeljeno ili iracionalno. Religiozna uvjerenja su neutemeljena i iracionalna, zato religija jeste praznovjerje. To je svakako najrašireniji oblik praznovjerja jer su velika većina ljudi na Zemlji vjernici.
3Tufahija is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2024., 09:58   #17
Koja je razlika između religije i praznovjerja?

Definicije religije i praznovjerja:

• Religija se može jednostavno definirati kao vjerovanje i štovanje Boga ili bogova.

• Praznovjerje se može definirati kao vjerovanje u nadnaravne utjecaje ili praksa koja se na tome temelji.


Bogovi i vjerovanja:

• Religija je sustav vjerovanja koji se usredotočuje na bogove.

• Praznovjerja su ograničena na puka uvjerenja.


Svrha:

• Religija pokušava dati smisao svijetu oko nas i drži društvo na okupu stvaranjem kolektivne savjesti.

• Međutim, praznovjerje nije takvo. Tjera pojedinca da prigrli nadnaravno.


Moralni vodič:

• U religiji postoji moralni vodič za pojedinca.

• Praznovjerje ne daje moral
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2024., 10:56   #18
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Koja je razlika između religije i praznovjerja?

Definicije religije i praznovjerja:

• Religija se može jednostavno definirati kao vjerovanje i štovanje Boga ili bogova.

Praznovjerje se može definirati kao vjerovanje u nadnaravne utjecaje ili praksa koja se na tome temelji.



Bogovi i vjerovanja:

• Religija je sustav vjerovanja koji se usredotočuje na bogove.

• Praznovjerja su ograničena na puka uvjerenja.


Svrha:

• Religija pokušava dati smisao svijetu oko nas i drži društvo na okupu stvaranjem kolektivne savjesti.

• Međutim, praznovjerje nije takvo. Tjera pojedinca da prigrli nadnaravno.


Moralni vodič:

• U religiji postoji moralni vodič za pojedinca.

• Praznovjerje ne daje moral
Moralni vodič ne treba religije.

Boldani dio je upravo opisao Boga.

Dakle, vjerovanje u Boga ili božanstvo jeste praznovjerje.
3Tufahija is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2024., 11:18   #19
Quote:
3Tufahija kaže: Pogledaj post
Moralni vodič ne treba religije.
Treba, barem implicitno ili kao "kolektivno podsvjesno".

Koliko dugo će ta "kolektivna podsvijest ili sjećanje" biti dovoljni na sekulariziranom Zapadu, drugo je pitanje.
Što bi bila zamjena ?

"Prirodna moralnost" to nije, prirodno smo svakakvi.
Državne uredbe, širenje dobrih vibracija preko navodno prosvijećenih elita ?
Ne bih računao s tim.

Ako treba napomenuti, ništa od navedenog ne znači da ako nisi vjernica neke od tradicionalnih religija nisi moralna osoba.

Quote:
Boldani dio je upravo opisao Boga.

Dakle, vjerovanje u Boga ili božanstvo jeste praznovjerje.
Taj boldani dio bi se prije odnosio na neodređene, neosobne "magijske sile". Postoji prijelaz u kojem su bogovi, demoni i na kraju Bog "zaduženi" za izvođenje "čuda" non stop, 0-24 sata.
Mnogi vjernici tradicionalnih religija su se danas oslobodili takvog shvaćanja, kada mole, jasno im je da njihova molitva ne smije biti poslovna transakcija "ja tebi, ti meni", već u skladu sa naukom.

Neki drugi nisu pa su se, razočarani, odlučili takve usluge potraživati od smjese svjetovnih i magijskih sila, od letećih tanjura, horoskopa do "pravih ljudi na vrhu vlasti".
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2024., 11:24   #20
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Treba, barem implicitno ili kao "kolektivno podsvjesno".

Koliko dugo će ta "kolektivna podsvijest ili sjećanje" biti dovoljni na sekulariziranom Zapadu, drugo je pitanje.
Što bi bila zamjena ?

"Prirodna moralnost" to nije, prirodno smo svakakvi.
Državne uredbe, širenje dobrih vibracija preko navodno prosvijećenih elita ?
Ne bih računao s tim.

Ako treba napomenuti, ništa od navedenog ne znači da ako nisi vjernica neke od tradicionalnih religija nisi moralna osoba.



Taj boldani dio bi se prije odnosio na neodređene, neosobne "magijske sile". Postoji prijelaz u kojem su bogovi, demoni i na kraju Bog "zaduženi" za izvođenje "čuda" non stop, 0-24 sata.
Mnogi vjernici tradicionalnih religija su se danas oslobodili takvog shvaćanja.


Neki drugi nisu pa su se, razočarani, odlučili takve usluge potraživati od smjese svjetovnih i magijskih sila, od letećih tanjura, horoskopa do "pravih ljudi na vrhu vlasti".
Religije nemaju identične uloge u prošlim stoljećima I danas.

Za bildani dio:

Bog, bozanstva, anđeli, demoni su upravo produkt praznovjerja.
Današnji vjernici i dalje vjeruju da je bog svemoguć I sveznajući.
3Tufahija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:45.