Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.10.2014., 15:40   #8261
Oprosti za detaljnost ali sam amater koji se pokušava snaći sam..
Naime, Centrometal EKO-CK 25 ložena na drva, sada kupio polovan pelet set.. Sve namontirao prema uputstvu za montažu koje sam našao na internetu, programirao osnove i pokrenuo. Sve radi OK, imam potpalu, doziranje peleta, plamen i stvar funkcionira,
ALI.. na regulaciji mi se ispiše temperatura, (22°C) i trenutno vrijeme, plamenik daje vatru, u peći se temperatura diže (imam ugrađen termometar iznad gornjih vratiju), ali na regulaciji i dalje stoji ona ista temperatura koja je bila na početku, (22°C).
Spojeno uz pomoć ovoga uputstva:
http://www.termometal.hr/media/catal...1-HR-02-82.pdf
-nemam spremnik
-nemam sobni termostat
-nemam spojen (4) osjetnik sanitarne vode
Ostalo sam spojio prema ovom uputstvu.

Molim savjet!
leomo is offline  
Old 22.10.2014., 16:50   #8262
Quote:
leomo kaže: Pogledaj post
Oprosti za detaljnost ali sam amater koji se pokušava snaći sam..
Naime, Centrometal EKO-CK 25 ložena na drva, sada kupio polovan pelet set.. Sve namontirao prema uputstvu za montažu koje sam našao na internetu, programirao osnove i pokrenuo. Sve radi OK, imam potpalu, doziranje peleta, plamen i stvar funkcionira,
ALI.. na regulaciji mi se ispiše temperatura, (22°C) i trenutno vrijeme, plamenik daje vatru, u peći se temperatura diže (imam ugrađen termometar iznad gornjih vratiju), ali na regulaciji i dalje stoji ona ista temperatura koja je bila na početku, (22°C).
Spojeno uz pomoć ovoga uputstva:
http://www.termometal.hr/media/catal...1-HR-02-82.pdf
-nemam spremnik
-nemam sobni termostat
-nemam spojen (4) osjetnik sanitarne vode
Ostalo sam spojio prema ovom uputstvu.

Molim savjet!
To je i meni bilo kada sam spajao pelet set u digitalnoj regulaciji imaš dva termostata jedan sa klasičnom žicom koji pokazuje temperaturu i jedan "bakreni" oba su ubodna i ti si vjerovatno kao i ja stavio samo ovaj "bakreni" a on je pretpostavljam zaštita moraš oba ubosti i onda ćeš imati temperaturu na regulaciji.
ivan.karlovac is offline  
Old 22.10.2014., 18:29   #8263
Grijanje na pelet

Quote:
leomo kaže: Pogledaj post
Oprosti za detaljnost ali sam amater koji se pokušava snaći sam..

Naime, Centrometal EKO-CK 25 ložena na drva, sada kupio polovan pelet set.. Sve namontirao prema uputstvu za montažu koje sam našao na internetu, programirao osnove i ....
-nemam spremnik

-nemam sobni termostat

-nemam spojen (4) osjetnik sanitarne vode

Ostalo sam spojio prema ovom uputstvu.



Molim savjet!



Osjetnik koji si spojio na cpreg uguraj u cahuru na kotlu.
Na slici vidis poziciju ispod gornjeg poklopca KOTLA (stoji nakoso, bijele boje na slici). Provuces kroz rupu na dnu cpreg regacije.

http://www.centrometal.hr/wp-content...014-H-R-hr.pdf
Po ovim uputama pogledaj stranicu 3 (detalj STO)
I
Str 10 (detalj Y) na kojoj je otprike nacrtano kamo fizicki ubosti kabele osjetnika na samom kotlu.

Poz


Sent from my something using Tapatalk

Zadnje uređivanje Rijeka555 : 22.10.2014. at 18:40.
Rijeka555 is offline  
Old 23.10.2014., 09:58   #8264
OK, hvala puno.. jučer sam nadošao sam i uspio.. sve radi OK i sinoć smo se ogrijali po prvi puta na pelete u mojoj kući. :-)
leomo is offline  
Old 23.10.2014., 10:01   #8265
Problem je bio što su ovi temp senzori na regulaciji bili ugurani kroz rupu odozdo u regulaciju i nisam niti znao da se ti senzori nalaze tu.. mislio sam da je temp senzor negdje na plameniku.
Čovjek uči dok je živ :-))
Hvala još jedanput!
leomo is offline  
Old 23.10.2014., 14:48   #8266
Imam sobni termostat koji mi regulira donju etažu i zatvara te otvara protok vode podnog grijanja u razvodnom ormariću. Postoji li laka modifikacija da mi doticni termostat gasi pumpu donje etaže kada se dostigne zadana temperatura?
Uplaseni is offline  
Old 23.10.2014., 16:03   #8267
Quote:
Uplaseni kaže: Pogledaj post
Imam sobni termostat koji mi regulira donju etažu i zatvara te otvara protok vode podnog grijanja u razvodnom ormariću. Postoji li laka modifikacija da mi doticni termostat gasi pumpu donje etaže kada se dostigne zadana temperatura?
Pa "samo" povučeš kabel od termostata do pumpe :-)
Chvembo is offline  
Old 23.10.2014., 23:02   #8268
Quote:
Chvembo kaže: Pogledaj post
Pa "samo" povučeš kabel od termostata do pumpe :-)
ako je čisto termomehanićki ili ako je napajanje termostata 220V onda je mukta baš kako spominješ ,a ako je na baterije ili preko internog ispravljača onda malo kompliciranije preko "sklopnika" koji mora biti stacioniran što bliže termostatu ako je udaljenost veća (ako su baterije u pitanju
mbukal is offline  
Old 24.10.2014., 01:04   #8269
Opet, ajmo po redu, samo da ti dokažem koliko ti je loše podešen sustav i da me saslušaš uštedio bi jedno tonu peleta, to stavljam glavu na panj...


ništa nisam zaboravio,pelet iz potpale pada na hladnu pepeljaru-hladno ložište (na suho hladno bez žara ložište) i treba veći pritisak toplog/vrućeg zraka da zagrije/upali pelet koji će svojim žarom omogućiti kontinuirano gorenje plamena u sljedećim snagama gorenja-lijepo si rekao da se pelet iz potpale prenaša i u sljedeći ciklus


Btw ovaj cijeli tvoj skup rečenice je čista glupost, neda mi se secirat, ali sam pokazatelj što ti pada s pedesetak Pa na tridesetak Pa odmah u prvoj snazi potvrđuje da nije pravilno podešeno, niti kako treba biti podešen omjer prve snage i potpale...

Hladna pepeljara, hladno ložište?? To u kotlovnici ne smije biti makar kotao stajao i preko 12 sati, tu dolazimo do izolacije kotla sa svih strana (ljudi zaboravljaju podnožje kotla), izolacije kotlovnice, prejakog dimnjaka...šamota u ložištu da akumulira toplinu da plamen ne dočeka hrpa hladnog čelika u potpali...sve stvar čiste logike i puuuno ušteđenih peleta



napisali su oni da je minimalna snaga plamenika 14 Kw što isto nije istina koja se lako dokaže mijenjanjem potrebnih parametara, pelet od viševice nije master/nikakvo mjerilo, i ne koristim njega,prilagodio sam i ostale postavke tom malom vremenu doziranja na naćin opisan par redaka iznad

Ne čitaš šta pišem, možeš ti spustit te parametre i na relaciju 20 / 20 ali je interval doziranja ispod 2.6 nepravilan, tj. uzrokuje više problema nego koristi iako misliš da voziš na maloj snazi efektivnog izgaranja, činjenica koja je provjerena jedno milijon puta do sad


Pogledaj si Pa i doziranje puža u zadnje 3 podešene snage...62-63-65 a puž dozira u intervalima 31-38-42...to nema apsolutno nikakvog smisla...

plamenik se ne može podesiti bez uređaja ili bar diskretnog pogleda na plamen kroz npr špijunku+prema konstrukciji ložišta+dinovodnim kanalima +usporivačima/turbulatorima dimnih plinova te cugom samoga dimnjaka i na kraju dobivenoga izgleda plamena iz plamenika


Jasno, to svejedno ne mjenja činjenicu da ti je ovo gore krivo podešeno iako sam napominješ da imaš špijunku, samo ne znam na čiji plamen gleda ta špijunka, možda na susjedov jer ovo gore u milijon godina ne može biti ispravno, 62/ 31 i 65 / 42, malo sutra, jedino ako ti je dimnjak spojen na bermudski trokut



Ajde čekaj sad ćemo ovo sve staviti na jednu hrpu:

[Odlomak]

Zašto u modularnom radu i kako si došao do one gore "snage 5" kao optimum rada.

zašto,zato jer se plamenik rijeđe pali,plamenik duže vremenski radi,plamenik manje troši peleta za postizanje zadane temperature te se toplina iz kotla ravnomjerno raspodjeljuje u krug grijanja i u spremnik (ne dešava se da kotao postigne zadanu temperaturu a krug grijanja i/ili spremnik je nisu u stanju preuzeti u tom vremenskom intervalu rada plamenika,lijepo si to opisao u stavci ispod


Snaga peći se podešava u skladu s potrošnjom grijanog objekta, kod prevelike snage više će energije otić van kroz dimnjak jer peć ne stigne apsorbirat energiju kao kod manje snage, što rezultira većim dimnim plinovima u odnosu na uloženu energiju i samim time većom potrošnjom.

Modulacija je za mene nepotrebna stavka, kao što sam rekao odredi se snaga po potrebi grijanog objekta i to je to, eventualno korigira kako sezona ide. Modulaciju eventualno koristiti u dva stupnja, gdje se zna potrebna snaga u ranoj sezoni i u sred sezone pa da ne moraš šetat do kotlovnice, ali čak i tad bolje je što se tiče potrošnje otić tih dva puta u sezoni u kotlovnicu i podesit željenu snagu.


mbukal
ukupno od toga: 13 sati u modu rada i 11 sati u modu pauze,od tih 13 sati u modu rada plamenik ukupno efektivno radi trenutno zbog "visokih" temperatura većinom u snazi 1 (t05=5,t06=100,t07=16,t08=33,t09=23 što bi po slobodnoj procjeni bilo cca.11~12kW) + 2.~100 sekundi i 3.~100sekundi eventualno 4. ~100sekundi cca.= ukupno cca. 15kW u 4,30 sata,to mi se za sada ćini skroz ok postavke i potrošnja/malo manje od vreće 15 kg

dakle u 24 sata podijelio sam da je plamenik uključen u četiri različita vremenska intervala 13 sati a 11 sati je isključen,
u tih 13 sati koje je uključen on efektivno radi cca.4,5 sati, što ispada da plamenik u 24 sata uključen u modularnom načinu rada sa spomenutim postavkama efektivno radi cca. 4 i pol sati a 19 i pol miruje/ne radi,

14kg x 4,7 kW = 65,8 kW
65,8 kW / 4,5 sati = 14,62 kW po satu

[/Odlomak]


Znači moje prvo pitanje je bilo zašto modulacija u tom priprostom sistemu gdje nema mjesta biti, i odkud/kako je određena maksimalna snaga...

Odgovor (mbukal) je bio prvenstveno za modulaciju radi uštede peleta, duži vremenski rad, toplina se ravnomjerno raspodjeluje bla bla

Ajmo se fokusirat na ovu stavku "duži vremenski rad" koja je jako važna stavka kod peleta (razlozi se znaju)...i ajmo sad uključit čistu logiku u igru:

Dijeco koji će sistem duže raditi u procesu postizanja zadane temperature/potrebe grijanog prostora itd, nije važno...

a) sustav koji odmah u startu radi na npr. 14 Kw i radi tako tijekom cijelog intervala rada

ili

b) sustav koji radi u rasponu snaga npr. 14 do 20 Kw modulacijskom logikom


Gle čuda, sustav a) će duže raditi tj. ostvarivat će duže periode rada i kraće intervale pauza, hmmm pitam se zašto????????? Čistom logikom!!


Sad će se netko napravit pametan i reći, ali meni 14 Kw nije dovoljno kad je jako hladno, nego samo u toplijem djelu sezone zadovoljava moje potrebe grijanja, tako da sam stavio interval rada 14 do 20 Kw, ovih 20 Kw kad je najhladniji dio sezone a modulaciju sam podesio da jebe plamenik ostatak (80%) sezone i meni super -.-


Pogledajmo sad one tvoje brojke, od 13 sati kad je plamenik bio u "on" fazi, on efektivno radi samo 4 i pol sata, dobro to su brojke sad kad je bio topliji period, ali svejedno to je loše podešeno!, i tu dolazimo do one tvoje logike s modulacijom, ona upravu u ovom slučaju smanjuje taj interval rada, interval rada mora biti što duži, ta brojka efektivnog rada bi trebala biti u relaciji od 8 sati na tih 13 sati rada u toplijem dijelu sezonu, a onda u vrhu sezone na nekih 10,5-11-11,5 sati, što se da dovest u red naravno pravilnim podešavanjem prije ikakvog mućenja s modulacijom....

Koja je poanta priče, modulacija off, postavi se plamenik na nekim min npr. 12- 13 - 14 Kw kod ferrolija (ljudima do 160 kvadrata s ok stolarijom je to često i više nego dovoljno i to sam previše rekao), promatra se tijekom sezone da li su zahtijevi grijanog prostora zadovoljeni, ako ne, rade se manje modifikacije postavki u laganim koracima podizanja snage plamenika, nađe se optimum na kraju sezone, ili još bolje potrebna snaga za 65% sezone i potrebna snaga za drugih 35% sezone, postavka se promijeni za 30 sekundi. Ušteda peleta zagarantirana, duži vremenski periodi rada su tu, plamenik u radu spremno dočekuje zahtjeve grijanog prostora i svi sretni....
skyman is offline  
Old 24.10.2014., 13:39   #8270
Pozdrav,

Evo pustio i ja jučer centrometala 30kw na pelet u rad. Milina je gledat taj stroj kako radi!
Nikola1989 is offline  
Old 24.10.2014., 17:03   #8271
Quote:
Nikola1989 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Evo pustio i ja jučer centrometala 30kw na pelet u rad. Milina je gledat taj stroj kako radi!
stvarno lijepa reklama, ali baš me zanima da li ćeš djeliti to isto mišljenje kad vidiš koliko to 'čudo' troši, naravno ako ti ga majstor nije pravilno 'poštelao' u što, neka se nitko ne naljuti, sumnjam i to jako jako...
Gotovo se dam kladiti da je podešen, nikako, i da bude na kraju mjeseca, pogotovo nekog hladnog, ufff, pa nije to baš tako jeftino kak sam mislil
mranderson is offline  
Old 24.10.2014., 17:31   #8272
Ima li netko iskustva oko finog podesavanja Biodom kotla? Ili se ta skalamerija ne može podesiti? Bili stručnjaci, spojili laptop, izmedju ostalog nastimali idealnu temperaturu izlaznih plinova, ja se nadam da je sve ok, ali nemam referencu kako provjeriti podesavanja.
Uplaseni is offline  
Old 24.10.2014., 23:21   #8273
Quote:
mranderson kaže: Pogledaj post
stvarno lijepa reklama, ali baš me zanima da li ćeš djeliti to isto mišljenje kad vidiš koliko to 'čudo' troši, naravno ako ti ga majstor nije pravilno 'poštelao' u što, neka se nitko ne naljuti, sumnjam i to jako jako...
Gotovo se dam kladiti da je podešen, nikako, i da bude na kraju mjeseca, pogotovo nekog hladnog, ufff, pa nije to baš tako jeftino kak sam mislil
Iskreno,

Naštimao je na oko plamen, uzeo 100€ i ćao. Ali u Splitu nema nitko od ovlaštenih ramzay tehnologije.
Nikola1989 is offline  
Old 25.10.2014., 05:15   #8274
Quote:
mranderson kaže: Pogledaj post
stvarno lijepa reklama, ali baš me zanima da li ćeš djeliti to isto mišljenje kad vidiš koliko to 'čudo' troši, naravno ako ti ga majstor nije pravilno 'poštelao' u što, neka se nitko ne naljuti, sumnjam i to jako jako...
Gotovo se dam kladiti da je podešen, nikako, i da bude na kraju mjeseca, pogotovo nekog hladnog, ufff, pa nije to baš tako jeftino kak sam mislil
Točno do svake riječi. U zadnjih tjedan dana sam bio u 4 nove novcate kotlovnice puštene od strane ovlaštenih servisera, 1 CM, 3 Bosch-ferroli, u sve 4 kotlovnice plamena nigdje za vidjeti, samo iskre frcaju iz plamenika, dimni na 190-240 stupnjeva, podešene snage plamenika za 40% više nego što bi trebale biti, u 2 od 4 kotlovnice turbulatora nigdje za vidjet, u 3 od 4 kotlovnice nigdje nepovratnog ventila tako da termosifonika šiša na sve strane, u 2 od 4 kotlovnice nigdje četveroputnog ili bar troputnog ventila jer neki "stručnjaci" su vlasnicima rekli da je to čista glupost, hrpetina neizoliranih cijevi u betonskim kotlovnicama skupa s pećima, ma katastrofa, popis ide unedogled....na kraju krajeva ti sustavi troše jedno 35-40% više peleta nego što bi doista trebali, ako ne i više.

Katastrofa.
skyman is offline  
Old 25.10.2014., 08:17   #8275
Quote:
Uplaseni kaže: Pogledaj post
Ima li netko iskustva oko finog podesavanja Biodom kotla? Ili se ta skalamerija ne može podesiti? Bili stručnjaci, spojili laptop, izmedju ostalog nastimali idealnu temperaturu izlaznih plinova, ja se nadam da je sve ok, ali nemam referencu kako provjeriti podesavanja.
Pozz
Evo meni danas najvjerovatnije zavrsavaju s montazom Biodoma. Pustanje u pogon najvjerovatnije u ponedjeljak, no ja nemam vasih problema, jer poslije BioJUNKa i potrosnje 12,5t prosle godine...
Dakle Biodom 30, ladomat Centrometalov, pufer CAS 1001...
Apoteka.
Angelbyu is offline  
Old 25.10.2014., 12:31   #8276
Ah, imat ćeš puffer pa se opet ne možemo usporedjivati...
Ne znam da li je bolje za sto manju potrošnju pustiti Biodom da grije od 58C do 70C odmah sa snagom 5 pa onda on sam modulira do 1 kada dostigne temperaturu ili da počne sa snagom 3 pa onda on modulira do 1 (manja potrošnja, ali dulje razdoblje dostizanja temperature od 70C). Nisam vise pametan.
Uplaseni is offline  
Old 25.10.2014., 15:21   #8277
Quote:
Uplaseni kaže: Pogledaj post
Ah, imat ćeš puffer pa se opet ne možemo usporedjivati...
Ne znam da li je bolje za sto manju potrošnju pustiti Biodom da grije od 58C do 70C odmah sa snagom 5 pa onda on sam modulira do 1 kada dostigne temperaturu ili da počne sa snagom 3 pa onda on modulira do 1 (manja potrošnja, ali dulje razdoblje dostizanja temperature od 70C). Nisam vise pametan.
Uzeo sam biodom s 140l vode i pufer od 1m3. Mislim da je to "idealna" kombinacija sa ladomatom. I ja razmisljao o modulaciji snage, ali bez pufera mislim da to i nece biti bas neka velika usteda, pogotovo ako imas osnovni model s 70l vode u samoj peci. Pufer i nije toliko skup, mislim da se investicija jako brzo isplati...manja potrosnja, manje pepela, rijede paljenje gasenje, ...

Uglavnom, javim kako radi.
Angelbyu is offline  
Old 25.10.2014., 16:18   #8278
Javi kako radi, a ja nisam imao mjesta za puffer. I da, imam Biodom 27 sa 70l vode unutra. Hmmm...
Uplaseni is offline  
Old 25.10.2014., 22:50   #8279
Quote:
Uplaseni kaže: Pogledaj post
Ah, imat ćeš puffer pa se opet ne možemo usporedjivati...
Ne znam da li je bolje za sto manju potrošnju pustiti Biodom da grije od 58C do 70C odmah sa snagom 5 pa onda on sam modulira do 1 kada dostigne temperaturu ili da počne sa snagom 3 pa onda on modulira do 1 (manja potrošnja, ali dulje razdoblje dostizanja temperature od 70C). Nisam vise pametan.
Upravo je skyman objašnjavao to na prethodnoj stranici. Imaš negdje neku tablicu, koja snaga kotla znači koliko kW.
Ako ti je za kuću predviđeno pri -20°C potrošnja od 10kW, onda podesi da radi maksimalno do snage 10kW sada kada nije hladno, kada zbilja zahladi možeš podići maksimalnu snagu na recimo 15kW. Ovime ćeš postići maksimalne periode rada, gorenja i minimalni broj paljenja čime se osigurava ušteda i optimalni rad. To je sve pod uvjetom da kotao na malim snagama postiže dovoljno kvalitetno sagorijevanje, a ne da šiba CO i čađu u dimnjak kada je prigušen, a kvalitetno gori samo na snazi 25kW.

Rezime, uvijek manja snaga i dulji rad.
Chvembo is offline  
Old 25.10.2014., 23:36   #8280
Quote:
Chvembo kaže: Pogledaj post
Upravo je skyman objašnjavao to na prethodnoj stranici. Imaš negdje neku tablicu, koja snaga kotla znači koliko kW.
Ako ti je za kuću predviđeno pri -20°C potrošnja od 10kW, onda podesi da radi maksimalno do snage 10kW sada kada nije hladno, kada zbilja zahladi možeš podići maksimalnu snagu na recimo 15kW. Ovime ćeš postići maksimalne periode rada, gorenja i minimalni broj paljenja čime se osigurava ušteda i optimalni rad. To je sve pod uvjetom da kotao na malim snagama postiže dovoljno kvalitetno sagorijevanje, a ne da šiba CO i čađu u dimnjak kada je prigušen, a kvalitetno gori samo na snazi 25kW.

Rezime, uvijek manja snaga i dulji rad.
Biodom 27 ima modulaciju snage, tako da to bas i ne radi linearno vec ima 5 stupnjeva snage od 30 do 8kw. Dakle pocne na najvecoj snazi i kada dode blizu zadane temperature radi na minimalnoj snazi do postizanja zadane. Zapravo smo pricali o tome da smanjimo tu pocetnu radnu snagu s 30kw na recimo 20kw.
Angelbyu is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:02.