Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.08.2003., 15:57   #1
Unhappy Operacija jajnika

Prijateljica ide na operaciju jajnika, jednog. Bas ne prica puno o tome, a mi ni ne pitamo. Ima 34 godine i nema djece. Sama operacija ni nju izgleda bas previse ne plasi, ali... Koliko vadjenje jednog jajnika moze smanjiti sanse za trudnocu, kolike su sanse da se bolest ponovi i na drugom, sto poslije - koliko dugo hormonska terapija... Nije li ipak malo prerano za takovu operaciju, pa makar i po statistickom prosjeku godina.
Slim is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2003., 21:27   #2
Na kakvu operaciju jajnika ti prijateljica ide? Uklanja cistu ili nesto ozbiljnije? Zasto hormonska terapija? Meni je odstranjen jedan jajnik - nisam primjetila da je umanjilo sanse kod nove trudnoce .
__________________
...and in the end the love you take is equal to the love you make..
ah...
diadora is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2003., 22:22   #3
Quote:
diadora kaže:
Na kakvu operaciju jajnika ti prijateljica ide? Uklanja cistu ili nesto ozbiljnije? Zasto hormonska terapija?
Ma uklanja cijeli jajnik, to sto ima valjda izvana zgleda ko cista a sto je unutra to se valjda ne ultrazvuku ne vidi. Brijem da je dobrocudno. I koji je vrag taj jajnik da odma mora ici van. Jel tu bas nikakvi ljekovi ne pomazu. Ono, kao cir na zeludcu? A meni su rekli da se poslije takve operacije gutaju hormoni, a to mi zvuci bas . I kak to mislis ne utjece na trudnocu, imas dva, jednoga ti izvade ali sve ostane isto .
Dajte cure malo strpljenja i neki kraci online tecaj o tim vasim organima, skroz sam i .
Slim is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2003., 22:28   #4
Kad ti odstrane jedan jajnik onda ovaj drugi preuzima njegovu funkciju ( inace se naizmjenicno ovuliraju- obicno je jedan mjesec u jednom a drugi u drugom). Sanse za trudnocu nisu umanjene ( iz pouzdanog izvora , cura koja bas zbog problema na cisti jednog jajnika nikako nije mogla ostat trudna a kad je jednom ostala imala je spontani,manje od godine dana nakon odstranjenja je zatrudnila i svaki dan cekamo jednog malog XXXX )
Nikakve terapije nije uzimala, prije operacije je jer zbog tih cista nekad nije po par mjeseci dobila menstruaciju.
Jedini je problem, cini mi se, taj sto se taj preostali jajnik brze " istrosi" ( za ovo nisam sigurna i ne uzimaj to zdravo za gotovo)
penelop@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2003., 17:18   #5
Poznanica kojoj je sad 50 godina (radile smo nekad skupa) ima cetvoro djece.

Samo prvo je rodila s oba jajnika. Par godina nakon tog poroda odstranjen joj je jedan jajnik jer je imala cistu ili tako nesto. Bile su joj 24-25 godina.

Poslije toga je do 30. godine rodila jos dvoje djece, bez ikakvih problema.

A prije 5 godina, dakle u njenoj 45-oj, "omaklo" joj se jos jedno, pa sad ima deckica koji bi joj teoretski mogao biti unuk.

Hocu reci samo da mi se cini da se barem taj njen zdravi jajnik nije bas brzo "istrosio".

Zelim ti da ti s prijateljicom bude sve OK. Fige od mene.
Rajna is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2003., 15:37   #6
I moja prijateljica je prosla kroz sve to. Prvo joj je ustanovljena cista na maternici pa je bila uklonjena. Onda se pojavila druga cista te su uklonili i nju. Zatim su morali da joj uklone lijevi jajnik.
Djevojka je imala samo 21 godinu kad je kroz sve to prosla.
Doktori su joj rekli da se ne treba da brine dali ce moci da ostane trudna jer iako imas jedan jajnik mozes da zatrudnis. Ipak, preporucili su joj da ima djecu do tridesete jer nakon toga ce sanse da ostane trudna znatno otpasti.
Nadam se da ce sve da ti bude ok sa prijateljicom.
Daphne is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2003., 16:50   #7
mojoj su sestri izvadili jajnik prije dvije godine, imala je 19 tada

jajnik je bio pun cisti i morali su ga izvaditi
nakon operacije imala je tri mala oziljka (tockice) na trbuhu nisko sastrane i jedan mali rez u produzetku pupka
danas se to uopce ne vidi

bila je sva u komi jer su je "prijateljice" uvjeravale da su sanse da ikada postane majka vrlo male
sve dok joj lijecnici nisu objasnili da to nije istina
sunshine is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2003., 23:40   #8
znam žensku koja je s jednim jajnikom rodila troje djece

sve je to individualno od osobe do osobe i teško se može išta generalizirati. jednako kao i oni slučajevi kad su oba partnera zdravi, a ona ne može zatrudniti

samo, neka se raspita da li je operacija nužna. Mojoj prijateljici su operirali jajnik, a tek poslije joj je drugi doktor rekao kako je imala i drugih mogućnosti (laser, lijekovi kojima bi je pokušali razbiti i tsl) koje ovi "stručnjaci" nisu ni probali, nego odmah cap!
__________________
Zar stvarno misliš da razumijen to šta iman u glavi .. :-*
sunčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2003., 13:19   #9
Ma mene recimo malo "zbunjuje" i ljuti bas to o cemu Suncica prica. Nakon jednog pregleda su joj rekli da mora na operaciju, poslije se nekoliko lijecnika samo "slozilo sa kolegom". Pa danas vise ni klincima ne vade mandule tek tako!!
I onda covjeku ostane ili da se jako uplasi, jer "sigurno je nekaj hitno i opasno" ili da bude jako bijesan, ako vec nema jako dobru lovu da si omoguci pristojan pregled i malo vise paznje.
Ma bit ce valjda sve u redu. Hvala na podrsci.
Slim is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2003., 15:49   #10
Ma mene recimo malo "zbunjuje" i ljuti bas to o cemu Suncica prica. Nakon jednog pregleda su joj rekli da mora na operaciju, poslije se nekoliko lijecnika samo "slozilo sa kolegom". Pa danas vise ni klincima ne vade mandule tek tako!!
I onda covjeku ostane ili da se jako uplasi, jer "sigurno je nekaj hitno i opasno" ili da bude jako bijesan, ako vec nema jako dobru lovu da si omoguci pristojan pregled i malo vise paznje.
Ma bit ce valjda sve u redu. Hvala na podrsci

___________________________-
potpuno si u pravu
jajnici se ne vade osim ako nesto ozbiljno nije u redu.
to se odnosi na normalan svijet.

nazalost u Hrvatskoj to nije slucaj pa se nepotrebno radi mnostvo operacija samo zato jer je tako sef naredio da bi imali kvotu!!!!!!!!!!!
savjet za sve ljude-bolje je i nesto novaca dati za (second opinion) ili misljenje drugog doktora (pravog strucnjaka) nego nepotrebno pod noz (i kasnije u zivotu mnostvo drugih problema.)
bronco is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2003., 18:08   #11
meni su odstranjivali ciste s oba jajnika i miome s maternice. ali sve su ostavilim dakle imam oba cijela jajnika kako bih mogla postati majka.
i nisu napravili laparoskopiju=tockice i bez rezanja, vec klasicnu operaciju tako da imam rez kojeg prekrivaju dlacice. moram priznati da sam ocekivala da cu lakse podnijeti operaciju jer sam oko 30 god. i u jako dobroj kondiciji, ali oporavak je trajao jako dugo i sporo.
kako sam ja stekla dojam, svi ti problemi i posljedice operacije jajnika su individualni. netko moze i s jednim jajnikom zanijeti, a drugi se muce iako je "sve u redu" s oba jajnika.
za operaciju bih preporucila Petrovu i dr. Barisica.
Vanilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2003., 20:09   #12
meni su odstranjivali ciste s oba jajnika i miome s maternice. ali sve su ostavilim dakle imam oba cijela jajnika kako bih mogla postati majka.
i nisu napravili laparoskopiju=tockice i bez rezanja, vec klasicnu operaciju tako da imam rez kojeg prekrivaju dlacice. moram priznati da sam ocekivala da cu lakse podnijeti operaciju jer sam oko 30 god. i u jako dobroj kondiciji, ali oporavak je trajao jako dugo i sporo.
kako sam ja stekla dojam, svi ti problemi i posljedice operacije jajnika su individualni. netko moze i s jednim jajnikom zanijeti, a drugi se muce iako je "sve u redu" s oba jajnika.
za operaciju bih preporucila Petrovu i dr. Barisica.

------------------

eto to je ono sto mi se svidja
otvoreni razgovori da se vidi tko zna a tko ne zna raditi.
hvala sto si podijelila vlastito iskustvo pa ce mozda i pomoci nekome.

sto se tice oporavka nakon te operacije, normalno je da ostanes u bolnici 2-4 dana, i da se vratis u normalu za 4-6tjedana.
to je prihvaceni prosjek u zap svijetu(bez komplikacija)

ako je tako bilo i tebi onda je OK.

zato se otvorene operacije vise ne rade u zap svijetu za takve indikacije jer je oporavak predug i ima previse komplikacija.
bronco is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2003., 20:57   #13
I kod nas se operacije mioma i cisti uglavnom rješavaju laparoskopijom i histeroskopijom kada je to moguće, tako da pretpostavljam da je u Vanillinom slučaju bilo razloga za klasičnu operaciju
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2003., 00:10   #14
Koja je razlika izmedju laparoskopije i histeroskopije?
globus is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2003., 01:23   #15
Ne znam dovoljno da se upuštam u detaljna objašnjenja, ali u grubo, laparoskopijom se instrument uvodi u trbušnu šupljinu, a histeroskopijom u maternicu - znači histeroskopija se radi vaginalno, a kod laparoskopije se rade mali rezovi na trbuhu.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2003., 16:47   #16
hm, ja sam bila tjedan dana u bolnici, a tako i ostale pacijentice iz moje sobe, a oporavila sam se nakon ...dva mjeseca. nakon mjesec dana sam otisla prvi puta iz kuce. i bilo mi je tesko hodati 10 minuta. nevjerojatno kako sam bila slaba. to nisam bas ocekivala.
Vanilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2003., 16:49   #17
Pa to ti je zato što si imala klasičnu operaciju, nakon histeroskopije se u bolnici ostaje 1 dan a nakon laparoskopije 2-3 dana, i oporavak ide puno brže
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2003., 21:47   #18
Quote:
globus kaže:
Koja je razlika izmedju laparoskopije i histeroskopije?
Histereskopija takodjer postoji trbushna i vaginalna - to je naime izraz koji se koristi za kirurshko odstranjivanje maternice, prilikom chega jajnici mogu a i ne moraju biti odstranjeni.

To je klasichan kirurshki zahvat, rez se u danashnje vrijeme obichno radi na donjem dijelu trbuha, tik iznad pubichne kosti i to vodoravno, pa je puno manje vidljiv.

Oporavak je tezhi zbog presjecanja trbushnih mishica.

Laparoskopija je zapravo explorativni zahvat i nije namijenjena odstranjivanju organa i tezhim zahvatima u trbushnoj duplji, no zbog manje rezanja, te definitivno boljeg estetskog dojma i brzheg oporavka koristi se i kod manjih operativnih zahvata.

Kroz pupak se uvodi kamera - sonda, a kroz dva manja reza instrumenti. Isto tako, trbushna se shupljina napuhuje CO2 plinom, kako bi bilo vishe prostora za zahvat.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2003., 21:50   #19
Ja sam prigodom laparoskopije zbog unutarnjeg krvarenja - uzrokovanog torkviranom cistom i njenim puknucem, nazhalost ostala bez lijevog jajnika.

Buduci sam itekako zainteresirana za sve shto se dogadja s mojim tijelom, saznala sam da zdravi jajnici rade u paru.

Shto znachi da i ako s jednim od njih neshto nije u redu, signali stizhu da oba nisu u redu. Pa se mozhe dogoditi da onaj drugi ne preuzme funkciju.

Ne mogu reci da je nakon operacije samnom sve u redu, mozhda i jest, ali stanje nije isto kao i prije.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2003., 21:53   #20
Odstranjivanje maternice se zove histerektomija, a histeroskopija je zapravo pregled maternice sondom, kamerom, može se raditi samo u dijagnostičke svrhe, a može i za odstranjivanje mioma koji su tako položeni da ih se može maknuti histeroskopski
verica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:02.