Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.08.2008., 22:04   #1
Kućna ekstrakcija ulja

Hipotetska situacija... ako bi jedna moja prijateljica , ne baš pretjerano vična kemiji (pogotovo praktičnom dijelu) no vrlo brižna i temeljita u održavanju svoje duge kose i u vlasništvu najkvalitetnijih uzoraka sorata netretiranog sjemena soje, uljane repice, suncokreta i lana, željela materijalizirati plan o ultimativnoj maski za kosu, kako bi to izvela? Kako u kućnoj radinosti ekstrahirati ulje iz tih sjemenki u što čistijem obliku i uz pomoć dostupnih kemikalija? Ako ljudi mućkaju repicu i etanol za biodizel, onda i ova uber-pomada za kosu mora makar u teoriji postojati
Ima tko kakvu ideju?
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2008., 22:37   #2
Za uljanu repicu sam čuo da ulje ima kancerogena svojstva, no "kemikusi" će to bolje obrazložiti. A za ostalo što niža temperatura, najbolje ispod 35 C. Način čuvaju "magovi".
ARTETUREN1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2008., 23:07   #3
Promijenio sam naslov da bude u skladu s temom.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2008., 10:15   #4
Iz tih se sjemenki ulje dobija cijeđenjem a ne ekstrakcijom. Sameljite sjeme i iscijedite ga. Možete napraviti hidrauličku prešu pomoću auto dizalice i nekog klipa i cilindra.
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2008., 11:12   #5
kako znam o kojoj se prijateljici radi

neka ulja(npr etericna) se ekstrahiraju destilacijom vodenom parom
ali mislim da to pali samo za lakohlapiva ulja
__________________
(\_/)
(O.o)
(> <)
This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
Jericho159 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2008., 11:19   #6
Ajme kako bi ovo bilo prejebeno ekstrahirati.
Za ozbiljniji pristup bi trebalo dosta skuplje staklarije, grijaća kapa i tako te fensišmensi stvari.
Je li tko gledao neki dan Lorenzovo ulje, kad je onaj čovjek išao izolirati eručnu kiselinu (mislim da se radilo o trigliceridu, nisam sad siguran)?
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2008., 19:28   #7
Ma ljudi, ulje iz repice, maslina, suncokreta i kukuruza se preša. Lavandino i druga lako hlapiva ulja se vade ekstrakcijom i destilacijom.
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2008., 21:33   #8
Ajmo redom,

@ kancerogeno - njet. Makar ne one sorte i hibridi za jelo (dio je za goriva i maziva - sorte s visokim eruka-kiselinama i glukozinolatima, a dio za konzumaciju - selekcijom su štetne tvari minimalizirane). Kad u dućanu vidiš "biljno ulje", obično je repičino. Suncokretovo je od paprike, sojino od lubenica a laneno, pogađaš, od suncokreta
BTW repica je vrlo jestiva, ljudi njom hrane golubove u mom kraju (ovo ljeto su dolazili moljakati u laboratorij masovno kad je bila žetva repice za koju kilu merkantile)...
BTW 2, prema kvaliteti, suncokretovo je daleko ispred ostalih a navodno i najstabilnije... eto malo uljarica-trivia

2 Endimion, hvala što nisi bacio topic u bespuća kokošjih kozmetičkih zvizdarija mislila sam da mu to ne gine na ovom PDF... Spominješ staklariju i chemlab goodies... quite expensive, I'd say... šteta. Ja sam to htjela onako, doslovno u kućnoj radinosti ali vidim da već tu ideja pada u vodu. Pity, again.

@ ekstrakcija vs prešanje - Mukotrpak je zapravo u pravu (JBG, malo kasno palim, znala bih uzgojiti suncokret od prolaska zadnjeg mraza do kraja rujna i protjerati ga kroz proces dorade, ali ne poznajem proces prerade baš najbolje) sa ekstrakcijom i prešanjem.
Nastavi! Slušam!

2 Jericho - ... ali, makar držim do svoje kose
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2008., 02:01   #9
Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post
Ajmo redom,

@ kancerogeno - njet. Makar ne one sorte i hibridi za jelo (dio je za goriva i maziva - sorte s visokim eruka-kiselinama i glukozinolatima, a dio za konzumaciju - selekcijom su štetne tvari minimalizirane). Kad u dućanu vidiš "biljno ulje", obično je repičino. Suncokretovo je od paprike, sojino od lubenica a laneno, pogađaš, od suncokreta
BTW repica je vrlo jestiva, ljudi njom hrane golubove u mom kraju (ovo ljeto su dolazili moljakati u laboratorij masovno kad je bila žetva repice za koju kilu merkantile)...
BTW 2, prema kvaliteti, suncokretovo je daleko ispred ostalih a navodno i najstabilnije... eto malo uljarica-trivia
Toga se i "bojim". Prije desetak godina je u Španjolskoj bila grda afera sa jestivim uljima od repice, a i naši + naši susjedi rado rade neke stvari potpomognuti koncernima.

http://www.breathing.com/articles/canola-oil.htm
http://www.signonsandiego.com/uniont...1f22focus.html
http://www.aspartame.ca/page_oho3.htm
http://www.shirleys-wellness-cafe.com/canola.htm

evo malo za doručak .... za i protiv
ARTETUREN is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2008., 08:15   #10
Ulje iz poznatih tvornica, da ne kažem domaće, ne bi trebalo biti različito od deklaracije na boci. Za uvozna ne bih stavio ruku u vatru naročito ako dolaze iz domaje krivotvorluka i svake moguće lopovije, iz Italije. Kod njih je nedavno pukla bruka zbog krivotvorenja maslinovog ulja (biljno ulje + klorofil + još neki vrag) a nema tome dugo kako su prodavali industrijsko ulje (iz grožđanih koštica) pod jestivo iako je otrovno (vino sa antifrizom im je normalna stvar isto kao i u Austriji).
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2008., 18:01   #11
@ krivotvorluk - začudili bi se koliko su HR zakoni nekad temeljiti po pitanju proizvodnje poljoprivrednog materijala. Makar neki q u ovoj državi radi "kako spada". Sjemenska roba je pogotovo na nišanu a kazne ubitačne (krajnja je ireverzibilni gubitak licence za deklariranje sjemena, što je u sjemenarskom smislu smrt). Na momente naši tjeraju i ad absurdum, ali radije bih da pretresaju na granicama i drže kakav-takav red nego da puste svaki drek da uđe. Regulative rulz
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2008., 07:42   #12
Je bome je
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:02.