Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.03.2013., 09:50   #3301
Quote:
tinar kaže: Pogledaj post
Cijelu večer googlam o legalizaciji i naletila sad na ovo:

http://legalizacije-objekata.com/leg...ta-pitanja.php

Htio bih legalizirati bespravno izgrađeni drugi kat i potkrovlje. Ostale etaže me ne zanimaju, jer je to bratovo.
Niti nas ne zanimaju Vaše nesuglasice. Kuća se legalizira cijela, ili se ne legalizira. I ne samo to. SVI nelegalni objekti na parceli se legaliziraju istovremeno, ili se ne legaliziraju.

KAJ?!?!?!!?!?!?!?

JEL TO ISTINA???
Bože, na ovoj stranici piše tolko gluposti da ne mogu vjerovati.

Pogotovo ovo da se svi objekti na parceli legaliziraju istovremeno ili se ne legaliziraju.
__________________
Teško je biti skroman kad si savršen.
chrissy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2013., 10:07   #3302
pitanje....
imam
1) ispunjenju prijavu za garažu
2) kopiju katastarskog plana
3) uvjerenje da postoji garaža upisana 71..

kaj mi još treba.... kak onih 500kn funkcioniraju...?
magjar07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2013., 10:48   #3303
Quote:
chrissy kaže: Pogledaj post
Bože, na ovoj stranici piše tolko gluposti da ne mogu vjerovati.

Pogotovo ovo da se svi objekti na parceli legaliziraju istovremeno ili se ne legaliziraju.
Eeeeh sad, da, al to je samo sad za ovu famoznu "legalizaciju". Inače, ako nisu svi objekti na parceli legalni, nema formiranja građevinske parcele, gotovo da nema upisa objekata u katastar i z.k. jer moraš nelegalne objekte pri upisu prijaviti i tako...

Svakako je bolje legalizirati odmah sve:
-lakše
-jeftijije
-brže

ali ako se ljudi ne mogu dogovoriti, šta im ja mogu Zakon dopušta i to, a kasnije...

Quote:
magjar07 kaže: Pogledaj post
pitanje....
imam
1) ispunjenju prijavu za garažu
2) kopiju katastarskog plana
3) uvjerenje da postoji garaža upisana 71..

kaj mi još treba.... kak onih 500kn funkcioniraju...?
Ništa, ovo pod 3) ti isto ne treba.
Predaj to i zvat će te kad će doći van pogledati i možda izmjeriti taj objekt i zvat će te da platiš tih 500kn kasnije

Quote:
1bezimeni kaže: Pogledaj post
Slažem se mack1 da se to "ne radi". Ali molim te što bi ti napravio kad bi ti bio suvlasnik te čestice. Naime moj dio te dugačke čestice je poslije tog bespravnig graditelja a objekat je sagradio po cijeloj širini čestice tako da ja nemam pristupa do svog dijela čestice. Znam reči ćeš da mogu pokrenuti spor prije njegovog zahtjeva ali ja nemam novaca za odvjetnike! Da u najboljem slučaju i naletim na poziv strankama na oglasnoj ploči referent će odgovoriti da vlasništvo nema veze sa legalizacijom. Ko mu može poslije srušiti legalni objekat kada dobije rješenje o izvedenom stanju? (da bi ja imao pristup)
Država je napravila debilni zakon da misli samo na svoju kesu!
Nisam pravnik ali možda ima osnove dobiti poslije njegove legalizacije da sruši 1m svog objekta da imam pristup ili da otkupi moj dio čestice?
Ovo nije kritika samo tebi, iako ti to u međuvremenu sigurno znaš, nego SVIMA u takvoj poziciji, pa evo par pitanja. Suvlasništvo je sranje i pol i nužno zlo, ali ipak se daju neke stvari regulirati.

Gdje si bio kad je rađen iskop te kuće, betonirani temelji, zidane etaže? Pa morao si nekako doznati da se nešto gradi i reći ej, ne možeš tako, imaš inspekcije i trebao si djelovati.

Puno prije toga, gdje si bio kod kupnje parcele? Zašto se nisi sa čovjekom sjeo za stol i dogovorio šta ćete i kako ćete? Kako znate čiji je koji dio parcele? Zašto bi čovjek tebi ostavio prolaz preko svog zemljišta? Ostavljaš li ti njemu preko tvoga? Trebali ste se dogovoriti da ti njemu daš veću "dubinu", a da ti on u "širinu" pusti prolaz, 1, 2, 2.5 metra, kolko ti već treba, to dogovorit i stavit na papir. Naravno da tebi više znači ulaz nego njemu "dubina", pa bi trebala i kompenzacija odgovarati toj činjenici. Ako treba i njemu prolaz preko tvoga,mogli ste dogovoriti prolaz preko cijele duljine čestice koji bi bio zajednički. Čak ti ne bi trebali ni geodeti ili advokati ako bi sami to skicirali i potpisali, imalo bi neku težinu na eventualnom sudu. Ako sve to jesi, pravac odvjetnik i na posao.

Najgore je kad dođeš na kraj, kuća gotova, još malo pa legalizirana, a ti bi sad rušio?! Zaboravi, nažalost . Užasno mi je žao kad se tako nešto dogodi jer sad imaš beskorisno zemljište, ali probaj nešto skombinirati da prodaš ili njemu ili kupiš/prodaš u kombinaciji s ljevom ili desnom susjednom parcelom...
Fitz is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2013., 11:05   #3304
Bok ljudi, evo mene sa mojim problemima.

Uz osnovni, legalizirani, objekt trebam legalizirati jedan manji objekt. Radi se o objektu čija je namjena spremište i brutto je površine 35m2. Naravno tu dolazi do problema. Da bi se pristojno digli iz zemlje, prvo se gradila prostorija bruto površine 15m2 do ravnine zemlje ( radi se o strmini gdje nismo mogli toliki nasip raditi ) pa se na nju izgradio taj objekt od 35m2. (od tih 35m2, ispalo je 20m2 na zemlji, 15 na ovu prostoriju). Sve je to na kraju ispalo kao dva kata od 50m2 umjesto jednog po pravilima legalizacije, što moj objekt ne čini pomočnom nego jednostavnom zgradom? Troškovi? Rješenja? Mogućnosti?

Hvala.
JohnOCallaghan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2013., 11:25   #3305
Ukoliko je kuća ucrtana na dvije osobe, svatko u 1/2 dijela, može li jedan suvlasnik podnijeti zahtjev za legalizaciju cijele kuće, ili je obvezno potreban i potpis drugog suvlasnika?
__________________
now u c me, now u'r dead
newwbie is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2013., 11:33   #3306
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Ne moraju imat nalog i neće ti oduzimat mob koji je nabavljen nakon djela.
dobro.. al ja držim kod sebe za svaki slučaj račun i garanciju....
a ak je isti broj u mobitelu ?

kad sam bio u postupku za nešto puuuno gore pa su samo došli sa ispisom poruka i pitali da li su moje, ja potvrdio i potpisao

Zadnje uređivanje magjar07 : 20.03.2013. at 11:47.
magjar07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2013., 13:11   #3307
Nije potreban potpis suvlasnika - bilo tko može podnijeti zahtjev za legalizaciju.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2013., 13:15   #3308
Quote:
JohnOCallaghan kaže: Pogledaj post
Bok ljudi, evo mene sa mojim problemima.

Uz osnovni, legalizirani, objekt trebam legalizirati jedan manji objekt. Radi se o objektu čija je namjena spremište i brutto je površine 35m2. Naravno tu dolazi do problema. Da bi se pristojno digli iz zemlje, prvo se gradila prostorija bruto površine 15m2 do ravnine zemlje ( radi se o strmini gdje nismo mogli toliki nasip raditi ) pa se na nju izgradio taj objekt od 35m2. (od tih 35m2, ispalo je 20m2 na zemlji, 15 na ovu prostoriju). Sve je to na kraju ispalo kao dva kata od 50m2 umjesto jednog po pravilima legalizacije, što moj objekt ne čini pomočnom nego jednostavnom zgradom? Troškovi? Rješenja? Mogućnosti?

Hvala.
Točno, to je jednostavna zgrada.
Jel ucrtana u katastar? Ako nije, prvo angažiraj geodeta za snimku. Potom ti treba arhitekt ili građevinar da ti napravi obračun za doprinose.

Ključna je visina komunalnog doprinosa, pa to moraš saznati koliko je po m3.
Ako je kubatura do 300 m3, naknada je 4 kn/m3
Ako si u Zagrebu ili na moru, to je zona A, pa ti je vodni doprinos 11,25 kn/m3
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2013., 13:25   #3309
Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post
Nije potreban potpis suvlasnika - bilo tko može podnijeti zahtjev za legalizaciju.
Hvala na odgovoru.
Možeš li pojasniti da li to znači da se cijela procedura može završiti bez da suvlasnik to zna, te da mu se na kraju ispostavi račun za cijelu proceduru ili kako je to regulirano?
Konkretno, radi se o mojoj majci koja je suvlasnik 1/2 nekretnine, ali je u sudskom sporu oko iste sa bivšim mužem (mojim ocem), koji je prije 3 godine podigao tužbu radi utvrđivanja bračne stečevine, te smatra da je sve njegovo, pa se bojim da ne bi pokrenuo legalizaciju za cijeli objekat bez znanja moje majke.
__________________
now u c me, now u'r dead

Zadnje uređivanje newwbie : 20.03.2013. at 13:32.
newwbie is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2013., 13:39   #3310
A čuj može on to podnijeti sam, sve platiti sam, ali kuća neće postati njegova. Pitanje bračne stečevine će se riješiti na sudu. Problem kod ovakvih stvari je što npr jedan suvlasnik ne mora pustiti arhitekta u svoj dio nekretnine i onda se to jednostavno ne da izvesti, jer arhitekt sve mora snimiti.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2013., 13:47   #3311
Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post
A čuj može on to podnijeti sam, sve platiti sam, ali kuća neće postati njegova. Pitanje bračne stečevine će se riješiti na sudu. Problem kod ovakvih stvari je što npr jedan suvlasnik ne mora pustiti arhitekta u svoj dio nekretnine i onda se to jednostavno ne da izvesti, jer arhitekt sve mora snimiti.
Hvala ti, puno si mi pomogla ovim odgovorom

Kako je kuća u pola dijela svakome, ali nije određeno što je čije (nije etažirano), da li mama može zabraniti ulazak arhitektu, ili se on može šetati po kući uz odobrenje/prisutnost oca?
__________________
now u c me, now u'r dead
newwbie is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2013., 13:58   #3312
Quote:
Kennex kaže: Pogledaj post
Zna li netko odnosi li se zapremina od 27 kubika na stvarni kapacitet ukopane cisterne (dakle bez pretkomora) ili na cjelokupni vanjski volumen građevine?
zapremnina jest kapacitet, dakle u cisternu zapremnine 27 m3 stane 27 m3 vode.
yeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2013., 13:59   #3313
Quote:
newwbie kaže: Pogledaj post
Hvala ti, puno si mi pomogla ovim odgovorom

Kako je kuća u pola dijela svakome, ali nije određeno što je čije (nije etažirano), da li mama može zabraniti ulazak arhitektu, ili se on može šetati po kući uz odobrenje/prisutnost oca?
Pa to je moguće samo uz primjenu sile, zapravo. No, ja bih savjetovala tvojoj mami da ne radi probleme, nek pusti da se to legalizira, jer kasnije će teže, ako ikako (ne znam pojedinosti). Postupkom legalizacije tata NEĆE POSTATI vlasnik nekretnine! Ona će se podijeliti na sudu, a bit će legalna što je plus.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2013., 14:01   #3314
Quote:
yeya kaže: Pogledaj post
zapremnina jest kapacitet, dakle u cisternu zapremnine 27 m3 stane 27 m3 vode.
Ali računa se brutto površina - dakle i vanjski zidovi cisterne. Pardon, brutto volumen.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2013., 14:21   #3315
garaža

Quote:
magjar07 kaže: Pogledaj post
pitanje....
imam
1) ispunjenju prijavu za garažu
2) kopiju katastarskog plana
3) uvjerenje da postoji garaža upisana 71..

kaj mi još treba.... kak onih 500kn funkcioniraju...?
Kakva je to ispunjena prijava za garažu i od koga si to dobio. Jer ja imam isto garažu koja nije legalna, a kuća je.
malenavita is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2013., 14:28   #3316
Cisterne i septicke jame kapaciteta (zapremnine) do 27 m3 spadaju pod jednostavne građevine za koje nije potrebna nikakva dozvola i njihov brutto volumen onda nije bitan.
Za vece cisterne ne znam kako se racuna obujam za komunalni i vodni doprinos, mozda po ovom članku Pravilnika ... za obračun kom. doprinosa:
Obujam spremnika za naftu i druge tekućine s pokrovom čija visina se mijenja za obračun komunalnog doprinosa utvrđuje se u m³ (prostornim metrima) kao stvarna zapremina spremnika do visine jednog metra od gornje kote njegova dna.
A mozda i ne.
yeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2013., 14:45   #3317
Quote:
malenavita kaže: Pogledaj post
Kakva je to ispunjena prijava za garažu i od koga si to dobio. Jer ja imam isto garažu koja nije legalna, a kuća je.
Ispunio je zahtjev za donošenje rješenja o izvedenom stanju.

Quote:
yeya kaže: Pogledaj post
Cisterne i septicke jame kapaciteta (zapremnine) do 27 m3 spadaju pod jednostavne građevine za koje nije potrebna nikakva dozvola i njihov brutto volumen onda nije bitan.
Za vece cisterne ne znam kako se racuna obujam za komunalni i vodni doprinos, mozda po ovom članku Pravilnika ... za obračun kom. doprinosa:
Obujam spremnika za naftu i druge tekućine s pokrovom čija visina se mijenja za obračun komunalnog doprinosa utvrđuje se u m³ (prostornim metrima) kao stvarna zapremina spremnika do visine jednog metra od gornje kote njegova dna.
A mozda i ne.
Meni recimo ostaje misterija što znači ovo boldano - "pokrov čija se visina mijenja"
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2013., 14:54   #3318
Quote:
yeya kaže: Pogledaj post
Dolje je natkrivena terasa, a ovo gore je balkon, sudeci prema opisu. Mozda je i dio popločenja vrta, ovisno o tome kako je izvedeno. Ne znam zasto bi terasa morala biti na podrumu, ako je u Pravilniku o načinu obračuna površine i obujma u projektima zgrada pisano:
– terasa je ravna, površinski obrađena, natkrivena ili nenatkrivena površina uz neku zgradu ili na njoj.
Inace, nadstrešnica iznad ulaza u velicini do 6m2 ne ulazi ni u obračun površine, ni u obračun volumena, a ako je veća, oduzima se 6m2 u obračunu.
Nego, zasto je bitno je li ovo gore terasa ili balkon? Isti je nacin obracuna i povrsine i volumena za to, bez obzira na to kako se zove.
Bitno je zato što natkrivena terasa ima koeficijent 0,5 a nenatkrivena terasa ili balkon koeficijent 0,25
lara32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2013., 14:58   #3319
Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post
Točno, to je jednostavna zgrada.
Jel ucrtana u katastar? Ako nije, prvo angažiraj geodeta za snimku. Potom ti treba arhitekt ili građevinar da ti napravi obračun za doprinose.

Ključna je visina komunalnog doprinosa, pa to moraš saznati koliko je po m3.
Ako je kubatura do 300 m3, naknada je 4 kn/m3
Ako si u Zagrebu ili na moru, to je zona A, pa ti je vodni doprinos 11,25 kn/m3
Jel potrebno ucrtati u katastar sad odmah? Mislim da sam negdje čuo da se te stvari mogu poslije kad se želi. Nije ni osnovna zgrada za stanovanje ucrtana kolko vidim a legalizirana je več prije devedesete.

Znači zgrada će biti spremište za drva, tačke itd. Komunalnog doprinosa se odrekla opčina pa to neču trebati platiti. Ostaje mi arhitekt, iznos kazne i vodni doprinos za tih 50m2? Nalazim se na selu, nigdje u blizini nema večeg grada niti zaštičenog područja pa zona za vodni doprinos vjerojatno iznosi dosta manje?

P.S. taj dio da se "gornja etaža" nalazi večinom na zemlji nije nikakva olakotna okolnost? Ipak je ta "donja etaža u kojoj se nalaze jabuke", ta jedna prostorija od 15m2 brutto nastala samo zato jer se nije moglo nasipati toliko zemlje a nažalost je po zakonu sad to ispalo ko jednostavna zgrada (mada su je moji gradili isključivo kao pomočnu zgradu).

Hvala na brzom odgovoru

P.S. sad sam našao kako se računa vodni doprinos i neznam u koju se kategoriju stavit: VRSTA GRAĐEVINE Poslovne građevine, Obiteljske kuće do 400 m2, Ostale stambene građevine za stalno stanovanje, i stambene građevine za povremeno stanovanje (vikendice. kleti...)

Di je tu moje spremište? Jer po takvom nebi smio ja plačati vodni doprinos? Možda slivne...

Zadnje uređivanje JohnOCallaghan : 20.03.2013. at 15:29.
JohnOCallaghan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2013., 15:02   #3320
poz...malo sam u poslu legalizacija pa možda pomognem nekome...a i možda meni netko pomogne....i mene zanima za bazene recimo površine veće od 50 m2...kako ih tretirat...ka jednostavne građevine i kako računat volumen?...možda je voda u bazenu visinski promjenjivi pokrov koji se može isušit???znan da zvuči glupo al eto...
MacaSara is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:39.