Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.01.2008., 20:28   #21
Neznam kako je kad nemas boravak, ja ga imam i mene je kostalo 20€...Dobijo papir koji je prijava firme...pisu ti djelatnosti na njemu...to je nest slicno kao obrtnik u HR, al samo puno jednostavnije...Sta znaci malo...Traje 15min s 10min cekanjem pred vratima na red...Putovnica ti treba i to je to...Porezna uprava ti se javi sama nakon mjesec dana...Nadjes sebi knjigovodju koji ce ti voditi papire i predavat poreznoj upravi i to ti je to...
vladan21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 19:33   #22
Quote:
chrysler kaže: Pogledaj post

Imam jedno pitanje:
- kakva je mogucnost za otvaranje firme u Njemackoj (ili negdje u EU), ako tamo nemas boravak vec zivis u Hr ?
- svako slicno ili isto iskustvo cu vrlo rado procitati
Potrebno ti je 25k EUR kapitala + troskovi onivanja, nakon reforme ce trebat samo 10k EUR ali ne znam tocno kad ce se nova regulativa primjenjivat (nije jos usvojena ali mislim da je to samo pitanje vremena). U trenutku osnivanja moras imat polovicu kapitala u firmi.
Ne treba ti boravak da budes vlasnik ali ti treba barem boravak da tamo nesto i radis.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 20:46   #23
To je GmbH...isti vrag kao d.o.o. u HR!

Ono o cemu sam ja prico je Gewerbe slicno Obrtu u HR!
vladan21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 21:08   #24
Arrow

Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post
Potrebno ti je 25k EUR kapitala + troskovi onivanja, nakon reforme ce trebat samo 10k EUR ali ne znam tocno kad ce se nova regulativa primjenjivat (nije jos usvojena ali mislim da je to samo pitanje vremena). U trenutku osnivanja moras imat polovicu kapitala u firmi.
Ne treba ti boravak da budes vlasnik ali ti treba barem boravak da tamo nesto i radis.
- dakle,mogu osnovati firmu tj.investirati novac u zemlju i postati vlasnik firme a nemogu boraviti u zemlji
- kako onda da obavljam djelatnost ako nisam u zemlji
- da li moram nekoga zaposliti i kako toj osobi mogu vjerovati u poslovanju
- otvorio bih export-import pa bih ja trebao biti prisutan zbog uvoza i izvoza
- ima li netko ideju i rjesenje za ovu situaciju
unaprijed hvala
chrysler is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 18:18   #25
Quote:
chrysler kaže: Pogledaj post
- dakle,mogu osnovati firmu tj.investirati novac u zemlju i postati vlasnik firme a nemogu boraviti u zemlji
- kako onda da obavljam djelatnost ako nisam u zemlji
- da li moram nekoga zaposliti i kako toj osobi mogu vjerovati u poslovanju
- otvorio bih export-import pa bih ja trebao biti prisutan zbog uvoza i izvoza
- ima li netko ideju i rjesenje za ovu situaciju
unaprijed hvala
Polako, polako...

U manje vise svaku normalnu zemlju mozes investirat novac ulazuci u "kapitalna" drustva. To ti je dakle isto kao i sa dionice, nitko te ne pita jel imas boravak u SADu ako imas dionice MSa, a dionice nisu nista drugo no vlasnistvo.

E sad, mora su glavi razdvojit vlasnistvo od upravljana jer jedno zapravo nema puno veze s drugim. Bill Gates je recimo suvlasnik MSa ali uopce ne upravlja njime.

To sto ti otvoris firmu u nekoj zemlji niposto ne znaci da automatski dobivas pravo boravka ili radnu dozvulo, upitaj se kako bi bilo da je tako. Svaki bi kinez skupio ~13K Kuna i dobio bi boravak u RH. U Njemackoj cesto mjenjaju zakone, zadnje sto sam registrirao je bilo da ukoliko dofuras odredjeni kapital i ukoliko zaposlis odredjen broj radnika, sve papire dobivas po automatizmu.

Ukoliko pak vec imas boravisnu dozvolu onda radit za svoju firmu (>51% vlasnistva) mozes i bez radne dozvole (tako su mi barem objasnili iako to bas nije tako jednostavno) ali to je opet neki komplicirani scenarij jer moras imat obrtnicu a da bi imao obrtnicu moras imat dozvolu.
Da ti ne kazem pogresno - ne znam, ali znam da nije bas tako jednostavno da mozes otvorit firmu u nekoj zemlji i pocet radit.

Mislim da ti je najbolje da odes u HGK i tamo se raspitas, vjerujem da tamo ima ljudi koji bi to sve trebali znat. A tu su i konzulati sto se boravka tice.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2008., 21:28   #26
Zanima me nešto slično ovome o čemu se raspravlja.Živim u HR i želim otvoriti firmu(obrt) u Italiji koja bi preko interneta prodavala turističke aranžmane (skoro isključivo) državljanima EU.Za početak bih ja bio jedini zaposlenik.

Može li se to i kako?Što je s boravištem i prebivalištem?
Molio bih za odgovor sto je najbolje napraviti i kako.
Hvala
Odin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 10:39   #27
Quote:
Odin kaže: Pogledaj post
Zanima me nešto slično ovome o čemu se raspravlja.Živim u HR i želim otvoriti firmu(obrt) u Italiji koja bi preko interneta prodavala turističke aranžmane (skoro isključivo) državljanima EU.Za početak bih ja bio jedini zaposlenik.

Može li se to i kako?Što je s boravištem i prebivalištem?
Molio bih za odgovor sto je najbolje napraviti i kako.
Hvala
Ne znam bas za Italiju, ali ne znam zasto ne bi mogao. Kljucno je pitanje gdje ces ti radit jer ako ces radit u Hrvatskoj onda ti ne treba (po meni) nikakva radna dozvola ili boravak u Italiji. Vlasnik ti je valjda jasno da moze biti bilogdje u svijetu a direktor je osoba koja je odgovorna, ta funkcija dakle uopce nije nuzno povezana sa radom vec sa odgovornosti. Po mojoj interpretaciji dakle ti mozes imat ISL u Italiji kao vlasnik, mozes bit direktor i mozes radit za tu firmu iz Hrvatske. Moguce da ti Talijani traze potrvdu da si osiguran (zdravstveno, socijalno) po nekoj drugoj osnovi kao sto to traze i nasi kad ne zelis placat doprinose za dikretora. U EU-u postoji standardizirani E101 formular kojeg bi ti mozda dati i ovi iz naseg osiguranja kao potvrdu da doprinose vec placas u Hrvatskoj.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2008., 13:54   #28
otvorit firmu u njemačkoj ...

... i onda kupit auto u njemačkoj a vozat ga po Hrvatskoj bez plaćanja carine i PDV-a. Moguće?
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2008., 14:35   #29
zaboravi
Ne znam uvjete otvaranja i poslovanja tvrtki u Njemačkoj (otvaranje tvrtke samo zbog auta ne isplati se ni u hr) ali bi sasvim sigurno bili veći troškovi nego ostvarena "ušteda".
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2008., 15:15   #30
A u ostalom to bi bila prava birokracijska muka...
Ipak Hrvatska još nije šlanica EU, pa to komplicira cijelu stvar...
Učini kao i svi...
...kupi tamo auto i plati sve troškove oko uvoza i ostalo...
...budi primjer drugima...
Lenz is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2008., 21:04   #31
Quote:
Lenz kaže: Pogledaj post
A u ostalom to bi bila prava birokracijska muka...
Ipak Hrvatska još nije šlanica EU, pa to komplicira cijelu stvar...
Učini kao i svi...
...kupi tamo auto i plati sve troškove oko uvoza i ostalo...
...budi primjer drugima...
Da nek zaboravi ovo sa Njemackim tablicama - to je carinski prekrsaj ako ne zivi tamo. No nema ti to veze sa EUom, ni ako udjemo u EU vjerojatno neces smjet vozit auto sa Njemackim tablicama ako zivis u Hrvatskoj.
Sto se poreza tice nisam siguran da u Njemackoj ako kupis auto na firmu ne moras platit porez. U mnogim drzavam EUa to nije moguce osim ako ne kupis neki transportni auto ili vozilo sa min 7 sjedala.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2008., 21:14   #32
Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post
Da nek zaboravi ovo sa Njemackim tablicama - to je carinski prekrsaj ako ne zivi tamo. No nema ti to veze sa EUom, ni ako udjemo u EU vjerojatno neces smjet vozit auto sa Njemackim tablicama ako zivis u Hrvatskoj.
Moći će naravno ako će imati radnu dozvolu za rad u Njemačkoj.

Quote:
Sto se poreza tice nisam siguran da u Njemackoj ako kupis auto na firmu ne moras platit porez. U mnogim drzavam EUa to nije moguce osim ako ne kupis neki transportni auto ili vozilo sa min 7 sjedala
Ako ima tvrtku u Njemačkoj onda će kao i u Hrvatskoj kupiti automobil i platiti PDV na njega, a kasnije će odbiti taj PDV koji je platio.

Ako ima tvrtku u Hrvatskoj i želi kupiti automobil u Njemačkoj onda će tamo platiti vrijednosti automobila umanjenu za PDV. Kada dođe na HR granicu, onda će platiti Republici Hrvatskoj trošarinu i PDV koji će kasnije odbiti.

Inače osnivanje fikus tvrtke radi povrata PDV je glupo iz toga razloga što na njoj ne ostvaruje prihode pa onda niti ne može si odbiti PDV ili zatražiti povrat istoga.
__________________
Ronald Reagan

“Recession is when your neighbor loses his job. Depression is when you lose yours. And recovery is when Jimmy Carter loses his.”
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2008., 22:07   #33
pa koja je onda finta sa onim Vanuatuom i slično?
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2008., 23:00   #34
Quote:
Sh@dow kaže: Pogledaj post
Moći će naravno ako će imati radnu dozvolu za rad u Njemačkoj.
Ajoj Shadow, bojim se da je sve sto si napisao pogresno.
Radna dozvola nema veze. Kljucno je gdje ti je sredina zivotnog intersa, u praksi to obicno znaci - gdje provodis vecinu vremena. Njemacke tablice smijes koristit i ako nemas radnu dozvolu vec ako tamo zivis (dakle imas dozvolu boravka). Obicno je dovoljno da nasem policajcu pokazes da imas dozvolu boravka (najbolje prevedenu na Hhrvatski) iako niti to samo po sebi ne mora biti dovoljno.

Quote:
Ako ima tvrtku u Njemačkoj onda će kao i u Hrvatskoj kupiti automobil i platiti PDV na njega, a kasnije će odbiti taj PDV koji je platio.
Ako se kupuje auto na firmu onda je najbolje kupit na leasing. Vani ti je stvar malo sredjenija nego kod nas. U Njemackoj auto amortiziras mislim na 5-8 godina a ne na 3-5 kao kod nas. Pogresno kazes, nece moc odbit PDV koji je platio (osim ako nije kamion, kombi, minibus ili vozilo s ogradjenim prostorom za transport tereta)

Quote:
Ako ima tvrtku u Hrvatskoj i želi kupiti automobil u Njemačkoj onda će tamo platiti vrijednosti automobila umanjenu za PDV. Kada dođe na HR granicu, onda će platiti Republici Hrvatskoj trošarinu i PDV koji će kasnije odbiti.
Mislim da u odbit ce PDV kao trosak al ga nece dobit natrag.
Porezna obicno priznaje omjer 70/30 za poslovnu upotrebu, ako tvrdis da imas vise od 70% poslovnog vjerojatno ces morat dokazat da zaista tako malo koristis auto u privatne svrhe.

Quote:
Inače osnivanje fikus tvrtke radi povrata PDV je glupo iz toga razloga što na njoj ne ostvaruje prihode pa onda niti ne može si odbiti PDV ili zatražiti povrat istoga.
Vjerujem da niti u jednoj drzavi ne postoji zakon koji propisuje da moras ostvarivat prihode. Ako fiskus ima dug prema firmi taj dug mora biti isplacen. Tako je vani, tako je vjerojatno i kod nas. Druga stvar sto ce poreznim inspektorima biti sumnjivo ako recimo 3 godine ne ostvarujes niakakv prihod.

Auto na firmu se najcesce kupuje na leasing inace se pomalo gubi smisao svega.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2008., 23:04   #35
Quote:
Bilobrkster kaže: Pogledaj post
pa koja je onda finta sa onim Vanuatuom i slično?
Mislim da vise niti Vanuatu ne dopusta registraciju vozila stranaca.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2008., 23:45   #36
Očito je kako se ne razumiješ u te stvari pajdo.

Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post
Radna dozvola nema veze. Kljucno je gdje ti je sredina zivotnog intersa, u praksi to obicno znaci - gdje provodis vecinu vremena. Njemacke tablice smijes koristit i ako nemas radnu dozvolu vec ako tamo zivis (dakle imas dozvolu boravka). Obicno je dovoljno da nasem policajcu pokazes da imas dozvolu boravka (najbolje prevedenu na Hhrvatski) iako niti to samo po sebi ne mora biti dovoljno.
Automobil stranih registracija možeš voziti u Hrvatskoj ako imaš radnu dozvolu te države ili ako imaš prebivalište u toj državi. Stvari su jednostavne i mislim kako nema previše filozofije.

Quote:
Ako se kupuje auto na firmu onda je najbolje kupit na leasing. Vani ti je stvar malo sredjenija nego kod nas. U Njemackoj auto amortiziras mislim na 5-8 godina a ne na 3-5 kao kod nas. Pogresno kazes, nece moc odbit PDV koji je platio (osim ako nije kamion, kombi, minibus ili vozilo s ogradjenim prostorom za transport tereta)
Ne govorimo o tome na koji način se automobil kupuje. Ovdje se o tome ne govori, govorimo o načinu plaćanja poreza. Miješaš amortizaciju i PDV. Jedno sa drugim nema nikakve veze. Amortizacija se radi zato da se na kraju godine ne plati porez na dobit, odnosno da se plati čim manji porez na dobit. PDV na automobil si odbijaš kao što si odbijaš i PDV na sve ostalo što kupuješ na tvrtku. Svaku tvrtku ne zanima bruto cijena, nego neto cijena proizvoda.

Za tebe je ključno to, da PDV nije niti prihod niti rashod za tvrtku. i mislim kako sam time sve rekao. Cijeli PDV koji tvrtka u kojoj ja radim je platila za automobila si je "vratila" na kraju mjeseca.

Isto tako sam napisao kako se PDV ne plaća u Njemačkoj pošto je potpisan sporazum o izbjegavanju duplog oporezivanja. PDV na izvoz se ne plaća, plaća ga onaj tko uveze robu, a kasnije si ga odbija naravno ako ima sa čime.

Quote:
Mislim da u odbit ce PDV kao trosak al ga nece dobit natrag.
Porezna obicno priznaje omjer 70/30 za poslovnu upotrebu, ako tvrdis da imas vise od 70% poslovnog vjerojatno ces morat dokazat da zaista tako malo koristis auto u privatne svrhe.
Ključna riječ je misliš. Krivo misliš, radim u tvrtki i jako dobro znam na koji način to funkcionira.
Platiš automobil 100.000 kuna neto cijene, odnosno 122.000 kune. Tih 22.000 kune si odbijaš. Recimo da si u tom mjesecu ostvario prihod od 150.000 kuna, to znači da državi u tom mjesecu nećeš platiti PDV 33.000 kune nego ćeš si odbiti 22.000 kuna PDV koje si platio državi za automobil i platit ćeš ako nisi imao više nikakvih troškova PDV od 11.000 kuna.

Quote:
Vjerujem da niti u jednoj drzavi ne postoji zakon koji propisuje da moras ostvarivat prihode. Ako fiskus ima dug prema firmi taj dug mora biti isplacen. Tako je vani, tako je vjerojatno i kod nas. Druga stvar sto ce poreznim inspektorima biti sumnjivo ako recimo 3 godine ne ostvarujes niakakv prihod.
Ne čitaš sa razumijevanjem. Nisam govorio o tome da li smije ili ne smije fikus tvrtka imati prihode. Govorio sam o tome da mu je osnivanje tvrtke bez imalo veze pošto na nju neće ostvariti nikakve prihode, pa onda niti neće moći napraviti odbitak, nego će mu jedino preostati tražiti povrat poreza. Kada tražiš povrat poreza onda ti u velikoj većini slučajeva dolazi na vrata inspekcija.

Quote:
Auto na firmu se najcesce kupuje na leasing inace se pomalo gubi smisao svega.
Ovdje ne govorimo o kupovini automobila na leasing, kredit ili cash. Kod leasinga se rata knjži u trošak, a PDV u pretporez. Normalno da se ne gubi smisao ničega, pošto ćeš na ovaj ili onaj način si "vratiti" PDV koji se platio državi.
__________________
Ronald Reagan

“Recession is when your neighbor loses his job. Depression is when you lose yours. And recovery is when Jimmy Carter loses his.”
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2008., 00:43   #37
Quote:
Sh@dow kaže: Pogledaj post
Očito je kako se ne razumiješ u te stvari pajdo.
Ja ti samo govorim sto pise u zakonima, nisam ja kriv sto ovdje iznosis pogresne informacije.

Quote:
Automobil stranih registracija možeš voziti u Hrvatskoj ako imaš radnu dozvolu te države ili ako imaš prebivalište u toj državi. Stvari su jednostavne i mislim kako nema previše filozofije.
Kakve veze ima radna dozvola sa icim? Sto si zapreo za tu radnu dozvolu? Ona ti samo daje pravo da radis u toj drzavi, u poreznom ili carinskom smislu je ona sasvim nebitna. Zaboravi radnu dozvolu. No vidim da si se korigirao pa sad govoris i o prebivalistu. Dovoljno blizu.

Quote:
Ne govorimo o tome na koji način se automobil kupuje. Ovdje se o tome ne govori, govorimo o načinu plaćanja poreza. Miješaš amortizaciju i PDV. Jedno sa drugim nema nikakve veze. Amortizacija se radi zato da se na kraju godine ne plati porez na dobit, odnosno da se plati čim manji porez na dobit. PDV na automobil si odbijaš kao što si odbijaš i PDV na sve ostalo što kupuješ na tvrtku.
Ne brkam ja nista vec ti brkas.
Ne znam koliko si ti do sada vozila registrirao na EU firme, ali ja ti kazem da to ovisi od drzve do drzve. Jedino ako kupujes bus, kombi ili teretno vozilo mozes biti siguran da ces PDV dobit natrag.

Quote:
Za tebe je ključno to, da PDV nije niti prihod niti rashod za tvrtku. i mislim kako sam time sve rekao. Cijeli PDV koji tvrtka u kojoj ja radim je platila za automobila si je "vratila" na kraju mjeseca.
Moja firma trenutno imajedno vozilo registrirano na firmu u EU i PDV mi je rashod. Mozda je nesporazum u tome sto ja govorim za EU a ti za Hrvatsku. Kao sto rekoh, kod nas je sve puno "liberalnije", a u EU ovisi od drzave do drzave. No i kod nas mislim da moezs priznat samo 70% troskova (za osobne automobile) bez da evidentiras naloge.

Quote:
Isto tako sam napisao kako se PDV ne plaća u Njemačkoj pošto je potpisan sporazum o izbjegavanju duplog oporezivanja. PDV na izvoz se ne plaća, plaća ga onaj tko uveze robu, a kasnije si ga odbija naravno ako ima sa čime.
Ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja nema veze s ovime sto govoris. Ti i iz drzava s kojima nemamo taj ugovor mozes kupit robu bez da platis porez u toj drzavi. Ako strana osoba kupi automobil u Njemackoj onda nece platit porez, nitko te ne pita iz koje drzave ta osoba dolazi vec im je samo bitno da si vozilo izveo iz njihove drzave.

Quote:
Platiš automobil 100.000 kuna neto cijene, odnosno 122.000 kune. Tih 22.000 kune si odbijaš. Recimo da si u tom mjesecu ostvario prihod od 150.000 kuna, to znači da državi u tom mjesecu nećeš platiti PDV 33.000 kune nego ćeš si odbiti 22.000 kuna PDV koje si platio državi za automobil i platit ćeš ako nisi imao više nikakvih troškova PDV od 11.000 kuna.
Da, tako to funkcionira kod nas. Kao sto rekoh, za PDV u RH nisam siguran, ja zmam amo kako je vani. Ovdje sam aprocito da se ni kod nas PDV na putnicka vozila ne priznaje kao pretporez (barem ne u potpunosti), valjda pogresna informacija. Mislio sam da se kod nas PDV priznaje samo u omjeru 70/30 osim ako ne dokazes suprotno. No jesi li ti siguran da vi niste kupili vozilo iz one kategorije koje sam nabrojao jer ja sam svejedno prilicno siguran da na vozilo od 100kKuna niste mogli dobit svih 22kKuna PDVa pretporeza. Jel mozda morate dokazat da se vozilo koristi 100% u poslovne svrhe? Mozda porezna to tolerira samo vecim firmama. Jel mozda ta tvoja firma rent a car, taksi poduzece ili autoskola?

Quote:
Ne čitaš sa razumijevanjem. Nisam govorio o tome da li smije ili ne smije fikus tvrtka imati prihode. Govorio sam o tome da mu je osnivanje tvrtke bez imalo veze pošto na nju neće ostvariti nikakve prihode, pa onda niti neće moći napraviti odbitak, nego će mu jedino preostati tražiti povrat poreza. Kada tražiš povrat poreza onda ti u velikoj većini slučajeva dolazi na vrata inspekcija.
Ti si nesto mnogo bahat sa ovim svojim tonom.
Komentirao sam ono sto si napisao:

"Inače osnivanje fikus tvrtke radi povrata PDV je glupo iz toga razloga što na njoj ne ostvaruje prihode pa onda niti ne može si odbiti PDV ili zatražiti povrat istoga."

A to nije tocno. Mozes od porezne uprave zatrazit povrat poreza pa ti onda prebace lovu na racun. I kao sto rekoh, to poreznjacima moze bit sumnjivo. I ti sad meni kazem da ne citam s razumejvanjem i ponovis istu stvar koju sam i ja napisao. Ti to neki svadljivko?

Quote:
Ovdje ne govorimo o kupovini automobila na leasing, kredit ili cash. Kod leasinga se rata knjži u trošak, a PDV u pretporez. Normalno da se ne gubi smisao ničega, pošto ćeš na ovaj ili onaj način si "vratiti" PDV koji se platio državi.
Gubi se smisao jer se placa odmah a trosak priznaje razvucen na nekoliko godina. Ima naravno iznimki i moguce da firma ima "preveliku" likvidnost ali ja osobno ne znam niti za jednu firmu koja ima auto koji nije kupljen na leasing. Bit ce da im ovo bez leasinga nema bas smisla sa ovakvim kamatama. Ali to je vise pitanje knjigovodstva.

Zadnje uređivanje PetBorut : 31.03.2008. at 01:37.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2008., 13:09   #38
Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post
Ja ti samo govorim sto pise u zakonima, nisam ja kriv sto ovdje iznosis pogresne informacije.
Ma ne, ti nemaš veze sa zakonom čim mi pišeš kako si PDV ne mogu vratiti, nego miješaš PDV sa amortizacijom i pišeš gluposti. Jedino točno što si napisao je da misliš. E pa krivo misliš to ti kažem.

Quote:
Kakve veze ima radna dozvola sa icim? Sto si zapreo za tu radnu dozvolu? Ona ti samo daje pravo da radis u toj drzavi, u poreznom ili carinskom smislu je ona sasvim nebitna. Zaboravi radnu dozvolu. No vidim da si se korigirao pa sad govoris i o prebivalistu. Dovoljno blizu.
Pa normalno da radna dozvola ima jako puno toga sa svime. Ne možeš otvoriti tvrtku u Njemačkoj i u njoj uredno po zakonima raditi ako nemaš radnu dozvolu za rad u Njemačkoj. Postoji i druga opcija da voziš automobil sa stranim registracijama, a taj je da imaš prebivalište u toj državi.

Quote:
Ne brkam ja nista vec ti brkas.
Ne znam koliko si ti do sada vozila registrirao na EU firme, ali ja ti kazem da to ovisi od drzve do drzve. Jedino ako kupujes bus, kombi ili teretno vozilo mozes biti siguran da ces PDV dobit natrag.
Pa motorno vozilo je motorno vozilo i svako motorno vozilo koje se kupuje na ime tvrtke ima pravo povrata PDV koji je uplatio. Ne u roku od par godina, nego u istom mjesecu u kojem je motorno vozilo kupljeno. Nije EU ništa po tim pitanjima drugačija od Hrvatske.

Quote:
Moja firma trenutno imajedno vozilo registrirano na firmu u EU i PDV mi je rashod. Mozda je nesporazum u tome sto ja govorim za EU a ti za Hrvatsku. Kao sto rekoh, kod nas je sve puno "liberalnije", a u EU ovisi od drzave do drzave. No i kod nas mislim da moezs priznat samo 70% troskova (za osobne automobile) bez da evidentiras naloge.
Ja govorim isključivo o Hrvatskoj, premda mi je isto tako teško povjerovati da je u EU zemljama PDV rashod. Onda po toj logici je PDV i prihod što je apsurdno pošto se gubi smisao svega.

Quote:
Ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja nema veze s ovime sto govoris. Ti i iz drzava s kojima nemamo taj ugovor mozes kupit robu bez da platis porez u toj drzavi. Ako strana osoba kupi automobil u Njemackoj onda nece platit porez, nitko te ne pita iz koje drzave ta osoba dolazi vec im je samo bitno da si vozilo izveo iz njihove drzave.
Otiđi u neku državu sa kojom hrvatska nema potpisan taj ugovor pa ćeš vidjeti kako nećeš platiti PDV u toj državi iako roba ide za izvoz.

To sam ja u prvom postu i napisao, ako pravna osoba kupuje automobil u Njemačkoj ili bilo kakvu drugu robu ili uslugu onda na to isto eneće morati platiti PDV, pošto Nijemac kao niti Hrvat ili netko treći u EU ne plaća PDV na izvoz. Platit ćeš ga pri uvozu te robe i odmah ćeš ga u istom mjesecu moći odbiti.

Quote:
Da, tako to funkcionira kod nas. Kao sto rekoh, za PDV u RH nisam siguran, ja zmam amo kako je vani.
Kako je onda to u Njemačkoj na istom primjeru?
Quote:
Ovdje sam aprocito da se ni kod nas PDV na putnicka vozila ne priznaje kao pretporez (barem ne u potpunosti), valjda pogresna informacija.
Razno razni forumi nisu prikladni da se kvalitetno informiramo.
Situacija oko leasinga. Ekonomski vlasnik vozila je korisnik leasinga i vozilo se evidentira i amortizira kao imovina primatelja (posebna pogodnost za pravne osobe-obveznike poreza prema R1 računu zbog povrata PDV-a na vozilo u prvom mjesecu nabave) - Uplatom zadnje rate automobil prelazi u vlasništvo primatelja leasinga

Znači, kao što sam ja rekao, PDV se u cijelosti vrati u prvom mjesecu i nema dalje ali. U Hrvatskoj PDV nije niti prihod niti rashod tvrtke i točka.

Quote:
Mislio sam da se kod nas PDV priznaje samo u omjeru 70/30 osim ako ne dokazes suprotno.
Ključna riječ je misliš i mogu ti reći i to ti govorim već dva posta kako krivo misliš.

Quote:
No jesi li ti siguran da vi niste kupili vozilo iz one kategorije koje sam nabrojao jer ja sam svejedno prilicno siguran da na vozilo od 100kKuna niste mogli dobit svih 22kKuna PDVa pretporeza.
Naravno da smo mogli i da smo to napravili.

Quote:
Jel mozda morate dokazat da se vozilo koristi 100% u poslovne svrhe?
Pa vozilo koje se kupuje na tvrtku se i mora korisiti u poslovne svrhe, odnosno ne smije se korisiti u privatne svrhe, ali tko ti može dokazati da automobil koristiš u privatne svrhe? Kako ćeš ti dokazati da automobil koristiš samo u poslovne svrhe? Glupost, stvari su vrlo jednostavne i zato masa fizičkih osoba i sanja o kupovini automobila preko fikus tvrtke ne shvaćajući da to i nije baš tako jednostavno. Nije zato što nema nikakve prihode na tvrtku i onda nema mogućnosti da si PDV koji je platio stavi u pretporez, ostaje mu onda samo mogućnost da zatraži povrat PDV.

Quote:
Mozda porezna to tolerira samo vecim firmama. Jel mozda ta tvoja firma rent a car, taksi poduzece ili autoskola?
Sve tvrtke su u jednakom odnosu i takav je zakon u Hrvatskoj.

Quote:
Ti si nesto mnogo bahat sa ovim svojim tonom.
Ova ti je dobra

Quote:
"Inače osnivanje fikus tvrtke radi povrata PDV je glupo iz toga razloga što na njoj ne ostvaruje prihode pa onda niti ne može si odbiti PDV ili zatražiti povrat istoga."
Krivo sam napisao, u drugom postu sam dao do znanja kako može zatražiti povrat PDV ali onda u 99% slučajeva na vrata kuca porezna.

Quote:
Mozes od porezne uprave zatrazit povrat poreza pa ti onda prebace lovu na racun.
Slažem se kao što sam napisao!

Quote:
Ti to neki svadljivko?
Taj sam!

Quote:
Gubi se smisao jer se placa odmah a trosak priznaje razvucen na nekoliko godina.
Brkaš amortizaciju sa povratom ili odbijanjem PDV. Već sam ti napisao da kod amortizacije dugotrajne imovine stvari idu tako ali kod PDV ne.

Quote:
Ima naravno iznimki i moguce da firma ima "preveliku" likvidnost ali ja osobno ne znam niti za jednu firmu koja ima auto koji nije kupljen na leasing.
O tome se uopće ne govori i to uopće nije bitno za cijelu ovu priču.

Eto toliko, nadam se da sam bio jasniji.
__________________
Ronald Reagan

“Recession is when your neighbor loses his job. Depression is when you lose yours. And recovery is when Jimmy Carter loses his.”
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2008., 14:03   #39
Quote:
Sh@dow kaže: Pogledaj post
Ma ne, ti nemaš veze sa zakonom čim mi pišeš kako si PDV ne mogu vratiti, nego miješaš PDV sa amortizacijom i pišeš gluposti. Jedino točno što si napisao je da misliš. E pa krivo misliš to ti kažem.
Pa nisam ja taj koji je brkao amortizaciju sa PDVom vec ti.

Quote:
Pa normalno da radna dozvola ima jako puno toga sa svime. Ne možeš otvoriti tvrtku u Njemačkoj i u njoj uredno po zakonima raditi ako nemaš radnu dozvolu za rad u Njemačkoj.
Mozes. Ne znas koje je znacenje radne dozvole i ne kuzis da radna dozvola uopce nema veze sa porezima.

Quote:
Postoji i druga opcija da voziš automobil sa stranim registracijama, a taj je da imaš prebivalište u toj državi.
Pa naravno. Ja ti samo objasnjavam da te policajac nema sta trazit radnu dozvolu jer strane tablice smijes vozit i bez radne dozvole, a i ako imas radnu dozvolu ali nemas prijavljen boravak tamo onda ne smijes vozit strane tablice. Zakljucak, radna dozvola ne govori ama bas nista.


Quote:
Pa motorno vozilo je motorno vozilo i svako motorno vozilo koje se kupuje na ime tvrtke ima pravo povrata PDV koji je uplatio. Ne u roku od par godina, nego u istom mjesecu u kojem je motorno vozilo kupljeno. Nije EU ništa po tim pitanjima drugačija od Hrvatske.
Je, vjeruj mi. Ne bih ti lagao bez razloga. Spusti taj svoj ego, nisi najpametniji na svijetu i nauci nesto novo.

Quote:
Ja govorim isključivo o Hrvatskoj, premda mi je isto tako teško povjerovati da je u EU zemljama PDV rashod. Onda po toj logici je PDV i prihod što je apsurdno pošto se gubi smisao svega.
Pa kakve veze ima Hrvatska sa sviem ovime? Govorimo o otvaranju firme u EU kako bi se na tu firmu kupio auto. Ako kupis auto na firmu u Njemackoj onda od Nijemaca trazis povrat poreza bez obzira na to vozis li ti auto u Hrvatsoj ili Njemackoj.


Quote:
Otiđi u neku državu sa kojom hrvatska nema potpisan taj ugovor pa ćeš vidjeti kako nećeš platiti PDV u toj državi iako roba ide za izvoz.
Barem jednom mjesecno kupujem robu iz SADa i ne placam porez. Ovo o cemu ti govoris uopce ne kaci trgovinu ni kupovinu a vlastite potrebe. Izbjegavanje dvostrukog oporezivanja sluzi necem sasvim drugom.

Quote:
To sam ja u prvom postu i napisao, ako pravna osoba kupuje automobil u Njemačkoj ili bilo kakvu drugu robu ili uslugu onda na to isto eneće morati platiti PDV, pošto Nijemac kao niti Hrvat ili netko treći u EU ne plaća PDV na izvoz. Platit ćeš ga pri uvozu te robe i odmah ćeš ga u istom mjesecu moći odbiti.
Jesi siguran da je to i onda kada je vozilo u tvojem vlasnistvu (dakle ne u vlasnistvu leasing kuce?). Ovi moji koji su kupili auto na firme u RH koliko znam nisu dobili sav PDV natrag (osobna vozila). Ajd, bas cu pitat na PDF gospodarstvo.


Quote:
Kako je onda to u Njemačkoj na istom primjeru?
U Austriji recimo - jednostavno se PDV priznaje samo kao rashod, osim ako nemas taksi poduzece, rent a car, teretno vozilo (ili osobno vozilo sa ogranicenim teretnim prostorom) ili bus, odnosno ako ti je vozilo navedeno na popisu ministarstva financija. Za Njemacku ne znam, tamo stalno nesto mjenjaju ali mislim da su puno tolerantniji (imaju jaku autoindustirju i poticu sve da kupuju vozila).

Quote:
Znači, kao što sam ja rekao, PDV se u cijelosti vrati u prvom mjesecu i nema dalje ali. U Hrvatskoj PDV nije niti prihod niti rashod tvrtke i točka.
Interesantno kako jos nitko na grupi nije tvrdio ovo sto ti tvrdis. Al dobro, bit ce da su svi izmislili ovo sa 30% participacije.

Quote:
Ključna riječ je misliš i mogu ti reći i to ti govorim već dva posta kako krivo misliš.
Ja barem kazem ako u nesto nisam siguran a ti si vec u nekoliko tvrdnji sasvim fulo .

Quote:
Pa vozilo koje se kupuje na tvrtku se i mora korisiti u poslovne svrhe, odnosno ne smije se korisiti u privatne svrhe
Naravno da smije, samo treba ispravno proknjizit.

Quote:
, ali tko ti može dokazati da automobil koristiš u privatne svrhe? Kako ćeš ti dokazati da automobil koristiš samo u poslovne svrhe?
Putnim nalozima.

Quote:
Glupost, stvari su vrlo jednostavne i zato masa fizičkih osoba i sanja o kupovini automobila preko fikus tvrtke ne shvaćajući da to i nije baš tako jednostavno. Nije zato što nema nikakve prihode na tvrtku i onda nema mogućnosti da si PDV koji je platio stavi u pretporez, ostaje mu onda samo mogućnost da zatraži povrat PDV.
Prihodi nemaju bas neke veze s time. Ako imas firmu koja recimo prodaje software po narudzbi strancima onda uopce nece imat ulaznog PDVa, dakle niti dugovanja prema drzavi. Auto svejedno moze kupit bez problema i zatrazit povrat PDVa. Dakle ako se ne mulja nije nikakav problem jer je sve crno na bijelo.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2008., 18:43   #40
jebate patak!!!
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:54.