Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.10.2007., 12:26   #1
Razbijanje bubrežnog kamenca ESWL metodom

Pozdrav,
Zbog kamena u mokraćovodu, ali blizu bubrega, urolog me poslao na ESWL (Extracorporal Shock Wave Lithotripsy).
Kamen je velik oko 6mm, ali je na istom mjestu već mjesecima.
Bio sam prije 3 mjeseca na hitnoj zbog bolova, no od tada me ne boli (samo ga katkada osjećam).

E, ono što me zanima, jel' itko imao iskustava s tom metodom?
Osobito ako je netko bio ili zna nešto o ESWL-u u Vinogradskoj ... tamo naime idem
I drugo, na nekoliko mjesta sam našao da ESWL povećava rizik od dijabetesa.
http://www.medindia.net/news/view_news_main.asp?x=9339
http://www.emedicine.com/med/topic3024.htm

Ako postoji taj rizik, zašto me šalju na to, a već imam dijabetes?
Poduzeo sam dosta toga da normaliziram šećer u krvi, štoviše sad je na normali, bez lijekova (prehranom i fitnessom sam se 'skinuo' s lijekova), neću valjda opet morati na ljekove.
Pretpostavljam da je taj rizik ipak manji nego potencijalna opasnost od opstrukcije mojraćnog kanala, ali opet ...
S druge strane ESWL mi se čini ugodnijom (bolje reći manje neugodnom) metodom od ostalih metoda.
__________________
Life consists not in holding good cards but in playing those you hold well.
Popis psihologijskih tema Pravila podforuma psihologija Psychokiller blog
Mad Scientist is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2007., 18:23   #2
ESWL neće povećati rizik za diabetes (možda samo prolazno,kao i svaki stres).Samo,vjerovatno i sam znaš da se bubrežni kamenci ponavljaju.Bolje da ga pustiš dok on tebe pušta na miru? Naravno,uz redovite kontrole UZ na 6 mjeseci.
ri-watch is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2007., 19:46   #3
Kamena u mokraćovodu ( nisi napisao u kojem dijelu uretera. Pijelon? ) mislim da se mora riješiti. On neće sam po sebe nestati. Ukoliko si probao konzervativne metode s uzimanjem puno tekućine i kamen nije izašao van ESWL je sasvim dobar izbor.
Nisam čuo da se ova metoda povezuje s dijabetesom. Ne pada mi na pamet niti način kako bi se to povezalo.
Svakako ti o tvom konkretnom slučaju urolog može dati najkompetentnije mišljenje.
Ono što se može desiti tijekom ESWLa je nastanak bubrežnih napada tj. kolika. Uzrok je pomicanje kamenca odnosno "mrvljenje" istog uslijed udara šok-valova litotripsije. Razmrvljeni kamen u sitnim djelićima biva izbačen urinom.
Ono što je važno je imati dobrog "nišanđiju" odnosno ESWL operatera koji će precizno naciljati sam kamen i lupati šok valovima po njemu a ne po okolnom tkivu. OK, to nije često jer je ova metoda poodavno rutinska ali svejedno...provjeri da "majstor" štogod nije popio prije nego što se uhvati lupanja tvog kamena...
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2007., 23:02   #4
Nisam siguran da cu imati ikakvog utjecaja na izbor 'strijelca'. Za bol se ne brinem, vec sam je 'okusio', a tu su Ketonal i Spazmex.
Nije niti meni jasna veza dijabetesa i ESWL-a, samo sam naisao na navedene studije.
Kamen je u visini L1-L2 u casici.
__________________
Life consists not in holding good cards but in playing those you hold well.
Popis psihologijskih tema Pravila podforuma psihologija Psychokiller blog
Mad Scientist is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2011., 10:07   #5
pročitavši ovaj članak malo mi se manje sviđa ova metoda,ovde kalkuliraju sa problemima sa tlakom i sa srcem !!!!!

http://www.unist.hr/Science/Scientif...7/Default.aspx
__________________
CRVENA BOJA-JEDINA MOJA
crveni9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2011., 20:42   #6
Dakle, ekstrakorporali litotripsor je aparat koji pod radiološkim nadzorom, u dvosmjernoj osi pronalazi taj kamenac, i onda ga udara kroz balon vode (koji služi kao medij između udarca i tijela, tj. služi kao provodnik) 3000 puta. Postoje komplikacije, ali su znaaaatno manje nego što su komplikacije neliječenog kamena. Naravno, ne mogu u potpunosti kazati kakve bi mogle biti komplikacije neliječenog kamena, ali ako je visoko položen, i ako je velik u tolikoj mjeri da u potpunosti opstruira protok uretera, onda se može očekivati megaureter proksimalno od opstrukcije, dilatacija pijelona i čašica bubrega, hidronefroza i kao konačan stadij - potpuna disfunkcija bubrega sa posljedičnom potrebom nefrektomije (vađenja bubrega van). Zato, ukoliko urolog ukazuje na potrebu mrvljenja kamenca, toplo preporučam predviđeni zahvat.
__________________
U selu svi pošteni, a mog prasca nema...
Fra Ante is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2012., 10:21   #7
I ovaj 'zahvat' je dobar ako se netko nade u problemu
'kako se bezbolno rijesiti bubreznog kamenca'!

http://www.selfhealth.co.uk/images/s...in-24-hour.pdf

p.s.
inace neki lik ovu metodu prodaje za 40$ na netu
Private spice is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2013., 11:44   #8
Razbijanje bubreznog kamena ESWL metodom

Ja imam sutra zakazan tretman....jako sam se uplasila zato sto ne znam da li boli...koga god da pitam niko mi konkretno nista ne kaze...pa me zanima ima li neko iskustva(nazalost) i da li boli...unapred zahvalna..
tamara0902 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2013., 12:56   #9
Quote:
tamara0902 kaže: Pogledaj post
Ja imam sutra zakazan tretman....jako sam se uplasila zato sto ne znam da li boli...koga god da pitam niko mi konkretno nista ne kaze...pa me zanima ima li neko iskustva(nazalost) i da li boli...unapred zahvalna..
Ovdje ti piše nešto o tome .. uzmi neke painkillere. Bol se može javiti zbog razbijenih kamenčića koji će prolaziti mokraćovodom ...
http://www.windsorurology.co.uk/Clin...Treatment.aspx

Ja sam trebao ići na ESWL, ali su se ipak odlučili na uretroskopsko vađenje kamena ..
Stisni zube i naprijed
__________________
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
gordan72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2014., 11:32   #10
Quote:
gordan72 kaže: Pogledaj post
Ovdje ti piše nešto o tome .. uzmi neke painkillere. Bol se može javiti zbog razbijenih kamenčića koji će prolaziti mokraćovodom ...
http://www.windsorurology.co.uk/Clin...Treatment.aspx

Ja sam trebao ići na ESWL, ali su se ipak odlučili na uretroskopsko vađenje kamena ..
Stisni zube i naprijed
meni su odredili isto uretroskopsko vadjenje...kako je prošlo kako to uopče izgleda...daj detalja plizz
leeloo minai is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:03.