Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.10.2007., 19:57   #1
Indexi i Mak Dizdar

Indexi su na albumu Modra rijeka (1978.) uglazbili stihove Maka Dizdara. Čitao sam njega nešto prije i već prije sam čuo fantastičnu Modru rijeku Indexa, ali sad sam "otrkio" podjednako fantastičnu - Slovo o čovjeku. Predivno uglazbljeno! Nažalost, pjesme nema na youtubeu da je čujete. Davorin je otpjevao neponovljivo. Ne mogu vjerovati da tu pjesmu izdavači ne stavljaju na best of izdanja Indexa (zato obično stavljaju Modru rijeku).

Na youtubeu sam našao kratku recitaciju F. Šovagovića s istog albuma Indexa:
http://www.youtube.com/watch?v=FMUVIIJbdAw

Htio sam reći: lijepo prožimanje književnosti i mjuze - Dizdarovi stihovi i predivni glas Davorina Popovića... Pjesnikovi stihovi, otpjevani, dobivaju novu dimenziju...

Ima jedna modra rijeka...
Valja nama preko rijeke...



Album Modra rijeka je reizdan u Croatia Recordsu, no sve pjesme na njemu nisu toliko sjajne kao ove dvije (sviđa mi se još i pjesma Brod, najviše zbog "divljeg" Davorinovog pjevanja gdje se tekst pjesma jedva raspoznaje.)
Prije bih preporučio njihov best of Sve ove godine (makar je tamo uvrštena samo Modra rijeka).

Nažalost, Mak Dizdar je preminuo 1971., tako da nije mogao čuti svoje uglazbljene stihove (Modra rijeka je iz 1978.).

http://www.crorec.hr/crorec.hr/izdan...JECT_ID=105689

U jednom udžbeniku sam našao izvadak iz knjige stilista Krunoslava Pranjića o Dizdarovoj Modroj rijeci. Kaže on ovako:

Sad ću izravno kazati: mnoga je pjesma našeg "Proslavljenog i Otmjenog" blizu dosegu savršenstva nemuštosti, toliko je zgusnuto malorijeka, a značenjski i suznačenjski veleljepna. Valja i vrijedi, ovu tvrdnju i oprimjeriti, dostajat će znani dvostih:

Ima jedna modra rijeka
Široka je duboka je
Sto godina široka je
Tisuć ljeta duboka JEST (!)


Usklik i slovčano isticanje unio sam svetogrdno u kraj drugog dvostiha ja sam (K. P.)... e da bih istakao silnu pjesničko-glazbenu euritmiju (tj. uskalđenost dijelova s cjelinom) što ju je pjesnik jeziku oteo na način očekivanja zvanoga prevareno kad jako "doba" (JEST) stavi tamo gdje bismo čekali slabo (je): jer: ta bilo je - duboka je, široka je, ali nas onda začudno osupne nadeuritmija: duboka JEST! Riječju: Dizdarov pjesnički majstorluk!

(Krunoslav Pranjić, Jezikom i stihom kroza književnost, Zg, 1986.)

Skrenuo bih pozornost na jednu sitnicu (zapravo, oštroumno zapažanje Pranjićevo): za pjesmu je ustvrdio da ima silnu pjesničko-glazbenu euritmiju - a to su očito Indexi naslutili (ili čak i znali) kad su se latili "omuzičenja" rijeke Modre... , samo što su oni Modru rijeku "glazbili" godine 1978., a Pranjić navedeno napisao 1986.!

Davorin:
S druge strane, tekstovi su veoma bitni. Da bi pesma trajala tekst mora imati priču, suštinu, smisao, osećaj ili bar originalan fazon.

Davorin o Modroj rijeci (albumu):

Ma, prije svega, to je za mene u početku bilo jako strano. Odmah da kažem, ja sam moro "Kamenog spavača" i "Modru rijeku", ja sam to moro pročitat jedno pet puta da bi potpuno sve to doživio. Za mene je to bio, mislim, jedan vrlo težak jezik, ali kad sam shvatio o čemu se radi, onda je bilo vrlo lako i iznijeti to. Danas kad to slušam, ja sam ponosan kad čujem Modru rijeku. To uopće nije komercijalno, to nema veze s tim. I mislim da je besprijekorno odsvirano, da je besprijekorno otpjevano...

Pet puta pročitati!

Sanjaš da se nebo sa tom zemljom složi...
Otrgnut od neba žudiš hljeba vina
Al u domu tvome
Kad će domovina?


(Slovo o čovjeku)
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2007., 13:26   #2
Ja se s nostalgijom prisjećam "Bacila je sve niz rijeku" (koju usput budi rečeno već duže tražim na nekom CD-u, uspjela sam nabavit samo "Sve ove godine", ima već duže). Da, htjela sam reći, ko klinka sam na gornjoj stanici sljemenske žičare; u neuglednom bircuzu gdje smo čekali da prođe puni sat kako bi se ukrcali u žičarice, po četri osobe i ni jedna više; ubacivala u jubox žeton za žetonom ne bih li uvijek iznova slušala "Bacila je sve niz rijeku i pošla u novi svijet..."...

Niti sam ta generacija, niti veze s Bosnom imam, al "Indexi" su mrak!

Evo i jedna ženska izvedba "Bacila je sve niz rijeku": http://www.youtube.com/watch?v=ex8koeWYhI4
Učinilo mi se da ženska pomalo falša, al nema veze.

E, ova je možda najuvjerljivija!: http://www.youtube.com/watch?v=s_bkG6Yssw0
__________________
Los laberintos que crea el tiempo, se desvanecen.

Zadnje uređivanje contra rationem : 19.10.2007. at 14:23.
contra rationem is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2007., 14:47   #3
Nesumnjivo je da je Modra rijeka u filozofskom i u poetskom, ali i u lingvističkom smislu, najpotpunija i najzaokruženija pjesma Maka Dizdara.

U konačnoj verziji (objavljenoj u zbirci Modra rijeka (1971.), ova pjesma ima ovakav izgled:8

M`òdrā rijèka
N`ìkto n`è znā gdj`è je òna
M`àlo známo `àl je znâno
Iza gòre iza dòla
Iza s`èdam iza `òsam
I j`òš h`ùđē i j`òš l`ùđē
Pr`èko môrnīh pr`èko gôrkīh
Pr`èko gl`òga pr`èko dr`àče
Pr`èko ž`ège pr`èko st`ège
Pr`èko slútnjē pr`èko súmnjē
Iza d`èvet iza d`èset
T`àmo d`òlje ispod zèmlje
I ònamo ispod n`èba
I j`òš d`ùbljē i j`òš j`àčē
Iza šútnjē iza tm`àče
Gdje pijètlovi nè pjevajū
Gdje se n`è znā za glâs r`òga
I j`òš h`ùđe i j`òš l`ùđe
Iza ûma iza b`òga
Ìma jèdna m`òdrā rijèka
Širòka je dubòka je
Stô godīnā širòka je
T`ìsuć ljêta dubòka j`èst
O duljìni i nè sānjāj
Tm`à i tm`ùša n`èprebōlnā
Ìma jèdna m`òdrā rijèka
Ìma jèdna m`òdrā rijèka
Vàlja n`àma pr`èko rijèke
.


Kao što se vidi, ova pjesma je ispjevana u trinaest distiha9 sa posebno izdvojenim stihom Ima jedna modra rijeka.
__________________
Los laberintos que crea el tiempo, se desvanecen.
contra rationem is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2008., 19:53   #4
kad smo kod Maka Dizdara , moze li neki link sa njegovim pjesmama? iz knjige kameni spavač
Halloween is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2008., 19:58   #5
Quote:
Halliwell kaže: Pogledaj post
kad smo kod Maka Dizdara , moze li neki link sa njegovim pjesmama? iz knjige kameni spavač
Kad smo već kod dizanja starih tema, može li neko mišljenje o književnosti Maka Dizdara? Osobito o zbirci Kameni spavač.
__________________
it's my Party, and I'll cry if I want to
gdja Castro is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2008., 08:33   #6
Quote:
Halliwell kaže: Pogledaj post
kad smo kod Maka Dizdara , moze li neki link sa njegovim pjesmama? iz knjige kameni spavač
Evo link sa dijelom jedne veoma dobre studije o "Kamenom spavaču".

Također, na ovoj temi možeš pronaći nekoliko pjesama iz "Kamenog spavača".

Knjiga je bila uploadovana na Internet, ali je unuk Maka Dizdara stavio pod zabranu zbog zakona o autorskim pravima.
__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:00.