Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.05.2012., 20:03   #621
Quote:
zvrkasta kaže: Pogledaj post
ja sam prošle godine u srpnju potpisala ugovor za dopunsko i uredno platila 2 mjeseca nakon kojih sam ostala trudna. Prestala sam plaćat jer sam smatrala da kao trudnica ne moram,s time da me nitko na šalteru nije obavijestio da sam morala prekinuti ugovor, iako su, kao, umreženi (očito su umreženi samo kad njima paše), a šaltre za dopunsko je odmah do onog za trudnice i naknade u trudnoći.
Nedavno sam dobila opomenu da sam dužna cca 950 kn za sve ove mjesece koje nisam kao trudnica plaćala - da li imam osnove za žalbu?
Nije te nitko obavijestio za prekid ugovora jer trudnoća nije razlog za neplaćanje dopunskog. Kao trudnica ne plaćaš nikakve pretrage i preglede vezane za trudnoću, ali ostale zdr.usluge da.
Osnov za žalbu poradi trudnoće ne postoji.

Quote:
magela kaže: Pogledaj post
Ja imam Ugovor o dopunskom osiguranju te je automatizmom produžen te redovito i plačam 80 kn mjesečno jer sam pri ugovaranju imala primanja manja od 5000 kn. Od prošle godine u travnju meni su se primanja povečala i po tome sam morala prijaviti to i plaćati mjesečnu policu od 130 kn.Kako sam to zaboravila i nisam prijavila u HZZO nastavila sam plaćati premiju koju plačam i danas,ali sam trudnica i opet spadam u kategoriju od 80 kn mjesečno.Sada me brine da li će mi HZZO poslati razliku po policama i kako oni provode kontrolu mjesečnih primanja i da li trebam ja prijaviti to retroaktivno ili da jednostavno nastavim i dalje kao do sada da plačam 80 kn i ne prijavljujem razliku u dohotku koja se dogodila prošle godine u.Svaki mjesec redovito plačam i ne primam nikakve opomene ni obavijesti od HZZO.Imate li kakav savijet???
Razliku plaće retroaktivno nema smisla prijavljivati. Ako ti plaća bude veća od 5108 kn nakon završetka rodiljnog, a i dalje budeš imala dopunsko osiguranje, tad prijavi plaćanje veće rate.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2012., 13:21   #622
Postovani,

Imam upit u vezi prijateljice koja je trudna u osmom mjesecu trudnoce, naime u sestom mjesecu prosle godine sklopila je ugovor o dopunskom zdravstvenom osiguranju a zatrudila je u 10-om mjesecu prosle godine i platila je dopunsko sve do tog desetog mjeseca.Zbog trudnoce je oslobodena participacije i pregleda vezanih uz trudnocu i nije ni bila ni na jednim drugim pregledima osim vezanih za trudnocu.Na kucnu adresu je dobila da mora platit 960 kn u roku 15 dana dopunsko osiguranje i da ako to ne ucini da ce morat na sud, dal je moguce nekako zamrznut to placanje dok ne rodi pa nastavit placanje i opcenito me zanima sto predlazete
Zahvaljujem unaprijed
global123456 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2012., 11:40   #623
Quote:
global123456 kaže: Pogledaj post
Postovani,

Imam upit u vezi prijateljice koja je trudna u osmom mjesecu trudnoce, naime u sestom mjesecu prosle godine sklopila je ugovor o dopunskom zdravstvenom osiguranju a zatrudila je u 10-om mjesecu prosle godine i platila je dopunsko sve do tog desetog mjeseca.Zbog trudnoce je oslobodena participacije i pregleda vezanih uz trudnocu i nije ni bila ni na jednim drugim pregledima osim vezanih za trudnocu.Na kucnu adresu je dobila da mora platit 960 kn u roku 15 dana dopunsko osiguranje i da ako to ne ucini da ce morat na sud, dal je moguce nekako zamrznut to placanje dok ne rodi pa nastavit placanje i opcenito me zanima sto predlazete
Zahvaljujem unaprijed
Ista situacija kao i kod mene, sad sam u 9. mjesecu trudnoće, meni ta opomena još uvijek stoji u torbi, mislila sam pisat žalbu, al čujem da nemam osnove za nju.
zvrkasta is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2012., 17:56   #624
Svatko ima pravo napisati i predati žalbu u HZZO.
Ovdje sam pojasnila konkretan slučaj - ne može trudnica sama odlučiti ne plaćati premiju jer je trudna. To nije osnov za uvažavanje neplaćanja premije i storno opomene ili ovrhe.

Ispravno je bilo da se u trenutku saznanja trudnoće popuni obrazac otkaza police. Ali trudnice uopće ne moraju prekidati policu ako obavljaju i druge postupke nevezane uz trudnoću, znači to je individualno.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2012., 21:01   #625
Molila bih pomoć!

Dakle, 2011. godine u 9. mj isteklo mi je dopunsko te sam platila 80 kuna za naredni, 10. mjesec, misleći da nakon toga više neću plaćati jer će se dopunsko prekinuti pošto nisam nigdje ništa potpisala da produžujem na godinu dana.. i tako meni danas dođe opomena od 578 kn .. nije mi jasno, ako sam ja čitavo vrijeme imala dopunsko, zašto sam svaki put u ljekarni plaćala dodatne iznose na lijekove ili bilo šta što sam dobila preko recepta?? i vidjela sam da su oni dužni poslati opomenu nakon 3 mjeseca ne plaćanja, a meni su poslali nakon pola godine.. da li je moguće ikako izbjeći plaćanje tog duga pošto dopunsko nisam nikako koristila??
mjehuriic is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2012., 21:47   #626
Početkom 2010. godine su se počeli primjenjivati ugovori sa automaskim obnavljanjem i dobile su se iskaznice bez roka važenja. Mislim da nećeš to moći izbjeći, a zašto su ti naplaćevali participaciju u ljekarni... Vjerojatno jer nisi nosila karticu dopunskog sa sobom i rekla da imaš dopunsko.
boky1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2012., 22:41   #627
a da li je moguće uložiti žalbu i dobiti barem mogućnost obročnog plaćanja?
mjehuriic is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 17:43   #628
dopunsko, ali niente

E, pa sad... Malo je komplicirano:
Plaćala sam dopunsko oko cca godinu dana, pa sam ga prestala plaćati, pa sam onda uplatila cijeli iznos duga, da bi mi gospoda iz računovodstva rekla da mi je dopunsko prestalo važiti, ali da sam sada i preplatila sve do rujna. Sve bi to bilo ok, da ja sada ne idem na operaciju i eto mi baš tih 30 dana neće važiti polica.
Dakle, plaćala sam dok je sve bilo ok, platila sam dug, i opet ću imati dopunsko od 4.7., ali baš u vrijeme operacije ću morati iskeširati 3.000 kuna plus sve participacije za pretrage.
To se zove Loser. Sa veliko "L".
Ljudi, pratite trag države, jer nas čekaju iza svakog grma..
Pozdrav.
Eanna Light is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 12:07   #629
Jesi bila u HZZO-u provjeriti radi li se o obnovljivoj polici? Ako se radi o obnovljivoj polici, tada nemaš vakacijski rok (poček) od mjesec dana.

Inače, max iznos participacije koji osiguranik bez dopunskog plaća je smanjen s 3000 kn na 2000 kn.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2012., 20:51   #630
supruga ima automatski obnovljivu policu koju je plaćala 80kn svaki mjesec tokom 2011 godine.
Nije skužila da se automatski obnavlja i prestali smo plaćat 2012. Onda smo sa par mjeseci zakašnjenja platili iznos za cijelu 2012 godinu. Nikakva opomena nije došla.

Sad se pitam kako da dalje nastavim plaćat za godinu 2013. Dal po starom na rate il moram sve odjednom?
I kako provjeriti da je sve uplaćeno i da nema duga?
marek45 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2012., 13:57   #631
Odjednom trebaš platiti jedino ako imaš izabranu opciju godišnjeg plaćanja premije ili ako to želiš. Premija se plaća na onaj način na koji si odabrao plaćanje - mjesečno, tromjesečno, polugodišnje ili godišnje.
Ako si siguran da je polica obnovljiva, uplatni račun i poziv na broj za uplatu ostaje isti.

Sve možeš provjeriti u nadležnom Područnom uredu HZZO-a.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2012., 19:50   #632
Da li itko zna sto kao redovni student koji upisuje prvu godinu trebam izvaditi i gdje dostaviti za produzenje (obnovu,ili kako vec to nazvati) zdravstvenog osiguranja?
FALLING is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2012., 19:13   #633
Od 1. 8. sam u radnom odnosu, prije toga u ovoj i prošloj godini su mi prihodi 0kn. Da li da za ovu godinu ne moram plaćati dopunsko?
Anita2507 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 11:55   #634
Quote:
FALLING kaže: Pogledaj post
Da li itko zna sto kao redovni student koji upisuje prvu godinu trebam izvaditi i gdje dostaviti za produzenje (obnovu,ili kako vec to nazvati) zdravstvenog osiguranja?
Ako si osiguran kao član obitelji a redovan si student, ne mijenja ti se zdr.osiguranje i ne trebaš ništa produžavati ni obnavljati. Inače status redovnog studenta dokazuješ potvrdom fakulteta.


Quote:
Anita2507 kaže: Pogledaj post
Od 1. 8. sam u radnom odnosu, prije toga u ovoj i prošloj godini su mi prihodi 0kn. Da li da za ovu godinu ne moram plaćati dopunsko?
Za dopunsko se uvijek gledaju primanja iz protekle godine, znači ako radiš dopunsko u ovoj godini, gledaju se primanja iz 2011. g.
Za ovu godinu ne trebaš plaćati dopunsko.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 15:05   #635
Hvala
Anita2507 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 22:15   #636
Quote:
zvrkasta kaže: Pogledaj post
ja sam prošle godine u srpnju potpisala ugovor za dopunsko i uredno platila 2 mjeseca nakon kojih sam ostala trudna. Prestala sam plaćat jer sam smatrala da kao trudnica ne moram,s time da me nitko na šalteru nije obavijestio da sam morala prekinuti ugovor, iako su, kao, umreženi (očito su umreženi samo kad njima paše), a šaltre za dopunsko je odmah do onog za trudnice i naknade u trudnoći.
Nedavno sam dobila opomenu da sam dužna cca 950 kn za sve ove mjesece koje nisam kao trudnica plaćala - da li imam osnove za žalbu?
pogledaj ugovor koji si potpisala. vrlo vjerojatno se poziva na zakon o obv odnosima prema kojem se (ne znam napamet clanak ) ugovor koji ima vremensko ogranicenje, mora isplatiti do isteka. teta na salteru nije duzna tumaciti zakon
noaccount is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2012., 23:40   #637
Nakon što sam 2 godine bila u radnom odnosu i plaćala 130kn/mj. trajnim nalogom, dobila sam otkaz i htjela sam smanjiti premiju osiguranja.
Teta na info telefonu HZZO-a me prema adresi boravišta uputila u Remetinec, gdje me živčani šalterista odbio da ne mogu to napraviti dok ne podmirim neki dug po polici čudnog iznosa od 94kn, isprintao mi potvrdu o dugovanju sa pozivom na broj i poslao da odem u Jukićevu u računovodstvo odnijeti potvrdu o plaćanju.
Kako sam uskoro išla na more, nisam to stigla riješiti...
Danas kad sam došla u Jukićevu sa uplatnicom i namjerom da smanjim tu ratu, teta šalteruša me zabezeknuto pitala zašto sam ja to plaćala kad sam u pretplati 260kn, a i polica mi je ionako raskinuta 6.7., kad sam bila u Remetincu!!!!
Skoro sam u nesvjest pala. Nisam u Remetincu potpisala nikakav raskid police niti išta slično.
Da ne spominjem nekoliko neplanskih posjeta zubaru i specijalističkih pregleda u posljenjih mjesec dana, za koje će mi sada biti poslani računi poštom!!

Nakon izljeva bjesa i ogorčenosti, njihov zaključak je da "izgleda da mi je šalterist u Remetincu bez ikakve obavijesti raskinuo policu dopunskog" i kažu da ne mogu više ništa sada učiniti.

Molim vas, zna li netko kome se obratiti vezano za ovu situaciju, mogu li se nekom žaliti?? Da odem u Remetinec i tražim šefa onog šalterista ili da pismenim putem krenem??
Hitno moram nešto učiniti, jer mi novootvorena polica neće početi vrijediti narednih 30 dana, a imam dogovorene daljnje pretrage i zahvate krajem mjeseca!!
Aywaar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2012., 16:15   #638
Nema drugog načina da "šalterist" smanji ratu nego da prekine jednu policu, odnosno policu s većom ratom i napravi drugu policu, odnosno policu s manjom ratom. Kod takvih polica se ne čeka mjesec dana na početak važenja nove police.
I prekid police zbog promjene visine rate se ne potpisuje, nego se dokazuje statusom osigurane osobe, odnosno djelatnik u bazi podataka može vidjeti da si nezaposlena osoba i da trebaš plaćati 80 a ne 130 kn.

Tvoje je da pitaš po kojoj polici imaš navodni dug ili preplatu, te ako imaš evenutalni dug, u banci traži izlist uplata koje su vršene putem trajnog naloga i to odnesi u HZZO da se uskladi. Ako imaš preplatu, možeš tražiti povrat preplaćenog iznosa na svoj tekući račun ili tražiti da se preplaćeni iznos preknjiži na novu policu.

To sve možeš riješiti u jednom danu, bez traženja dotičnog šalterista, šefa, i bez pismene žalbe. Naravno imaš pravo na pismenu žalbu, ali time ćeš samo produžiti rješavanje.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2012., 14:18   #639
Jel nije HZZO bio dužan obavijestiti o promjeni zakona za nezaposlene, tj. da nezaposleni više nemaju pravo na besplatno zdravstveno osiguranje? Oni su to lijepo prešutjeli da mislimo da kao nezaposleni imamo besplatno, kad ono malo sutra... Sad su nastali problemi jer je hrpa ljudi koji to nisu znali, a HZZO neda nikakve odgode ni rate. Ovo stvarno nije pošteno.
human torch is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2012., 16:39   #640
Pozdrav svima! Ima pitanje. Mama mi je kronicni psihicki bolesnik i ima jos neke komplikacije. Na stranicama HZZO sam procitao da kronicni psihicki bolesnici ne placaju bolnicu i lezanje. Sad jesam nesto krivo shvatio ili uisitnu ne placaju molimo bi savejt
__________________
Pravila za oblikovanje potpisa
is_none is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:30.