Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.01.2009., 12:14   #1
Question Smrznuta ručna kočnica

Ljudi pomagajte, evo pošto sam tak bedast da nisam mislil na to (i nisam vozil auto koja 3 dana), ostavil sam auto pod ručnom kočnicom...

I sad sam htio skočiti do benzinske pumpe da napumpam gume kad ono... Ručna spuštena, a auto se ne miče...

Šta mi je činiti? pošto evo nisam mislio...

Sad sam spustil ručnu i molim se čudu da se odmrzne do sutra jer moram na posao (makar mislim da će to biti teško jer najveća dnevna temperatura danas će biti -1°
kramo_17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 12:24   #2
nije ti smrznula kočnica nego sajla ručne kočnice. obično je oštećen bužir, uđe voda u njih i smrzne se zimi.

probaj par puta jače potegnuti ručnu i spustiti je.
lezi ispod auta, nađi sajle i malo ih prodrmaj rukom i nategni. ako nađeš oštećeno mjesto, možeš probati špricati WD-om na to.
ako ni to neide, možeš ih probat zagrijat nečime, ali ipak pazi na rezervar goriva.
ako možeš živjeti bez ručne, zadnja solucija ti je da sajle prerežeš (ionako ćeš ih morati mijenjati najvjerojatnije) i tak se voziš.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 12:31   #3
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
nije ti smrznula kočnica nego sajla ručne kočnice. obično je oštećen bužir, uđe voda u njih i smrzne se zimi.

probaj par puta jače potegnuti ručnu i spustiti je.
lezi ispod auta, nađi sajle i malo ih prodrmaj rukom i nategni. ako nađeš oštećeno mjesto, možeš probati špricati WD-om na to.
ako ni to neide, možeš ih probat zagrijat nečime, ali ipak pazi na rezervar goriva.
ako možeš živjeti bez ručne, zadnja solucija ti je da sajle prerežeš (ionako ćeš ih morati mijenjati najvjerojatnije) i tak se voziš.
pa ako se već zavlači pod auto, najmanji je problem onda vratit sajlu na mjesto makar je smrznuta...

Samo malo jači šerafciger, uprijet u nešto kruto i potegnut pipac od ručne i odkočit će se sigurno...

glupo je rezat sajlu pogotovo ako recimo nema zamjenskih ko za moj auto pa moraš dati raditi po uzorku...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 12:40   #4
Moral budem mijenjati sajlu samo zato jer se smrzla???
kramo_17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 12:45   #5
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
pa ako se već zavlači pod auto, najmanji je problem onda vratit sajlu na mjesto makar je smrznuta...

Samo malo jači šerafciger, uprijet u nešto kruto i potegnut pipac od ručne i odkočit će se sigurno...

glupo je rezat sajlu pogotovo ako recimo nema zamjenskih ko za moj auto pa moraš dati raditi po uzorku...
ma na kojem to autu?
na većini auta sajlu ni ne vidiš jer je u bužiru, od ručice (ili poda) do samog zadnjeg kotača. on može potezati bužir i nadati se da bu je to otpustilo.
Quote:
kramo_17 kaže: Pogledaj post
Moral budem mijenjati sajlu samo zato jer se smrzla???
tko zna?
rekoh, nisu ti se smrzle kočnice nego sajla u bužiru. a smrzla se je zato jer je bužir oštećen i u njega je ušla voda.
možeš ti to sad osposobiti, ali niti ti ručna ne radi kak treba (jer zapinje, nije sajla podmazana) niti ćeš iduću zimu preživiti i imat ćeš isti problem.

smrznuta ručna većinom znači da se sajle trebaju mijenjati.
većinom, ne svaki put. da nebi kupoval bezveze, treba pogledat netko tko zna.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 12:50   #6
imam Opel Corsu 1.2 95. godište...

A ako se temperatura digne dali će se sajla sama otpustiti kad se led otopi ili...?
kramo_17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 13:03   #7
hoće, ali ne tak brzo.
treba ti oko 10 stupnjeva i par sati da se to odmrzne samo od sebe. probaj u nečiju garažu utrpat ga.
zato sam ti rekao da nađeš mjesto na bužiru koje je oštećeno. tuda ulazi voda u sajlu. to našpricaj sa wd-om i bit će brže.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 13:06   #8
uzmi fen za kosu(čim veći i čim jači) i lezi pod auto pa grij sajlu.samo nemoj ložit kakvu vatricu ispod rezervoara
__________________
Tražim posao van HR...Ing. Elektrotehnike(energetike)
octavius is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 13:08   #9
Hvala ti I wonder na pomoći... sad idem u akciju...

E sad će biti prava vožnja do garaže... pod ručnom hahaha
kramo_17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 13:09   #10
Kolege su ispravno utvrdili tvoj problem. Smrzla ti se sajla (imas vodu u buziru, tj zastitnoj cijevi) i zablokirala.
Pokusaj mrdat, jos jace zategnut, pa otpustit.....

Jedno od rjesenja bi bilo staviti auto u garazu... ali to je kvaka 22 .

Dok ne promijenis sajle, mozes ju pokusat popravit ,tako da u buzir naspricas WD40, ulje itd....
I na mjestu, gdje je plastika ostecena, stavi nekakvu zastitu (omotaj izolir trakom i slicno)

Kad parkiras na ravnome, nemoj potegnut rucnu, nego samo stavi u brzinu.

------------

No, najbolje ti je ipak promijenit sajlu (2 sajle).

Kolega je na Golfu 4 morao mijenjat i diskove straga (doduse, nisu bili novi, ali ipak), jer mu je sajla usred ljeta zablokirala (hrdja).
klinsider is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 23:35   #11
Koliko bi otprilike koštalo mijenjanje sajle (materijal+posao)?

btw. imam Opel Corsu 1.2 1995.g
kramo_17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 23:51   #12
Meni se isto smrzne ručna,ali mi blokira samo stražnji desni kotač. Da li je to isto problem sa sajlom? Nedavno su mi stavljeni novi diskovi,a prije toga nisam imao nikakvih problema.
__________________
Charly says: Always tell your mummy
before you go off somewhere
periodičar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 00:57   #13
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
ma na kojem to autu?
na većini auta sajlu ni ne vidiš jer je u bužiru, od ručice (ili poda) do samog zadnjeg kotača. on može potezati bužir i nadati se da bu je to otpustilo.


tko zna?
rekoh, nisu ti se smrzle kočnice nego sajla u bužiru. a smrzla se je zato jer je bužir oštećen i u njega je ušla voda.
možeš ti to sad osposobiti, ali niti ti ručna ne radi kak treba (jer zapinje, nije sajla podmazana) niti ćeš iduću zimu preživiti i imat ćeš isti problem.

smrznuta ručna većinom znači da se sajle trebaju mijenjati.
većinom, ne svaki put. da nebi kupoval bezveze, treba pogledat netko tko zna.
A kaj ta sajla povlači????? na kaj se ta sajla kači na kočionoj čeljusti??? polugu jel tako???

osim ako je riječ o bubanj kočnicama, di je u većini slučajeva sajla nedohvatljiva

Zadnje uređivanje VTi underhood : 05.01.2009. at 01:03.
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 09:12   #14
Promjena sajli : preko 500 kuna nikako. Komplet zamjenskih sajli kosta od 200 kuna nadalje (za corsu neznam tocnu cijenu) + 100 kuna za posao
klinsider is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 09:13   #15
Quote:
periodičar kaže: Pogledaj post
Meni se isto smrzne ručna,ali mi blokira samo stražnji desni kotač. Da li je to isto problem sa sajlom? Nedavno su mi stavljeni novi diskovi,a prije toga nisam imao nikakvih problema.
Posto je najcesce posebna sajla za lijevi i posebna za desni kotac, moguce je blokiranje samo jednog kotaca. Ali ako mijenjas sajle, mijenjaj u kompletu, ne samo jednu.
klinsider is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:23.