Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente

Kutak za školarce i studente Sjedni, 1!!!
Podforumi: Državna matura, Osnovne i srednje škole, Fakulteti i visoka učilišta, Upomoć, spašavajte!

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.06.2012., 20:45   #2001
Quote:
bubyca21 kaže: Pogledaj post
sustav državne mature je takav da se NE GLEDA koja si srednja škola nego se gledaju OCJENE koje usput donose i do duplo više bodova nego državna matura
Molim te, daj mi primjer takvog fakulteta. Ocjene donose 20 do maksimalno 40% bodova, ostatak je državna matura.
__________________
Svijet mladih[/SIZE]
borntobewinner is offline  
Old 19.06.2012., 21:48   #2002
Koliko mi bodova treba,zelim upisati ili za kamenorezca ili za montera suhe gradnje?!
Hamzonymus is offline  
Old 19.06.2012., 22:40   #2003
Quote:
Fashion Barbie kaže: Pogledaj post
Medicinska škola nema isti program kao gimnazija niti ima bilo koja druga srednja škola. Ako i uče neki predmet (tipa hrvatski) iz gimnazijskih udžbenika, neke druge predmete uče iz skraćenih udžbenika, a neke čak i nemaju (recimo u turističkoj kemiju, fiziku, itd...što ih znatno sužava u odabiru fakulteta). Samim time je teže naučiti nešto za maturu. Čak i da je prođu, kakve radne navike imaju (to bi bilo ono silno učenje koje ti smeta)? Ti zaista misliš da na Medicini (ili npr Pravu) neće morati učiti čak i više od 5 h dnevno? Onaj tko je u gimnaziji navikao na to i ima radne navike će se lakše snaći na faksu, sigurno. To što ti govoriš na žalost nema potvrdu u statistici jer je ona takva da jako malo strukovnjaka ide dalje, a pogotovo na neke perspektivnije i teže fakultete. Ukratko, već sa 14 godina se poprilično ograničiš na neka područja. Meni je žao što ti nisi izabrala strukovnu (što si možda trebala jer nisi imala volju za učenje i ne znam kako ti ide na faksu sad), ali mislim da je suludo to preporučiti nekom tko kao primaran cilj ima fakultet i tko je spreman učiti. Gimnazija je uvijek najbolji izbor za najbolje.
sve to stoji ako imate dovoljan broj bodova i mogucnosti izbora - gimnazija da/ne. A sto je s djecom koja nemaju izbora u Zagrebu?

Koju skolu preporucate za djecu koja nemaju dovoljan broj bodova za gimnaziju, a zele jednog dana upisati fakultet? Djeca u Zagrebu koja imaju izmedu 50 i 55 bodova, ni vrit ni mimo. Premalo za skoro sve gimnazije (izuzev sportskih, no recimo da dijete ne trenira nista).

Recimo ako dijete ima neku ideju da bi jednog dana na PBF, Kemijski tehnoloski fakultet ili PMF geologija, biologija itd.

Medicinska skola, kemijska skola Prelog, ili jedna od tehnickih skola (Ruđer, Tesla)?
Malaya Q is offline  
Old 20.06.2012., 00:56   #2004
Ne sekiraj se,chill,too znaci jedan bod za to,jel zna neko mozda kakava je 13-ta to me cak i zanima,prirodoslovna matematicka..
Jel se tesko dobiju ti bodovi za sportasa,mislim jel ima neko stim iskustva?
Hvala,pozz
Ucenik xD is offline  
Old 20.06.2012., 07:50   #2005
Quote:
Malaya Q kaže: Pogledaj post
sve to stoji ako imate dovoljan broj bodova i mogucnosti izbora - gimnazija da/ne. A sto je s djecom koja nemaju izbora u Zagrebu?

Koju skolu preporucate za djecu koja nemaju dovoljan broj bodova za gimnaziju, a zele jednog dana upisati fakultet? Djeca u Zagrebu koja imaju izmedu 50 i 55 bodova, ni vrit ni mimo. Premalo za skoro sve gimnazije (izuzev sportskih, no recimo da dijete ne trenira nista).

Recimo ako dijete ima neku ideju da bi jednog dana na PBF, Kemijski tehnoloski fakultet ili PMF geologija, biologija itd.

Medicinska skola, kemijska skola Prelog, ili jedna od tehnickih skola (Ruđer, Tesla)?
Moja prijateljica je iz jednog malog mjesta u Lici. U prvom većem gradu (koji joj je svejedno bio udaljenih nekih 20 min autom/busom) je postojala samo ekonomska škola. Ona je željela gimnaziju. S 15 godina se preselila u Zagreb (u učenički dom). Danas je već i pri kraju studija. Upisala je perspektivan fakultet i danas živi u studentskom domu. Nije joj bilo toliko teško odvojiti se od svojih već sa 14-15 god jer je morala. Mislim da je u takvoj situaciji bolje otići u učenički dom nego se pomiriti s tim da u obližnjem gradu nema gimnazije/medicinske/obrtničke ili koje već škole.

S 50 do 55 bodova se u Zagrebu sigurno može upisati u 13. gimnaziju (koja ima i matematički smjer koji bi možda bio za dijete koje je usmjerenije na prirodne znanosti). Ima još gimnazija u koje može upasti s tako malo bodova. Samo se treba raspitati (mislim da može u 12. gimnaziju također).

Od ovih navedenih škola, opet ponavljam, nijedna nije nešto idealna za fakultet. Moj prijatelj je od 6. razreda osnovne znao da će na FER. Upisao je Ruđer. Uspio je čak upisati se na FER, ali mu ide puno lošije nego gimnazijalcima (iako se prije njih susreo s tom vrstom gradiva). Jednostavno od njega u srednjoj nisu zahtijevali veće količine učenja i on se tu pogubio. Za dijete koje namjerava ići na fakultet vezan uz kemijsko područje bih preporučila (ako to nije ono dijete s oko 55 bodova koje ipak može u gimnaziju) Kemijsku školu. Medicinska i ove ostale dvije su skroz neko drugo područje.
Fashion Barbie is offline  
Old 20.06.2012., 16:57   #2006
Pomoc?

Dal netko mozda zna da li se i dalje dobivaju bodovi za preminulog roditelja.
Zelim ici u sesvetsku gimnaziju imam 57 bodova a treba mi 58 da upadnem
WhyJoseph is offline  
Old 20.06.2012., 20:31   #2007
Question Prirodoslovna gimnazija ili farmacija

sada ću na upis u srednju školu i dvoumim se između prirodoslove gimnazije i farmacije u medicinskoj.mogu upasti u obje a želio bih na farmaceutski fakultet,ima li tko savjet
xxxbarney is offline  
Old 20.06.2012., 22:04   #2008
hvala puno svima..ne padam u nesjvest kad vidim krv, ali mi malo zasmeta.
bubamara-elena is offline  
Old 20.06.2012., 22:27   #2009


Zanima me što bih ovdje na prijavnici trebala upisati? Ja želim u Lucijanku koja ima opći,matematički i jezični smjer. Prvi izbor mi je opći što ću navesti na drugom mjestu na prijavnici,no što bih ovdje trebala upisati? Koliko sam ja shvatila 2. i 3. izbor odnosno matematički i jezični smjer. Je li to obavezno za ispuniti? Pošto sam sigurna,jer bih stvarno trebala (61 bod) upasti u opći smjer,a o ostala 2 nisam ni razmišljala.Onda bezveze da napišem recimo matematički za 2. izbor,a jezični za 3. (ili obrnuto).
lampica777 is offline  
Old 21.06.2012., 11:32   #2010
Quote:
lampica777 kaže: Pogledaj post


Zanima me što bih ovdje na prijavnici trebala upisati? Ja želim u Lucijanku koja ima opći,matematički i jezični smjer. Prvi izbor mi je opći što ću navesti na drugom mjestu na prijavnici,no što bih ovdje trebala upisati? Koliko sam ja shvatila 2. i 3. izbor odnosno matematički i jezični smjer. Je li to obavezno za ispuniti? Pošto sam sigurna,jer bih stvarno trebala (61 bod) upasti u opći smjer,a o ostala 2 nisam ni razmišljala.Onda bezveze da napišem recimo matematički za 2. izbor,a jezični za 3. (ili obrnuto).
Valjda za koliko se smjerova mislis prijaviti,ako samo 1 smjer napisi opca gimnazija,valjda...
xbullet is offline  
Old 21.06.2012., 11:37   #2011
Quote:
lampica777 kaže: Pogledaj post


Zanima me što bih ovdje na prijavnici trebala upisati? Ja želim u Lucijanku koja ima opći,matematički i jezični smjer. Prvi izbor mi je opći što ću navesti na drugom mjestu na prijavnici,no što bih ovdje trebala upisati? Koliko sam ja shvatila 2. i 3. izbor odnosno matematički i jezični smjer. Je li to obavezno za ispuniti? Pošto sam sigurna,jer bih stvarno trebala (61 bod) upasti u opći smjer,a o ostala 2 nisam ni razmišljala.Onda bezveze da napišem recimo matematički za 2. izbor,a jezični za 3. (ili obrnuto).
Ja sam nešto slično preko neta ispunjavala kad sam birala seminare na faksu. Uglavnom, to je neka formalnost. Ti ćeš upasti u opći smjer sigurno, ali ima i onih koji neće pa će ih prebaciti u neki drugi i zato je taj formular općenit za sve, jedinstven. Napiši druga sva izbora za slučaj da ne upadneš (iako ćeš upast) i to je to.
Fashion Barbie is offline  
Old 21.06.2012., 12:08   #2012
Hvala I još jedno pitanje-na upisnici što ovdje trebam upisati?



Dobro,u naziv i sjedište škole na prvu crtu upišem Gimnazija Lucijana Vranjanina, a na 2. adresu škole ili...?

A matični broj? To od škole predpostavljam,jer to negdje piše ili će to oni upisati?
lampica777 is offline  
Old 21.06.2012., 16:05   #2013
Quote:
bubyca21 kaže: Pogledaj post
Tvoje mišljenje, ja i dalje stojim pri tome da je medicinska puno bolji odabir-isto se može poslije srednje upisat bilokoji faks, a ne samo medicina. Možda sam pretjerala kad sam rekla da može uz medicinski fakultet raditi ko sestra jer faks zahtjeva veliku odgovornost, trud i vrijeme, ali sustav državne mature je takav da se NE GLEDA koja si srednja škola nego se gledaju OCJENE koje usput donose i do duplo više bodova nego državna matura. Pa tako netko s primjerice ekonomskom prednjači pred nekim gimnazijalistom koji je prolazio s 4 samo zato jer je ekonomska lakša i 4 imati je sitnica. A medicinske škole imaju gimnazijski program. Išla sam u gimnaziju i znam kako to tamo funkcionira, niti su svi puni znanja i svi uče, ima solidnih učenika najviše (vrlo dobar), nekolicina odličnih i oko pet, šest po razredu sa trojkama i dvojkama. Ti pričaš o prijemnom koji je bio u tvoje doba pretpostavljam, državna je malo zeznutija i ocjene se najviše gledaju, a budimo realni u gimnaziji je nemoguće proći sa 5 bez svakodnevnog učenja po par sati. To se prema ocjenama iz osnovne ne može vidjeti, svi upisani gimnazijalisti su prolazili s 5 u oš.

I da, napisala sam najbolje državnu maturu iako knjigu nisam primila i bila sam najlošija učenica. Tri mjeseca učenja i nauči se apsolutno sve ako si iole pametan, a ne štreber ko većina gimnazijalaca.
Medicinska škola je jako dobra strukovna škola. Osobito Mlinarska koja, koliko sam imao prilike saznati iz više izvora, drži prilično visoko letvicu iako je bodovni prag za upis nizak. Međutim ona je izuzetno loš izbor za upis na bilo koji fakultet pa čak i na sestrinstvo koje bi trebalo biti logičan nastavak školovanja. Mislim da je ove godine završila zadnja generacija koj ide po 4-godišnjem programu. Oni u 3. i 4. razredu nisu imali matematiku i fiziku.
Petogodišnje školovanje za medicinsku sestru koje je trenutno aktualno, prema informacijama koje imam, također te predmete ima samo prve dvije godine. Za medicinu se boduju rezultati državne mature iz fizike, a za sestrinstvo iz matematika!! Rekao bih epic fail. Zato je gimnazija puno bolje rješenje. Istina, kemija i biologija vrlo su jake u medicinskoj ali je test državne matura, pa čak i prijemni za medicinu, više prilagođen onom što se radilo u gimnaziji. Tako bar tvrde oni koji su to iskusili. Ako se ne varam na medicinu se prošle godine nije upisao nitko tko je išao u medicinsku. Tako su mi rekli pa ako su lagali mene...
kamenjar1 is offline  
Old 21.06.2012., 18:58   #2014
Evo ljudi mene opet
Jucer sam se prijavio za web dizajnera, no, cuo sam glasine da je lani od 40 web dizajnera u falkultet upala samo jedna cura, i otisla prvi semestar.
Kazu da je tesko i da poslje skole zapravo nemozes nista, pa me zanima ako je netko upoznat s tim; dali su to samo glasine koje se nastale od jednog ucenika koji je imao zelju da se sto manje ljudi upise za taj smjer da bi on mogao upasti, ili je to stvarno istina?
ako je moguce, sto brzi odgovor dok je jos na vrijeme podnjet prijavu na drugo mjestu :/
jopa1987 is offline  
Old 21.06.2012., 19:44   #2015
Quote:
jopa1987 kaže: Pogledaj post
Evo ljudi mene opet
Jucer sam se prijavio za web dizajnera, no, cuo sam glasine da je lani od 40 web dizajnera u falkultet upala samo jedna cura, i otisla prvi semestar.
Kazu da je tesko i da poslje skole zapravo nemozes nista, pa me zanima ako je netko upoznat s tim; dali su to samo glasine koje se nastale od jednog ucenika koji je imao zelju da se sto manje ljudi upise za taj smjer da bi on mogao upasti, ili je to stvarno istina?
ako je moguce, sto brzi odgovor dok je jos na vrijeme podnjet prijavu na drugo mjestu :/
evo ovako,prije 2 godine,jedan moj prijatelj je također želio upisati smjer u grafičkoj školi u splitu za web dizajnera,al se na kraju predomislio jer šanse za posao nisu i neke,a više se vrednuje neko drugo zanimanje,primjerice grafički tehničar,šta je on na kraju i upisao,a za web dizajnera uvijek kasnije možeš završiti tečaj
šta se tiče faksa,nemam nikakvih informacija...
niki612 is offline  
Old 21.06.2012., 20:35   #2016
Quote:
xxxbarney kaže: Pogledaj post
sada ću na upis u srednju školu i dvoumim se između prirodoslove gimnazije i farmacije u medicinskoj.mogu upasti u obje a želio bih na farmaceutski fakultet,ima li tko savjet
Savjetujem prir. gimnaziju i sam ju pohađam, pružit će ti dobro znanje, a tijekom školovanja možda promijeniš mišljenje pa te počne zanimati nešto potpuno drugo.
Lent11 is offline  
Old 22.06.2012., 11:11   #2017
Hitno trebam mišljenje-bi li se moglo upisat s 58 bodova u opću gimnaziju s bodovnim pragom 50?
__________________
"Something about the way you looked at me,made me think for a moment,that maybe we were meant to be,living our lifes seperately,and it's strange that things change,but not me waiting you so desperately."
Veronica4 is offline  
Old 22.06.2012., 14:09   #2018
Quote:
Fashion Barbie kaže: Pogledaj post
...S 50 do 55 bodova se u Zagrebu sigurno može upisati u 13. gimnaziju (koja ima i matematički smjer koji bi možda bio za dijete koje je usmjerenije na prirodne znanosti). Ima još gimnazija u koje može upasti s tako malo bodova. Samo se treba raspitati (mislim da može u 12. gimnaziju također).

Od ovih navedenih škola, opet ponavljam, nijedna nije nešto idealna za fakultet. Moj prijatelj je od 6. razreda osnovne znao da će na FER. Upisao je Ruđer. Uspio je čak upisati se na FER, ali mu ide puno lošije nego gimnazijalcima (iako se prije njih susreo s tom vrstom gradiva). Jednostavno od njega u srednjoj nisu zahtijevali veće količine učenja i on se tu pogubio. Za dijete koje namjerava ići na fakultet vezan uz kemijsko područje bih preporučila (ako to nije ono dijete s oko 55 bodova koje ipak može u gimnaziju) Kemijsku školu. Medicinska i ove ostale dvije su skroz neko drugo područje.

sad tek vidim da XIII gimnazija ima niski prag za upis. Po topiku na ovom forumu, nisam sigurna jeli ta gimnazija cak bolja opcija od Rudjera ili Preloga. Mada, tesko je to procjeniti samo na temelju topika na forumu!

Sto se tice upita o farmaceutskoj skoli vs. prirodoslovne gimnazije - mozda ovisi koja prirodoslovna gimnazija?
Malaya Q is offline  
Old 22.06.2012., 14:53   #2019
Quote:
Malaya Q kaže: Pogledaj post
sad tek vidim da XIII gimnazija ima niski prag za upis. Po topiku na ovom forumu, nisam sigurna jeli ta gimnazija cak bolja opcija od Rudjera ili Preloga. Mada, tesko je to procjeniti samo na temelju topika na forumu!

Sto se tice upita o farmaceutskoj skoli vs. prirodoslovne gimnazije - mozda ovisi koja prirodoslovna gimnazija?
Ja sam išla u tu školu. Žao mi je zbog toga jer sam imala 60 bodova iz osnovne i mogla sam ići u bolju školu. Što se tiče samog programa, gimnazija je kao i svaka druga i ipak sam se za 5 morala pomučiti i stvoriti radne navike. No, ja sam jedina prolazila s 5 u razredu, jedina pisala zadaće, itd. Ukratko, ekipa je tamo prilično loša (nisu se mogli zbog bodova upisati u bolju školu i praktički nisu ni zainteresirani za učenje jer bi inače i u osnovnoj imali bolje rezultate) i ako je dijete sklono padanju pod loš utjecaj, ne bih to preporučila. Tamo nije baš popularno prolaziti s 5 Ja sam jedina u cijelom razredu završila faks (za sad), a više od pola razreda nije ni upisalo faks (a ostali su na ekonomiji, prometu i sl). Što se tiče kvalitete samog programa, tu ne trebate brinuti, ali dijete je praktički prepušteno samo sebi da se bori učenjem protiv ostatka razreda koji ne radi ništa i prolazi s 3. Ja sam recimo stvorila odlične radne navike, faks završila u roku (doduše, pravo koje je društveni faks, ali sam ja išla u opći smjer).

Mislim da je prirodoslovna gimnazija u svakom slučaju bolji izbor od strukovne škole (prvenstveno zbog državne mature) No, mislim na kraju krajeva da sve treba prilagoditi sposobnostima djeteta. Gimnazija ne garantira upad na uspješan faks ako dijete nema radne navike, nije zainteresirano za učenje. Imat će prosječne ili loše ocjene i tek onda će si stvoriti problem pri upisu na faks, a s gimnazijom nema posla. Najveće šanse ima ako je odličan učenik u gimnaziji i ako dobro napiše državnu maturu. Ponavljam, put do fakulteta nije baš lagan iz strukovne škole i malo ih je na nekim perspektivnijim fakultetima na koji ciljate, ali nije nemoguće. Treba to dobro izvagati prvenstveno uzimajući u obzir djetetove sposobnosti i volju za učenjem.
Fashion Barbie is offline  
Old 22.06.2012., 15:40   #2020
Quote:
Lent11 kaže: Pogledaj post
Savjetujem prir. gimnaziju i sam ju pohađam, pružit će ti dobro znanje, a tijekom školovanja možda promijeniš mišljenje pa te počne zanimati nešto potpuno drugo.
da,a zanima me da li je preteška prir.gimnazija
xxxbarney is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:28.