Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.03.2013., 20:48   #21
ma znam al kad vozim brzo neam vremena za takvo šaltanje, tj usporavat motorom, ali i to cinim ponekad

Sent from my X10i using Tapatalk 2
kas0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2013., 20:54   #22
Quote:
Tonif kaže: Pogledaj post
Vožnja u auto školi je tek toliko da se nauči čovjeka kako se vozi. Mana ovoga što si naveo da iz 3 staviš u drugu i puštanjem kvačila usporavaš. Nemoj to radit, razlozi: trgaš kvačilo, lamelu, mučiš motor, udobnost vožnje je narušena. nauči se da kad trebaš usporit onda ravnomjerno vozi, kad treba onda stišći kočnicu (nemoj ju pimplat jer to ćini vozaće odozada nervoznima) nego u pravo vrijeme stisni kočnicu da se vidi da kočiš, nemoj se zalezavat u čovjeka naprijed zato se radi razmak između vozila sa kojim spriječavaš nagla kočenja, pimplanje kočnica i nabijanje na zadnji kraj čovjeka (nedo bog razbiješ auto). Način da se iz brzina koči motor, trga se i mijenjač i kvačilo. zato postoje kočnice na autu da se koriste (jeftinije su kad se istroše za zamijenit) u odnosu na kvačilo i mijenjać.
Prije skretanja ili zavoja il slično, nije pametno tako komplicirat. Prilagodi brzinu, smanji u nižu brzinu kad dolaziš do mjesta gdje skrećeš.
Bitna stvar kod mijenjanja brzina je da se ne cuka kod puštanja kvačila, nesmije čovjek koji se sa tobom vozi osjetit da si primijenio brzinu (naprijed-nazad kretnje ''cukanje'') kao što sam naveo trgaš kvačilo i cijeli komplet, a to nije jeftina stvar.
Quote:
Tonif kaže: Pogledaj post
Bit ove priče je da si sam nađeš pravi način vožnje kako tebi paše. Sve što smo mi naveli su ti iskustva nas koji vozimo. Ja sam sa autom do sada proša 100 tisuća kilometara a imam vozačku 6 godina. Bit je da se voziš i pratiš situaciju i osjetiš auto, a to dobivaš sa kilometrima. Dokaz da neki ljudi neznaju su ti oni na koje vikendom naletimo na njih pa voze ko muhe bez glave, haha. Nitko nije savršen, greške će se dešavat.

I dobro je da si još živ ako voziš kao što si gore opisao!
Ajde vi obojica, ( autor topika) i ti nazad u AŠ da vrate pare!

Ajde meni objasni zašto nebi šaltao brzinu po brzinu da uspori???? Zašto bi bilo krivo da iz 4. ubaci u 2. ako brzina kretanja odgovara za drugu, pusti kvačilo i skrene? Po tebi bi se trebao zalaufat ko manijak i onda pred samo skretanje zakočit? Najbolji način da ga opizdi netko zguza! Ili da pokupi nekoga tko prelazi kolnik....

Prikočit ( naglasak na prikočit) može i u 4 do brzine kada može prebacit u drugu, mada to nije najbolja umjetnost....i onda čini grešku da skreće dok je kvačilo stisnuto! Motoru i kvačilu neće NIŠTA BITI ako koči motorom!!!!!

Quote:
kas0 kaže: Pogledaj post
ma znam al kad vozim brzo neam vremena za takvo šaltanje, tj usporavat motorom, ali i to cinim ponekad

Sent from my X10i using Tapatalk 2
Ako voziš kako si opisao i sad još kad si brzi kažeš nemaš vremena???? Ubrzo ćemo čitat o tebi u crnoj kronici....tako nekako ti "pada grah"!!!! Baš to tvoje skretanje s stisnutim kvačilom ti od auta ČINI SANJKE i šansa da se u svojoj brzini spizdiš je VELIKA!
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2013., 21:29   #23
mislim da je bolje za auto usporavati brzinu po brzinu, barem kad su neiskusni vozači u pitanju. čisto radi motora i prometa.
Imran is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2013., 21:37   #24
Možda sam nešto krivo shvatio, ali ... vozim od 92. ... često mijenjam brzinu u samom vrhu zavoja (kvačilo stisnuto) ... to da će nekome auto produžit' ravno ... nema šanse.
Još nešto, spalio sam SAMO jedno kvačilo u životu (na Yugu), a Pride-a 98.god. prodao sa original kvačilom, i novi vl. je oduševljen autom.
I može bez bojazni promjena iz četvrte u drugu izravno.
(to pročitah kao savjet Božovića davno, davno u Auto Klubu i nikad problem sa mjenjačem (da li zbog toga ili nečeg trećeg, nebitno)).
__________________
159 1.9 JTDM Q2, remapirana 202ks/411Nm i 156 2.4 M-jet stock 20v 175ks/385Nm.
LateBraking is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2013., 21:39   #25
Drugo je promjena uslijed zavoja, a drugo je prolazak zavoja sa pritisnutim kvačilom...

Promjena uslijed zavoja, na nekoj normalnoj brzini, nije opasna. ALi ako se ganjaš i auto je našpanan u zavoju, ja tada ne bi ni u ludilu stisnuo kvačilo
__________________
working class hero...
moril is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2013., 21:42   #26
ja bi tukao ove koji misle da se u auto skoli uci nesto sto nema veze s "pravom voznjom"
ti ocito nemaju ni pameti ni shvacanja kako se sve skupa dogada, samo nek su oni u autu
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2013., 21:50   #27
Pitanje autoru teme... Kada ulaziš u neki oštriji zavoj, prije toga ravnica i voziš u četvrtoj npr. Da li onda mijenjaš u treću/drugu i držiš kvačilo dok skrećeš ili to radiš normalno u brzini?

Ovo drugo, naravno. Onda istu rutinu nauči i kod skretanja u raskrižju. Kvačilo je za kretanje i šaltanje, ništa drugo. Lako za auto, to je lim koji se popravi. Ti ćeš nastradati takvom vožnjom. Probaj na nizbrdici voziti u trećoj i odjednom stisni kvačilo, hoćeš li se osjećati sigurnije ili ne kad auto poleti?

Tri mjeseca imam auto, četiri vozačku. Što god te nauče u autoškoli, nije krivo. Ali naravno da za neke stvari postoji mnogo bolje rješenje. Kada vozim po laganoj nizbrdici u četvrtoj jer je prije ravnica, vidim semafor i dok dođem relativno blizu, lagano kočim, kad motor ne može, ili prebacim u treću ili se dokotrljam u leru, po potrebi u drugu. Ne kočim konstantno tj. ne visim na kočnici nego par puta zakočim jače i zaustavim se. U AŠ je to grijeh. A znam osobu od 40 godina sa 15g iskustva koja vozi u trećoj, četvrtoj, a kada treba stati, koči lagano i dugo u brzini, kada treba stisne kvačilo i držeći ga se zaustavi pa prebaci u ler. I nije mu se raspao auto dosad, ali to je lošiji način od ponuđenog. Isto kao i čekanje na semaforu/stopu/xy u prvoj i sa nogom na kvačilu. Eto, to su me naučili u AŠ, to mi je instruktor rekao: čim staneš prebaci u prvu jer ispitivači ne vole kad si u leru!? Ja sam imao dobrog instruktora pa mi je znao razlikovati kad sam pitao nešto kako se to radi kad izađem iz AŠ, moj kolega nije pa sada vozi kako su ga oni naučili...
TIR669 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2013., 21:51   #28
Quote:
LateBraking kaže: Pogledaj post
Možda sam nešto krivo shvatio, ali ... vozim od 92. ... često mijenjam brzinu u samom vrhu zavoja (kvačilo stisnuto) ... to da će nekome auto produžit' ravno ... nema šanse.
Ne možda već sigurno si krivo shvatio!
1. ako je ikako moguće U ZAVOJU SE NE ŠALTA! Prije da, i poslije da ....i na izlazu nakon vršne točke zavoja DA! Igraj LOTTO imaš šanse za jack pot....ako misliš da neće izletit!!!!! Nisi još naišao na situaciju!!!!
Nije ni čudo kad vidim po ostalom dijelu foruma što se piše....( u ime oca i sina i duha svetoga...križam se)

Quote:
moril kaže: Pogledaj post
Drugo je promjena uslijed zavoja, a drugo je prolazak zavoja sa pritisnutim kvačilom...

Promjena uslijed zavoja, na nekoj normalnoj brzini, nije opasna. ALi ako se ganjaš i auto je našpanan u zavoju, ja tada ne bi ni u ludilu stisnuo kvačilo
LIKE!

Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
ja bi tukao ove koji misle da se u auto skoli uci nesto sto nema veze s "pravom voznjom"
ti ocito nemaju ni pameti ni shvacanja kako se sve skupa dogada, samo nek su oni u autu
Like!
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2013., 22:05   #29
http://youtu.be/dsYC0thxzzA

Evo, malo gledao na videu i moram se korigirati ... mijenjam prije apexa, a skuži se i po zvukovima ...
Da sam vozio više "na nož" vjerojatno bi sve radnje bile iste, samo pri većoj brzini (uz brutalnije kočenje) ovo je onako, mid-speed.
Kamera i osjećaj brzine dosta varaju (npr. 3.15 nadalje ulaz u zavoj je sa 110km/h u trećoj uz usporavanje).
Molim, ne proslijeđujte MUP-u
__________________
159 1.9 JTDM Q2, remapirana 202ks/411Nm i 156 2.4 M-jet stock 20v 175ks/385Nm.
LateBraking is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2013., 22:14   #30
Quote:
LateBraking kaže: Pogledaj post
Možda sam nešto krivo shvatio, ali ... vozim od 92. ... često mijenjam brzinu u samom vrhu zavoja (kvačilo stisnuto) ... to da će nekome auto produžit' ravno ... nema šanse.
Još nešto, spalio sam SAMO jedno kvačilo u životu (na Yugu), a Pride-a 98.god. prodao sa original kvačilom, i novi vl. je oduševljen autom.
I može bez bojazni promjena iz četvrte u drugu izravno.
(to pročitah kao savjet Božovića davno, davno u Auto Klubu i nikad problem sa mjenjačem (da li zbog toga ili nečeg trećeg, nebitno)).
ne mora auto produžit ravno, ako je kiša i zadnji pogon a ako se izvlačiš šaltanjem brzina onda može i bočno...pa meni je kum na taj način izletio s ceste, u zavoj uša prebrzo, iša ga spustit u nižu, izgubio kontrolu i sletio, ali srića da je sa strane bila livada

šta se tiče promjene brzine iz 4. u 2. si u pravu, to na kvačilo utječe isto kao i bilo koje drugo šaltavanje brzina, mislim da ni mjenjač ne pati, tako da je to u redu
__________________
Priča svaka slika da ne zaboravin nikad:Tomislav B.K. 23.01.1971.-30.05.2006.,Marko I. 02.05.1990.-26.04.2011. http://www.youtube.com/watch?v=cp0lXBTLL4w
zippo6969 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2013., 23:36   #31
...da i ja probam malo doprinjet ovoj temi

Predočite si sistem kuplunga kao 2 diska (npr. kao 2 CD-a) od kojih je jedan pogonski - pogoni drugog. Kad je pedala kuplunga otpuštena, oni su jakim federima pritisnuti jedan uz drugog. Kad stisnete pedalu, fizički ih razdvojite, a otpor koji pedala pruža pri stiskanju je upravo otpor tih federa koji žele održati lamele spojenima.

Do trošenja lamela dolazi u vremenu kad se one vraćaju u prvobitni položaj - a to je da su stisnute jedna uz drugu (nakon što ste ih razmaknuli stiskanjem pedale) zbog toga što se prilikom ponovnog spajanja mora uskladiti njihova brzina vrtnje, a to se postiže trenjem između njih.
Kad se potpuno spoje, trošenja više nema, isto kao i kad su potpuno razdvojene (pedala kuplunga stisnuta), jer tada nema fizičkog kontakta među njima.


Po pitanju trajnosti lamele i ostalih komponenti mjenjača, najbolja tehnika šaltanja je tzv. "rev matching" - usklađivanje okretaja.
Bit je u tome da nakon što ste stisnuli kuplung i promjenili brzinu, prije otpuštanja kuplunga dodavanjem gasa (dok je pedala kuplunga još uvijek pritisnuta) pokušate pogoditi one okretaje na kojima će auto nastaviti voziti u izabranoj brzini nakon što otpustite kuplung.

Npr., vozite u trećoj na 2800 okretaja nekih 65 km/h (ovisi od auta do auta) i želite prebaciti u četvrtu. Stisnete kuplung i pustite gas (otprilike istovremeno), mjenjačem prebacite u 4. brzinu. Okretaji će sad već pasti do "ler-gasa", odnosno na 700-1000 okretaja, isto ovisno od auta do auta.
Recimo da znate da se vaš auto u četvrtoj pri 65 km/h vrti na 2000 okretaja. Laganim dodavanjem gasa pokušavate pogoditi tih 2000 okretaja i kad vam je to uspjelo, počnete otpuštati kuplung. Šaltanje je gotovo. Isto vrijedi i za šaltanje u nižu, samo onda morate dodati više gasa nego kod šaltanja u višu brzinu, jer u nižoj brzini auto ima više okretaja nego u višoj brzini (pri istoj brzini vožnje).
Kad želite kočiti motorom primjenjujući ovu taktiku, stvar je ista kao i kod normalnog šaltanja iz više u nižu brzinu, samo odmah nakon završetka šaltanja puštate gas.

Prednost ovog načina mjenjanja brzina je ta da prilikom otpuštanja kuplunga nakon što ste promjenili brzinu, razlika brzine vrtnje rotirajućih lamela je minimalna (skoro nikakva ako ste precizno pogodili okretaje). Ako je razlika u brzini vrtnje mala, ni lamele se neće puno trošiti da bi tu razliku "ispeglale".

Mane ovog načina su da ga je malo teže uvježbati, tj. zahtjeva angažiranost vozača (u početku, kasnije će to postati prirodnije), a i morate zapamtiti na kojim okretajima koju brzinu trebate dočekati (pri nekoj brzini vožnje). Ak se malo zainteresirate za to, za par dana vam sve ostane u glavi
Problem nastaje ako vaš auto nema pokazivač okretaja, tada se morate osloniti na sluh (slušate zvuk motora).
Ja, npr, nemam brojač okretaja pa radim "po uhu" al opet je moja originalna lamela za sad doživjela 230.000 km i još uvijek normalno vozi.

Ispričavam se na podužem tekstu, ak nekog još nešto zanima rado budem probal pomoći
Infernus180SP is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2013., 15:02   #32
bilo je svega, svojedobno je tip učenik u autoškoli slušajući instruktora o kočenju motorom i sekvencijalnom mijenjanju iz 5-4-3-u 2 lijepo na 40kmh iz 2. prebacio u prvu i zajedno su slušali kako se drobe sinhroni.
Onda je bila malo jezikova juha dok su čekali šlepu, a budala mu je tako naredio, samo je zaboravio spomenuti da se u prvu ne downshifta.
SpaceJesus is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2013., 15:23   #33
Meni jedino nije jasno kakav to sustav osjeta (da ne kažem guzicu) imaju ovi biseri koji ne kuže razliku prolaska zavoja na kuplungu i u brzini. Kak ti ljudi uopće upravljaju autom? Ko na Playstationu (bez feedback-a)?
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2013., 15:28   #34
Nadam se da pokretač teme ne vozi i po nizbrdicama sa stisnutim kuplungom...
cincilator is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2013., 15:54   #35
Quote:
Infernus180SP kaže: Pogledaj post
...da i ja probam malo doprinjet ovoj temi


Ja, npr, nemam brojač okretaja pa radim "po uhu" al opet je moja originalna lamela za sad doživjela 230.000 km i još uvijek normalno vozi.

Ispričavam se na podužem tekstu, ak nekog još nešto zanima rado budem probal pomoći
Bolje da nisi napisao ništa nego ovoliku hrpu sranja!
Isto kao i onaj koji priča lovačke priče o ubacivanju u prvu kod 4 banke! Zakrćit hoće ali ga da mu je bog brat ubacit neće a pogotovo ne početnik! To su SF priče za google fruteke!


send from my Samsung Galaxy SIII using Tapatalk2
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2013., 17:43   #36
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Meni jedino nije jasno kakav to sustav osjeta (da ne kažem guzicu) imaju ovi biseri koji ne kuže razliku prolaska zavoja na kuplungu i u brzini. Kak ti ljudi uopće upravljaju autom? Ko na Playstationu (bez feedback-a)?
Nažalost u autoškoli ne uče da kada pritisneš kvačilo da auto uopće nije u brzini nego u leru. Tako je moja mama učila kod žene voziti, prilikom vožnje kroz kružni tok je držala pritisnuto kvačilo.
__________________
Potpis
WXW is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2013., 18:14   #37
Početnik da će izletit u zavoju zato šta je pritisnuo kvačilo,malo vjerojatno..nije tako dugo da sam i ja bio u auto školi,i u takvim situacijama kad ti dođe "iznenadno" skretanje(pod velikim kuto jeli) nenormalno usporiš u trečoj i auto se zatrese jel su pali okretaji i normalno je da tako neiskusan stisneš kvačilo i prođeš skretanje zavoj sa 15-20 km na sat... nemreš se bacit na livadu ni da očeš.Da trebaš prebacit u nižu će ti doči da vremenom to jest odradit češ to automtski,sada vjerojatno stiščeš kvačilo kada krivo procjeniš zavoj/sketanje pa stščeš kvačilo kao lud.
A ovi stariji neš o auto školi pričaju,mislim koda neznam kako je to bilo,pričao mi star kada je on išao u auto školu(sedamdesetih) negdje u voltinom blizu ferimporta,kada bi bila ispitna vožnja "ugovarala" se janjetina pod normalno,tako da se situacija danas u auto školama promjenila,barem malo.
bisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2013., 18:38   #38
Quote:
TIR669 kaže: Pogledaj post
Pitanje autoru teme... Kada ulaziš u neki oštriji zavoj, prije toga ravnica i voziš u četvrtoj npr. Da li onda mijenjaš u treću/drugu i držiš kvačilo dok skrećeš ili to radiš normalno u brzini?

Ovo drugo, naravno. Onda istu rutinu nauči i kod skretanja u raskrižju. Kvačilo je za kretanje i šaltanje, ništa drugo. Lako za auto, to je lim koji se popravi. Ti ćeš nastradati takvom vožnjom. Probaj na nizbrdici voziti u trećoj i odjednom stisni kvačilo, hoćeš li se osjećati sigurnije ili ne kad auto poleti?

Tri mjeseca imam auto, četiri vozačku. Što god te nauče u autoškoli, nije krivo. Ali naravno da za neke stvari postoji mnogo bolje rješenje. Kada vozim po laganoj nizbrdici u četvrtoj jer je prije ravnica, vidim semafor i dok dođem relativno blizu, lagano kočim, kad motor ne može, ili prebacim u treću ili se dokotrljam u leru, po potrebi u drugu. Ne kočim konstantno tj. ne visim na kočnici nego par puta zakočim jače i zaustavim se. U AŠ je to grijeh. A znam osobu od 40 godina sa 15g iskustva koja vozi u trećoj, četvrtoj, a kada treba stati, koči lagano i dugo u brzini, kada treba stisne kvačilo i držeći ga se zaustavi pa prebaci u ler. I nije mu se raspao auto dosad, ali to je lošiji način od ponuđenog. Isto kao i čekanje na semaforu/stopu/xy u prvoj i sa nogom na kvačilu. Eto, to su me naučili u AŠ, to mi je instruktor rekao: čim staneš prebaci u prvu jer ispitivači ne vole kad si u leru!? Ja sam imao dobrog instruktora pa mi je znao razlikovati kad sam pitao nešto kako se to radi kad izađem iz AŠ, moj kolega nije pa sada vozi kako su ga oni naučili...
pa spustim u 3 ili drugu i puštam kvačilo, tj usporavam motorom, i dodavajuci lagano gas prolazim okuku
kas0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2013., 18:40   #39
A jebate svi se raspisali ko da su šoferi Formule 1. Ja imam vozačku godinu i neka 3 mjeseca a u ovoj sam se temi uvjerio da s 15 000 km imam bolju tehniku vožnje od 80% vas

Actros1841 ti si jedini pametne savjete dao i ispravio ove kojima se trga lamela sa stisnutim kvačilom lol i ove što šaltaju u zavoju i uletavaju u njega sa stisnutim kvaćilom.

Što se tiče kočenja motorom tu su totalno drugačije sile na mjenjač i lamelu ako se vozi benzinac ili dizelaš tako da se i na to treba prilagodit. Recimo benzinac puno lakše podnosi naglije promjene brzine iz više u manju ali i daleko slabije koći motorom nego dizel.
kanta is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2013., 18:43   #40
Quote:
kanta kaže: Pogledaj post
A jebate svi se raspisali ko da su šoferi Formule 1. Ja imam vozačku godinu i neka 3 mjeseca a u ovoj sam se temi uvjerio da s 15 000 km imam bolju tehniku vožnje od 80% vas

Actros1841 ti si jedini pametne savjete dao i ispravio ove kojima se trga lamela sa stisnutim kvačilom lol i ove što šaltaju u zavoju i uletavaju u njega sa stisnutim kvaćilom.

Što se tiče kočenja motorom tu su totalno drugačije sile na mjenjač i lamelu ako se vozi benzinac ili dizelaš tako da se i na to treba prilagodit. Recimo benzinac puno lakše podnosi naglije promjene brzine iz više u manju ali i daleko slabije koći motorom nego dizel.
Ovo se slažem u potpunom sa razlikom, bar se i meni tako činilo dok smo u autoškoli vozili dizela a ja ganjam benzu
kas0 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:57.