Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.09.2006., 20:33   #21
Quote:
Fazlija kaže:

S druge strane, ja o tome ipak radije razgovaram s filozofima, jer ih jos uvijek krasi dublji i ozbiljniji pristup, dok se na duhovnosti skupljaju uglavnom ljudi jos uvijek nesposobni za dublje promisljanje problema.
da da imas pravo za te svinger rijecne orgije bez vrhunca sreo si prave partnere !
klimakos is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2006., 21:19   #22
Najvaznija je praksa. Stoga, ako se tko zanima za zazen ili bilo koji drugi oblik duhovne prakse, najbolje je da stupi u vezu s organizacijama koje njeguju takav oblik duhovnog rada. Mnogo bolje je imati vlastito iskustvo, nego samo o tome razgovarati s drugim neupucenim sugovornicima. Od prepricavanja tudjih rijeci nema puno koristi, osim mozda nadahnuca da i sami podjemo putem iskustva.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2006., 12:56   #23
Quote:
Fazlija kaže:
Najvaznija je praksa. ....
najvaznije sto mozes spoznati jeste da si nesto spoznato, a ta spoznaja naravno nije nicim uvjetovana ! - a ono sto je spoznato moze dalje praksirati i imati sedmonebeske brzosvjetlosne kroz sve atmosfere i statosfere putujucoletece spoznaje, i opet ono sto jesi ne dodirnu nikad i nicim ...a niti time stogod novog sazna i spozna !
klimakos is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2006., 20:23   #24
Quote:
EmeraldSoul kaže:
@ Fazlija, mislim da ipak "impotentnost" filozofa ne proizlazi toliko iz nevoljkosti koliko iz pogreške u samom temelju; ne shvaćaju da su ratio i logika zapravo samo jedno od oruđa, a ne cilj.
Naravno, ovo je jedna vrlo filosofska napomena (a možda ipak potentna).
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2006., 23:58   #25
Quote:
klimakos kaže:
sama pomisao da ti mozes nesto dopustiti ponistava do kraja citavu ovu samo-korist teoriju !
Pa ali nitko nije rekao da ja krecem iz stanja u kojem "Ja" nestaje pa se meditacija odvija sama prakticki. Da sam u tom stanju vec sad onda, kao sto ti kazes, uopce ne bih trebala meditirati.

Ovako mi ipak trebaju neke konkretne upute. A te se svode na to da se nekako raspolozivim rjecnikom pokusa objasniti nekome da je, za pocetak, poanta u tome da budes svjestan sebe i svega sto radis, a time i svojih otpora. Mozda se ja nisam bas najbolje izrazila s tim "nemoj se opirati", ali poanta je trebala biti da budes svjestan pokusaja da se opires. Kao "pusti sve sto se dogadja u tebi". Ako se opires, budi svjestan otpora.

To je, po meni, nekakav pocetak. Od tamo pa do toga da se sve dogadja samo je dug put, receno u zemaljsko-dualskim kronolosko-vremenskim terminima

Btw
Kad malo bolje razmislim, cini mi se da se ova rasprava vrti u krugu. Ti meni kazes da mi cinjenica da imam tehniku ponistava to da mi ne treba tehnika, pa onda ja tebi nakon sto sam rekla da mi treba tehnika kazem da mi ne treba tehnika, onda ti meni kazes da je u redu sto mi ne treba tehnika, ali mi ipak treba tehnika I onda ja sad ovdje opet govorim da mi ne treba tehnika ali mi ipak treba. I sad ja vise nemam pojma tko tu pije a tko placa

Ajmo ovako, kao i u mojem signu - i treba mi tehnika i ne treba mi tehnika. Cisti zen. Haha
Lali is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2006., 00:35   #26
Quote:
Lali kaže:
I sad ja vise nemam pojma tko tu pije a tko placa ....
ovo je dobar pocetak, a jos bolji zavrsetak !
klimakos is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2006., 00:42   #27
Budisticki ucitelj theravada tradicije Adjan Munindo boravice u Srbiji od 3. do 7. oktobra.

Predavanja ce odrzati 4. oktobra u Novom Sadu (Galerija savremene umetnosti Vojvodine, Dunavska 37, u 18:00 casova) i 5. oktobra u Beogradu ("Dah" teatar, Maruliceva 8, u 18:00 casova).

Sutradan, u isto vreme i na istom mestu bice praktican cas meditacije sa instrukcijama i razgovorom, verovatno ne duzi od dva sata.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2006., 01:13   #28
Preporucujem odlicnu znanstvenu web stranicu o filozofiji i drustvenim znanostima, te tri zanimljiva clanka o istocnjackoj filozofiji:

http://them.polylog.org/4/fld-en.htm

http://them.polylog.org/5/fja-en.htm

http://them.polylog.org/3/fcs-en.htm

Takodjer jedan vrlo dobar prikaz casopisa:

http://lit.polylog.org/3/sbukk-en.htm

Primjetit cete da su mnoge teme iz buddhizma. Preporucujem svima da malo prouce ovaj izvor.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2006., 23:30   #29
Vrlo zanimljiv text skinut s domace web stranice:
http://www.shechen.hr

Tibetski učitelji često ističu da tibetski budizam (ili lamaizam, kako su ga svojevremeno prozvali "dobro informirani" zapadni poznavatelji) kao autonomna škola duhovnosti ustvari ne postoji.

Tibetski budizam najbolje je razumjeti kao riznicu sačuvanih znanja drevne budističke Indije, u kojoj se budizam u svojim mnogostrukim oblicima razvijao tijekom perioda od 1500 godina (sve do kraja 10. i početka 11. stoljeća iza Krista, kada su ga muslimanski osvajači posve iskorjenili iz te zemlje). Osnivači pojedinih budističkih škola u Tibetu ili su sami bili Indijci, ili pak Tibetanci koji su studirali kod indijskih učitelja. Premda se tijekom tisuću godina samostalnog postojanja tibetski budizam nesumnjivo razvijao, te s vremenom poprimio i neke sasvim tibetske osobenosti, važno je istaknuti da su u srcu svih postojećih duhovnih loza ostala indijska budistička učenja, sačuvana u kolekcijama Kanjura i Tanjura.
Osobenost tibetskog budizma koja danas nesumnjivo izaziva najviše interesa jesu njegova sveprisutna tantrička učenja i meditacijske metode koje se temelje na korišćenju vizualizacije meditacijskih božanstava, izgovaranja mantri i izvođenju mudri.

Premda su ranije generacije zapadnih učenjaka zbog toga često tibetsku duhovnost proglašavale degeniranim oblikom izvornog Buddhinog učenja, danas je već posve jasno da su takva stajališta bila plod nedovoljne informiranosti i kontakta s autentičnim predstavnicima tibetskih budističkih škola.
U temelju sve četiri budističke škole Tibeta nalazi se želja sa potpunim oživotvorenjem mahayanskog ideala Bodhisattve, bića koji koristi sve svoje znanje i moć kako bi sva bića oslobodio patnje. Sve što takvo biće čini, posvećeno je dokidanju patnje svega što živi, a sve metode kojima se služi posvećene su usavršavanju sposobnosti da u tome bude što uspješniji. Da bi netko postao Bodhisattva, valja u potpunosti probuditi Bodhichittu, svijest koja istovremeno percipira prazninu svih fenomena i istovremeno osjeća beskrajno suosjećanje i ljubav prema svim osjetilnim bićima. S takvim idealima na umu početnik u tibetskoj budističkoj tradiciji prvo pristupa treningu poznatim kao ngondro (doslovce - praksa "prije tantre") u kojem kroz sklop specifičnih praksi meditativnih kontemplacija treba sam za sebe provjeriti jesu li budističke postavke o životu i svijete utemeljene na realnosti. Kad se u to uvjeri, tada počinje s temeljnom obukom u praksama meditacije kroz koje počinje vlastitu svijest koristiti kao vješto oruđe, kojim šikaru vlastitog uma pretvara u dobro uređen vrt u kojem mogu dozrijeti željeni plodovi. Taj bazični proces obrađivanja vlastitog uma može potrajati godinama, a u nekim školama u koje spada i Shechen tradicija on predstavlja temeljni trening koji se njeguje cijeli život. Kada učitelj procijeni da je učenik dovljno sazrio u praksi i razumijevanju, tek tada počinje učenika uvoditi u pojedine tantričke prakse.

Bez obzira o kojoj se školi radilo, sve one koriste filigranski precizne metode za transformaciju grube i neznanjem opterećene ljudske svijesti u savršeno čistu Budddhinu mudrost, ispunjenu sveobuhvatnom ljubavlju za sve što živi. Za razliku od vanjskih meditacijskih metoda koje koriste raznovrsne protuotrove da bi zaustavili bujanje neznanja, mržnje, ponosa, pohlepe i ljubomore u ljudskoj svijesti, tantra podučava načinima kako otrove pretvoriti u njihove prosvijetljene ekvivalente, bez potrebe da se bilo što odbacuje kao grešno i otrovno.
Za takvu praksu potrebna je velika zrelost, istinska posvećenost idealu Bodhisattve i direktna podrška učitelja u vidu suštinskih uputa, koje otključavaju skrivena značenja pojedinih praksi. Bez svih tih elemenata tantrički trening ne služi ničemu, te premda netko može provesti godine izgovarajući mantre i izvodeći tantričke rituale (lako dostupne na internetu), oni ga neće nikamo dovesti.
U stvarnosti, tantrička učenja su i danas skrivena kao što su uvijek i bila, te funkcioniraju samo kad ih na adekvatan način predstavi autentičan tantrički majstor.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2006., 00:14   #30
Quote:
EmeraldSoul kaže:
ova tema bi mogla pripadati i religiji, ali nekako više vjerujem da ću odgovor na to naći na filozofiji. dakle dragi ljubitelji mudrosti, podjelite malo te mudrosti i sa mnom, te mi objasnite po čemu je zazen toliko različit od nekih drugih oblika meditacije?

ukoliko je ono malo što znam o toj temi točno zazen je karakterističan za zen-budizam....

dalje vi nastavite.

masu hvala

Zazen nije meditacija - meditacija je stavljanje necega u misao, bilo da se radi o nekom imidzu ili nekoj scared rijeci ili konceptu o kojem se misli ili reflektira ili jedno i drugo.

Jedinstvenost Zazena lezi u ovome: um je osloboden veza sa bilo kojom mislju-vizijom, objektom, zamisljanjem....Zazen dovodi u stanje apsolutne praznine, iz koje , i jedino ,iz koje je moguce (jednog lijepog dana) percipirati true nature of the Universe (Satori..Kensho).

Quote:
Kodo Sawaki Roshi’s words, “Zazen is to tune into the universe.” The posture of zazen is connecting us to the whole universe. As Shigeo Michi, a well-known anatomist of the last century, puts it, “Since zazen is the posture in which a human being does nothing for the sake of a human being, the human being is freed from being a human being and becomes a Buddha.”
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2006., 20:35   #31
One of the problems with human beings is the forgetting. I think if
youve passed the first gate in the Way, you have set to rest doubt in
your heart. But you have not necessarily set to rest forgetting. And
we forget so quickly. And when we forget we do not realise that this
hell realm too is pure and beautiful. So we start calling it hell,
and we start calling it an obstacle and a problem. And then anything
can become an attack. A sound can be a distraction instead of an
opening; pain somehow seems very thick and unassailable. We need in
some way to do zazen deeply enough so that we are pulled back almost
involuntarily to the Way when we fall out of it. Walking the Way is
sometimes called falling out of the Way.

Aitken Roshi came to visit recently in California and I asked him,
"What are you teaching these days?"

"Well, at the beginning I teach people breath counting," he said.
"You do?" I said. And he said, "I teach them to try not to get to
ten." I thought, "I will take up that path myself."

Always, this is it. If you think you have turned away from it, thats
not true: it is still here; it is always here. Lin-chi calls it this
solitary light, this lone light, before my eyes. It cant go anywhere;
it cant dim; you cant dispose of it down the sink; a disease cant take
it away from you; even losing your mind, even dementia, cant deprive
you of it. It is always here. In sesshin we can see that, and it
looks bright. If it does not look bright, then we just notice what it
does look like. And if we go into that, well sooner or later find it
is the brightness. If it is foggy and unclear, go into foggy and
unclear, and youll find it is there. If you have a pain in the body
or a tightness in the body, and you go into the pain or the tightness,
youll find something begins to shift and happen. Probably you will
panic. Then youll have panic. One thing is always arising after
anotherand we get stuck on trying to do the last thing. If we go into
the body, fear comes upwhich is just the ego having a thrillso then we
notice fear, but we keep trying to say, No, no, I want to get back to
the body. But how can we do that?Its fear. Then we have distraction,
but we want to have the fear there for a while.

A lot of teachers speak about fear. It is one of the common states,
one way or another, in Buddhism. Fear arises because when things
start to open up for us we really cant believe it. So we have to keep
coming up to the gate again and again, till we believe it. Its that
simple. Again and again we walk to the gate, and if we really observe
that path itself, that walking, the sheer joy, theres nothing wrong
with walking that for the rest of our lives. Still walking to the
gatefortunately. Thank you very much, I have no complaints.

So wherever we are, we just walk; we walk the road; and it unfolds in
great beauty. We get many different glimpses, and some glimpses have
a quality of irreversibility about them, and we give them fancy names,
like kensho or whatever. But really they are just another foot on the
road. When Yamada Roshi received his final transmission from Yasutani
Roshi, Yasutani Roshi said, Now your practice can begin. Yamada Roshi
then said this to Aitken Roshi. Aitken Roshi said this to me. And he
meant it! Just in case I thought I had started Zen, he was going to
clear up any illusions I had. The point is quite serious. Now it
begins. Each moment: Now it begins. And thats the great joy: that we
have entered something that can go on deepening and opening for as
long as we are still kicking and breathing. It is good to have
something that will be with you for as long as your are here. What a
gift. Many things will pass away and be taken from you, many things
you will become disgusted with, but this cannot be taken from you: you
never tire of the love of the Way.

If you want to get it, youve already got it, says Lin-chi. Its not
something that requires time. Its hard to conceive that: Its not
something that requires time. We are so used to patient cultivation
and careful development. Or even running full speedthat still
requires time. But it is already here, and everything we do really
just keeps us coming towards, circling towards, that truth. There is
nothing we need to do to fill the space in our lives, because there is
no space in our lives. It is here; eternity is already here. There
is nothing we need to do to extinguish the karma that we have brought
with us: everything is already here; we dont need to extinguish the
karma. There is no particular way we need to hold our mouths in order
to get enlightened, there is no particular state of mind we need, no
particular kind of automobile; its already here. This person, says
Lin-chi, is unimpeded at any point, but penetrates the ten directions,
free to do as she or he pleases in the world. No matter what
environment you may encounter with its peculiarities and differences
you cannot be swayed or pulled awry.

Sometimes we do well when things are going badly because it gets our
attention, but this is a dangerous way to live, because the Tao will
arrange our lives to go badly for us so that we can pay attention. We
can relax: we dont need to break our legs in order to walk the Tao.
We need to attend. Sometimes things are going well, so at that moment
we go to sleep. Its sometimes quite hard when deep in sesshin to
continue to wake up the Way, because everything is so peaceful. And
that is fine, but peacefulness is again just another state, so it is
always good when you are deep, deep, deep, to find a way to stay deep
and to keep walking. You dont have to wrench yourself out in order to
keep walking, but find a way to have both the depth and the continuity
of the journey. So that you dont just become a wooden Buddha sitting
there, rather blissful but rather stupidwhich we can do. The depth is
good and has a very healing force in the body, and in your heart as
well, but it is very important to keep going at this time. It is easy
just to forget.

.........................

__________________
svaki dan je dobar dan i
svaka noč je dobra noč

SO SO TO TO
soto is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2006., 01:25   #32
Quote:
EmeraldSoul kaže:
ova tema bi mogla pripadati i religiji, ali nekako više vjerujem da ću odgovor na to naći na filozofiji. dakle dragi ljubitelji mudrosti, podjelite malo te mudrosti i sa mnom, te mi objasnite po čemu je zazen toliko različit od nekih drugih oblika meditacije?

ukoliko je ono malo što znam o toj temi točno zazen je karakterističan za zen-budizam....

dalje vi nastavite.

masu hvala
Po Bodhidharmi Zen ili Chan karakterizira
1. Ne oslanjanje na tekstove, riječi i koncepte
2.prijenos mimo svetih tekstova
3. Direktno ukazivanje na um
4. Uvid u vlastitu prirodu

Zazen je je glavna metoda meditacije jedne od Zen (Chan škola) pod imenom Soto ili Cao dong. Dok se Rinzai(Linchi) i druge budističke škole oslanjaju na relativno konkretne metode meditacije koristeći vizualizaciju, mantre, koan itd. Soto škola najveću pažnju pridaje samom sjedenju u meditaciji (shikantaza, mo chao, toho osvjetljavanje) te se ponekad govori o metodi bez metode.
Za više informacija
Largo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2007., 12:52   #33
Jucer nas je posjetio drag prijatelj iz Splita,
donoseci vrlo lijepe vijesti da jedna lokalna
buddhisticka skupina:

http://www.meditacijauhrvatskoj.hr/split.html

...ima mali centar za okupljanje i cajanu:

http://www.meditacijauhrvatskoj.hr/KSM/index.htm

...u kojoj posluzuju bezalkoholna pica, napitke,
kave i cajeve, a uz to i maleni prostor za meditaciju.

U tom prostoru se okupljaju i clanovi ostali
duhovnih skupina, pa je prostor postao mjesto
okupljanja i razmjene iskustava razlicitih
duhovnih bastina. To je vijest koju vrijedi
podijeliti i ohrabriti ovakve duhovne poduhvate!
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2007., 12:33   #34
ZEN DOJO U ZAGREBU

ZAZEN TERMINI:
PON,SRI,PET U 7:00h
UTO,ČET U 19:00h

TEL:0958077786

WWW.MOKUSHOZEN.HU
mokusho is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2007., 13:41   #35
Zazen ne stiže, on jest

Quote:
kakosi kaže: Pogledaj post
Ovo sto je Lali opisala podsjeca me na Vipassana meditaciju(probala sam je 10 dnevni retreat -Goenka)uh!

ja sam danas sjela da probam i zazen onako kako me je Osho ucio o meditacionoj tehnici -bilo kojoj.

1.treba sjediti udobno
(jer ces inace biti ometan neugodnim polozajem tijela ma kako ono bilo ispravno prema nekim pravilima)

i ja ne mogu sjediti u lotosu, pa sam naprosto sjela na kauc ,uspravne kicme,-Podlozila sam si jastukom.

1. uvjet da umirim tijelo ,bio je zadovoljen..
zatim sam naprosto zatvorila oci i 'nista mislila'..
ali da
misli su oblijetale ko pcele..
i grizli i Zenith i sta moram uraditi..
i onda je jos voda kapala u kuhinji..a kad sam i to uklopila onda je poceo netko busiti busilicom u zgradi..i taman i to prihvatim kad pocne netko svirati piano..itd..
bila sam svjesna samo da se ne borim ali me smijeh skoro uhvatio od toga vanjskog smetanja kako se izmjenjivalo..

i na momente mi je nestao sav taj cirkus, pa se opet nesto culo..
dakle 2.uvjet nije jos ispunjen ..potpuni mir uma.
Sve to skupa, to iskustvo koje se imala jest bio zazen. Problem je što si mislila da će zazen doći dok ga ti čekaš u tišini (ili buci ) svog uma. A što je s ostatkom tvog bića? Zazen ne stiže on jest.
Saradonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2007., 22:07   #36
Istinska praznina

Kineski car upitao je poznatog budistickog ucitelja da li moze da pokaze prirodu sopstva na neki lako vidljiv nacin. Kao odgovor na to, ucitelj je sesnaestougaonu vladarevu dvoranu od poda do plafona odlozio ogledalima. U sredini dvorane obesio je upaljenu svecu. Kada je car usao, mogao je da vidi na hiljade upaljenih sveca u bezbroj ogledala koja su odrazavala jedno drugo. Onda je ucitelj svecu zamenio malim brusenim kristalom. Car je sada mogao da vidi taj kristal kako se ogleda u svim mogucim pravcima. Zatim mu je ucitelj pokazao na jednu od stranica tog kristala, i kad se car u nju zagledao, mogao je da vidi citavu dvoranu sa hiljadama kristala koji su se odrazavali u svakoj od stranica tog kristala u sredini. Ucitelj mu je zapravo pokazivao kako i najmanji deo sadrzi u sebi citav univerzum. Istinska praznina nije prazna, vec sadrzi sve stvari. Tajanstvena i bremenita, praznina stvara i odrazava sve mogucnosti. Iz nje izranja nasa individualnost, koja moze biti otkrivena i razvijana, ali nikada posedovana ili fiksirana. Sopstveo je sadrzano u ne-sopstvu, kao sto je plamen svece sadrzan u velikoj praznini.

Jack Kornfield, A Path with Heart
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2007., 20:33   #37
Malo o zazenu od majstora Deshimarua:

"Zazen is difficult, I know. But if practiced everyday, it is very effective in broadening awareness and in developing intuition.
Zazen not only liberates a great energy, it is a posture of awakening. During its practice you should not look to reach anything. Without focusing on anything, it is only related to the concentration on the posture, breathing and state of mind.".
Master Taisen Deshimaru

The posture
Sitting in the centre of the zafu (round cushion), cross legs in the lotus or the half-lotus position. If you encounter some difficulty, and if you just sit cross-legged, it is however necessary to push the floor firmly with your knees. The pelvis must be tilted forward at the level of the fifth lumbar vertebra. The backbone well erected, the chin pulled back and consequently the neck stretched out, the nose on a vertical line above the navel, push the floor with your knees and the sky with the top of your head.
Put your left hand on the right one, palms turned towards the sky, thumbs touching each other and forming a straight line. Hands lie on your feet, their edges in contact with the abdomen. Shoulders are relaxed. The tip of the tongue touches the palate. Fix your sight roughly one meter on the floor without focusing on anything in particular.
Breathing
Zen breathing cannot be compared with any other. Very ancient it was named in sanskrit "Anapanasati", it can only be materialized through a correct posture. Its goal is above all to establish a slow strong and natural rythm, based on a soft, long and deep breathing out. Air is expelled slowly and silently through the nose, while the push created by the exhaling goes down greatly in the stomach. At the end of the exhalation, inhalation takes place naturally. The masters compare the zen breathing to the mooing of a cow or to the breathing out of a baby who cries as soon as he is born.
The state of mind
During zazen, let the images, the thoughts, the mental shapes appearing from the unconscious, pass like clouds in the sky, without fighting them, without grasping them. Like the reflexions in a mirror, the expressions of the unconscious pass, pass again and then vanish. And one gets to the deep unconscious, without thinking, beyond thought (hishiryo), true purity.
This state of mind emerges naturally from a deep concentration on the posture and breathing, allowing the control of mental activity resulting in better cerebral circulation.
Indeed, during zazen, the cortex (the place of the conscious thinking) relaxes, whereas the blood flows towards the deep layers of the brain, which, being better supplied, wake-up from their light sleep. Their activity gives an impression of well-being, serenity, calm, triggering while still being awake, the cerebral waves of a deep sleep "alpha" and "thêta" (See on this subject the studies conducted at the University of Komazawa in Japan).
Zen is very simple to practice, yet very difficult to understand.
Efforts and perseverance are required - like in life. By simply sitting, without
looking for any goal or any personal benefit, if your posture, your breathing and your state of
mind are in harmony, you will understand the true Zen, you will understand the
buddha's nature."
Master Taisen Deshimaru
mokusho is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:26.