Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.11.2010., 19:05   #1
Thumbs down Povećanje cijena vrtića u Zagrebu

Bok svima!

Na znam da li ste čitali prijedlog proračuna Zagreba koje predlaže vrli nam gradonačelnik?

Ukratko:
"Besplatni smještaj djece u vrtićima imat će obitelji čija su mjesečna primanja po članu manja od 1700kn. Ostali će plaćati dio troškova ovisno o visini primanja po članu obitelji, a iznosi koji se plaćaju kreću se od 200 kuna do pune cijene od 2000 kuna (obitelji koje imaju prihod veći od 7000 kuna po članu obitelji)..."
Izvor: Večernji list

Također smanjuju potporu za novorođeno dijete kako slijedi:
Za prvo dijete: sa do sada 3.600 smanjuju na 1.000
Za drugo dijete sa 7.200 na 2.000
Za treće dijete i svako iduće sa 66.000 smanjuju 54.000 kroz 6 godina.

Moje je ogorčenje najviše za vrtić jer se time samo povećava želja za radom na crno, a potiče se nesposobnost...
Uzmemo li u obzir da je prosječna plaća u Zg (nekoć bila, ne znam je li sad tako) cca 5.500 kn - tročlana bi obitelj za dijete trebala plačati vrtić oko 800 kn? A što je s prirezom? Da li se i on smanjuje?

Kako ste vi ovo doživjeli?


SPAŠAVAM GRADSKI PRORAČUN

Udruga RODA poziva sve građanke i građane grada Zagreba i okolice da nam se pridruže u mirnom prosvjedu u subotu 20. studenog 2010. u 10 sati na Trgu Bana Jelačića.

Iznenađeni jučerašnjom objavom Gradske skupštine Prijedloga programa javnih potreba u predškolskom odgoju i naobrazbi te skrbi o djeci predškolske dobi Grada Zagreba za 2011 kao i Prijedloga programa javnih potreba u odgoju i osnovnom obrazovanju Grada Zagreba za 2011. godinu, tražimo da nas se uključi u raspravu o tom modelu subvencioniranja cijene vrtića, produženog boravka u osnovnim školama te gubitkom ili smanjenjem osnovnih prava koja se izravno odnose na djecu i njihove roditelje. Ionako pogođeni krizom, lošim standardom, a visokim izdvajanjima iz plaće u obliku prireza, smatramo predložene mjere još jednim negativnim utjecajem ne samo na obiteljski budžet već i samo dostojanstvo i moral građana i obitelji ovoga grada.

Pravilnicima se predlaže cijeli niz problematičnih rješenja, a najvažnije je da se nauštrb obitelji s malom djecom želi popraviti očajno stanje gradskog proračuna za koje te obitelji nikako nisu krive, a ponajmanje djeca. Novi će pravilnici najviše štete donijeti upravo onim zaposlenim roditeljima koji ionako već kroz prirez najviše izdvajaju za gradsku blagajnu. Većina „bogatih“ građana prema ovim pravilnicima daleko je od bogatstva, a mnoge će „bogate“ obitelji ovo povećanje cijena dovesti u kategoriju onih koji jedva preživljavaju mjesec.

Zašto se mi, roditelji vrtićanaca i osnovnoškolaraca, osjećamo diskriminirano i poniženo?

- jer smo svi već dali svoj doprinos kroz gradski prirez iz kojeg se financiraju i dječji vrtići (oni koji izdvajaju najviše za prirez, plaćat će najvišu cijenu vrtića!)
- jer je pogrešno popravljati štetu učinjenu Gradu na račun malodobne djece i njihovih roditelja i to, ironično, u gradu koji se naziva prijateljem djece
- jer se prikupljenim novcem sigurno neće graditi novi vrtići, zapošljavati se odgajatelji i popravljati pedagoški standardi nego će se krpati proračunske rupe i vraćati dugovi nastali zbog ulaganja u loše i neisplative, većinom propale projekte vrijedne milijarde kuna
- jer je način određivanja cjenovnih razreda nepravedan i diskriminirajući (prihodi ne daju pravu sliku o imovinskom stanju obitelji)
- jer će uvođenje ovakvih pravilnika pokrenuti novi val korupcije i raznoraznih malverzacija u procesu prikupljanja dokumentacije
- jer se krše zakonske odredbe o zabrani poticanja diskriminacije kroz diskriminaciju djece i roditelja na temelju imovinskoga stanja
- jer je ovo direktna mjera koja potiče rad na crno - mnogim roditeljima će biti prihvatljivija opcija angažiranja osoba za čuvanje djece čiji rad će plaćati na crno

Ponovo se tuđe greške, krive procjene i loše upravljanje pokušava ispraviti na pogrešan način. Neka Gradski proračun spašavaju oni koji su se njime okoristili. Vrtićka i školska djeca i njihovi pošteno zaposleni i prijavljeni roditelji, kojima se nanosi najveća šteta, to sigurno nisu. I neka se rješavanje nedostatka slobodnih mjesta u gradskim vrtićima riješi izgradnjom novih vrtića umjesto zlatnih javnih zahoda, nepotrebnih shoping centara, neupotrebljivih i nerentabilnih sportskih stadiona i objekata, a ne povećanjem cijena zbog kojih će neka djeca ostati zakinuta za vrtićko iskustvo, a neka će djeca ostajati nezbrinuta nakon nastave iako bi trebala biti zbrinuta po zakonu. Jer, podsjetimo, vrtići i škole nisu čuvališta djece, nego odgojno-obrazovne institucije na koje sva djeca, bez obzira na imovinsko stanje, boju kože, vjersku ili nacionalnu pripadnost imaju jednako pravo.

Odlučili smo reći dosta nepravdi, omalovažavanju i gaženju poštenih građana ovoga Grada!

Pridružite nam se na prosvjedu!
subota, 20. studenog 2010.
10 sati
Trg bana Josipa Jelačića

__________________

Zadnje uređivanje mandy : 18.11.2010. at 16:56.
e_ty is offline  
Old 17.11.2010., 19:14   #2
neću rodit treće djete,malo mi je 54 000 kn
__________________
samo je jedno u mom životu sveto ♥ Karla ♥
inoxica is offline  
Old 17.11.2010., 19:16   #3
Upravo me šogorica zvala jer je pročitala isto pa d aprovjeri jesmo li podnijeli zahtjev za novčanom potporom prije ovog (moram tako reći) SRANJA

Prestrašno kako se postupa sa trudnicama, rodiljama i roditeljima! Ajmo opet štediti na njima...
Kvragu, pa dokle??? Ajmo im i gaće skinut!
Pronatalitetna politika im je stvarno pronatalitetna

Niš, žene, samo rađajte a kako tu djecu odhranit - po principu "snađi se"
Prestrašno!!!
__________________
Moja srećica.....
kika78 is offline  
Old 17.11.2010., 19:16   #4
evo baš čekam da na novoj čujem malo više...mislim ovo je sramota!!!
__________________
Patrik 17.01.2009. i Petra 06.12.2010.
Soon Li is offline  
Old 17.11.2010., 19:18   #5
evo gledajte NOVU TV
najavili prilog..

e jebiga
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Old 17.11.2010., 19:18   #6
Holding je dužan cca milijardu ojra, pa moraju se namirit.
Kad su izbori za gradonačelnika?
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Old 17.11.2010., 19:20   #7
plaćanje prema primanjima bi bilo ok kad bi ona bila transparentna i kad bi doista odgovarala stvarnom stanju. no, nažalost, znamo da često nije tako i da se neki primjerice vode kao nezaposleni ili s minimalnim primanjima, a zapravo sa strane zgrću velik novac (ili im je osigurano nasljedstvo, iznajmljivanje nekretnina, honorarni poslovi i obrti...). slično je i s omjerom stvarnih troškova, nije isto kad netko ima plaću 5 tisuća, ali je podstanar ili plaća kredit za stan 3 tis., ili kad netko ima isto toliko, ali živi u naslijeđenom stanu/kući... tako da je doista teško (mislim nemoguće) utvrditi kako bi bilo najbolje, uvijek će netko biti zakinut. na prvu, doista se može činiti 'nepravednim' da oni s 20 tisuća kn plaćaju jaslice 200 kn...
chatou is offline  
Old 17.11.2010., 19:20   #8
Quote:
chatou kaže: Pogledaj post
plaćanje prema primanjima bi bilo ok kad bi ona bila transparentna i kad bi doista odgovarala stvarnom stanju. no, nažalost, znamo da često nije tako i da se neki primjerice vode kao nezaposleni ili s minimalnim primanjima, a zapravo sa strane zgrću velik novac (ili im je osigurano nasljedstvo, iznajmljivanje nekretnina, honorarni poslovi i obrti...). slično je i s omjerom stvarnih troškova, nije isto kad netko ima plaću 5 tisuća, ali je podstanar ili plaća kredit za stan 3 tis., ili kad netko ima isto toliko, ali živi u naslijeđenom stanu/kući... tako da je doista teško (mislim nemoguće) utvrditi kako bi bilo najbolje, uvijek će netko biti zakinut. na prvu, doista se može činiti 'nepravednim' da oni s 20 tisuća kn plaćaju jaslice 200 kn...
apsolutno se slažem sa tobom
ali evo sad rekli u prilogu da će se uzimati platna lista firme i uvjerenje iz porezne uprave o imovini...
gdje ti piše po tvom OIB-u sva imovina koju imaš.

ako to zaista budu tražili onda se zaista neće moći muljati
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]

Zadnje uređivanje larazg : 17.11.2010. at 19:32.
larazg is offline  
Old 17.11.2010., 19:44   #9
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
apsolutno se slažem sa tobom
ali evo sad rekli u prilogu da će se uzimati platna lista firme i uvjerenje iz porezne uprave o imovini...
gdje ti piše po tvom OIB-u sva imovina koju imaš.

ako to zaista budu tražili onda se zaista neće moći muljati
Ali i dalje će moći muljati oni prijavljeni na minimalcu koji "na ruke" primaju još i više od prosječne plaće. Transparentnost u HR... kak da ne .
 
Old 17.11.2010., 19:46   #10
Jasno mi je da Zagreb ima najveć prirez i da nije fer sad povisivat cijene vrtića..


Ali recimo Sisčani oduvijek plaćaju jaslice po cca 600,700 ili 800 kn...uzmite u obzir da u Sisku ovakvu cijenu vrtića plaćaju obitelji čija primanja ne prelaze više od 3000 kn....


Mi u Dugom selu plaćamo 500 kn bez obzira na visinu plaće...
__________________
Gospodin mi je svjetlost i spasenje...koga da se bojim.
machkala is offline  
Old 17.11.2010., 20:10   #11
Mene ne bi dirala veća cijena da se poboljšaju uvjeti...a pretpostavljam da će sve ostalo ostati po starom, tj 2 tete na previše djece u premalom prostoru...
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Old 17.11.2010., 20:14   #12
Quote:
chatou kaže: Pogledaj post
plaćanje prema primanjima bi bilo ok kad bi ona bila transparentna i kad bi doista odgovarala stvarnom stanju. no, nažalost, znamo da često nije tako i da se neki primjerice vode kao nezaposleni ili s minimalnim primanjima, a zapravo sa strane zgrću velik novac (ili im je osigurano nasljedstvo, iznajmljivanje nekretnina, honorarni poslovi i obrti...). slično je i s omjerom stvarnih troškova, nije isto kad netko ima plaću 5 tisuća, ali je podstanar ili plaća kredit za stan 3 tis., ili kad netko ima isto toliko, ali živi u naslijeđenom stanu/kući... tako da je doista teško (mislim nemoguće) utvrditi kako bi bilo najbolje, uvijek će netko biti zakinut. na prvu, doista se može činiti 'nepravednim' da oni s 20 tisuća kn plaćaju jaslice 200 kn...
potpis....
al ono sto je najvaznije, sto je zapravo pitanje za pravobraniteljicu za djecu (ja se nadam da ce se oglasiti), je stvar sto vrtic nije samo mjesto za cuvanje djece, nego je odgojno obrazovna ustanova i sva djeca bi trebala imati ista prava i isti tretman i predskolski odgoj bi morao biti dostupan svoj djeci

i po meni, nakon 3. godine (jaslice su nuzno zlo) bi svako dijete trebalo na socijalizaciju, a nakon 5 godine bi moralo (2 godine prije skole)...da se socijalizira, da se preveniraju neadekvatna ponasanja....

jebo ih pronatalitetna politika sa 54 000 kuna obitelji sa coporom djece-tj socijali koja prezivljava na nas racun i racun svoje djece
hmmm, da, ja mogu na prste nabrojati parove sa 3 djece, i to ih je najvise onih koji su u drugom pokusaju dobili blizance
Monstera is offline  
Old 17.11.2010., 20:21   #13
Nisam pratila, pa sad citam.. Ovete reci da roditelji cija primanja, zbrojena, prelaze 7000kn, placati ce po djetetu 2000kn vrtic???
Nevjerojatno. i opet uzimaju od najmanjih. Sta nisu napravili skalu da oni koji imaju prihode vece od 30.000kn placaju vrtic 7.000kn?!
Mi idemo u privatni, ali sigurno da ce se ovo odraziti i na nas. Nabijem ih!
__________________
U izradi
Leonee is offline  
Old 17.11.2010., 20:22   #14
Quote:
Leonee kaže: Pogledaj post
Nisam pratila, pa sad citam.. Ovete reci da roditelji cija primanja, zbrojena, prelaze 7000kn, placati ce po djetetu 2000kn vrtic???
Nevjerojatno. i opet uzimaju od najmanjih. Sta nisu napravili skalu da oni koji imaju prihode vece od 30.000kn placaju vrtic 7.000kn?!
Mi idemo u privatni, ali sigurno da ce se ovo odraziti i na nas. Nabijem ih!
7000 Kn po clanu obitelji
dakle, roditelji i jedno dijete trebaju imati primanja 21000 Kn i vise
mom2be is offline  
Old 17.11.2010., 20:34   #15
Quote:
Leonee kaže: Pogledaj post
Nisam pratila, pa sad citam.. Ovete reci da roditelji cija primanja, zbrojena, prelaze 7000kn, placati ce po djetetu 2000kn vrtic???
Nevjerojatno. i opet uzimaju od najmanjih. Sta nisu napravili skalu da oni koji imaju prihode vece od 30.000kn placaju vrtic 7.000kn?!
Mi idemo u privatni, ali sigurno da ce se ovo odraziti i na nas. Nabijem ih!
ja sam uzela neplaceni...do njena 22mjeseca....
djelomice zato jer nismo dobili jaslice, al i djelomice jer mislim da je premala za jaslice...i nekak sam sada jos mirnija, ipak ju ja bolje cuvam nego 1 teta na 20 jaslicara
kak je krenulo, ostala bum doma do njene 3.godine

(mislim da krivo racunas, 7000x3=21000, dakle, roditelji zaradjuju minimalno 10500kn svaki)
ja mislim da bi nama po onoj tablici bilo 1200kn, sto nam nije tolko jako neprihvatljivo (jos uvijek je jeftinije nego privatni u nasem kvartu), al nepravedno obzirom na netransparentnost primanja u 'rvata, kao i cinjenicu da svako dijete zahtjeva isti tretman i da samim time svi moramo istu uslugu platiti isto (a da ne kazem da ovi sa vecim primanjima imaju vec uplaceno vise prireza)
Monstera is offline  
Old 17.11.2010., 20:34   #16
Krasno.
Prema primanjima?? A kod nas je sve transparentno
Neka pravne institucije ove države i dalje rade svoj posao
fiser is offline  
Old 17.11.2010., 20:38   #17
Quote:
mandy kaže: Pogledaj post
Mene ne bi dirala veća cijena da se poboljšaju uvjeti...a pretpostavljam da će sve ostalo ostati po starom, tj 2 tete na previše djece u premalom prostoru...
zgrada, tete i kuhinja ce ostati isto, al moguce da ce se broj djece smanjiti...
financijskom selekcijom
Monstera is offline  
Old 17.11.2010., 20:40   #18
Quote:
fiser kaže: Pogledaj post
Neka pravne institucije ove države i dalje rade svoj posao
ajmo

http://www.youtube.com/watch?v=VqMQkzkeKqs
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Old 17.11.2010., 20:42   #19
Quote:
fiser kaže: Pogledaj post
Krasno.
Prema primanjima?? A kod nas je sve transparentno
Neka pravne institucije ove države i dalje rade svoj posao
najbolje kak je baditos reko na novojteve da ce ljudi donjeti potvrdu sa porezne uprave da nemaju dodatnih primanja

(iako je ovo za )

garant ce netko donjeti od porezne da iznajmlje stan na crno ili radi preinake na haljinama u svom stanu
fakat nas pravi budalama
Monstera is offline  
Old 17.11.2010., 20:45   #20
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
Monstera is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:28.