Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.02.2010., 14:17   #1
Posjedovanje oružja i samoobrana

Moj otac mi zbog svoje starosti želi dati svoj pištolj, što bi značilo da bih morao dobiti dozvolu za posjedovanje oružja.

Do sada nisam nikad posebno želio pištolj, ali... neka se nađe...

Međutim, sumjam da bi "neka se nađe" bio razlog koji bi bio prihvaćen kao valjan za dobivanje dozvole.

Pa me zanima što su kao razlog navodili oni koji su uspješno ishodovali dozvolu?

Da li da kao razlog jednostavno objasnim situaciju u kojoj mi otac želi dati svoj pištolj, ili da navedem neki "svoj" razlog zašto mi treba oružje - i koji razlozi prolaze ?

.............
Bender Unit is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 22:33   #2
Quote:
Bender Unit kaže: Pogledaj post
Moj otac mi zbog svoje starosti želi dati svoj pištolj, što bi značilo da bih morao dobiti dozvolu za posjedovanje oružja.

Do sada nisam nikad posebno želio pištolj, ali... neka se nađe...

Međutim, sumjam da bi "neka se nađe" bio razlog koji bi bio prihvaćen kao valjan za dobivanje dozvole.

Pa me zanima što su kao razlog navodili oni koji su uspješno ishodovali dozvolu?

Da li da kao razlog jednostavno objasnim situaciju u kojoj mi otac želi dati svoj pištolj, ili da navedem neki "svoj" razlog zašto mi treba oružje - i koji razlozi prolaze ?

.............
Emotivna vezanost za ocev pistolj, obiteljska tradicija...

Moj brat je jednostavno rekao da se preselio u novi stan i da zeli pistolj radi sigurnosti.

Mislim da meni ne bi dali ni dozvolu za kuhinjski noz, ali to je druga prica.
...ska is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 22:54   #3
Mali uvod, da bi ti bilo jajsnije zašto su ti jako male šanse da dobiješ dozvolu za oružje vrlo male. Izvršna vlast (a i zakonodavna) pod pritiskom dnevne politike postrožila (prilično neselektivno) je neke kriterije za odobravanje dozvola za oružije i usložila postupak.

Imaš dvije vrste: "za držanje" i "držanje i nošenje". Ovu za držanje obično se odnosi na onu kategoriju ljudi kojima treba za osobnu zaštitu u okvirima svoga doma. Za držanje i nošenje su strožiji kriteriji i imaš više šanse samo ako si u profesiji koja nosi oružje.

Nekada je prolazilo kao razlog jednostavna izjava da ti treba radi osobne zaštite, sada to više nije dovoljno i prolazi se postupak konkretizacije osobne zaštite. Znači moraš dokazati da postoji neka jasna prijetnja ili da si osoba koja je iznimno zanimljiva mogućim napadačima. Primjer, ako si član neke udruge za zaštitu životinja pa stalno primaš prijetnje od bijesnih lovaca (inače takve prijetnje ti mogu biti i otežavajuća okolnost), drugi primjer je da si istaknuta osoba u svojoj zajednici (a to znači da imaš veze) i da si prilično bogat, kao npr. vlasnik kladionice pa ti treba pištolj da bi se zaštitio od mogućih pljačkaša (takvima čak i prolaze dozvole za nošenje jer oni eto prenose dnevni utržak i sl.).

Naravno, sve ovo ovisi o osobama zaduženim za te poslove (čak i o susjedima jer ti provjera obilazi susjede i rapituje se o tebi kao osobi i u kakvom si odnosu sa njima), o "klimi" na poslu, pa čak i dnevnom raspoloženje i to od prve "šalterske" službenice pa do načelnika koji potpisuje dozvolu.

Quote:
Bender Unit kaže: Pogledaj post
Moj otac mi zbog svoje starosti želi dati svoj pištolj, što bi značilo da bih morao dobiti dozvolu za posjedovanje oružja

...Da li da kao razlog jednostavno objasnim situaciju u kojoj mi otac želi dati svoj pištolj
Budeš li navodio neke sentimentalne motive, reći će ti da onesposobiš oružje kako bi ono postalo trofejno i ispunjavalo na taj način tu tvoju sentimentalu vezanost za isto.

Quote:
Bender Unit kaže: Pogledaj post
Pa me zanima što su kao razlog navodili oni koji su uspješno ishodovali dozvolu?

...i koji razlozi prolaze ?
Gore sam naveo koji razlozi prolaze, ali najbolje prolaze "lovački" i "sportski" razlozi, znači ako si lovac ili sportaš (ali pazi, to se mora dokazati dokumentima - znači ništa ovak na brzaka).

Ima tu još stvari, poput: potvrde o nekažnjavanju, polaganja ispita i liječničkog pregleda, ali da ne dužim jer to vjerojatno već znaš.
ac_thunder is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 23:13   #4
Lakše bi ti bilo pomoći ako možeš objasnit zbog čega uopće želiš taj pištolj i koliko si truda (čitaj troška) spreman uložiti, jer sve košta. Pretpostavimo da ispuniš sve uvjete, moraš platiti sve pristojbe od nabavne dozvole, takse, oružnog lista i sl., a da ne spominjem metalnu kasu za čuvanje oružja. Trebaš biti svjestan da te očekuju troškovi možda veći od same vrijednosti oružja.
ivo70 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 10:56   #5
imao sam sličan upit prije 15 dana i na policiji mi je rečno da dozvolu možeš imati jedino ako si član lovačkog društva ili vojske.Zaštitare policiju nisam ni spominja jer se to podrazumijeva.

Znači "najlakše" je položiti lovački ispit i proći liječnički pregled.Ako si kažnjavan onda zaboravi na sve.

P.S. To ti sve onda dođe minimalno 3500kn(lovački ispit,knjige ,platit komisiju liječnički...)
zetec is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 12:43   #6
PA ŠTO ĆE TI PIŠTOLJ? još da ubiješ koga....
što manje oružja doma to bolje...
asmodeus is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 12:46   #7
Quote:
asmodeus kaže: Pogledaj post
PA ŠTO ĆE TI PIŠTOLJ? još da ubiješ koga....
što manje oružja doma to bolje...
ako nas opet napadnu
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 13:36   #8
onda spremaj PT mine a ne pištolj. ne kažem da ne treba imati oružje nego ne u kući...
asmodeus is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 15:31   #9
Quote:
zetec kaže: Pogledaj post
imao sam sličan upit prije 15 dana i na policiji mi je rečno da dozvolu možeš imati jedino ako si član lovačkog društva ili vojske.Zaštitare policiju nisam ni spominja jer se to podrazumijeva.

Znači "najlakše" je položiti lovački ispit i proći liječnički pregled.Ako si kažnjavan onda zaboravi na sve.

P.S. To ti sve onda dođe minimalno 3500kn(lovački ispit,knjige ,platit komisiju liječnički...)
Dobro, ali ja govorim o pištolju.
Valjda mi ne treba lovački ispit za pištolj?
Bender Unit is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 18:24   #10
Prvo pištolj mora biti legalan!
onda se učlaniš u streljački klub koji ima uvjete za pištolje velikog kalibra(od 5,5 nadalje).
onda dobiš potvrdu o aktivnom članstvu sa kojom ideš na muriju i tamo dobiš nabavnu dozvolu i onda sa pištoljem opet ideš na muriju da ga prebaciš na sebe i dobiš dozvolu za držanje i nošenje ali samo do oružara ili streljane.
trebaš proči lječnički pregled!!!
moraš biti čist pred zakonom!!!!!
a na muriji ih moraš uvjeriti da imaš realan razlog(streljaštvo) za držanje oružja znači zaboravi ovo ja volim taj pištolj ili sl.
onda se mogu dogoditi dvije stvari ili češ dobiti dozvolu za držanje ili češ morati predati oružje i još opcija da se pištolj onesposobi za zloupotrebu.
i znam da ti neče proči molba za samoobranu ili zaštitu svoje imovine
u našem zakonu ti nesmiješ pucati po provalniku jer je to PREKORAČENJE NUŽNE OBRANE za to služi policija i tebi netreba oružje pa niti ne pokušavaj sa takvim zahtjevom.
i još ima jedna fora sa nabavkom kratkog oružja u svrhu streljaštva moraš iči na natjecanja i pokazati rezultate znači da baš fulaš sve živo ti moraš odraditi natjecanje sve zavisno kako je sastavljen kalendar natjecanja.

Zadnje uređivanje BD-zg : 18.02.2010. at 18:33.
BD-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 20:27   #11
Quote:
BD-zg kaže: Pogledaj post
.... i dobiš dozvolu za držanje i nošenje ali samo do oružara ili streljane.
Krivo, za nošenje nema ograničenja, samo se ne smije vidjeti!, osim tamo gdje je označeno znakom
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 22:11   #12
Quote:
Bender Unit kaže: Pogledaj post
Dobro, ali ja govorim o pištolju.
Valjda mi ne treba lovački ispit za pištolj?
Lovački ispit ti treba da bi dobio lovačku iskaznicu (uz to ide i markicu koja je godišnja), a ne da bi dobio pištolj. Da bi dobio dozvolu za držanje oružija moraš imati valjani razlog, obzirom da je lov sport u kojem se upotrebljava oružje (i ne samo duge cijevi već i pištolj ili revolver za samilosni metak) logično je da onda moraš imati i oružje, slijedom toga se onda to smatra dovoljno dobrim razlogom za izdavanje dozvole za oružje.

Napisao sam ti što najbolje prolazi i da se to da se to mora dokumentirati.
ac_thunder is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 22:20   #13
Quote:
Bender Unit kaže: Pogledaj post
Dobro, ali ja govorim o pištolju.
Valjda mi ne treba lovački ispit za pištolj?
otiđi u PU i pitaj...najjednostavnije je.Ja sam ti rekao šta je meni rečeno.
zetec is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 23:36   #14
Ja sam cuo da se i murijak po naselju raspituje kakav si i slicno i ako te netko nasere mozes se pozdravit sa dozvolom, zvuci bez veze ali frend koji mi ima dozvolu rekao mi je da je tako bilo kad ju je on vadio...
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 08:39   #15
Quote:
Josey_Wales kaže: Pogledaj post
Ja sam cuo da se i murijak po naselju raspituje kakav si i slicno i ako te netko nasere mozes se pozdravit sa dozvolom, zvuci bez veze ali frend koji mi ima dozvolu rekao mi je da je tako bilo kad ju je on vadio...

To je uvjek bilo tako i već upisano:

Quote:
ac_thunder kaže:
Naravno, sve ovo ovisi o osobama zaduženim za te poslove (čak i o susjedima jer ti provjera obilazi susjede i rapituje se o tebi kao osobi i u kakvom si odnosu sa njima
ac_thunder is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 14:42   #16
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Krivo, za nošenje nema ograničenja, samo se ne smije vidjeti!, osim tamo gdje je označeno znakom
Nesmiješ ga nositi za remenom ili u holsteru mora biti u zaključanom koferu i streljivo odvojeno od oružja znam 100% da je takvo pravilo u streljaštvu jer mi se bratić bavi nečim sličnim
i točno je da murija obilazi susjede i slaže nazovimo to psihološki profil
BD-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 16:09   #17
Quote:
BD-zg kaže: Pogledaj post
Nesmiješ ga nositi za remenom ili u holsteru mora biti u zaključanom koferu i streljivo odvojeno od oružja znam 100% da je takvo pravilo u streljaštvu jer mi se bratić bavi nečim sličnim
i točno je da murija obilazi susjede i slaže nazovimo to psihološki profil
Iz ovog dolje je evidentno koliko je zakonodavac bistar(ko´ napoj)... Dovoljno je da recimo imas love, dobar zivot ili bilo sto drugo sto ce izazvati zavist i ti nemas sansu da dobijes dozvolu... Onaj tko se ovoga dosjetio stvarno je zdravom razumu i logici odavno rekao laku noc, a onaj koji je to usvojio jos i prije njega...
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 17:53   #18
Quote:
BD-zg kaže: Pogledaj post
Nesmiješ ga nositi za remenom ili u holsteru mora biti u zaključanom koferu i streljivo odvojeno od oružja znam 100% da je takvo pravilo u streljaštvu jer mi se bratić bavi nečim sličnim
i točno je da murija obilazi susjede i slaže nazovimo to psihološki profil

Quote:
Članak 14.

Građanima se može izdati odobrenje za nabavku oružja u svrhu osobne zaštite, lova i športskog streljaštva.

U svrhu osobne zaštite može se odobriti nabavka samo oružja za samoobranu.

Nabavka oružja za samoobranu može se odobriti radi držanja, a lovačkog i športskog oružja radi držanja i nošenja.

Iznimno od stavka 3. ovoga članka građanima se u svrhu osobne zaštite može odobriti nabavka oružja za samoobranu i radi držanja i nošenja, ako zbog posla koji obavljaju ili zbog drugih opravdanih razloga postoji potreba za držanjem i nošenjem oružja izvan poslovnog ili stambenog prostora na kojem imaju pravo vlasništva ili korištenja.

Članak 16.

Hrvatskom streljačkom savezu može se, za potrebe olimpijskog programa, odnosno nacionalnog programa koji je s njim u skladu, odobriti nabavka oružja iz članka 11. stavka 1. točke 1. i 2. ovoga Zakona.

Hrvatski streljački savez, može oružje iz stavka 1. ovoga članka povjeriti na korištenje i čuvanje, ukoliko ispunjavaju propisane uvjete, športskim streljačkim organizacijama.

Oružje iz stavka 1. ovoga članka mogu nositi i njime rukovati samo članovi streljačkih organizacija u svrhu organiziranog treninga i nastupa na nadmetanjima.
Obzirom na prije objašnjeno, i namjeru autora teme, to što ga on može nositi u lov ili na streljaštvo je samo plus uz ono da ga može držati kod kuće.
ac_thunder is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2010., 18:37   #19
Da ali se ova odredba kosi sa zakonom o PREKORAČENJU NUŽNE OBRANE
nesmiješ koristi ništa čime bi mogao ozljediti provalnika ili kakvog nasilnika znači zabranjeno je sve hladno oružje i vatreno oružje jer što se dogodi kad recimo provalnika upucaš prvo TI ideš u zatvor ,provalnik ide u bolnicu
tebi uzmu oružje i sude ti za prekoračenje nužne obrane
trebaš provalniku skuhati kavu i zamoliti ga da mirno izađe iz tvoje kuče ili stana
jer u suprotnom taj isti provalnik te tuži za napad i moraš mu platiti odštetu za nanesene ozljede e sad si zamisli kakva je odšteta kad bi ga recimo upucao i tip ostane invalid
slobodno si možeš pucati u glavu jer če tvoji unuci plačati njegovim unucima dobru rentu
to samo dokazuje usrani zakon koji brani kriminalca
BD-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2010., 19:48   #20
U školi koja je uvjet za dozvolu, uči se kada se smije upotrebiti oružje - zapravo samo onda kad ti je sa oružjem ugrožen život
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:30.