Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.10.2017., 15:16   #41
pa novi su možda 200, a nisu potrošeni nimalo,
frenchkey is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2017., 19:10   #42
Da . Ccccccc , nek si mu reko . Zakaj dat dvesto kuna za novi komplet zadnjih doboša ( ATE ) kad možemo dat 100 kundiljosa tokaru za upitan posao .
Da . Hm . I kad tako stvari postavimo i onda traljavci krenu rastavljat i čistit regulatore zadnjih pakni ( o konkretnom punto 2 dobošu i segmentima unutar istoga se razgovaramo ) I nije ih opće problem rastavit i očistit . E sastavit i upogonit da rade kak treba tu je drugi par opanaka . Polovicu koju sam našao unutar doboša više nije imala klizni segmenat koji pokreće zupčanik za podešavanje . Zakaj ? Zato kaj je na istom već nekakav kovač imao intervenciju . ( svaka pomisao sprdnje prema kovačkom poslu je nenamjerna ) . I onda ? Kak bez tog klizača kojeg su pod obavezno ili slomili pri demontaži ili ga popigali pa svejedno nema svoju funkciju ? Kupit novi ? Kaj god . Ko ga jebe . zatuci malo navoj vijka za regulaciju , kap sredstva za osiguravanje navoja , ručno nasviraš maximum nategnutosti , . I onda ? E onda dolazimo do cd - ovih doboša koje nisu potokarili kod tokara za 100 kuna ( ili nedajbože kupili novi ATE komplet za 200 novaca ) . Kak ručno naštelat onaj isti regulator ( naravno neispravan ) a da ga navineš u maximum i da preko istih pakni može zajašit taj pripadajući im doboš sa rubom ? Teško . Gotovo nemoguće . Jer svi ti regulatori su samoštelajući a kako su neispravni isti nakon montaže više sami ne podešavaju razmak . Znači pakne podešene do zuba i doboštako nataknut . ( jedino je tako i moguće ) E sad smo završili jednu stranu . Prelazimo na drugu . Tamo je regulator ispravan i nije zapekao te ga netreba rastavljat . Pazi sad . Taj će nakon montaže doboša i pritiskanja kočnice podesit sam pakne prema dobošu baš iza onog cd-ov og zuba . ( sada je taj doboš više nemoguće skinut bez upotrebe sile i eventualne štete )
E sad imamo oba doboša namontirana . Povlačenjem poluge ručne kočnice aktiviramo polugu na pakni koja preko regulatora širi pakne prema dobošima i auto tako koči . E kak koči ? Nikak jedna strana radi kak treba ( ona sa ispravnim regulatorom ) a druga strana zakurac . E kak malo doterat i tu ljenu stranu na akciju . Hm ? Ajmo malo nategnut sajle na poluzi . I kaj dobijemo na kraju ?
Pod obavezno jednu stranu koja se pregrijava i dimi ccccc. A znaš di najviše zapinje ? Tamo bočno na onom istom zubu . Zakaj ? Zato jer opruge uvijek kod novomontiranih pakni navlače pakne prema rubu ( sve dok se pakna ne pojede na tom dijelu ) . Ipak su pakne sa federima na jednoj strani . Druga leži na ploči .
Sve skupa kurčina od posla . I onda dovezeš to isto vozilo drugom meštru . Kako da čovjek skine doboš na onoj ispravnoj strani di je regulator zabio pakne u utor u dobošu koji su napravile stare pakne . Naravno bez štete ? Ko da gledam kaj je konjina napravila ovom siromaku kaj mu se brenze dime. A sve prosto ko pasulj cccccc
A recesija u it ? Ccccccc


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
__________________
Magia Posthuma
vampir001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 12:44   #43
Daj me nemoj! Kad potokariš bubanj nema više srha po rubu na koji bi zapinjale pakne kad se skida bubanj.
Je, svi sa čekićima popravljaju kočnice i udaraju po navojima zvjezdaste matice i mehanizmu za automatsko podešavanje. Pravi majstor bi zatučene dijelove bacio i stavio nove.
PREDSJEDNIK is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 14:02   #44
Pa da - samo koliko to "majstora" napravi. Kao što je Vampir rekao - zabiju paknu u "kanal" i nakon toga možeš samo polomit tanjuriće koji drže paknu na mjestu.

I još nešto - ponekad ljudi znaju pomješat federe koji pakne privlače jednu prema drugoj - jer vanjski i unutarnji nisu isti - ako to napraviš onda ti pakna ne stoji paralelno sa tarnom površinm tromle nego se "nakrivi" da samo rubom dotiče kočionu površinu.

I za kraj - na većini nosečih ploča postoji otvor kroz koji je moguće "odšarafit" samoštelajući mehanizam da pakna izađe iz tog kanala ..... samo .... samo to je vrlo slično operaciji na mozgu. Bogme treba jako mirna ruka, puno strpljenja, mali alat i po mogućnosti povećalo sa integriranim izvorom svjetla da bi uspio podići osigurač i onda "odvrtit" kotačić u suprotnom smjeru. Iskreno jednostavnije je polomit tanjuriće.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 15:25   #45
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Pa da - samo koliko to "majstora" napravi. Kao što je Vampir rekao - zabiju paknu u "kanal" i nakon toga možeš samo polomit tanjuriće koji drže paknu na mjestu.

I još nešto - ponekad ljudi znaju pomješat federe koji pakne privlače jednu prema drugoj - jer vanjski i unutarnji nisu isti - ako to napraviš onda ti pakna ne stoji paralelno sa tarnom površinm tromle nego se "nakrivi" da samo rubom dotiče kočionu površinu.

I za kraj - na većini nosečih ploča postoji otvor kroz koji je moguće "odšarafit" samoštelajući mehanizam da pakna izađe iz tog kanala ..... samo .... samo to je vrlo slično operaciji na mozgu. Bogme treba jako mirna ruka, puno strpljenja, mali alat i po mogućnosti povećalo sa integriranim izvorom svjetla da bi uspio podići osigurač i onda "odvrtit" kotačić u suprotnom smjeru. Iskreno jednostavnije je polomit tanjuriće.
Za složit pakne nekad je potrebno imati i malo u glavi.. ili mobitel s fotićem što danas vjerujem da nepostoji netko tko to nema.

To što pričeš ako sam te razumio ionako nemožeš vratit bubanj nazad ako kotačić nije u položaju da seu pakne skupljene. Kolko znam to se vraća tako da se na kotačiću naštela tako da više rukom nemožeš okretat bubanj. A nakon toga vrati se kotačić-zvijezdu 4-5 klikova unazad. Pakna kad je pravilno naštelana mora malo strugat po bubnju. Onako tek toliko da malo strugne tu i tamo. Kakvo štelanje prek sajle.
crazy_mustang is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 15:28   #46
Ma na nekima nemoraš ni to - zašarafiš "zvijezdu" do kraja, vratiš pola okreta da ne ostane blokirana i kad montiraš sve povučeš ručnu par puta - povećani hod sajle (jer su pakne "skroz unutra") počne vrtit "zvijezdu" u pravu stranu - i na kraju se samo poštela.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 15:37   #47
Je ako je samokompenzirajući sustav. večina njih recimo na autima gdje je ručna na bubanj-disk nema samoštelanje. Mora se tu i tamo podesiti kroz rupu na disku.
Ja dok sam bio mlađi dosta sam to štelao sam više manje jer nitko po servisima nije znao naštelat kak spada da lovi i bubanj i ručna. Uvijek je to držalo par tisuća km i onda po starom. znalo me dosta naljutiti kad je netko podmazao tu zvijezdu kakvom masti. Onda bi onako dobro zapekla s prašinom od kočnica i nije se dala razradit skoro nikako. Dobro možda je i do starog auta bilo. al da.. Ima tu finesa.
crazy_mustang is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 15:40   #48
Istina i to, samo ak se ne varam cijela "ujdurma" je krenula oko Puntilaka - tamo sve ide "samo"
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 16:53   #49
Neki kad mjenjaju pakne zaborave i da bi se rucna trebala otpustit do kraja,pakne stavit i podesit na steler,i tek onda ic zatezat sajlu,ali..........
Evolution28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 23:41   #50
Dim iz straznjeg kotača

Quote:
PREDSJEDNIK kaže: Pogledaj post
Daj me nemoj! Kad potokariš bubanj nema više srha po rubu na koji bi zapinjale pakne kad se skida bubanj.
Naravno da nema . Nego reci mi kad si tak pametan . Jel stvarno ima bilo koji razlog zašto bi dao 100 kuna za tokarenje a ne kupio nove ATE doboše komplet za 200 novaca ?
Nego za tvoju informaciu i doboši također kao i diskovi imaju svoju dozvoljenu maksimalnu istrošenost . I svoju max ovalnost
A jel vredi ta razlika od 100 kuna da bi se vozio sa polu ili skroz istrošenim dobošima .


Quote:
Je, svi sa čekićima popravljaju kočnice i udaraju po navojima zvjezdaste matice i mehanizmu za automatsko podešavanje. Pravi majstor bi zatučene dijelove bacio i stavio nove.

Jeli ma što mi napriča . Nego reci mi kad si tak pametan .
Jel stvarno ima koji razlog zašto se tom siromaku dime brenze ako je sve kvalitetno odradio ( kak veliš ? ) pravi majstor ?

Evo ti primjer krasno zaglavljenog regulatora i Defektnog montera koji je dotezao sajle do iznemoglosti . I kaj je dobil ? To da poluga ručne u dobošu struže po glavčini .



Krasan primjer konjusine kojem nije strano ni čekičanje navoja .

Možda je to tebi nemoguće . No meni je to svakodnevica . Počesto nailazim na domaće uratke .
Vidiš ovo je regulator u dobošu predmetnog punta



Vidiš ovo je zadnja brenza punta spremna za pošteni servis .



Ovak izgleda poservisirana zadnja brenza predmetnog punta . Ja znam da si ti čul kak se to radi.
Vidiš da bi se uvjeril da je to moguće , ja ću ti pomoć .




Nego ne primaj ovo osobno . Ne trljam ja ovo radi tebe . Ti to sve znaš ( al u kurcu ) . to ja više onak folklora radi i radi onih koji nisu tak pametni ko ti . Nekome će ovo moje trljanje bit od koisti . Možda od svog suseda , mehe ne dobiju kvalitetan uradak ali jedno je sigurno . Moći će mu/im Poučeni ovim ukazat na loš posao .


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
__________________
Magia Posthuma
vampir001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 12:15   #51
Takav regulator ima i marea ... meni je jedan stručnjak tak "naštelal" kočnice da je pukao zub na regulatoru koji se kvači na paknu.
Intel_85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 12:33   #52
Ma to je klasični TRW sistem, ima ga hrpa auta.

A ovo gore je posao - novi federi (vrlo često nisu u kompletu sa paknama, POGOTOVO kod ATE-a), novi nosači, novi osigurači .... i bakrena mast na dosjedima.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 13:59   #53
i malo masti na dodiru tanjura i bočne strane pakni, da ne cvili kad se paralelno parkira naprijed nazad i kad povlači ručnu...

Ili bolje ne, nek susjedi misle da vozi Golf 3
frenchkey is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 14:08   #54
I onda se svi pocnu zalit zasto za posten servis treba odvojiti toliko novaca i toliko vremena kad Miro iz Jaruge donje to napravi za sat vremena i 200kn
Evolution28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 14:37   #55
previše je to za Miru
frenchkey is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 17:30   #56
Ove slike od vampira rijetko gdje mozes vidjeti. Ovako odradeno. Perfekcionist.

Vjerojatno i dode kak izgleda.
Al ljudima na starim krsevima bolji je majstor mirek jel sve zakrpa na par godina za parsto kn.. a za par mj ionak ovakav krs ide na cios
crazy_mustang is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 20:41   #57
Lijepo odrađeno, ali zašto si kupovao novi feder i kvazi tanjuriće, jedino ako su došli u kompletu sa paknama?!
I mijenjao si kočni cilindar, pa što je stari curio ili ti to mijenjaš onako preventivno da nabiješ satnicu?

Kad si već više od pola toga promijenio na novo, mogao si mirne duše još otšarafiti tanjurastu noseču ploču i prepraviti u disk kočnice kao na GT modelu!
I još samo da se osvrnem na tokarenje diskova i bubnjeva koje si spominjao, možeš tokariti toliko puta dok ne prijeđeš minimalnu dopuštenu debljinu mesa koja ti je otisnuta na mesu, ali mnogi ionako imaju viška love pa kupuju nove.
PREDSJEDNIK is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 22:01   #58
Ako za diskove i posten servis nemas kes na raspolaganju uvijek,mozda bi trebao razmislit o klasi vozila koja ti se uklapaju u budzet.
Evolution28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 22:08   #59
Quote:
crazy_mustang kaže: Pogledaj post
Ove slike od vampira rijetko gdje mozes vidjeti. Ovako odradeno. Perfekcionist.

Vjerojatno i dode kak izgleda.
Al ljudima na starim krsevima bolji je majstor mirek jel sve zakrpa na par godina za parsto kn.. a za par mj ionak ovakav krs ide na cios
Ooo ima, ima još takvih. Imam ja jednog picajzlu koji je u Njemačkoj radio samo kočnice u servisu, a sad ima radionu u HR. Nevjerojatno precizan, uredan i dobar majstor. A jeftin. Jedina mu je mana ako zakasniš 5 min na termin, onda dobiješ novi za par dana taman nitko ne bio poslije tebe cijeli dan
frenchkey is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 09:14   #60
Pa ako je on pedantan moraš biti i ti.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:06.