Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.12.2019., 17:30   #1
Kako pristupiti banci pri dizanju kredita?

Pozdrav svima, ovdje mlada i ambiciozna osoba iz Zagreba, no zaista jako mlada pa imam puno pitanja (možda i glupih) te me zanimaju iskustva i lekcije vas malo starijih.

Želim dići kredit te kupiti i po potrebi urediti stan za dnevni najam ilitiga AirBnb. Nije toliko s neba pa u rebra, po struci sam hotelijer, a mama već nekoliko godina vodi nekoliko apartmana (ne svojih) i ima iskustva.
Odlučili smo da želimo svoj Aibnb, ja sam u teoriji kreditno sposobna.
Nemam nikakvih dugova, klijent sam Erstea, imam oročenu stambenu štednjicu u Zabi koju mi uplaćuje baka već godinama te ju ne diram. Zaposlena sam od prvog dana (25.03.2019.) na neodređeno i prijavljena na puni iznos (Mislim da sam prijavljena na 4000, možda i više? No uz sve dodatke, bonuse, prijevoze i whatnot meni na račun svaki mjesec sjedne pristojnih oko 5k, give or take 200kn).

Živim u rentanom stanu koji sama plaćam, nemam auto, nisam u braku, nemam djece. Ne namjeravam ništa promijeniti nakon dizanja kredita, dakle niti živjeti u tom stanu, niti živjeti od iznajmljivanja.
Ideja je pokrenuti posao, od zarade platiti troškove održavanja, isplatiti plaću mojoj mami i sav ostatak uplatiti njima tako da se stan što brže otplati sa što nižom kamatom, jel. Nemam namjeru sebi uzimati bilo kakav profit.
Digla bih 40-50 tisuća eura, gledam sad jedan prostor koji mi odgovara za manje od 30k.

Moje najbitnije pitanje jest: Kako uopće pristupiti ovome? Kontaktiram li prvo banku radi sastanka s njima da vidim jesam li uopće eligible za kredit i kakvi su uvjeti? Ukoliko da, predstavim li im svoju ideju za što mi trebaju novci, što točno s njima kupujem, ispričam li im plan i plan otplate..? Ili sakrijem što više detalja? Kada mi odobre kredit, tek onda se javljam ljudima za čije prostore sam zainteresirana?
Kontaktiram li prvo osobu koja prodaje prostor pa dođem banci sa spikom "evo želim točno taj" i onda mi odobre?

Nadalje, kojoj se banci obratim u vezi kredita? Gdje ću potencijalno dobiti bolje uvjete, gdje sam klijent ili gdje mi je štednja? U kojoj valuti je povoljnije dići kredit? Ovdje već prelazimo u 'banalna pitanja' kategoriju, no pametan pita!

Naravno da u sve ulazim s pretpostavkom da su banke uvijek nužno protiv nas, odnosno pokušavam se staviti u perspektivu banke i kako bih ja sama sebe zajebala. Puno je načina, rado bih ih izbjegla. Nadam se najbezbolnijem mogućem poslovanju s bankom.

Unaprijed hvala na čitanju i savjetima!
Trashnjevka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2019., 18:07   #2
S tom plaćom taj kredit, čak ni na rok od 30 godina, vrlo vjerojatno nećeš dobiti. Dakle prvi korak je da odeš u svoju banku i pitaš ih koliki je max iznos kredita koji ti mogu odobriti, pa onda vidiš možeš li što kupiti za taj iznos.
mokry is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:33.