Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fantastika (SF, fantasy, horror...)

Fantastika (SF, fantasy, horror...) We create Worlds!
Podforum: A Song of Ice and Fire

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.09.2008., 15:28   #1
Vernor Vinge

Već neko vrijeme u algoritmu pogledavam knjige od dotičnog spisatelja pa bih bila zahvalna na komentarima o istim. Radi se o "Jazbina na nebu" te "Vatra na dubinom".
Isplati li se se čitati te knjige?
Bilo bi super ako netko može usporediti Vingeov sf s drugim piscima (nisam čitala ništa od Vingea, a kako se u zadnje vrijeme prevodi dosta sf smeća, malo sam skeptična).

PS: Pokušala sam pronaći staru temu o istome, ali bezuspješno. Očito
__________________
malo sam se pregrijala
zagrijavanje is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2008., 16:20   #2
Quote:
zagrijavanje kaže: Pogledaj post
Već neko vrijeme u algoritmu pogledavam knjige od dotičnog spisatelja pa bih bila zahvalna na komentarima o istim. Radi se o "Jazbina na nebu" te "Vatra na dubinom".
Isplati li se se čitati te knjige?
Definitivno. Pocni s Vatrom.

Ili jos bolje, pocni s Pravim imenima (u jednom od Monolita).

Cijela ideja Vatre je malo naopaka, kad se usporedi s ostatkom knjizevnosti. Ljudi ga obicno kritiziraju zbog onog sto smatraju za DeusEx Machina rasplet, no stvar je u tome da su zapravo ljudski likovi samo sporedni. Pravi glavni likovi uopce nisu ljudi i alieni slicne razine inteligencije, nego Moci, superinteligencije.

No, kako god okrenes, ti romani su dosta dobri. Jazbina cak nesto vise od Vatre (svejedno prvo treba citati Vatru).

Quote:
zagrijavanje kaže: Pogledaj post
Bilo bi super ako netko može usporediti Vingeov sf s drugim piscima (nisam čitala ništa od Vingea, a kako se u zadnje vrijeme prevodi dosta sf smeća, malo sam skeptična).
Po temama u velikoj mjeri nasljedjuje Lema i Stapledona.

Dosta stvari koje je predvidjao u romanima su se na kraju u nekom obliku i desile.

Kako god okrenes Vinge ne spada u smece.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2008., 16:56   #3
Jazbina-odličan roman, likovi tako dobro razrađeni, zanimljivi, radnja napeta, uspješno opisana dva različita svijeta koja dolaze u sukob...ma super roman.Prema načinu pripovijedanja mene malo podsjeća na sagu o Hyperionu od Simmonsa.
cicko is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2008., 18:17   #4
Vrlo neobičan i zanimljiv pisac. Kompleksne radnje, životni likovi, zanimljiv stil.Svakako pročitaj.
__________________
They are gone now. Fled, banished in death or exile, lost, undone. Over the land sun and wind still move to burn and sway the trees, the grasses. No avatar, no scion, no vestige of that people remains. On the lips of the strange race that now dwells there their names are myth, legend, dust. - Cormac McCarthy
Wild Horses is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2008., 19:01   #5
Quote:
zagrijavanje kaže: Pogledaj post
Radi se o "Jazbina na nebu" te "Vatra na dubinom".
Isplati li se se čitati te knjige?
Isuse, zasto nemam vise vremena da napisem pet stranica hvalospjeva za ove knjige?

Odlicne su, fenomenalne, nenadjebive, genijalne i sve slicno. Kupi i ne mici se od njih dok ih ne procitas.

Vinge je jedno od dva bozanstva modernog sf-a.
Nex is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2008., 10:50   #6
Quote:
nex kaže: Pogledaj post
Vinge je jedno od dva bozanstva modernog sf-a.
A tko je drugo?
__________________
malo sam se pregrijala
zagrijavanje is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2008., 10:54   #7
Hvala na pomoći. Čini se da ću ipak uskoro u posjet algoritmu.
I da, usporedba s Hyperionom je bila onaj "klik" koji je falio .

Još samo nešto. Jesu li ove knjige u nastavcima ili su "samostojeće"?
__________________
malo sam se pregrijala
zagrijavanje is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2008., 11:25   #8
Quote:
zagrijavanje kaže: Pogledaj post
A tko je drugo?
Iain Banks, naravno

Quote:
zagrijavanje kaže: Pogledaj post
Još samo nešto. Jesu li ove knjige u nastavcima ili su "samostojeće"?
Samostalne su. Jazbina je teoretski prequel, ali odvija se neki 20 tisuca godina ranije i nema veze sa Vatrom. Doduse, ima jedan mali spoiler, pa je mozda ipak bolje da citas Vatru prije.
Nex is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2008., 22:23   #9
Vatru bi trebalo pročitati prije jer su dešavanja u Jazbini malo jasnija.
inače sam ljubitelj kseno-a tj aliena koji se malo više razlikuju od ljudi fizički, tj nisu humanoidi sa različitim izraslinama na glavi.
I u vatri i jazbini su mi glavni alijen likovi zapravo zanimljiviji od ljudskih, a ima ih , kao i ljudi, i pozitivaca i negativaca...
neču spoilati, ali pročitaj!
dada7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2008., 16:14   #10
Quote:
zagrijavanje kaže: Pogledaj post
Već neko vrijeme u algoritmu pogledavam knjige od dotičnog spisatelja pa bih bila zahvalna na komentarima o istim. Radi se o "Jazbina na nebu" te "Vatra na dubinom".
Isplati li se se čitati te knjige?
Bilo bi super ako netko može usporediti Vingeov sf s drugim piscima (nisam čitala ništa od Vingea, a kako se u zadnje vrijeme prevodi dosta sf smeća, malo sam skeptična).

PS: Pokušala sam pronaći staru temu o istome, ali bezuspješno. Očito
Isplati.

Bolje je, IMHO, prvo pročitati Vatru nad Dubinom koja je, baj d vej, i bolši roman.

Vingeov SF neusporediv je s drugim piscima. Vatra nad Dubinom je transhumanistička svemirska opera. Znači, junaci rješavaju Velike Zaplete, ali ljudska vrsta više nije alfa mužjak među svjesnim stvorenjima u Galaktici. Postoje umovi za kojih je homo sapiens ono što je homo sapiens prema čimpanzama.

Iain M. Banks također ima serijal o Kulturi, transhumanističku svemirsku operu sa sličnim premisama, ali to je otprilike to kaj se tiče nekakve sličnosti Vingeovog SF-a s drugima. Od Banksa je u nas prevedeno Sjeti se Phlebasa, prosječna knjiga, te Igrač igara u Monolitu 6, izvanredna knjiga.
__________________
Minsc and Boo stand ready.
Minsc is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2008., 22:37   #11
Quote:
Minsc kaže: Pogledaj post
Od Banksa je u nas prevedeno Sjeti se Phlebasa, prosječna knjiga, te Igrač igara u Monolitu 6, izvanredna knjiga.
Tek sad sam skontala da u biti imam knjigu Sjeti se Phlebasa i mislim da mi je to jedina sf knjiga koju nisam uspjela pročitati do kraja, što će reći, nikako mi nije sjela (al fino skuplja prašinu na polici ).

Znam da je to stvar ukusa, al nadam se da Vinge nije na istoj razini kao ova knjiga (tješi me jer si i sam napisao da je Sjeti se... prosječna)
__________________
malo sam se pregrijala
zagrijavanje is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2008., 10:21   #12
Quote:
zagrijavanje kaže: Pogledaj post
Tek sad sam skontala da u biti imam knjigu Sjeti se Phlebasa i mislim da mi je to jedina sf knjiga koju nisam uspjela pročitati do kraja, što će reći, nikako mi nije sjela (al fino skuplja prašinu na polici ).

Znam da je to stvar ukusa, al nadam se da Vinge nije na istoj razini kao ova knjiga (tješi me jer si i sam napisao da je Sjeti se... prosječna)
Kao što rekoh, riječi transhumanistička svemirska opera su jedino što spaja Vingea i Banksa.

Banksu pak daj šansu s Igračem igara!

Inače, nije loš Banks, dobar je, dosta dobar, ali mi se čini da je ipak precijenjen to jest...ne znam kako bih to rekao, ali recimo ovako: krene pisati o "velikim" temama (tipa galaktičkog rata, superiornog društvenog uređenja i slično), i dobro to radi, ali malo se stilta oko nekih bitnih detalja glede kojih, zapravo, baš nema ideju što bi napisao o njima.
__________________
Minsc and Boo stand ready.
Minsc is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2008., 13:43   #13
Je off topic, ali ipak: Sjeti se Phlebasa je super knjga Banks nema losih knjiga

Ali ako ti Banks ne pase nema razloga za paniku jer po stilu on i Vinge nisu bas slicni.
Nex is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2008., 15:23   #14
Quote:
zagrijavanje kaže: Pogledaj post
Tek sad sam skontala da u biti imam knjigu Sjeti se Phlebasa i mislim da mi je to jedina sf knjiga koju nisam uspjela pročitati do kraja, što će reći, nikako mi nije sjela (al fino skuplja prašinu na polici ).

Znam da je to stvar ukusa, al nadam se da Vinge nije na istoj razini kao ova knjiga (tješi me jer si i sam napisao da je Sjeti se... prosječna)
tu am podigla u knjižnici i s teškom mukom pročitala, ali bolje da sam poput tebe odustala


inače mi je u tematici ljudi koji nisu najača vrsta u svemiru dobra 'Podizanje zvjezdane plime', iako ostale knjige iz serijala o 'uzdizanju' i nisu osobito dobre.
dada7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2008., 14:59   #15
Quote:
dada7 kaže: Pogledaj post
tu am podigla u knjižnici i s teškom mukom pročitala, ali bolje da sam poput tebe odustala
Sjeti se Phlebasa je ipak Banksov SF prvijenac tako da mu ponešto treba oprostiti, no sjajno pokazuje njegov problem o kojem govorih. Naime, obrađuje se Velika Tema: rat između svemirskih fundića i utopijske civlizacije promatran kroz prizmu zbrda-zdola plaćeničke ekipe. Super. Ozbiljno mislim! No, zamjerke su slijedeće:
  • Plaćeničku ekipu nateravaju po svemiru u potrazi za Važnim Predmetom Koji Može Odlučno Utjecati Na Rat, a i oni sami sebe međusobno nateravaju. Okay, to nateravanje je relativno zanimljivo, ali ništa vanserijski, iako bih ja, recimo, rado volio detaljnije vidjeti kako Sharov svijet te njegov veći utjecaj na radnju. Ovako, čujemo o Sharovom svijetu, "trt-mrt, ili život ili smrt", a nigdje se ne vidi ta posebnost.
  • Motivi za rat između svemirskih fundića i utopije su samo ovlaš spomenuti u knjizi i bitno utječu na samo jednog sudionika, iako su taj utjecaj odnosno motivacija tog lika opisani onako...kao da opisuješ stavove nekog engleskog ludita s kraja 18. stoljeća u tri i pol rečenice. Tek se na kraju, u epilogu, u par stranica, na brzaka objasne uzroci i posljedice rata i amen.

Igrač igara je znatno bolji, s velebno sjajnom karakterizacijom likova za koju ipak nije nepotrebno ubijana šuma. Jedina zamjerka gornjeg tipa odnosi se na opis Igre koja je, ono, wow-super-duper, a zapravo baš ništa glede nje nije rečeno. U Banksovu obranu ipak moram reći da je roman napisao 1988, davno prije pojave Civilization i Sid Meier's Alpha Centauri, igara koje bi u stolno-pločastoj verziji očito mogle biti igra Azad, pogotovo Alpha Centauri.

Quote:
dada7 kaže: Pogledaj post
inače mi je u tematici ljudi koji nisu najača vrsta u svemiru dobra 'Podizanje zvjezdane plime', iako ostale knjige iz serijala o 'uzdizanju' i nisu osobito dobre.
Nisam čital Brina, ali onako odokativno, njegova djela nisu primjer onoga na što sam mislio kada sam govorio o Vingejevom transhumanističkom SF-u. Koliko sam shvatio, Brinovi svemirci nisu ljudima nespoznatljivi, dok su, recimo, Vingejeve Pošasti i Sile suštinski nerazumljivi "nižim" razumnim bićima poput homo sapiensa vulgaris, nerazumljivi kao što su, vjerojatno, čimpanzama nerazumljivi ljudi, toliko da nikakvo "školovanje" čimpanzi to ne može popraviti.

To je takozvani "tvrdi" transhumanizam koji izvire iz ideje tehnološkog singulariteta koju je prvi suvislo formuliral upravo Vinge. Meni osobno se čini da ideja prije spada u fantastiku, nego u znanstvenu fantastiku, ali to, naravno, ne utječe na moju vrlo visoku ocjenu Vatre nad Dubinom jer, na kraju krajeva, nije posao znanstvene fantastike da piše o onome što se meni čini mogućim, nego da istraži sve moguće vizije ljudske budućnosti.
__________________
Minsc and Boo stand ready.
Minsc is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2008., 12:35   #16
Pozdrav svima.
Imam potrebu obavijestiti vas da sam poslušala savjete i kupila Vingove knjige. Vatra nad dubinom je već obrađena, a bacila sam se na Jazbinu (obožavam praznike ).

A dojmovi su više nego ugodni. Nakon početnih 30-ak i kusur stranica i naslučivanja o čemu to taj tip piše (strukture svemira, Sile i slične velike riječi), moram reći da nisam baš bila oduševljena. Sve mi je izgledalo kao nekakvo tehnološko brbljanje i prenemaganje (inače ne podnosim kad sf pisci stvari i pojave imenuju vleikim slovima kako bi im dali na važnosti i začudnosti tipa Sile, Umovi, Početak i sl. Naime, moj prvi pokušaj pisanja sf priče još dok sam bila mala izgledao je otprilike tako).
Ali onda su Stvari stvarno krenule nabolje i knjiga mi se doista svidjela. Pisac se nije utopio u tehnologiji već je uspio dobro oslikati više likova pa sam čak razvila emocije i prema cvjetnim aranžmanima . A i cijela ideja je spektakularna i ovako prezentirana, djeluje mi realno.

U svakom slučaju, fala što me nagovoriste.
__________________
malo sam se pregrijala
zagrijavanje is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2016., 19:33   #17
Vadim ovu temu iz naftalina, ako ima neka novija neka me moderator uputi.

Naravno, radi se o nastavku fenomenalnih SF knjiga Vernora Vingea: Vatra nad dubinom i Jazbina na nebu. Naslov knjige u mom slobodnom prijevodu "djeca neba", evo link:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/The_Children_of_the_Sky.

Pitanje glasi: Postoji li hrvatski prijevod knjige tj. kad bi ga moglo biti?
__________________
If you should go skating on the thin ice of modern life,
Dont be surprised when a crack in the ice appears under your feet
sprint1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2016., 23:10   #18
Quote:
sprint1 kaže: Pogledaj post
Pitanje glasi: Postoji li hrvatski prijevod knjige tj. kad bi ga moglo biti?
Nema. Njegova djela je prevodio Algoritam, ali oni su sad u raspadu. Znaju imat verziju na Engleskom, no isplati se procitat Vatru ponovo prije ovoga, jer je prilicno direktan nastavak, i pretpostavlja se da se jos sjecas prethodnika.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 23:03   #19
Samo da vam javim.

"Vatra na dubinom" se prodaje u Algoritmu u pola cijene, 74.50kn umjesto 149kn.

Akcija im traje do 28.02.2017. Barem je tako pisalo na jednom primjerku knjige.
Nick7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 22:01   #20
samo da se i ja javim...

"Vatra nad Dubinom" i "Jazbina na Nebu" su fenomenalne knjige!
Inače volim SF ali ovo je nešto nevjerojatno. Toliko kreativno i originalno.

Ja bi također rado pročitao nastavak "Djeca Neba" ako igdje postoji hrvatski prijevod.

Također sam pročitao još jednu Vingeovu knjigu "Na Kraju Duge". Dobra je ali ne tako dobra kao Vatra i Jazbina.
harakiri2 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:47.