Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.01.2009., 15:13   #121
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
kakve veze imaju filozofska i pitanja vjere koja su po sebi tesko dokaziva i vrlo prakticna materijalna organizacija (bez obzira sto je vjerskog karaktera) i da je cinila ovo ili ono, a sto je sve u sferi fizickog i time dokazivog pa se onda i treba na toj razini razgovarati
Nije bitno samo što se govori, nego i tko to govori. A kad netko traži argumente, a da ih sâm nije nikad spreman dati, treba ga podsjetiti na takve sitnice.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2009., 15:19   #122
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Nije bitno samo što se govori, nego i tko to govori. A kad netko traži argumente, a da ih sâm nije nikad spreman dati, treba ga podsjetiti na takve sitnice.
pa opet ovisi oko cega. Ako nije spreman davati argumente oko fizickih stvari onda svakako nije sugovornik sa kojime se moze uopce razgovarati u tom smislu. Ako nikad ne daje argumente za metafizicke "istine" onda je to sasvim OK poto je ipionako pitanje vjere cijelo podrucje, a ne dokaza
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2009., 18:57   #123
Quote:
Ra-Hoor-Khuit kaže: Pogledaj post
A zašto znanstvena zajednica i dalje ne prihvaća postojanje isusa kao povijesnu činjenicu?
Eh, i zaboravio sam još pitati, a što je sa uskrsnućem? Je li i to povjesni fakt, ili?
U doba kad je Isus živio na zemlji pismoznanci nisu prihvaćali ni Njega ni
Njegovog nauka, a to danas čini i većina znanstvene zajednice, samo se
danas nazivaju znanstvenici. Isusa se prihvaća srcem, a ne znanstvenim
dokazivanjem.
Onaj tko vjeruje u Isusa, vjerovat će i da je Isus uskrsnuo jer je zaista
uskrsnuo. To nije nikakav povijesni fakt, nego je to istina. Također ni
Toma apostol nije vjerovao da je uskrsnuo dok mu se nije objavio i rekao
da stavi ruke u Njegove rane. Nakon toga ... odgovor vjere Tome ... moj
Bog i moje sve.

Quote:
Pa osnivač sigurno je, obzirom da je bio desna ruka Francu, i otvoreno podržavao Hitlera i njegova rješenja, a uz sve to, proglašen je i svetim, tako da se iz toga može zaključiti da i sama ta tvoja crkva stoji iza tih zločina.
Po ovome bi se mogla povući dijagonala između Španjolske i Hrvatske, tj.
između Svetog Josemarie Escrive i Blaženog Kardinala Alojzija Stepinca.
Naime, Svetog Escrivu se optužuje da je bio desna ruka Francu i otvoreno
podržavao Hitlera, a Blaženog Kardinala Stepinca da je bio desna ruka Pa-
veliću i da je podržavao njemačku vojsku za vrijeme drugog svjetskog rata,
znači isto Hitlera. No, istina je sasvim nešto drugo, a vidljiva je kroz tisuće
i tisuće ljudi koji se mole na grobu Blaženog Kardinala Stepinca, a isto tako
i na grobu Sv. Escrive, u Rimu. Postoje ljudi, svjedoci toga doba, koji su još
na životu pa mogu govoriti iskreno što je Stepinac proživio, a isto tako i
Escriva. Dokaz tome je i proglašenje Escrive svetim i Stepinca blaženim, a
kanonizirao ih je Sv. Otac Ivan Pavao II. Što ti misliš, da bi Sv. Otac Ivan
Pavao II proglasio sveca i blaženika da su bili zločinci? Ne, bili su mučenici
doba u kojem su živjeli, a svoje muke su prikazivali Bogu za više ciljeve,
rijetki su na to pozvani, a mnogi to ne mogu razumjeti.

Zadnje uređivanje Mostly Harmless : 08.01.2009. at 19:22.
good angel is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2009., 20:23   #124
ljudi, nisam ljubitelj Opusa, no nije li pomalno nepošteno tražiti od sugovornika da na temi "Opus Dei..." dokaže postojane boga?

ako imate argumenata na temelju kojih se da zaključiti nešto negativno o Opusu, iznesite ih. a ako suprotna strana može ovo oboriti, neka obori. mislim da je dokaz za postojanje boga ipak malo odveć krupan zahtjev.

naravno, bilo bi lijepo, , ali zahtjevati ga ipak je pretjerano.
Mostly Harmless is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2009., 22:09   #125
Quote:
Mostly Harmless kaže: Pogledaj post
ako imate argumenata na temelju kojih se da zaključiti nešto negativno o Opusu, iznesite ih. a ako suprotna strana može ovo oboriti

http://www.odan.org/

Ali neki sa suprotne strane su već rekli da svjedoćanstva ne uzimaju u obzir.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2009., 23:21   #126
Quote:
Mostly Harmless kaže: Pogledaj post
ljudi, nisam ljubitelj Opusa, no nije li pomalno nepošteno tražiti od sugovornika da na temi "Opus Dei..." dokaže postojane boga?

ako imate argumenata na temelju kojih se da zaključiti nešto negativno o Opusu, iznesite ih. a ako suprotna strana može ovo oboriti, neka obori. mislim da je dokaz za postojanje boga ipak malo odveć krupan zahtjev.

naravno, bilo bi lijepo, , ali zahtjevati ga ipak je pretjerano.
Kad ti sugovornik kaže da traži dokaze, a istovremeno ti kaže da svjedočanstva neće uzimati u obzir, što mu još možemo ponuditi?
Financijske knjige u kojima piše "platili put albino ubojici"?

Zato sam ja postavio pitanje o postojanju boga s istim disclaimerom.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 08:40   #127
Ma meni se cini da je OD ipak samo jos jedna od mnogih unutarcrkvenih organizacijama sa svojim specificnostima (sto bi rekli "karizmama", jel ) koje ce se nekom cinit vakve nekim nakve, imat ce losa ili dobra iskustva.. ali ne vidim po cemu bi se tako posebno izdvajali osim po tome sto su kroz koristenje te institucije u nekim fikcijskim literarnim djelima usli u neku "kolektivnu mastu" pa su sad svima postali posebno zanimljivi i simbolom tko zna cega. Da se umjesto o njemu pisalo o nekoj drugoj skupini, prelaturi, crkvenom redu il slicno sad bi se oko toga lomila koplja, a za OD skoro nitko ne bi ni znao. Ne mislim da je dakle o niti nesto dramaticno negativno, tajnovito i opasno niti mislim da je neko duhovno savrsenstvo ... institucionalizirana skupina ljudi koja sljedi odredjene duhovne filmove kao i tolika masa drugih vjerski povezanih skupina crkvenih ili necrkvenih.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 10:10   #128
Quote:
Kad ti sugovornik kaže da traži dokaze, a istovremeno ti kaže da svjedočanstva neće uzimati u obzir, što mu još možemo ponuditi?
Financijske knjige u kojima piše "platili put albino ubojici"?
Nije točno. Naime ne možeš mi uvaliti nečije svjedočanstvo i tražiti da ga se prihvati kao argument ili teški dokaz.

Iv 5,31 "Ako ja svjedočim sam za sebe, svjedočanstvo moje nije istinito.
Iv 5,32 Drugi svjedoči za mene i znam: istinito je svjedočanstvo kojim on svjedoči za mene.

To su ljudi koji su izašli iz Opus Dei-a i odlučili svoje lažne priče i mitove prodati za novce brojnim novinarima. Pogledaj datume. Sve je bilo u redu. Izlazak knjige Da Vincijev Kod i odmah se naslagalo nekoliko svjedočanstava koji potvrđuju napisano. U cilju velike zarade i blaćenja Opus Dei-a.

Niti u jednome zakonu ne možeš biti svjedok sam sebi. Ukoliko nema drugim argumenata ili dokaza...
House M.D. is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 10:26   #129
To kažeš ti, a ne vjerujem ni riječ ja.
__________________
Skromnost je vrlina glupih! Stav vrlina skromnih!
TanjaOriginal is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 10:30   #130
Quote:
House M.D. kaže: Pogledaj post
Nije točno. Naime ne možeš mi uvaliti nečije svjedočanstvo i tražiti da ga se prihvati kao argument ili teški dokaz.

Iv 5,31 "Ako ja svjedočim sam za sebe, svjedočanstvo moje nije istinito.
Iv 5,32 Drugi svjedoči za mene i znam: istinito je svjedočanstvo kojim on svjedoči za mene.

To su ljudi koji su izašli iz Opus Dei-a i odlučili svoje lažne priče i mitove prodati za novce brojnim novinarima. Pogledaj datume. Sve je bilo u redu. Izlazak knjige Da Vincijev Kod i odmah se naslagalo nekoliko svjedočanstava koji potvrđuju napisano. U cilju velike zarade i blaćenja Opus Dei-a.
Neznam.. meni je dovoljno da je netko samo simpatizer te organizacije, pa da jako dobro pripazim gdje su mi dokumenti, novčanik i slične neophodne sitnice dok je taj u blizini, a sam pokušaj dolaska te osobe u moj životni prostor tretiram kao akt agresije.


Quote:
Niti u jednome zakonu ne možeš biti svjedok sam sebi. Ukoliko nema drugim argumenata ili dokaza...
Možeš. Samo trebaš dobro poznavati kaznenopravni postupak.
__________________
Smisao je cirkularni labirint u umu onih koji ga traže: Radujmo se bez povoda. Slavimo bezdan, prepoznajmo emisare biločega, uzašle sanjare, lutalice po strasti. Uzađimo po tutnjavi pjesme, od Najvećeg Oka krhotina rasutih kroz prostranstvo ponora. Podajmo se opijumu razvrata duginih boja u tmini. Strmoglavljujem se i uzlazim.

Zadnje uređivanje Ra-Hoor-Khuit : 09.01.2009. at 10:36.
Ra-Hoor-Khuit is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 10:31   #131
Quote:
To kažeš ti, a ne vjerujem ni riječ ja.
Pa reci ti onda nešto. Jer u protivnom kao što je i Mostly Harmless rekao ovo moje stoji. Dajte argument.
House M.D. is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 10:32   #132
Quote:
Nisam ni očekivao da ćeš prihvatiti ovakve dokaze. Ali, tražio si ih, i dobio si ih.
Sad ti nama lijepo podastri dokaze o uskrsnuću tog tvog gospodina.. eksplicitne.

Quote:
ljudi, nisam ljubitelj Opusa, no nije li pomalno nepošteno tražiti od sugovornika da na temi "Opus Dei..." dokaže postojane boga?

ako imate argumenata na temelju kojih se da zaključiti nešto negativno o Opusu, iznesite ih. a ako suprotna strana može ovo oboriti, neka obori. mislim da je dokaz za postojanje boga ipak malo odveć krupan zahtjev.

naravno, bilo bi lijepo, , ali zahtjevati ga ipak je pretjerano. - Mostly Harmless
Ne razvlači na drugu temu i ne trolaj. Nego odgovori na postavljenu.
House M.D. is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 10:37   #133
Ti ionako ne priznaješ nikakve argumente koji ne tjeraju vodu na tvoj mlin.. tako da je to onda gubljenje vremena.
__________________
Smisao je cirkularni labirint u umu onih koji ga traže: Radujmo se bez povoda. Slavimo bezdan, prepoznajmo emisare biločega, uzašle sanjare, lutalice po strasti. Uzađimo po tutnjavi pjesme, od Najvećeg Oka krhotina rasutih kroz prostranstvo ponora. Podajmo se opijumu razvrata duginih boja u tmini. Strmoglavljujem se i uzlazim.
Ra-Hoor-Khuit is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 10:56   #134
Quote:
Ti ionako ne priznaješ nikakve argumente koji ne tjeraju vodu na tvoj mlin.. tako da je to onda gubljenje vremena.
Ne nego ne priznajem svjedočanstva. Ja sam bio u Opus Deiju. Kao supernumerari 1 godinu. Hoćete li vi vjerovati mome svjedočanstvu. nećete. Onda je kontradiktorno da ja vjerujem vašemu. Dokazi, dokazi..
House M.D. is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 11:55   #135
Quote:
House M.D. kaže: Pogledaj post
Ne nego ne priznajem svjedočanstva. Ja sam bio u Opus Deiju. Kao supernumerari 1 godinu. Hoćete li vi vjerovati mome svjedočanstvu. nećete. Onda je kontradiktorno da ja vjerujem vašemu. Dokazi, dokazi..
A što te nagnalo da se predomisliš?
__________________
Skromnost je vrlina glupih! Stav vrlina skromnih!
TanjaOriginal is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 12:14   #136
Quote:
House M.D. kaže: Pogledaj post
Ne nego ne priznajem svjedočanstva. Ja sam bio u Opus Deiju. Kao supernumerari 1 godinu. Hoćete li vi vjerovati mome svjedočanstvu. nećete. Onda je kontradiktorno da ja vjerujem vašemu. Dokazi, dokazi..
Bio si? A zašto više nisi?
__________________
Smisao je cirkularni labirint u umu onih koji ga traže: Radujmo se bez povoda. Slavimo bezdan, prepoznajmo emisare biločega, uzašle sanjare, lutalice po strasti. Uzađimo po tutnjavi pjesme, od Najvećeg Oka krhotina rasutih kroz prostranstvo ponora. Podajmo se opijumu razvrata duginih boja u tmini. Strmoglavljujem se i uzlazim.
Ra-Hoor-Khuit is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 13:02   #137
Quote:
A što te nagnalo da se predomisliš?
U čemu?

Quote:
Bio si? A zašto više nisi?
Zato jer sam tamo bio na duhovnoj obnovi. Obnova je završila i otišao sam. Normalno. Bez prisile.
House M.D. is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 14:07   #138
To je ok. No, moraš shvatiti da nije za svakog sve. Ne postoji recept. Svatko od nas ima drugačiji put. Moj put je za tebe pogrešan, kao što je tvoj pogrešan za mene. A dobro znamo kako se OD i ine crkvene organizacije ponašaju prema onima koji se ne slažu sa njihovom metodologijom. Potkrijepiti ću ovo sa onom rečenicom "Izvan crkve nema spasenja" koja je usput i dogma.
__________________
Smisao je cirkularni labirint u umu onih koji ga traže: Radujmo se bez povoda. Slavimo bezdan, prepoznajmo emisare biločega, uzašle sanjare, lutalice po strasti. Uzađimo po tutnjavi pjesme, od Najvećeg Oka krhotina rasutih kroz prostranstvo ponora. Podajmo se opijumu razvrata duginih boja u tmini. Strmoglavljujem se i uzlazim.
Ra-Hoor-Khuit is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 14:32   #139
Quote:
Roy kaže: Pogledaj post
A ovo je laž. Hoćemo li malo prićati o "Malleus malleficarumu" npr?
knjizi koju je papa stavio na popis zabranjenih knjiga skoro čim je izašla?
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 15:30   #140
dragi moji,

nevješta ruka novog moderatora je premjestila razgovor o odgovornosti crkve za patnje "vještica" na drugi topic,

kolika je odgovornost crkve za progone vještica?
https://www.forum.hr/showthread.php?t=411657

Basta, oprosti što sam uvodni post napisala u tvojem postu, nisam znala kako drugačije.
Mostly Harmless is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:57.