Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.08.2010., 02:54   #2301
Quote:
petorica kaže: Pogledaj post
Ne znam jesam li te pogrešno shvatio!?
Koji dio?
Derviš is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 03:00   #2302
Quote:
Derviš kaže: Pogledaj post
Koji dio?
A to "smiješ"???Na čemu baziraš svoje mišljenje?
Il je bila ironija...
Inače selam alejkum...
petorica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 03:01   #2303
Quote:
Articles of Faith kaže: Pogledaj post
Ugodno sam iznenađen vašim odgovorom Shady. Ali moje mišljenje se promijeniti neće. Zar je to bitno na kraju krajeva? Ne vjerujem da će biti veliki gubitak za Islam to što ja neću postati član. Vi prolazite kroz ono što su kršćani prolazili prije 500 godina i zato postoje veliki nesporazumi između nas. Ne sumnjam da će se Islam nastaviti razvijati i možda čak dobiti novu snagu u budućnosti. Ali to nema veze samnom. Ja imam svoj put. A taj put se zove Istina.
Nikad ne reci nikad...Ja laik primjetio da te nešto vuče,a još ako ti je Shady rekao može bit da bude...
petorica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 03:03   #2304
Quote:
petorica kaže: Pogledaj post
A to "smiješ"???Na čemu baziraš svoje mišljenje?
Il je bila ironija...
Inače selam alejkum...
Pa šta da mu kažem , momak nas je doveo pred svršen čin.

I haj mu ti sad reci da se to ne smije, misliš da je ček'o naš odgovor

Zadnje uređivanje Derviš : 26.08.2010. at 03:12.
Derviš is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 03:04   #2305
Quote:
petorica kaže: Pogledaj post
Nikad ne reci nikad...Ja laik primjetio da te nešto vuče,a još ako ti je Shady rekao može bit da bude...
Žao mi je,ali jedini način da spoznaš istinu je da odbaciš sve ideologije.
Articles of Faith is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 03:15   #2306
Quote:
Articles of Faith kaže: Pogledaj post
Žao mi je,ali jedini način da spoznaš istinu je da odbaciš sve ideologije.
Još dok sam samo čitao ovaj forum upamtio sam mnoge koji pišu,između ostalog i tebe,te vjeruj mi svaki put iznova smatrao da si ti musliman... ...Možda to nešto i govori...
Ali ja bih volio samo da ljudi shvate Islam na drugačiji način i da Islam nije terorizam...Volio bih da uče o našem Poslaniku s.a.v.s iskreno...Mnogi namjerno iskrivljavaju hadise...Kur'an je nemoguće iskriviti,ali prevode Kur'ana jeste moguće,te se i na taj način pokušava dati pogrešna slika Islama...Kad čovjek to uvidi...Sretan je...
Nismo banda...
petorica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 03:16   #2307
Quote:
Articles of Faith kaže: Pogledaj post
Žao mi je,ali jedini način da spoznaš istinu je da odbaciš sve ideologije.
Onda samo upadneš u ideologiju - neideologije.

Quote:
Articles of Faith kaže: Pogledaj post
Ugodno sam iznenađen vašim odgovorom Shady. Ali moje mišljenje se promijeniti neće. Zar je to bitno na kraju krajeva? Ne vjerujem da će biti veliki gubitak za Islam to što ja neću postati član. Vi prolazite kroz ono što su kršćani prolazili prije 500 godina i zato postoje veliki nesporazumi između nas. Ne sumnjam da će se Islam nastaviti razvijati i možda čak dobiti novu snagu u budućnosti. Ali to nema veze samnom. Ja imam svoj put. A taj put se zove Istina.
Ipak (iz mojeg gledišta) to jeste gubitak! Svaki čovjek je vrijedan kao svemir! Tako ja vidim.
No, i Istina je super. Jer, Istina je opet - Bog. Pa ako tražišp samo istinu, nać ćeš je!

Mi se samo možemo pomoliti da nađeš sebe u onom čime će Istiniti biti tobom zadovoljan.. A i ti Njime.
Isto i da mi nađemo sebe u onom u čemu će Istiniti biti nama zadovoljan.. A i On nama.
i za nas ćemo se zamoliti jer nitko nije siguran gdje je, dok On ne presudi.

Eno odgovorio sam tebi i Višeslavu i na njegovoj temi
https://www.forum.hr/showpost.php?p=2...8&postcount=99..
doduše nešto proširenije (zbog njega) pa možeš i taj odgovor pročitati.
Uglavnom, bitno je da iskreno voliš, a poslije sve ide lakše. Pozdrav

Zadnje uređivanje Shady : 26.08.2010. at 03:26.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 03:21   #2308
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Onda samo upadneš u ideologiju - neideologije.
Ne.

Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Eno odgovorio sam tebi i višeslavu i na njegovoj temi,
https://www.forum.hr/showpost.php?p=2...8&postcount=99
doduše nešto proširenije (zbog njega) pa možeš i taj odgovor pročitati.
Uglavnom, bitno je da iskreno voliš, a poslije sve ide lakše. Pozdrav
Da,vidio sam taj tvoj post. Mislim da je OK. To je tvoja vjera i besmisleno je da vječno vrtimo iste rasprave.
Articles of Faith is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 03:32   #2309
Quote:
Articles of Faith kaže: Pogledaj post
Ne.
Pa rekao si da je tvoja ideologija da se Istina spoznaje samo ako odbaciš sve ideologije - zar ne?
A ja na to samo kažem da tako upadneš u ideologiju - neideologije. Drugim riječima, tako si opet napravio neku ideologiju, zar ne?

Quote:
Articles of Faith kaže: Pogledaj post
Da,vidio sam taj tvoj post. Mislim da je OK. To je tvoja vjera i besmisleno je da vječno vrtimo iste rasprave.
Na nemoramo sve isto vrtiti u krug. Ali možemo produbljivati iskustva i otvarati neke nove teme. Uglavnom, meni je bitno da znam da li sam dao zadovoljavajući odgovor na pitanje: "Zašto Allah neke odluči uputiti a neke ne? A onda te koje nije uputio šalje u pakao?" - ne znam vidiš li u tom odgovoru neke kontradikcije.. Zapravo, jako je teško na to odgovoriti na forumu, možda bi kroz razgovor išlo lakše. Na primjer, sad sam se sjetio da nisam kod tog pitanja objasnio da Allaha ni ne treba posmatrati previše odvojeno od svijeta.. jako je bitan onaj dio da u nama ima Duha.. Tako je najlakše razumjeti zašto ako mi hoćemo i Allah hoće da hoćemo. A to je i ono Isusovo, iz Evanđelja: "Kucajte i otvorit će vam se". A ima još jedna dobra priča, sad će sehur, pa moram iči, ali napisat ću je drugi put. Pozdrav
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 03:36   #2310
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Pa rekao si da je tvoja ideologija da se Istina spoznaje samo ako odbaciš sve ideologije - zar ne?
A ja na to samo kažem da tako upadneš u ideologiju - neideologije. Drugim riječima, tako si opet napravio neku ideologiju, zar ne?
Ne,ja sam rekao "Žao mi je,ali jedini način da spoznaš istinu je da odbaciš sve ideologije " nisam rekao "moja ideologija je da odbaciš sve ideologije"
To bi zbilja bilo apsurdno i zato to nisam rekao. (kao i što svatko može vidjeti)


Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Na nemoramo sve isto vrtiti u krug. Ali možemo produbljivati iskustva i otvarati neke nove teme. Uglavnom, meni je bitno da znam da li sam dao zadovoljavajući odgovor na pitanje: "Zašto Allah neke odluči uputiti a neke ne? A onda te koje nije uputio šalje u pakao?" - ne znam vidiš li u tom odgovoru neke kontradikcije.. Zapravo, jako je teško na to odgovoriti na forumu, možda bi kroz razgovor išlo lakše. Na primjer, sad sam se sjetio da nisam kod tog pitanja objasnio da Allaha ni ne treba posmatrati previše odvojeno od svijeta.. jako je bitan onaj dio da u nama ima Duha.. Tako je najlakše razumjeti zašto ako mi hoćemo i Allah hoće da hoćemo. A to je i ono Isusovo, iz Evanđelja: "Kucajte i otvorit će vam se". A ima još jedna dobra priča, sad će sehur, pa moram iči, ali napisat ću je drugi put. Pozdrav
Laku noć.
Articles of Faith is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 03:44   #2311
Quote:
Articles of Faith kaže: Pogledaj post
Ne,ja sam rekao "Žao mi je,ali jedini način da spoznaš istinu je da odbaciš sve ideologije " nisam rekao "moja ideologija je da odbaciš sve ideologije". To bi zbilja bilo apsurdno i zato to nisam rekao. (kao i što svatko može vidjeti) Laku noć.
Samim tim što smatraš da je jedini način da spoznamo istinu taj da odbacimo sve ideologije, time je to i tvoj stav... ono što ti vjeruješ i što smatraš da je istina. Na to se onda nižu razlozi: duhovna, povijesna i logička potkrepljenja.. i onda se dobije jedna nova ideologija... Na to sam mislio. Na primjer, kod sai Babe imaš ideju da treba odbaciti sve poznate ideologije, da bi se mogla prihvatiti njegova - kao ideologija iznad ideologija. Laka noć!
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 03:47   #2312
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Samim tim što smatraš da je jedini način da spoznamo istinu taj da odbacimo sve ideologije, time je to i tvoj stav... ono što ti vjeruješ i što smatraš da je istina. Na to se onda nižu razlozi: duhovna, povijesna i logička potkrepljenja.. i onda se dobije jedna nova ideologija... Na to sam mislio. Na primjer, kod sai Babe imaš ideju da treba odbaciti sve poznate ideologije, da bi se mogla prihvatiti njegova - kao ideologija iznad ideologija. Laka noć!
Ne. Zato jer Sai Baba nikad neće reći da je u redu da sumnjaš u njega. A ja bi poticao druge da sumnjaju u mene i da odbace moju ideju ako im se ne sviđa. Bez ikakvih prijetnji paklom. A to nećeš naći nigdje. Ni u Islamu ni kod Sai Babe.

Ono što bi ja želio je da ljudi nađu svoj put. Ako im se neke moje ideje sviđaju,onda super. Ako ne,nema veze. Nikome ništa neće biti.
Articles of Faith is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 03:53   #2313
Quote:
Articles of Faith kaže: Pogledaj post
Žao mi je,ali jedini način da spoznaš istinu je da odbaciš sve ideologije.
to da je sve NIŠTA je samo pola istine!...
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 07:18   #2314
Quote:
I am a dreamer kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanjce

Usla sam u raspravu s jednim prijateljem, i zanima me da li se Islam prije Muhammeda a.s. isto zvao Islam, ili su poslanici prije njega pozivali u vjeru u jednog Boga .. nadam se da ste razumjeli sta me zanima
Kur'an govori da Ibrahim a.s. nije bio ni krscanin ni jevrej vec monoteista.
Medjutim nije tacno znao kojem bogu treba da se klanja pa se u suri Stoka govori da je Ibrahim a.s. mislio da su mu Zvijezde, Sunce i Mjesec Gospodari.
qwertybajt is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 11:35   #2315
Jeli Muha Med bio pedofil ili je ovo kršćanska propaganda?

PEDOFILIJA

Muhamed je bio pedofil. Tako govore Islamske vjerske knjige hadisi. Na primjer, Tabari VII:7 navodi:

"Poslanik je oženio Ajšu u Meki tri godine prije Hijrah, poslije smrti Khadija. U to vrijeme je imala 6 godina."

Kada da sva ubijanja, ratovanje, robovlasništvo, ratrovanje i silovanja nisu bila dovoljna, Muhamed je odlučio oženiti dijete. Ovo je najobičniji slučaj pedofilije i seksualnog zlostavljanja djece. Hadis Tabari IX:131 jasno navodi:

"Moja majka je došla do mene dok sam bila na ljuljašci i spustila me dole. Moja dadilja je obrisala moje lice sa vodom i povela me. Kada sam bila kod vrata ona se je zaustavila da bih mogla povratiti dah. Dovedena sam unutra dok je Muhamed sjedio na krevetu u našoj kući. Majka me je postavila da sjedim u njegovom krilu. Ostali žene i ljudi su ostali i otišli. Poslanik je izvršio seksualni bračni snošaj sa mnom u mojoj kući kada sam imala 9 godina."

Zar osoba koja se izdaje za Božijeg poslanika može seksualno zlostavljati dijete od 9 godina? Još gore je što je Muhamed sve te ljude obmanjivao svojim navodnim Božijim poslanstvom. Kako odbiti čovjeka koji želi oženiti nečije dijete a izdaje se za Božijeg poslanika? Muhamed nije jedini pedofil, u novije vrijeme je poznat slučaj Sai Babe koji se izdaje za Boga, a kojeg optužuju mnogi za homoseksualno zlostavljanje.

Poenta je da su ljudi naivni i lako ih je obmanuti. Muhamed je nastojao da opravda ovakvo ponašanje. Bukhari:V9B86N98 navodi:

"Poslanik je rekao, 'Djevica ne smije biti oženjena dok se ne upita za dozvolu.' 'O poslaniče! Kako će djevica pokazati svoje odobravanje?' On kaže, 'Tako što će ćutati.' "

Bukhari: V9B87N139-40 navodi:

"Alahov poslanik je rekao Ajši, 'Pokazana si mi dva puta u snovima (seksualne fantazije). Posmatrao sam čovjeka ili anđela koji te je nosio u svilenoj tkanini. On mi je rekao, "Ona je tvoja, otkrij je." I to si bila ti. Onda bih rekao sebi, "Ako je ovo od Alaha, onda se mora dogoditi." '"

Ispada po Muhamedu da Bog odobrava pedofiliju. Je li Alah pravi Bog ili obični demon koji se predstavlja kao Bog opsjednutom Muhamedu?
la la la la la is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 11:53   #2316
Hvala svima za odgovore
Sellam .
__________________
I am a dreamer and when I wake,
You can't break my spirit - it's my dreams you take.
I am a dreamer is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 14:18   #2317
Quote:
la la la la la kaže: Pogledaj post
Jeli Muha Med bio pedofil ili je ovo kršćanska propaganda?

PEDOFILIJA

Muhamed je bio pedofil. Tako govore Islamske vjerske knjige hadisi. Na primjer, Tabari VII:7 navodi:

"Poslanik je oženio Ajšu u Meki tri godine prije Hijrah, poslije smrti Khadija. U to vrijeme je imala 6 godina."

Kada da sva ubijanja, ratovanje, robovlasništvo, ratrovanje i silovanja nisu bila dovoljna, Muhamed je odlučio oženiti dijete. Ovo je najobičniji slučaj pedofilije i seksualnog zlostavljanja djece. Hadis Tabari IX:131 jasno navodi:

"Moja majka je došla do mene dok sam bila na ljuljašci i spustila me dole. Moja dadilja je obrisala moje lice sa vodom i povela me. Kada sam bila kod vrata ona se je zaustavila da bih mogla povratiti dah. Dovedena sam unutra dok je Muhamed sjedio na krevetu u našoj kući. Majka me je postavila da sjedim u njegovom krilu. Ostali žene i ljudi su ostali i otišli. Poslanik je izvršio seksualni bračni snošaj sa mnom u mojoj kući kada sam imala 9 godina."

Zar osoba koja se izdaje za Božijeg poslanika može seksualno zlostavljati dijete od 9 godina? Još gore je što je Muhamed sve te ljude obmanjivao svojim navodnim Božijim poslanstvom. Kako odbiti čovjeka koji želi oženiti nečije dijete a izdaje se za Božijeg poslanika? Muhamed nije jedini pedofil, u novije vrijeme je poznat slučaj Sai Babe koji se izdaje za Boga, a kojeg optužuju mnogi za homoseksualno zlostavljanje.

Poenta je da su ljudi naivni i lako ih je obmanuti. Muhamed je nastojao da opravda ovakvo ponašanje. Bukhari:V9B86N98 navodi:

"Poslanik je rekao, 'Djevica ne smije biti oženjena dok se ne upita za dozvolu.' 'O poslaniče! Kako će djevica pokazati svoje odobravanje?' On kaže, 'Tako što će ćutati.' "

Bukhari: V9B87N139-40 navodi:

"Alahov poslanik je rekao Ajši, 'Pokazana si mi dva puta u snovima (seksualne fantazije). Posmatrao sam čovjeka ili anđela koji te je nosio u svilenoj tkanini. On mi je rekao, "Ona je tvoja, otkrij je." I to si bila ti. Onda bih rekao sebi, "Ako je ovo od Alaha, onda se mora dogoditi." '"

Ispada po Muhamedu da Bog odobrava pedofiliju. Je li Alah pravi Bog ili obični demon koji se predstavlja kao Bog opsjednutom Muhamedu?
Nije tacno da je hz Aisa imala 6 godina kada je isprosena , ni 9 kada se udala za poslanika.Imala je 17 godina kad je isprosena a 19 kada je stupila u brak.
__________________
MOŽE SE DESITI DA NAM NEKO UBACI VIRUS LOŠIH MISLI, ALI MU NE DOZVOLIMO DA NAM OBORI SISTEM.
Sabur is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 15:01   #2318
Quote:
Sabur kaže: Pogledaj post
Nije tacno da je hz Aisa imala 6 godina kada je isprosena , ni 9 kada se udala za poslanika.Imala je 17 godina kad je isprosena a 19 kada je stupila u brak.
A šta ako je imala 6 godina kad se je udala???
Meni vAllahi sve što je uradio Poslanik s.a.v.s. je moralno i nemam sebi razloga objašnjavati nekim teorijama koje se pojavljaju u vrijeme kad se pojavljuju i optužbe...Poslanika s.a.v.s. nikad niko nije optužio radi Aiše r.a.,osim u novije vrijeme...I sad se kao muslimani moraju pravdati...Muhammed a.s. sigurno nije imao odnos sa Aišom prije nego je ona postala punoljetna u svakom smislu...

"Pedofilija je fizioseksualni poremecaj u kojem se odrasla osoba uzbudjuje i seksualno zadovoljava prvobitno kroz seksualni kontakt sa djecom koja nisu dostigla ni pubertetetsku dob. Tipican primjer pedofila je nemoc da pronadje zadovoljstvo u seksualnoj vezi sa odraslom osobom i ima nisko povjerenje u sebe , a gledano na odnos sa djetetom je manje plasljiv nego u odnosu sa odraslim."

"Statistika pokazuje da Poslanikov brak sa Aisom r.a., u njenim ranim godinama je jedini izuzetak i nije uporedljiv sa ostalim njegovim brakovima.Jos vise, pedofilu je glavno zanimanje u zadovoljavanju sa predpubertetskim djevojcicama sto je cista kontradiktornost ovim navedenim 91 % od Poslanikovih brakova sa zenama starijim od 17 godina i vise. Ocekivani ishod testa Poslanikovog zivota i brakova sa njegovim zenama je kompletno jasan i odbacuje teorije po kojima ga zlonamjerni pokusavaju opisati kao pedofila."

"Skoro svi pedofili posjeduju historiju perverznih radnji i silovanja . Opet, ne postoji ni jedan dokaz bilo sa religijskog aspekta ili sekularnih izvora da Bozji poslanik Muhammed, s.a.w.s., ikada bio u takvim nemoralnim i neprihvatljivim radnjama ( Allah,dz.s., da oprosti ) Ovo je dokazano od strane islamskih a takodje i neislamskih ucenjaka. "
petorica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 15:03   #2319
Quote:
Sabur kaže: Pogledaj post
Nije tacno da je hz Aisa imala 6 godina kada je isprosena , ni 9 kada se udala za poslanika.Imala je 17 godina kad je isprosena a 19 kada je stupila u brak.
Ne znam ništa o islamskoj povjesti, ali bacio sam pogled na wikipediju
http://en.wikipedia.org/wiki/Aisha
Radije ću vjerovati njoj nego tebi.

According to the traditional sources, Aisha was six or seven years old when betrothed to Muhammad

Aisha stayed in her parents' home for several years until she joined Muhammad and the marriage was consummated.[1][3][4][5][6][7] Most of the sources indicate that she was nine years old at the time, with the single exception of al-Tabari, who records that she was ten.

Some minority opinions such as those presented by Maulana Muhammad Ali, a follower of the Ahmadiyya movement, have challenged the belief that Aisha was aged 6 or 9 years old, claiming instead that she was fourteen or fifteen when Muhammad married her

Dakle ipak je riječ o pedofilu.
la la la la la is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 26.08.2010., 15:49   #2320
Opet ja imam pitanje )

koliko je vjerodostojna knjiga "Razgovor sa dzinom muslimanom" ??
__________________
I am a dreamer and when I wake,
You can't break my spirit - it's my dreams you take.
I am a dreamer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:03.