Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.10.2017., 16:50   #7041
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post

Nego mnogo veći od njega i ostalih manje bitnih likova, koji su ipak uspjeli ući u povijesne knjige, za razliku od Isusa Krista!
Aha! tu smo, sad sam te ulovila! (no no šalim se šalim )

=

Što misliš da je bolje, dal ući u povijesne knjige ili ući u srca bilijardu ljudi koji te vole i poštuju i vjeruju u tebe ?

To je to što se zbilo Isusu. Njega cijene kao nikad nikog prije ni kasnije čovjeka na zemlji. Gandi je i sam pričao o tome, izjavivši da se divi Isusu Kristu ali da je, on Gandi, razočaran kršćanskim svijetom.

Vidiš li, čak je i Gandi vjerovao da je Isus postojao.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 16:52   #7042
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Izgleda je i Herod poželio nešto slično Isusovom 'autogramu', prilikom situacije kad su Isusa priveli na dvor kod Heroda znatiželjnog "da će od njega vidjeti kakvo čudo" (Luka 23:8), ali ne da nije dobio nikakav dokaz, potpis, svjedočanstvo, već Isus s njim nije htio progovoriti ni jedne jedine riječi, doslovce mu nije odgovorio ni na jedno pitanje.
Sad samo da ne ispadne da ni Herod nije postojao, hehe.
Da naravno. Ni Pilat izgleda nikad nije postojao...

Taj mit o nepostojanju Isusa je zapravo klasična teorija zavjere. Ideološki debelo obojana, jasno. Izvrne se sve što se može izvrnuti da bi ga se iznegiralo, i mora se izbrisati još bar 5-6 povijesnih likova, o zajednicama ranokršćana da i ne govorim.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 16:57   #7043
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ajme, jadna li pokušaja.
Nekakav smušeni blogić si stavio, forum štoli odnekuda (autor???).
Lol, pa ti ne razlikuješ rezime od nekog stručnog štiva. Ovo je samo ukratko odgovoreno zašto, i je li Tacit glavni uzrok tome. Naravno nije, ali zgodno kao dodatan dokaz. Osim za dežurne mrzitelje Isusa, jasno. Ali to su već ideološke strasti, koje nemaju veze s objektivnošću i istinom.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 16:58   #7044
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Aha! tu smo, sad sam te ulovila! (no no šalim se šalim )
=
Probala si me ulovit za "Cezara", ali i daleko manje poznate osobe su postale povijesne. Isukrst ne.

Quote:
Što misliš da je bolje, dal ući u povijesne knjige ili ući u srca bilijardu ljudi koji te vole i poštuju i vjeruju u tebe ?
Već jesi u srcima svih ljudi Pravi živote. Samo toga nisi svjesna.

Biti vjerski autoritet nekome, to je jako porazno po duhovnost.

Quote:
To je to što se zbilo Isusu. Njega cijene kao nikad nikog prije ni kasnije čovjeka na zemlji.
Muhamed mu se rapidno približava. Nekad su ga pretekli Beatlesi, ali više ne. lol

Quote:
Gandi je i sam pričao o tome, izjavivši da se divi Isusu Kristu ali da je, on Gandi, razočaran kršćanskim svijetom.
Pitam se je li se Gandhi divio i Isusovom bacanju u vječni pakao neistomišljenika.

Quote:
Vidiš li, čak je i Gandi vjerovao da je Isus postojao.
Kao ideal nenasilja. Što ne bi. Neki se nadahnjuju i Superženom i Supermenom i ostalim likovima iz mitova i legendi.
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 17:03   #7045
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Evo da odgovorim objema...

Prilažem ovaj tekst kao odgovor na pitanje "zašto većina povijesničara drži Isusa za povijesnu osobu":

https://www.reddit.com/r/AskHistoria...ccept/cuiuf1i/
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ajme, jadna li pokušaja.
Nekakav smušeni blogić si stavio, forum štoli odnekuda (autor???).

Gdje je glavni argument propala knjiga od Ehrmana prije par godina, koje se svi već odriču.
On je mnogo bolji kad se primi dokaza o nepouzdanosti novozavjetnih tekstova, o čemu je napisao masu knjiga.
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Lol, pa ti ne razlikuješ rezime od nekog stručnog štiva.
Kakav "rezime" pobogu. Nabacan nekakav tekst bez glave i repa od nekoga.

Quote:
Ovo je samo ukratko odgovoreno zašto, i je li Tacit glavni uzrok tome. Naravno nije, ali zgodno kao dodatan dokaz.
?

Quote:
Osim za dežurne mrzitelje Isusa, jasno.
Opet se ti nabacuješ blatom u rukavicama. Što bih ja mrzio Isusa? Odakle ti te gluposti? Neću mrzit lika iz midraša. Zašto stalno namećeš zlu i zlobnu propagandu da ja nešto ili nekoga mrzim? Ne mrzim nikoga.

Quote:
Ali to su već ideološke strasti, koje nemaju veze s objektivnošću i istinom.
Neću prijaviti tvoj post, jer shvaćam da ti nije ugodno kad su na stolu tvoja ukorijenjena sveta vjerska uvjerenja....
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 17:04   #7046
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Da naravno. Ni Pilat izgleda nikad nije postojao...

Taj mit o nepostojanju Isusa je zapravo klasična teorija zavjere. Ideološki debelo obojana, jasno. Izvrne se sve što se može izvrnuti da bi ga se iznegiralo, i mora se izbrisati još bar 5-6 povijesnih likova, o zajednicama ranokršćana da i ne govorim.
Upravo im to svo vrijeme govorim, da bi u tom slučaju a kojeg su si zamislili trebalo brisati sve redom zapisane likove.

Matej se osvrnuo na Pilatove riječi (27:22) napisavši da je Pilat izjavio "Što onda da učinim s Isusom kojega nazivaju Kristom?", jer Pilat je prosto bio razočaran svjetinom koja je Isusa htjela pogubiti, Pilat im je rekao stila 'ja na ovom čovjeku ne vidim nikakvog grijeha, al vi kak oćete', i tada je u lavoru oprao ruke - poznati famozni detalj o kojem dandanas bruji čitav svijet.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 17:12   #7047
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Da naravno. Ni Pilat izgleda nikad nije postojao...
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Upravo im to svo vrijeme govorim, da bi u tom slučaju a kojeg su si zamislili trebalo brisati sve redom zapisane likove.

Matej se osvrnuo na Pilatove riječi (27:22) napisavši da je Pilat izjavio (cut).
Poncije Pilat jest povijesna osoba, jer imamo nekoliko historiografski neovisnih dostatnih dokaza za to. Isus Nazarećanin nije povijesna osoba, dok god se ne pronađe dostatnih dokaza za to. Unatoč golemom stoljetnom trudu, još ništa...
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 17:16   #7048
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Probala si me ulovit za "Cezara", ali i daleko manje poznate osobe su postale povijesne. Isukrst ne.



Već jesi u srcima svih ljudi Pravi živote. Samo toga nisi svjesna.

Biti vjerski autoritet nekome, to je jako porazno po duhovnost.
Bit ću kulturna pa se napraviti da mi se ne rugaš. Danas si loše volje, ha, vidim da se oćeš posvađati sa svima.

Nisi dokazao da je Cezar postojao, i taj je mit. I kaj me opće gabri za njega i njegove cezarije, Cezar božanski, il kak su ga već zvali, a ja ga zovem bolesnim umišljenikom koji se htio izjednačiti sa bogovima. The End o njemu.



I što si ono napisao... nekakav "isukrst", je je, u tom slučaju se radi o izmišljenom liku.

Eto, valda smo se napokon uspjeli kolko-tolko sporazumjeti.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 17:22   #7049
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post

Poncije Pilat
jest povijesna osoba, jer imamo nekoliko historiografski neovisnih dostatnih dokaza za to. Isus Nazarećanin nije povijesna osoba, dok god se ne pronađe dostatnih dokaza za to. Unatoč golemom stoljetnom trudu, još ništa...
Nepoznati, nadam se da primjećuješ ove dvije napisane natuknice, „jest/nije. Ako je pisano da je Pilat (realno povjesna osoba) razapeo Isusa, oprao ruke od odgovornosti za Židovsko traženje kazne, Nazarećanina kojem se traži od strane Farizeja da Ga se osudi, kakvi bi to onda dostatni dokazi trebali postojati? Koja bi to bila validna kategorija knjiga, potrage, iskopina, artefakta etc? Jel opet trebamo se vraćati na povjesno znanstvene metode? Po meni nije problem što ti tako želiš da to bude kako ti vidiš taj fakt, nego ja ne vidim nikakvu logiku u tome što pokušavaš prezentirati. Potrajati će ovo jako dugo, dok srce ne omekša.

LP
__________________
Σύμφωνα με τον Ιησού Χριστό, τον Ηλία
barmen jitro is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 17:52   #7050
Quote:
barmen jitro kaže: Pogledaj post
Nepoznati, nadam se da primjećuješ ove dvije napisane natuknice, „jest/nije. Ako je pisano da je Pilat (realno povjesna osoba) razapeo Isusa, oprao ruke od odgovornosti za Židovsko traženje kazne, Nazarećanina kojem se traži od strane Farizeja da Ga se osudi, kakvi bi to onda dostatni dokazi trebali postojati? Koja bi to bila validna kategorija knjiga, potrage, iskopina, artefakta etc? Jel opet trebamo se vraćati na povjesno znanstvene metode? Po meni nije problem što ti tako želiš da to bude kako ti vidiš taj fakt, nego ja ne vidim nikakvu logiku u tome što pokušavaš prezentirati. Potrajati će ovo jako dugo, dok srce ne omekša.

LP
Ostavio je dojam kanda ništa drugo nego nas pokušava tek samo zbuniti. Ali kako je moguće zbuniti one koji u svojoj vjeri čvrsto stoje, kaj ne da je.
Ljudi se vole grudati, ali ne vole kad neko u grudu potrpa kamen, ak ste čuli da neki prave takve grube grude, da prostiš poziv je na rat, ali ali mozak ipak radi, imamo mi štit (o kojem je pisao apostol Pavao).

No, da se vratimo na temu... Dakle, smo na 1.stoljeću n.e.

Židovsko sudbeno vijeće se sastojalo od čak 71. člana, i najviši veliki svećenik Ana, i njegova desna ruka, njegov zet, Kajfa. E sad, da li su židovski povjesničari potvrdili da su postojala ta dvojca? Jer ako nisu, a onda su zaboravili pisati o 'svojima', kojima je Isus odgovorio "Zašto pitaš mene? Pitaj one koji su čuli što sam govorio" (Ivan 18:19-21; jer ne lažem kad kažem da piše to i to)
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 18:19   #7051
Quote:
barmen jitro kaže: Pogledaj post
Ako je pisano da je Pilat (realno povjesna osoba) razapeo Isusa, oprao ruke od odgovornosti za Židovsko traženje kazne, Nazarećanina kojem se traži od strane Farizeja da Ga se osudi, kakvi bi to onda dostatni dokazi trebali postojati?
Povjesničari ne rade svoj posao tako, da negdje netko nešto napiše i odmah je povijesna istina. Čak i ako u svojoj pisaniji upotrijebi ime osobe koja je povijesna osoba.
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 19:37   #7052
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Jok. Ja sam, naprotiv, naveo svoju veliku sumnju da bi Muhamed ostao nepismen a okružen je poznatim trgovcima, pjesnikom, koji su ga voljeli i brinuli oko njega itd. Tvoja hipoteza o Muhamedovoj nepismenosti zapravo zvuči da TI misliš da je bio toliko glup, da ga nisu uspjeli naučiti čitati i pisati.
hahahh, još meni imputiraš ono što govoriš ti, (parafraziram te: "nije valjda bio toliko glup, da bi ostao nepismen"). to su tvoje riječi ali ok, nema potrebe da se nadvikujemo. inače, kada je objava kur'ana časnog završena, oko godinu prije odlaska Muhammeda s ovog svijeta, muhamemd jest je naučio pisati, ima o tome par ozbiljnih predaja koje vele da je tražio pero i papir, da napiše svoju oporuku. Ali dok je kur'an bio objavljivan jest bio nepismen, jer je kao takav i najavljen u Izaiji. čitaj one stiohove srcem.
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
U stanju zaljubljenosti u svoj ideal Muhameda, njegovi poklonici posvuda ga vide u "proročanstvima" (kao i Sai Babu što su viđali u Vedama). Nebitno. Isusa ne samo da su vidjeli u svim tim proročanstvima po starom zavjetu, nego je On i nastao iz tih tekstova, jer inače moraš vjerovat da su se stotine sitnih detalja priče čarobno ispunile u Isusu nakon stotina godina. A moraš priznat, da je to vrlo slabo vjerojatno. Vjerojatnije je da su ti tekstovi naprosto pokupljeni odatle i poslužili za konstruiranje priča o Isusu.
oni stavci iz Izaije koje sam ti ja podastro, su toliko jasni da ne ostavaljaju dvojbu da je tu riječ o muhammedu a.s. i što se tiče njega, još jednom da ponovim, on jest bio nepismen, dovoljno svjedočanstvo tome je knjiga koju je on diktirao, Kur'an plemeniti, u kojem piše,m citiram: "onima koji će slijediti Poslanika, vjerovjesnika, koji neće znati ni da čita ni da piše, kojeg oni kod sebe, u Tevratu i Indžilu, zapisana nalaze" (7,157) ne misliš valjda da bi autor njige lagao da je nepismen?! (dalje si se prebacio na usporedbu sa mitovima o Isusu)
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Toliko su ga pokrili da Isus jedva proviruje ispod tih naslaga. Ima li ga uopće ispod tih naslaga?
slažem se da su mnoga izvješča iz NZ pretjerivanje i fantastične legende, oduzeli su mu čovječnost da bi bio bog. to je radila rana crkva. zato je Isus tako nerealan, autoritativan. po meni oduzeli su mu time ono najljepše što je krasilo njegov život, a do je skromnost i potpuna podložnost Stvoritelju.
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
To je nemoguće dok god postoje teokratski brutalni islamistički režimi tamo. Nema slobode istraživanja oko tog njima najbitnijeg lika.
ti brutalni režimi su uvijek u službi nepravednih vladara i cilj im je samo ogaditi islam ljudima u svijetu. Slažem se da, dok je njih, teško se može imati ozbiljnije istraživanje bilo čega, ne samo Isusova života.
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
pa ne misliš valjda da sve znaš, ili si ekspert u svemu?
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Kakvu moju "presiju" prijetvorno izmišljaš?
tako nastupaš da to često liči na preziju. eto, čak si meni rekao da se ja pretvaram, iako ti znaš da sam ja musliman. a ja to ni ne krijem. jesam musliman.
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Nego, daj nam bolje dokaze da je Isus povijesna osoba kao Julije Cezar ili sličan čovjek iz povijesnih knjiga.
već sam rekao, nema nekih ozbiljnih dokaza koji bi pomogli znanosti, jer je njegov život uglavnom opisan tako da se zaključi iz tih opisa da je to bog koji je hodio zemljom, ili u blažijoj varijanti, božiji sin koji je sa neba došao u tijelu da bi uništio grijeh, itd.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 19:37   #7053
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Povjesničari ne rade svoj posao tako, da negdje netko nešto napiše i odmah je povijesna istina. Čak i ako u svojoj pisaniji upotrijebi ime osobe koja je povijesna osoba.
Ima povjesničara, a ima i nazovi povjesničara. Ovi drugi, slutimo, rade po carskoj direktivi. Npr. u carskoj Vlada Tepeša, koji bi se to samo tako usudio pisati istinu ako je Vlad poručio 'o meni ćete sve samo naj, a ako nećete, već sam vam pripremio kolac'. Strahovlada učini svoje. Povjesničarima preostalo što prije pobjeći iz carstva pa u drugoj dalekoj zemlji napisati istinu o 'princu tame'.

Nije da smo ispali iz teme, rekoh ne udi nakratko proširiti vidike, poante, oko što su to istinski povjesničari, znate takvi su nepotkupljivi, njihov postignuti ugled nije pristigao iznebuha, oni su jednostavno skloni istini koju se ne poražava čak ni pod prijetnjom smrću. Oni nisu kukavice, već jedni od najhrabrijih.



A što se tiče Isusa, on nije povijesna osoba. Nema veze što naslov teme o njemu govori u prošlom svršenom glagolskom vremenu. Vjeruj, nijedan živ čovjek se ne bori srčano za mrtvog čovjeka. Uočava se, primjerice, i po usporedbi između borbe za mrtve/pokojne proroke, jer koliko uviđamo borba živih ljudi za njih, mrtve, je toliko slaba da ju se čak ni ne može nazvati borbom. No ali, kada je Isus u pitanju, tada se osjeti duh živih ljudi usmjerenih na njega, živog, Krista. Da, dokaz je.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 19:40   #7054
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Povjesničari ne rade svoj posao tako, da netko nešto napiše i odmah je povijesna istina. Čak i ako u svojoj pisaniji upotrijebi ime osobe koja jeste povijesna osoba.
da! najveća zbrka je napravljena sa potpuno fantastičnim stavcima, poput onog da su na dan Isusova razapinjanja izašli zombiji iz grobova, šetali gradom i vidjeli ih ljudi. kad knjigu koja to sadrži tako što uzmemo u razmatranje, bude sasvim očigledno da se na to ne možemo osloniti u naučnom sagledavanju.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 20:20   #7055
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
najveća zbrka je napravljena sa potpuno fantastičnim stavcima, poput onog da su na dan Isusova razapinjanja izašli zombiji iz grobova, šetali gradom i vidjeli ih ljudi. kad knjigu koja to sadrži tako što uzmemo u razmatranje, bude sasvim očigledno da se na to ne možemo osloniti u naučnom sagledavanju.
Ama ne piše u Knjizi, nego su se neki našalili vicem znajući da drugi jedva čekaju da se baš to napiše. Sjećam se tih postova, i mene je nasmijalo.

Istina je ovo: kad je Krist ispustio svoj posljednji dah, i izdahnuo, umro pod teškim mukama, s neba je došla objava Jahve Boga, i tada se zamračilo sunce, i nastao potres koji je u Jeruzalemu srušio svetu zavjesu s zida i napukao zidove unutrašnjeg hrama, a van grada je potres prouzrokovao pad kamenja na ulazima grobnica pa su tako iz grobova ispali leševi. I sve to zbog čudnovatog potresa kojeg je izazvao Svemogući Bog koji je ljudima poručio što misli o njihovom 'djelu' kojim se usudiše ubiti Božjeg Prvorođenca. I dan kad su i sami prisutni Rimljani od straha uzviknuli "Ovaj je čovjek stvarno bio Sin Božji!". Pa kad su to shvatili Rimljani, zašto ne možete i vi? Aha, vi biste da se o Isusu priča kao o 'slučajnom prolazniku', kao o liku iz neke lektire, kao o vašem proroku, kao o nekom tko je pokušao utjecati na ljude a sam nikad izveo nijedno čudo, kao o čovjeku koji nije porazio svijet... jer, zapazite, samo je Isus uspio poraziti svijet.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 20:34   #7056
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Kakav "rezime" pobogu. Nabacan nekakav tekst bez glave i repa od nekoga.
sažetak, no.

Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Opet se ti nabacuješ blatom u rukavicama. Što bih ja mrzio Isusa? Odakle ti te gluposti? Neću mrzit lika iz midraša. Zašto stalno namećeš zlu i zlobnu propagandu da ja nešto ili nekoga mrzim? Ne mrzim nikoga.
Povijesničari su utvrdili da je Isus povijesna osoba. Dakle tko i pored struke tvrdi da nije, tu je već velika šansa da je riječ o pristranosti i ideološkoj zadojenosti. Možda i mržnji, tko zna.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 20:42   #7057
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Upravo im to svo vrijeme govorim, da bi u tom slučaju a kojeg su si zamislili trebalo brisati sve redom zapisane likove.

Matej se osvrnuo na Pilatove riječi (27:22) napisavši da je Pilat izjavio "Što onda da učinim s Isusom kojega nazivaju Kristom?", jer Pilat je prosto bio razočaran svjetinom koja je Isusa htjela pogubiti, Pilat im je rekao stila 'ja na ovom čovjeku ne vidim nikakvog grijeha, al vi kak oćete', i tada je u lavoru oprao ruke - poznati famozni detalj o kojem dandanas bruji čitav svijet.
Teorije zavjere obično dožive slom upravo tada kad moraju ponuditi vlastitu priču. Najlakše je reći "nije bilo tako", ali kako je onda bilo? I onda ispadne da se mora prekrajati kompletna povijest 1-og st u Palestini da bi se iznegiralo postojanje Isusa.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 20:50   #7058
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
najveća zbrka je napravljena sa potpuno fantastičnim stavcima, poput onog da su na dan Isusova razapinjanja izašli zombiji iz grobova, šetali gradom i vidjeli ih ljudi. kad knjigu koja to sadrži tako što uzmemo u razmatranje, bude sasvim očigledno da se na to ne možemo osloniti u naučnom sagledavanju.
Ama ne piše u Knjizi, nego su se neki našalili vicem znajući da drugi jedva čekaju da se baš to napiše. Sjećam se tih postova, i mene je nasmijalo. Istina je ovo: kad je Krist ispustio svoj posljednji dah, i izdahnuo, umro pod teškim mukama, s neba je došla objava Jahve Boga, i tada se zamračilo sunce, i nastao potres koji je u Jeruzalemu srušio svetu zavjesu s zida i napukao zidove unutrašnjeg hrama, a van grada je potres prouzrokovao pad kamenja na ulazima grobnica pa su tako iz grobova ispali leševi.
Koji filmski rasplet. u svašta vjeruješ, pž. gledaj, četiri prevoda plus peti, od JS. Prva četiri se slažu da su sveti proživljeni.
27,51 Tada se zavjesa hramska razdera na dvoje odozgo do dolje, zemlja se potrese, hridine se raspuknuše, 27,52 Grobovi se otvoriše, i mnoga tjelesa svetih, koji su bili preminuli, uskrsnuše. 27,53 Oni izađoše iz grobova po ukrsnuću njegovu, uđoše u Sveti grad i pokazaše se mnogima. (prevod: I. Šarić)

27,51 I gle, zavjesa se hramska razdrije odozgor dodolje, nadvoje; zemlja se potrese, pećine se raspukoše, 27,52 grobovi otvoriše i tjelesa mnogih svetih preminulih uskrsnuše 27,53 te iziđoše iz grobova nakon njegova uskrsnuća, uđoše u sveti grad i pokazaše se mnogima. (prevod: Jerusalimska Biblija)

27,51 Kad evo, zavjesa na Svetištu rascijepi se na dvoje odozgo prema dolje; zemlja se potrese, stijene se stropoštaše; 27,52 grobovi se otvoriše, tijela brojnih svetaca uskrsnuše 27,53 izišli iz grobova nakon svojeg uskrsnuća, oni uđoše u Sveti Grad i prikazaše se jednom velikom broju ljudi. (prevod: T. Dretar)

27,51 I gle, zavjes crkveni razdrije se nadvoje od gornjega kraja do donjega; i zemlja se potrese, i kamenje se raspade; 27,52 I grobovi se otvoriše, i ustaše mnoga tijela svetijeh koji su pomrli; 27,53 I izašavši iz grobova po vaskrseniju njegovom uđoše u sveti grad i pokazaše se mnogima. (prevod Karadžić)

27,51 I gle, zavjesa svetišta razderala se nadvoje, od vrha do dna, i zemlja se potresla, a stijene su se raspuknule. 27,52 I otvorili su se grobovi i bila su podignuta mnoga tijela svetih koji su pomrli 27,53 i postala vidljiva mnogima. 27,54 A kad su stotnik i oni koji su s njim čuvali Isusa vidjeli potres i ono što se događalo, silno su se uplašili i rekli: “Ovo je zaista bio Sin Božji!” (JS Biblija)
kako ne vidiš rupe u ovom zadnjem pokušaju izokretanja, od strane JS? iskreno reci. na primjer, tu stoji, citiram: "stijene su se raspuknule i otvorili su se grobovi i bila su podignuta mnoga tijela svetih koji su pomrli". šta misliš zašto su, po tom prevodu, poispadala baš tijela "SVETIH", a ne i običnih smrtnika? Jasno je da su ti sveti oživljeni, po izvješću koje je pisao neko ko se u potpisu poslužio Matejevim imenom.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 20:54   #7059
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Teorije zavjere obično dožive slom upravo tada kad moraju ponuditi vlastitu priču. Najlakše je reći "nije bilo tako", ali kako je onda bilo? I onda ispadne da se mora prekrajati kompletna povijest 1-og st u Palestini da bi se iznegiralo postojanje Isusa.
Čemu vađenje iz kontexta?, ne pričamo o Palestini.

Znadeš li uopće koji su se građani mogli pohvaliti da su najviše puta vidjeli Isusa? Obično svi automatski pomisle na Jeruzalem, ali pogriješe.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 20:58   #7060
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Pa kad su to shvatili Rimljani, zašto ne možete i vi? Aha, vi biste da se o Isusu priča kao o 'slučajnom prolazniku', kao o liku iz neke lektire, kao o vašem proroku, kao o nekom tko je pokušao utjecati na ljude a sam nikad izveo nijedno čudo, kao o čovjeku koji nije porazio svijet... jer, zapazite, samo je Isus uspio poraziti svijet.
isus za muslimane nije slučajni prolaznik, ne insinuiraj jer nije lijepo.., nego Božiji poslanik koji je poslan Jevrejima da ih obavijesti o muhammedu a.s i dolasku božijeg zakona. čak vas je u očenašu naučio da molite za božiji mir koji dolazi sa islamom... slavljen je i hvaljen Isus među nama.

pod dva, muhammedovo čudo je kur'an. raniji proroci su imali čudo samo za njihovo vrijeme... ljudi bi gledali čudesa, npr. mojsijevo čudo sa prozirnom rukom, ili isusovo čudo izlječenja.. to su ljudi gledali i povjerovali.. a kasnije se o tome priičalo... dok, čudo kur'ana traje i poslije muhammeda a.s., o njemu se ne mora samo pričati., jer se može čitati. biblija kaže da je to knjiga na knjigama. čak i JS biblija.

i da te pitam pod tri, kako je to Isus porazio svijet? terorom crkve možda? njegovi sljedbenici su se razbježali kod koji, a njegovo mrtvo tijelo je završilo razapeto, nakon što mu je Bog, da bi ga spasio muke, uzeo dušu prije raspeća. jedini njegov uspjeh jest u njegovim riječima, ali realno gledano, ništa se nije promijenilo u svijetu i nakon njega. muževi i dalje tuku žene, narkomani se drogiraju, kockari kockaju, žene varaju muževe i mužćevi žene, ljudi i dalje kradu, ubijaju se međusovno, itd.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:14.