Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.12.2010., 20:55   #21
pa dobro,ja imam svoje viđenje a ti svoje,a ništa nije dokazano tako da smo oboje u pravu i u krivu
silas2012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2010., 22:24   #22
Slazem se samo mi pojasni tvoju viziju.Ti smatras da se drugi paralelni svemir npr nalazi u proslosti ili sto?
BRZII is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2010., 23:40   #23
Quote:
Java Junkie kaže: Pogledaj post
Jedna od BRDO teorija o Paralelnim svijetovima je da jedan pojedinac u jednom danu stvori hrpu paralelnih svijetova. Recimo, ja sa jednim od vas, igram... Čovječe ne ljuti se... i bacam kocku. U nasem svemiru, kocka recimo padne na 4, ali u isto vrijeme, ja stvorim jos 5 "alternativa" i u jednom svemiru padne 1, u drugom 2 itd. Al eto bas se potrefilo da u onome u kojem sam ja padne 4. Ili šetam ulicom, onako, bezze jer mi je dosadno, i nemam nekog posebnog cilja. I na jednom skretanju skrenem lijevo. Istovremeno stvorim nekoliko paralelnih svijetova gdje skrenem desno, ili pređem cestu, ili se vratim nazad...
U svakom ternutku stvaramo beskonačno mnogo mogućnosti. Svijet je jedan. Postoji bekonačno mnogo mogućih paralelnih svijetova koji nisu ostvareni, jer je naš izbor uvijek jedan.
pronto is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2010., 22:29   #24
Quote:
BRZII kaže: Pogledaj post
Slazem se samo mi pojasni tvoju viziju.Ti smatras da se drugi paralelni svemir npr nalazi u proslosti ili sto?
tako nešto...svugdje oko nas se odvija ono što je se dešavalo ili će se desiti na nekome mjestu na kome se trenutno nalazimo samo što mi to ne vidimo jer nam je mozak ograničen na to da vidimo samo ono što se dešava u ovome vremenu
silas2012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2011., 12:16   #25
Quote:
Java Junkie kaže: Pogledaj post
E, nakon par sati štrebanja po Google-u i Wikipedii, naprežući svoj visoki IQ ( ) itd. itd. sam nasao nekoliko linkova i vijesti o nekoliko naučnika da koji su potvrdili da parallel universes stvarno postoje!

Jedna od BRDO teorija o Paralelnim svijetovima je da jedan pojedinac u jednom danu stvori hrpu paralelnih svijetova. Recimo, ja sa jednim od vas, igram... Čovječe ne ljuti se... i bacam kocku. U nasem svemiru, kocka recimo padne na 4, ali u isto vrijeme, ja stvorim jos 5 "alternativa" i u jednom svemiru padne 1, u drugom 2 itd. Al eto bas se potrefilo da u onome u kojem sam ja padne 4. Ili šetam ulicom, onako, bezze jer mi je dosadno, i nemam nekog posebnog cilja. I na jednom skretanju skrenem lijevo. Istovremeno stvorim nekoliko paralelnih svijetova gdje skrenem desno, ili pređem cestu, ili se vratim nazad...
Znači, za svaku našu akciju postoji i "protuakcija" xD

Onda ima jedna teorija da ja sad recimo pišem ovo i pijem Cedevitu sa okusom naranče, ali na "drugoj strani" ja pijem Cedevitu sa okusom limuna. Da je većina stvari je ista, ali ima razlike.

Kako?
http://www.dailygalaxy.com/my_weblog...-of-the-m.html

Neznam da li piše je na tom linku i to objašnjenje, ali negdje sam našao objašnjenje i sačuvao ga u Wordu:


According to quantum mechanics, nothing at the subatomic scale can really be said to exist until it is observed. Until then, particles occupy uncertain "superposition" states, in which they can have simultaneous "up" and "down" spins, or appear to be in different places at the same time


Jedna tema za Na rubu znanosti, i za nas, koji volimo ovakve teorije. Baš me zanima, da li je Mišak već imao ovu temu?

Tema je zanimljiva, smatram kako u svojoj srži ideja o paralenim svemirima, odnosno neka od varijanti MWI (many worlds interpretation) ima potencijala, međutim ima tu dosta skliskog terena i problematičnih područja.

Prva tvrdnja koju smatram vrlo nelogičnom jest Lewisov ekstremni modalni realizam, koji je dosta zastupljen u MWI i sličnim teorijama.
Dakle, po njemu se apsolutno svaka radnja ostvaruje u nekom od svemira za koju postoji vjerojatnost događanja, prema čemu sam izrazito skeptičan.
Naime, nemam problema sa realizacijom svih mogućih događaja koji su vezani za subatomsku razinu. Ako postoji vjerojatnost da se čestica nađe u određenom položaju ili interakciji sa drugim česticama, ma kako mala vjerojatnost bila, to će se dogoditi.
Međutim, razmotrimo sljedeću situaciju, čovjek ide u dućan. Na putu do dućana može skrenuti kod nekoliko susjeda u kuću, može se posvađati sa slučajim prolaznikom. Hajde čak da pretpostavimo da je i to ostvarivo u paralenim svemirima, ali ako npr. na cesti postoji hrpa izmeta, ako se strogo pridržavamo teorije koja zahtijeva da se sve mogućnosti realiziraju, onda možemo očekivati da u nekom paralelnom svemiru čovjek pojede izmet s ceste????
Dalo bi se naći još ekstremnijih situacija, ali nadam se da ste shvatili što hoću reći, nema nikakve logike očekivati manifestaciju svih (teorijski) mogućih događaja kada su u pitanju ljudi i njihove odluke,ispoljavanje svih mogućnosti je moguće prvenstveno na subatomskoj razini.
Epsilon Eridani is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2011., 23:59   #26
Volio bih zivjeti u drugom paralelnom svijetu, tamo gdje sam bolje placen
dinozi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2011., 00:50   #27
Quote:
Epsilon Eridani kaže: Pogledaj post
Tema je zanimljiva, smatram kako u svojoj srži ideja o paralenim svemirima, odnosno neka od varijanti MWI (many worlds interpretation) ima potencijala, međutim ima tu dosta skliskog terena i problematičnih područja.

Prva tvrdnja koju smatram vrlo nelogičnom jest Lewisov ekstremni modalni realizam, koji je dosta zastupljen u MWI i sličnim teorijama.
Dakle, po njemu se apsolutno svaka radnja ostvaruje u nekom od svemira za koju postoji vjerojatnost događanja, prema čemu sam izrazito skeptičan.
Naime, nemam problema sa realizacijom svih mogućih događaja koji su vezani za subatomsku razinu. Ako postoji vjerojatnost da se čestica nađe u određenom položaju ili interakciji sa drugim česticama, ma kako mala vjerojatnost bila, to će se dogoditi.
Međutim, razmotrimo sljedeću situaciju, čovjek ide u dućan. Na putu do dućana može skrenuti kod nekoliko susjeda u kuću, može se posvađati sa slučajim prolaznikom. Hajde čak da pretpostavimo da je i to ostvarivo u paralenim svemirima, ali ako npr. na cesti postoji hrpa izmeta, ako se strogo pridržavamo teorije koja zahtijeva da se sve mogućnosti realiziraju, onda možemo očekivati da u nekom paralelnom svemiru čovjek pojede izmet s ceste????
Dalo bi se naći još ekstremnijih situacija, ali nadam se da ste shvatili što hoću reći, nema nikakve logike očekivati manifestaciju svih (teorijski) mogućih događaja kada su u pitanju ljudi i njihove odluke,ispoljavanje svih mogućnosti je moguće prvenstveno na subatomskoj razini.
Ne vjerujem u takve verzije,nekako mi je prekomplicirano i paradoksalno,jedina prihvatljiva teorija mi je da sve vibrira na odredjenoj frekvenciji.Nasi atomi i atomi naseg svemira imaju istu frekvenciju(ucestalost pojavljivanja) i zato smo mi u ovom svemiru.Medjutim mozda je tu i drugi svemir sa drugom frekvencijom,potpuno drugi svijet koji mi nemozemo vidjeti iako postoji.Kad ti je oscilator tv prijemnika na Hrt-u nevidis Novu dok ne promjenis frekvenciju oscilatora iako Nova postoji stalno u eteru.
BRZII is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2011., 09:17   #28
Quote:
Omaha kaže: Pogledaj post
Hm da. Na našoj planeti ima nebrojeno puno paralelnih svemira.
Na vrhu je ljudski svemir, a nadalje slijede primati, ostali sisavci, vodozemci, ribe...
A što je sa svemirima ostalih inteligentnih života po svemiru, valjda bi i oni trebali imati svojih par milijuna svemira po na osob za milijune takvih vrsta po svemiru?
Caesar_Augustus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2011., 20:25   #29
Quote:
dinozi kaže: Pogledaj post
Volio bih zivjeti u drugom paralelnom svijetu, tamo gdje sam bolje placen
U čemu je problem, učini ovaj svemir takvim. Ne vibriraš na pravoj frekvenciji.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 15:33   #30
Quote:
Java Junkie kaže: Pogledaj post
E, nakon par sati štrebanja po Google-u i Wikipedii, naprežući svoj visoki IQ ( ) itd. itd. sam nasao nekoliko linkova i vijesti o nekoliko naučnika da koji su potvrdili da parallel universes stvarno postoje!

Jedna od BRDO teorija o Paralelnim svijetovima je da jedan pojedinac u jednom danu stvori hrpu paralelnih svijetova. Recimo, ja sa jednim od vas, igram... Čovječe ne ljuti se... i bacam kocku. U nasem svemiru, kocka recimo padne na 4, ali u isto vrijeme, ja stvorim jos 5 "alternativa" i u jednom svemiru padne 1, u drugom 2 itd. Al eto bas se potrefilo da u onome u kojem sam ja padne 4. Ili šetam ulicom, onako, bezze jer mi je dosadno, i nemam nekog posebnog cilja. I na jednom skretanju skrenem lijevo. Istovremeno stvorim nekoliko paralelnih svijetova gdje skrenem desno, ili pređem cestu, ili se vratim nazad...
Znači, za svaku našu akciju postoji i "protuakcija" xD

Onda ima jedna teorija da ja sad recimo pišem ovo i pijem Cedevitu sa okusom naranče, ali na "drugoj strani" ja pijem Cedevitu sa okusom limuna. Da je većina stvari je ista, ali ima razlike.

Kako?
http://www.dailygalaxy.com/my_weblog...-of-the-m.html

Neznam da li piše je na tom linku i to objašnjenje, ali negdje sam našao objašnjenje i sačuvao ga u Wordu:


According to quantum mechanics, nothing at the subatomic scale can really be said to exist until it is observed. Until then, particles occupy uncertain "superposition" states, in which they can have simultaneous "up" and "down" spins, or appear to be in different places at the same time


Jedna tema za Na rubu znanosti, i za nas, koji volimo ovakve teorije. Baš me zanima, da li je Mišak već imao ovu temu?
Paralelni svemiri nisu potvrđeni ali su mogući prema kvantnoj teoriji. Ali problem kvantne teorije je taj što se ona i teorija relativnosti poništavaju.

Nemoguće ih je spojiti ( barem nikome nije uspjelo ), pa onda postoji velika šansa da je jedna ot te dvije teorije pogrešna.
__________________
Samo se budale i slabići tješe onom ''pametniji popušta'' :)
Nakirija is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 17:53   #31
Realno gledano, smatram da nikad nećemo saznati odgovor na pitanje da li postoje paralelni svemiri, čak ako i dosegnemo tip civilizacije III Z.
Možemo špekulirati, raditi neke indirektne testove, ali "the real thing" nam ostaje neuhvatljiv, jer smo ograničeni ovim svemirom u kojem postojimo.
Drugi svemiri ako i postoje su izvan naših mogućnosti spoznaje, teško da tu crvotočine mogu išta promijeniti.
Epsilon Eridani is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2011., 17:44   #32
Kada se otkrije odgovor, javite, da znam izbjeći "dan poslije" i glavobolju
pokositelj is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2011., 20:00   #33
ma ta teorija je zesce sranje
Boki000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2011., 13:48   #34
unaprijed se ispričavam na, možda, zadrtom postu jer zaista ne znam mnogo o toj temi.

samo ću napomenuti da mi je, čitajući uvodni post, "bljesnula" slika iz djetinjstva.

često sam znala zamišljati što radi "moje drugo ja" u ovom trenutku!

dakle, nisam se pitala postoji li nekakav paralelni svijet nego sam to jednostavno "znala" i pitala se jel ona druga "ja" sad piše isti tekst u svoju bilježnicu ili pomaže mami kuhati baš taj ručak...

i dan danas, nakon što sam pročitala raznu literaturu sličnog sadržaja (ne i baš takvog) znam se zamisliti i upitati je li moj suprug u paralelnom svijetu isti kao i ovdje na zemlji.

ali ja paralelni svijet zamišljam mnogo drugačije, možda su za to krive knjige koje sam čitala, ali to je sad neka sasvim druga tema.

možda je to samo isti izraz za slične ili različite stvari...

po meni je paralelni svijet, svijet naših duša. kao što rekoh, to je već neka druga tema.
__________________
*Real eyes realize real lies!!*
Pandorah is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2011., 14:01   #35
Toplo preporučujem: Ian Mcdonald Brasyl
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2011., 14:15   #36
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Toplo preporučujem: Ian Mcdonald Brasyl
meni ili svima?

do sada sam pročitala dosta od Michaela Newtona, Sylvie Browne... i slične takve...

najviše su me se dojmila djela od Newtona, stvarno intrigantno!
__________________
*Real eyes realize real lies!!*
Pandorah is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2011., 00:18   #37
Mislim da u svome mozgu, u svojim mislima možemo stvarati svakave svemire.
Marian Oden is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2011., 01:41   #38
Posto je najvaznja stvar referentna tacka, a to je nase JA. JA ili ego je ono sto percipira da nesto jeste, osjecaj svoga JA je svjesnost sebe, osjecaj da ide kontinuitet vremena je svjesnost vremena i osjecaj prostora je svjestost prostora. Spacio-temporalna orijentisanost i orijentisanost prema sebi cine normalni metalni proces. Dakle svijest je cjelokupnost mentalnih procesa koji stoje u vezi sa JA. Nema svjesnostoi bez JA. Ja ili ego kao magnet prikuplja utiske ,opazaje ili imago-slike koje dolaze iz vanjskoh ili unutrasnjeg svijeta i asocijativno se udruzuju u okvir memorije koja je jednim djelom svijesna(podlozna volji, a drugim dijelon nesvjesta-zaborav). Svijest ili svijesnost nije stajan proces, on fluktuira i biva promjenjen.
Ako neko kaze '' upravo sam nesto sanjo sto niukojem slucaju nikad u zivotu nisam vidio ili cuo. i on je ubjedjen da je to istina, ali objektivnim naknadnim ispitivanjem se moze utvrditi da se radi o Cryptomnesiae(kriptomnezija-lazno sjecanje) On je uistinu nekad to vidio svojim ocima ali je zaboravio i kasnije kad se to pojavilo u snu ''misli'' da je to prvi put.
'' Misli'' ili ''drzi,shvata '' su najvaznije stvari zbog koje sam i napiso sve ovo.
Subjektivne elemente ljudi projektuju na objekt i misle da se objekt ponasa tako ili izgleda tako. Cista zabluda ili projekcija
LJudi hoce da stvari izgledaju onako kako im njihovom egu godi, i tesko napustaju takve zablude kad im se servira neki racionalan argument.
Teznja ka misticnom koja se naveliko projektuje i na znanost, ali to je ljudski faktor. Kvantna fizika je narocito plodno tlo za projektovanje jer je apstraktna, nedokuciva za dokazivanje i poprilicno klimava.
Drzite se realnih mehanickih shvatanja kao referentni sistem dok ste jos stabilni na daskama iznad ponora shizoidnog misljenja.
__________________
we shall fight with growing confidence and growing strenght in the air, whatever the cost may be
England is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 13:10   #39
Quote:
Marian Oden kaže: Pogledaj post
Mislim da u svome mozgu, u svojim mislima možemo stvarati svakave svemire.
...e' toeto...!! evo, baš danas u jutro (posle gorkog) pogledam ga prek onog pulta s kremicama i mirišljavim flašicama i mislim si: ''gle kak se postaral i oronul, dripac jedan... proćelavil je, zapustil se i zarasel u bradu... svaka treća dlaka je sijeda, svake druge nema... koža mu se omlohavila na licu i vratu, a o bicepsima, pektoralisima i onom dole bolje da i ne pričam...''
...kad pomislim da smo rođeni istog datuma i godine - dojde mi ga žal... a znal je bit tak lepiii... i pametan, da se razmemo...! a sad... daj ga pogle... da ga neznam otprije i da ga prvi x vidim rekel bi: ''bljak!''... ono, muka ti za vidjet da neko tak ode vrit...

...sva sreća da je opća jutarnja potražnja za kupaonicom hijerarhijskom vrijednošću iznad mojih prozaičnih potreba inače bi čubil u njega i bediral se 2 minute više nek kaj treba...

...ovak namirisan, zrihtan i olakšan, kad izajdem van, trgnem si još jedan gutljaj gorkog i spustim se dole u birtiju... imaju dve nove male na zamjeni...
...naručim si kapučino i još jedan gorki, sednem za pult, otvorim sportske i gurnem cigarilos u čube... odma pored čačkalice... i ovlaš si s prstima kroz kosu... onak, da se malo pečatnjak zasjaji od ulja... porihtam si gumbe na šulji na razinu -3... ono, tri otkopčam da se vidi 10 deka zlatnog križa i troplet... ili četveroplet (?), ak računam i dlake na prsima...
...enivej, ovak naštiman i zbegecan ni ne moram bacat nikakvu spiku... po njihovim pogledima kužim da sam neodoljiv...
little_blue_dot is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2011., 04:01   #40
e

Quote:
lampion kaže: Pogledaj post
ja opet idem toliko daleko, da si zamišljam kako mi šetamo između tih paralelenih Svemira - npr. u sadašnjem Svemiru hodam ulicom i pogazi me auto, ali u tom trenutku moja svijest prelazi u taj paralelni Svmeir i tamo nastavlja živjeti u mom tijelu kao da se ništa nije dogodilo, ali u tom prelasku brišu se ili jednostavno poništavaju) sjećenja na predhodnu stvarnost (do trenutka kakda me udara auto i ja umirem)...
Tako ja i obješanjavam pojavu "deja vu" - na trenutak mozak-svijest si projicira sliku prošlog svemira i to nam se čini kao "deja vu".
Isto tako i situaciju kad si 101% siguran da je tvoj susjed imao crveni auto, a svi ti govore da je on oduvijek imao crni, a ti se čudiš kako si mogao pogriještit tako veliku razliku u boji.
Ja sam prije mjesec dana mozda manje nesjecam se uglavnom vozim,cesta skliska i sada imam filing da ce auto izletit i bas mi izleti ja kocim i jedva izbjegavam smrtonosni udarac vjerovatno.I onako u sebi osjecam olaksanje tek sutradan se osjecao pod sokom.No cinjenica je da u 1milisek kao da mi se nesto dogodilo neki los filing,mozda 1minutu prije toga frendu pricam prije nego sto cu obici suzuki swift da je to auto sanduk kao smrt i onako ni moj auto nije bolji gines pri udarcu od 80kmh pa nadalje i minuta kasnije skoro boom
ex_1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:44.