Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.07.2016., 11:36   #61
Quote:
SAS kaže: Pogledaj post
Imam ručne alate, križni ključ tako da s dvije ruke odšarafiš i zašarafiš, jedino nemam još moment ključ. No ja nemam muda skidat šarafe s ručnim ključem da nepotrgam šarafe, otac je na svom nekadašnjem Mercedesu na jednom kotaču uspio potrgat dva šarafa toliko su se šarafi zapekli, i još jedan šaraf na drugom kotaču. I kod kuma je puknuo jedan šaraf na Golfu. I onda je bilo cirkusa trebalo je zavariti maticu pa onda odšarafiti. A kod vulkanizera nije bilo nikad nikakvih problema s onim pneumatskim udarnim odvijačem, što zašarafi to odšarafi. Ni mom ocu ni kumu nije to prvi puta da šarafe po autu jer su se u mladosti bavili popravcima mehanike i limarije automobila, no za ta četiri šarafa sam svijedočio kako su puknuli ko repa.
Zato od tada pušem na hladno.

Uglavnom ako nebudem imao taj zračni alat neću doma mjenjat set već ću i dalje hodat onome ko ima taj alat bilo automehaničaru ili vulkanizeru.
Ja ne znam sto je tu tako velika mudrolija. Godinama sam mijenjam setove zimske/ljetne a niti sam neki snagator niti neki mehanicar.
Imam onaj malo duzi kljuc, dotegnem koliko ide malo snaga malo tezina, sve rukom.
Potrgat saraf mozes samo ako nogom skaces po kljucu ili nesto slicno. Nabavio sam i moment kljuc ali poslije njega opet malo dotegnem, ide jos jedno cetvrt kruga.
I to je to.
bojanko is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2016., 12:27   #62
Siguran? Ja sam golom rukom i relativno kratkim ključem slomio 3 šarafa jedan za drugim. A nije da sam baš neki Herkules. Tad mi je prosvjetlilo da možda ipak treba kupit moment ključ. I bit manje nadrkan kad radiš neki posao.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2016., 17:45   #63
Ka sam slomoo uniorov ključ unpokušaju da skinem kotač koji je neki bilmez u servisu stezao metodom koliko ide. Srećom pa sam bio na parsto metara od kuće pa poznavao ljude koji mi posudili drugi i pomogli to otpustiti.

Poslano sa mog GT-I9060 koristeći Tapatalk
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2016., 02:00   #64
Meni je samo bitno da pneumatski odvijač otpusti, dalje više nije bitno jer tada odradim ručno stezanje. Mogu staviti na najslabiji moment pa onda ručno dotegnuti. Ali da idem ručno otpustiti šarafe nema šanse da mi nebi popucali šarafi plus to predugo traje skidanje sva 4 kotača ručnom metodom, radije tada prepustim čovijeku za 100kn koji ima pneumatski alat da to odradi u 20 sekundi po kotaču bez da mi popucaju šarafi.
Ali kako moram dva puta godišnje ostaviti 100kn to je zapravo 200kn/god zato sam malo razmislio o nekakvom pneumatskom odvijaču jer bi ga brzo otplatio otprilike 3-4 godine uključujući i to da idem svake dvije godine k majstoru na balansiranje guma. A alat mi ostane i za slijedećih par generacija vozila u budućnosti koje budem posjedovao.
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2016., 06:56   #65
Frka je ako umjesto vijaka imas matice, tad zna zagristi pa se nemoze odvrnuti....
Svicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2016., 08:30   #66
Apsolutno nije istina - 100x su gori šarafi, POGOTOVO ako su dulji od nabe pa zahrđaju sa zadnje strane a recimo imaju fini navoj ... ajme veselja.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2016., 18:54   #67
Istina, šarafu otkineš glavu i poslije moš samo gledati, a matici nemoš otkinuti glavu jer ju nema !
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2016., 21:08   #68
Quote:
SAS kaže: Pogledaj post
Istina, šarafu otkineš glavu i poslije moš samo gledati, a matici nemoš otkinuti glavu jer ju nema !
Prije ces ga zaoblit(kao u mom slucaju) nego otkinut glavu, a vjeruj da je ovo prvo 100puta gore pogotov kad se desi u pola noci na vrh planine.
__________________
It's time to go
jasmin16v is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2016., 10:23   #69
Khm ... ako si zaoblio glavu znači da ti je ključ zakurac. Ako si otkinuo glavu - znači da ti je pamet zakurac.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2016., 10:41   #70
Objašnjenje mog vulkića zakaj ne steže sa moment ključem: Prigovarali mu par puta da su nakon stezanja moment ključem mamlazo doma dotegli još pol kruga skačući po ključu! I od onda ga ne koristi, već steže sa pištoljem. Dobro dok on stegne, al njegovi majmuni od zaposlenika tak stegnu da mi meho sa svojim (manjim) pištoljem nije mogo odšarafit! A ni ja kad mi je guma pukla, pa sam lijepo išao budit vulkića u pol 7 ujutro....

Tipkam dok vozim.....
__________________
Pare pokreću svijet, ljude i nogomet..... Parama mo´š kupit sve al nemo´š kupit raju.....
Nalc is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2016., 18:18   #71
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Khm ... ako si zaoblio glavu znači da ti je ključ zakurac. Ako si otkinuo glavu - znači da ti je pamet zakurac.
Onaj mali u audiju, ali pridodalo je i to da su sarafi bili vreli za popizdit(250km bez stajanja momacke voznje) a jos noc i vrh planine a druga drzava .
Jos uvijek u hodniku u ladici drzim saraf da me podsjeti na lijepi dogadjaj..
__________________
It's time to go
jasmin16v is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2016., 09:18   #72
Mozemo se vratit na pneumatski pistolj. Onaj zeleni Metabo od 360Nm navodno je preslab za sarafe koji su se zapekli, malo sam istrazivao po amazon.de gdje ljudi pisu iskustva o tom alatu nakon kupnje i po youtube, citao sam kako se neki zale da nemogu otpustiti saraf koji se zapeko.
I meni se odmah ucinilo da ima premalo Nm za otpustanje zapecenih sarafa. Trebao bi imat barem 500Nm.
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2016., 09:27   #73
500 Nm je 50 kg na 1 metar poluge (ugrubo). To je KURAC ako je M12 ili veći šaraf zapekao. Dakle zaboravi da ćeš velike šarafe "otvarat" pneumatskim ključem kao da im ništa nije, to su bajke.

Manjima ćeš prije otrgnut glavu ili maticu.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2016., 09:45   #74
Pa barem dabas ima skupe i kvalitetne kemije koja stvarno odvrće što hoćeš uz jedan takav ispravan pištolj...
__________________
Pero
pero_OS is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2016., 09:56   #75
Upravo tako.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2016., 10:29   #76
Najbolje da si pukupujemo ruske ključeve zbog nesposobnih vulkića i s njima trgamo šrafe na mjesečnoj bazi...mm

Tipkam dok vozim.....
__________________
Pare pokreću svijet, ljude i nogomet..... Parama mo´š kupit sve al nemo´š kupit raju.....
Nalc is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2016., 14:37   #77
Dotezanje aluminijskih naplataka

Quote:
Nalc kaže: Pogledaj post
Najbolje da si pukupujemo ruske ključeve zbog nesposobnih vulkića

Tipkam dok vozim.....
Imaš pravo

Hihihi . Ak nejde milom oće silom .

Pojačivač momenta

https://m.youtube.com/watch?v=8aT0-LFOKEk


Sent from my iPad using Tapatalk
__________________
Magia Posthuma
vampir001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2016., 15:43   #78
http://www.continental.hu/www/downlo...ettings-en.pdf

nije li ovo malo previše?

insignia 150
laguna 160
amarok 180..
Hartge is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2016., 18:14   #79
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
500 Nm je 50 kg na 1 metar poluge (ugrubo). To je KURAC ako je M12 ili veći šaraf zapekao. Dakle zaboravi da ćeš velike šarafe "otvarat" pneumatskim ključem kao da im ništa nije, to su bajke.

Manjima ćeš prije otrgnut glavu ili maticu.
Ok, nebu bas islo kod zapecenih. No koliko je tek 360Nm, to je tek 36kg na 1m ili 72kg na pola metra. I sad prosjecan balkanac s skembom od 100kg na pola metra stegne nogom na 500Nm onda je jasno ko dan da nemozes s pneumatskim odvijacem od 360Nm odsarafiti taman da se postavis na trepavice, bas sam posebno mislio na taj problem.

Quote:
pero_OS kaže: Pogledaj post
Pa barem dabas ima skupe i kvalitetne kemije koja stvarno odvrće što hoćeš uz jedan takav ispravan pištolj...
Koja je to kemija, mos slobodno napisati nazive da znamo.

Quote:
Hartge kaže: Pogledaj post
http://www.continental.hu/www/downlo...ettings-en.pdf

nije li ovo malo previše?

insignia 150
laguna 160
amarok 180..
Kod Amaroka nista cudno da ide 180Nm jer ima 5 sarafa, dok Hilux ima 6 sarafa pa moze ici komotnih 120Nm. A za Insigniju i Lagunu mi nije uopce jasno zasto kod njih ide 150 i 160Nm dok u isto vrijeme Mercedes, BMW i Audi kod visoke klase E, S, a kod BMW 5, 6, 7, zatim kod A6, A7, A8 koji teziju skoro 2t ide od 130-150Nm.
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2016., 18:32   #80
Quote:
Hartge kaže: Pogledaj post
http://www.continental.hu/www/downlo...ettings-en.pdf

nije li ovo malo previše?

insignia 150
laguna 160
amarok 180..
Ako proizvođač kaže da je tako onda je to tako. Ovisi o vijku, felgi, autu...
__________________
Potpis
WXW is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:02.