Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fantastika (SF, fantasy, horror...)

Fantastika (SF, fantasy, horror...) We create Worlds!
Podforum: A Song of Ice and Fire

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.11.2004., 22:42   #1
Miles Vorkosigan

Velika sam ljubiteljica Lois McMaster Bujold i njenog lika Milesa Vorkosigana. Prijatelji mi kažu da je to zato što sam niska kao on i pomalo manijakalna (na moju žalost nitko mi nije rekao i da sam pametna kao on ali ne može čovjek imati sve u životu). Za one kojima su Miles, Taura, Ivan...i svi ostali također dragi (a znam da ih ima jer sam za nick htjela uzeti Tauru ali je bila zauzeta, a čini mi se i da sam negdje vidjela Vorkosigana) evo nekoliko izvadaka iz knjiga.

«Ali bol...čini mi se da to nije dovoljan razlog da se ne prigrli život. Biti mrtav sasvim je bezbolno. Bol, kao i vrijeme, dolazi bez obzira na sve. Pitanje je samo kakve vekičanstvene trenutke, uz bol možeš dobiti od života?»

Lois McMaster Bujold
Iz knjige Barrayar- ciklus Pustolovine Milesa Vorkosigana


Ako već ne možeš biti visok dva metra, budi pametan dva metra.

Lois McMaster Bujo Iz knjige Granice vječnosti-ciklus Pustolovine Milesa Vorkosigana


Kad se netko duboko i beznadno zaljubi u nekoga, taj netko bi bar trebao biti tako pristojan pa to primjetiti.

Lois Mc Master Bujold
Iz knjge Cetaganda-ciklus Pustolovine Milesa Vorkosigana


«Nećete unajmiti genija da riješi najsloženiji mogući problem, a zatim ga ograditi gomilom pravila niti ga pokušavati usmjeravati s udaljenosti od dva tjedna. Pustit ćete ga s mirom. Ako vam samo treba netko tko će slijediti naredbe, možete uzeti i bilo kojeg idiota. Zapravo, u tom slučaju bi idiot bio bolji izbor.»

Lois Mc Master Bujold
Iz knjge Cetaganda-ciklus Pustolovine Milesa Vorkosigana
Cordelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2004., 09:40   #2
obožavam Bujoldicu imam sve što je izdao algoritam plus Etan of Athos u originalu, i širim zarazu dalje. hvala ti za ove citate. Uljepšala si mi dan.
__________________
Optimist says this is the best of worlds. Pessimist believes him.
Khan is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2004., 09:54   #3
Jesi, jesi, vidjela si mica-macu

O ima tamo pregršt upotrebljivih citata -
"U krevetu smo svi iste visine"
"Čast je ono što mislimo o sebi, dobar glas je samo ono što drugi misle"
"Tjelesnu bliskost je lako ostvariti kad se ima duhovnu bliskost"
...
Ne mogu se sad na brzinu svih sjetiti, naročito ne točno
Počeo sam čitati kad su stigli prijevodi u Algoritam, a onda sam otkrio originale. Oni su mi bolji.
Žena stvarno divno piše, iako kad sve pročitaš po 5-6 puta počinju se otkrivati neke nelogičnosti u scenariju, ali to je manje bitno. Neki dan sam po pet put prošao Ples zrcala, kad Miels pokupi iglenu u prsa - ta mi je dna od boljih epizoda. Kad sam je prvi put čitao nisam mogao vjerovati da je ubila malog idiota, a kad ga je krio-reanimirala odahnuo sam kao da mi je mali rođeni brat. Druga izvrsna mi je Memory. I Shreds of Honor je ok, zbog Cordelie najviše Moram priznati da sam pokupio neka načela i poglede na život i stvari iz tih knjiga.

I da, jako sam zaljubljen u Elli. Elena mi je malo dosadna, iako potpuno kužim da bi odrastanje uz nju i mene upropastilo. Taura je ipak malo prevelika za moj ukus, R. Durona je , Ryan je predamska za mene, a ova konačna Vorsoissonova mi još nije legla. Tek sam dvaput pročitao Komarr, Građansku dužnost i Diplomatski imunitet, možda mi i ona sjedne s vremenom
Vorkosigan is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2004., 10:13   #4
Memory mi je nekako najdraži. Smijao sam se od gušta dok sam ju prvi put čitao, kao da sam uzeo novi kolač, zagrizao ga i skužio da je okus još bolji nego što sam očekivao.

'mmm...pa tu ima i ruma' osjećaj
__________________
Optimist says this is the best of worlds. Pessimist believes him.
Khan is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2004., 12:38   #5
Nisam dugo bila na forumu pa nisam ni vidila da ste mi odgovorili. Drago mi je da vas čujem ljudi, izgleda da svi koji zavole Milesa imaju iste osjećaje. Najveća ljepota Bujoldicinih knjiga su likovi. Nisu opisani crno-bijelo pa su toliko životni da ih doživljavam kao stvarne (zato joj se i mogu oprostiti neke nelogičnisti u radnji bože moj nitko nije savršen). I meni su Sjećanja (upravo ih čitam po tko zna koji put), uz Granice vjećnosti među najdražima. Od likova ne mogu nikoga izdvojiti jer su mi svi dragi. Nekako mi je Taura posebna možda zato što je toliko drugačija. Ni meni odmah nije legla Milesova žena, bar ne u Komarru, ali Građanska dužnost je promjenila stvar. Umrla sam od smjeha na opisu one katastrofalne večere.
Cordelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2004., 13:53   #6
Talking

Quote:
Vorkosigan kaže:
"U krevetu smo svi iste visine"
Uh... ovo zvuči kao zagovaranje istospolnih krevetnih veza.
__________________
What, me worry?
Blackadder is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2004., 14:58   #7
Nije zagovaranje istospolnih veza (iako imam otvorene poglede na svijet pa i na homoseksualnost). Očito nisi čitao Milesa. On je nizak i žene su više od njega odatle ta izreka.
Cordelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2004., 15:05   #8
Quote:
Cordelia kaže:
Nije zagovaranje istospolnih veza (iako imam otvorene poglede na svijet pa i na homoseksualnost). Očito nisi čitao Milesa. On je nizak i žene su više od njega odatle ta izreka.
Znam na što se to misli, ali ja volim sagledati koji put i druga značenja onoga što pročitam. Što nije uvijek ono što je pisac time htio reći.
__________________
What, me worry?
Blackadder is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2004., 15:11   #9
Quote:
Blackadder kaže:
Znam na što se to misli, ali ja volim sagledati koji put i druga značenja onoga što pročitam. Što nije uvijek ono što je pisac time htio reći.
ja volim citat Milesa, lik je genijalan. imam sve knjige doma

ali Blackadder, kako si ti vidio iz one izreke to sto ti pises? kakve to veze ima sa istospolnim vezama, ja se napinjem skuzit al ne kontam... "u krevetu .. svi iste visine..." sta je tu gej?
seti is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2004., 15:17   #10
Quote:
seti kaže:
ali Blackadder, kako si ti vidio iz one izreke to sto ti pises? kakve to veze ima sa istospolnim vezama, ja se napinjem skuzit al ne kontam... "u krevetu .. svi iste visine..." sta je tu gej?
Upotrijebi maštu. Gdje može nastati razlika u visini u krevetu ako oba sudionika leže. Moram li to nacrtati?
__________________
What, me worry?
Blackadder is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2004., 15:50   #11
Quote:
Blackadder kaže:
Moram li to nacrtati?
Ne bi bilo loše.
__________________
Anarthal, Hand of A'dal Talkhor
Arathorn is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2004., 02:32   #12
prvi put sam Vorkosigana uhvatio u ruku (ne, Blackadder.. nema tu nikakvih gay konotacija ) na jednom Interliberu i čitajući sadržaj u kojem se govori o nekakvom rahitičnom patuljku kako spašava vascelu vaseljenu dobio sam dojam o još jednom liku koji boluje od "Rocky sindroma" (glavni junak se, jelte, diže iz kliničke smrti i razbuca protivnika u paramparčad).. odmah sam je odložio nazad.. na sreću, nakon nekog vremena prijatelj mi je uvalio "Cetagandu", pa sam je počeo čitat više zbog toga da njega zadovoljim (Blackadder, suzdrži se komentara ), nego što me knjiga zanimala.. dalje je povijest.. mislim, i ovo prije je povijest, ali više nešto kao prapovijest.. vrijeme se računa od prve knjige .. da skratim, Bujold i Vorkosigan
Spawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2004., 02:42   #13
Miles Vorkosigan pwnz big time. Svih 14 su genijalne i prekrasno napisane. Procitah ih sve vise puta, i svaki put gustam, a Građansku duznost sam cekao mjesecima, i kad je stigla, sjeo sam se, spalio dvije pljuge i procitao je u jednom dahu, od 23:20 do 7:10 sljedeceg jutra.

__________________
Quid quid latine dictum sit, altum videtur.
toorkish is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2004., 03:04   #14
Na Milesa & Co sam se navukla zahvaljujuci jednom forumasu, opeljesila knjiznicu, procitala cijeli opus u jedno mjesec-dva i onda na doticnom forumasu preko PM istresala svoje frustracije da sam sve procitala i da nema vise i sto cu sad???

PS ima li ko ideje oce li bit novih knjiga, mozda Vorkosigans - The New Generation?
__________________
You just come with me and have a good time. The Galaxy's a fun place. You'll need to have this fish in your ear.
Daleka_Obala is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2004., 07:18   #15
cp.tar? taj je i meni ukazao na prednosti citanja originala pred ovim nasim prijevodima. mislim nisu ti prijevodi taak losi, ali neke fore su jace na engleskom, igre rijecima i tak
nazalost izgleda da se zena ispucala, nema najava novih knjiga. samo je preslozila neke novele (vec objavljene po drugim Milesovim knjigama) u kronoloski povezane cjeline. ne znam jesi li procitala i ostale njene koje su vezane za taj period (vise manje) a nisu bazirane na Milesu? Ethan of Athos i Falling free. isto jako dobre knjigice. nije to to, bez Milesa, ali stil je taj isti, a u Ethanu je Elli glavni lik pa je to donekle ok. Falling free je o nastanku Graff station, o Quadrima koje poslije opet susrecemo u dvije Milesova avanture. e da bar bankrotira Lois pa da opet pocne trosit Milesa ...
makar si je dosta rasprsila glavne likove... Taura je vjerovatno pri kraju, Elena i Baz otisli iz flote, Miles se ozenio, Tung u penziji, Bel Thorne u penziji i oze..? okvadrio/la se , Simon isto u penziji... ali ostaje materijala za Barrayarske spletke, Vorkosigana je sve vise, nova generacija je preuzela stvari u svoje ruke
a i uvijek bi se moglo poskakljat Cetagandu na malo akcije, ili neke stare Milesove neprijatelje probudit iz sna

ajmo, sipajte ideje za neki nastavak. jebate, ako stvarno nist ne napise uskoro budem ja napisao neki piratski uradak za svoju dusu. cudim se da vec neko nije to napravio???
seti is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2004., 12:40   #16
hmm...dobra ideja....a da slozimo kolaboraciju na temu milesa ?
__________________
Quid quid latine dictum sit, altum videtur.
toorkish is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2004., 22:57   #17
Pa kad je započela svoj serijal Cordelia i Aral su bili njeni glavni likovi pa je Miles preuzeo vodstvo. Sad su se njemu rodila djeca možda se žena odluči pisati o njima.
Cordelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2004., 23:11   #18
Da, cp.tar je glavni krivac!!!

Meni bi bilo interesantna malo razradjenija prica o zivotu i drustvenom uredjenju na Cetagandi, (ono stablo na kojem rastu machichi mi je upecatljivo ostalo u sjecanju - di se to moze nabavit??? ) Da li je koji Vorkosigan gen nasao mjesta u Star Creche???
Dakle, za jedno 16-ak godina Barrayan Imperial Security nazovu Milesa i kazu mu da su u spaceportu nasli nekog klinca koji se pokusao prosvercati s Cetagande na Barrayar i tvrdi da mu je Miles chacha... (ah, da, klinac je sa sobom prosvercao kitten-tree )... Ili, da bude interesantnije, izbrisi 'klinac' i stavi 'klinka'..... koja ima ocevu hiperaktivnu potrebu za avanturama...
Naravno, ako je klinka haut, interesantno je pitanje kako je uspjela pobjeci s Cetagande i kakve potencijalne diplomatske probleme to pretstavlja...

Ok, ok, previse se uzivljavam...
__________________
You just come with me and have a good time. The Galaxy's a fun place. You'll need to have this fish in your ear.
Daleka_Obala is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2004., 23:33   #19
To drvo mi se usjeklo u pamćenje zbog blesavog Ivana. Bujoldica je uvjek imala više jakih likova, nema nikakvog razloga da ne razradi radnje i s nekim-kom klincem s Cetagande i s Milesovom djecom pogotovo s curicom koja bi se zbog svog spola u vojnoj organizaciji planeta sretala s više problema od brata.
Cordelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2004., 04:50   #20
Cuj, kad je vec Elena nasla svoje mjesto pud suncem u Dendarii-ma, moze i kcer....

Naravno, to bi valjda bilo dovoljno da Miles dozivi seriju vecih i manjih zivcanih slomova, kad vidi opasnosti takvog zivota kroz OCEHVE ochi...
__________________
You just come with me and have a good time. The Galaxy's a fun place. You'll need to have this fish in your ear.
Daleka_Obala is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:47.