Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.05.2013., 15:41   #21
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Sad već lupetaš.

Alternativne besmislice nas ovdje ne zanimaju. Ti samo koristi mlijeko za zaštitu bilja pa javi kakav ti je urod i kakvo ti je zdravstveno stanje biljaka.
VAS ne zanima?
A tko ste to vi?

Inače hvala na pitanju, radim samo suprotno od savjeta "znalaca" kao što si ti i nemam apsolutno nikakvih bolesti niti nametnika u vrtu


Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Možeš vjerovati i u vilenjake ali pokušaj vjeru zadržati za sebe. Gledaj, ne raspravljam o baletu ili operi jer se ne razumijem u to područje. Ako ne razumiješ poljoprivredu, a očito je da ne razumiješ, onda besmislene komentare ostavi za sebe. Isto kao i čudnovate metode liječenja bolesti biljaka.
To nisu metode liječenja nego metode prevencije.
Ali ti to ne bi razumio.
Ti si tip koji radije popije antibiotik.
Takvi su ti i savjeti o poljoprivredi.

To što ti nisi za nešto u životu čuo ne znači da ne postoji.
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2013., 16:20   #22
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post

Inače hvala na pitanju, radim samo suprotno od savjeta "znalaca" kao što si ti i nemam apsolutno nikakvih bolesti niti nametnika u vrtu
na patlidžane doleću zlatice , dio sam ih pokupio i uništio , na paradajz su već polegle jaja - dio sam ih podropio , uskoro će uši na mahune i kupus , plamenjača na papriku , paradajz i mahune - poslije ovih kiša kada zatopli - isto vrijedi i za krumpir .

Uzgajamo prvenstveno za svoje potrebe ,a dio prodamo da smanjimo troškove , koristim konjsko đubre koje sam dobio .

Smatram da današnje vrste ne možemo uzgajati bez minimalne zaštite !

Draže bi mi bilo da nije tako .

Pročitam što više ljudi piše , poštujem iskustvo i dobronamjerne savjete !
posavac55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2013., 16:32   #23
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
VAS ne zanima?
A tko ste to vi?

Inače hvala na pitanju, radim samo suprotno od savjeta "znalaca" kao što si ti i nemam apsolutno nikakvih bolesti niti nametnika u vrtu

To nisu metode liječenja nego metode prevencije.
Ali ti to ne bi razumio.
Ti si tip koji radije popije antibiotik.
Takvi su ti i savjeti o poljoprivredi.

To što ti nisi za nešto u životu čuo ne znači da ne postoji.
Sve članove foruma. Ljudi traže konkretan savjet a ti im prodaješ maglu. Jeb'ga...

Samo ti radi suprotno. Tvoj izbor...

I prevencija i liječenje. Za razliku od tebe ipak razumijem...to mi je struka...
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2013., 16:45   #24
Ima tu ljudi koji bi rado čuli oba savjeta i onda iskombinirali nešto svoje.


Sent from my ST18i using Tapatalk 2
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2013., 17:15   #25
A što možeš iskombinirati kad je bolest već tu?

Mlijeko i slične stvari su prevencija, a ne liječenje.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2013., 17:48   #26
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
A što možeš iskombinirati kad je bolest već tu?

Mlijeko i slične stvari su prevencija, a ne liječenje.

Pitanje autora topica je bilo što je to i kako tretirati.

Ja sam odgovorio da je to plamenjača i da je TREBALO špricati otopinom mlijeka a sad preostaje odrezati zaražene dijelove jer JA tako radim tj. radim na prirodan način.
Naglasio sam da nisam kompetentan po pitanju špricanja otrovima jer me to ne zanima i ne želim jesti kemikalije sa povrćem.

Na to se javio "kompetentan po pitanju špricanja otrova" kojeg ne zanima prirodan način uzgoja povrća ali je spreman da nam kaže da su to što mi radimo gluposti i da nas treba banirati.

Dakle, mislim da je potpuno jasno tko ovdje agresivno nameće svoje metode.
Inače, izbor je vrlo jasan i ja nemam problema sa odabirom.
Ili se pomiriš s tim da ćeš imati i godine sa gubicima i smanjenim prinosom ili špricaš sa otrovima.

P.S. Ja bi radije otišao u dućan i kupio si već špricane.
Barem me kičma ne bi boljela


Ali kao što je reko Mao Ce Tung- neka cvjeta tisuću cvjetova.
Barem dok ih ne satre pepelnica
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2013., 18:04   #27
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Pitanje autora topica je bilo što je to i kako tretirati.

Ja sam odgovorio da je to plamenjača i da je TREBALO špricati otopinom mlijeka a sad preostaje odrezati zaražene dijelove jer JA tako radim tj. radim na prirodan način.
Naglasio sam da nisam kompetentan po pitanju špricanja otrovima jer me to ne zanima i ne želim jesti kemikalije sa povrćem.

Na to se javio "kompetentan po pitanju špricanja otrova" kojeg ne zanima prirodan način uzgoja povrća ali je spreman da nam kaže da su to što mi radimo gluposti i da nas treba banirati.

Dakle, mislim da je potpuno jasno tko ovdje agresivno nameće svoje metode.
Inače, izbor je vrlo jasan i ja nemam problema sa odabirom.
Ili se pomiriš s tim da ćeš imati i godine sa gubicima i smanjenim prinosom ili špricaš sa otrovima.

P.S. Ja bi radije otišao u dućan i kupio si već špricane.
Barem me kičma ne bi boljela


Ali kao što je reko Mao Ce Tung- neka cvjeta tisuću cvjetova.
Barem dok ih ne satre pepelnica
U pravilu se slažem - naročito s boldanim...
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2013., 23:07   #28
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Pitanje autora topica je bilo što je to i kako tretirati.

Ja sam odgovorio da je to plamenjača i da je TREBALO špricati otopinom mlijeka a sad preostaje odrezati zaražene dijelove jer JA tako radim tj. radim na prirodan način.
Naglasio sam da nisam kompetentan po pitanju špricanja otrovima jer me to ne zanima i ne želim jesti kemikalije sa povrćem.

Na to se javio "kompetentan po pitanju špricanja otrova" kojeg ne zanima prirodan način uzgoja povrća ali je spreman da nam kaže da su to što mi radimo gluposti i da nas treba banirati.

Dakle, mislim da je potpuno jasno tko ovdje agresivno nameće svoje metode.
Inače, izbor je vrlo jasan i ja nemam problema sa odabirom.
Ili se pomiriš s tim da ćeš imati i godine sa gubicima i smanjenim prinosom ili špricaš sa otrovima.

P.S. Ja bi radije otišao u dućan i kupio si već špricane.
Barem me kičma ne bi boljela


Ali kao što je reko Mao Ce Tung- neka cvjeta tisuću cvjetova.
Barem dok ih ne satre pepelnica
Da, pitanje je bilo o kakvoj se bolesti radi. Prepoznao si bolest ali si naveo sasvim krivu metodu zaštite. To što ti tako radiš ne znači da je ispravno i djelotvorno.

S obzirom na metodu koju primjenjuješ neznaš kako se bolest širi. Obično se plamenjača prvo pojavi na krumpiru pa zatim napada rajčicu. Od samo jedne pjege na listu rajčice u optimalnim uvjetima možemo očekivati razvoj novih 100.000 pjega i potpuno propadanje nezaštićenih biljaka u samo desetak dana.

Nimalo agresivno već prije svega stručno pokušavam objasniti kako se i čime rajčica štiti od plamenjače. Osim toga to nisu moje metode već je to jedini učinkoviti način zaštite biljaka.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2013., 23:15   #29
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Nimalo agresivno već prije svega stručno pokušavam objasniti kako se i čime rajčica štiti od plamenjače. Osim toga to nisu moje metode već je to jedini učinkoviti način zaštite biljaka.
To je posljednji način zaštite biljaka uopće, a POSEBNO konzumentnog povrća.
Umjetna sredstva su smrt i kancerogena su, osim što su štetna za okoliš.

Ovu godinu furam samo mlijeko i koprivu (nekih prijašnjih sam pesticide i fungicide - nikad više).
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2013., 02:08   #30
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Meni je prinos potpuno nebitan.
Bitno mi je samo da je sve na potpuno zdrav i prirodan način.
I s te pozicije su i moji savjeti
I meni je prinos nebitan, već da bude zdravo. Što se tice špricanja sa vapnom i galicom u blagom omjeru, nije garant štetno. Moji prethodnici su tako uzgajali i tako tretirano jeli.... dugo su živjeli mentalno zdravi i vitalni. Eto to mi je dokaz!

Jest da je zdravo željeti živjeti zdravo, ali ponekad ljudi pretjeraju pa se onda naprave druga čuda. Prirodno isto nema uvijek garanciju zdravo. Npr. preslica je korisna, ali ne pretjerano ili našlo se da je biljka duhana vrijedna - biljka biljku mije, nije otrov, ali.... kod duhana pazite da ne špricate paradajz, jer ima virus koji prelazi na paradajz pa je bolje izbjegavati jer napravi više štete neg koristi, čak i dim duhana može uzrokovati virusno oboljenje...

zato se uvijek za zdravlje traži omjer mudrosti i umjerenosti.

U Americi postoje ljudi koji rade gnojivo "prirodno i zdravo" od kopriva npr. i prodaju ga po 5 litara hoby uzgajivačima. Uzgajivači dolaze na njihov prag po svoju dozu. Ideja za zaradu, a kod njih se vlast bori protiv takvih jer tvrde da nema dokaza da je to zdravo gnojivo. - Kad smo kod prirodne prihrane i zaštite biljaka!

Hvala vam što upotpunjujete moje razmišljanje svojim!
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2013., 04:53   #31
U potpunosti se slažem sa Biljkom112.
Znam što je život na selu i proizvodnja povrća i voća za vlastite potrebe. 90 % hrane sami proizvedemo doma ali ne na eko način.
Danas postoje kemijska sredstva koja imaju vrlo kratku karencu. Konkretno u ovom slučaju, Score 250 ec je odličan preparat preventivnog i kurativnog djelovanja i za rajčicu i krastavce ima karencu od 3 dana.
Ovim pristašama eko vrtlarenja bih mogao napisati o štetnosti bakra i njegovih oksida te pokvarenog mlijeka ali mi se neda, jer vidim da nebude niš pomoglo. Neka oni lijepo kupuju povrće i voće koje je tretirano čak i nakon berbe a ja ču svoje tretirati kemijskim preparatima pazeči na karencu i jesti domaču ukusnu hranu.
Mi imamo paradajze natkrivene, da po njima ne pada kiša, sve listove porežem do prve cvjetne grančice. Kada plodovi počinju mijenjati boju od tamno zelene u svijetlu, više ih ničime ne tretiramo i imamo paradajza do kasne jeseni.
zribaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2013., 08:59   #32
Dobro veli. Rekao je što je trebaLO

Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Plamenjača.
Trebalo je preventivno špricati otopinom mlijeka u vodi.
Za prskanje otrovima nisam kompetentan
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
A što možeš iskombinirati kad je bolest već tu?
Mlijeko i slične stvari su prevencija, a ne liječenje.
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Pitanje autora topica je bilo što je to i kako tretirati.

Ja sam odgovorio da je to plamenjača i da je TREBALO špricati otopinom mlijeka a sad preostaje odrezati zaražene dijelove jer JA tako radim tj. radim na prirodan način.
to sam i ja napravila. odrezala zaražene listove.
po tebi, to bi trebalo biti dovoljno?
e ono što sam spomenula ekstrakt sjemenki grejpa- možda će tebe najviše zanimati od svih sudionika topika - ono što sam blebnula, ima smisla.

"Osim primjene u medicini, s velikim uspjehom koristi se u proizvodnji higijenskih i kozmetičkih preparata kao fungicid (protiv gljivica) i paraziticid za biljke i životinje, te kao učinkovito univerzalno dezinfekcijsko sredstvo i kao dodatak prehrani."

link
o primjeni u vrtu

još for plants

a meni osobno je taj ekstrakt pomogao (ne pomogao, nego je potpuno nestalo) u nečemu za što konvencionalna medicina nema određenog lijeka!


---

Nego, da li ima više vrsta plamenjače. nije li ona crvena? i bude sfrkano lišće?
drugo pitanje, da li je moguće da se ljudi plamenjače ne mogu riješiti čak ni uz upotrebu kem.sredstava? to se lani (navodno) dogodilo svekijima. vele da im je sve propalo da se nikako nisu mogli riješiti, čak ni uz špricanje?
ili oni (a isto su početnici u vrtlarenju, ko i ja, bez iskustva) to nisu na vrijeme prepoznali ni počeli sanirati.



Quote:
zribaric kaže: Pogledaj post
U potpunosti se slažem sa Biljkom112.
Mi imamo paradajze natkrivene, da po njima ne pada kiša, sve listove porežem do prve cvjetne grančice. Kada plodovi počinju mijenjati boju od tamno zelene u svijetlu, više ih ničime ne tretiramo i imamo paradajza do kasne jeseni.
Ovo mi je novost za čuti. zašto se to radi? (da se preveniraju bolesti?) a što znači "do prve cvjetne grančice"? režete sve donje grane a ostavite onu na kojoj je najdonji cvijet?
a kad se to reže? Kod mene su se pojaviti prvi cvjetovi. onda, to sad, nakon pojave prvih cvjetova?
već sam se to pitala na jednom drugom topiku, primjetila sam da mi prve grane leže nisko pri/na zemlji. to sve režem, ha?
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.

Zadnje uređivanje katjes : 31.05.2013. at 09:29.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2013., 09:38   #33
Ja ih ne režem. Iskreno, ne vidim smisla?
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2013., 10:11   #34
Quote:
to sam i ja napravila. odrezala zaražene listove.
po tebi, to bi trebalo biti dovoljno?
nije dovoljno. to je kao da problem guraš pod tepih a ne poduzimaš ništa da ga riješiš.

Quote:
e ono što sam spomenula ekstrakt sjemenki grejpa- možda će tebe najviše zanimati od svih sudionika topika - ono što sam blebnula, ima smisla.

"Osim primjene u medicini, s velikim uspjehom koristi se u proizvodnji higijenskih i kozmetičkih preparata kao fungicid (protiv gljivica) i paraziticid za biljke i životinje, te kao učinkovito univerzalno dezinfekcijsko sredstvo i kao dodatak prehrani."
u zaštiti bilja nema podataka da je ovo sredstvo djelotvorno i ne koristi se. da je suprotno. već bi se koristilo...

Quote:
Nego, da li ima više vrsta plamenjače. nije li ona crvena? i bude sfrkano lišće?
drugo pitanje, da li je moguće da se ljudi plamenjače ne mogu riješiti čak ni uz upotrebu kem.sredstava? to se lani (navodno) dogodilo svekijima. vele da im je sve propalo da se nikako nisu mogli riješiti, čak ni uz špricanje?
ili oni (a isto su početnici u vrtlarenju, ko i ja, bez iskustva) to nisu na vrijeme prepoznali ni počeli sanirati.
samo je jedna vrsta plamenjače. nije crvena, barem ne na rajčici. ako je napad bolesti vrlo jak a izostala je preventivna zaštita, kasnije je teško suzbiti bolest čak i pesticidima.

Quote:
Ovo mi je novost za čuti. zašto se to radi? (da se preveniraju bolesti?) a što znači "do prve cvjetne grančice"? režete sve donje grane a ostavite onu na kojoj je najdonji cvijet?
a kad se to reže? Kod mene su se pojaviti prvi cvjetovi. onda, to sad, nakon pojave prvih cvjetova?
već sam se to pitala na jednom drugom topiku, primjetila sam da mi prve grane leže nisko pri/na zemlji. to sve režem, ha?
ovisi kako se rajčica uzgaja i što želiš dobiti. ako su grane prenisko uz tlo svakako ih ukloni.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2013., 11:08   #35
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Sve članove foruma. Ljudi traže konkretan savjet a ti im prodaješ maglu. Jeb'ga...

Samo ti radi suprotno. Tvoj izbor...

I prevencija i liječenje. Za razliku od tebe ipak razumijem...to mi je struka...
Nemoj toliko bahato govoriti u ime svih clanova foruma jer nisi nikakav predstavnik.

Mene zanimaju sva misljenje, pa samostalna odluka.
__________________
Every fact of science was once damned. Every invention was considered impossible. Every discovery was a nervous shock to some orthodoxy. The entire web of culture and ‘progress,’ everything on earth that is man-made and not given to us by nature, is the concrete manifestation of man’s refusal to bow to Authority
emnasut462 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2013., 11:36   #36
Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
To je posljednji način zaštite biljaka uopće, a POSEBNO konzumentnog povrća.
Umjetna sredstva su smrt i kancerogena su, osim što su štetna za okoliš.

Ovu godinu furam samo mlijeko i koprivu (nekih prijašnjih sam pesticide i fungicide - nikad više).
To je jedini način zaštite biljaka. Nikako da shvatiš značenje pojma karenca. I drugi sudionici foruma napisali su da postoje pesticidi sa vrlo kratkom karencom, 3 do 7 dana. To znači da se u tom roku pesticid na biljci potpuno razgradi. Osim toga, zaražene rajčice se prskaju sada dok još nema plodova pa ti isti plodovi neće sadržavati nikakve štetne tvari.

Osobno sam radio cijeli niz eksperimenata sa pripravkom koprive. Jedino je dobra kao gnojivo, na lisne uši ne djeluje a bome ne djeluje niti na gljivične bolesti. Također ni mlijeko ne djeluje na gljivične bolesti, ali uzalud je više to ponavljati...

Quote:
emnasut462 kaže: Pogledaj post
Nemoj toliko bahato govoriti u ime svih clanova foruma jer nisi nikakav predstavnik.

Mene zanimaju sva misljenje, pa samostalna odluka.
Nije ni najmanje bahato. Naravno, izbor je na pojedincu...
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2013., 11:43   #37
kad spominješ lisne uši, ja sam ih makla sa graha uz pomoć duhana (2 cigarete u 2 dcl vode) i kapljica tekućeg sapuna. nakon 2 špricanja odoše. majkemi

biljka veliš da nije dovoljno potrgati zaraženo lišće.
pa evo ja ne znam ništa o nastajanju, životnom ciklusu, razmnožavanju gljivica...pa slobodno pojasniš ako ti se da? (ako znaŠ)

ono što sam sad uspjela izguglati: da gljivice postoje prije negoli se pojave prvi simptomi u vidu flekica. trganjem nekoliko listova shvaćam da najvjerojatnije nije riješen problem. i da će osvanuti na drugim listovima.

a zašto misliš da neko sredstvo koje ima antifungicidno djelovanje ne bi moglo uništiti te gljivice?
pa valjda treba probati jel djeluje il ne?
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.

Zadnje uređivanje katjes : 31.05.2013. at 11:54.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2013., 13:29   #38
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
To je jedini način zaštite biljaka. Nikako da shvatiš značenje pojma karenca.
Zaštita se provodi prevencijom (špricanjem pripravcima), izmjenom zemlje i pokrivanjem tla.
Ovo što ti navodiš je nepotrebno trovanje, sebe, biljke i tla.

Karenca je, s oproštenjem, goli ku*ac.

Tko voli, neka izvoli, al' u moju butigu neće.
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2013., 13:36   #39
U nekim svojim prethodnim postovima napisao sam da se lisne uši mogu suzbiti vodom u kojoj se namako duhan. To djeluje...jer nikotin je zapravo otrov...

Kada govorimo o gljivičnim bolestima, kada se pojavi pjega na lišću gljiva je već napala tkivo biljke. Gljivica koja uzrokuje plamenjaču razmnožava se zoosporama koje se prenose preko kapljica vode na druge dijelove biljke pa trganje lišća nije nikakva zaštita.

To što neko sredstvo ima antifungicidno djelovanje ne znači da djeluje protiv svih gljiva, a gljiva ima zaista jako puno.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2013., 13:45   #40
Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
Zaštita se provodi prevencijom (špricanjem pripravcima), izmjenom zemlje i pokrivanjem tla.
Ovo što ti navodiš je nepotrebno trovanje, sebe, biljke i tla.

Karenca je, s oproštenjem, goli ku*ac.

Tko voli, neka izvoli, al' u moju butigu neće.
Kojim pripravcima? Većina tih pripravaka nema nikakvo djelovanje osim što služe kao gnojivo.

Izmjenom zemlje? Vjerojatno misliš na izbjegavanje uzgoja iste kulture na istom mjestu više godina za redom.

Pokrivanje tla nije garancija da neće doći do pojave bolesti.

Kakve su tvoje kvalifikacije da možeš tvrditi ovo za karencu?
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:39.