Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.03.2010., 03:50   #1
USA-CRO zdravstveno osiguranje

Imam prijatelje koji su u neugodnoj situaciji. Njihova kcerka je s vremenom dobila antibioticki rezistentnu bakterijsku upalu mokracnih kanala. Cura je u prilicno jadnom stanju. Zamolili su me da im pomognem i povezao sam ih sa vrhunskom doktoricom u Hrvatskoj, koja bi joj mogla pomoci, ako bi dosla u Hrvatsku i bila smjestena u Rebro, gdje postoji sansa da je tretiraju kako treba (takve metode se ne koriste u USA, vjerovatno zbog ogromnih bolnickih troskova - tretman mora biti pod 24 sata supervision).

E, sad... Ima li itko iskustava kako hrvatsko zdravstvo komunicira sa USA zdravstvenim ustanovama i da li bi se moglo organizirati da USA osiguranje plati za tretman (potpuno ili djelomicno). Znam sve trikove ovdje, ali kako to ide preko oceana. Ima li itko iskustava?
Tvrtko1995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 04:40   #2
Ja nemam iskustva, ali ne bi li bilo najbolje nazvati osiguranje koje osoba ima u USA i s njima pokusa dogovoriti placanje tretmana. Ali ako djevojcica ima hrvatsko drzavljanstvo, sta ne bi trebala bit pokrivena?
__________________
Gdje ima volje, ima i nacina :-)
XeiX is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 05:48   #3
Ima I hrvatsko drzavljanstvo, ali zivi i radi u USA...

A radi se o:

http://www.thestarphoenix.com/health...468/story.html

Zadnje uređivanje Tvrtko1995 : 06.03.2010. at 05:58.
Tvrtko1995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 09:43   #4
Quote:
XeiX kaže: Pogledaj post
Ja nemam iskustva, ali ne bi li bilo najbolje nazvati osiguranje koje osoba ima u USA i s njima pokusa dogovoriti placanje tretmana. Ali ako djevojcica ima hrvatsko drzavljanstvo, sta ne bi trebala bit pokrivena?
Pa ne stječe se u HR zdravstveno osiguranje državljanstvom , nosilac osiguranja ,znači roditelji/staratelji djece moraju biti ili prijavljeni kao nezaposleni , ili raditi u HR ili biti HR umirovljenici ,.....
Neznam koliko je tretman hitan ,moze se mala "doseliti" u HR pa se osigurati preko djeda,bake ako kao živi kod njih i sl., ili se mogu osigurati pa sami placati osiguranje itd.
signum is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 12:39   #5
Quote:
signum kaže: Pogledaj post
Pa ne stječe se u HR zdravstveno osiguranje državljanstvom , nosilac osiguranja ,znači roditelji/staratelji djece moraju biti ili prijavljeni kao nezaposleni , ili raditi u HR ili biti HR umirovljenici ,.....
Neznam koliko je tretman hitan ,moze se mala "doseliti" u HR pa se osigurati preko djeda,bake ako kao živi kod njih i sl., ili se mogu osigurati pa sami placati osiguranje itd.
Verovatno je u HR jos na snazi sociajlno zdravstveno osiguranje, moze se osigurat ko ne zaposlena ako je prijavljena na trzistu, preko posedovanja zemlje, preko dida i bake i najbolje je da neko ode u tu ustanovu da se raspita
to mu dodje zavod za zdravstveno osiguranje [kod neke tete malo nesto da uleti klasika, mali znak paznje cikolada i sl]

Kako je fasovala to nije mi jasno, samo koliko je meni poznato postoji jedna tzv zlatna stafilokoka koje je rezistentna na medicament i to kakav extrovertan zivot moras da vodis da bi fasovo to.........

http://www.hzzo-net.hr/
__________________
We all like a bit of the good life - some the money, some the drugs, other the sex game, the glamour, or the fame. But a RocknRolla, oh, he's different. Why? Because a real RocknRolla wants the fucking lot.
Haznadar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 15:17   #6
jako teško da ima pravo na besplatno zdravstveno, ali nema veze jer se ako nema pravo na besplatno, plaća cca. 350 kn mjesečno + još pedesetak ili koliko dopunsko tako da zdravstveno izađe manje od $100 mjesečno
yeehawyaw is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 15:28   #7
Tvrtko, ima na podforumu Pravo tema o zdravstvenom osiguranju u Hrvatskoj:
https://www.forum.hr/showthread.php?p...3#post25302493

Čini mi se da je osoba pod nickom Zikomid jako dobro upućena u sve, i daje dobre odgovore.

Ovo je stranica hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO): www.hzzo-net.hr
Ima dosta informacija.

Inače, moj poslodavac plaća 15% NA moju plaću HZZO-u, samo za osnovno osiguranje, tako da teško da možemo govoriti o "socijalnom" osiguranju. Ali je državno (tj. osiguravajući zavod je državna tvrtka), i obavezno je.
cd8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 15:35   #8
Quote:
cd8 kaže: Pogledaj post
tako da teško da možemo govoriti o "socijalnom" osiguranju.
Ne kapiramo se, osiguranje tipa svakom zaposlenom se odvaja suma koja ide u istu kasu koju potom koriste svi, u vecini zemalja to tako ne funkcionise.
Moja lova je samo moja, ne moze biti i moja i tvoja.
__________________
We all like a bit of the good life - some the money, some the drugs, other the sex game, the glamour, or the fame. But a RocknRolla, oh, he's different. Why? Because a real RocknRolla wants the fucking lot.
Haznadar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 17:03   #9
Kužim što govoriš, ali znači li to da ti onda imaš pravo da se na tvoje liječenje potroši samo onoliko koliko si i uplatio, ni dolara više?

AFAIK, osiguranje (općenito, ne samo zdravstveno) funkcionira tako da ljudi uplaćuju da bi im osigaravajuća mogla nešto pokriti/isplatiti jednom kad zatreba. Ali nekome zatreba više, a nekome nikad ne zatreba onoliko koliko je uplatio.
cd8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 18:49   #10
Quote:
Haznadar kaže: Pogledaj post
Verovatno je u HR jos na snazi sociajlno zdravstveno osiguranje, moze se osigurat ko ne zaposlena ako je prijavljena na trzistu, preko posedovanja zemlje, preko dida i bake i najbolje je da neko ode u tu ustanovu da se raspita
to mu dodje zavod za zdravstveno osiguranje [kod neke tete malo nesto da uleti klasika, mali znak paznje cikolada i sl]

Kako je fasovala to nije mi jasno, samo koliko je meni poznato postoji jedna tzv zlatna stafilokoka koje je rezistentna na medicament i to kakav extrovertan zivot moras da vodis da bi fasovo to.........

http://www.hzzo-net.hr/
Taj problem je dosta rasiren, koliko sam citao. Inicijalna upala mokracnih putova se rjesavala antibioticima, na koje, s vremenom bakterije postanu rezistentne i to je problem modernih drustava. Navodno hrvatska iskustva u lijecenju rezistentnih bakterija ukljucuju dugu hospitalizaciju i specijalni tretman te bakterije. To se, navodno, ne radi u USA zbog dugotrajne hospitalizacije i ogromnih troskova, a vjerujem da tu ima i drugih faktora...
Tvrtko1995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2010., 10:28   #11
Quote:
Tvrtko1995 kaže: Pogledaj post
E, sad... Ima li itko iskustava kako hrvatsko zdravstvo komunicira sa USA zdravstvenim ustanovama i da li bi se moglo organizirati da USA osiguranje plati za tretman (potpuno ili djelomicno). Znam sve trikove ovdje, ali kako to ide preko oceana. Ima li itko iskustava?
Ja nemam iskustva sa osiguranjem, ali imam sa ženom čija kći pati od slične ili iste stvari, liječi se na rebru, a šogor joj je jedan od vrhunskih liječnika u istoj bolnici. Sutra ću moći doći do njezinog broja i pokušati pomoći.

Nadam se da će curica biti ok.

To je medicinski dio..

Red tape dio: a malo ćemo telefonirat, jebiga.. valjda se nekaj da riješiti..

Quote:
Tvrtko1995 kaže: Pogledaj post
Taj problem je dosta rasiren, koliko sam citao. Inicijalna upala mokracnih putova se rjesavala antibioticima, na koje, s vremenom bakterije postanu rezistentne i to je problem modernih drustava. Navodno hrvatska iskustva u lijecenju rezistentnih bakterija ukljucuju dugu hospitalizaciju i specijalni tretman te bakterije. To se, navodno, ne radi u USA zbog dugotrajne hospitalizacije i ogromnih troskova, a vjerujem da tu ima i drugih faktora...
To je jako, JAKO gadna boleština..nažalost. Ja curicu poznajem od 1999. ...još uvijek se bori s tim. Žao mi je što ne mogu napisati da je drukčije. Al nadajmo se da se ipak ne radi o istom problemu.
Štrikalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2010., 19:25   #12
Quote:
Tvrtko1995 kaže: Pogledaj post
Taj problem je dosta rasiren, koliko sam citao. Inicijalna upala mokracnih putova se rjesavala antibioticima, na koje, s vremenom bakterije postanu rezistentne i to je problem modernih drustava.
Da, problem modernih drustava.

Quote:
Tvrtko1995 kaže: Pogledaj post
Navodno hrvatska iskustva u lijecenju rezistentnih bakterija ukljucuju dugu hospitalizaciju i specijalni tretman te bakterije. To se, navodno, ne radi u USA zbog dugotrajne hospitalizacije i ogromnih troskova, a vjerujem da tu ima i drugih faktora...
A sto se radi u USA? Pusti ljude da umru?


U HR se za porod zenu drzi u bolnici tjedan dana. U USA idu doma drugi treci dan. Isto tako u HR pacijenta zaprime u bolnicu "samo zato" da bude prije na redu za operaciju ili za CT. Na taj nacin je tjedan dana bespotrebno hospitaliziran. To se u US ne dogadja.

U US postoje "SNF" (skilled nursing facilities) gdje se nastavljaju dugotrajni iv lijekovi. Tako da pacijent koji ne treba bit hospitaliziran ide u SNF.

Postoje i permanentne iv linije s kojima covjek moze ici doma i dobivat iv lijekove tako da jednom na dan stane u ambulantu, po svoj lijek.

Ne razumijem zasto bi se amerikanac odvazio poslat svoje dijete u HR na lijecenje. Osim da ustedi novac. Najvjerojatnije je komparabilni nivo terapije u HR jeftiniji od onog u USA.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2010., 20:13   #13
Quote:
Shtefitza kaže: Pogledaj post
U HR se za porod zenu drzi u bolnici tjedan dana. U USA idu doma drugi treci dan.
Otkud ti podatak o "držanju žene u bolnici" od tjedan dana u Hrvatskoj?
cd8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2010., 20:26   #14
Oh, pardon... onda pet dana...
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2010., 20:31   #15
Quote:
Shtefitza kaže: Pogledaj post
Oh, pardon... onda pet dana...
E pa nije ni pet nego se žena i dijete otpuštaju treći dan ako je sve u redu i bio je vaginalni porod.
Peti dan se otpušta žena koja je rodila carskim rezom.
I ne otpuštaju u USA žene drugi ili isti dan zato što je to bolje za mamu i dijete nego da ušparaju.
penelop@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2010., 20:39   #16
Istina, ja sam bila 5 dana u bolnici nakon poroda, doduše nisam baš ležala. Rodila sam carskim rezom. U US nakon carskog idu doma drugi ili treći dan? Ja sam mogla ići doma nakon 4 dana (rodila sam u Petrovoj) ali primala sam neke injekcije i još se nisam bila uhodala s dojenjem pa sam ostala punih pet.
cd8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2010., 07:31   #17
Ne znam pomaze li ovo kad se vec dobila upala?

Cranberry may offer protection against antibiotic-resistant bacteria that cause UTIs
__________________
The people who are trying to make this world worse are not taking the day off. Why should I? BOB MARLEY
talia is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2010., 10:28   #18
Quote:
penelop@ kaže: Pogledaj post
E pa nije ni pet nego se žena i dijete otpuštaju treći dan ako je sve u redu i bio je vaginalni porod.
Peti dan se otpušta žena koja je rodila carskim rezom.
I ne otpuštaju u USA žene drugi ili isti dan zato što je to bolje za mamu i dijete nego da ušparaju.

Upravo tako. Samo, eto, valja pljuvati po hrvatskom zdravstvu čak i tamo gdje je potpuno ispravno. A sasvim je normalno da netko iz USA traži špage po Hrvatskoj..Ljudi, ja ne shvaćam da čitam sve ovo što tu piše..
__________________
Živi!
početnik do srži is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2010., 21:28   #19
Quote:
početnik do srži kaže: Pogledaj post
Upravo tako. Samo, eto, valja pljuvati po hrvatskom zdravstvu čak i tamo gdje je potpuno ispravno. A sasvim je normalno da netko iz USA traži špage po Hrvatskoj..Ljudi, ja ne shvaćam da čitam sve ovo što tu piše..
A, ne dragi moj... samo pokusavam argumentirati zasto ne mislim da ce sestotjedno lezanje u bolnici toj maloj amerikanki rezultirati u bolje izlijecenoj rezistentnoj bakteriji.

Drzat se teme, drzat se teme!!
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2010., 06:50   #20
Quote:
Shtefitza kaže: Pogledaj post
A, ne dragi moj... samo pokusavam argumentirati zasto ne mislim da ce sestotjedno lezanje u bolnici toj maloj amerikanki rezultirati u bolje izlijecenoj rezistentnoj bakteriji.

Drzat se teme, drzat se teme!!
Koliko sam ja upucen, u Hrvatskoj prvo rade lokaliziranje na to koja je bakterija tocno u pitanju, zatim je unistavaju kroz krvotok i kroz ispiranje mokracnih kanala nekim posebnim "ubojicom bakterija" koji je dosta opasan preparat jer moze unistiti tkivo, osobito bubrega i zbog toga je potrebna stalna supervizija nadleznih doktora i sestara.

Ovdje to ne rade tako.

U tome je stvar.
Tvrtko1995 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:41.