Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.01.2008., 12:37   #121
Quote:
eleuthera kaže: Pogledaj post
Nije istina. Ima više vrsta bipolarnog poremećaja.
Ovo o čemu ona priča (možda ga ima, možda ne) je ciklički bipolarni poremećaj.

Vidi link.
pa prije da je to BPD (Borderline ; F60 ;Emotionally Unstable Borderline Personality Disorder ;granični poremećaj osobnosti ).
BTW,TO JE SAMO MOJE SKROMNO NESTRUČNO MIŠLJENJE.
bipolarna is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2008., 20:21   #122
a kako se ovaj poremecaj uopce kod osobe javlja?
jel to nesto sta imas cijeli zivot, ili moze potaknuti neka trauma, ili sta vec?

za moju mamu su sumnjali da ima to, pa shizofreniju, na kraju se ispostavilo da ima neku vrst depresije (neznam izraz napamet) i sad joj je super, nova osoba. u zivotu je nisam takvu vidla!
*Original*Doll* is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2008., 00:37   #123
bipolarac

prvi put sam na forumu,zelim podeliti iskustva sa ljudima koji boluju od iste bolesti.Evo moje iskustvo.lecim se vec tri godine.Sve je pocelo kad sam se 2005 vratio iz vojske,postao sam hiperaktivan-stalno sam negde jurcao,mnogo sam pio , malo spavao,trosio novac na sve strane dok ga je bilo a posle sam trazio od roditelja...bilo je i konflikata itd,trajalo je to mesec i po,postao sam nepodnosljiv i sledi moja prva hospitalizacija od mesec dana dg:mi je bila akutna psihoza terapija rispolept,sledi depresija pa sam prestao da uzimam lekove{mislio sam da mi ne trebaju] i posle samo tri nedelje neuzimanja lekova manija opet napravio glupost i hospitalizacija od 2 meseca.Posle toga dg:afektivni bipolarni poremecaj i od lekova eftil i risar s tim sto mi je doktor izbacio risar i pijem samo eftil vec godinu dana i zasad je sve u redu........ dokle?
bipolarac is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2008., 17:31   #124
ah, to imam i ja. Bipolarna depresija npr. To ti je kvar u mozgu inače. Te neki kemijski spojevi su se pomiješali i iskvarili itd. Uglavnom, sunce pomaže. Čudno je to ali pomaže. Svijež zrak, što više jutarnjeg svijetla i bilokakvog svijetla, dobro se okruži sa pozitivnim mislima jer s vremenom bi to moglo prerasti u niz drugih gaaadnih bolesti. Meditacija, opuštanje, rješavanje stresova. Što manje naglih promjena u okolini. Lijekove kod toga nebih preporučila jer kadkad ne reagiramo svi isto na njih
Vespeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2008., 00:25   #125
sunce? zanimljiva terapija,mada dosta vremena provodim na plazi itd.koliko sam te razumeo ti ne pijes lekove?ja se iskreno plasim da prekinem,zato sto sam vec jednom to uradio i posle vrlo kratkog vremena uleteo u MANIJU,sto je kod mene vrlo zeznuto,i za mene i za porodicu a i za okolinu.znaci sto sam stedeo 5 godina i ustedeo 4 hiljade evra ja sam potrosio za mesec dana.Znaci manija je meni najveci problem,narocito sto sam vodolija u horoskopu a mi smo i inace nepredvidivi-mozes samo zamisliti koliko sam nepredvidiv u toj maniji.depresije se ne plasim onda spavam po 12 sati dnevno ne izlazim ne druzim se previse sem sa jednom drugaricom koja je u kolicima njeno drustvo mi onda najvise prija.interesuje me kakve su kod tebe manije i kako izlazis na kraj s njima?takodje ako neko ima slicna iskustva voleo bi da se javi ..................pozdrav
bipolarac is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2008., 04:18   #126
e ja ne znam jel ja imam ovo.
vec duze vrijeme pretpostavljam da imam.
inace sam uvijek bio melankolican, ljudi me dozivljavaju kao tuznu, zatvorenu osobu, a s druge strane kao veselog simpa lika
vec neko vrijeme, dosta dugo budem normalan.
onda odjednom u sekundi sav neki hiperaktivan, smijem se, pricam ko navijen, ko da sam na tableticama. te faze traju vrlo kratko, po samo par sati.
al onda nekad, iz cista mira, bez ikakvog razloga, lupi depresija.
samo lezim u krevetu, placem, nisam za nist, ponasam se prema svima grozno.
nisam fizicki agresivan, to mi se gadi, al zato psihicki maltretiram sve oko sebe. otpiljujem ljude, djevojka me nazove, ja (ako se udostojim javiti se) drsko samo odbijam dok ona ne poklopi, onda razmisljam o tome i mislim kako je to lose pa opet placem i tako stalno. i te depresivne faze znaju dugo trajati.
i inace bi i mislio da sam samo depresivac, dok me prije par mjeseci nisu ljudi pitali zasto sam ja tako hiperaktivan, a meni nije bilo jasno o cemu pricaju..
kad sad iz ove perspektive (normalno stanje) pokusavam opisati kakav sam u "nenormalnim" stanjima, osjecam se kao da pricam o nekoj drugoj osobi i cini mi se da bih trebao ugasiti komp i zaboraviti na sve.
mislio sam otici kod psihijatra ili tako nest, da dobijem nekakvu dijagnozu na papiru da znam koji mi je k***c, jer kad me uhvati ta crna faza to je pregrozno. da jos stvar bude bolja, nekad tocno osjecam kad ce nastupiti to crnilo. sve bude normalno, i onda polako, ali sigurno, taj neki osjecaj me potpuno obuzme, sam sebi kazem "e sad je gotovo" i ne mogu si pomoci.
poceo sam prekidati kontakte s ljudima, jer bolje mi je sprijeciti nego napravit glupost pa se kajati.
trocal is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2008., 16:29   #127
prema onom sto si opisao nesto se dogadja sa tobom,i mene su prvi put kad mi se to desilo da budem hiperaktivan drugi govorili da moram da odstavam malo,ali ne ja sam se onda vratio iz vojske i kao pusten s lanca samo sam negde svrljao,isao sa 4 devojke u isto vreme i nije mi bilo dosta,pio sam dupli pelinkovac i pivo i to puno pa onda sednem u kola pa vozim ko blesav.posvadjao sam se s roditeljima izaso iz kuce u stan.nekad po dve noci nisam spavao a energija ista.napravio sto drugih gluposti.moj ti je savet da odes kod nekog dobrog psihologa(to nije sramota) i iskreno popricas sa njim bez stida on ce oceniti dali je tebi potrebna psihijatriska pomoc.Mozda je kod tebe neki drugi problem mnogo manji od bipolarnog poremecaja,za to nisam strucan.Nemoj prekidati kontakte s ljudima je ce ti to pogorsati stvari,nego hitno kod psihologa.Nisam ti rekao i hiperaktivna faza kod mene je imala dve faze u prvoj kada je sve bilo ok?zabavan si tako to i druga gde sam postao sve nepodnosljiviji,stalno sam ja pricao i uvek bio u pravu,pa razdrazljiv ako se neko ne slozi samnom.Nadam se da ces otici kod psihologa na vreme i javi sta je bilo............pozdrav
bipolarac is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2008., 19:46   #128
primjetio sam da mnogi govore o tim hiperaktivnim fazama. i ja ih imam tu i tamo, al eto jos jednom ponavljam budu jako jako kratke.
al zato ove tamnije faze traju dosta dugo.
nekad samo depresija, nekad sam ljut na sve, svi mi se gade, ne zelim komunicirati i slicno..
moram se malo raspitati gdje uopce mogu otic na razgovor kod psihologa..
il u slav brod il u zagreb, ako neko ima iskustva nek javi
trocal is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2008., 23:41   #129
jesi nasao nekog dobrog psihologa?
bipolarac is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 00:01   #130
joj to je na opri bilo danas....
ma kuiš mislim da bi vi treali meditirat....
ae...
croatish7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2008., 19:40   #131
Mislim da bi meditacije i boravak na suncu mogli pomoći samo kod neke blage depresije. Depresija kakva je kod bipolarnog (dok stabilizator (litij npr.) ne uzme maha) je preteška da bi rješenja bila imalo banalna. Sjećam se da sam od očaja grizao krpe, a majka me nekoliko dana držala zaključanog u praznoj sobi da se ne ubijem, a skoro sam umro od boli u prsima i užasne anksioznosti. A tek katatonična stanja. Jako je korisno pozvati nekog frenda ili bilo kog (ako ste sposobni ikog podnijeti) u šetnju. Lučenje endorfina poboljašava raspoloženje. A maniji uopće ne želim pričati? Na kakvoj ste terapiji sada?
__________________
It`s all so fucking histerical.
poboznidjavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2008., 01:36   #132
ja pijem stabilizator eftil 2 tablete uvece i sasvim sam ok,ali napomenuo bi odlican odnos sa psihijatrom mislim da je to jako bitno.Takodje mnogo radim na sebi pokusavam sto vise izbeci stresne situacije,skratio sam listu prijatelja koji su lose uticali na mene(alkohol),znaci izbacio sam alkohol iz upotrebe vec godinu i po(alkohol nikako ne ide sa bipolarnim).Ozenio sam se sa najboljom drugaricom koja je uvek bila uz mene i sjajno funkcionisemo.Samo jos da nadjem posao u struci i bice fenomenalno,ali to ce biti malo teze.
bipolarac is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2008., 03:47   #133
Quote:
trocal kaže: Pogledaj post
e ja ne znam jel ja imam ovo.
vec duze vrijeme pretpostavljam da imam.
inace sam uvijek bio melankolican, ljudi me dozivljavaju kao tuznu, zatvorenu osobu, a s druge strane kao veselog simpa lika
vec neko vrijeme, dosta dugo budem normalan.
onda odjednom u sekundi sav neki hiperaktivan, smijem se, pricam ko navijen, ko da sam na tableticama. te faze traju vrlo kratko, po samo par sati.
al onda nekad, iz cista mira, bez ikakvog razloga, lupi depresija.
samo lezim u krevetu, placem, nisam za nist, ponasam se prema svima grozno.
nisam fizicki agresivan, to mi se gadi, al zato psihicki maltretiram sve oko sebe. otpiljujem ljude, djevojka me nazove, ja (ako se udostojim javiti se) drsko samo odbijam dok ona ne poklopi, onda razmisljam o tome i mislim kako je to lose pa opet placem i tako stalno. i te depresivne faze znaju dugo trajati.
i inace bi i mislio da sam samo depresivac, dok me prije par mjeseci nisu ljudi pitali zasto sam ja tako hiperaktivan, a meni nije bilo jasno o cemu pricaju..
kad sad iz ove perspektive (normalno stanje) pokusavam opisati kakav sam u "nenormalnim" stanjima, osjecam se kao da pricam o nekoj drugoj osobi i cini mi se da bih trebao ugasiti komp i zaboraviti na sve.
mislio sam otici kod psihijatra ili tako nest, da dobijem nekakvu dijagnozu na papiru da znam koji mi je k***c, jer kad me uhvati ta crna faza to je pregrozno. da jos stvar bude bolja, nekad tocno osjecam kad ce nastupiti to crnilo. sve bude normalno, i onda polako, ali sigurno, taj neki osjecaj me potpuno obuzme, sam sebi kazem "e sad je gotovo" i ne mogu si pomoci.
poceo sam prekidati kontakte s ljudima, jer bolje mi je sprijeciti nego napravit glupost pa se kajati.

Kod mene je identican problem. Najgore je od svega sto ne mogu vladati njime.
Znaci, konstantna faza melanholije i blage depresije, sa povremenim padanjem u
1. "crnu rupu" (kako volim nazvati to svoje stanje letargije, apatije, bezvoljnosti i asocijalnog ponasanja); to stanje obicno traje pet do sedam dana, ali sto je najgore - nemam se zelju izvuci iz njega, jer tada obicno porusim mostove koje izgradim u odnosu sa drugim ljudima, i shvatim bezznacajnost ljudi, svijeta... Ili, pak...
2. totalnu ushicenost i hyperenergicnost (nevjerovatno, ali tada ljudi pitaju da li sam na "necemu", jer naprosto isijavam od energije)
Ovu totalnu ushicenost, ali u nekako zdravijem obliku, sam primjetila kada se zaljubim, i tada obicno traje dulje od jednog tjedna.
Povremeno pijem Xanax ili Lexilium, i to obicno kada mi se javi problem sa nesanicom. Vec neko vrijeme se tjeram da odem psihologu ili psihijatru... Razlog zasto do sada nisam otisla doticnim lijecnicima, je najvise stoga sto sumnjam u njihovo znanje i sposobnost....
Anastazya is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 12:57   #134
ja vec od dvanajste godine patim od bipolarnosti ili kako se inace kaze manicne depresije.
ali ustanovilo se sta mi je tocno tek prije pet godina. moja sreca je sta zivim vec devet godina u njemackoj pa imam dobre doktore i sta je posebno bitno kod te bolesti, imam dobre ljekove.
stvar je u tome sta se ta bolest ne dobije zato sta nesto u zivotu nije bilo ok,
vec je to jedan kemijski poremecaj u mozgu.
ja sam u svojim manijama bijo jako perverzan, divlji i trosio sam pare ko lud, sta me je dovelo i do dosta dugova, koje sam bogu hvala mogao prepisat
na stecaj, jer sam u svojo maniji uzea jedan ducan i ostao 80000 eura duzan.
dok u depresijama koje su poslje dolazile, sam samo mislio na smrt, bez obzira sta imam jako finu i razumljivu zenu i djecu.
u svakom slucaju, tu bolest treba prihvatit ko kad imate secer.
znaci stalno uzimat ljekove, skoro cijeli zivot i onda se moze s time zivit.
valenthyne is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 13:44   #135
Valenthyne, koje lijekove piješ?
invisible f is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2008., 13:18   #136
Quote:
invisible f kaže: Pogledaj post
Valenthyne, koje lijekove piješ?
neuroleptik zyprexa 5 mg u jutro i 10 navercer, zatim za ravnotezo seratonina u mozgu pijem valporat i lamiktal, i uz sve to pijem jedan novi antidepresiv koji je tek prije dvi godine dosao na trziste, zove se cymbalta
valenthyne is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2008., 13:21   #137
Thumbs up

Quote:
bipolarac kaže: Pogledaj post
ja pijem stabilizator eftil 2 tablete uvece i sasvim sam ok,ali napomenuo bi odlican odnos sa psihijatrom mislim da je to jako bitno.Takodje mnogo radim na sebi pokusavam sto vise izbeci stresne situacije,skratio sam listu prijatelja koji su lose uticali na mene(alkohol),znaci izbacio sam alkohol iz upotrebe vec godinu i po(alkohol nikako ne ide sa bipolarnim).Ozenio sam se sa najboljom drugaricom koja je uvek bila uz mene i sjajno funkcionisemo.Samo jos da nadjem posao u struci i bice fenomenalno,ali to ce biti malo teze.

evo jos jedan primjer koliko puno znaci imat pravog partnera uz sebe, moja zena ima veliko razumjevanje za mene, ali i ona ide na grupne terapije za osobe koje imaju psihicke bolesnike u obitelji. tamo ide jednom mjesecno i kaze da joj dosta pomaze to sta prica sa drugima koji isto kod kuce imaju taj problem. u svakom slucaju nije lako sa nama zivit
valenthyne is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2008., 13:34   #138
da, a?
__________________
ovaj reqieres 30sekundi to rereqoiueres probajte ponovno za 5 secundi
blured is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2008., 11:29   #139
Quote:
psyhosomatic_anomaly kaže: Pogledaj post
ah da zaboravih jos jednu sitnicu,tj pitanje za one koji su uzimali.
Prije godinu i pol dana psihijatar mi je pripisao Helex od 100mg
Helex od 100mg kaj to postoji?
micamacazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2008., 11:45   #140
Quote:
psyhosomatic_anomaly kaže: Pogledaj post
Nagle varijacije raspolozenja,ubrzana prelazenja iz hiperaktivnog do gotovo staticnog stanja.....
.
kod bipolarnog poremećaja radi se o mnogo dužim fazama depresije i manije. ako ti se tokom dana tisuću puta promjeni raspoloženje nevjerujem da je to bipolarni poremećaj, meni je isto tako , i za takav se problem često pripisuju epileptici koji imaju višestruko djelovanje
bezkarakterna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:40.