Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.03.2011., 23:13   #1
Moliški Hrvati

Evo, upravo san gleda nase Neretvanske lađare na HTV1 kako u veslali priko Jadrana do Italije, tocnije u Molise.
Tamo je za one koji neznaju skupina hrvata slicni onima iz Gradisca, i tamo ka i u Gradiscu su sacuvali svoj izvorni jezik preko 500 godin.

Jedna njihova:

SIN MOJ
Mo prosič solite saki dan
ma što činiš, ne govoreš maj
je funia dan, je počela noča,
maneštra se mrzli za te čeka.
Letu vlase e tvoja mat
gleda vane za te vit.
Boli život za sta zgoro,
ma samo mat te hoče dobro.
Sin moj!
Nimam već suze za još plaka
nimam već riče za govorat.
Srce se guli za te misli
što ti prodava, oni ke sve te išće!
Palako govoru, čelkadi saki dan,
ke je dola droga na vi grad.
Sin moj!
Tvoje oč, bihu toko lipe,
sada jesu mrtve,
Boga ja molim, da ti živiš
droga ja hočem da ti zabiš,
doma te čekam, ke se vrniš,
Solite ke mi prosiš,
kupiš paradis, ma smrtu platiš.

Ono sta mi je zanimljivo, i sta nepise na wikipediji jest da neki od tih hrvata, kako san vidija u dokumentarcu vuce poriklo i iz Ulcinja u CG.

Ako netko vise znade o njima, molija bi da napise nesto.

Hvala.

Zadnje uređivanje duje44 : 31.03.2011. at 00:41.
duje44 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2011., 12:34   #2
Uf, gleda san dokumentarac, 40 lađara se izmjenjivalo u jednoj lađi da bi tamo došli praćeni našim vojnim brodom. Aj dobro, malo se izmučiš ali uvik se možeš presvuć i najest i naspavat u brodu dok te opet ne dođe smjena za veslanje. Ali nije mi jasno kako su sa onakvim neretvanskim lađama - koje nisu za more - mogli preć Jadran naši ljudi prije 500 god? To je samoubojstvo. Čisto sumnjam da su išli sa takvim neretvanskim lađama. To su morali bit ipak neki brodovi za more. Kondura, leut, bilo što... Ali ona plitka ljuska
__________________
ponedijak džigerice i zeja na uju za obid manistre u suvo za večeru, utorak nje š njon, srida hobotnice ispo cripnja za obid sardele u savur za večeru, četrtak nje š njon, petak šuga o losture š njokin za obid grancigule na buzaru za večeru, subota nje š njon, nedija nje š njon nje š njon
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2011., 14:55   #3
Teško da bi se moglo usporediti Molise i Gradišćanske Hrvate. Molise su izolirana skupina dok se može govoriti o hrvatskom etničkom klinu s obje strane Austrijsko-Mađarske granice sve do u Slovačku. Radi se o nizu manjih naselja s Hrvatima kao dominantnom etničkom skupinom.

Usput.
Nedavno sam razgovarao s jednim gradiščanskim Hrvatom koji je rekao da njegovi dolaze negdje iz okolice Karlovca.
mozak_free is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2011., 14:59   #4
Quote:
duje44 kaže: Pogledaj post
..
SIN MOJ
Mo prosič solite saki dan
ma što činiš, ne govoreš maj
je funia dan, je počela noča,
maneštra se mrzli za te čeka.
Letu vlase e tvoja mat
gleda vane za te vit.
Boli život za sta zgoro,
ma samo mat te hoče dobro.
Sin moj!
Nimam već suze za još plaka
nimam već riče za govorat.
Srce se guli za te misli
što ti prodava, oni ke sve te išće!
Palako govoru, čelkadi saki dan,
ke je dola droga na vi grad.
Sin moj!
Tvoje oč, bihu toko lipe,
sada jesu mrtve,
Boga ja molim, da ti živiš
droga ja hočem da ti zabiš,
doma te čekam, ke se vrniš,
Solite ke mi prosiš,
kupiš paradis, ma smrtu platiš.

..
.
Prekrasna pjesma.
bob is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2011., 15:06   #5
Quote:
Liburn kaže: Pogledaj post
Uf, gleda san dokumentarac, 40 lađara se izmjenjivalo u jednoj lađi da bi tamo došli praćeni našim vojnim brodom. Aj dobro, malo se izmučiš ali uvik se možeš presvuć i najest i naspavat u brodu dok te opet ne dođe smjena za veslanje. Ali nije mi jasno kako su sa onakvim neretvanskim lađama - koje nisu za more - mogli preć Jadran naši ljudi prije 500 god? To je samoubojstvo. Čisto sumnjam da su išli sa takvim neretvanskim lađama. To su morali bit ipak neki brodovi za more. Kondura, leut, bilo što... Ali ona plitka ljuska
Čuj,ako te s druge strane čekaju Turci, verglao bi do smrti
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2011., 15:30   #6
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Čuj,ako te s druge strane čekaju Turci, verglao bi do smrti
Ma nije stvar u verglanju nego u moru. Valovi. I kad nije nevera može biti zajebato, a ponoći pogotovo, jer kad nema sunca diže se vlaga sa površine par metara u zrak pa nisi na moru nego u moru. A ako bi ih uhvatilo jugo na otvorenom ne bi imali šanse. I dan danas se i veće moderne jahte, npr. 20-metarske, sakrivaju od juga.
Ta neretvanska lađa je samo dno od morske barke. Ili su im dodavali neke bočne stranice ili su koristili drugačije barke ili brodove. Pa prije 500 god. je bilo brodova kakvih hoćeš. Ne znam, malo mi je naivna ta ekspedicija kako su je izveli u dokumentarcu...
__________________
ponedijak džigerice i zeja na uju za obid manistre u suvo za večeru, utorak nje š njon, srida hobotnice ispo cripnja za obid sardele u savur za večeru, četrtak nje š njon, petak šuga o losture š njokin za obid grancigule na buzaru za večeru, subota nje š njon, nedija nje š njon nje š njon
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2011., 15:38   #7
Quote:
Liburn kaže: Pogledaj post
Ma nije stvar u verglanju nego u moru. Valovi. I kad nije nevera može biti zajebato, a ponoći pogotovo, jer kad nema sunca diže se vlaga sa površine par metara u zrak pa nisi na moru nego u moru. A ako bi ih uhvatilo jugo na otvorenom ne bi imali šanse. I dan danas se i veće moderne jahte, npr. 20-metarske, sakrivaju od juga.
Ta neretvanska lađa je samo dno od morske barke. Ili su im dodavali neke bočne stranice ili su koristili drugačije barke ili brodove. Pa prije 500 god. je bilo brodova kakvih hoćeš. Ne znam, malo mi je naivna ta ekspedicija kako su je izveli u dokumentarcu...
veslali su samo do Braca(Supetra mislin), odatle na galijama do Italije.

Receno je na pocetku dokumentarca
duje44 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2011., 15:41   #8
Quote:
duje44 kaže: Pogledaj post
veslali su samo do Braca(Supetra mislin), odatle na galijama do Italije.

Receno je na pocetku dokumentarca
aha, tako može, propustija san početak...
__________________
ponedijak džigerice i zeja na uju za obid manistre u suvo za večeru, utorak nje š njon, srida hobotnice ispo cripnja za obid sardele u savur za večeru, četrtak nje š njon, petak šuga o losture š njokin za obid grancigule na buzaru za večeru, subota nje š njon, nedija nje š njon nje š njon
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2011., 21:38   #9
Quote:
duje44 kaže: Pogledaj post

Tamo je za one koji neznaju skupina hrvata slicni onima iz Gradisca, i tamo ka i u Gradiscu su sacuvali svoj izvorni jezik preko 500 godin.

Ono sta mi je zanimljivo, i sta nepise na wikipediji jest da neki od tih hrvata, kako san vidija u dokumentarcu vuce poriklo i iz Ulcinja u CG.

Ako netko vise znade o njima, molija bi da napise nesto.

Hvala.
Većina je iz južne Dalmacije (područja oko Makarske ubrajam u južnu). Možda je uletia neki crnogorac
"Ljudi iz Dalmacije prvi su naselili ovaj grad i iz temelja sagradili ovaj hram 1531.godine " - To stoji nad vratima crkve u Palati.
Kolega mi je rodom iz Opuzena i bia je u Kruču, kaže mi da ti ljudi toliko njeguju običaje i tradiciju da je to za nevirovat iako se za njih često kaže da nisu dovoljno osviješteni tko su i što su...
Jedina problematika je što kod njih nema ni radijskih ni televizijskih emisija na hrvatskom pa se jezik sacuvao u govoru i preko listova,novina...
__________________
ae
Lucy Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2011., 22:31   #10
Od Talijana i nisam očekivao neko očuvanje manjina,ali ni AUstrijanci nisu puno bolji
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2011., 23:02   #11
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Od Talijana i nisam očekivao neko očuvanje manjina,ali ni AUstrijanci nisu puno bolji
michael, ne pretjeruj, ipak su se te zajednice tamo održale 400-500 godina. da ih je netko u tom razdoblju u italiji i austriji želi asimilirati/eliminirati, mogao je to učiniti.
__________________
Ceterum autem censeo Dilbertum et Transmontanam Crucesignatum delendam esse.
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2011., 23:58   #12
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Od Talijana i nisam očekivao neko očuvanje manjina,ali ni AUstrijanci nisu puno bolji
vidia san na tablama grada ispod natpisa na talijanskom, imaju svoj natpis, na svom hrvatskom jeziku.
Njihov jezik se smatra ugrozenin diasporskin jezikon.

Tako da nisu bas kompletno asimilirani, jer iako se neki od njih danas deklariraju taljanima,neki se jos do dana danasnjeg deklariraju hrvatima.

Takodjer ono sta je rekla Lucy Lee, nije potpuno tocno,dobro oni znaju odakle su.
duje44 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2011., 00:52   #13
Quote:
Dilecto Filio kaže: Pogledaj post
michael, ne pretjeruj, ipak su se te zajednice tamo održale 400-500 godina. da ih je netko u tom razdoblju u italiji i austriji želi asimilirati/eliminirati, mogao je to učiniti.
Ajd mi se javi ako želiš tu na temu,da ne idem u off
https://www.forum.hr/showthread.php?t=633227
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2011., 01:25   #14
Buduci da Talijani tradicionalno ne razlikuju Hrvate od drugih slavenskih naroda (sve zovu Slavi), tamo se taj jezik naziva Slavo di Molise


Molise Slavic - Moliseslawisch - Slave de Molise
Tu imas Malog Princa na Molishkom
http://www.petit-prince.at/pp-moliseslaw.htm


A! Mali kraljič, ja sa razumija, na mala na votu, naka, tvoj mali život malingonik. Ti s'bi jima sa čuda vrima kana dištracijunu sama ono slako do sutanji. Ja sa znaja ovu malu aš novu stvaru, dòp četar dana jistru, kada ti s'mi reka: Su mi čuda drage sutanja.


Usporedite s Gradiscanskim
http://www.petit-prince.at/pp-kroat-bgld.htm


Ah! Mali prinče, tako sam lipo polako razumio tvoj mali, turobni žitak. Dugo vrime je samo lipota zahadjanja sunca bila tvoja jedina zabav. Tu novu pojedi­nost sam doznao četvrti dan jutro, kada si mi rekao: Ljubim zahadjanja sunca.
cabo love is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2011., 08:01   #15
Quote:
cabo love kaže: Pogledaj post
Usporedite s Gradiscanskim
http://www.petit-prince.at/pp-kroat-bgld.htm


Ah! Mali prinče, tako sam lipo polako razumio tvoj mali, turobni žitak. Dugo vrime je samo lipota zahadjanja sunca bila tvoja jedina zabav. Tu novu pojedi­nost sam doznao četvrti dan jutro, kada si mi rekao: Ljubim zahadjanja sunca.
Geografski raspored hrvatskih dijalekata u Gradišću:

http://www.hrvatskicentar.at/images/landkarte.JPG

Moliški hrvatski je jedan poseban dijalekt dok u biti "gradišćanski" ne postoji.
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2011., 12:46   #16
Đavla su oni znali veslat tako daleko jerbo nisu živili na moru već negdi iza Bijakove di se govorio štokavski ikavski. I to novoštokavski u svojim začecima. Makarska, dolina Neretve, Pelješac su bili čakavski u to doba.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2011., 13:05   #17
Zapravo i mogli su iz Drvenika u Šućuraj sve na trepavicama koliko je kratko. Imam dojam da su se skupljali u Zaostrogu u samostanu od Fragustina Vlatkovića i to iz zaleđine. Vrgorac, Ljubuški recimo. Odatle na Hvar, a s Hvara ili na Brač ili direktno za Pulju.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2011., 14:32   #18
Quote:
duje44 kaže: Pogledaj post
vidia san na tablama grada ispod natpisa na talijanskom, imaju svoj natpis, na svom hrvatskom jeziku.
Njihov jezik se smatra ugrozenin diasporskin jezikon.

Tako da nisu bas kompletno asimilirani, jer iako se neki od njih danas deklariraju taljanima,neki se jos do dana danasnjeg deklariraju hrvatima.

Takodjer ono sta je rekla Lucy Lee, nije potpuno tocno,dobro oni znaju odakle su.
Je, oni u globalu drže do porijekla i tradicije. Imaju KUD "Maja" i KUD "Naš grad". To sve formalno postoji ali moran reć da san se neugodno iznenadila kad san prije 2 godine bila u Opuzenu na lito i bili su ti Moliški Hrvati (koji veslaju niz godina Maraton lađa na Neretvi) Njih većina nije znala progovorit ne hrvatski nego ni taj službeni moliško-hrvatski, to su bili mladići od oko 16-20etak godin, a ovi malo stariji su nesto natucali. Kad ih su ih Opuzenci pitali zašto ne govoru hr.jezik rekli su da su in roditelji još bili učeni ali da njih nisu kao forsirali pa nisu naucili... ono kao nije ih vele ni briga... nakon toga onaj ludi svit iz Opuzena ih nije zva ove godine na Maraton (a valjda će doć ipak...)
eto to je osobno iskustvo jedno.
__________________
ae
Lucy Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2011., 15:50   #19
Quote:
Zavelim kaže: Pogledaj post
Đavla su oni znali veslat tako daleko jerbo nisu živili na moru već negdi iza Bijakove di se govorio štokavski ikavski. I to novoštokavski u svojim začecima. Makarska, dolina Neretve, Pelješac su bili čakavski u to doba.
Ok za Makarsko primorje ali zar je dolina Neretve bila čakavska?
Zanimljiv je taj njihov "moliški" predturski dijalekt.
Etna79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2011., 16:14   #20
Quote:
Etna79 kaže: Pogledaj post
Ok za Makarsko primorje ali zar je dolina Neretve bila čakavska?
Zanimljiv je taj njihov "moliški" predturski dijalekt.
Da,bila je čakavska.
__________________
ae
Lucy Lee is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:48.