Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.09.2012., 17:22   #21
Quote:
bianchini kaže: Pogledaj post
To sam i ja mislila, a pogotovo što se obično radi o povećanju broja iz godine u godinu, pa mi je jedino logicno da početni broj množim sa tim određenim postotkom (odnosno ako je povećanje 0,1%, onda množim sa 1,001, ako je npr. 50, onda sa 1,5), pa onda taj broj koji dobijem množim ponovo sa tim istim postotkom. Iskreno, ne znam kraći put, ali se nadam da će na testu biti maksimalno 4-5 uzastopnih godina. Mislim da Mađar pretjeruje u nekim zadacima s ciljem da nas natjera da izvježbamo i teže zadatke, kako bi nam samo računanje postalo rutina, a onda imamo više vremena da razmišljamo o zadatku na samom testiranju, odnosno o tome što ustvari treba izračunati.

Osim toga, zadaci koje je EPSO stavio na sajt kao sample tests su puno lakši za računanje kad se odgonetne što se točno traži. Brojevi su nekako "okrugliji".

Još nečim se tješim. Prevoditeljima je dovoljno da tačno odgovore na 4 pitanja za 20 minuta, a taj rezultat se onda ne zbraja sa ostalim postignutim bodovima. Dakle, ako se neki zadatak bude činio previše zapetljan, možda ne treba na njega gubiti vrijeme.
Bianchini, dobro si i mislila, to je jedini i pravi način rješavanja ovog zadatka, a ne nagađanje s kojim brojem pomnožiti 0.1% da bi se dobio približno točan rezultat. A što se Mađara tiče u pravu si, sigurno zadaje teže zadatke da bismo se dobro istrenirali za ove koji će nam doći.
bottleofpills is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 22:37   #22
ljudi, od kuda ćete vježbati situational judgment zadatke?

definitivno najteži dio predselekcijskog testiranja.
prolaznost 24/40 mi se čini brutalno!
pogotovo jer za svako točno pitanje trebaju oba odgovora biti točna.
frks is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2012., 00:15   #23
Quote:
frks kaže: Pogledaj post
ljudi, od kuda ćete vježbati situational judgment zadatke?

definitivno najteži dio predselekcijskog testiranja.
prolaznost 24/40 mi se čini brutalno!
pogotovo jer za svako točno pitanje trebaju oba odgovora biti točna.
to sam taman htjela pitati, iako sam na netu našla neki drugi sustav bodovanja..a SJT se gleda ko 50% testa a VR AR i NR ostalih 50%.

otkud ti ova prolaznost 24 40?
tiret is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2012., 09:02   #24
Quote:
frks kaže: Pogledaj post
ljudi, od kuda ćete vježbati situational judgment zadatke?

definitivno najteži dio predselekcijskog testiranja.
prolaznost 24/40 mi se čini brutalno!
pogotovo jer za svako točno pitanje trebaju oba odgovora biti točna.
jel imaš kakav quote za tu tvrdnju? ne čini mi se točnim, nema šanse da sve riješiš točno /takav je test/ bilo bi sumnjivo da imaš 40/40.

Kao i sve drugo, što ih više riješiš, točniji si
__________________
Ak se glasa kao patka, i izgleda kao patka, onda je patka!!!
PolarBear is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2012., 09:41   #25
Quote:
PolarBear kaže: Pogledaj post
jel imaš kakav quote za tu tvrdnju? ne čini mi se točnim, nema šanse da sve riješiš točno /takav je test/ bilo bi sumnjivo da imaš 40/40.

Kao i sve drugo, što ih više riješiš, točniji si
Negdje piše na stranicama od EPSO-a, ne sjećam se točno gdje, da se rješenja boduju - dakle za odgovor možeš dobiti 1, 2 ili 0 bodova. Tako da nije točno da oba rješenja moraju biti točna da bi se dobili bodovi.
lakonoga13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2012., 15:15   #26
Quote:
PolarBear kaže: Pogledaj post
jel imaš kakav quote za tu tvrdnju? ne čini mi se točnim, nema šanse da sve riješiš točno /takav je test/ bilo bi sumnjivo da imaš 40/40.

Kao i sve drugo, što ih više riješiš, točniji si
U tekstu Natječaja na str. A/7 piše koliko je bodova, tj. zadataka potrebno za prolaz. Za SJT stoji 24 od 40.

Nigdje se ne spominje bodovanje od 0 do 2.
No, to bi moglo biti točno. NADAM SE da je tako!
Jer onda bi "This test will be marked out of 40. Pass mark: 24" značilo da u SJT ima 20 zadataka, gdje je ukupno moguće 40 bodova, a prolaz je 24. U svakom slučaju više od 50%. Dok je kod drugih testova samo 50%.
frks is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2012., 15:15   #27
dobar dan i od mene, evo i ja malo "strebam"... no pa krenimo in medias res....
evo jedno pitanje s arboretusa (vjezbam in na hrvatskom, ono, jer se ne zna tocno kakav ce bit onaj "linguistic test" na HR, a izgleda kao da ce bit nesto u stilu ovog standardnog VR)
no, evo pitanja, aj, recite vi meni sta bi vi izabrali:

Brenta je izvorno mletačka kapacitetna i transportna mjera za tekućine (vino, ulje). To je ujedno i naziv posude kojom se u berbi grožđe prenosilo na leđima iz vinograda do bačve na zaprežnim kolima, a služila je i za rad u vinskome podrumu. Brenta je u Istri imala različite volumene, pa je tako volumen vinske brente obično bio manji u unutrašnjosti, a veći na obalnome području, jer je zbog brežuljkastosti srednje Istre teret morao biti manji. Volumen vinske brente najčešće je bio 14 do 16 litara, a brente za ulje u nekim mjestima iznosio je i više od 40 litara. U priobalnim mjestima brente za ulje i vino često su imale isti volumen. Tako je npr. bilo na umaškome području, gdje je njezin volumen u nekim mjestima dosezao 28 litara. Ponegdje je bila i mjera za vapno. (Izvor: istrapedia.hr) – Koja je od sljedećih tvrdnji točna?

1 ) U priobalnoj Istri volumen brente za ulje bio je jednak volumenu brente za vapno.
2 ) Zbog razlike u terenu brenta je u unutrašnjosti Istre bila veća od brente u priobalju.
3 ) Brente za vino i ulje u priobalnom području uglavnom su bile različitog volumena.
4 ) Brenta, izvorno istarska mjera varijabilne veličine, koristila se za ulje, vapno i vino.
neutroroberts1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2012., 15:43   #28
Quote:
neutroroberts1 kaže: Pogledaj post
1 ) U priobalnoj Istri volumen brente za ulje bio je jednak volumenu brente za vapno. .
po meni je to točan odgovor, ostala tri odgovora sadrže netočne tvrdnje.
2. brenta je veća bila u priobalju, a ne u unutrašnjosti, zbog brežuljkastog terena
3. priobalnom su bile uglavnom ISTOG volumena
4. izvorno je mletačka, a ne istarska.

ne znam, meni se nekako verbal čini lagan, za sada mi je potrebno oko 30min (+- 1min) za 20 pitanja, što je u okvirima. al da se to još bolje. točnost nije nikad bila ispod 17/20

numerički dio- tu moram poradit malo još, nije problem riješiti zadatke, ali mi treba puno više od 1,5 minutu po pitanju tako da trebam na brzini poraditi.

ugl ljudi, nemojte se obeshrabriti, mjesec dana je sasvim dovoljno vremena da to izvježbate!
Cordell is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2012., 16:06   #29
Quote:
Cordell kaže: Pogledaj post
po meni je to točan odgovor, ostala tri odgovora sadrže netočne tvrdnje.
2. brenta je veća bila u priobalju, a ne u unutrašnjosti, zbog brežuljkastog terena
3. priobalnom su bile uglavnom ISTOG volumena
4. izvorno je mletačka, a ne istarska.

ne znam, meni se nekako verbal čini lagan, za sada mi je potrebno oko 30min (+- 1min) za 20 pitanja, što je u okvirima. al da se to još bolje. točnost nije nikad bila ispod 17/20

numerički dio- tu moram poradit malo još, nije problem riješiti zadatke, ali mi treba puno više od 1,5 minutu po pitanju tako da trebam na brzini poraditi.

ugl ljudi, nemojte se obeshrabriti, mjesec dana je sasvim dovoljno vremena da to izvježbate!
e to sam i ja izabrala...ali po njihovom je 2. tocan... e sad da li sam ja luda ili corava? ili sam zaboravila citat??
ovaj je bio kao "hard"... mah...danas sam napravila "testic" od 10 hard verbalnih i bio je 100%...ovisi...zna se dogodit da fino kiksam...zna se dogodit da sve rjesim...ovisi o koncentraciji, "susuru" okolice... moram reci da iako mi matematika nije bila najdrazi predmet, zacudjujuce mi dobro ide... cak muz inzenjer gleda i cudi se...a pola mu nije jasno...on u 20 minuta 2 zadatka rjesi, sve nesto skraba, skraba, pa nikako rjesit....hahahaah
neutroroberts1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2012., 16:35   #30
Vjerovatno je pogreška u tekstu odgovora, trebalo je pisati pod 2) da je brenta u unutrašnjosti MANJA od brente u priobalju i to bi onda bilo to. Jer da budem iskren meni odgovor pod 1) niti malo ne drži vodu. Jer u tekstu se vapno navodi u smislu da je brenta (kao jedinica mjere, a ne kao posuda) bila ponegdje i MJERA za vapno. Dakle, o brenti kao posudi za vapno niti riječi. Prema tome, odakle mi iz teksta možemo zaključiti da je u priobalnoj Istri volumen brente za ulje bio jednak volumenu brente za vapno kada se brenta za vapno (u smislu posude) nigdje niti ne spominje?!

Zadnje uređivanje bottleofpills : 19.09.2012. at 16:42.
bottleofpills is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2012., 17:21   #31
Quote:
bottleofpills kaže: Pogledaj post
Vjerovatno je pogreška u tekstu odgovora, trebalo je pisati pod 2) da je brenta u unutrašnjosti MANJA od brente u priobalju i to bi onda bilo to. Jer da budem iskren meni odgovor pod 1) niti malo ne drži vodu. Jer u tekstu se vapno navodi u smislu da je brenta (kao jedinica mjere, a ne kao posuda) bila ponegdje i MJERA za vapno. Dakle, o brenti kao posudi za vapno niti riječi. Prema tome, odakle mi iz teksta možemo zaključiti da je u priobalnoj Istri volumen brente za ulje bio jednak volumenu brente za vapno kada se brenta za vapno (u smislu posude) nigdje niti ne spominje?!
e da, slazem se, jer br. 1. stvarno nije bas tocan, i isto tako mislim da im je bio "typo" ako to mozemo tako nazvati...e ali...platit debelu lovu za te testove, i onda takvi lapsusi....i jos mudrijas ko filozof jer mislis da si ti falija i sumnjas u svoju pamet i samopouzdanje...e to mi bas ne ide...pogotovo zbog placenih euricha.....
neutroroberts1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2012., 17:25   #32
Quote:
neutroroberts1 kaže: Pogledaj post
dobar dan i od mene, evo i ja malo "strebam"... no pa krenimo in medias res....
evo jedno pitanje s arboretusa (vjezbam in na hrvatskom, ono, jer se ne zna tocno kakav ce bit onaj "linguistic test" na HR, a izgleda kao da ce bit nesto u stilu ovog standardnog VR)
no, evo pitanja, aj, recite vi meni sta bi vi izabrali:

Brenta je izvorno mletačka kapacitetna i transportna mjera za tekućine (vino, ulje). To je ujedno i naziv posude kojom se u berbi grožđe prenosilo na leđima iz vinograda do bačve na zaprežnim kolima, a služila je i za rad u vinskome podrumu. Brenta je u Istri imala različite volumene, pa je tako volumen vinske brente obično bio manji u unutrašnjosti, a veći na obalnome području, jer je zbog brežuljkastosti srednje Istre teret morao biti manji. Volumen vinske brente najčešće je bio 14 do 16 litara, a brente za ulje u nekim mjestima iznosio je i više od 40 litara. U priobalnim mjestima brente za ulje i vino često su imale isti volumen. Tako je npr. bilo na umaškome području, gdje je njezin volumen u nekim mjestima dosezao 28 litara. Ponegdje je bila i mjera za vapno. (Izvor: istrapedia.hr) – Koja je od sljedećih tvrdnji točna?

1 ) U priobalnoj Istri volumen brente za ulje bio je jednak volumenu brente za vapno.
2 ) Zbog razlike u terenu brenta je u unutrašnjosti Istre bila veća od brente u priobalju.
3 ) Brente za vino i ulje u priobalnom području uglavnom su bile različitog volumena.
4 ) Brenta, izvorno istarska mjera varijabilne veličine, koristila se za ulje, vapno i vino.
1. Nije, jer je PONEGDJE bila mjera za vapno, znaci ne svugdje u Istri.
2. Nije, jer je brenta u unutrasnjosti Istre bila MANJA buduci da je tezak teren.
3. Nije, u priobalnim mjestima su CESTO imale brente isti volumen.
4. Nije, brenta je po tekstu izvorno meltacka jedinica.

Zadatak ima gresku.
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2012., 17:53   #33
Quote:
Cordell kaže: Pogledaj post
po meni je to točan odgovor, ostala tri odgovora sadrže netočne tvrdnje.
2. brenta je veća bila u priobalju, a ne u unutrašnjosti, zbog brežuljkastog terena
3. priobalnom su bile uglavnom ISTOG volumena
4. izvorno je mletačka, a ne istarska.

ne znam, meni se nekako verbal čini lagan, za sada mi je potrebno oko 30min (+- 1min) za 20 pitanja, što je u okvirima. al da se to još bolje. točnost nije nikad bila ispod 17/20

numerički dio- tu moram poradit malo još, nije problem riješiti zadatke, ali mi treba puno više od 1,5 minutu po pitanju tako da trebam na brzini poraditi.

ugl ljudi, nemojte se obeshrabriti, mjesec dana je sasvim dovoljno vremena da to izvježbate!
A koji verbal radis i na kojoj razini, Easy, Medium, Hard..?
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2012., 18:19   #34
Quote:
Cordell kaže: Pogledaj post
ugl ljudi, nemojte se obeshrabriti, mjesec dana je sasvim dovoljno vremena da to izvježbate!
s koliko sati dnevno cca?
Robierre is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2012., 18:59   #35
A kako ste napisali onaj compulsory self-assessment test prije prijave? Vidim da to nitko nije komentirao.
Mene je dosta otrijeznilo, onaj tajmer sa strane me je skroz dekoncentrirao.... Mislila sam da će mi numerical biti najgori, a verbal najbolji, a ispalo potpuno suprotno!
__________________
When in doubt, tell the truth.
srceko25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2012., 20:27   #36
Quote:
dangerz0ne kaže: Pogledaj post
1. Nije, jer je PONEGDJE bila mjera za vapno, znaci ne svugdje u Istri.
2. Nije, jer je brenta u unutrasnjosti Istre bila MANJA buduci da je tezak teren.
3. Nije, u priobalnim mjestima su CESTO imale brente isti volumen.
4. Nije, brenta je po tekstu izvorno meltacka jedinica.

Zadatak ima gresku.
ako ima greška, ili mislite da ima, treba je prijavit. (na: Report error u gornjem desnom kutu)
na korist svima :-)
barbaraXS is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2012., 20:30   #37
Quote:
srceko25 kaže: Pogledaj post
A kako ste napisali onaj compulsory self-assessment test prije prijave? Vidim da to nitko nije komentirao.
Mene je dosta otrijeznilo, onaj tajmer sa strane me je skroz dekoncentrirao.... Mislila sam da će mi numerical biti najgori, a verbal najbolji, a ispalo potpuno suprotno!
jesmo, to smo već komentirali prije, da to nije pravo mjerilo znanja jer su rezultati za neke bili poražavajući, bez obzira na vrijeme provedeno vježbajući. a našli smo i greške u odgovorima koje je ponudio EPSO.
jedino nismo skužili di reklamirat.. ali možda bolje da ne talasamo u ovoj fazi, hahahhaha
barbaraXS is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2012., 20:53   #38
Quote:
barbaraXS kaže: Pogledaj post
ako ima greška, ili mislite da ima, treba je prijavit. (na: Report error u gornjem desnom kutu)
na korist svima :-)
jesam jesam, prijavila sam of course. (samo an error report pise da mogu odgovorit u roku od 7 dana...) kako rece moj muz "ja sam im dobru lovu da, neka oni meni i kvalitetan proizvod"....

inace, pardon, nisam znala da se na ovom pdf-u ne govori (nije dio teme/zabranjeno) o epso test pitanjima u detaljima, citajuci unatrag vidjela sam da se u zadnje vrijeme o tome cesto razgovara, i da su se pojavljivali neki primjeri...ako se o tome na ovom pdf-u ne moze, jako mi je zao, necu vise.
neutroroberts1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2012., 21:02   #39
Quote:
barbaraXS kaže: Pogledaj post
ako ima greška, ili mislite da ima, treba je prijavit. (na: Report error u gornjem desnom kutu)
na korist svima :-)
Vec jesam prijavljivao i dobio sam za svaki prijavljeni zadatak drugi za rjesiti. Glede toga su korektni, medjutim... Pitam se koliko su ti zadaci koje oni imaju slicni s onima na pravom EPSO testu? Madjar ima jednu vrstu pitanja, Orseu ima drugu, Careergym trecu a Arboreus cetvrtu. A na EPSO testu koji smo rjesavali 2009. godine su bili drugaciji zadaci.
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2012., 21:17   #40
Quote:
dangerz0ne kaže: Pogledaj post
Vec jesam prijavljivao i dobio sam za svaki prijavljeni zadatak drugi za rjesiti. Glede toga su korektni, medjutim... Pitam se koliko su ti zadaci koje oni imaju slicni s onima na pravom EPSO testu? Madjar ima jednu vrstu pitanja, Orseu ima drugu, Careergym trecu a Arboreus cetvrtu. A na EPSO testu koji smo rjesavali 2009. godine su bili drugaciji zadaci.
Ovo je sasvim sigurno tema za razmisljanje. Čovjek se navikne na jedan stil zadataka, pa se nakon izvjesnog vremena čini da mu ide odlično, ali to ne mora baš biti u potpunosti upotrebljivo na pravom testu. Npr, kako bih dobila na vremenu kod Arboreus VER zadataka, obično eliminiram odgovore koji sadrže u sebi riječi tipa ONLY, EXCLUSVELY i sl, jer je to jedna od zamki koje se redovno pojavljuju.

Čini mi se da su VER zadaci na onom besplatnom sajtu http://epsotraining.eu puno bliži onome što EPSO daje kao primjere (uključujući i self-assessment), ali nažalost sajt jako loše radi i ima vrlo ograničen broj pitanja. Ne znam točno koliko sam uradila pitanja, ali već neko vrijeme kad želim "create new test", nudi mi uvijek ista pitanja.
bianchini is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:57.