Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.01.2015., 19:03   #41
Gledam po netu i nemogu vjerovati, zlatu vrijednost dosta raste
http://www.srebrozlato.com/cijene-pl...dnjih-30-dana/
Freyr is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2015., 20:35   #42
Zna li netko odgovor na moje pitanje od ranije vezano za tečaj?Hvala
beornst is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2015., 20:54   #43
Quote:
intergalaktickapic_a kaže: Pogledaj post
i ja isto imam (otvorenu) štednju u €, nekih 70k (skupljam za stan, pa sam računao pošto se cijene nekretnina vežu ne € da je to "way to go")

Ali, nemam pojma o financijama, pa me zanima - od sad na dalje - da li i dalje da kupujem € ili nešto drugo (godišnje uštedim cca 40 000 kn)?

molim za mišljenje, jer bankarima ništa ne vjerujem kad su takve stvari u pitanju (čim se sjetim kako su me na kredit u CHF nagovarali)

Hvala unaprijed na razmišljanjima!
Kuna je vezana uz euro, nekretnina koju želiš kupiti također. Jedino možeš zaraditi ako nekakav Viliboro dođe na vlast ili Karamarku stigne plan iz Njemačke u kojem mu dozvoljavaju devalvaciju kune.
aljehin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2015., 23:38   #44
Quote:
Freyr kaže: Pogledaj post
Rusi kupuju zlato ko ludi, negdje sam čitao da bi zlato bilo nova valuta. Da ga bi čak pravili kao neke listiće mislim kao zamjenu za kovanice i papirne novce. Nemojte mi odma vjerovati na riječ, jer sam totalni amater. Neka to potvrdi netko iskusan tko to prati dugo i razumije se u to.
nek kupuju,zlato ima veoma jednostavnu i predvidljivu krivulju rasta i pada cijena.kad je tržište stagnirajuće i nema se gdje uložiti novac i kamate ne nadoknađuju inflaciju kupuje se zlato.kad su kamate veće od inflacije i ekonomija raste zlato pada.i tu se tada gubi skoro prekonoći(tromjesećja) 20-30%

Quote:
yukibachi kaže: Pogledaj post
A zasto je tocno doslo do pada eura?
Mislim da li postoji opasnost da ce postati potpuno bezvrijedan, da ce ga ukinuti kao valutu (citao sam neke spekulacije na netu pa me uhvatila panika da ne izgubim i ovo malo sice sto imam sa strane:c)?
U tom slucaju sto onda raditi sa stednjom u eurima, u sto ih prebaciti? Funtu ili dolar?... Ili nesto trece?

Bio bih zahvalan za bilo kakvo objasnjenje ili misljenje...ocito sam jos premlad i preglup za "bankarske igre"(cini mi se da se svim tim brojevima manipulira po potrebi, da je sve umjetno napuhano)
jednostavno je ogroman priliv pošteno opljačkanog novca iz rusije slilo se u švicarske banke,arapi skrivaju dolare i eure u švicarskoj u slučaju nekog bijega,kinezi skrivaju kapital,evropljani isto tako zbog straha od uvođenja kamata itd..
Ali ovaj skok će devastirati švicarski izvoz i naštetit ekonomiji.a svi koji su donjeli svoj kapital tamo teško će ga više ikada vidjeti ako ga prvi ne počmu povlaćiti.A i boje se plana da se svakom građaninu euzone podjeli ček u iznosu od 1000-10000 eura i da ga potroše u roku od 1 godine.To EU ne može napravit jer bi tada oštetila banke za 10000-setke tisuća eura kredita koje su podjelili po svijetu.ali bi to dijelom platile štediše širom svijeta koje imaju štednju u eurima.
Kuna je trenutno najsigurnija.
uglavnom situacija je zajebana kako god okreneš da okreneš i niko ništa ne zna.
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2015., 00:31   #45
Quote:
beornst kaže: Pogledaj post
Zna li netko odgovor na moje pitanje od ranije vezano za tečaj?Hvala
Probaj tu pitat https://www.forum.hr/showthread.php?t=653308&page=567
__________________
Albert Einstein:
"Zdrav razum je gomila predrasuda, stečenih do 18 godine zivota."
amadeus65 is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2015., 00:48   #46
Quote:
yukibachi kaže: Pogledaj post
A zasto je tocno doslo do pada eura?
Mislim da li postoji opasnost da ce postati potpuno bezvrijedan, da ce ga ukinuti kao valutu (citao sam neke spekulacije na netu pa me uhvatila panika da ne izgubim i ovo malo sice sto imam sa strane:c)?
U tom slucaju sto onda raditi sa stednjom u eurima, u sto ih prebaciti? Funtu ili dolar?... Ili nesto trece?

Bio bih zahvalan za bilo kakvo objasnjenje ili misljenje...ocito sam jos premlad i preglup za "bankarske igre"(cini mi se da se svim tim brojevima manipulira po potrebi, da je sve umjetno napuhano)
Sad da ce euro postat posve bezvrijedan nema neke osnove. Na netu svako i svasta moze pisat. A hoces stedit i bit na miru najsigurnije ti podijelit stednju u dvije ili cak tri valute, ak jedna pada druga za isto tolko raste. Za CHF nije najbolje vrijeme za kupnju, ali je jos uvijek jedna od najsigurnih valuta. I za sada nema nekih razloga da i ne ostane.
__________________
Albert Einstein:
"Zdrav razum je gomila predrasuda, stečenih do 18 godine zivota."
amadeus65 is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2015., 01:00   #47
Quote:
more kaže: Pogledaj post
Ali ovaj skok će devastirati švicarski izvoz i naštetit ekonomiji.
Sigurno ce se osjetiti, al u punoj manjoj mjeri nego kaj se misli. Bice povjetarac, ali ne i bura.
__________________
Albert Einstein:
"Zdrav razum je gomila predrasuda, stečenih do 18 godine zivota."
amadeus65 is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2015., 15:25   #48
Kaj točno znači da će fiksirati tečaj franka na 6,39 na godinu dana?
Jel to znači da ću za 639 kuna u banci moći kupiti 100 franaka?
I onda odem u Sloveniju i tamo za tih 100 franaka kupim 100 eura.
Pa onda tih 100 eura u Hrvatskoj prodam i zaradio sam 110 ili 120 kuna?
no_surrender is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2015., 15:31   #49
Valjda se odnosi na one koji imaju kredit u francima, bilo bi to previše nategnuto da je taj tečaj dostupan za sve.
Freyr is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2015., 15:40   #50
Quote:
Freyr kaže: Pogledaj post
Valjda se odnosi na one koji imaju kredit u francima, bilo bi to previše nategnuto da je taj tečaj dostupan za sve.
Naravno. Inače bi našli način za zaradu. Kupiš ovdje, odeš preko grane, promjeniš u EUR na natrag u HRK. Pa iz početka..

Inače mislim da je najveći razlog da je SNB otpustila kočnicu taj će EUR (što zbog QE, što zbog jačanja USD) kojih je njihova bilanca puna, uskoro još više izgubiti na vrijednosti.
__________________
Što na Forumu nije dozvoljeno?
- vrijeđanje po bilo kojoj osnovi/
psovanje, flejmanje, spamanje
German is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2015., 19:50   #51
Quote:
German kaže: Pogledaj post
Naravno. Inače bi našli način za zaradu. Kupiš ovdje, odeš preko grane, promjeniš u EUR na natrag u HRK. Pa iz početka..

Inače mislim da je najveći razlog da je SNB otpustila kočnicu taj će EUR (što zbog QE, što zbog jačanja USD) kojih je njihova bilanca puna, uskoro još više izgubiti na vrijednosti.
Iako je zbog drugih razloga SNB vezao švicarac uz euro, shvatio je nakon 3 godine da to nije dobra rabota.

Naš HNB-e to uspijeva ni nakon 20 godina

Najvjerovatnije je da će euro slabiti (a sa njim i kuna) jer nema naznaka da će se EU gospodarstvo oporaviti i približiti se prosjeku rasta ostalih svjetskih gospodarstava.

Predviđanja MMF-a nisu ni najmanje optimistićna i nema razloga da euro zadrži sadašnju vrijednost ili poraste.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/m...e-/796126.aspx
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2015., 00:40   #52
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Iako je zbog drugih razloga SNB vezao švicarac uz euro, shvatio je nakon 3 godine da to nije dobra rabota.
Franak je bio vezan zbog spekulacija koje su ga dovele do precijenjenosti. Nakon tri god. je franak posto vrijedniji od drzanog kursa stoga i odluka da se ukine granica.
S tim da ak dode do ponovnih spekulacija i franak bude dalje rasto, nije receno da se nece uvest nova granica, recimo 1,0=1,0.
__________________
Albert Einstein:
"Zdrav razum je gomila predrasuda, stečenih do 18 godine zivota."
amadeus65 is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2015., 01:46   #53
pozz

Pozdrav,ja vas molim malu pomoc!imam odredenu cifru franaka i htjela bih promjeniti,vidim da je danas vec pao,pa sto mislite da li da pricekam ili da mjenjam zbog toga sto ce jos vise pasti???????helppp
mala-ma is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2015., 03:42   #54
Quote:
mala-ma kaže: Pogledaj post
Pozdrav,ja vas molim malu pomoc!imam odredenu cifru franaka i htjela bih promjeniti,vidim da je danas vec pao,pa sto mislite da li da pricekam ili da mjenjam zbog toga sto ce jos vise pasti???????helppp
Tesko reci.
Mala korektura je moguca u toku iducih 4 tjedna mozda i do 1.08-1.10. Naj sigurnije je pola mijenjat, tad si osigurala plus koji si napravila, bez obzira kaj se poslje dogada. A ako ode prema 1.10 opet udes u CHF.
__________________
Albert Einstein:
"Zdrav razum je gomila predrasuda, stečenih do 18 godine zivota."
amadeus65 is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2015., 08:52   #55
Quote:
amadeus65 kaže: Pogledaj post
Franak je bio vezan zbog spekulacija koje su ga dovele do precijenjenosti. Nakon tri god. je franak posto vrijedniji od drzanog kursa stoga i odluka da se ukine granica.
S tim da ak dode do ponovnih spekulacija i franak bude dalje rasto, nije receno da se nece uvest nova granica, recimo 1,0=1,0.
Nisam siguran da je učinkovitost i konkurentnost šv. franka toliko porasla da opravdava toliko povećanje tečaja.

Da je tako nebi švicarci masovno odlazili u kupovinu u susjedne zemlje

http://vazdan.com/vijest/zbog-skoka-...emackoj/997208

Sve više imam osjećaj da je opet u pitanju špekulacija i namjera da se u švicarske banke privuče i da što više ruskih bogataša skloni svoje bogatstvo u švicarski franak, koji onda može i pasti.

Rast tečaja svakako ne odgovara švicarskom gospodarstvu i upitno je zašto ga SCB više ne štiti.

http://www.blic.rs/Vesti/Svet/527048...ednosti-franka

Na tečaj utiče i najava da će ECB olabaviti monetarnu politiku i euro izgubiti na vrijednosti, pa i on bježi u švicarac da se zaštiti i profitira.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/r...u-/796361.aspx


Sva događanja sa tečajem šv. franka su plod špekulacija a ne rasta i povećanja konkuretnosti njihovog gospodarstva.
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2015., 09:37   #56
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Nisam siguran da je učinkovitost i konkurentnost šv. franka toliko porasla da opravdava toliko povećanje tečaja.
Sva događanja sa tečajem šv. franka su plod špekulacija a ne rasta i povećanja konkuretnosti njihovog gospodarstva.
Slažem se s tobom, s time da mislim da je primarni razlog za ovaj kaos osveta Njemcima zbog forsiranja Sporazuma o razmjeni podataka između banaka čime je ukinuta bankarska tajna u poreznim oazama: švicarska, Luxemburg, cipar...

dakle, sad kad više ne možeš položiti lovu u švicarsku banke na tajni račun, ode k vragu bankarski sektor u švici.... i ostaje samo rad, rad i rad... a ne skupljanje i skrivanje love raznih diktatora, tajkuna i drugih muljatora..
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2015., 10:47   #57
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Sve više imam osjećaj da je opet u pitanju špekulacija i namjera da se u švicarske banke privuče i da što više ruskih bogataša skloni svoje bogatstvo u švicarski franak, koji onda može i pasti.
A kako se u tu tvoju teoriju uklapa kamata od -0,75% koju je uvela SNB?
__________________
Što na Forumu nije dozvoljeno?
- vrijeđanje po bilo kojoj osnovi/
psovanje, flejmanje, spamanje
German is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2015., 12:01   #58
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Nisam siguran da je učinkovitost i konkurentnost šv. franka toliko porasla da opravdava toliko povećanje tečaja.

Da je tako nebi švicarci masovno odlazili u kupovinu u susjedne zemlje

http://vazdan.com/vijest/zbog-skoka-...emackoj/997208

Sve više imam osjećaj da je opet u pitanju špekulacija i namjera da se u švicarske banke privuče i da što više ruskih bogataša skloni svoje bogatstvo u švicarski franak, koji onda može i pasti.

Rast tečaja svakako ne odgovara švicarskom gospodarstvu i upitno je zašto ga SCB više ne štiti.

http://www.blic.rs/Vesti/Svet/527048...ednosti-franka

Na tečaj utiče i najava da će ECB olabaviti monetarnu politiku i euro izgubiti na vrijednosti, pa i on bježi u švicarac da se zaštiti i profitira.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/r...u-/796361.aspx


Sva događanja sa tečajem šv. franka su plod špekulacija a ne rasta i povećanja konkuretnosti njihovog gospodarstva.
SNB nema veze sa ruskim novcima a ni svicarskim bankama. Svicarska ne zivi od banaka nego od industrije. To su price tipicne onim nasim pricama prije par godina: da nekretnine mogu bit samo skuplje, jel dolaze rusi sa koferina novaca da kupuju nekretnine po jadranu.

Cinjenica je: da je franak bio narasto prema euru sa 1.67 na 1.20 i da to industriji ni izvozu nije nanio stetu. Naprotiv iz godine u godine radili su rekordne po zaradi.
Sto se tice odlaska u kupovinu svicara u susjedne zemlje, nakon ovog pada eura to su si ducani sami krivi.
Cinjenica da su i do 15% koristi od CHF=EUR zadrzavali za sebe a nisu to prosljedili na potrosace. Neide svaki svicarac zbog 15% kupovat u DE i slicno.
Nakon naglog skoka franka za 20% i povratka PDV 20% odlazak u DE je posto izuzetno atraktivan za svicarce posto je sve u pola cijene.
Ducanima u CH treba vremena da se sad prilagode.

Sto se tice izvoza, sigurno da je nova situacija i nije po starom. Neke firme ce i dobi probleme(al ti su ih imali valjda i prije). Stvar je da svicarci ne prodaju sirovine(barem ne vlastite)nego ih uvoze i obraduju i dalje prodaju ko proizvod. Cijena sirovine u jednom proizvodu iznosi i do 70% sto znaci da je rad smo 30% i na taj dio se i odnosi tih 20%. Prakticki poskupljenje od nekih 6%. Dobrostojece firme lako to uravnoteze sa racionalizacijom proizvodnje. Tako da se i dalje moze stranim partnerima garantierat prakticki ista cijena.
Ak se uzme u obzir da ce se slabiji euro prije pozitivno odrazit ne inustrijske zemlje ko D, F, I, A, srednjerocno ce time imati koristi i svicarski izvoz.
To da svicarci rade nes protiv europe iz osvete. Takve tvrdnje su opet ko rusi sa koferima novca po jadranu.

Tako da porast franka ipak najvise ide u korist radnog naroda, normalno da se bogatasi sad bune. Bas je racuno na jahtu od 20m, sad ce se morat zadovoljit sa 18m, mozes si mislit sramote
__________________
Albert Einstein:
"Zdrav razum je gomila predrasuda, stečenih do 18 godine zivota."

Zadnje uređivanje amadeus65 : 21.01.2015. at 12:18.
amadeus65 is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2015., 20:46   #59
EUR je porastao za 15-20% prema Forinti krajem 2011. godine kada su mađari fiksirali tečaj Franka.

http://www.xe.com/currencycharts/?fr...to=HUF&view=5Y

To bi se moglo dogoditi i kod nas.
__________________
Da bi znao rekurziju moraš znati rekurziju
collector is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2015., 21:29   #60
da li to sad znači i pad kamata ekipi koja ima kredite u CHF? Jer Švicarska narodna banka je uvela kamatu od -0,75%.
_Mystical_ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:22.