Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Pogledaj rezultate ankete: Treba li ukinuti fizički papirnati novac i prijeći na elektronički u potpunosti?
Da, što čim prije to bolje 25 33.78%
Da, ali ne u bližoj budućnosti 1 1.35%
Ne, možda tek u dalekoj budućnosti 12 16.22%
Ne, nikada jer volim kad šuška 36 48.65%
Glasovatelji: 74. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.04.2015., 10:16   #61
Quote:
KuciloOro kaže: Pogledaj post
To ti samo misliš, u budućnosti banka će se potezom pera ( zakonodavca ) osigurati od elektronske krađe i svaliti to na needuciranog klijenta ( vidi pod bakica ) ili bug u opremi klijenta ........bilo je već takvih slučajeva i u Hr
Moj post se prvenstveno odnosio na onoga koji je rekao da se može odnijeti cijeli server a i plaćanje računa za tekuće troškove "opremom" uz odavno izumljen trajni nalog u najmanju je ruku bedasto.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2015., 12:20   #62
Quote:
KuciloOro kaže: Pogledaj post
Kolega daj budi ozbiljan, kakav je to argument......može te netko opljačkati.......pa elektronski je to puno lakše napraviti nego pištoljem i maramom.......( istina zahtijeva ponešto znanja, ali ni poslovnicu banke nije više ne može svaki seljo opljačkati )

Ekipa u Bitcoinu se smatrala nedodirljivom pa ih pokralo ko mlade majmune.......a što tek reći bakici koja ide preko e-zabe sa zaraženim računalom??? bolje ništa........
Nije, jednostavno ne znaš činjenice. Ekipa u bitcoinu je raspolagala digitalnom robom, a ne novcem i ja nisam za takav elektronički "novac" jer nemaš regulatora. Što se tiče primjera bakice to nema veze s elektroničkim novcem već s internet bankarstvom. Elktronički novac su ti debitne kartice danas, kako je to nesigurnije od novca -jedino je problem ako starija osoba ima alzheimera pa zaboravi pin.

Što se tiče Noacha taj nema pojma (ajde daj tri primjera cyber krađa u zg županiji prekjučer kojih ima puno više od fizičkih po tebi jer ti navodno stalno čitaš od tome ne znam gdje ), a rekao bi bilo šta i izvrnuo samo kako bi mogao pravdati svoja postupanja jasno izrečena ovdje:

Quote:
Noach kaže: Pogledaj post
...neplacanje poreza je DOBRA STVAR.
a to ga očito najviše bode u cijeloj priči pa se uznemirio čovjek normalno budući da nije dao nikakv drugi valjani argument za gotovi novac osim gubitka "slobode" (da ne plati poreze jasno). Eh stari mogu ti samo reći da ti želim što prije Cvitanovu poreznu na pragu....

Evo malo materijala za ostale:

https://www.youtube.com/watch?v=RTWpbAyqXfs

Slažem se sa tezom da objektivno samo kriminalacima izrazito smeta uvođenje takve forme novca iako ne mislim da je moguće na većem području bez neke središnje vlasti.

Zadnje uređivanje Mudskipper : 26.04.2015. at 12:35.
Mudskipper is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2015., 12:59   #63
Quote:
Noach kaže: Pogledaj post
U drzavi koja ubire preko 50% svega sta se stvori, kojoj je proracun porastao sa 30 na 120 milijardi kuna, a dug sa sa 20 na 280 milijardi kuna...neplacanje poreza je DOBRA STVAR.
U drzavi koja ubire preko 50% svega sta se stvori, kojoj je proracun porastao sa 30 na 120 milijardi kuna, a dug sa sa 20 na 280 milijardi kuna...neplacanje poreza je MORALNA OBAVEZA.

Quote:
JKD01 kaže: Pogledaj post
Išlo bi mi na jetra ama baš sve plaćati karticama, ono kupuješ novine na kiosku pa vadiš karticu pa ova provlači pa čekaš odobrenje pa potpis pa ovo pa ono.
Dođeš na plac i kod kumice kupuješ sir i vrhnje pa vadiš karticu pa ona provlači kroz uređaj pa ne zna kako i što pa ponovo, pa nema internetske veze pa opet čekaš itd...
Pa na ulici kupuješ pizza-cut, slanac ili ćevape, svejedno... opet vadiš karticu, pa ova(j) karticu provači kroz uređaj pa čekaš odobrenje pa potpis...
Kako bi kupio nešto na sajmu na Jakuševcu? Što svaki prodavač koji tamo želi prodati neku pizdariju i staru kramu mora nabaviti čitače kartica, imati internetsku vezu i svu ostalu skalameriju a čovjek možda nije redoviti prodavač već tamo odlazi povremeno, par puta godišnje.
"Napredak" koji to nije jer se sve komplicira i usporava.

Kako djetetu u tom slučaju dati džeparac, recimo 20kn?
Daš mu karticu pa može potrošiti 2000kn ili izgubi karticu pa evo opet sranja.

Još u današnje vrijeme kad svako malo čitam o internetskim krađama podataka o karticama, PIN-ovima i sve ostalo... Samo neka meni šuška kuna u mom džepu.

Osim toga dokazano je da ljudi s karticama više troše jer se često zanesu, kad imaš 100kn u džepu možeš potrošiti 100kn i ni lipe više. S karticom možeš potrošiti 500kn ili 1500kn i onda imaš sranje od minusa na računu i ogromnu kamatu koja te dodatno nagrađuje.
S te strane mi je jasno zašto se forsira elektronski novac ali ja imam averziju plaćanja s karticama, zapravo niti ne posjedujem kreditnu karticu već samo debitnu koju nisam koristio za plaćanje valjda već godinama.
točno tako kolega, forsira se elektronički novac baš iz razloga da se izgubi pojam o količini jer jedno je provlačenje kartice, isti je ritual i za 10 kn i za 2000 kn, a drugo je kad imaš u ruci opipljivi produkt svog rada, onda si "teže ruke"

druga stvar, prelazak u potpunosti na elektroničko plaćanje stavlja određenu djelatnost ljudskog roda kompletno u službu tehnologije, a to nipošto nije dobro.

pitam mudskippera: što misliš da li je moguće napraviti softver kojeg bi napunili sa kompletnim medicinskim znanjem kojeg čovječanstvo trenutno ima, i da ti to računalo odredi dijagnozu i terapiju... zar to nebi riješilo problem "opipljivih doktora", ljudskog faktora, čekanja reda za pregled kod specijaliste (jer pc bi dnevno izbacija nekoliko tisuća dijagnoza), a da ne govorimo o pouzdanosti jer pc nikad nebi doša nadrkan od žene, pospan, polupijan, radija bi 24/7/365 bez godišnjeg, vikenda

i sad zamisli da imamo dvojni sustav (kao što trenutno imamo i gotovinu i kartice, odnosno elektroniku): imaš ordinaciju u kojoj ordinira čiko u bijelom mantilu, čovjek sa svim svojim manama i vrlinama, i imaš ordinaciju di stoji taj pc, nešto kao naša verzija doktora iz Voyagera, gdje bi ti u ovom trenutku ušao?
strange quark is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2015., 10:48   #64
Quote:
KuciloOro kaže: Pogledaj post
To ti samo misliš, u budućnosti banka će se potezom pera ( zakonodavca ) osigurati od elektronske krađe i svaliti to na needuciranog klijenta ( vidi pod bakica ) ili bug u opremi klijenta ........bilo je već takvih slučajeva i u Hr
Vrlo vjerojatno ovako

https://www.youtube.com/watch?v=-DT7bX-B1Mg

btw kad vidim danas, nakon svega(ali ono nakon svega) ekipu koja piše da je plaćanje poreza dobra stvar, da budemo poslušni građani tako da oni mogu i dalje živit na grbači radnog naroda dođe mi da odem na prvu ininu benzinsku, skurim sve pare na gorivo i zapalim cijelu državu

P.S. Vani mladi pa čak i djeca plaćaju hranu, cugu i sve ostalo sa smartfonima ajfonima tako da je elektronički novac već došao. Doduše ne u ovu pripizdinu od države gdje se plaćanje poreza smatra moralnim i obveznim tako da se zmajlović i ostala gamad od uhljeba mogu kupat u jacuzziju svaki dan
__________________
" I only know of two men who really understand the value of gold - an obscure clerk in the basement vault of the Banque De Paris and one of the directors of the Bank of England. Unfortunately, they disagree".
mkovac67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2015., 14:20   #65
Quote:
Noach kaže: Pogledaj post
Da imaju POTPUNU KONTROLU nad svim priljevom, nad menom kao osobom.
Da, ali što je rješenje? I kad novac nije elektronski postoje rješenja da vam ga se uzme i kontrolira, inflacija, promjena novčanica, denominacije i sl.

Kako napraviti sredstvo razmjene, a da Vam ga pohlepne države, banke i novčarske institucije ne uzimaju kako im se hoće i ne zabadaju nos u svaku transakciju. Kako napraviti novac koji je u skladu s današnjim tehnološkim napretkom? Dok je istodobno praktičan kao npr. zlato, a kontrola sustava služi samo za očuvanje vrijednosti i integriteta sredstva razmjene. U smislu kako je i zlato praktično, kad sve propadne i država i središnje banke i novčarske institucije, a vi ga i dalje imate.
abelard is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2015., 14:43   #66
a šta kad nestane struje s tim elektro-novcem.
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2015., 14:57   #67
Quote:
more kaže: Pogledaj post
a šta kad nestane struje s tim elektro-novcem.
Isto ko i danas. Ajde kupi nešto u dućanu sa gotovinom a blagajna ne radi jer nema struje
__________________
" I only know of two men who really understand the value of gold - an obscure clerk in the basement vault of the Banque De Paris and one of the directors of the Bank of England. Unfortunately, they disagree".
mkovac67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2015., 15:18   #68
Također treba napomenuti kako se plaćanjem elektroničkim putem plaća i provizija, bilo postotkom od svake transakcije, bilo članarinom.

Tako kad negdje potrošiš 100kn to nije 100kn već 100kn+provizija ili (godišnja, mjesečna) članarina.
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2015., 15:22   #69
maestro ne košta kupca ništa nego prodavatelja
a baratanje gotovinom uopće ne košta zar ne, samo mi nije jasno za što služe oni kamiončići za prijevoz novca i koliko koštaju ljudi i oni
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2015., 15:31   #70
Quote:
mkovac67 kaže: Pogledaj post
Isto ko i danas. Ajde kupi nešto u dućanu sa gotovinom a blagajna ne radi jer nema struje
u koje ti to dučane ideš ja na pazaru i peškariji kupujem hranu bez obzira bilo struje ili ne.
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2015., 16:01   #71
Quote:
more kaže: Pogledaj post
u koje ti to dučane ideš ja na pazaru i peškariji kupujem hranu bez obzira bilo struje ili ne.

Kad nestane struje u konzumu, bili,kerumu i plodinama šta misliš koliko će koštat kilo ribe, kilo mesa na pazaru ili pak jedno jaje?
__________________
" I only know of two men who really understand the value of gold - an obscure clerk in the basement vault of the Banque De Paris and one of the directors of the Bank of England. Unfortunately, they disagree".
mkovac67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2015., 23:05   #72
Quote:
mkovac67 kaže: Pogledaj post

Kad nestane struje u konzumu, bili,kerumu i plodinama šta misliš koliko će koštat kilo ribe, kilo mesa na pazaru ili pak jedno jaje?
Je li tebi/vama jasno koliko je blizu tog događaja.yemen-somalija s druge strane,napetost u južnokineskom moru.Nema zamjene za sueski kanal,perzisku naftu,kinesku robu.Šta misliš zašto kinezi forsiraju put svile i kao neku željeznicu.ne znam bi li EU ekonomija izdržala cijenu goriva 3-5 € litra.hrvatska ne bi to znam.Ali njemci/francuzi/španjolci barem proizvode hranu pa to država može distributirati svom stanovništvu.šta če mo mi ko će nam dopremiti krumpire,tjesteninu itd
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2015., 23:27   #73
Quote:
Mudskipper kaže: Pogledaj post
Nije, jednostavno ne znaš činjenice. Ekipa u bitcoinu je raspolagala digitalnom robom, a ne novcem i ja nisam za takav elektronički "novac" jer nemaš regulatora. Što se tiče primjera bakice to nema veze s elektroničkim novcem već s internet bankarstvom. Elktronički novac su ti debitne kartice danas, kako je to nesigurnije od novca -jedino je problem ako starija osoba ima alzheimera pa zaboravi pin.

Što se tiče Noacha taj nema pojma (ajde daj tri primjera cyber krađa u zg županiji prekjučer kojih ima puno više od fizičkih po tebi jer ti navodno stalno čitaš od tome ne znam gdje ), a rekao bi bilo šta i izvrnuo samo kako bi mogao pravdati svoja postupanja jasno izrečena ovdje:



a to ga očito najviše bode u cijeloj priči pa se uznemirio čovjek normalno budući da nije dao nikakv drugi valjani argument za gotovi novac osim gubitka "slobode" (da ne plati poreze jasno). Eh stari mogu ti samo reći da ti želim što prije Cvitanovu poreznu na pragu....

Evo malo materijala za ostale:

https://www.youtube.com/watch?v=RTWpbAyqXfs

Slažem se sa tezom da objektivno samo kriminalacima izrazito smeta uvođenje takve forme novca iako ne mislim da je moguće na većem području bez neke središnje vlasti.

Sorry ali ne smijem ti napisati kako se to radi, a objasnio mi je to ekspert za cyber kriminal.......tako da priča kako je elektronski novac siguran je prazna priča na kvadrat........jer ako netko može nekoj ozbiljnoj banci ući u bazu i prebaciti 100 mil usd s računa nekog klijenta na svoj račun a da ga oni uza sve svoje zaštite ne mogu spriječiti, onda se pitam što sve može SLA, iranski, ruski i kineski hakeri, kad se stvari zaoštre do maksimuma..........a zaoštriti će se to je izvjesno.........

Gotovina smeta najvećem kriminalcu a to je pre/rastrošna država i njezini uhljebi.........koji se bave isključivo preraspodjelom onog što stvori netko drugi.........
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2015., 23:30   #74
Quote:
mkovac67 kaže: Pogledaj post
Isto ko i danas. Ajde kupi nešto u dućanu sa gotovinom a blagajna ne radi jer nema struje
Quote:
more kaže: Pogledaj post
Je li tebi/vama jasno koliko je blizu tog događaja.yemen-somalija s druge strane,napetost u južnokineskom moru.Nema zamjene za sueski kanal,perzisku naftu,kinesku robu.Šta misliš zašto kinezi forsiraju put svile i kao neku željeznicu.ne znam bi li EU ekonomija izdržala cijenu goriva 3-5 € litra.hrvatska ne bi to znam.Ali njemci/francuzi/španjolci barem proizvode hranu pa to država može distributirati svom stanovništvu.šta če mo mi ko će nam dopremiti krumpire,tjesteninu itd
Zato tribaš imati vezu sa seljakom iz Sinja/imotskog/vrgorca, pa kad bude kolaps on će lipo na bicikli dotirat 10kg kumpira i kil pancete a ti ćeš platit u zlatu i petrolju.
__________________
Jebeš ženu koja ne zna kuhati i muškarca koji ne zna promjeniti žarulju!

Agroseksualac otvorenih pogleda na život :)
zbunjenixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2015., 17:35   #75
Ovo bi moglo jako loše završiti po klijente banaka........ali bi isto tako moglo loše završiti za same banke kao takve........jer da su popularne, baš i nisu........


Swiss Bank Refuses Request for Cash Withdrawal!

APRIL 27, 2015Joseph T. Salerno
The issue which has swept down the centuries and which will have to be fought sooner or later is the people versus the banks. (Lord Acton)
As reported on Zero Hedge over the weekend, a Swiss pension fund manager calculated that he could save his clients a substantial amount of money by withdrawing cash from his fund's bank account, which was yielding a negative interest return, and depositing the cash in an insured vault. Exercising his fiduciary responsibility, he notified his bank of an impending large withdrawal of CHF. The bank rebuffed the fund manager's request, informing him:

We are sorry, that within the time period specified, no solution corresponding to your expectations could be found.


One banking expert argues that the bank's action "is most definitely not legal" because the pension fund holds a "sight account," which gives the holder the right to withdraw cash on demand. The president of the pension funds association (ASIP), Hanspeter Konrad sees in this incident the hand of the Swiss National Bank, which wants to discourage the hoarding of cash as a means of circumventing negative interest rates. Accordingly, "The National Bank has therefore recommended to the banks to approach withdrawal demands in a restrictive manner."

As Hans Giger, professor emeritus at the University of Zurich, points out, however, while the SNB may “issue directives to the banks in the collective interest of the Swiss economy,” it is not allowed to influence the contract between a bank and a pension fund. The banks themselves are responsible for how they act on the directives.



That even a Swiss bank should, on its own hook, refuse cash payment to a holder of a demand deposit should not be surprising. As Murray Rothbard has shown, fractional-reserve banks since their inception have continually connived to restrict cash payments to their depositors either by lobbying government for legal suspension of payment or by adopting quasi- or extra-legal methods of discouraging withdrawals. Indeed, this was the modus operandi of both Scottish and U.S. banks during their respective eras of so-called "free banking."
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2015., 16:00   #76
zanimljivo.

Iako, po meni, povećana potražnja za fizičkim spremanjem novca u sefove bi automatski trebala povećati cijenu skladištenja i transporta istoga te iznivelirati pa potom prijeći trošak negativne kamate.
Možda je moglo i bez te "intervencije"

Ako sam dobro shvatio, on je želio novac fizički pohraniti kod te iste banke u sef?

OT
treba nam papirnati novac, neka kartušine
__________________
Rutherford B. Hayes (11 March 1888).
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2015., 16:09   #77
Quote:
ceha kaže: Pogledaj post
maestro ne košta kupca ništa nego prodavatelja
otprilike koliko i inu trošarine.
__________________
stres je zdrav.
all_or_nothing is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2015., 13:55   #78
Quote:
all_or_nothing kaže: Pogledaj post
otprilike koliko i inu trošarine.
cijena u gotovini i mastro karticama je u većini trgovina ista tako da neznam o čem ti trabunjaš.
Ima nekoliko trgovina u kojima nije tako (ali ih u zadnje vrijeme nisam vidio, bome ni posjetio).
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2015., 14:13   #79
Quote:
Mudskipper kaže: Pogledaj post
Može koji (legalni) argument zašto je papirnati novac bolji od suprotne strane? Još jedan argument protiv iako manji je higijensko-sanitarna strana upotrebe papirnatog novca.
l]
Recimo imas na racunu samo 100kn i trebas platiti neki racun koji je dospio na naplatu i trebas kupiti nesto za jest. Automatizmom ti pare mogu otici za taj racun i ostanes gladan. Legalno ili moralno ili cisto da je to tvoj novac i ti odlucujes o njemu.
__________________
Kad čuješ benđo, veslaj brže.
Exoro-art is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2015., 18:30   #80
Quote:
Exoro-art kaže: Pogledaj post
Recimo imas na racunu samo 100kn i trebas platiti neki racun koji je dospio na naplatu i trebas kupiti nesto za jest. Automatizmom ti pare mogu otici za taj racun i ostanes gladan. Legalno ili moralno ili cisto da je to tvoj novac i ti odlucujes o njemu.
Pa ako imaš kreditnu karticu ne da ti odlučuješ o svojem novcu nego možeš potrošiti i onaj novac koji (još) nemaš i to bez kamata i naknada. Tako da taj argument ne stoji.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:42.