Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.05.2015., 13:55   #1
prijedlozi za bolje sutra.

Što bi promijenili u RH, da se ostvare pretpostavke za bolje sutra?

Vjerujem da ima puno dobronamjernih ljudi sa dobrim idejama.
Bilo bi dobro da se dobre ideje koncentriraju na jedno mjesto.
Na ovom forumu je dobro mjesto.
Bilo bi jako dobro da politike bude što manje.
Neka prevladava gospodarstvo, a prijedlozi da budu kratki i jasni u prvom obraćanju.

evo mojih prvih prijedloga:

1. Razmotrimo Brazilski model energetske neovisnosti temeljenog na proizvodnji alkohola. Mislim da to možemo i mi.

2. Osobno sam se uvjerio u "neupotrebljivost" HR veleposlanstava po svijetu, pa predlažem da se svakom veleposlanstvu primarno stavi u zadatak da ostvari određeni gospodarstveni "promet" zavisno o veličini zemlje domaćina. Nakon godinu dana, - nagrada ili otkaz.
škabrnja is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2015., 15:57   #2
to je sve grebanje po površini.
nobrainer is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2015., 16:01   #3
Quote:
škabrnja kaže: Pogledaj post
...Mislim da to možemo i mi...
Tko je to "mi"?
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2015., 18:58   #4
Quote:
škabrnja kaže: Pogledaj post
evo mojih prvih prijedloga:

1. Razmotrimo Brazilski model energetske neovisnosti temeljenog na proizvodnji alkohola. Mislim da to možemo i mi.
o tom sam i ja razmišljao ali ne alkohol nego biomasa
bukva, grab, vrba, paulovnija.... smanjiti uvoz plina za pola.
zaposliti 5 tisuća ljudi na sječi i 15 tis na uzgoju
remontirati i proizvesti nove parne lokomotive na pelet, uz sva moguća poboljšanja koja omogućava tehnologija 21. stoljeća....
izvoziti ih u zemlje trećeg svijeta

povećati teretni promet na prugama agresivnom politikom cijena koje bi cestovni promet učinile nekonkurentnim

uvesti vlak zagreb-split sa 20 putničkih vagona, cijena 50 kn, pa nek putuje 15 sati.....
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2015., 19:41   #5
Quote:
škabrnja kaže: Pogledaj post
Što bi promijenili u RH, da se ostvare pretpostavke za bolje sutra?
uvesti flat rate porez od 15%
15% PDV
15 % porez na dohodak
15 % porez na dobit
smanjiti sve državne zaposlenike 15%
smanjiti transfer građanima 15%
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2015., 19:50   #6
Quote:
more kaže: Pogledaj post
uvesti flat rate porez od 15%
15% PDV
15 % porez na dohodak
15 % porez na dobit
smanjiti sve državne zaposlenike 15%
smanjiti transfer građanima 15%
+
omogućiti lakše zapošljavanje radnika, a isto tako i davanje otkaza bez peripetija jer ovako kako je trenutno niti jedan strani ulagač neće doći u ovu slučajnu državu nešto uložit i zapošljavati rvate

P.S revizija umirovljenika jer čisto sumnjam da se išta može pokrenuti kraj ovolikog broja radno sposobnog stanovništva u mirovini
homosapiens is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2015., 19:50   #7
Poljoprivredu staviti kao strateški prioritet

Po uzoru na Izrael, sve neobrađene površine iskoristiti za poljoprivredu, reciklirati otpadne vode gradova, od mulja raditi gnojivo, biodizel, bioplin sve to od otpadnih voda, navodnjavati s recikliranom otpadnom vodom poljoprivredne površine.
Izraelci po hektaru proizvode dvostruko više žitarica i uljarica od nas, govorimo takoreći o pustinjskoj zemlji. Imaju isti broj krava kao i mi, a proizvode 800 milijuna litara mlijeka više.

S tim potezima, napraviti da smo samodostatni po proizvodnji hrane, ostatak izvoziti.

http://www.hrt.hr/enz/plodovi-zemlje/
Pogledati od 7min20sek.
__________________
.
quadzilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2015., 20:12   #8
Uopće nije bitno koliko mlijeka proizvodiš po kravi. Na kraju dana samo je bitno koliko te košta ta litra proizvedenog mlijeka.

Proizvodnja biogoriva iz biomase dobar je plan, ali nikada nećemo doći na razinu Brazila po tom pitanju. Jer u Brazilu glavna kultura za tu industriju je šećerna trska. Sve ostalo tehnološki još nije niti blizu razine isplativosti. Mi imamo drugih resursa za bio masu koje bi mogli iskoristiti, ali sve je to jako ovisno o cijenama na svjetskom tržištu.

Što se tiče Izraela i poljoprivrede njihov glavni adut je navodnajvanje, bez kojega oni nemaju poljoprivredu na toj razini (radi klimatskih uvijeta). Mi imamo poljoprivredu u najvećem dijelu bez navodnajvanja, jer u našim uvijetima veliku većinu proizvodnje jednostavno se ne isplati navodnjavati. Jer sistem navodnjavanja košta. Malo je kultura koje se isplati navodnajvati i kod nas - malo je kultura koje će to financijski moći podnijeti. To su obično financijski intenzivnije proizvodnje koje bi mogle ostvarivati i veću dobit, ali je potrebno veće ulaganje (novaca i znanja). Na vrijednije proizvodnje mora biti solidno naslonjena prerada ili trgovina, mora postojati lanac i dobra organizacija, a mi smo tu jako daleko. Naša 'organizacija' obično se svodi na to da trgovci u početku kažu 'samo posadi, prodati će se', a kada se to treba realizirati onda stvari ozbiljno počnu štekati na način da ostaneš sa hrpom neprodane robe (koju na kraju baciš). Zato se sve svodi na odražvanje razine proizvodnje koja čak i da cijela propadne - neće tebe povući na dno.
__________________
Песков: «Смена власти в Киеве не является целью спецоперации»
Правильно. Цель - смена власти в Москве.
Deere is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2015., 23:44   #9
Quote:
quadzilla kaže: Pogledaj post
Poljoprivredu staviti kao strateški prioritet

Po uzoru na Izrael, sve neobrađene površine iskoristiti za poljoprivredu, reciklirati otpadne vode gradova, od mulja raditi gnojivo, biodizel, bioplin sve to od otpadnih voda, navodnjavati s recikliranom otpadnom vodom poljoprivredne površine.
Izraelci po hektaru proizvode dvostruko više žitarica i uljarica od nas, govorimo takoreći o pustinjskoj zemlji. Imaju isti broj krava kao i mi, a proizvode 800 milijuna litara mlijeka više.

S tim potezima, napraviti da smo samodostatni po proizvodnji hrane, ostatak izvoziti.

http://www.hrt.hr/enz/plodovi-zemlje/
Pogledati od 7min20sek.
nije problem u poljoprivredi našm tlu navodnjavanju.Problem je u našim poljoprivrednicima,hrvatski poljoprivrednik ima 5800 € BDP po seljaku austriski seljak ima 20000 € po seljaku a španjolski 28 000 € po seljaku.
austrijanac po ha ima 10500 kg kukuruza hrvatski 5000 kg.švabo ima prosječan rod krompira 45000 kg ha a hrvatski 18000 kg.
trošak proizvodnje kukuruza po ha je 9000 kg kukuruza austrijanac ima profit 1500 kg po ha a hrvatski gubitak 4000 kg po ha.bilo je baš danas na televiziji emisija o problemu u poljoprivredi.ja mislim da su za to krivi poticaji i moral hrvatskih seljaka,pošto i austrijanci imaju poticaje znaći problem je u ljudima ne u sistemu.
Riješenje oporezivanje poljoprivrednog zemljišta i oduzimanje zemlje seljacima i davanje u koncesiju sposobnim.inaće sam se i ja iznenadija kad sam vidija brojke španjolskih seljaka. nisam znao da su najsposobniji u EU.
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2015., 23:52   #10
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
+
P.S revizija umirovljenika jer čisto sumnjam da se išta može pokrenuti kraj ovolikog broja radno sposobnog stanovništva u mirovini
nebi baš reviziju ali recimo.
Svi građani RH koji imaju prebivalište bez prekida u zadnjih 40 godina u RH i imaju napunjenih 68 godina života imaju neku osnovnu mirovinu u skladu sa proračunom RH recimo 5-10 % fiksno(proračunat točan broj). uplata mirovine i dalje generaciska.sve preostale državne tvrtke prebaciti u mirovinski fond,hep,vode,autoceste,hrvatske šume,obalni pojas i ostale male tvrtke koje bi rasprodavali.ko ima 20 godina neprekidnog boravka imao bi 50% mirovine.kome treba invalidska mirovina to bi prebacio na osiguranja to jest građani nek sami uplačuju za svoje eventualne invalidske mirovine.velike tvrtke koje bi se prebacile na mirovinski bi bile privremeno vlasništvo mirovinskih fondova jedno 50-100 godina dok se sistem ne stabilizira.
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2015., 01:20   #11
Da, nije jednostavno, ali nije neisplativo. Švedska koja nema neobrađene
poljoprivredne površine ulazi u proizvodnju etanola kao goriva. Za to je dobar i kukuruz i krumpir, repica, ječam, otpadno voće...itd. Međutim bojim se da energetski lobiji ne bi voljeli da postane masovna pojava da gorivo može proizvesti svaki poljoprivrednik!
Mi kakvi smo "poduzetni" više ne bi "tankirali" na benz. pumpama. Čudi me da već nije u masovnoj uporabi jestivo ulje kao gorivo za "dizelaše", jer cijena od 6 kn u maloprodaji, znači da bi se moglo nabaviti po 3-4 kn.
škabrnja is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2015., 08:11   #12
preko u BiH na crnjaka eurodizel direktno iz cisterne je 6kn/l tko bi se zahebavao npr. u Slavoniji sa proizvodnjom jestivog ulja kao pogonskog goriva za dizele kad pređeš Savu i natočiš bačvu od 300l
homosapiens is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2015., 08:32   #13
Quote:
škabrnja kaže: Pogledaj post
Da, nije jednostavno, ali nije neisplativo. Švedska koja nema neobrađene
poljoprivredne površine ulazi u proizvodnju etanola kao goriva. Za to je dobar i kukuruz i krumpir, repica, ječam, otpadno voće...itd. Međutim bojim se da energetski lobiji ne bi voljeli da postane masovna pojava da gorivo može proizvesti svaki poljoprivrednik!
Mi kakvi smo "poduzetni" više ne bi "tankirali" na benz. pumpama. Čudi me da već nije u masovnoj uporabi jestivo ulje kao gorivo za "dizelaše", jer cijena od 6 kn u maloprodaji, znači da bi se moglo nabaviti po 3-4 kn.
Pitao sam prije koga smatraš pod "mi" pa nisi odgovorio. Zašto misliš da smo svi poljoprivrednici?
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2015., 09:17   #14
Quote:
more kaže: Pogledaj post
nije problem u poljoprivredi našm tlu navodnjavanju.Problem je u našim poljoprivrednicima,hrvatski poljoprivrednik ima 5800 € BDP po seljaku austriski seljak ima 20000 € po seljaku a španjolski 28 000 € po seljaku.
austrijanac po ha ima 10500 kg kukuruza hrvatski 5000 kg.švabo ima prosječan rod krompira 45000 kg ha a hrvatski 18000 kg.
trošak proizvodnje kukuruza po ha je 9000 kg kukuruza austrijanac ima profit 1500 kg po ha a hrvatski gubitak 4000 kg po ha.bilo je baš danas na televiziji emisija o problemu u poljoprivredi.ja mislim da su za to krivi poticaji i moral hrvatskih seljaka,pošto i austrijanci imaju poticaje znaći problem je u ljudima ne u sistemu.
Riješenje oporezivanje poljoprivrednog zemljišta i oduzimanje zemlje seljacima i davanje u koncesiju sposobnim.inaće sam se i ja iznenadija kad sam vidija brojke španjolskih seljaka. nisam znao da su najsposobniji u EU.

Da problem je u glavama, ali opet Izraelci nemaju poticaje, znači da se može, zašto je problem otići tamo i vidjeti kako stvari funkcioniraju i uzeti sve ono što je dobro?

Pitanje je dali bi neki dopustili da Hrvatskoj ne treba uvoz hrane, nego da je samodostatna po tom pitanju...

Druga stvar je okrupnjavanje poljoprivrednih površina.
__________________
.
quadzilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2015., 12:16   #15
nista poticaji nista nista nista di bi se drzava uplitala u gospodarstvo, nula posto drzave.

minimalni porezi, dobro snimit koje je porezno opterecenje okolnih drzava i stavit sve poreze, prireze, namete, parafiskalna sranjca ispod neke granice i onda se natjecat sa zemljama u okruzenju u smanjivanju tih poreza sve do nule ako je neophodno. u isto vrijeme ukinut sve socijalne sluzbe, zdravstvo, hitnu, vatrogasno, penzije, sve sto drzava dijeli sakom i kapom sve ukinut - svima. fiksna placa svima u drzavnim sluzbama, nista nekakvi bodovi staz picke materine. ko da otkaz u drzavnoj sluzbi bilo kakvog tipa - vrati putovnicu i domovnicu i gibaj. drzavi ko hoce da sluzi taj ce da sluzi, nema otkaza, placa i penzija minimalni ali sigurni. stabilnost monetarnog sustava vezat uz zlato a ne fiat monopoly money taman da ga sam isus bog dijeli. raspustit vojsku i odjebat i nato i crkvu i eu i sve zivo. ako neko hoce dio hrvatske - eto ti brate pa vidi sta ces s tim, nece se niko pretjerano usrecit kad nismo ni mi tako da nije neka steta. zabranit kredite privatnim osobama na period od preko 5 godina, pravnim na period od preko 15 godina. sve preusmjerit u vracanje duga drzave, pa onda u vracanje dugova za idiotarije tipa autoceste i one dvorane za rukomet i slicna sranja. todoricu uzet sve i rec mu fala ti, ti si naaaaajbolji menadjer na balkanu, fala sto si odradio poso za nas ajd sa mrs u pizdu materinu. sve todoricevo prodat i pokrit kredite ako je ikako moguce ako nije poklonit dugove slovencima nek se oni jebu s tim. ako smo u plusu onda pare dat kerumu da izgradi 5 hotela na splitskoj rivi. i klemu da mu cuva 5 hotela. i glogoskom za spa i 20 bolnicarki da mu titraju jaja dok je ziv. seljake u slavoniji proglasit nehrvatima vec nekim potomcima atile, mongolcima ili mongoloidima i rec im da se gone upicku materinu a slavoniju dat spanjolcima da podizu plastenike i uzgajaju neki gmo otrov, eventualno dat slavoncima da ostanu ako ce testirat to sto spanjolci proizvedu. sabor pretvorit u zatvor, najbolje na prepad dok je pun. dalmaciju betonirat, nervira onaj idiotski sljunak na plazama. dalmatinke klonirat. bosancima uzimat danak u benzinu i cigarama svaki put kad prelaze granicu. hercegovcima uzimat danak u krvi. srbima u rakiji.
kako ovo sve ode fino nizbrdo kad se coek malo udubi u razmisljanje, jelda ?

kad sve ode u lepu picku materinu kao sto i hoce (lik koji otvara ovaj topic ima nick skabrnja..........sta reci) onda da ne ispadne da smo se trudili da ne dodje do raspada vec upravo suprotno da smo namjerno sve sjebali. inace ispadosmo luzeri. ijopet. history rhymes.
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2015., 13:31   #16
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
preko u BiH na crnjaka eurodizel direktno iz cisterne je 6kn/l tko bi se zahebavao npr. u Slavoniji sa proizvodnjom jestivog ulja kao pogonskog goriva za dizele kad pređeš Savu i natočiš bačvu od 300l
da, ali i ulje je oko 6 kn, samo što naftom toviš arape i ruse a uljem bi vratio iz mrtvih bar 3 sela....
to mi je čudno ( a zapravo i nije...), svi ti naši poduzetnici i tajkuni, svi će oni radije registrirat kamion u Daruvaru, zajebat radnika za prekovremene nego probat nešto novo.... imaš uljaru, pa daj ulij ulje u kamion, oblijepi ga sa biodiesel, carbon neutral, zaposli 5 ljudi, pa i ako si na nuli stvorio si sebi 5 familija potrošača za druge stvari
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2015., 22:12   #17
Quote:
škabrnja kaže: Pogledaj post
Da, nije jednostavno, ali nije neisplativo. Švedska koja nema neobrađene
poljoprivredne površine ulazi u proizvodnju etanola kao goriva. Za to je dobar i kukuruz i krumpir, repica, ječam, otpadno voće...itd. Međutim bojim se da energetski lobiji ne bi voljeli da postane masovna pojava da gorivo može proizvesti svaki poljoprivrednik!
Mi kakvi smo "poduzetni" više ne bi "tankirali" na benz. pumpama. Čudi me da već nije u masovnoj uporabi jestivo ulje kao gorivo za "dizelaše", jer cijena od 6 kn u maloprodaji, znači da bi se moglo nabaviti po 3-4 kn.
Ne bi baš tako išlo.

Kada je nedavno cijena nafte bila na vrhuncu, bilo je svakavih prijedloga a bilo je i zanimljivih konstatacija. Izračunato je na primjer da se današnja svjetska proizvodnja uljane repice kompletno pretvori u biodizel - to bi iznosilo dovoljno biodizela koliko se kroz jednu godinu potroši u Belgiji.
A što bi se desilo sa cijenom hrane, kada bi polja bila zasijana kulturama za energetske potrebe? Danas, kolikogod su cijene hrane zapravo niske - proizvodnja hrane skoro je izjednačena sa svjetskom potražnjom. Ne vidim načina kako bi se par postotaka tih površina moglo iskoristiti za neke druge svrhe, a da to nema utjecaj na rast cijene hrane. A potražnja raste svaki dan.

Jestivo ulje u trgovini na polici zaista je jeftino. A nafta na pumpi je puno skuplja. Moraš računati sa time da je gorivo na pumpi jako opterećeno posebnim porezima (za ceste), oni iznose oko 70 % cijene goriva na pumpi, dok je cijena ulja na polici samo sa PDV-om od 25%. Korištenjem jestivog ulja kao pogonskog goriva jednostavana je prevara sistema. Otprilike isto kao da se i voziš na lož-ulje.
__________________
Песков: «Смена власти в Киеве не является целью спецоперации»
Правильно. Цель - смена власти в Москве.
Deere is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2015., 22:19   #18
Quote:
quadzilla kaže: Pogledaj post
Da problem je u glavama, ali opet Izraelci nemaju poticaje, znači da se može, zašto je problem otići tamo i vidjeti kako stvari funkcioniraju i uzeti sve ono što je dobro?

Pitanje je dali bi neki dopustili da Hrvatskoj ne treba uvoz hrane, nego da je samodostatna po tom pitanju...

Druga stvar je okrupnjavanje poljoprivrednih površina.
Kako znaš da Izraelci nemaju poticaje? Poticaj ne mora biti u obliku novca, poticaj može biti u obliku cijevi iz koje dolazi voda za navodnjavanje, a koju ne plaćaš po punoj (realnoj, tržišnoj) cijeni. To se sada događa u Kaliforniji, nema poticaja, postoje restrikcije korištenja vode za građane, a poljoprivreda troši veliku većinu vode po povlaštenoj cijeni (građani po puno većoj cijeni nemaju pravo koristiti vodu i imaju restrikcije). Tako je to kada si zanislio imati plantažu oraha - u pustinji. I sa tim orahom možeš biti konkurentan jer vodu plaćaš po toj povlaštenoj cijeni. Da moraš platiti punu cijenu - vjerovatno plantaže ne bi bilo. Ili bi morao podići cijenu svojih proizvoda. A onda bi netko drugi/na nekom drugom mjestu bio konkurentan.
__________________
Песков: «Смена власти в Киеве не является целью спецоперации»
Правильно. Цель - смена власти в Москве.
Deere is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2015., 22:31   #19
Quote:
more kaže: Pogledaj post
nije problem u poljoprivredi našm tlu navodnjavanju.Problem je u našim poljoprivrednicima,hrvatski poljoprivrednik ima 5800 € BDP po seljaku austriski seljak ima 20000 € po seljaku a španjolski 28 000 € po seljaku.
austrijanac po ha ima 10500 kg kukuruza hrvatski 5000 kg.švabo ima prosječan rod krompira 45000 kg ha a hrvatski 18000 kg.
trošak proizvodnje kukuruza po ha je 9000 kg kukuruza austrijanac ima profit 1500 kg po ha a hrvatski gubitak 4000 kg po ha.bilo je baš danas na televiziji emisija o problemu u poljoprivredi.ja mislim da su za to krivi poticaji i moral hrvatskih seljaka,pošto i austrijanci imaju poticaje znaći problem je u ljudima ne u sistemu.
Riješenje oporezivanje poljoprivrednog zemljišta i oduzimanje zemlje seljacima i davanje u koncesiju sposobnim.inaće sam se i ja iznenadija kad sam vidija brojke španjolskih seljaka. nisam znao da su najsposobniji u EU.
Tu si se dotakao bitne stvari, a to je produktivnost. Kod nas tko ima 5t kukuruza /ha ne mora imati toliki gubitak, jer je manje uložio. Možda nema profit 1500 kg/ha ali vjerovatno nema gubitak od 4000 kg/ha. Uglavnom važno je raditi sa profitom, ali otpimalni prinos (to jest onaj gdje najviše ostaje u đepu) može jako varirati. I BTW poticaji nisu jednaki kod nas i u Austriji, ali to je neka druga priča. (Vjerovatno i da su isti - stanje se ne bi promijenilo).
Inače kako ti zamišljaš da bi meni - seljaku - oduzimao moju privatnu zemlju? Mislim ono, ako netko ima pravo meni zapovijedati kako ću ja raspolagati svojom privatnom imovinom - onda si možda netko uzme za pravo tebi oduzeti kuću jer ti je (po njegovom mišljenju) 'prevelika'. Ili ti naseli neku socijalu u tovje slobodne prostorije stana ili neke druge nekretnine. To se inače zove povreda privatne imovine. To zaboravi, kao način kojim bi 'uvodio reda'. To smo imali '48. i nije donijelo ništa dobrog.
__________________
Песков: «Смена власти в Киеве не является целью спецоперации»
Правильно. Цель - смена власти в Москве.
Deere is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2015., 00:04   #20
slijedeći prijedlog:

Centralni državni ured za javnu nabavu.
Ustrojen kao u Njemačkoj.
Specijalizirani referenti za javnu nabavu svega što sve državne službe trebaju.
DOBRO PLAČENI. DOBRO KONTROLIRANI - od tajnih službi, nadzornih službi, policije, novinara, građana, zainteresiranih firmi dobavljača...
Sva aktivnost vidljiva "live" na njihovoj inernet str.
Korupcija NEMOGUĆA!
Uštede u milijardama!
škabrnja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:45.