Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.03.2008., 18:24   #61
Quote:
prince lorang kaže: Pogledaj post
Mišljenja sam da crnogorska pravoslavna crkva bi trebala
da dobije nezavisnost, ako ni zbog čega onda zbog toga
što bi Bogu to bilo milo. Zar da se vežemo za ta pravila
pomjesnih crkava, to su ipak samo uredbe ljudske.
A znamo što Biblija kaže za uredbe ljudske.
Gdje se u Bibliji navodi neki podatak o 2/3 ili
o priznavanju od strane ostalih crkava, tko nam kaže
da to nije nekakva trka za prestiž.
Ako je nesto "ljudsko" Prince, onda je to ova tvoja izjava! "C. krivoslavna crkla" nije ni samima gradjanima Crne Gore mila, a Bogu nikako! Ove uredbe, kao ni jedna jedina uredba Crkve nije (samo) ljudska! Sve uredbe(tkz kanoni) jesu uredbe koe su doneli ljudi, ali sjedineti sa Bogom u Duhu Svetome, koi obitava samo u Crkvi! Mnogo toga Prince nije napisano u Sv. Pismu ali je to Bog blagoslovio i pokazao da je isprvno taka da se radi i to da se postiva, ali vi protestanti koi niste del Crkve koja je osnovana od Hrista, to nikako ne mozete da shvatite, zbog vasega vec poslovicnoga racionalistickog poimanja Sv. Pisma!Ali dobro, zelim nam svima spasenie!
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 18:35   #62
Quote:
bafollino kaže: Pogledaj post
Aha, ti si dakle Jovanov. Tu smo, dakle.
točno je da (trenutačno) nema profita, nego ima itekakav gubitak kad održava cjelu hijerarhiju u makedonij.Moglo se to bolje potrošit na karitativna djela
znam da ohridska arhiepiskopija službeno ne pripada SPC-u, ali...
A glede sv. Teofana,imaš pravo, kaže se originalno zatvornik, ali ja sam hrvat i čitam naše prijevode, gdje ga prevode kao zatvorenik.
btw. ja pravoslavlje gledam s one ljepše, duhovne strane, ne s strane SPC-a. bez uvrede.
Nismo mi Jovanovi ili Pavlovi, vec bismo voleli da sme Hristovi, ali dobro. Da, moja je Crkva ona cii je Blazeni Arhiepiskop Jovan Vraniskovski.
Sto se tice karitativnih dijela , nisi u pravo. Zadatak Crkve nije karitativna delatnost vec spasenije dusa.Crkva je pije svega tu da nas sjedini sa Hrista, a ne da bide hmanitarna ustanova, taka zapadame u iskusenie humanizma, a ne covjekoljublja hristijanskoga.Makar ne da je primarna delatnost.
Pravoslavna Ohridska Arhiepiskopija nije ni sluzbeno ni u biti del SPC.
Znaci Svetoga Teofana prevode i na hrvatski, nisam znao...Drago mi je!
A sto se odnosi na SPC, ni meni se tu neke stvari (ljudi) ne dopadaju, ali i u mnogima sam imao pogresno gledanje i nisam zelel da razumjem njihov nacin gledanja. Treba pokusati svakoga shvatiti iz njegova ugla.ja taka mislim, i mislim da je toi krcanski i bogougodno.Sto ti mislis?
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 18:36   #63
Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
Ako je nesto "ljudsko" Prince, onda je to ova tvoja izjava! "C. krivoslavna crkla" nije ni samima gradjanima Crne Gore mila, a Bogu nikako! Ove uredbe, kao ni jedna jedina uredba Crkve nije (samo) ljudska! Sve uredbe(tkz kanoni) jesu uredbe koe su doneli ljudi, ali sjedineti sa Bogom u Duhu Svetome, koi obitava samo u Crkvi! Mnogo toga Prince nije napisano u Sv. Pismu ali je to Bog blagoslovio i pokazao da je isprvno taka da se radi i to da se postiva, ali vi protestanti koi niste del Crkve koja je osnovana od Hrista, to nikako ne mozete da shvatite, zbog vasega vec poslovicnoga racionalistickog poimanja Sv. Pisma!Ali dobro, zelim nam svima spasenie!
Rade

Ne znam da li je ta crnogorska crkva mila njihovim građanima, možeš li mi reći odakle ti taj podatak. I ja nisam protestant, ja vjerujem u naše svećenike koji su nadahnuti Duhom Svetim, katolik sam.
Samo sam htio da naglasim da je sedam crkava osnovano kao polazište za
sve dalje do današnjeg dana, a te 2/3 o kojima govorimo i priznavanju od drugih pravoslavnih crkava ne vidim kao Božjim nadahnućem, jer jednostavno
ne znam kako u tome prepoznati ljubav prema drugome.
Možda je tu razlika u nas katolika jer mi smo svi jedna sveta apostolska crkva.
prince lorang is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 18:38   #64
Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
Potrebno je da i ostale pomjesne Crkve priznaju nezavisnost( samoupravljanje, zrelost duhovna) odredene pomjesne Crkve koja trazi avtokefaliju u odnosu na odredenu Crkvu.Tko prekontrolise? Pa episkopi te pomjesne Crkve.
To nisam znao, hvala na iscrpnom odgovoru.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 18:55   #65
Quote:
prince lorang kaže: Pogledaj post
Rade

Ne znam da li je ta crnogorska crkva mila njihovim građanima, možeš li mi reći odakle ti taj podatak. I ja nisam protestant, ja vjerujem u naše svećenike koji su nadahnuti Duhom Svetim, katolik sam.
Samo sam htio da naglasim da je sedam crkava osnovano kao polazište za
sve dalje do današnjeg dana, a te 2/3 o kojima govorimo i priznavanju od drugih pravoslavnih crkava ne vidim kao Božjim nadahnućem, jer jednostavno
ne znam kako u tome prepoznati ljubav prema drugome.
Možda je tu razlika u nas katolika jer i smo svi jedna sveta apostolska crkva.
Koliko ja znam, a znam povise Crnogoraca ovdje u NSadu, oni svi podrzavaju Mitropolita Amfilohija u kojemu prepoznaju istinskoga Pastira Crkve Hristove. Oni nisu svi Srbi po nacionalnost, ima i bas Crnogorci. Vecina Crnogoraca ne vrzano koja su nacionlnost (da li se smatraju Srbi, dali bas Crnogorci) vise su uz Mitropolita Amfilohija, dok tkz crnu. krivoslavnu(a i krivovjernu) mrkvu (prosti Prince, ali ne mozam da to nazovem "Crkva", prosti, ne mozam) slede najekstemnii sledbenici neke politicke partije (valjda on koja je za samostojnu CG, ali bas ekstremisti), koi inace, nikada, ali bas nikada prije nisu ni u kakva crkva krocili! Znaci, ljudi koi nemaju poim sto je to poboznost!
Drugo. O avtokefalija Crkava. Ti su kanoni ustanoveni vec u periodu sedam vselenskih Sabora . Oni bas jesu, zasto mislis da nisu Prince, dokaz ljubavi Bozje prema ljudima? Ako nekoi narod ima realnu ( a ne samo politicku, kao u CG)potrebu za svojom samostalnom pomjesnom Crkvom, onda, kazu kanoni CRkve, treba ima dati.Ali, da to ne bi bilo na stetu Crkve i Njene duhovne zrelosti, i da bi se sprecile manipulacii(kao npr bas CG, zbog politika, a i jedno vrijeme u Makedonija, do skoro), to mora da bide postepeno, i uz soglasnost drugih pomjesnih Crkva, kako bi sve bilo dobro i bogumblagosloveno. To je sve doneseno nadahnucem Duhom Svetim, u period kada je Crkva bila edinstvena (do11.stolece). Da li sam uspeo da pojasnam?Prosti za ono "protestant", bratu.
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 18:58   #66
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
To nisam znao, hvala na iscrpnom odgovoru.
Bogu nasemu hvala Kokobill, samo pitaj, slobodno.
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 19:13   #67
Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
Koliko ja znam, a znam povise Crnogoraca ovdje u NSadu, oni svi podrzavaju Mitropolita Amfilohija u kojemu prepoznaju istinskoga Pastira Crkve Hristove. Oni nisu svi Srbi po nacionalnost, ima i bas Crnogorci. Vecina Crnogoraca ne vrzano koja su nacionlnost (da li se smatraju Srbi, dali bas Crnogorci) vise su uz Mitropolita Amfilohija, dok tkz crnu. krivoslavnu(a i krivovjernu) mrkvu (prosti Prince, ali ne mozam da to nazovem "Crkva", prosti, ne mozam) slede najekstemnii sledbenici neke politicke partije (valjda on koja je za samostojnu CG, ali bas ekstremisti), koi inace, nikada, ali bas nikada prije nisu ni u kakva crkva krocili! Znaci, ljudi koi nemaju poim sto je to poboznost!
Drugo. O avtokefalija Crkava. Ti su kanoni ustanoveni vec u periodu sedam vselenskih Sabora . Oni bas jesu, zasto mislis da nisu Prince, dokaz ljubavi Bozje prema ljudima? Ako nekoi narod ima realnu ( a ne samo politicku, kao u CG)potrebu za svojom samostalnom pomjesnom Crkvom, onda, kazu kanoni CRkve, treba ima dati.Ali, da to ne bi bilo na stetu Crkve i Njene duhovne zrelosti, i da bi se sprecile manipulacii(kao npr bas CG, zbog politika, a i jedno vrijeme u Makedonija, do skoro), to mora da bide postepeno, i uz soglasnost drugih pomjesnih Crkva, kako bi sve bilo dobro i bogumblagosloveno. To je sve doneseno nadahnucem Duhom Svetim, u period kada je Crkva bila edinstvena (do11.stolece). Da li sam uspeo da pojasnam?Prosti za ono "protestant", bratu.
Opet kažem da ne znam mnogo o pobožnosti crnogoraca kao i utjecaju politike, ali ako je to što kažeš točno onda se slažem da ne može neka takva crkva postati jedna od Božjih crkava. Naravno, sve uz pretpostavku da je točno što si napisao.
Za sabore se slažem, ali tvrdim da mnogi ekumenski koncili su bili i nisu
se svi baš potpuno isto odredili, ali svi su po Kristu, i svi idemo Kristovim putem a to je put ljubavi. I zato trebamo tražiti i naći ćemo.

Svako dobro @Rade
prince lorang is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 19:19   #68
Ja mislim da je tako. Skoro sam 100% ubjedjen d je to istina sto ti kazem. Ja mislim da je avtoritet koncila neosporen, zasto mislis d ne?
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 19:30   #69
Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
Ja mislim da je tako. Skoro sam 100% ubjedjen d je to istina sto ti kazem. Ja mislim da je avtoritet koncila neosporen, zasto mislis d ne?
Autoritet je neosporan, ali to bi značilo da istočne katoličke i orijentalne crkve ne
propovijedaju Kristovu vjeru, kao ni Asirijska crkva, zbog tih crkava možda bi trebalo promisliti, jer to ipak nisu sekte.
prince lorang is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 20:22   #70
Da, ali zato koristim poim "punina", jer van Crkve nema punine susreta sa Boga u Duhu Svetome, ali ipak ne bi se usudio da recem da ga nema uopste u tim Crkvama!
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 21:07   #71
Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
Nismo mi Jovanovi ili Pavlovi, vec bismo voleli da sme Hristovi, ali dobro. Da, moja je Crkva ona cii je Blazeni Arhiepiskop Jovan Vraniskovski.
Sto se tice karitativnih dijela , nisi u pravo. Zadatak Crkve nije karitativna delatnost vec spasenije dusa.Crkva je pije svega tu da nas sjedini sa Hrista, a ne da bide hmanitarna ustanova, taka zapadame u iskusenie humanizma, a ne covjekoljublja hristijanskoga.Makar ne da je primarna delatnost.
Pravoslavna Ohridska Arhiepiskopija nije ni sluzbeno ni u biti del SPC.
Znaci Svetoga Teofana prevode i na hrvatski, nisam znao...Drago mi je!
A sto se odnosi na SPC, ni meni se tu neke stvari (ljudi) ne dopadaju, ali i u mnogima sam imao pogresno gledanje i nisam zelel da razumjem njihov nacin gledanja. Treba pokusati svakoga shvatiti iz njegova ugla.ja taka mislim, i mislim da je toi krcanski i bogougodno.Sto ti mislis?

meni ta ohridska arhiepiskopija nije poznatija dalje od onoga što je rekao mitropolit Pimen, što sam pročito u knjizi "ohridska arhiepiskopija" i što sam pročitao na stranicama SPC-a jer se tamo nalazi zapis o njima, dakle pokraj ostalih eparhija i mitropolija SPC-a. ajd to objasni. i one priče...
mene više brinu episkopi koji su nadležni u hr.
a djela milosrđa: to je Hristos naglasio, gladna nahraniti, gologa odjenuti... "što učiniste nekome od moje najmanje braće meni učiniste" ne zaboravi:bogoljublje je čovjekoljublje, a čovjekoljublje bogoljublje.
svi samo mi ljudi, pa bili arhiepiskopi ili akoliti. ja svog vladiku kir Slavomira poštujem kao natpastira... postujem ja i druge... ali hrvatski dio episkopata SPC - ne. ja ih nažalost mogu itekako shvatiti, i dobro znam što govore i rade.
a one ostale osim Amfilohija(kojega kužim, nemoj mislit da ga ja ne shvaćam) koliko-toliko toleriram.čak i Atanasija glede one reforme savršeno shvaćam. ali koliko ih odobravam... o tom potom
ja njih shvaćam i toleriram, ali postupke-osuđujem
bafollino is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 22:10   #72
Quote:
bafollino kaže: Pogledaj post
meni ta ohridska arhiepiskopija nije poznatija dalje od onoga što je rekao mitropolit Pimen, što sam pročito u knjizi "ohridska arhiepiskopija" i što sam pročitao na stranicama SPC-a jer se tamo nalazi zapis o njima, dakle pokraj ostalih eparhija i mitropolija SPC-a. ajd to objasni. i one priče...
mene više brinu episkopi koji su nadležni u hr.
a djela milosrđa: to je Hristos naglasio, gladna nahraniti, gologa odjenuti... "što učiniste nekome od moje najmanje braće meni učiniste" ne zaboravi:bogoljublje je čovjekoljublje, a čovjekoljublje bogoljublje.
svi samo mi ljudi, pa bili arhiepiskopi ili akoliti. ja svog vladiku kir Slavomira poštujem kao natpastira... postujem ja i druge... ali hrvatski dio episkopata SPC - ne. ja ih nažalost mogu itekako shvatiti, i dobro znam što govore i rade.
a one ostale osim Amfilohija(kojega kužim, nemoj mislit da ga ja ne shvaćam) koliko-toliko toleriram.čak i Atanasija glede one reforme savršeno shvaćam. ali koliko ih odobravam... o tom potom
ja njih shvaćam i toleriram, ali postupke-osuđujem
Pa otidi na sajt Pravoslavne Ohr ahiepiskopije. Evo jeden od napisa je nasloven ovaka:"Delgacija Srpske Pravoslavne Crkve i Pravoslavne Ohridske Arhiepiskopije u poseti rumunskom Patrijarhu...". POA jeste del, administrativni, tehnicki, SPC, dok sustinski nije. Treba znati da , medju Pravoslavnim Pomjesnim Crkvama, uvijek postoi sustinsko jedinstvo, jedinstvo u Duhu Svetomu! I ne postoi potpuna samostalnost!
Na tomu sajtu ces naci i istorijati Ohr. Arhiep. od Arh. Jovana koi je covjek Duha Svetoga, i svakako dokazani avtoritet u pogledima teologije i dr. teoloski disciplina, pa i istorije Crkve.(Makedonski ti nije tolku tezak?)
Pa ne znam bas koi su episkopi u Hrvatska. Znam episkopa Fotija, cak i licno, zapoznali sme se jednom, i mislim da je stvrno super, duhovan covjek, zaista ima ljubavi. Za druge ne znam. Atanasije i Amfilohije su meni stvarno super, prije svega kao teolozi, ali u pogledu misljenja i razmisljanja svi koi sme pravoslavni, imame potpuna sloboda misljenja! Neka episkopi misle svoje, ja imam pravo na svoje! Pazi, Sveti Kiril, ako se ne varam, je rekao za Svetoga Jovana Zlatoustoga jednom prilikom:"Ako je on episkop Crkve, onda je i Juda Iskariotski apostol!" A obojca su bili svetitelji! Znaci, ja sa svoim eiskopom ne moram uopste da se slagam, osim u pitanjma vjere!A ne znam tko je mitropolit Pimen, mislis li na makedonskoga raskolnickog episkopa? A karitativna dejnost je dobra sama po sebe, ali moze da nas iuvede u iskusenje humanizma i humanistickog pogleda na covjekoljublje i ulogu Crkve. To je ono sto treba kritizirati! Ja potpuno podrzavam nasega backog episkopa Irineja koi se za takav pristup poboznosti zalaga. Znaci prvo je Liturgija i susret zivi sa Hrista, a iz nje (Liturgije) neka proizadje sve ono sto je dobro!
Tko je kir Slavomir? Ti si znaci grkokatolik, pretpostavuvam. Sto toliko zameras Amfilohiju?Pozdrav Bafolino.
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 23:49   #73
episkop kir (msgr)Slavomir vladika (marčansko-)križevački. inače rusin mislim, ili ukrainac.To ti je ono što vi zovete unijati, dakle grkokatolici, katolici koji imaju skoro isti obred kao pravoslavni, samo malo latiniziran, ali 89% je isti, jektenije,ikonostas,vlastiti napjevi...
tu se i ja s Irinejem slažem.
a kad bi krenuo da kažem što zamjeram Amfilohiju... neda mi se toliko pisat od blagoslivljanja sv srpskog tla i srpske zastave na hrvatskoj zemlji u 1991 pa nadalje
pomoz Bog
bafollino is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2008., 16:23   #74
Otkude Hrvati pa grkokatolici?
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2008., 19:49   #75
Quote:
semberac kaže: Pogledaj post
Koliko poznajete Pravoslavlje?Kolika sličnost i u čemu se sadrži različitost učenja u Rimokatoličkoj Crkvi i Pravoslavnoj.Mnogo pitanja ali je jedno ključno svi smo Hrišćani ali je evidetna netrpeljivost,gdje je tu Hrist?!
Pa evidentno je da ima sličnosti, ali mislim da isto tako postoje i razlike. Pravoslavni ne prihvataju dosta od doktrina rimokatoličke crkve.

To što kokobil veli da je pomirenje na vidiku-ja bih samo kazao kako za koga, i zavisi na koji način. Ne slažu se svi pravoslavni sa katolicima, i obrnuto.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2008., 13:44   #76
Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
Otkude Hrvati pa grkokatolici?
pa pravoslavci ih svojataju kao srbe i zovu ih unijatima , ali oni sami se osjećaju hrvatima. u dijelu žumberka. pa hrvat je i poznati jovan hranilović. on se smatrao hrvatom!. tako je ovdje bilo. vjera i nacionalnost se nikad nisu poklapale. samo su neki pravoslvci posvojeni kao srbi od srba u novije doba!

a srbi smatraju te žumberčane srbima jer imaju tobože tzv pravoslavna imena. jovan hranilović je hrvat pa ma što o tome današnji srbi mislili.

austrija nije miješala vjeroispovijest i nacionalnost. ako je netko s hrvatskog tla bio je hrvat. a mogao je biti i pravoslavac. tj. hrvat grkoistočne vjeroispovjesti. tak!
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2008., 16:33   #77
Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
Otkude Hrvati pa grkokatolici?
Grkokatolici su u RH, zbog brojnih migracija u manjini iako su nekad bili većina u križevačkoj eparhiji.To je nastalo zbog siromaštva žumberka i presije tadašnjih komunističkih državnih organa. Po ocu grkokatolik po mami rimokatolik. To ti je grkokatolik. U mojoj obitelji generacijama su se svi osjećali hrvatima i ja se tako osjećam. Grkokatolici su biser hrvatskog katoličanstva.
bafollino is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2008., 17:33   #78
Bafolino, A kako sto od "obicnih" (da tako kazem, naravno, nikako maliciozno!) rimokatolika postali grkokatolici? Zasto ste prestali biti bas rimokatolici?To mi je malku cudno?









Hvala i Dunji i tebi za objasnenje.
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2008., 18:07   #79
Quote:
a srbi smatraju te žumberčane srbima jer imaju tobože tzv pravoslavna imena. jovan hranilović je hrvat pa ma što o tome današnji srbi mislili.
Ime Jovan je porijeklom iz Makedonije i južne Srbije,i to ime koriste isključivo Srbi i Makedonci (dok recimo Bugari isključivo koriste Ivan),tako da je to isključivo srpsko-makedonsko-pravoslavno ime i nema korijene u južnoslavenskim katoličkim i bugarskoj zemlji,dakle Jovan Hranilović se možda smatrao Hrvatom ali hrvatskog porijekla nije bio.Kao i većina Grko-katoličkih Žumberčana.
IronFist is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2008., 21:38   #80
Da, nie koristime toa ime. Ono poteknuva od grckoto ime Joan.
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:56.