Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.08.2007., 21:25   #1
Koliko Hrvata u RH vodi podrijetlo iz Bosne i Hercegovine?

Danas u Vecernjaku ima veliki tekst u kojem se pojašnjava da Milanovici (pa i sef SDP-a) vode podrijetlo iz Livna. Poznato je da vecina rodova u Sinju također potječu iz BiH. Osim prebjega od Turaka, migracije iz BiH u Hrvatsku ne prestaju ni danas.
Prema nekim istrazivanjima vise od 36 % stradalih za proslog rata u Hrvatskoj (misli se na poginule, ranjene, protjerane ...) bilo je podrijetlom iz BiH. Onaj tko poznaje situaciju zna da su Bogdanovci kod Vukovara imali veliki broj doseljenih Hercegovaca; veliki broj mjesta u Slavoniji također su bila naseljena hercegovačkim i bosanskim prezimenima.
Ima li netko relevantne podatke o tome koliko Hrvata u RH vodi podrijetlo iz Herceg Bosne?
U Stolcu is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2007., 04:21   #2
Milanovic podrijetlom iz Bosne ili podruca Hercegovine, tko bih znalo
3 mjeseca prije izbora i amo nista se moze definirati o njega, kao sto 100 godina nemoze se definirati od gdje je Tito nastao

ali ljudi glasaj te za Zokija.. iako od tamo je mozda podrijetlom (meni vise izgleda da ima neke Perzizke exoticne oci )
on je Definirao sto misli o BiH Glasaca, dasu Nitko i nista
iako ima velika sansa zato sto su Hrvati u BiH napusteni, dacu se ipak vratiti u svoje prve materine Granice

itako, inako.. jedva cekam da dodju u HR ziviti, tada mali ce Osjetiti svoje podrijetlom
CroKoala is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2007., 12:11   #3
114
rođenih između 92 i 94
ostali su iz bosne i hercegovine
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2008., 08:42   #4
Quote:
U Stolcu kaže: Pogledaj post

Ima li netko relevantne podatke o tome koliko Hrvata u RH vodi podrijetlo iz Herceg-Bosne?
Računa se da u Hrvatskoj živi tri puta više Hrvata rođenih u Hercegovini i njihovih potomaka (u 1. i 2. generaciji), nego što ih sada živi u Hercegovini (ne znam jesu li u to ubrojeni i Hrvati iz Bosne). Ako danas ima u Hercegovini oko 200 000 Hrvata, znači da ih je u cijeloj Hrvatskoj oko 600 000. - Kad bismo tom broju pribrojili 3., 4. i starije generacije: očito je više od jednog milijuna.

U posljednjih pet stoljeća Hrvati iz Hercegovine neprekidno odseljavaju u većim ili manjim valovima. Naseljavali su Liku, južnojadranske otoke, Dalmatinsku zagoru, Ravne kotare, Istru, Slavoniju, Podravinu, Moslavinu (a također: središnju Bosnu, Povrbasje, Bosansku Posavinu, Bačku, Baranju, Srijem). Desetine su tisuća u Zapadnoj Europi i na drugim kontinentima.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2008., 09:19   #5
svi osim dalmatinaca uz more :-), oni su dosli preko mora. vremena se mijenjaju spustili se oni u plodnije krajeve. da napravite analnizu od prije 40g ne bi nasli niti jednog ''seljobraza'' od gore. ali je dosta npr. srba u to vrijeme prije 40g islo prema dole... danas bas i ne

sad su ionako nasi i jedni i drugi i treci... nego ja se pitam kad ce vam iz glave izac vise taj patriotizam odakle sam? ma boli me k odakle si... i ko si i sta si
supher mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2008., 12:44   #6
Kakvi su to "Hrvati iz Hercegovine". Ja znam samo Hercegovce, jedan narod sa tri religije. Onom katoliku iz Hercegovine je bliži musliman ili pravoslavac iz Hercegovine nego katolik iz Zagorja.
WONG FEI HONG is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2008., 12:57   #7
Quote:
WONG FEI HONG kaže: Pogledaj post
Kakvi su to "Hrvati iz Hercegovine". Ja znam samo Hercegovce, jedan narod sa tri religije. Onom katoliku iz Hercegovine je bliži musliman ili pravoslavac iz Hercegovine nego katolik iz Zagorja.
Nemaš ti pojma ni o čem.
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2008., 15:49   #8
Quote:
juanpablom kaže: Pogledaj post
Nemaš ti pojma ni o čem.
I te kako imam pojma. Hrvat je samo onaj koji je rođen u Hrvatskoj ili onaj čiji roditelji vode podrijetlo sa prostora današnje Hrvatske. Hercegovci kažu da su Hrvati, mada i Gael Monfils kaže da je Francuz, ali svi znaju da nije.

http://www.abc.net.au/reslib/200701/r123215_398689.jpg

Hercegovci su sto puta više sličniji Crnogorcima nego Hrvatima. Velik dio današnje Crne Gore je nekad pripadao Hercegovini.
WONG FEI HONG is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2008., 16:24   #9
wong svaka cast i na tom obzoru. treba im netko i to reč
supher mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2008., 16:34   #10
Quote:
WONG FEI HONG kaže: Pogledaj post
I te kako imam pojma. Hrvat je samo onaj koji je rođen u Hrvatskoj ili onaj čiji roditelji vode podrijetlo sa prostora današnje Hrvatske. Hercegovci kažu da su Hrvati, mada i Gael Monfils kaže da je Francuz, ali svi znaju da nije.

http://www.abc.net.au/reslib/200701/r123215_398689.jpg

Hercegovci su sto puta više sličniji Crnogorcima nego Hrvatima. Velik dio današnje Crne Gore je nekad pripadao Hercegovini.
Ma da

Hercegovci su Hrvati isto kao i Zagorci, Slavonci i Dalmatinci, i tako će ostati dok je Hercegovine.
Freak In Denial is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2008., 16:46   #11
Quote:
WONG FEI HONG kaže: Pogledaj post
I te kako imam pojma. Hrvat je samo onaj koji je rođen u Hrvatskoj ili onaj čiji roditelji vode podrijetlo sa prostora današnje Hrvatske. Hercegovci kažu da su Hrvati, mada i Gael Monfils kaže da je Francuz, ali svi znaju da nije.

http://www.abc.net.au/reslib/200701/r123215_398689.jpg

Hercegovci su sto puta više sličniji Crnogorcima nego Hrvatima. Velik dio današnje Crne Gore je nekad pripadao Hercegovini.

joj komedije kad ljudi serendaju, a pojma nemaju... bilo bi dobro da proucis hrvatsku povijest, te uzput osnove nacije ect...

ovako se samo sramotis...
wittman is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2008., 17:00   #12
to da li lice na crnogrce, bome lice na veliko
supher mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2008., 18:19   #13
Quote:
Freak In Denial kaže: Pogledaj post
Ma da

Hercegovci su Hrvati isto kao i Zagorci, Slavonci i Dalmatinci, i tako će ostati dok je Hercegovine.
Hercegovci i Crnogorci su isti narod bili do nedavno. Crnogorci i Hercegovci su jedno, Srbijanci drugo, Bosanci treće, a Hrvati četvrto. Jedan Zagorac hercegovačke običaje smatra nečim potpuno stranim. Jedan narod se može dijeliti na nekoliko različitih plemena, ali ta plemena moraju koliko-toliko biti međusobno slična, a Hercegovci ni po čemu ne sliče Zagorcima i Dalmatincima(pravi Dalmatinci-čakavci, a ne ovi doseljeni iz Hercegovine).
WONG FEI HONG is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2008., 19:52   #14
Ljudi ako niste znali samo jedna informacija... Zapadna Hercegovina je pripadala Hrvatskoj 800 godina do dolaska Turaka...

btw. Svakom zdravom razumu je jasno da se Hrvati nisu doseljavali po banana obliku prostora kakva je Hrvatska, nego da su išli i preko današnje BiH do mora... Neznam zašto je teško prihvatiti da se dio Hrvata naselio na područje BiH...
__________________
...nada umire posljednja ;)...
Maxes is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2008., 19:55   #15
Quote:
WONG FEI HONG kaže: Pogledaj post
Hercegovci i Crnogorci su isti narod bili do nedavno. Crnogorci i Hercegovci su jedno, Srbijanci drugo, Bosanci treće, a Hrvati četvrto. Jedan Zagorac hercegovačke običaje smatra nečim potpuno stranim. Jedan narod se može dijeliti na nekoliko različitih plemena, ali ta plemena moraju koliko-toliko biti međusobno slična, a Hercegovci ni po čemu ne sliče Zagorcima i Dalmatincima(pravi Dalmatinci-čakavci, a ne ovi doseljeni iz Hercegovine).
A po čemu sliče Zagorci kajkavci Dalmatincima čakavcima?
__________________
Give to me, sweet sacred bliss...
Matei is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2008., 19:58   #16
To za fizičko sličenje Crnogorcima, to nema nikakve veze, jer nisu svi Hercegovci jednaki... Jedan plav, jedan crn, u jednog zelene oči, u jednog smeđe...

U istočnoj Hercegovini, koja je u dodiru s Crnom Gorom žive Srbi, a ne Hrvati, tako da se Hercegovački Hrvati teritorijalno uopće ne dodiruju s Crnogorcima...

To što su Hercegovački Hrvati katolici, pretpostavljam da znate odakle su dobili vjeru... Pa prilikom pokrštavanja i ostalih Hrvata i ovi Hrvati su pokršteni... Postoje dokumenti o tome...

Govore ikavicom isključivo hrvatskim narječjem...

Pjeva se ganga koja postoji i u Dalmatinskoj zagori i u Lici samo pod drugim imenom- isti način i vrsta pjevanja...

Nije to tek tako izmišljeno, postoji nešto što se zove povijesni dokazi ako niste znali!!!
__________________
...nada umire posljednja ;)...
Maxes is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2008., 20:03   #17
Ako ništa možete povijesno pratit imena Hercegovaca, pa vi zaključite zašto se pojavljuje kroz srednji vjek na području Hercegovine ime Hrvoje...

Danas pola Hrvatske ima rodbinsku vezu sa Hrvatima iz BiH, pretpostavljam da ni oni nisu Hrvati...

Žalosno je kad Hrvat nezna da Hrvati ne žive samo unutar crte RH na karti, nego i izvan nje...

Ljudi, nacionalnost se ne izmišlja tek tako, to se nasljeđuje stoljećima... I ako mislite da ću se ja odreći hrvatskog porijekla koje su moji preci stoljećima čuvali i krvlju branili, grdno se varate...

Pronađene su kosti na području Hercegovine starije od 7 st. kad su došli Hrvati... I ne podudaraju se genetski sa Hrvatima u Hercegovini... A šta mislite tko se doseljavao na ova područja? Pa Hrvati, i nema nikakve dileme... Ako ostatci kostiju hercegovačkih stanovnika prije 7 st. se ne podudaraju s današnjim Hrvatima Hercegovcima logično je da su Hrvati, jer su se samo Hrvati naseljavali na one prostore...
__________________
...nada umire posljednja ;)...
Maxes is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2008., 20:18   #18
S vremena na vrijeme se ponavlja po ovakvim temama da narodnost i geni nemaju puno veze.

A nacionalnosti kao takve su u pravilu mlađe od Darwinove kornjače.

Zašto moderatori ne prave red?


Matei, ni jednima ne smiješ previše vjerovati kad govore o vinu.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2008., 20:18   #19
naravno da crnogorci slice hercegovackim Hrvatima,jer su i oni prije 300 i kusur godina bili Hrvati.dok nisu spali pod grcki zakon(pravoslavlje).slicnost hercegovackih,lickih i
dalamatinskih Hrvata sa "crnogorcima" proizlazi iz
kontinuiteta srednjovjekovne drzave,Crvene Hrvatske.
pogledajte samo narodne nosnje hercegovine,like, dalmacije i crnegore,malte ne 1 :1.

evo sta najpoznatiji turski putopisac,evlija celebija pishe o niksicanima i pivljanima(stara hercegovina) i sve to prije nepunih 300 i kusur godina,krajem 17.stoljeca.
++++
...Posle napada na Kotor turski zapovednici su rešili da kazne Pivljane i Nikšiće, koji su pomagali Mlečanima. U ekspediciji, kojoj se pridružio i Čelebija, učestvovalo je 10.000 vojnika. Za ta plemena Evlija piše, da su "ovejani Hrvati". Oni, veli, s hercegovačkim pašama "govore jedino s vrhovima od andžara", pa zbog toga "upravnik te oblasti njima nikoga ne sme da pošalje"...


a sve to iz srbijanskog izvora

++++

a to sto se sjeverni Hrvati(zagorci,prigorci,medjumurci,
slavonci.)razlikuju od juznih Hrvata(hercegovci,bosanci,
crnogorci,dalamatinci..)proizlazi iz poviesne cinjenice, da su se Hrvati kada su naselili rimske provincije dalamciju i
panoniju razdvojili,(DAI-konastantin porfigenot)jedni otisli u dalmaciju drugi u panoniju(slavonija,zagorje,medjumurje,
backa te dublje u dan.madjarsku..),i tako poprimili ili stvorili specificne dialekte i narjecaja,koja su se razlikovala od juznih
Hrvata(dalamcija,bosna,hercegovina,crnagora..)
ivanivanic is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2008., 20:31   #20
Shvatite više da su svi Hercegovci jedan narod, bez obzira na vjeru. Ne postoje hercegovački Hrvati, hercegovački Srbi i hercegovački Bošnjaci, već samo i isključivo Hercegovci. U istočnoj Hercegovini je prije rata bilo dosta katolika, a logično je da je ikavski dio Hercegovine naslijedio nešto od Dalmacije čim je na samoj granici sa njom.

Ono što meni smeta nije njihovo izjašnjavanje, to mene ne zanima, već tvrdnja da u Hercegovini žive tri različita naroda i da su ti djelovi tog naroda srodniji stanovništvu okolnih država nego međusobno.

Pravite razliku između genetike i nečijeg osobnog izjašnjavanja. Kao što rekoh na jednom primjeru, Gael Monfils može reći za sebe da je Francuz, ali svi vide da nije. Međutim, on se tako osjeća i ne može mu to nitko osporiti.

Jesu li Hercegovci Srbi ili Hrvati ili Meksikanci, mene NE ZANIMA, ali ne možete reći da tamo žive tri naroda samo zato što se tako izjašnjavaju.
WONG FEI HONG is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:23.