Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.06.2010., 23:25   #1
Koliko je Hrvata ginulo u ratovima kroz povijest?

Postoje li nekakve procjene ili podaci koliko je Hrvata ginulo u pojedinim ratovima u povijesti?

Prvi, drugi svjetski rat, jelačićev rat protiv mađara, napoleonski ratovi, pa protiv mlečana, turaka (mislim da su nas turci najviše poubijali) itd.
future is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2010., 10:06   #2
Ja bih rekao da su nas najviše pobili Osloboditelji krajem i nakon WWII
adidasfan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2010., 10:08   #3
Znam da ova tema neće zaživjeti jer je na pitanje gotovo nemoguće dati čak i neki odokativno-teoretski odgovor ali ako krenete sa ustašama i partizanima te sekunde ide pod ključ...
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2010., 10:22   #4
Dobro, a zna li se koliko je bilo poginulih u nekim većim bitkama?

Spominje se koliko se ljudi borilo u nekim bitkama, pa možda je netko zapisao i koliko je bilo poginulih...
future is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2010., 14:11   #5
Navodno je u WW1 i od Španjolske Gripe kao psoljedica umrlo 10% svim muškaraca u Hrvatskoj 1914.-1919.
El Cid is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2010., 17:21   #6
evo recimo malo podataka o napoleonskim ratovima....

bile su dvije hrvatske pukovnije u francusoj službi koje su poslane u Rusiju 1812.godine; 1.provizorna hrvatska pukovnija i 3. provizorna hrvatska pukovnija sa sastavom od 3700 ljudi.Kući se vratilo 53 graničara iz 1. i 158 iz 3. pukovnije.
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2010., 19:19   #7
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
evo recimo malo podataka o napoleonskim ratovima....

bile su dvije hrvatske pukovnije u francusoj službi koje su poslane u Rusiju 1812.godine; 1.provizorna hrvatska pukovnija i 3. provizorna hrvatska pukovnija sa sastavom od 3700 ljudi.Kući se vratilo 53 graničara iz 1. i 158 iz 3. pukovnije.
e takvi me podaci zanimaju
imaš li možda podatke koliko je Hrvata poginulo na drugoj strani, boreći se protiv Francuza? (u austrijskoj vojsci)?
future is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2010., 19:39   #8
U ratovi s Turcima nije odjednom ginulo puno ljudi,jer su vojske tada bile male,ali su sukobi bili česti i brj mrtvih je jako veliki...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2010., 19:46   #9
Quote:
future kaže: Pogledaj post
e takvi me podaci zanimaju
imaš li možda podatke koliko je Hrvata poginulo na drugoj strani, boreći se protiv Francuza? (u austrijskoj vojsci)?
pokušat ću pronaći..
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2010., 19:48   #10
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
U ratovi s Turcima nije odjednom ginulo puno ljudi,jer su vojske tada bile male,ali su sukobi bili česti i brj mrtvih je jako veliki...
Protu-turski ratovi su veoma krvavi kada ih se gleda na cjelinu...većina zna samo za Sigetsku i Sisačku bitku, a za bitku kod Varne ili dvije opsade Beograda nitko nije čuo...broj mrtvih je uistinu bio jako velik ali su nažalost uvijek u većini stradavali civili....
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2010., 19:55   #11
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
U ratovi s Turcima nije odjednom ginulo puno ljudi,jer su vojske tada bile male,ali su sukobi bili česti i brj mrtvih je jako veliki...
A tek puste pogranične čarke...
__________________
Čitam Nedjeljni komentar koji jasno kaže "tko ne misli ovako taj kleveće i laže", ljudi bez kalibra i bez ideje ufuravaju nam istine crno bijele, investicije su probile plafon troše se krediti, svuda mnogo paranoje svi su do grla u krizi, a mi bi htjeli da budemo centar svijeta... - Nedjeljni komentar, Azra (1982.)
Atomski Ali is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2010., 20:34   #12
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
Protu-turski ratovi su veoma krvavi kada ih se gleda na cjelinu...većina zna samo za Sigetsku i Sisačku bitku, a za bitku kod Varne ili dvije opsade Beograda nitko nije čuo...broj mrtvih je uistinu bio jako velik ali su nažalost uvijek u većini stradavali civili....
Prijatelju nisi me skužio, broj mrtvih jest bio vrlo veliki,pogotovo usporedno s tadašnjem broju stanovnika,ali mislio sam reći da je rijetko bilo sveukupno 10.000 ljudi na bojnom polju a kamoli samo toliko mrtvih...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2010., 20:56   #13
Mene više zanima koliko ih je ginulo od PTSP-a kroz povijest
Imran is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2010., 21:16   #14
Quote:
Imran Zakhaev kaže: Pogledaj post
Mene više zanima koliko ih je ginulo od PTSP-a kroz povijest
Ovo je neka provokacije,offtopic,vrijeđanje branitelja ili sve zajedno?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2010., 07:01   #15
Quote:
Imran Zakhaev kaže: Pogledaj post
Mene više zanima koliko ih je ginulo od PTSP-a kroz povijest

Kao prvi službeno dijagnosticirani slučaj se uzima slučaj jednog vojnika iz prvog svjetskog rata koji bi se tresao kad bi začuo zvuk granate. Tada su i dali ime bolesti: "bolest zvuka granate".
simpa krkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2010., 07:54   #16
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Prijatelju nisi me skužio, broj mrtvih jest bio vrlo veliki,pogotovo usporedno s tadašnjem broju stanovnika,ali mislio sam reći da je rijetko bilo sveukupno 10.000 ljudi na bojnom polju a kamoli samo toliko mrtvih...
e vidiš kod bitki kod Varne ili recimo druge bitke na Kosovu kršćanske vojske su imale preko 20.000 ljudi (naravno nisu svi bili Hrvati), a kod Mohača kršćana je bilo 28.000 (preko 7.000 Hrvata) od čega ih je poginulo više od 20.000 ljudi.....
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2010., 12:11   #17
Imaš podatke a Sisak?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2010., 15:31   #18
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Imaš podatke a Sisak?
nažalost o poginulima nemam ništa...znam da je u pomoć Sisku stiglo 5000 konjanika i pješaka; od toga od banskih četa i četa zemaljskog ustanka 1240 ljudi (Hrvati),2500 ljudi njemačkih četa (Nijemci i Slovenci) i ostatak je bilo nešto banderija hrvatskih velmoža (opet Hrvati)....
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2010., 15:36   #19
zaboravio sam napomenuti da je Sisak branilo oko 300 vojnika...
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2010., 14:42   #20
Pohod na Bosnu 1878. god.

A-U vojska:
13. vojni zbor sa 6.,7.,18. i 20. divizijom: 56 i pol pješačkih bojni, 12 satnija tehničkih četa, 14 satnija konjaništva, 112 topova i 4 ekipaže ratnih mostova, s ukupno 72 713 ljudi i 13 313 konja, osim otga u pomoć toj vojsci u pomoć su priskakale čete posade u Dalmaciji i čete tvrđave Brod i Stara Gradiška.Kasnije je toj vojsci pridružena i durga vojska sastavljena od 3. vojnog zbora s 3 pješačke divizije, od 4. vojnog zbora s dvije pješačke divizije, od 5. vojnog zbora s dvije pješačke divizije, od 13. vojnog zbora s tri pješačke divizije i od 36. pješačke divizije.Ta druga vojska brojila 159 bojni, 26 ženijskih i opkoparskih satnija, dvije satnije tvrđavnog topništva, 30 eskadrona, 43 bitnice, 20 ekipaža za ratne mostove, 208 poljskih i 58 gorskih topova.
Zapovjednik 13. vojnog zbora, kasnije i zapovjendik druge vojske bio je general topništva Josip barun Filipović od Philippsberga.Zapovjednik 18. pješačke divizije bio je također Hrvat, podmaršal Stjepan barun Jovanović.

Turci su u Bosni držali oko 25 000 ljudi (oko 37 bojni).U tu brojku ne ulaze razni muslimanski neregularni borci.

Ukupni gubici A-U četa iznosili su u mrtvima: 44 časnika i 902 vojnika, u ranjenima: 131 časnik i 3849 vojnika, u nestalima: 3 časnika i 249 vojnika.Ukupni gubitci iznose 5198 ljudi.
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:59.