Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.08.2015., 11:10   #1
Preporuke poslodavaca, profesora ...

Daklem,

razmišljam o promjeni posla, navodno bi mi preporuka poslodavca dobro došla (to pri nama dođe ko neka veza ), međutim, trenutni poslodavac mi ne djeluje ko neko ko bi mi napisal preporuku, sad ne znam kaj napravit
da riskiram pa kaj bude ili da probam na neki drugi način riješit taj nedostatak?

Da'l ste ikad tražili preporuku od poslodavca ili nekog profesora s faksa/škole?

Kakve su bile reakcije poslodavaca dok ste pitali za preporuku? Da'l ste dobili preporuku ili ste bili odbijeni?

Kolko su vam preporuke pomogle u nalaženju novog posla, ako su vam pomogle?




p.s. ako tema već postoji, molim da se premjesti
__________________
...pronađi me osmijehom...
mala nemirna is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2015., 14:09   #2
Ja sam tražio preporuku profesorice s faksa, mislim da je to ostavilo dobar dojam na poslodavca. Neki od mojih kolega su isto tako tražili preporuke na faksu pa su ih morali sami napisati (hvalite me, usta moja!), a profesor je to samo pregledao i potpisao. Od poslodavaca do sada nisam tražio ništa jer sam išao iz jedne branše u drugu sasvim različitu pa mi ne bi koristilo, ali u sustavu u kojem sam sada će mi dobro doći; mislim da će mi nadređena napisati preporuku bez problema. Nisam čuo za situaciju u kojoj je netko odbio dati preporuku, obično unaprijed osjetiš ako su odnosi loši pa ne pitaš. Eventualno da ljudi nemaju vremena pisati pisma preporuke pa to moraš napraviti ti, kao što sam već spomenuo. Mislim da preporuka itekako može pomoći, tim više ako je budući poslodavac barem čuo za autora preporuke. Ako nije, ne mora mu ništa značiti.
__________________
I will speak for you, Father. I speak for all mediocrities in the world. I am their champion. I am their patron saint.
Sepulchrave is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2015., 16:09   #3
Quote:
Sepulchrave kaže: Pogledaj post
Ja sam tražio preporuku profesorice s faksa, mislim da je to ostavilo dobar dojam na poslodavca. Neki od mojih kolega su isto tako tražili preporuke na faksu pa su ih morali sami napisati (hvalite me, usta moja!), a profesor je to samo pregledao i potpisao. Od poslodavaca do sada nisam tražio ništa jer sam išao iz jedne branše u drugu sasvim različitu pa mi ne bi koristilo, ali u sustavu u kojem sam sada će mi dobro doći; mislim da će mi nadređena napisati preporuku bez problema. Nisam čuo za situaciju u kojoj je netko odbio dati preporuku, obično unaprijed osjetiš ako su odnosi loši pa ne pitaš. Eventualno da ljudi nemaju vremena pisati pisma preporuke pa to moraš napraviti ti, kao što sam već spomenuo. Mislim da preporuka itekako može pomoći, tim više ako je budući poslodavac barem čuo za autora preporuke. Ako nije, ne mora mu ništa značiti.
to je ono kaj mene malo muči
nisam ziher da bi dobila preporuku, a trebala bi mi jer je riječ o struci u kojoj i sad radim
a i kak je puno ljudi bez posla treba se i nekak dodatno "istaknut"

a ovo da si čovjek sam piše preporuku, pa neko to poslije samo potpiše mi je malo blesavo
__________________
...pronađi me osmijehom...
mala nemirna is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2015., 16:32   #4
Uvijek možeš probati. Ako nema psihopatska obilježja, njemu će biti neugodnije odbiti, nego tebi primiti odbijenicu. Ipak ga to ništa ne košta, a tebi puno znači. Na tvom bih mjestu razmislio koliko je taj poslodavac uopće poznat u branši i koliku težinu bi njegova preporuka uopće imala. Ako je sitna riba, možda se ne isplati riskirati neugodnosti. Ne znam koliko je kod nas rašireno da budući poslodavac samoinicijativno nazove tvog bivšeg i pita za tebe.
__________________
I will speak for you, Father. I speak for all mediocrities in the world. I am their champion. I am their patron saint.
Sepulchrave is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2015., 17:34   #5
Quote:
Sepulchrave kaže: Pogledaj post
Uvijek možeš probati. Ako nema psihopatska obilježja, njemu će biti neugodnije odbiti, nego tebi primiti odbijenicu. Ipak ga to ništa ne košta, a tebi puno znači. Na tvom bih mjestu razmislio koliko je taj poslodavac uopće poznat u branši i koliku težinu bi njegova preporuka uopće imala. Ako je sitna riba, možda se ne isplati riskirati neugodnosti. Ne znam koliko je kod nas rašireno da budući poslodavac samoinicijativno nazove tvog bivšeg i pita za tebe.
moram još malo razmislit o cijeloj situaciji, ali da, riječ je o manjoj firmi ali je riječ i o poslu za koji sam se školovala i za koji sad imam i višegodišnje iskustvo
__________________
...pronađi me osmijehom...
mala nemirna is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2015., 11:21   #6
Quote:
mala nemirna kaže: Pogledaj post
Daklem,

razmišljam o promjeni posla, navodno bi mi preporuka poslodavca dobro došla (to pri nama dođe ko neka veza ), međutim, trenutni poslodavac mi ne djeluje ko neko ko bi mi napisal preporuku, sad ne znam kaj napravit
da riskiram pa kaj bude ili da probam na neki drugi način riješit taj nedostatak?

Za početak, od trenutnog poslodavca se nikada ne traži preporuka osim ako si niste baš prijatelji, firma se raspada pa je i njemu/njoj jasno da tražiš dalje, odnosno radiš privremeni posao ispod tvojih mogućnosti/obrazovanja i sl. Preporuke se traže od bivših poslodavaca ili od profesora, ukoliko te znaju i bio si im dobar student, tj. na masovnim fakultetima te ni ne trebaju znati, ali da ce ti dati preporuku ako si dobio kod njih3 ili 4 teško. No, opet, ima i onih koji pišu preporuke kao na traci. Uostalom, profesorima bi posao i trebao biti - davati preporuke studentima.

Meni je uvijek lijepo vidjeti preopruki, kod nas ona još nije dosegla razinu kao vani, da nečija riječ vrijedi više od bilo čega drugoga, ali ipak govori o pojedincu dosta.

Ne znam koliko si poslova radio/radila, ali na tvom mjestu bi prvo pokusala s bivsim nadredjenima i suradnicima, te profesorima kod kojih sam briljirala na faksu. Takodjer, dobar profil na linkedinu ti moze koristiti.
__________________
A census taker once tried to test me. I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti.
Laa Laa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2015., 18:07   #7
Moja šefica mi nije dala preporuku zbog takve "prakse" Službe

Ja sam radila u jednoj državnoj službi stručno osposobljavanje bez zasnivanja radnog odnosa, moj ugovor je isekao prije nekoliko mjeseci, a jako su male šanse da ću uspjeti dobiti posao u RH pa sam se odlučila seliti u Njemačku ili Irsku. Malo sam se raspitivala o poslovima koje bih radila i dobila sam savjet da pripremim preporuke. Meni je najbitnija preporuka od stručnog osposobljavanja jer je to prvi put da sam radila u računovodrstvu što i jest moja struka, svi drugi poslovi su bili u turizmu... Kad sam završila stručno osposobljavanje, zamolila sam šeficu da mi napiše preporuku jer već prije rekla da je bila zadovoljna mojim radom, a čula sam da je i drugima to govorima. Ona je rekla da to nije praksa u Službi, ali da će mi ju dati. Ipak je odlučila da razgovara sa pravnicima prije nego mi napiše preporuku i oni su zaključili da to nije praksa Službe i da mi ju ona neće napisati. Obzirom da sam bila nezadovoljna tom odlukom jer sam se zbilja trudila na poslu, izvršavala sve zadatke i bila u dobrom odnosu sa svima u Odjelu, odlučila sam pisati prigovor za tu lošu i neprofesionalnu praksu etičkom povjereniku jer sam ispunila uvjete koji su od mene traženi, radila sam u javnoj službi (ne kod privatnika), bili su zadovoljni mojim radom i smatrala sam da bi mi trebali izaći u susret jer Služba tom preporukom ništa ne gubi, a meni se značajno povećava šansa da dobijem drugi posao. Nakon što sam napisala prigovor etičkom povjereniku (nisam se žalila na šeficu, nego sam prigovarala zbog dosadašnje prakse Službe koja mene stavlja u loš položaj pri zapošljavanju), kad sam poslala mail povjereniku, on je odmah pozvao moju bivšu šeficu na razgovor, a nakon tog poziva ona je mene nazvala i sva razočarana me pitala "zašto sam to napravila", naravno, to me jako zbunilo jer se nisam žalila na nju, nego na lošu praksu Službe koja može loše utjecati na moje buduće zapošljavanje... Malo sam razočarama, zbog čega je napravila toliku frku pa valjda se imam pravo boriti za svoju bolju dudućnost koja njoj niti na jedan način ne može štetiti ako nije ništa loše napravila, a prema njenom odgovoru da je razgovarala sa pravnicima ne bi se trebala osjećati ugroženom jer je sve prema pravilima Službe, kao što sam i ja imala pravo pisati prigovor povjereniku zbog te loše prakse. Po meni u cijeloj ovoj priči nitko nije ugrožen, tražila sam od njih da izmjene svoju neprofesionalnu balkansku praksu i da mi daju preporuku koja je nekad i uvjet pri zapošljavanju razvijenim europskim zemljama. Iskreno, mislim da postoje nepisana pravila u poslu, a to je i ljudskost! Za vrijeme dok sam radila u Službi, ona mi je rekla da je zadovoljna mojim radom, nikad između nas dvije (niti mene i ostalig kolega) nije bilo trzavica, imali smo svi jedan lijep odnos jedni prema drugima i ne vidim razlog zbog kojeg bi se ona ljutila na mene što želim da se jedna praksa promijeni koja je loša prema osobama poput mene (koje ne dobivaju posao samo zbog toga što nemaju vezu u državnim službama). Ona se strogo drži onog "to nije praksa", pa naravno da nije bila praksa jer svi koji su dolazili u Službu (naravno preko debelih veza) i ostajali su penzije u tim službama, a prije par godina je uvedeno stručno osposobljevanje bez zasnivanja radnog odnosa, pa valjda bi ta Služba trebala promijeniti svoju praksu i ukoliko smo zadovoljili na osposobljavanju, dati nam preporuku koja može biti bobra odskočna daska u našem budućem zapošljavanju. Ona je sad jako razočarana sa mnom jer sam se obratila etičkom povjereniku (povrijeđen je njen ego), a ja sam jako razočarana sa njom jer je očekivala od mene da prihvatim praksu koja meni može odmoći u mom budućem zapošljavanju. Razgovarala sam sa jednom poznanicom, koja mi je rekla da "tvoja šefica je od tebe očekivala da ti štitiš njenu stolicu (iako mi nije bila namjera je zaljuljati), dok ona nije imala niti malo ljudkosti u sebi da ti nepiše preporuku koja tebi može pomoći da lakše doviješ posao s obzirom da si zadovoljila na stručnom osposobljavanju", i mislim da je u pravu. Mislila sam da sam imala dobru šeficu, ali čini se da je to jedna sebična osoba koja samo sebi želi dobro, a za druge je ljude nije briga.
Joyless is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:35.