Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.10.2006., 20:04   #1
Spolni odnos s maloljetnicom / maloljetnikom

U RH je 14 godina donja granica.Može li mi netko reči kojim dijelom Ustava je to definirano,da li je to u obiteljskom zakonu i pod kojim člankom se nalazi taj dio.Hvala!
Kralj_Aleksandar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2006., 21:06   #2
Quote:
Kralj_Aleksandar kaže:
U RH je 14 godina donja granica.Može li mi netko reči kojim dijelom Ustava je to definirano,da li je to u obiteljskom zakonu i pod kojim člankom se nalazi taj dio.Hvala!
U ustavu ni u obiteljskom zakonu to nije definirano,definirano je samo u kaznenom zakonu ako se ja dobro sjecam.
Obiteljski zakon ne koristi pojam dijete u smislu godina,nego ga koristi u smislu osobe koja je potomak roditelja.

http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/1997/1668.htm
(9) Dijete je, u smislu ovoga Zakona, osoba koja nije navršila četrnaest godina života.

Ispod 14 godina je dijete,iznad je stariji i mladi maloljetnik.
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2006., 13:58   #3
Hm, ja sam cuo da je granica 16, al stvarno ne bih znao pouzdano.
No znaci li to da iznad te granice (14 ili 16) ne mozes odgovarati za zavodjenje maloljetnice/maloljetnika?
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2006., 14:19   #4
Quote:
skeptik kaže:
Hm, ja sam cuo da je granica 16, al stvarno ne bih znao pouzdano.
No znaci li to da iznad te granice (14 ili 16) ne mozes odgovarati za zavodjenje maloljetnice/maloljetnika?
maloljetna je osoba do 18. godine, tako da mozes odgovarati. kz dijetetom smatra osobu do 14 godina.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2006., 14:46   #5
Nema kazne za "zavođenje maloljetnika", osim (najjednostavnije rečeno) ako je u pitanju osoba s kojom je maloljetna osoba u nekom suboridiniranom odnosu: nastavnik, profesor, šef...

Generalno je granica u Hrvatskoj 14 godina, sex osobe od 14 i osobe od npr. 25 je legalan, osim u gore navedenom izuzetku kada je granica 18 godina.

I, da spolni odonos maloljetne osobe je zabranjeno snimati, filmovati i sl.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2006., 19:22   #6
Quote:
katrin kaže:
maloljetna je osoba do 18. godine, tako da mozes odgovarati. kz dijetetom smatra osobu do 14 godina.


Svaki dio prava definira malotetnoistvo na drugaciji nacin.
Ovisno o situaciji (obiteljski definira maloljetnost za sklapanje braka, gradansko pravo definira maloljetnost kod pravnih poslova i odgovornosti za stetu), jedino ovo kaj je Vojky napiso u kaznenom zakonu postoji kaznena odgovornost kroz zakon o maloljetnicima koji su pocinitelji kaznenih djela.
Mladi maloljetnik od 14-16, stariji maloljetnik od 16-18, punoljetnik od 18-20 i stariji punoljetnik od 20-22- ali samo kod pocinitelja.
Sto se tice ostecenika tu se primjenjuju opće norme
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2006., 19:32   #7
Quote:
lara35zg kaže:
punoljetnik od 18-20 i stariji punoljetnik od 20-22- ali samo kod pocinitelja.
u stvari sada je po zakonu mladi punoljetnik od 18-21,a iznad 21 godine osoba je punoljetnik.
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2006., 19:43   #8
pardon tip feller
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2011., 20:05   #9
Dijete sa maloljetnicom

situacija:

ako maloljetnica,starija od 16godina,rodi dijete punoljetniku,
jel' u tom slucaju taj punoljetnik snosi ikakve pravne posljedice?
ako da,molio bih link.zahvaljujem.
istoki is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2011., 23:58   #10
Quote:
istoki kaže: Pogledaj post
situacija:

ako maloljetnica,starija od 16godina,rodi dijete punoljetniku,
jel' u tom slucaju taj punoljetnik snosi ikakve pravne posljedice?
ako da,molio bih link.zahvaljujem.
mislim da ne... poslje 15.god dijete ima pravo na svoju odluku... moja susjeda je rodila sa 17 god i majka je htjela da pobaci ali pošto je prošla 15 god nije mogla ništa...
a čuj stari zakaj spavaš sa maloljetnicama pa te onda strah
princess-mom is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2011., 08:44   #11
Quote:
istoki kaže: Pogledaj post
jel' u tom slucaju taj punoljetnik snosi ikakve pravne posljedice?
...molio bih link..
da, sve obveze i prava kao roditelj - otac tog djeteta..
pročitati obiteljski zakon..

drugih pravnih posljedica, u vidu kaznene odgovornosti ako na nju misliš, nema, pod uvjetom da spolni odnos koji je kao posljedicu imao trudnoću maloljetnice, nije bio npr. nasilan (ili ostvaren pod nekim okolnostima koje predviđa KZ ali da to sada ne ponavljamo, jer je bilo već govora o seksu sa maloljetnicima)
zuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2013., 02:11   #12
Odnos 50godišnjaka i 18godišnjakinje

Poštovani,

Stariji čovjek je stupio u vezu sa djevojkom dok je dotična osoba bila maloljetna. Ukratko dva pitanja.

Da li je kažnjiv ulazak osobe srednje dobi u odnos sa maloljetnicom?

Da li je kažnjivo svjesno obmanjivanje osobe u svrhu začeća djeteta? Lažne pilule i uvjeravanje o nemogućnosti začeća.

Hvala,

Srdačan pozdrav.

Zadnje uređivanje prijava1 : 25.07.2013. at 03:24.
prijava1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2013., 10:12   #13
Koliko je stara bila maloljetna osoba i da li je stupanje u odnos bilo uz njen pristanak?

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
one.org is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2013., 10:18   #14
Nije li po zakonu RH sve (uz obostrani pristanak) legalno počevši od 15 godina?
RaffaelloNadal is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2013., 10:27   #15
Quote:
prijava1 kaže: Pogledaj post
Poštovani,

Stariji čovjek je stupio u vezu sa djevojkom dok je dotična osoba bila maloljetna. Ukratko dva pitanja.

Da li je kažnjiv ulazak osobe srednje dobi u odnos sa maloljetnicom?

Da li je kažnjivo svjesno obmanjivanje osobe u svrhu začeća djeteta? Lažne pilule i uvjeravanje o nemogućnosti začeća.

Hvala,

Srdačan pozdrav.
Ako je osoba maloljetna onda je kažnjivo, ali isključivo ovisi kako i na koji način je do veze došlo, te da li se radi o manipulaciji stare odrasle osobe !
primjer: http://doznajemo.com/2012/09/14/osud...eseca-zatvora/

Odnosno: http://www.monitor.hr/clanci/za-seks...-zatvor/20054/


Tako joj se, primjerice, obratila majka 15-godišnje djevojčice koja je “u vezi” s muškarcem starim 31 godinu, zatim otac 16-godišnje djevojke koja je bila u vezi s 30-godišnjakom, koji po prestanku veze prijeti cijeloj obitelji kako bi djevojku prisilio na ponovnu vezu te roditelji 16-godišnjeg mladića koji je “u vezi” s 36-godišnjom trenericom svojeg košarkaškog kluba. Tim roditeljima nisu mogli pomoći, jer ne postoje mehanizmi kojima bi sustav sankcionirao takvo ponašanje odrasle osobe u odnosu na maloljetnike.

- Naš je cilj zaštita djece od manipulacije i iskorištavanja jer smatramo da se spolni odnos 15-godišnjakinje s 45-godišnjim muškarcem ne može nazvati vezom niti se tu može raditi o obostranoj ljubavi. Radi se o osobama u srednjim godinama koji iskorištavaju tu djecu, koja pak najčešće to ne mogu vidjeti ni razumjeti već su iskreno zaljubljeni i stoga spremni na sve - objašnjava pravobraniteljica.

Zadnje uređivanje krena : 25.07.2013. at 10:32.
krena is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2013., 11:48   #16
Quote:
RaffaelloNadal kaže: Pogledaj post
Nije li po zakonu RH sve (uz obostrani pristanak) legalno počevši od 15 godina?
Nije.Postoje ograničenja.čl 159 kz.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2013., 12:42   #17
Znam to no pitanje sam postavio vezano za OP, ne općenito. Ne vjerujem da je u slučaju OP došlo do njege, odgoja, čuvanja ili učenja te djevojke koja je tad bila maloljetna.
RaffaelloNadal is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2013., 19:51   #18
Ne mislim da je bilo nasilnog ulaska u vezu.

No, u ovom slučaju radi se točno o navedenome: "Radi se o osobama u srednjim godinama koji iskorištavaju tu djecu, koja pak najčešće to ne mogu vidjeti ni razumjeti već su iskreno zaljubljeni i stoga spremni na sve - objašnjava pravobraniteljica."

A što je sa obmanjivanjem djevojke da postoje pilule koje on pije i koje uništavaju spermije na privremeno razdoblje i uvjerava je o nemogućnosti začeća, pritom ejakulirajući u djevojku već dulje razdoblje? Namjere su vjerujem jasne.

Kako zakonski zaštititi mladu neiskvarenu osobu koja slijepo vjeruje manipulatoru?
prijava1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2013., 20:56   #19
Quote:
prijava1 kaže: Pogledaj post
Ne mislim da je bilo nasilnog ulaska u vezu.

No, u ovom slučaju radi se točno o navedenome: "Radi se o osobama u srednjim godinama koji iskorištavaju tu djecu, koja pak najčešće to ne mogu vidjeti ni razumjeti već su iskreno zaljubljeni i stoga spremni na sve - objašnjava pravobraniteljica."

A što je sa obmanjivanjem djevojke da postoje pilule koje on pije i koje uništavaju spermije na privremeno razdoblje i uvjerava je o nemogućnosti začeća, pritom ejakulirajući u djevojku već dulje razdoblje? Namjere su vjerujem jasne.

Kako zakonski zaštititi mladu neiskvarenu osobu koja slijepo vjeruje manipulatoru?

Teško. Ne može se ljude uvijek zaštititi od njhove vlastite gluposti/naivnosti. Pogotovo ako sada djevojka ima 18 godina i nije mentalno zaostala... najbolji način je da je pokušaš sam uvjeriti što je u njenom interesu. Zaboga, danas postoji internet, lako se i sama uvjeri što je istina, a što ne. Ako i nakon toga dalje želi vjerovati mu, hebiga, sami imamo slobodu birati svoje životne puteve.
__________________
abcdefghijklmnopqrstuvwxyz
Gedeon is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2013., 22:03   #20
Quote:
Momak 90 kaže: Pogledaj post
Ne mogu vjerojati da postoji cura da je tako glupa. U današnje vrijeme interneta nema opravdanja za neznanje. Jedino opravdanje je lijenost.
Hvala svima na odgovorima, makar nadam se da postoji pravnik koji bi malo dublje ušao u temu i objasnio što bi se eventualno moglo po tom pitanju napraviti.

Što se citiranog odgovora tiče, shvaćam da je to reakcija koja se kod čovjeka javlja u afektu. No, zašto bi nečija i glupost koja je u najmanju ruku dijelomice zasluga slijepom zaljubljenošću bila dovoljan razlog da se društvo ogradi oko slučaja? Pa na kraju krajeva mislim da i manje pametni ljudi zaslužuju zaštitu u društvu.

A što se tiče interneta, na internetu što god kreneš tražiti ćeš nać, pa makar postojala i minimalna šansa da je podatak istinit ili da se radi na tome, na osobu koja je psihički labilna i ludo zaljubljena, javiti će se lampica koja će ju tjerati da slijepo vjeruje u tvrdnju, na koju bi ta ista osoba u normalnom stanju odmahnula rukom s nevjericom.
prijava1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:36.