Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.09.2010., 09:02   #41
Našla sam jedan članak iz 2008.:

http://www.h-alter.org/vijesti/vijes...-ustavnom-sudu

u kojem se najavljuje razmatranje ustavnosti vjeronauka u javnim školama.

Ja se ne sjećam neke odluke Ustavnog suda, a ne vjerujem da bi bilo kakva odluka u javnosti prošla neprimjetno.

Jel Ustavni sud donio bilo kakvu odluku u vezi vjeronauka?
koka2004 is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2010., 10:08   #42
Quote:
koka2004 kaže: Pogledaj post
Našla sam jedan članak iz 2008.:

http://www.h-alter.org/vijesti/vijes...-ustavnom-sudu

u kojem se najavljuje razmatranje ustavnosti vjeronauka u javnim školama.

Ja se ne sjećam neke odluke Ustavnog suda, a ne vjerujem da bi bilo kakva odluka u javnosti prošla neprimjetno.

Jel Ustavni sud donio bilo kakvu odluku u vezi vjeronauka?
Da, donio je odluku prije par mjeseci. A presuda je da Ustavni sud nije nadležan za odlučivanje o tome.

Zadnje uređivanje riche : 04.09.2010. at 10:17.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2010., 12:53   #43
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
ja pišem iz iskustva,ako hoćeš odemo na pivu i do moje škole pa pitaj
radi se o OS Ivan goran Kovačić u zagrebu
ovo se ipak radilo o 1996, bilo je i prijetnji svačim, i ja sam opstruirao nastavi i kažem ti kakav je dogovor na kraju pao
Pišem i ja iz iskustva. Odemo do OŠ grofa Janka Draškovića pa pitamo. Koje dvije godine nakon tvojeg slučaja, no ipak.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2010., 13:01   #44
Quote:
stjuardesa b kaže: Pogledaj post
O temi vjeronauk raspravljamo na drugom mjestu-ovdje molim pravni savjet o tome da li i što mogu poduzeti.

Dijete kreće u 1. razred i nismo je upisali na vjeronauk. Najprije su nam rekli da će ta nastava biti prvi ili zadnji sat; sada je u sredini nastave i rečeno nam je da naše 7godišnje dijete može vrijeme provoditi u knjižnici, ili NA HODNIKU, kad učiteljica iz knjižnice ima sat.

Jako imam problem s tim : na hodniku. Zanimaju me pravne obaveze škole u ovom slučaju. Ne samo to, nego da li je to i neki oblik diskriminacije (eto ti mala, kad već nećeš učiti vjeronauk, budi na hodniku)

Molim pravni pogled, a ne nagovaranje da će nam ipak biti lakše ako dijete upišemo na vjeronauk.
A zašto bi to bio problem?Mislim ja znam svoje frendove koji nisu išli nas VJ i isto su tako provodili vrijeme,pa nije da trpe od nekih od nekih psiho-fizičkih posljedica ili trauma?
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2010., 13:27   #45
ni ja nisam isao na vjeronauk . za to vrijeme sam ili bio na hodniku , holu , igralistu ili knjiznici . ponekad sam bio s njima unutra pod uvjetom da sam miran bio ...
ne vidim problem
AbAdd0n is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2010., 13:36   #46
Zakon o odgoju i obrazovanju u OŠ i srednjoj kaže:

Čl.27
(2) Izborni predmeti obvezni su tijekom cijele školske godine za sve učenike koji se za njih opredijele, a učenik bira izborni predmet ili izborne predmete na početku školske godine.

(3) Učenik može prestati pohađati izborni predmet nakon pisanog zahtjeva i obrazloženja roditelja učenika i učenika učiteljskom vijeću do početka školske godine pod uvjetom da obveznu satnicu zamijeni drugim izbornim predmetom ili aktivnošću u školi.

Dakle, u sred godine nema ispisivanja ni sa jednog izbornog predmeta, a ne samo s vjeronauka. Prije nego dijete krene na bilo koji izborni predmet treba tu želju raspraviti s roditeljima.
Dijete neće biti na hodniku, u školi postoje službe koje brinu o tome. Uostalom, ako je neko dijete oslobođeno od tjelesnog, također ne mora biti u dvorani i za njega se nalazi adekvatno mjesto boravka tih 45 minuta. Dakle, nije samo stvar u vjeronauku.
My Name Is... is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 13:27   #47
Ok ,ali ne kužim čemu drama ako je dijete 45 minuta na hodniku (iz bilo kojeg razloga),dijete se može vrlo dobro pobrinuti za sebe (ja bi recimo otišao kod tete kuharice isposlovati sendvič pa bi imao produženu marendu ili u knjižnici gledao tv,učio)
Dijete se može samo snaći
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 13:31   #48
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
Ok ,ali ne kužim čemu drama ako je dijete 45 minuta na hodniku (iz bilo kojeg razloga),dijete se može vrlo dobro pobrinuti za sebe (ja bi recimo otišao kod tete kuharice isposlovati sendvič pa bi imao produženu marendu ili u knjižnici gledao tv,učio)
Dijete se može samo snaći
E, super, a za još bolje snalaženje ga ostavi 45 minuta na ulici, tržnici ili sajmi, tko zna što bi tek tamo isposlovao!
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 14:39   #49
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Nije problem sto dijete ima rupu od 45 minuta, nego sto dijete koje ima 7 godina tih 45 minuta nema sto raditi. Problem knjiznice je vec objasnjen gore.
Ne znam za ostale, ali ja svoje dijete u toj dobi ne bih ostavila bez nadzora u skoli.

I dajte se smirite s tom fiktivnom tuzbom, nitko nije rekao da ce tuziti skolu niti da to treba napraviti.
Nije istina.Tema je postavljeno tako da se odmah traze pravne mogućnosti,a sto je to drugo nego prijava ili tužba.Autorica teme nije spomenula rjesenje problema razgovorom nego pravne mogućnosti ,a zna se sto one podrazumjevaju.Zato tema i jest na podforumu pravo jer da autorica želi drugačije rješenje problema tema tu nebi ni bila.logično zar ne?
robert_smith is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 14:46   #50
nema gore za profesora, kad se mora natezati s djetetom, koje nije na nastavi, to nje u opisu njegovog posla, jedino kao boravak, sto postoji.

da sam profesor,odbio bih cuvanje djeteta, radije cu imati slobodan sat i odmarati se i u mru pripremati za grupni sat.

i djetetu bi bilo dosadno s nekim od 40 i profesoru s nekm od 7

Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
A je li moguće u situaciji iz uvodnog posta podnijeti tužbu zbog vjerske diskriminacije? Ako je takva tužba osnovana, ona bi se mogla uporabiti kao jako sredstvo pritiska na smještanje vjeronauka na početak, kraj ili izvan redovite satnice.

(Pitam odgovarajući na ovaj post jer je prošli u kojemu o tome govorim izbrisan, a ne smatram da je offtopic. Zabuna? Odgovor na obrisani post? )
pa ta mala diskriminira ostale, oni samo ostaju u ucionici a ona izlazi
ne znamo uopce koje je religije.

Zadnje uređivanje Katrin : 05.09.2010. at 14:51.
CAFFRAL RENUNO is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 14:50   #51
Quote:
robert_smith kaže: Pogledaj post
Nije istina.Tema je postavljeno tako da se odmah traze pravne mogućnosti,a sto je to drugo nego prijava ili tužba.Autorica teme nije spomenula rjesenje problema razgovorom nego pravne mogućnosti ,a zna se sto one podrazumjevaju.Zato tema i jest na podforumu pravo jer da autorica želi drugačije rješenje problema tema tu nebi ni bila.logično zar ne?
Autorica nije spomenula tuzbu, spomenuo ju je drugi forumas. Naravno da ce se razgovarati o pravnim opcijama, a one ukljucuju i obveze skole koje jos, ocito, nismo utvrdili.
Znam da je puno zabavnije fokusirati se na sve drugo osim na temu, ali daj pokusaj.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 15:05   #52
Osim toga hodnik je takodjer školska prostorija i netko pazi i na red u hodniku,zato ne vidim problem ako je dijete i na hodniku ako nemože biti na vjeronauku.Jest da nije konstruktivno ali tako je.Uostalom pravno gledano učenici provode vrijeme i na hodniku za vrijeme odmora npr pa zasto onda učenik nebi mogao biti i na hodniku dok čeka slijedeći sat.E sad ako je na hodniku odmah ispada da je izolirano i bez nadzora i traze se pravne mogućnosti.Tužba neće proći makar djete bilo i na hodniku jer kao što rekoh hodnik je također školska prostorija pod nadzorom.

Zadnje uređivanje Katrin : 05.09.2010. at 15:15.
robert_smith is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 15:40   #53
Što se mene tiče moje dijete neka igra igrice bilošta, samo da ne ide nataj predmet
Harry_potter is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 15:45   #54
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
ja pišem iz iskustva,ako hoćeš odemo na pivu i do moje škole pa pitaj
radi se o OS Ivan goran Kovačić u zagrebu
ovo se ipak radilo o 1996, bilo je i prijetnji svačim, i ja sam opstruirao nastavi i kažem ti kakav je dogovor na kraju pao
također isti je slučaj bio s bratom u srednjoj, gimnazija u kušlanovoj, jedno godinui dana nisu dali da se prebaci njih par na etiku
Moja tadašnja kolegica se ispisala bez većih problema, koliko se sjećam.
Su.incotenible. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 15:54   #55
Quote:
Harry_potter kaže: Pogledaj post
Što se mene tiče moje dijete neka igra igrice bilošta, samo da ne ide nataj predmet
nataj ili na taj?
robert_smith is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 15:59   #56
Quote:
robert_smith kaže: Pogledaj post
Osim toga hodnik je takodjer školska prostorija i netko pazi i na red u hodniku,zato ne vidim problem ako je dijete i na hodniku ako nemože biti na vjeronauku..
Nemoze ili ne moze ?

Quote:
robert_smith kaže: Pogledaj post
Tužba neće proći makar djete bilo i na hodniku jer kao što rekoh hodnik je također školska prostorija pod nadzorom.
I wc isto...
crazedlunatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 16:26   #57
Quote:
sun.shine kaže: Pogledaj post
E, super, a za još bolje snalaženje ga ostavi 45 minuta na ulici, tržnici ili sajmi, tko zna što bi tek tamo isposlovao!
Daj ne pretjerujHodnik i placa
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 16:28   #58
Quote:
crazedlunatic kaže: Pogledaj post
Nemoze ili ne moze ?


I wc isto...
Možda,kad bi se tebe pitalo i to stavio pod nadzor.
robert_smith is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 16:36   #59
Quote:
robert_smith kaže: Pogledaj post
Osim toga hodnik je takodjer školska prostorija i netko pazi i na red u hodniku,zato ne vidim problem ako je dijete i na hodniku ako nemože biti na vjeronauku.Jest da nije konstruktivno ali tako je.Uostalom pravno gledano učenici provode vrijeme i na hodniku za vrijeme odmora npr pa zasto onda učenik nebi mogao biti i na hodniku dok čeka slijedeći sat.E sad ako je na hodniku odmah ispada da je izolirano i bez nadzora i traze se pravne mogućnosti.Tužba neće proći makar djete bilo i na hodniku jer kao što rekoh hodnik je također školska prostorija pod nadzorom.
Mr. Smith, ljudi sigurno ne budu gubili vrijeme na tužbe za tako nešto. Pratiti će zbivanja tijekom školske godine, pa ako im se ne bude svidio status djeteta, ispisati će dijete iz vjeronauka početkom slijedeće školske godine. Naravno, da bi to mogli, morati će se osobno potpisati kod ravnateljice/ ravnatelja. Jedan u nizu autograma kroz hrvatski obrazovni sustav.
__________________
Anđele moj mili, svojom snagom me zakrili.
albaharija is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 16:48   #60
kod nas je bilo 2 i jedan musliman koji nisu isli na vjeronauk.
sjedili su u knjiznici i nikom nista.
mislim da je neposteno traziti od profesora da cuvaju 2 djece, kada im ionako smanjuju placu, manja no ikada.
Niti je jednostavno zavrsiti studij, tesko je predavati, imate drzavne skole sa 35 ucenika, i imate 10 retardiranih i razmazenih uceika u privatnoj skoli, koje ne smijes ni pogledati.
I onda da ti jos natovare dijete da ga cuvas, jer ono ne zeli na vjeronauk.
Smijesno i jadno.
Neka profesoru plate 200 kn, taj sat i neka ga onda cuva.
CAFFRAL RENUNO is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:37.