Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.10.2015., 22:20   #81
Quote:
Brutalis kaže: Pogledaj post
koda je bitno dal sam dobro stavio č ili ć, idi na podforum književnost pa tamo širi svoje znanje
U pravu si, nije bitno sto si ti stavio... Mene samo odusevljava redovita korelacija nepismenosti i teskog neznanja, gdje se kao rezultat pojavljuje sklonost teorijama zavjere i cudjenja necijoj visokoj placi, bez da je taknuo lopatu
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2015., 00:52   #82
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
U pravu si, nije bitno sto si ti stavio... Mene samo odusevljava redovita korelacija nepismenosti i teskog neznanja, gdje se kao rezultat pojavljuje sklonost teorijama zavjere i cudjenja necijoj visokoj placi, bez da je taknuo lopatu
A di su tebi kvačice druže učitelju ?

Oćemo i tebi neku prigodnu korelaciju složit?

memulica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2015., 04:36   #83
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
U pravu si, nije bitno sto si ti stavio... Mene samo odusevljava redovita korelacija nepismenosti i teskog neznanja, gdje se kao rezultat pojavljuje sklonost teorijama zavjere i cudjenja necijoj visokoj placi, bez da je taknuo lopatu
Di se ja čudim njihovoj plači?
__________________
Moja cura ima decka mozda i dva
oni imaju para, da saznao sam ja!!!
Brutalis is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2015., 09:18   #84
Quote:
morskigolub kaže: Pogledaj post
Što bi mogli reči o ovoj ideji. Ne mora biti da je istina, ali može biti.
Mars je pun vode ima more i atmosferu.
Ali nasa nam je predstavila lažni mars, lažne podratke.
Ako je ikako slala letjelice na mars onda su snimali samo kopno
a mapu marsa su dali ali bez vode, manipulirali su informacijama.
A sada kažu ima na marsu vode u tečnom stanju
da bi imali izgovor izvuči novac od naroda
za ko zna kakve ciljeve.
Ne može se vjerovati nekome ko ima od svojih priča dotok velikih svota novca.
https://youtu.be/fpTNfW28kT8
https://youtu.be/c2_fvWFhMmM
https://youtu.be/kuXAxY3uZjk

Ja najviše vjerujem vlastitim očima. A oni mi kažu da Mars ima crvenkastu niansu i kad ga promatram golim okom, i u dalekozoru i u teleskopu Višnjanske zvijezdarnice.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2015., 12:24   #85
Tranzicija Merkura snimljena na Marsu

Quote:
timid atenjanin kaže: Pogledaj post
Ovdje imaš neke specifikacije Curiosity rovera i ..

..

ovdje imaš kalkulator koji će ti pomoći da izračunaš koliko vremena bi trebalo da rover pošalje jedan mutni kratki filmić bez većeg istraživačkog značaja ...
Mercury Passes in Front of the Sun, as Seen From Mars.
(Merkur prolazi ispred Sunca, kako je viđeno s Marsa.)
Znate li je li provjerena brzina direktne svjetlosti sa Sunca promatranjem tranzicije Merkura na Marsu?

Slično sam pitanje postavio na PZ-u.
https://www.forum.hr/showthread.php?p...7#post50376167
Nisam dobio nikakav "link" na kojem bi bilo moguće pronaći takvu provjeru.

Napomenuo bih da je pitanje možda problematično jer odgovor može dovesti u pitanje teoriju relativnosti koja je zasnovana na tvrdnji da je brzina svjetlosti u vakuumu stalna.
Zato je možda bolje na ovo pitanje ne odgovarati. Neka ostane retoričko.

P. S.
Brzina svjetlosti izmjerena je na Zemlji, a zatim je "ekstrapolirana" na brzinu svjetlosti Sunca i zvijezda.
Taj postupak ne izgleda pretjerano znanstven.
Broj e is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2015., 14:22   #86
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Ja najviše vjerujem vlastitim očima. A oni mi kažu da Mars ima crvenkastu niansu i kad ga promatram golim okom, i u dalekozoru i u teleskopu Višnjanske zvijezdarnice.
Ponekad se i može vjerovati vlastitim očima. Ali znaš kako vješto iluzijonisti znaju prevariti naše vlastite oči pa prema tome ne treba se osloniti samo na vid.
Baš je dobra ta zvjezdarnica, pogledao sam je na slikama. Pa koliko se blizu vidi mars otuda?
A kad smo kod opservatorija evo baš nekih zanimljivih informacija o njima i kako su nekada ljudi promatrali i mars i ostali nebeski sadržaj
https://spomenimo.wordpress.com/?p=23&preview=true
morskigolub is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2015., 16:50   #87
Ako nećeš vjerovati svojim očima onda slijedi slušanje tuđih riječi. I što je onda vjerodostojnije, što ti drugi kažu ili što sam vidiš, ha?


Sa te zvjezdarnice se Mars vidi jednako udaljeno kao i sa svake druge s planete Zemlje. Ali lijepo se može vidjeti crvena površina. Posjeti je, vrijedi odvojenog vremena.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2015., 19:43   #88
Quote:
monty-zg kaže: Pogledaj post
Ako nećeš vjerovati svojim očima onda slijedi slušanje tuđih riječi. I što je onda vjerodostojnije, što ti drugi kažu ili što sam vidiš, ha?


Sa te zvjezdarnice se Mars vidi jednako udaljeno kao i sa svake druge s planete Zemlje. Ali lijepo se može vidjeti crvena površina. Posjeti je, vrijedi odvojenog vremena.
Evo vidi očima što je hubble snimio

http://hubblesite.org/gallery/album/solar_system/mars/

i malo još youtube

https://youtu.be/f1lFXKiHbLs

https://youtu.be/iVpHrvwTqiA

Zadnje uređivanje morskigolub : 05.10.2015. at 19:53.
morskigolub is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2015., 21:53   #89
Ali morskigolube, pa i teleskop Hubble je NASA-in, kako možeš vjerovati tim slikama?
timid atenjanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2015., 23:18   #90
Quote:
timid atenjanin kaže: Pogledaj post
Ali morskigolube, pa i teleskop Hubble je NASA-in, kako možeš vjerovati tim slikama?
Neka malo povjerenja i njima da pokažem, jer u skoro svakoj laži ima malo istine kažu
morskigolub is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2015., 00:08   #91
Quote:
morskigolub kaže: Pogledaj post
Neka malo povjerenja i njima da pokažem, jer u skoro svakoj laži ima malo istine kažu
A kojom točno metodom biraš u što ćeš povjerovati? Onom en-ten-tini, eci-peci-pec, ili sava-raka-tika-taka?
timid atenjanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2015., 00:33   #92
Quote:
e je baza kaže: Pogledaj post
Mercury Passes in Front of the Sun, as Seen From Mars.
(Merkur prolazi ispred Sunca, kako je viđeno s Marsa.)
Znate li je li provjerena brzina direktne svjetlosti sa Sunca promatranjem tranzicije Merkura na Marsu?

Slično sam pitanje postavio na PZ-u.
https://www.forum.hr/showthread.php?p...7#post50376167
Nisam dobio nikakav "link" na kojem bi bilo moguće pronaći takvu provjeru.

Napomenuo bih da je pitanje možda problematično jer odgovor može dovesti u pitanje teoriju relativnosti koja je zasnovana na tvrdnji da je brzina svjetlosti u vakuumu stalna.
Zato je možda bolje na ovo pitanje ne odgovarati. Neka ostane retoričko.

P. S.
Brzina svjetlosti izmjerena je na Zemlji, a zatim je "ekstrapolirana" na brzinu svjetlosti Sunca i zvijezda.
Taj postupak ne izgleda pretjerano znanstven.
Pitanje je zaista zanimljivo, i bojim se da ja nisam niti blizu kompetentan da bih učestvovao u raspravi koju bi ono povuklo, na žalost ne mogu niti reći da mi je poznato je li u kojoj Marsovoj misiji rađen kakav pokus sa brzinom svjetlosti ili ne, ali ako igdje naiđem na taj podatak, obećajem da ću Vam ga dostaviti.
timid atenjanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2015., 22:57   #93
Quote:
Bjesomar_ kaže: Pogledaj post
Pise :
"Today, President Obama is proposing an additional $18.5 billion for NASA, building on the significant investments the administration has made in America's space program over the past six years,"

Ocito je da bas i ne znas Engleski.
(zaboravio sam ovo komentarisati)
He he, engleski se govori u engleskoj
Ja govorim hrvacko bosanski, prije sam dok sam bio mali govorio srbsko hrvacki, ali sad pošto sam nekako na relaciji bosna hrvacka pa mi se ta dva jezika stopila u jedan. Zato pišem mješano namjerno jer tako volim pisati. Ali engleski engleski mi je kao maternji jezik jer su me doslovno
odgojili holivudski filmovi od najranijeg djetinstva. Nisam iz one ekipe koju su odgojili partizanski filmovi i serije tipa kuda idu divlje svinje, lesi se vrača kuči itd. Ja filmove na engleskom ne mogu da gledam sa prevodom, prevod mi smeta, jer sve razumijem. Ali ima nešto vrlo malo riječi za koje mi potreba riječnik
A svemirski program nase nije valjda ljudi moji da je to sve pošteno i to u americi čiji je bog novac, i da u tom biznisu nema rupa, zavjera itd. Bila je i barem jedna epizoda o nasinim šutnjama
u najpopularnijoj seriji 90-tih u dosije x. A oni valjda su nešto nanjušili pa snimaju. Ne treba to odmah ni prisvojiti ni posve odbaciti
morskigolub is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2015., 23:07   #94
Quote:
morskigolub kaže: Pogledaj post
(zaboravio sam ovo komentarisati)
He he, engleski se govori u engleskoj
Ja govorim hrvacko bosanski, prije sam dok sam bio mali govorio srbsko hrvacki, ali sad pošto sam nekako na relaciji bosna hrvacka pa mi se ta dva jezika stopila u jedan. Zato pišem mješano namjerno jer tako volim pisati. Ali engleski engleski mi je kao maternji jezik jer su me doslovno
odgojili holivudski filmovi od najranijeg djetinstva. Nisam iz one ekipe koju su odgojili partizanski filmovi i serije tipa kuda idu divlje svinje, lesi se vrača kuči itd. Ja filmove na engleskom ne mogu da gledam sa prevodom, prevod mi smeta, jer sve razumijem. Ali ima nešto vrlo malo riječi za koje mi potreba riječnik
A svemirski program nase nije valjda ljudi moji da je to sve pošteno i to u americi čiji je bog novac, i da u tom biznisu nema rupa, zavjera itd. Bila je i barem jedna epizoda o nasinim šutnjama
u najpopularnijoj seriji 90-tih u dosije x. A oni valjda su nešto nanjušili pa snimaju. Ne treba to odmah ni prisvojiti ni posve odbaciti


O cemu ti pises?

Napisao si da je predlozeno 18 biliona za NASA-u.
Nakon toga si stavio link na kojem pise da je predlozeno 18 milijardi.

Znas li razliku izmedu milijarde i bilijuna?
Razlika ti je da je milijarda tisucu puta manja.

Jedino objasnjenje je da ne znas Engleski i da ne znas da je na Engleskom "bilion" milijarda na Hrvatskom (pa i Bosanskom i Srpskom).

Ne vidim kakve to ima veze s divljim svinjama i partizanskim filmovima.
__________________
Makefile not war !
Bjesomar_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2015., 23:58   #95
Quote:
Bjesomar_ kaže: Pogledaj post


O cemu ti pises?

Napisao si da je predlozeno 18 biliona za NASA-u.
Nakon toga si stavio link na kojem pise da je predlozeno 18 milijardi.

Znas li razliku izmedu milijarde i bilijuna?
Razlika ti je da je milijarda tisucu puta manja.

Jedino objasnjenje je da ne znas Engleski i da ne znas da je na Engleskom "bilion" milijarda na Hrvatskom (pa i Bosanskom i Srpskom).

Ne vidim kakve to ima veze s divljim svinjama i partizanskim filmovima.
Upravu si to. Priznajem. No ne budimo sitnjičavi,
milijarda, bilijarda nije to tako velika greška, isto je to jer
poenta je gdje to ide i ide li to sve tamo gdje mislimo da ide
Dobro to nisam primjetio da sam pogriješio, svi griješimo. Zadržavanje na sitnicama takvim kao što su bilijarde skreče pažnju od onoga što je pisac htio reči
morskigolub is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2015., 00:09   #96
Quote:
morskigolub kaže: Pogledaj post
Upravu si to. Priznajem. No ne budimo sitnjičavi,
milijarda, bilijarda nije to tako velika greška, isto je to jer
poenta je gdje to ide i ide li to sve tamo gdje mislimo da ide
Dobro to nisam primjetio da sam pogriješio, svi griješimo. Zadržavanje na sitnicama takvim kao što su bilijarde skreče pažnju od onoga što je pisac htio reči
Evo ga opet...
bilijarda=1000 bilijuna.

Mozda tebi je sitnica fulati za 1 000 000 puta, vecini ne bi trebala biti, narocito ako su u pitanju stvari povezane sa znanoscu.

Mislim da bi bilo vrijeme da se ostavis brojeva, ne idu ti.
__________________
Makefile not war !
Bjesomar_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2015., 00:12   #97
a i "Č" i "Ć" ga malkice tepaju...
Nisi Slovenac s jednim "Č", ima razlog zašto su dva, i u hrvatskom, i u bosanskom i u srpskom.

A i kako to nije velika greška, ja ti dam 10 eura, ti meni 765 tisuća kuna..i rješen problem, piši do mile volje. NASA koji krpa kraj s krajem i izmišlja razloge opstanka jako pazi da ne ispusti koju nulu u proračunu.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2015., 01:09   #98
Sve to dobri ljudi ima smisla što vi pričate i ja to potvrđujem, premda
ja na forumu ne poštujem pravila tvrdog č i mekog ć niti pazim na brojke i slova toliko jer sam ovdje više da se opustim s finom rajom.
Ali vi ste se uhvatili za sitnice, a ja pričam o nekim krupnijim stvarima
Ali dobro sad ni to nije važno toliko.
I zato zbog pravopisnih grešaka izgubi se iz vida
ono što je glavno u priči i onda pojo vuk magarca
morskigolub is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2015., 02:06   #99
Razlika izmedu milijarde i bilijuna nije sitnica koliko god se ti trudio to prikazati kao sitnicom. Bilijun je tisucu puta veci od milijarde.
__________________
Makefile not war !
Bjesomar_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2015., 13:53   #100
Quote:
monty-zg kaže: Pogledaj post
Ako nećeš vjerovati svojim očima onda slijedi slušanje tuđih riječi. I što je onda vjerodostojnije, što ti drugi kažu ili što sam vidiš, ha?


Sa te zvjezdarnice se Mars vidi jednako udaljeno kao i sa svake druge s planete Zemlje. Ali lijepo se može vidjeti crvena površina. Posjeti je, vrijedi odvojenog vremena.
Kak možete biti sigurni da je to pravi Mars, možda su samo slikicu neku naljepili iznutra da se ne vidi, pa da uvjeri gledatelje da je Mars
__________________
Moja cura ima decka mozda i dva
oni imaju para, da saznao sam ja!!!
Brutalis is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:40.