Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Politička scena

Politička scena Stranke i osobe na političkoj sceni RH

Pogledaj rezultate ankete: Hoće li Orah nakon parlamentarnih izbora ostati parlamentarna stranka?
Da, Orah će biti iznenađenje izbora. 14 18.67%
Ne, samostalni izlazak na izbore će biti poguban za tu stranku. 61 81.33%
Glasovatelji: 75. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.05.2014., 13:21   #21
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Svojedobno sam, boraveći u Njemačkoj i razgovarajući s tamošnjim zelenima, imao prilike vidjeti debeli svežanj izrezaka iz novina, s gomilom mudrih analiza nakon šokantnog ulaska Die Grünen u Bundestag 1983., da je to stranka bez baze, bez profila, bez budućnosti, koja je jednom uspjela pobrati "prosvjedne glasove" i da to ne mogu ponoviti.
U Njemačkoj je, pogotvo 90-tih, zahvaladao onaj iracionalan strah od nuklearne energije i Zeleni su jahali na tome.
Oni imaju 10% parlamenta, ali njemački izborni sustav im je pogodan, naš na žalost Orah-a baš i nije, jer mi imamo 10 izbornih a oni mješoviti.

evo i rezultati, nigdje oni nisu preko 10%, u par većih centara oko 20% a ne da bi jurišali na vlast
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Bu...dnisgruene.svg

Osim toga, Hrvatska nema toliki problem s nuklearnom energijom a i nažalost je deindustrijalizirana.
Holi je uzela dio birača SDP-u i Laburistima, nema u Hrvatskoj 10% da je prirodno zelenih, nije valjda da vjeruješ u to?
__________________
.
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2014., 13:23   #22
Meni smeta i ljudsko zagađenje u Hrvatskoj pa je dobro da postoje stranke zelenih poput Oraha.
Grupa Queen is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2014., 00:08   #23
Sličnost Oraha s Laburistima je prvenstveno u nastanku stranke.

Program Oraha (zaštita okoliša, ljudska prava i zeleno gospodarstvo) je znatno širi od Laburista (prava radnika). Zato bi Orah mogao imati i znatno veću glasačku "bazu". Dok su Laburisti ostali praktički stranka jednog čovjeka, Orah se već sada trudi promovirati još članova, kako ne bi sve ostalo samo na Holy. Ako se u tome uspije u slijedećih godinu dana, biti će to veliki plus za Orah. Vjerojatno ima još razlika, ali se za sada ne vide (veća unutarstranačka demokracija, kvalitetniji članovi, ...).

Zanimljivo da je i meni upala u oči sličnost dijela programa Oraha s Piratima. Možda bi tu mogla nastati nekakva suradnja? Zeleni hakeri!
pSvila is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2014., 09:16   #24
Program Oraha? program Oraha je Informativni program HRTa koji iz nekog razloga pumpa tu ispraznu grupu ljudi na koju se lijepe "razočarani" esdepeovci
frch is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2014., 11:13   #25
@Michael, njemačke zelene pratim od 1983., tako da je možda malkice preuzetno da mi onak' lijevom rukom objašnjavaš u čemu je tajna njihovog uspjeha. Ne, nipošto nije samo protivljenje nuklearnoj energiji! (Na stranu je li protivljenje "iracionalno" - danas je nuklearna u visokorazvijenim zemljama u padu.) Zeleni Njemačke su složeni fenomen, i prilično osebujan u odnosu na druge jake zelene stranke. S druge strane, ekološki pokret u Njemačkoj je znatno širi od kruga glasača Zelenih (puno više ljudi je uvijek bilo protiv NE, nego što je glasalo za zelene)

No, suptilnosti na stranu. Nije mi jasno tvoje inzistiranje "nisu preko 10%". Zar je to malo? Biti negdje oko toga, vrijedan je i ambiciozan cilj.

Quote:
Holi je uzela dio birača SDP-u i Laburistima, nema u Hrvatskoj 10% da je prirodno zelenih, nije valjda da vjeruješ u to?
Na stranu nezgrapan termin "prirodno zeleni" (recimo "izvorno", po vrednotama, svjetonazoru, mentalitetu, senzibilitetu - taj "postmoderni" pristup) - ne. Možda jedna trećina glasova koje je sad ORaH dobio je od "izvorno zelenih", ostalo su razočarani ljevičari. Trebat će puno rada da se podrška zadrži do parlamentarnih izbora i tamo ostvari slični postotak. Niti ima garancije da će se uspjeti. Na greškama laburista može se učiti (a možemo se sjetiti i puno drugih, još spektakularnijih neuspjeha "disidenata" iz većih stranaka: Manolić, Tomac, Gotovac, Pašalić, onaj kako-se-zvaše što je bio osnovao stranku "Hrvatski narodnjaci"... - pa rekao bih i Kujunđić).

Ja osobno, koji sam bio na terenu stranačke politike 1999.-2010., bez uspjeha, mogu sad s tribina davati savjete, neke možda i dobre jer na porazima se uči, ali neću sebi zamišljat da sam pametniji od onih koji sudjeluju u utakmici. Onima koji nikad nisu igrali je ovo potonje lakše.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2014., 00:13   #26
Cool ORaH, SDP i "civilna scena"

Citiraju me danas u "Slobodnoj Dalmaciji", tjedni prilog "Spektar". Članak najavljen na naslovnici "Spektra" pod vickastim naslovom "Holystički pristup osvajanju vlasti". :-D Veliki pregledni članak, na 2. i 3. stranici, pod naslovom "Holy za premijerku?". Novinar prepisuje s facebooka ;-) tj. postavio mi je pitanja ovdje i ja nešto napisao. Citiraju me u okviru naslovljenom "Nevladin sektor o Mireli Holy" (ja sam zapravo "disident" iz Trećeg sektora" 3 ).

http://www.slobodnadalmacija.hr/Pril...remijerku.aspx

Što su prenijeli? Prvo o mogućoj suradnji sa SDP-om:

– Izgleda vrlo vjerojatno da će SDP tražiti da ORaH s njima koalira. SDP sad ima puno problema i morat će nešto napraviti sa sobom, primjerice smijeniti predsjednika. Sama Kukuriku koalicija sigurno neće moći formirati Vladu. ORaH ne bi smio pristati na zajedničke liste, ali može biti otvoren za poslijeizborne dogovore.

Zatim, pitanje je bilo »što njen uspjeh znači za NGO organizacije koje ona podržava i zastupa?«

- Što se tiče scene udruga i suradnje s ORaH-om, imajući na umu osobito one okupljene oko "Platforme 112", postoji velik problem. Društveni aktivisti iz 1980-ih i 1990-ih godina postali su tijekom 2000-ih profesionalci u udrugama, koje ovise o profesionalnom obavljanju poslova, financiranim od države i drugih institucionalnih organizacija. Nisu ukorijenjene u civilno društvo. Otuđene su, birokratizirane. Nisu povezane s društvenim pokretima. Nasuprot tome, iskustva kako se vode društveni pokreti i javno zagovaranje preuzela je desnica ("obiteljaši"). Bojim se da je "lijeva civilna scena" jako zaglibila i teško će se izvući.

U tekstu se citiraju i moji stari poznanici Vjeran Piršić (koji je u početku bio povjerenik ORaH-a za "Zapadnu regiju", ali više nije; surađivao je neko vrijeme 2005.-2007. sa "Zelenom listom" i vodio bizarnu spletkarošku političku igru sa HDZ-om, SDP-om, "Strankom potrošača", Tončijem Tadićem, zakladom "Heinrich Böll itd., pa je predliblao i samoga sebe) i Srđan Dvornik (koji je ranije bio član "Zelene liste", a napisao je knjigu "Akteri bez društva", koja tematizira dio gore spomenutih problema "civilne scene").

(Inače, odavno nisam kupio dnevne novine, ali subotom ili ponedjeljkom često odem u knjižnicu i prelistam subotnje priloge raznih novina.)
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2014., 01:24   #27
Tako ti je to na forumu, nikad ne znaš kada ćeš negdje iskočiti

No imaš sreće, bar su tebe naveli kao autora citata. NE bi bilo prvi put da na forumu ukradu ideju za kolumnu ili knjigu

Meni je ORAH zanimljiv jer se bavi suvremenim problemima za razliku od ostalih kvazihrvatskih stranaka koji su zapeli u 2. svjetskom ratu.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2014., 01:43   #28
@Baphromet: ne radi se kod mene o nekakvom "iskakanju", jer sam na javnoj sceni iz 1980-ih i u svoje doba, prije mirovine, osim što sam i sam radio kao novinar, dao sam dosta intervjua, nastupao na TV itd..

Krivo si shvaltio: nisu prenijeli nešto što sam pisao na forumu, nego mi je novinar na uobičajeni način postavio pitanja za članak na kojem je radio i ja sam mu odgovorio.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2014., 02:13   #29
Krivo shvatih. Mislio sam da su bez pristanka iskopirali tekstove na forumu
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2014., 02:33   #30
Quote:
frch kaže: Pogledaj post
Program Oraha? program Oraha je Informativni program HRTa koji iz nekog razloga pumpa tu ispraznu grupu ljudi na koju se lijepe "razočarani" esdepeovci
U srž pogođeno. Još bi nadodao da će na idućim izborima proći kao i laburisti.
ulicaST is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2014., 11:14   #31
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
@Michael, njemačke zelene pratim od 1983., tako da je možda malkice preuzetno da mi onak' lijevom rukom objašnjavaš u čemu je tajna njihovog uspjeha.
evo znalca, najs
kako objasnjavas jucerasnji naputak cohn-bendita, poglavice zelenih u odlasku, da budu pametni i svoje povjerenje ukazu junckeru te mu tako osiguraju potrebnu vecinu?
sukKi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2014., 11:18   #32
dio programa

Bez zdravog realnog (privatnog i državnog) sektora koji proizvodi konkretne proizvode, konkretnu opipljivu vrijednost nema gospodarski stabilne države. Primarna uloga i obaveza države je da stvori prohodan okvir za investiranje privatnog domaćeg i stranog kapitala, uklanjanjem birokratskih barijera i stvaranjem poduzetničkog ozračja jasnih pravila igre koji jednako vrijedi za sve – i velike i male, i državu i privatnike, i domaće i strane. Ova će stranka raditi na stvaranju gospodarske strategije koja će omogućiti propulzivnoj i okolišno prihvatljivoj industriji da raste. Akcent će biti na provedbi strategije.

uz politiku okretanja obnovljivim izvorima, racionalnim gospodarenjem resursima odmah bi dao glas ovoj stranci

ali

stranaku vodenu osobom koja je prvom prilikom zeljela iskoristiti svoj polozaj za osobne potrebe ne moze se dozivljavati sposobnom
k tome vec unaprijed znam kak ce se njihova politika najmanje baviti ekonomijom i obnovljivim izvorima, a najvise borbom za prava odredenih manjina i socijalnim problemima

nis od njih
sivi svijet is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2014., 11:25   #33
tak isto savezu mozes predbacit da su se do sada bavili iskljucivo jeftinim populizmom i da je to drek - nis od njih

daj ljudima vremena da se jasnije i konkretnije odrede, odnosno profiliraju i nes malo kredita, pohvalno je svakako sto nude neku novu platformu na nasoj politickoj sceni
sukKi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2014., 12:05   #34
Quote:
ulicaST kaže: Pogledaj post
U srž pogođeno. Još bi nadodao da će na idućim izborima proći kao i laburisti.
Možda sam umjesto "program" trebao reći da Orah ima širi "prostor političkog djelovanja", od Laburista.

Zloguki proroci, poput tebe, su početkom godine predviđali da Orah neće prijeći niti 2%. Kasnije su ismijavali ankete i govorili da neće prijeći prag. Sada, još uvijek ne žele prihvatiti uspjeh Oraha, već tvrde da je to samo kratkotrajno.

Zar zbilja misliš da stranka, koja je u pola godine osnovala ogranak u svakoj županiji i većem gradu, koja je u pola godine skupila preko 3 tisuće članova i koja je paralelno s tim napravila uspješnu kampanju i dobila jedan od 11 mandata za Europski parlament, praktički bez ikakvih sredstava, da će ta stranka slijedećih godinu i pol sjediti prekriženih ruku i čekati parlamentarne izbore, pa kako bude?!?! Prije bih rekao da će se interno posložiti, medijski promovirati još članova, napraviti i ponuditi vrhunski izborni program, te prijeći 10000 članova. Za usporedbu, već spomenuti Laburisti, nakon dvostruko više vremena (4 godine), imaju 6 do 7 tisuća. Ispravite me ako griješim.

Uz to, problemi drugih stranaka ljevice okrenuti će još više birača prema Orahu, a nikako od njega. Ajde mi sad objasni na osnovu čega ti predviđaš suprotno???
pSvila is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2014., 15:43   #35
@sukKi: čuj, "poglavica" ima možda kod tebe doma, a ako diskutiramo o jednoj stranci ili skupini stranaka, pa makr ne bile one koje simpatiziraš, PMSM [Po Mom Skromnom Mišljenju], bolje bi bilo ne pokušavati izražavati prezir na tako banalan način.

Nisam član zelenih stranaka i dnevnu politiku ne pratim intenzivno. Vidio sam za vrijeme kampanje za EP da je Cohn-Bendit nezadovoljan kandidatom socijalista za predsjednika Komisije, Martinom Schulzom. On se oduvijek zalaže za veću ulogu Europskog Parlamenta. U ovom trenutku, da bi se pojačao pritisak na nacionalne predstavnike u Komisiji, izgleda važno da apsolutna većina u EP predloži jednog kandidata, a očito je da Schulz tu većinu ne može skupiti. To je osobno Cohn-Benditovo mišljenja, a što će Zeleni na kraju odlučiti, vidjet ćemo.

Ja recimo jako cijenim Angelu Merkel zbog njenog zalaganja za standred zaštite okoliša, borbu protiv klimatskih promjena i poticaje obnovljivim izvorima energije.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2014., 15:56   #36
@ ostricu, kakav prezir pobogu, pa ja tog covjeka simpatiziram
nije vrag da ljudi koji hoce tu pisat moraju ustirkat svoje upise da se slucajno ne ogrijese o cistocu ORaHa?
ne svidja mi se bas tolko cistunstvo

fala na odgovoru, svakako, vode se ratovi oko podrske, schulz je racunao na zelene pa me sad to iznenadilo malo
(al ce mi bit drago ako ce se priklonit junckeru)
sukKi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2014., 16:09   #37
Naravno da "uštirkavanje" upisa nije obavezno, ali osobno to smatram dobrom praksom, pa tako i postupam. Nema to veze s ORaH-om, niti bilo kojom drugom političkom strankom ili temom. Općenita dobra praksa svake javne komunikacije.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2014., 15:24   #38
Quote:
sivi svijet kaže: Pogledaj post
k tome vec unaprijed znam kak ce se njihova politika najmanje baviti ekonomijom i obnovljivim izvorima, a najvise borbom za prava odredenih manjina i socijalnim problemima

nis od njih
realno govreć, zagovaranje ekološke politike i zelene energije i nije baš nešto što zvuči blisko našem biračkom tijelu - tupiti mu o smanjenju emisije CO2 kao gospodarskoj niti vodilji, i to kad Kina ispušta polovicu i nije baš nešto bitno za HR, nit se čini svrhovito - a u Pekingu se ionako partijcima tresu hlače kad čuju za Holy i Orah

u održivom razvoju Hrvatska kao nebitan EU ekonomski subjekt, sa zakržljalim vlastitim industrijskim sektorom, može tek pratiti trendove koje nametnu puno jači europski igrači i sama EU, te ići u korak s time.
Neka domaća politička inicijativa tu tek može poslužiti kao posrednik u vezi između EU i lokalnog gospodarstva, ili kao informacjski servis za građane - no za takve zadatke već imamo Ministarstvo kojem je to u nadležnosti.

Mi nit imamo love za razvoj vlastite tehnologije, nit se sami možemo prešaltavati na zelenu energiju pošto to nije iskljućivo stvar koja ovisi o političkoj odluci hrvatskih građana- to prije svega, itekako košta i zahtjeva financijera.

s druge strane, većina Hrvata bi (na Orahovu nesreću), puno prije dala glas za industrijalizaciju i povećanje onečišćenja pošto smo svi svjedoci da se tvornice i jačanje turističkih kapaciteta čeka ko zimsko sunce; od hi-tech ekonomije smo ionako miljama daleko pa "zelena" retorika koja prolazi za recimo Austriju ili Švicarsku jednostavno nije prijemčiva za slučaj Hrvatske.

Za nedavni uspjeh Oraha je njegova gospodarska vizija po svemu sudeći nebitan čimbenik - ona može angažirati maksimalno do 3-4% populacije.
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2014., 15:44   #39
Istina, ali ne bih rekao cijela istina

Naime, ima stvari koje su u okvirima lokalne politike.

Da emisija CO2 u RH ne igra nikakvu ulogu je sasvim jasno. Sigurno je jasno i njima, ekoloska politika na individualnom nivou, a ne sustavnom, je vise zgodna osobna ideoloska i feel good igracka nego od nekog stvarnog utjecaja. ALi moze biti od posrednog razvijajuci u drustvu nekakve sklonosti i stavove koje se onda mogu (mozda i sa smjenom generacija) preliti u stvarnu politiku.

No kako bilo ima stvari koje igraju ulogu na lokalnoj razini gospodarenja resursima - vode, sume, obala itd. Sve relevantni sektori kod kojih svako tolko iskoci neka kontroverza, gdje se dosta uhljebljuje svega i svacega i pogoduje svemu i svacemu (posebno Hrvatske sume, cini se).

Jacanje turistickih kapaciteta pak mislim da jest jedna stvar gdje eko-votevr ima ulogu. Koliko primjecujem postoji otkrlon u globalnom turistickom sektoru prema "izvornosti", "autohtonosti", malim hotelima, intimnijim naseljima, wellnessu (pa on opet razvija neke egzoticnije oblike)... I kod nas u istri se vidi otklon u smislu da je, posebno bogata klijentele, prebacila dosta interesa sa onog klasicnog masovnog obalnog turizma na intimnije i izoliranije vile i sela u unutrrasnjosti...

Nisam siguran da je povecanje turistickog kapaciteta u nekakvoj zastarjeloj '80 betonizaciji obale bas pozeljno cak niti ekonomski.

Posrednici smo djelom svi jednom kada smo u EU i tko god se bavio bilo cime sposobnost izvlacenja sredstava iz fondova i konkuriranja za projekte je jedna od kljucnijih.
Cak i ako smatramo da je ekologija nerazumno glupiranje dokone djecice razvijenog svijeta - ukoliko je takav program nesto sto ima podrsku EU koja se preljeva u financiranja onda je to i nama u interesu, cak i ako globalno na razini same EU ne mora biti.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2014., 22:04   #40
Cool Zeleni i socijaldemokrati podržavaju kandidata EPP, a Merkel je protiv!

Glede pitanja o tome da D, Cohn-Bendit smatra da zeleni u EP trebaju za predsjednika EK podržati kandidata EPP Jean-Clauda Junckera (vidi gore #31 i #35), spomenuh da u pitanju prvenstveno interes, da se ojača moć EP. Evo danas u Spiegelu tekst koji objašnjava da borba ovdje nije između političkih grupacija, jer Angela Merkel ne podržava kandidata svoje stranačke grupacije, kojeg pak održava i socijaldemokratska grupacija u EP (pa se i Milanović odmah tako izjasnio). Detaljan i dramatičan prikaz: The Democratic Deficit: Europeans Vote, Merkel Decides.

Quote:
The European Union election at the end of May has led to an unprecedented power struggle between the European Parliament and the European Council, made up of the 28 EU heads of state and government. (...) Should the European Parliament get its way in naming the next European Commission president, it would mark a significant shift of power away from EU leaders, and they likely wouldn't get it back. It is a development that would make the European Union more democratic and more like a nation-state. (...) The search for a solution to the dilemma reveals several vital questions: Which legitimation is stronger for a politician, that stemming from a European election or that from a national election? (...)
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:16.