Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.09.2007., 10:44   #1
Tumori hipofize

Bok!
Imam 27 godina. Imam tumor na hipofizi. Dobila sam tablete bromergon, koje mi nisu pasale pa sam jih prestala piti. Sad su mi predpisali dostinex pa me zanima dal neko od vas pije te tablete i kakve ima reakcije na njih?
Hvala!
metuljček is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2007., 02:56   #2
Ja ne znam apsolutno ništa o tome općenito,
ali poznajem jednu curu koja mi je rekla da su joj našli tumor
(kakav nemam pojma) na tom mjestu i makli joj ga, uglavnom uzrokovao je brojne endokrinološke probleme, godinama nije imala mengu, jako se udebljala, porast muških hormona i svega što to nosi u estetskom smislu.

Ne znam ima li veze s tvojim slučajem, ovoj mojoj su to makli, i sad joj se stanje puno poboljšalo (godinama su je liječili hormonima zbog krivih dijagnoza), šteta jedino što to nije bilo prije.

(Valjda nisam nešto pomiješala,ako jesam, skužaj, jer se ne sjećam se da mi je rekla da išta više pije )
lala is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2007., 09:51   #3
Večinom tumor na hipofizi je dobročudan. Operira se kroz nos i to samo ako je tumor velik a ako je mali onda se koriste tablete koje ga malo skrče i nedopušaju mu da raste. Nije neznam kako opasan samo što uzrokuje probleme kao što su glavobolja, nedostatak menge, kilaža ....

Zadnje uređivanje leeloo27 : 11.04.2011. at 16:16.
metuljček is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2007., 12:05   #4
Imam ja mikroadenom na hipofizi i koristim Bromergon - proslo je 2 godine kako sam pocela sa terapijom. Ja sam izgurala tih prvih nekoliko dana i super podnosim terapiju. Idem uskoro na MR pa cu vidjet koliko je ucinkovita terapija.
__________________
Ako podignes pogled neces vidjeti granice...
bianca is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2007., 12:17   #5
mislim da se operira i transkranijalno, ali puno rjedje...valjda kad je prevelik da bi se operirao kroz nos.

@ metuljcek: itekako moze uzrokovati probleme (ali i ne mora), recimo hipofiza pojacanim lucenjem ACTH stimulira nadbubreznu zlijezdu na lucenje kortizola koji ti moze zeznut' organizam samo tako (cushingov sindrom, odnosno u slucaju pituitarnog adenoma cushingova bolest) - debljanje (pogotovo abdominalno i buffalo hump), hirzutizam, mucnine, hiperglikemija, hipertenzija, dijabetes, amenoreja, smanjenje kostane mase, psihicke smetnje (depresija, promjene raspolozenja, agresivnost, moguca i psihoza...) etc etc... naravno, samo nabrajam, ne moraju svi simptomi biti prisutni (da ne pomislis sad ''joj to ce se dogoditi mojoj sestri'').

naravno, gore navedeno moze biti posljedica kortikotropnog adenoma, ali imas vise vrsta adenoma pa si pogledaj tablicu (pod secretion navedeni hormoni koji se kod adenoma pojacano izlucuju, a pod pathology stanja koja uzrokuje): http://en.wikipedia.org/wiki/Pituitary_adenoma.
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil

Zadnje uređivanje leeloo27 : 11.04.2011. at 16:17.
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2007., 12:39   #6
Quote:
metuljček kaže: Pogledaj post
Večinom tumor na hipofizi je dobročudan. Operira se kroz nos i to samo ako je tumor velik a ako je mali onda se koriste tablete koje ga malo skrče i nedopušaju mu da raste. Nije neznam kako opasan samo što uzrokuje probleme kao što su glavobolja, nedostatak menge, kilaža ....
Možeš mi reć koje si ti tegobe,odnosno simptome, imala prije nego su ti otkrili taj tumor? Naime, pošto imam problema s izostankom menstruacija, i meni je ginekolog spominjao mugućnost postojanja toga tumora pa me uputio na kontrolu nekih hormona (al jos namam rezultate).

Zadnje uređivanje leeloo27 : 11.04.2011. at 16:17.
račica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2007., 13:11   #7
ja sam bila na MR-u sa sumnjom na adenom hipofize, zbog slijedećih simptoma: izrazito neredovite i bolne menstruacije (mengu sam čekala 30dana, pa 64, pa 24, pa 37..), akne i izrazite promjene raspoloženja (depresija) pred mengu, a hormoni su bili prilično šaroliki, glavni razlog zašto su me poslali na MR je izrazito povišenje prolaktina (preko 1500), uz promjene i drugih spolnih hormona i hormona štitnjače..
nisu ga našli na sreću, ali su mi rekli, kao što su neki ovdje već pričali, da je to vrlo često dobroćudan tumor i da se tabletama može držati pod kontrolom (ako se radi o mikroadenomu, dakle tumoru manjem od 10mm), i da se ponekad i sam od sebe povuče.. isto tako, što se terapije Bromergonom tiče ginekologica i endokrinolog su mi rekli unaprijed da se ta terapija u početku teško podnosi jer često zna imat neugodne nuspojave (nagle oscilacije krvnog tlaka, mučnine..)..
__________________
私が学ばなければならなかった私のレッスンだった
私はあなたが燃やさなければならなかったあなたの要塞だった..
reckless_girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2007., 13:46   #8
Ja sam prije 4 godine rodila sina i od tad nisam dobila menstruaciju.
Nemam nekih večih problema osim što nemam menstruaciju i nemogu ponovo zatrudnit.
Kontrolirali su mi krv i ustanovili da imam previše hormona prolaktinola 140 a normalno je do 26.
Sad ču počet terapiju sa tabletama dostinex pa se nadam da ču ubrzo dobiti menstruaciju.
metuljček is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2007., 16:30   #9
....sretno metuljcek!!!!samo to..
__________________
A new broom sweeps clean,
but old one knows the corners..
pticica23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2007., 01:14   #10
neznam jeli tko napisao, obicno je dobrocudni tumor - adenom, i obicno je povisen prolaktin..jedna prijateljica ima..nije nista strasno samo je terapija dosta ljudi nepodnosljiva..evo bas mi je rekla da i njoj nepase..
__________________
Pain is temporary pride lasts forever.
Night.Elf. is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2007., 01:18   #11
ćao metuljček
najprije ti želim što brže uravnoteženje nalaza
I ja imam mikroprolaktinom i pijem bromergon (12,5 mg dnevno) i dosta sam ga teško podnosila taman kad se naviknem na dozu, povise mi je i opet ponovo.
Što se tiče mučnine najbolje ti se najest povrća prije nego uzmeš tabletu i tlak koliko toliko reguliati unosom vode,a začepjen nos kapima kad baš moraš. Recimo digneš se u 6 ujutro na wc popiješ tabletu i na spavanje ili navečer taman prije nego oči zatvoriš. Dok se nisam naučila tim nekim cakama visila sam po hitnoj zbog tlaka, povraćanje,... Ali me je doktor naučio ponašanju pa se već bolje nosim s tim. Razmatrali smo zamjenu bromergona dostinexom ali je doktor bio mišljenja da je bromergon bolji za mene, sigurniji, a i jeftiniji samo se treba naučit s njim. Dostinex se navodno bolje podnosi i rijeđe pije, ali ima ljudi kojima je i on neugodan tako da ti je to sve ralativno.
Bitno ti je samo da redovno uzimaš terapiju NE PRESKAKAT NI POD RAZNO jer što ti se prije prolaktin dovede u normalu to ćeš prije moći imat bebu, jer je visok prl uzrok neplodnosti. Ja sam ga dovela u normalu i sada mogu ostat trudna s tim da mi smanjuju tablete proporcionalno mjesecu trudnoće jer normalno da žena ima viši prl a samim tim i mlijeko. Tableta nije ni u kojem slučaju štetna po plod što je najbitnije.
Napravila sam mali pokus nisam pila tablete 7 dana dok sam bila na godišnjem
i prl mi je skočio 300% i menge nama taj mjesec tako da i 3 dana neuzimanja lijeka škodi.
Moj komad je od 5 mm.

Što se tiče nastanka tumora ne znaju ni oni razlog nastanka meni su konkretno rekli ako je visoki prl izazvao rast tumora tabletama će se povuć (smanjit), a ako je tumor (možda urođen pa se aktivirao, udarac,pad) doveo do neravnoteže prl-a onda će ga izvadit i gotovo.
Kod mene je uvertira u dijagnozu bila sec. amenoreja, mliječni iscjedak, debljanje, glavobolja, razdražljivost.

Sorry na dužem postu ali morala sam. Kada sam saznala dijagnozu bila sam kao Pale sam na svijetu nitko ništa ne zna o tome u okolini, a svi me sažaljivo gledaju, tako mlada... Pogotovo kada dođeš u bolnicu i budeš na odjelu di su svi jednom nogom u grobu.
Zato vam želim reći da niste same da nas ima još,to nije ništa što se ne može riješiti samo treba biti uporan i hrabar (za silna bockanja ) a i gledajte sa pozitivne strane mi imamo dokaz da imamo nešto u glavi

Zadnje uređivanje leeloo27 : 11.04.2011. at 16:19.
sofisticate is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2007., 01:33   #12
Definicija
Prolaktinom je dobroćudni tumor hipofize. Dobroćudni tumori žljezdanog tkiva nazivaju se adenomi. Prolaktinom je najčešći funkcionalni adenom hipofize.

Hipofiza
Hipofiza je žlijezda s unutrašnjim izlučivanjem smještena na bazi mozga. Građena je od dva temeljna dijela: prednjeg i stražnjeg režnja koji se razlikuju po svom razvoju, građi i funkciji.
Prednji režanj, adenohipofiza, izvor je hormona rasta, prolaktina, folikul stimulirajućeg hormona, luteinizirajućeg hormona, tirotropina, adrenokortikotropnog hormona i hormona koji stimulira melanocite.
Stražnji režanj, neurohipofiza, izlučuje oksitocin i antidiuretski hormon (vazopresin).

Podjela
Adenomi hipofize manji od 10 mm nazivaju se mikroadenomi (mikroprolaktinomi), a oni veliki 10 mm ili više su makroadenomi (makroprolaktinomi).

Spol
Mikroadenom se u 90% slučajeva javlja u žena. Makroadenom je češći kod muškaraca: 60% oboljelih muškog je spola.

Koncentracija prolaktina
Normalna koncentracija prolaktina u muškaraca je 1-20 ng/ml, a kod žena 1-25 ng/ml.
Razina prolaktina u krvnom serumu veća od 300 ng/ml je dijagnostička za adenom hipofize. I koncentracija iznad 150 kod bolesnice koja nije trudna obično je uzrokovana ovim tumorom.

Simptomi
Mikroadenom ne uzrokuje drugih smetnji osim pojačanog izlučivanja hormona prolaktina, što rezultira stanjem koje se naziva hiperprolaktinemija.
Simptomi tog stanja kod žena su galaktoreja (izlučivanje mlijeka iz dojki bez trudnoće), nepravilne menstruacije, izostanak menstruacija i neplodnost. Kod muškaraca hiperprolaktinemija rijetko izaziva galaktoreju i ginekomastiju (povećanje dojki). U 15% muškaraca javljaju se seksualne disfunkcije, a moguća je i neplodnost.
Većina mikroadenoma ostaje trajno takve veličine i ne rastu više.
Veličina prolaktinoma je proporcionalna stvaranju hormona: što je veći tumor, više su razine prolaktina. Veliki tumori hipofize s umjerenim povišenjem prolaktina (50-100 ng/ml) nisu pravi prolaktinomi i razlikuju se po svom biološkom ponašanju.
Mikroprolaktinomi izazivaju povećanje razine prolaktina i posljedične promjene na spolnim žljezdama (hipogonadizam).
Makroprolaktinomi mogu imati utjecaj na druge hormone hipofize, izazivati glavobolje, poremećaje vidnog polja, strukturne poremećaje i proširenje turskog sedla (koštano ležište u kojem je smještena hipofiza).
Ako se dogodi teži poremećaj cirkulacije i nastane infarkt adenoma hipofize, takvo se stanje naziva apopleksija hipofize, a obilježeno je težim simptomima poput jakih glavobolja, mučnine, povraćanja i poremećaja svijesti. Može biti prisutan poremećaj pokretanja oka (oftalmoplegija), poremećaji vida i zjenica i znakovi meningitisa (ukočenje šije, meningitički znakovi) zbog prisutnosti krvi u moždanoj tekućini. Sindrom se može razvijati polagano tijekom 24-48 sati ili uzrokovati iznenadnu smrt.

Dijagnoza
Temeljem simptoma posumnja se na prolaktinom koji se dokazuje laboratorijskim pretragama razine hormona u krvi te slikovnim dijagnostičkim pretragama: rtg, CT, MR.

Liječenje
Sve osobe s prolaktinomom ne zahtijevaju terapiju; terapija je preporučljiva kad žene s ovom dijagnozom žele zatrudnjeti, kad im je smanjen libido, kad imaju dosadnu galaktoreju, žele regulirati menstruaciju ili smanjiti rizik od osteoporoze. Kod muškaraca također ako postoje simptomi koji umanjuju kvalitetu života.
Terapija se može provoditi lijekovima ili kirurški.
Lijek izbora je bromkriptin, agonist dopamina. Bromkriptin ispravlja hiperprolaktinemiju u gotovo svih bolesnika s mikroprolaktinomom. Lijek može ponekad i smanjiti veličinu tumora, najviše tijekom prva tri mjeseca liječenja. Ako se terapija prekine, razina prolaktina opet raste, međutim ponovni rast tumora se može odgoditi mjesecima ili godinama.
Nuspojave bromkriptina poput mučnine, nadražaja želuca i pada krvnog tlaka pri uspravnom položaju (posturalna hipotenzija) mogu se ublažiti ako se terapija počne niskim dozama navečer uz lagani obrok. Ostale nuspojave su glavobolja, umor, grčevi u trbuhu, začepljenost nosa i opstipacija. Bromkriptin je također djelotvoran kod velikih makroadenoma. Ako u tijeku terapije bolesnica zatrudni, lijek se prestaje davati.
Kirurški zahvat i zračenje dodatne su mogućnosti liječenja ovih tumora koje se primjenjuju ako se simptomi ne povlače nakon 1-3 mjeseca liječenja bromkriptinom, kod trajnih problema i težih poremećaja te ako bolesnici ne podnose bromkriptin. Nakon kirurškog zahvata potrebno je obično dugotrajno liječenje bromkriptinom.
Zračenje ima ograničenu ulogu u liječenju prolaktinoma. Uobičajena terapija zračenjem dozom od 4500 cGy kroz 25 dana izaziva polagano smanjenje razine prolaktina. U razdoblju od 2-10 godina razina prolaktina ponovno počne rasti u 30% bolesnika. Zračenje može dovesti do manjka svih hormona hipofize te privremenih ispada vidnog polja i pokreta očiju.

Prognoza
Mikroadenomi imaju jako dobru prognozu. Prognoza makroadenoma ovisi o simptomima i odgovoru na terapiju lijekom.
sofisticate is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2007., 11:02   #13
Puno ti hvala Sofisticate!
Kod nas u Sloveniji ljudi nežele pričati o svojoj bolesti. Ovako objašnjenje nisam ni od doktorice dobila.
Puno, puno ti hvala, sad sam dosta mirnija!
metuljček is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2007., 00:38   #14
Nama na čemu, ako te bilo što zanima ili muči samo pitaj jer znam kako je biti sama i neinformirana i koje sve misli kolaju glavom.
Također je bitno nenervirati se jer to diže prolaktin koji se još zove i hormon stresa.

ni kod nas neće pričati o tome taman imali istu dijagnozu.
imala sam takav slučaj, cura je skužila šta mi je i živa se interesirala za sve to ko bezveze je zanima, a ja kasnije saznala od njene babe da imamo isti problem.
i šta reć na to, umjesto da si međusobno pomognemo, razgovaramo jer nitko ne razumije naše strahove i dvojbe u ovoj situaciji, niti njima želiš opterećivat druge kad su ionako zabrinuti
zato slobodno sve pitaj
sofisticate is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2007., 17:07   #15
Baš ti hvala!
Koliko dugo ti je trebalo da ponovo dobiješ mjesečnicu?
Ja je nemam 4 godine pa se bojim da če mi ostati jajnici "uspavani"!
Glava me nikad nije boljela al me zadnja dva tjedna pomalo boli, sinoč me je grozno boljela popila sam tabletu i nije mi baš dosta pomogla.
Pila sam mjesec dana bromergon pa sam prekinula sad več 3,5 mjeseca ništa ne pijem. Šta misliš dali se je tumor u tako kratkom vremenu povečao, pa me zato boli glava?
Išla sam bioenergetičaru i pila neke prirodne tablete od aloe vere, sad čekam nalaze da vidim dali mi je to pomoglo, ako nalazi pokažu da mi ništa nije pomoglo onda ču počet piti dostinex. Pit ču ga naveče uz laganu večeru kao što si rekla, pa da prespavam mučninu. Nadam se da če mi dostinex pomoči jer ako i njih nebudem podnosila onda me čeka operacija a to nebi nikako htjela.
Hvala!
metuljček is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2007., 21:26   #16
Menstruaciju nisam imala 2 god (obvezno pregledati i pratiti stanje jajnika) i bili su malo uspavani pa su mi stavili dijagnozu PCOS? (doslovno sa upitnikom) jer su mi počeli ličit na policistične jajnike, ali hormonski nisu podržavali dijagnozu...
Mengu sam dobila nakon 3 mjeseca što sam počela pit bromergon i već sljedećA tj. 2. mi je došla 35 dan, dok se nije normaliziralo. Na početku su bile katastrofa bolne i obilne (7 dana) baš zbog toga što je dugo nisam imala.
Iza treće menstruacije su mi snimali jajnike i bili su ok nema traga uspavanosti nego su se folikuli (povećali ili smanjili ne znam) baš zbog izostanka menge i kada sam je dobila sve se regurilaro makli su mi dij. PCOS.

Glavobolja ti može biti od bilo čega a između ostalog i od toga, ali čisto sumnjam da je u tako kratkom roku narastao tumor, ali prolaktin svakako je i radi ti štetu po organizmu. Inače trebala bi pit najmanje godinu dana bromergon ili dostinex da bi se vidjele promjene na tumoru (je li ostao isti, smanjio se ili narastao). Svakako bi trebala jednom ili bar svako 2 mjeseca kontrolirat prl.

I ja sam bila u travara, ali mi je rakao da mi on tu ne može pomoći nego samo ublažiti simprome, ali da bi bilo bolje da ne koristim ništa osim čaja za jačanje imuniteta.

Samo mjesec dana pila bromergon i već odustala???
taj prvi mjesec, mjesec ipo i je najgori kad ga pregrmiš nećeš imat toliko problema. I već 3.5 mjeseca ne piješ ništa, sorry ali nadam se da znaš da u najboljem slučaju možeš ostat neplodna nije to sve bezazleno.
Nemoj se igrat sa svojim životom i životom svoga nerođenog djeteta, svoga muža, dečka, majke i oca koji bi željeli imati hrpu unučića i sretnu i zdravu kćer.

Do tebe same je hoćeš li se potruditi podnositi terapiju ili ne, svi bi mogli reći ne možemo i operirat se.
A šta bi kad bi napravila operaciju, prošla to sve i oporavak i onda ti iza toga opet visok prolaktin koji počme stvarat novi tumor, šta onda?
Opet ćeš na operaciju i tako sve iznova dok ti prl ne napravi nepopravljivu štetu u organizmu i ti budeš prisiljena pit tablete. Meni je zbog prla bio i povećan hormon štitnjače. Ovo ti sve govorim da shvatiš da nije to samo tako bezazleno kao što se čini.
Bez uvrede, ali čudan mi je i taj tvoj doktor koji ti nije sve objasnio, ali baš sve i dopušta ti igru hoću- neću.
UOZBILJI SE i prihvati situaciju kakva je i nosi se s njom jer TI si bolesna i TI ćeš prolazit i prolaziš kroz to sve. Nitko te ne može zanijenit ni u jednom segmentu i mislim da ti je bolje da si olakšaš nego smo kompliciraš situaciju.

Nemoj zamjerit, ali ovo sve ti govorim za tvoje dobro.
sofisticate is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2007., 21:50   #17
Hipofiza jako reagira na stres. Ako vodiš stresan život, nastoj minimalizirati stres za početak.
I neki dan sam čitala u novinama o doktorici koja je pokrenula centar za duhovnu medicinu, i može ih se zazvati za savjet, mislim da je ovo njihova stranica http://www.huped.hr/
__________________
Getting there is writing because you can´t stop writing.
Being here is not being able to start writing.
kisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2007., 10:50   #18
Uf, kako mi je slabo!
Počela sam piti dostinex tablete i to kako ste me savjetovale, lahka večera i tako da prespavam mučninu.
Počela sam piti tablete prošli tjedan i nisam osječala slabost bila sam malo ko pijana u subotu sam počla osječat mučninu a juče me je počela jako boljeti glava. I danas sam ustala sa glavoboljom i mučninom.
Šta da uradim da se osječam boje?????
Neznam ni dal smijem popiti tabletu za glavoboju jer neznam šta smijem piti uz dostinex ( upute su na engleskom )!

Molim vas za savjet!
Hvala!
metuljček is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2007., 16:24   #19
tumor hipofize

pozdrav! ja pijem bromergon oko mjesec i pol. ispočetka mi je bilo zlo, ali sam odlučila da se neću dati. svaki lijek ima nuspojave, pokupila sam sve lijekove od ljudi oko mene i išla čitati što piše o nuspojavama. nakon toga sam zaključila da ovo moje i nije tako strašno.
znam da je lako reći, ali probaj se usredotočiti na nešto drugo. prvih par tjedana sam znala osjećati mučninu nakon što bih popila tabletu. obavezno sam ostajala doma i popila neki čaj tipa kamilica, ciciban, nešto što je dobro za želudac, protiv mučnine. s vremenom me počelo smetati da mi tableta određuje kako ću se ja osjećati... nema smisla samo si natovarivati nove brige. evo, meni je nakon mjesec i pol sasvim ok! a i prolaktin se smanjio!
d'one is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2007., 10:11   #20
Znam, da svake tablete imaju nuspojave. Ali problem je što su upute na engleskom pa neznam dal smijem popiti tabletu protiv glavobolje dok pijem dostinex.
Što se mučnina tiče to tako mora biti dok se tjelo ne privikne, neču odustajati jer mi je dostinex zadnji izlaz u sili.
Samo me zanima kako se borite sa mučninom!
Svaki vaš savjet mi dobro dođe!
metuljček is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:39.