Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.10.2013., 13:45   #161
Felicius, nije mi toliko do uštede, računao sam već da bi mi bila u svim tim oscilacijama, na mjesečnoj razni od 20kn do max 30kn. To je ništa. Nego više ne želim nikakve pretplate i dugovanja, želim plaćati odmah koliko i potrošim... Već mi je stvarno dosta njihovih kalkuliranja unaprijed. Umalo da me srce nije izdalo kada sam dobio "dugovanje" od cca 400kn u 11mj.2012. godine...
__________________
I've never been confronted with my own thoughts
They don't bother me when I'm alone...
Lex Luthor is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2013., 18:37   #162
Quote:
Lex Luthor kaže: Pogledaj post
Felicius, nije mi toliko do uštede, računao sam već da bi mi bila u svim tim oscilacijama, na mjesečnoj razni od 20kn do max 30kn. To je ništa. Nego više ne želim nikakve pretplate i dugovanja, želim plaćati odmah koliko i potrošim...
većini nas ušteda nije velika ali je stvar principa prelaska kod Zlovenaca...neka HEP propadne, ko im j*** ma**r
nkdzg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2013., 18:47   #163
Pozdrav svima! Pitanje:ako do 10.10. hep-u dostavim stanje mjerila, znači li to da sam u njihovim rukama za neznam koliki već period,i ne mogu preći drugome?
Bon Scott is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2013., 19:06   #164
Quote:
Bon Scott kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima! Pitanje:ako do 10.10. hep-u dostavim stanje mjerila, znači li to da sam u njihovim rukama za neznam koliki već period,i ne mogu preći drugome?
U bilo kojem trenu možeš prijeći konkurenciji
nkdzg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2013., 19:09   #165
Quote:
Lex Luthor kaže: Pogledaj post
Znači ovako, moja potrošnja od:

18.5.2012. - 20.11.2012. To je skoro 6mj = 2396kWh ispada 399kWh/mj*1.05kn = 419kn (a meni su došle uplatnice 375kn + 430 duga)

20.11.2012. - 18.5.2013. Također 6mj = 2140kWh ispada 356kWh/mj*1.05kn = 373kn (a meni su došle uplatnice na 430kn + 123kn duga).

Meni se tu baš i ne čini da je to transparentno. Oni računaju kako im se da.

ps. Kakav dug, o cemu oni pričaju?!?! I kakve su im to uplatnice!?!

U izračunu ti nedostaje naknada za mjernu uslugu i opskrbu od 17,40 (21,75) kn/mjesec i naknada za obnovljive izvore energije od 0,005 (0,00625) kn/kWh.

Iz tvojih podataka se ne može vidjeti na temelju čega je nastalo 430 kn duga na prvom obračunu (kolika je bila mjesečna obaveza za to razdoblje, odnosno potrošnja za istih šest mjeseci prethodne godine, jesi li imao dug po prethodnom obračunu?), osim da ti je u tom razdoblju potrošnja veća za nekih 65 kWh mjesečno u odnosu na razdoblje prije toga i 35 kWh u razdoblju poslije.

Uplatnice od 375 kn (iznos za mjesečnu potrošnju od cca. 335 kWh na temelju potrošnje od 12/2011 do 05/2012) odnosile su se na razdoblje od 20.11.2012. do 18.05.2013. a trošio si nekih 20 kWh više mjesečno, što donosi razliku od tih 123 kn.

Uplatnice od 430 kn (iznos za mjesečnu potrošnju od cca. 390 kWh na temelju potrošnje od 06/2012 do 11/2012) odnose se na tekuće razdoblje od 18.05.2013 do xx.11.2013.

P.S. Zar stvarno misliš da netko svaki obračun radi ručno i po svom nahođenju (kako mu se da)?

Zadnje uređivanje Fred123 : 07.10.2013. at 19:46.
Fred123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2013., 19:22   #166
Quote:
Fred123 kaže: Pogledaj post
U izračunu ti nedostaje naknada za mjernu uslugu i opskrbu od 17,40 kn/mjesec i naknada za obnovljive izvore energije od 0,005 kn/kWh.

Iz tvojih podataka se ne može vidjeti na temelju čega je nastalo 430 kn duga na prvom obračunu.

P.S. Zar stvarno misliš da netko svaki obračun radi ručno i po svom nahođenju (kako mu se da)?
Lex, izvjesno je da te hepovac Fred izdominirao
nkdzg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2013., 20:20   #167
Razmišljao sam da se prebacim kod Slovenaca pa me zanima ovi troškovi što idu HEP-u jel to na jednom računu ili jedan Slovencima, a jedan se plaća HEP-u?
Kao drugo me zanima zašto stupovi od struje i ostala infrastruktura nije izdvojena u smislu da s HEP-om nema veze kao što odašiljači nemaju veze sa HTV-om?

Ne želim da mi se dogodi da bude oluja, padnu žice s kuće i kad zovem HEP da otklone kvar oni si misle "ko te j... čekaj sad kad si prešao, nisi više naš.

Ili ja previše paničarim?
Gallo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2013., 20:56   #168
Quote:
Fred123 kaže: Pogledaj post

Uplatnice od 430 kn (iznos za mjesečnu potrošnju od cca. 390 kWh na temelju potrošnje od 06/2012 do 11/2012) odnose se na tekuće razdoblje od 18.05.2013 do xx.11.2013.
Znači hoćeš reći da ja sada ne budem dobio uplatnice na temelju potrošnje u razdoblju od 5.2013. - 11.2013. već na temelju prethodnog razdoblja.

Zadnje obračunsko razdoblje je bilo znači 11.2012. - 5.2013.

Ništa više ne razumijem, nema smisla... Ispada da oni predviđaju moju potrošnju što je totalno izvan pameti...
__________________
I've never been confronted with my own thoughts
They don't bother me when I'm alone...

Zadnje uređivanje Lex Luthor : 07.10.2013. at 21:17.
Lex Luthor is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2013., 21:54   #169
Quote:
Lex Luthor kaže: Pogledaj post
Znači hoćeš reći da ja sada ne budem dobio uplatnice na temelju potrošnje u razdoblju od 5.2013. - 11.2013. već na temelju prethodnog razdoblja.
Da, tako to ide, nove uplatnice ćeš dobiti na temelju zimske potrošnje u razdoblju od 11.2012g. - 5.2013g. Kod mene se već jedno vrijeme stabilizirala potrošnja nakon promjene većine aparata tako da su posljednjih godinu dana mjesečne rate poprilično točne.
Ico_Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2013., 21:59   #170
Molim Freda (predpostavljam da radiš u HEPu ) da mi da par razloga zašto u ovom trenutku ostati u HEPu.
prečko jug is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2013., 22:05   #171
Zna itko zašto se naplaćuje nakanda za mjernu uslugu (10 kn /12,5 kn mjesečno) svaki mjesec kad gospoda iz HEP-a dolaze 2 puta godišnje očitavat struju???
Ajde naknada za opskrbu (7,40 kn) još ima nekakvog smisla, ali ova prva nema veze sa zdravim razumom
__________________
Perfection
Pistons4ever is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2013., 22:10   #172
Quote:
Ico_Zg kaže: Pogledaj post
Da, tako to ide, nove uplatnice ćeš dobiti na temelju zimske potrošnje u razdoblju od 11.2012g. - 5.2013g. Kod mene se već jedno vrijeme stabilizirala potrošnja nakon promjene većine aparata tako da su posljednjih godinu dana mjesečne rate poprilično točne.
Fantastično, sada još više želim ugovor o samoočitanju i dostava preko web moj račun
__________________
I've never been confronted with my own thoughts
They don't bother me when I'm alone...
Lex Luthor is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2013., 23:07   #173
Quote:
prečko jug kaže: Pogledaj post
Molim Freda (predpostavljam da radiš u HEPu ) da mi da par razloga zašto u ovom trenutku ostati u HEPu.
Stvar osobnog izbora. Ne vidim zašto netko ne bi promijenio opskrbljivača ako to želi.

Treba stvar postaviti obrunuto i dati razloge zbog čega promijeniti opskrbljivača i zašto je tvoj sadašnji opskrbljivač (u ovom slučaju HEP) lošiji od nekog drugog (cijena, bolja usluga, manje zatezne kamate, bolji uvjeti plaćanja i sl.).

Također treba znati što je to što ustvari nudi opskrbljivač.

Ako nakon toga zaključiš da treba mijenjati opskrbljivača, promijeni ga.
Fred123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2013., 23:27   #174
Quote:
Fred123 kaže: Pogledaj post
Stvar osobnog izbora. Ne vidim zašto netko ne bi promijenio opskrbljivača ako to želi.

Treba stvar postaviti obrunuto i dati razloge zbog čega promijeniti opskrbljivača i zašto je tvoj sadašnji opskrbljivač (u ovom slučaju HEP) lošiji od nekog drugog (cijena, bolja usluga, manje zatezne kamate, bolji uvjeti plaćanja i sl.).

Također treba znati što je to što ustvari nudi opskrbljivač.

Ako nakon toga zaključiš da treba mijenjati opskrbljivača, promijeni ga.
izrazio bih zadovoljstvo što je s nama na forumu čovjek iz struke (Fred) i sasma je nevažno u kojoj firmi radi...živio fre(n)de !
nkdzg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2013., 23:29   #175
Quote:
Pistons4ever kaže: Pogledaj post
Zna itko zašto se naplaćuje nakanda za mjernu uslugu (10 kn /12,5 kn mjesečno) svaki mjesec kad gospoda iz HEP-a dolaze 2 puta godišnje očitavat struju???
Ajde naknada za opskrbu (7,40 kn) još ima nekakvog smisla, ali ova prva nema veze sa zdravim razumom
Mjerna usluga (Mrežna pravila EE sustava)

6.4. Mjerne usluge
(1) Mjerne usluge koje kupcima osigurava i za koje je nadležan operator
prijenosnog sustava ili operator distribucijskog sustava su:
– održavanje opreme obračunskog mjernog mjesta, uključujući i zamjenu,
– ovjeravanje mjerila obračunskog mjernog mjesta,
– prikupljanje mjernih podataka s obračunskih mjernih mjesta,
– provjera i potvrda valjanosti mjernih podataka,
– upravljanje i pohranjivanje mjernih podataka,
– čuvanje dokumentacije obračunskih mjernih mjesta.
(4) Korisnici mreže dužni su plaćati odgovarajuću naknadu za obavljanje mjernih usluga operatoru prijenosnog sustava ili operatoru distribucijskog sustava.

Sad mi objasni što to ima smisla u naknadi za opskrbu, a nema u naknadi za mjernu uslugu.
Fred123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2013., 00:04   #176
Quote:
Lex Luthor kaže: Pogledaj post
Fantastično, sada još više želim ugovor o samoočitanju i dostava preko web moj račun
Dobra odluka. Prema tvojim podacima ispada da su ti mjesečne obveze manje od stvarne potrošnje (za dva prethodna razdoblja), a razliku plaćaš nakon šest mjeseci (430 kn ili 70kn mjesečno i 123 kn ili 20 kn mjesečno u drugom slučaju). Toliko bi promašio da očitaš brojilo jednom 29. u mjesecu, a drugi put 2. u mjesecu.

Da bi to ispravio plaćat ćeš 10,25 kn po obračunu (15 do 50% razlike).

Genijalno.

Preko web-a možeš izraditi obračun svakih dvadeset dana i provjeriti odstupanja.

Nije potrošnja električne energije kao potrošnja plina ili vode gdje odstupanja mjeseca od mjeseca mogu biti jako velika.
Fred123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2013., 08:54   #177
HI!

5.10 sam saznao za tu HEP web aplikaciju dostave brojila,odmah sam se registrirao,upisao višu i nižu tarifu,i po tome platiio račun od 5.9 do 5.10

sad mi tamo sastrane stoji crvena točkica i pište NEOBRAČUNATO a kraj svih dolje stoji zelena i piše obračunato.

zanima me kada ce oni registrirati da sam ja upisao novo stanje brojila i po tome platio račun?

i još me zanima dali mogu onda one račune od pretplate tj njihove procjene koju uopce nemam namjeru plaćati baciti u smeće jer namjervam ovako stalo na 5. u mjesecu plaćati stanje ?

hvala
hitno11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2013., 09:12   #178
Quote:
Fred123 kaže: Pogledaj post
Stvar osobnog izbora. Ne vidim zašto netko ne bi promijenio opskrbljivača ako to želi.

Treba stvar postaviti obrunuto i dati razloge zbog čega promijeniti opskrbljivača i zašto je tvoj sadašnji opskrbljivač (u ovom slučaju HEP) lošiji od nekog drugog (cijena, bolja usluga, manje zatezne kamate, bolji uvjeti plaćanja i sl.).

Kopipejstam svoj prijašnji post:

Svi izračuni koji su napravljeni kažu da je GEN-I najjeftiniji (oko 5-10%), prelazak je bez problema, možeš otići kada hoćeš bez penala i vraćanja 1 mjeseca besplatne njihove struje, 1 mjesec besplatne NJIHOVE struje koju ti prodaju, javno su se obvezali da neće dizati cijene do kraja 2015, plaćanje računa BEZ naknade na Tisku i u Konzmu.
Uskoro stiže jedinstvena uplatnica, a i Moj GEN-I preko kojeg ćeš BESPLATNO (a ne plaćati i za to naknadu hepu ???) dojavljivati stanje brojila i po tome plaćati račune.



............................................
Meni je jedini problem predstavljalo hoće li prelazak na GENi proći bezbolno i svi koji su prešli kažu da je tako. Sve ostalo su predrasude naših zatucanih ljudi.

Ali zanimljivo nisi mi dao niti jedan konkretan razlog da ostanem na hepu
prečko jug is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2013., 10:38   #179
Quote:
prečko jug kaže: Pogledaj post
Kopipejstam svoj prijašnji post:

Svi izračuni koji su napravljeni kažu da je GEN-I najjeftiniji (oko 5-10%), prelazak je bez problema, možeš otići kada hoćeš bez penala i vraćanja 1 mjeseca besplatne njihove struje, 1 mjesec besplatne NJIHOVE struje koju ti prodaju, javno su se obvezali da neće dizati cijene do kraja 2015, plaćanje računa BEZ naknade na Tisku i u Konzmu.
Uskoro stiže jedinstvena uplatnica, a i Moj GEN-I preko kojeg ćeš BESPLATNO (a ne plaćati i za to naknadu hepu ???) dojavljivati stanje brojila i po tome plaćati račune.



............................................
Meni je jedini problem predstavljalo hoće li prelazak na GENi proći bezbolno i svi koji su prešli kažu da je tako. Sve ostalo su predrasude naših zatucanih ljudi.

Ali zanimljivo nisi mi dao niti jedan konkretan razlog da ostanem na hepu
Vidiš, sam si odgovorio.

"javno su se obavezali .." "uskoro će .." "besplatno ..."

Cijene električne energije trenutnu su na niskim razinama u odnosu na prethodna razdoblja (povoljna hidrologija, prevelika proizvodnja iz vjetroelektrana i sunčanih elektrana koja se nema kome prodati, a istovremeno uzrokuju nerentabilnu proizvodnju iz baznih elektrana (plin, ugljen, nuklearke) koje moraju biti na raspolaganju, a ne proizvode optimalne količine. Takva situacija će nužno dovesti ili do povećanja cijene energije ili do zatvaranja takvih elektrana i smanjenja pouzdanosti sustava, a onda opet i do povećanja cijene zbog smanjene ponude. Tako da nečija javna obveza ne znači baš ništa. Količine energije koje sada trebaju osigurati za svoje Kupce su beznačajne i opskrbu nekoliko desetaka tisuća Kupaca, opskrbljivači koji imaju iza sebe velike kompanije, mogu raditi usputno i bez nekih velikih dodatnih troškova.

Također na cijenu novih opskrbljivača utječe i to što se teka sada pojavljuju na tržištu prema kućanstvima i trebaju privući Kupce. Zamisli da su se pojavili sa većom cijenom od HEP-a!

Trenutna cijena na relevantnoj burzi (HUPX, http://www.hupx.hu/home/index) je 56 EUR/MWh (0,43 kn/kWh) za baznu energiju i 63 EUR/MWh (0,48 kn/kWh) za vršnu energiju, pa usporedi sa cijenama opskrbljivača.

Ništa nije besplatno. Mjesečni obračun možeš imati i kod HEP-a uz naknadu koja se naplaćuje posebno kao nestandardna usluga. Hoće li drugi opskrbljivači uključiti te troškove u cijenu kWh ili naplatiti posebno, manje je bitno, ali sigurno nije besplatno. Ukoliko je trošak izrade obračuna uključen u cijenu kWh tada Kupci koji imaju veću potrošnju više plaćaju, a troškovi za svaki pojedini obračun su isti.

Što se tiče mjesečnog obračuna operator distribucijskog sustava i dalje je odgovoran za mjerne podatke i to prema propisanim procedurama. Prema sadašnjim propisima obračun se ne smije raditi prema stanju dostavljenom od Kupca za dva ili više uzastopnih obračunskih razdoblja, nego brojilo mora očitati ovlaštena osoba operatora.

Opći uvjeti za opskrbu električnom energijom (NN 14/2006):
Članak 92.
(1) Ukoliko operatoru distribucijskog sustava nije bilo omogućeno očitanje stanja brojila kupca kategorije kućanstvo za jedno obračunsko razdoblje, operator distribucijskog sustava može prihvatiti stanje brojila koje mu kupac dostavi na njegov pisani zahtjev, a u protivnom će procijeniti utrošenu električnu energiju prema ostvarenoj u odgovarajućem prethodnom obračunskom razdoblju.
(2) Obračun temeljem dostavljenog stanja brojila ili procjene iz stavka 1. ovoga članka ne može se izvršiti dva ili više puta uzastopno.

Kad promijeniš opskrbljivača, izgubiš mogućnost usporedbe sa prethodnim, odnosno više ne pratiš koliki bi bio račun kod prethodnog (primjer imaš kod TK usluga, gdje je skoro nemoguće usporediti dva računa od različitih pružatelja usluga – razni popusti, različiti paketi i sl.). Ne vraćaš se prethodnom opskrbljivaču zbog inercije i navike, slično kao i što većina Kupaca ne odlazi iz HEP-a drugim opskrbljivačima.
Sami opskrbljivači su najavili da očekuju relativno male udjele na tržištu, jer je teško u kratko vrijeme osigurati podršku za preko dva milijuna Kupaca. Probaj izračunati koliko bi opskrbljivačima trebalo da ovom dinamikom samo sklope toliko ugovora.

Plaćanje bez naknade HEP-ovih računa također postoji u Hrvatskoj pošti i FINA-i.

Jedinstvena uplatnica je dobra stvar dok se opskrbljivači ne zaigraju sa tuđim novcem (imaš nedavni primjer Optima telekoma, koji je preuzela ZABA, a u stvari HT).

P.S.
Nisam ti dao razloge za ostanak kod HEP-a zbog toga što na temelju dosadašnjih informacija i podataka nemam što uspoređivati osim jedinične cijene, jednokratnih popusta kod novih opskrbljivača, te popustima vezanim uz trajanje ugovora.
Zanimljiva je jedino bila agresivna kampanja u prvim danima o 30% jeftinoj struji, potpomognuta i državnim i privatnim medijima (besplatna reklama!?). Izgledalo je kao rasprodaja u kineskom dućanu!
Fred123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2013., 10:40   #180
i mene sad zanima ta naknada. ako ce netko trazit od mene da ocitavam (podrzavam inace modernizaciju, pa tako i obracun putem weba), ne zelim placat to. i tocka. Porazgovarat cu sa svojim novim operaterom kad se prebacim.

edit: ne shvacam zasto svi spominjete tu prokletu vodu i viskove?!?!?! pa mislim da je brojka oko 80% el.en. dolazi iz termoelektrana (tu ukljucene i nuklearke, jer one i jesu termo, sa drugom vrstom "goriva"). ta brojka je bar bila prije tri godine kad sam slusao kolegij na faksu (energijske tehnologije). A ako se u tri godine toliko promijenilo (sto je nemoguce) onda zanemariti moje neshvacanje
__________________
spol: M
cickova is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:00.