Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.12.2015., 23:42   #1
Svemir nastao "iz ničega"?

Pretpostavlja se da je svemir nastao "iz ničega", iz kvantnih fluktuacija, ali još nitko ne zna objasniti kako se je to točno dogodilo. Je li moguće nešto takvo? Ova pretpostavka po meni ima puno logičkih pogrešaka.

Prvo, iz ničega ne može nastati nešto, a ako je to "iz ničega" ipak nešto iz čega je sve nastalo onda nije to "ničega", pa se ne može onda tako ni formulirati.

Kvante fluktuacije iz singularnosti Velikoga praska (iz kojega je navodno nastao naš svijet), nisu mogle postojati "nigdje"; a isto tako i nisu se mogle dogoditi bez vremena (nikada); tako da prvo nego što se to kaže mora se objasniti kako je nastao prostor ( i kako se to prostor može širiti), a isto tako i kako je nastalo vrijeme da bi iz tih kvantnih fluktuacija moglo nastati "nešto", a zatim i cijeli naš svijet, i onaj vidlljivi i onaj nevidljivi.

Isto tako treba odgovoriti zašto su se kvantne fluktuacije upravo u određenom trenutku dogodile a ne prije ili poslije, i odakle uopće one, kako su nastale.

Hawkingova izjava da prije Velikoga praska nije bilo vremena, je samo izjava nekoga tko uopće nije upoznat s pravom prirodom vremena, jer da jeste upoznat znao bi da je vrijeme postojalo i prije Velikoga praska, i to beskonačno dugo. Ovo je i tema ali i odogovor kolegi forumašu "kreni" na upit o nastanku svemira "iz ničega".Pozdrav
civilizacija I is offline  
Old 27.12.2015., 00:53   #2
Meni je zanimljivije pitanje ako je vec nastao iz nicega a gdje se to širi ako se uopće širi ili je svemir jednostavno uvjek bio i uvjek ce biti beskonacan ali mi kao ljudi koji imamo percepciju vremena ne mozemo shvatiti da je nesto beskonačno nego da negdje mora biti početak.
__________________
Logično.
Stravidamus is offline  
Old 27.12.2015., 02:04   #3
Kvante fluktuacije su u tom slucaju drugi naziv za magiju.
DavMla is offline  
Old 27.12.2015., 02:16   #4
točnije reći, nastao iz kaosa.
Fantasist is offline  
Old 27.12.2015., 09:56   #5
Svemir ne postoji pa tako ni mi , nema.
Loui is offline  
Old 27.12.2015., 13:30   #6
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Kvante fluktuacije su u tom slucaju drugi naziv za magiju.
One su "nešto" i imaju svoj uzrok zašto se dešavaju baš tada a ne prije ili poslije, i svakako nisu "ničega"; već su nešto.

A onda slijedi pitanje odakle to nešto (te kvantne fluktuacije, taj vakuum), iz čega onda nastaju čestice, pa se opet vraćamo na prvi uzrok svega, nema nam druge.

Reći da je svemir nastao "iz ničega" ne objašnajva nam baš ništa, dapače.

Ista stvar kao i kod vječnoga Boga, nitko ne zna kak je to Bog stvorio ovaj svijet, isto kao što se ne zna kak je zbilja "iz ničega" nastalo nešto, pa i te kvantne fluktuacije koje su navodno urok svim česticama materije.

Nemam ja ništa protiv te teorije, naprotiv, samo kažem da ona baš ništa ne objašnjava, već nam daje još jednu teško rješivu zagonetku o postanku svemira i nas ljudi. Pozdrav
civilizacija I is offline  
Old 27.12.2015., 13:32   #7
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
točnije reći, nastao iz kaosa.
Kaos može postojati samo ako nešto postoji, ako pak postoji "ničega" onda se nema kaos iz čega napraviti. U tome je problem. Mora biti "nešto" iz čega je sve nastalo, a ne doslovno ništa u bilo kakvom smislu. Garant!
civilizacija I is offline  
Old 27.12.2015., 13:36   #8
Quote:
Loui kaže: Pogledaj post
Svemir ne postoji pa tako ni mi , nema.
Za sada još postojimo i mi ljudi ali i svemir, a koliko dugo to nitko ne zna.

Kada dođe kraj neće ostati baš nikakvih tragova da je itko postao, ni svemir a ni bilo koja bića bilo koje vrste.

Vratiti će se stanje kakvo je bilo prije našega svijeta, tako će biti i poslije. Logično, drugačije i ne može biti.
civilizacija I is offline  
Old 27.12.2015., 14:15   #9
Quote:
civilizacija I kaže: Pogledaj post
Kaos može postojati samo ako nešto postoji, ako pak postoji "ničega" onda se nema kaos iz čega napraviti. U tome je problem. Mora biti "nešto" iz čega je sve nastalo, a ne doslovno ništa u bilo kakvom smislu. Garant!
ta logika prihvaća činjenice (doduše tu je nema, osim apstrakcije koju nemožeš iamti jer ako imaš onda nije to kaos, 'misao-ideja je red') ali kaže, postoji ništa, apsolutni kaos, nema reda, homogeno ništavilo..naravno da je to i kao 'ništa' neka činjenica..hoće reći energija ili potencijal da nastane red ili lokalna anomalija, a po zakonima fizike sve štima (kvantna ide prema ideji, a to je voda na tvoj mlin, dizajna), odnosno naš svemir.
zanimljivo tu u novim hipotezama, nema singularnosti, dimenzije apsolutne točke kao početka..ustvari nova teza pretpostavlja onda i bezbroj sličnih (točaka) svemira našemu.
Fantasist is offline  
Old 27.12.2015., 16:27   #10
Quote:
civilizacija I kaže: Pogledaj post
Prvo, iz ničega ne može nastati nešto, a ako je to "iz ničega" ipak nešto iz čega je sve nastalo onda nije to "ničega", pa se ne može onda tako ni formulirati.
Niko ne tvrdi da je iz ničega nastalo nešto. Pogledaj Prvi zakon termodinamike.

Quote:
civilizacija I kaže: Pogledaj post
Hawkingova izjava da prije Velikoga praska nije bilo vremena, je samo izjava nekoga tko uopće nije upoznat s pravom prirodom vremena, jer da jeste upoznat znao bi da je vrijeme postojalo i prije Velikoga praska, i to beskonačno dugo.
Tvrdnja da Hawking nije upoznat sa pravom prirodom vremena može doći samo od nekoga tko za sebe smatra da jest upoznat sa pravom prirodom vremena. Pa, hajde upoznaj i nas.
strange quark is offline  
Old 27.12.2015., 17:47   #11
Quote:
Quark kaže: Pogledaj post
Niko ne tvrdi da je iz ničega nastalo nešto. Pogledaj Prvi zakon termodinamike.
Kolega!

Ako imaš "ničega", što će onda očuvati prvi zakon termodinamike, je li?

Znači količina dobivene energije mora biti jednaka izgubljenoj u toj okolini.

Imali smo "ničega" energije, a dobili smo "svu energiju" koja postoji, zbilja očito potpuno kršenje prvog zakona termodinmike. :klap:

Zato ne treba uopće spominjati da iz "ničega " može nešto nastati, jer to nema veze sa logikom nio razumom, a i svijet u kojemu živimo nam to svakodnevno pokazuje. Ako želiš nešto imati, moraš to "iz nečega" (a ne ničega), to i napraviti.

Quote:
Quark kaže: Pogledaj post
Tvrdnja da Hawking nije upoznat sa pravom prirodom vremena može doći samo od nekoga tko za sebe smatra da jest upoznat sa pravom prirodom vremena. Pa, hajde upoznaj i nas.
Hoćeš reći da Hawking zna sve o vremenu?

Onda ne bi ispalio da vrijeme nije postojalo prije Velikoga praska i točka, bez objašnjenja (kak će objasniti ako ne zna pravu prirodu ni vremena a ni prostora u kojemu svi egzistiramo?).

Svoju teoriju o prostoru i vremenu iznijeti ću druge godine, pa ćeš se upozati i sa pravom prirodom prostora i vremena, kao i jedinim načinom na koji oni mogu zbilja nastati.

Isto tako svemir nije nastao "iz ničega" (to je moguće samo za one kojima je logika strani nepoznati pojam), već je nastao "iz nečega", a to nečega može se i riječima a i matematikom dobro opisati, ali sumnjam da bi itko na ovom forumu to sada razumio, zato neću o tome.
civilizacija I is offline  
Old 27.12.2015., 18:00   #12
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
ta logika prihvaća činjenice (doduše tu je nema, osim apstrakcije koju nemožeš iamti jer ako imaš onda nije to kaos, 'misao-ideja je red') ali kaže, postoji ništa, apsolutni kaos, nema reda, homogeno ništavilo..naravno da je to i kao 'ništa' neka činjenica..hoće reći energija ili potencijal da nastane red ili lokalna anomalija, a po zakonima fizike sve štima (kvantna ide prema ideji, a to je voda na tvoj mlin, dizajna), odnosno naš svemir.
zanimljivo tu u novim hipotezama, nema singularnosti, dimenzije apsolutne točke kao početka..ustvari nova teza pretpostavlja onda i bezbroj sličnih (točaka) svemira našemu.
Mi nismo nastali iz nikakve singularnosti, niti se Veliki prasak ikada dogodio.

I ne postoji nikakav kaos u početku, već savršeni red. Kaos samo tako nema ljudima izgleda, dok čestice i te kako znaju što točno moraju raditi svaki trenutak.

I još jednom po stoti put ponavljam, da svemir nije nastao sam od sebe niti ga je stvorilo neko vječno biće, već je svemir djelo Inteligencije koja je dobro znala što radi i to je i napravila. A nas ljude je naprasvila na svoju sliku ("Načinimo čovjeka na svoju sliku, kao što smo mi", Biblija knjiga Postanka).

To je bila moja prva poruka na ovom forumu prije otprilike tri godine, a to je i ujedno i zadnja. To sve ću druge godine dokazati svojom teorijom svega. I to svima! Pozdrav
civilizacija I is offline  
Old 27.12.2015., 18:08   #13
Quote:
civilizacija I kaže: Pogledaj post
Mi nismo nastali iz nikakve singularnosti, niti se Veliki prasak ikada dogodio.

I ne postoji nikakav kaos u početku, već savršeni red. Kaos samo tako nema ljudima izgleda, dok čestice i te kako znaju što točno moraju raditi svaki trenutak.

I još jednom po stoti put ponavljam, da svemir nije nastao sam od sebe niti ga je stvorilo neko vječno biće, već je svemir djelo Inteligencije koja je dobro znala što radi i to je i napravila. A nas ljude je naprasvila na svoju sliku ("Načinimo čovjeka na svoju sliku, kao što smo mi", Biblija knjiga Postanka).

To je bila moja prva poruka na ovom forumu prije otprilike tri godine, a to je i ujedno i zadnja. To sve ću druge godine dokazati svojom teorijom svega. I to svima! Pozdrav

To je teorija koju samo ti podržavaš.
Oni pametniji od nas tvrde drugačije: http://www.vijesti.rtl.hr/novosti/17...tao-iz-nicega/

A ovaj kaže: http://cudaprirode.com/portal/bpz/69...-umjesto-niega


Quote:
civilizacija I kaže: Pogledaj post
Kaos može postojati samo ako nešto postoji, ako pak postoji "ničega" onda se nema kaos iz čega napraviti. U tome je problem. Mora biti "nešto" iz čega je sve nastalo, a ne doslovno ništa u bilo kakvom smislu. Garant!
Odgovor na pitanje 'Kako je nešto nastalo iz ničega' je vrlo zanimljiv, priča Krauss u videu.

"Zato što je ništavilo nestabilno. Ta nestabilnost ništavila znači da se u njemu, u vrlo kratkim i gotovo nemjerljivim vremenskim razmacima uvijek stvaraju čestice koje jednako toliko dugo i traju u našem svemiru. Prazan prostor proizvodi čestice" - ističe Krauss objašnjavajući da to proizlazi iz kvantne mehanike.
krena is offline  
Old 27.12.2015., 19:58   #14
Quote:
civilizacija I kaže: Pogledaj post
Mi nismo nastali iz nikakve singularnosti, niti se Veliki prasak ikada dogodio.

I ne postoji nikakav kaos u početku, već savršeni red. Kaos samo tako nema ljudima izgleda, dok čestice i te kako znaju što točno moraju raditi svaki trenutak.
sve su to nagađanja (a što si mislio da je to dokazano?! u labosu neki sheldon je izračunao i dokazao i sad sve znamo..to su pitanja za eone budućih civilizacija), teorija BB kaže iz točke koja u sebi sadržavala blabla, širenje..sad imaš prazninu ili prostor (ali nema kretanja ili vremena, materije..međutim određenim nazovi domino efektom, kvantnih pojava, sve nastaje, hop evo širenja i svemira)

kaos i stara grčka vidi mitologiju. (čini se naivno i besmisleno, ali ima smisla u filozofiji bitka)

pravo pitanje pitanja je.. um i njegove mogućnosti spoznaje bitka, svemir kao um, odvojenost uma, subjekt objekt, inteligencija, kapacitet, evolucija, itd. ?!
Fantasist is offline  
Old 27.12.2015., 20:44   #15
Pitanje kako je nastao svemir svodi se na pitanje što je za čovjeka bolje. Ako je bolje da je nastao tako onda je i nastao tako, a ako je bolje da je nastao onako onda je i nastao onako. Čisti antropocentrizam.
Jednostavko is offline  
Old 27.12.2015., 22:22   #16
Svemir nema pocetak? Postoji oduvijek??

Poslano sa mog X5 koristeći Tapatalk
severluka045 is offline  
Old 27.12.2015., 22:50   #17
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
To je hipoteza koju samo ti podržavaš.
Dozvoli malu prepravku
Quote:
civilizacija I kaže: Pogledaj post
To sve ću druge godine dokazati svojom teorijom svega. I to svima! Pozdrav
Teodore Francicu, ti nam revolucionarna predavanja obećavaš već zadnjih x godina .....
Tox is offline  
Old 28.12.2015., 01:24   #18
Quote:
severluka045 kaže: Pogledaj post
Svemir nema pocetak? Postoji oduvijek??

Poslano sa mog X5 koristeći Tapatalk
Ja sam takvog misljenje jer su nedavna istrazivanja sprovedena na podrucju vakuma tj. praznog prostora u cemu se smatralo da nema ničega ispostavilo se da ima a to su materija i antimaterija.

Sav se vakum sastoji od materije i antimaterije ==== 1-1=0 (tj ništa) koji unistavaju jedni druge no po utjecajem gravitacije materiju mozemo izvuci iz od same antimaterije i tako nastaje materija tako da je iz praznog prostora (ništa??) nastala materija,ali pet kako je onda nastala prva materija nema odgovora ili tko ce ga znati mozda i nadju.

A sto se mene tiče besmisleno je raspravljati o nastanu svemira jer treba proci jos mnogo godina da bi nasi potomci tko zna vec koja vrsta ljudi budu sposobni razumjeti pravu prirodi materije,energije,zracenja jer mi nismo sposbni tj. nismo na tom stupnju da mozemo spoznati nesta kao sto je bog ili sam nastanak svemira.Uostalo mislim da je svemir vječan i da je oduvijek u egzistenciji tj. da ga nikad nije ne bilo.
__________________
Logično.
Stravidamus is offline  
Old 28.12.2015., 01:42   #19
Quote:
Stravidamus kaže: Pogledaj post
Ja sam takvog misljenje jer su nedavna istrazivanja sprovedena na podrucju vakuma tj. praznog prostora u cemu se smatralo da nema ničega ispostavilo se da ima a to su materija i antimaterija.

Sav se vakum sastoji od materije i antimaterije ==== 1-1=0 (tj ništa) koji unistavaju jedni druge no po utjecajem gravitacije materiju mozemo izvuci iz od same antimaterije i tako nastaje materija tako da je iz praznog prostora (ništa??) nastala materija,ali pet kako je onda nastala prva materija nema odgovora ili tko ce ga znati mozda i nadju.

A sto se mene tiče besmisleno je raspravljati o nastanu svemira jer treba proci jos mnogo godina da bi nasi potomci tko zna vec koja vrsta ljudi budu sposobni razumjeti pravu prirodi materije,energije,zracenja jer mi nismo sposbni tj. nismo na tom stupnju da mozemo spoznati nesta kao sto je bog ili sam nastanak svemira.Uostalo mislim da je svemir vječan i da je oduvijek u egzistenciji tj. da ga nikad nije ne bilo.
Svemir,a samim tim i zemlja ne mogu postojati oduvek iz razloga sto se desavaju odredjeni procesi koje mogu nabrojati a zbog kojih svemir i zemlja ne bi izgledali ovako i ne mogu biti vecni naravno.To sto je energija jednka nuli je zbog gravitacije koja je negativna energija.
DavMla is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:09.