Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.06.2007., 16:45   #1
vrhnje-plavo,zeleno,žuto,crveno?

Ovak,godinama koristim vrhnje za kuhanje i već mi ga je dosta.Sad bi se ja vratio onom u čašici al već vidim problem.Kad u marketu naletim na dukat,vindiju,sirelu,baricu i prijatelje pa onda još svako ima plavo,crveno,zeleno i još k tomu 2,8%,4,5%,6,99% sve si mislim da bum nekaj zajebal.Molim prosvjetlite me,koje koristiti i za kakve umake?
dajrakije is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 16:56   #2
isti vrag. kakti ova masnija bi trebala bit bolja, al meni sve jako dobro uspije i s plavim i zato se ne sjećam kad sam zadnji put kupio crveno.

btw, za umake i slično ti je ipak slatko vrhnje za kuhanje zakon.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 17:18   #3
ja biram plavo. vrhnje za kuhanje je nezdravo i masno, a meni je carbonara jos bolja s plavim vrhnjem.
__________________
cola je lijek!
snjoxi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 17:19   #4
plavo
za shampnjone, za poriluk, juhe, francuski, punjene tikvice...

puno je rahlije i laganije od vrhnja za kuhanje (moj dojam) iako ne pashe u bas sve umake
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 17:29   #5
kad smo vec kod vrhnja - kakva je razlika izmedju kiselog vrhnja i milerama? Jer po konzistenciji mi taj mileram izgleda kao neko gusto vrhnja, a za sto ga sve koristite?
__________________
you'll never get a second chance to make a first impression....
alice in wonderland is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 21:04   #6
mislim da je mileram jošmasniji od vrhnja, ispravite me ako sam u krivu. znam da je on dobar za knedle sa šljivama.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 21:11   #7
Quote:
alice in wonderland kaže: Pogledaj post
kad smo vec kod vrhnja - kakva je razlika izmedju kiselog vrhnja i milerama? Jer po konzistenciji mi taj mileram izgleda kao neko gusto vrhnja, a za sto ga sve koristite?
Ja ga koristim za salate od tjestenine umjesto majoneze, pogotovo ljeti.
lambuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 21:13   #8
mileram je najmasniji 22 i 30%masti i puni se već skiseljen a plava i crvena vrhnja se pune tekuća pa onda frementiraju u čašici
fatmama is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 21:59   #9
nisam isla za tim u ducanu... ali... sta svi proizvodjaci imaju iste oznake ("plavo", "crveno" i sl.) pa da se vi svi kuzite kad pricate u bojama ili se ovo odnosi samo na dukatova vrhnja?
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 13:24   #10
I ja ako koristim kiselo vrhnje stavim plavo tj, pogledam masnoću pa uvijek biram manje masno.Ali umjuesto vrhnja za kuhanje u tetrapaku pod zadnje koristim Meggle slatko vrhnje u čašici i jako sam zadovoljna. Razlog:često mi se znalo desiti da je vrhnje za kuganje iz tetrapaka bilo toliko gusto kao da je već napola usireno i nije mi se činilo presvježe, jer ga oni pasteriziraju kao i trajno mlijeko pa vrijedi mjesec-dva. Ovo iz čašice vrijedi 2-3 dana a svaki puta mi je bilo prekrasno, koristim ga naročito kad radim krem juhe npr. od brokule, špinata, karfiola, korabice i sl. ma kad ga stavim malo u jelo podigne ga prekrasno, bude sasvim drugi tek i okus!
kikibela is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 13:42   #11
Ako ste spremni za eksperimente, probajte vrhnje za kuhanje od soje. ODLIČNO JE
Mimi1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 15:28   #12
Kaže jedna kuharica početnica da joj se sa vrhnjem za kuhanje umak fino poveže i malo zgusne. Jel se isti efekt dobije i sa kiselim vrhnjem? I mora li se pazit na temperaturu kad se kuha s njim?
Patkica_ST is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 15:34   #13
Kad kuham koristim vrhnje za kuhanje - jednostavno!
Za hladna jela, salate i sl. kiselo vrhnje. Uvik mi je dovoljno ono s manje masnoće. Iako i nije to baš neka razlika. Ona malo masnija vas neće baš ubit!
NekaNovaJa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 16:19   #14
Quote:
Patkica_ST kaže: Pogledaj post
Kaže jedna kuharica početnica da joj se sa vrhnjem za kuhanje umak fino poveže i malo zgusne. Jel se isti efekt dobije i sa kiselim vrhnjem? I mora li se pazit na temperaturu kad se kuha s njim?
Kiselo vrhnje se hoće progrušati, ako ga se stavi direktno u vruće jelo...
Mimi1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 16:48   #15
za sva kuhana/zapečena jela Sirko vrhnje (to je ono koje ti zoveš ZELENO ) , a za sir+vrhnje bilo koje PLAVO , ali redosljedom Vindija, KIM ... pa tek onda Dukat
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 18:31   #16
netko je pitao za MILERAM
to je od njemačke riječi das Milchrahm - a znači ništa drugo do VRHNJE (sa mlijeka)
die Milch - mlijeko, das Rahm - vrhnje
riječ "mileram" i "kajmak" se uglavnom upotrebljavaju u srpskom jeziku
ovaj "naš" MILERAM zbilja ne znam zbog čega pod tim nazivom došao na tržište ali očito da netko zna!! i masnoća tog milerama može biti različita kao i "običnog" kiselog vrhnja.
ja upotrebljavam jako puno vrhnja u kuhinji (švapska kuhinja moje bake je utjecala na to) i koliko god da mi se naziv mileram ne sviđa, koristim ga, ono najmasnije, ali u manjim količinama, eventualno lagano razmutim sa mlijekom.
chateauxdeif is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:05.